Nieuwe partij in Oegstgeest Onderzoek naar gif in bollengrond Regio Leiden Wassenaarse jongeren spelen eigen toneelstuk Sassenheimer niet schuldig aan heling Zoetervvouds college slikt motie van treurnis Met lampion door Voorschoten Strenger toezicht op reclamevliegtuigjes 6 DON DERDAG 30 APRIL 1992 Steun voor 'ondergrondse TGV' zoETERwouDE Een onderzoek naar de mogelijkheden om de ho gesnelheidslijn voor de TGV ondergronds aan te leggen, is nood zakelijk om een verantwoorde keuze te maken uit alle mogelijke tracés. Een motie van die strekking werd gisteravond aangeno men door de Zoeterwoudse gemeenteraad. De bestuurders slo ten zich daarmee aan bij een aantal gemeenten uit de Hoeksche Waard, die gezamenlijk bij minister Nlaij-Weggen hebben aan gedrongen op een serieus onderzoek naar de ondergrondse aan leg. Door het graven van een tunnel voor de 'flitstrein' wordt on der meer voorkomen dat het Groene Hart ernstig wordt aange past. Het CDA-raadslid J. Berkouwer sprak zich als enige uit te gen de motie. „Als je je als Zoeterwoude zo sterk hebt uitgespro ken tegen de TGV, dan moet je niet gaan onderzoeken of er een mogelijkheid is om die wel door te laten gaan", stelde zij. Gft-project Voorschoten succesvol voorschoten In de eerste drie weken dat de gemeente Voor schoten het groente-, fruit- en tuinafval apart inzamelt, is 106 ton van dit organische afval opgehaald. Dit is ongeveer 15 pro cent van de totale hoeveelheid huisvuil die gedurende die perio de is opgehaald en komt neer op 11,7 kilo per huishouden. Het gemeentebestuur, dat spreekt van een 'uitstekend verlopen start', streeft ernaar het aandeel gft-afval te laten stijgen tot 30 procent. Pilaren kloosterpoort toch opgeknapt zoeterwoude De twee overgebleven pilaren van de klooster poort bij de Goede Herder in Zoeterwoude worden waarschijn lijk. na vele maanden praten en rekenen, toch gerenoveerd. Voor 6500 gulden zal een aannemer dit karwei uitvoeren. Dit is onge veer de helft van het maanden geleden berekende bedrag. CDA'er J. van der Salm herinnerde er gisteravond in de gemeen teraad aan dat er nog maar weinig mensen een herinnering zul len hebben aan de oorspronkelijke poort en het klooster erach ter. Juist voor die mensen vond hij het heel goed dat de pilaren worden hersteld. De WD stemde tegen het plan. „Zelfs als ou deren erlangs lopen, zullen ze er niet aan denken hoe mooi het klooster ooit geweest is", stelde H. van der Kooi vast. Kledinginzameling voor Roemenië leiderdorp» De stichting Kleding Inzameling Charitatieve Instel lingen haalt op maandag 11 en dinsdag 12 mei kleding op in Lei derdorp. De inwoners wordt gevraagd de overtollige kledings tukken, beddegoed, gordijnen en aan elkaar gebonden schoeisel in een zak te stoppen en die voor 09.00 uur in de morgen langs de kant van de weg te zetten. De kleding is onder meer bedoeld voor kinder- en bejaardentehuizen in Roemenië. Gift Zoeterwoude voor rampenfonds Zoeterwoude stelt 8000 gulden beschikbaar voor de slachtoffers van de aardbeving in Limburg. De raad volgde hiermee gister avond het voorbeeld van de gemeente Noordoostpolder, die on langs al een bedrag van één gulden per inwoner stortte in het rampenfonds en andere gemeenten vroeg dit voorbeeld te vol gen. Wandeling op De Horsten wassenaar Het Instituut voor Natuurbeschermingseducatie (IVN) organiseert op zondag 10 mei een voorjaarswandeling op landgoed De Horsten tussen Wassenaar en Voorschoten. De wandeling duurt ongeveer twee uur en wordt geleid door gidsen van het IVN. Tijdens de excursie wordt onder meer aandacht be steed aan de vogels en de bloemen in het zogenaamde strand- wallenlandschap. De wandeling begint om 14.00 uur aan de in gang Papen weg in Wassenaar. De toegang kost 1,50 gulden. Bewoners Buitenhof praten over groen leiderdorp De bewoners van de Leiderdorpse Buitenhof kun nen meepraten over de groenvoorzieningen die in de nieuw bouwwijk worden aangelegd. Tijdens een voorlichtingsavond op 7 mei worden in het gemeentehuis de groen- en bestratings plannen besproken. De bewoners kunnen dan hun klachten en suggesties kwijt. Nieuwe asfaltlaag op Achthovenerweg leiderdorp De Leiderdorpse Achthovenerweg krijgt in de nach ten van 6 op 7 mei en 7 op 8 mei een nieuwe asfaltlaag. De werkzaamheden beginnen 's avonds om 18.00 uur en duren tot 6uur 's ochtends. De weg is dan afgesloten voor autoverkeer. Fietsers en voetgangers kunnen gebruik maken van het Jaagpad. De jongeren van de stichting Cultureel en Educatief Vor mingscentrum '01751' presen teren op zaterdag 16 en zondag 17 mei in het Adelbert College aan de Deijlerweg in Wassenaar zes korte toneelstukken, die zij zelf het afgelopen jaar hebben geschreven. De meeste liedjes voor deze stukken zijn gecom poneerd door Lefert Kok en worden uitgevoerd door Johan Kerver. Het geheel staat onder leiding van jongerenwerkster Wilma Schumm. De jongeren tussen 12 en 16 jaar vertonen op zaterdag 16 mei vanaf 19.30 uur drie toneel stukken over de thema's: 'Lief- de', 'Vriendschap onder jonge- sassenheim/den haag Een 24-jarige Sassenheimer, die verdacht werd van heling, is gis teren door de Haagse politie rechter vrijgesproken. De man had twee jaar geleden een boot gekocht, die mogelijk was ge stolen. Het was een Shetlander, een boot die nieuw zo'n 10.000 ilden kost. De Sassenheimer id er 2450 gulden voor be taald. De zaak was al eerder voorgekomen, maar toen had de rechter geen uitspraak willen doen. omdat hem een aantal Het meetstation is ondergebracht in een container op het bollenland van de Wassenaarse teler J. Hoogeveen. Meetstation bij Wassenaarse teler registreert invloeden op milieu TOTO JAN HOLVAST wassenaar karen tangel „Een project van nationaal be lang en uniek vanwege de sa menwerking tussen allerlei in stanties." Zo omschrijft R. den Daas van het Hoogheemraad schap van Rijnland het onder zoek naar de effecten van de verspreiding van meststoffen en bestrijdingsmiddelen in de bol- lensector. Met het doorknippen van een lint verrichtte hij gistermiddag bij het Wassenaarse bedrijf Hoogeveen aan de Katwijk- seweg de officiële ingebruikna me van de installatie die de me tingen gaat verrichten. Eenzelf de project is tegelijkertijd be gonnen bij een bollenkweker in het Noordhollandse Sint Maar tensbrug. Projectleider R. Gerritsen van het hoogheemraadschap wil met het onderzoek meer gege vens krijgen over het gebruik van bestrijdingsmiddelen en meststoffen in de bloembollen sector en de verspreiding van die stoffen in het milieu. Het onderzoek gaat twee jaar duren en met de eindresultaten moe ten aanbevelingen worden ge daan om op een verantwoorde wijze de belasting voor het milieu terug te dringen. Het onderzoeksproject is tot stand gekomen dank zij de sa menwerking tussen het Hoog heemraadschap van Rijnland, het Staring Centrum in Wage- ningen en het Laboratorium voor Bloem bol lenonderzoek in Lisse. De totale kosten bedragen ruim 2 miljoen gulden. Die wor den voor een belangrijk deel ge dragen door het ministerie van landbouw, natuurbeheer en vis serij en het hoogheemraad schap. Daarnaast dragen ook de bloembollensector, de provin cies Noord- en Zuid-Holland, het Rijksinstituut voor Integraal Zoetwaterbeheer en Afvalbe- handeling en het hoogheem raadschap bij in de kosten. Het meetstation dat de gege vens gaat verzamelen is in een container geïnstalleerd bij het Wassenaarse bedrijf Hoog eveen. Wat er precies aan mest stoffen en bestrijdingsmiddelen wordt gebruikt, wordt nauw keurig bijgehouden door bol- lenteler J. Hoogeveen. Daar naast vindt er continu bemon stering plaats van het grondwa ter, dat in koelboxen in de con tainer wordt opgeslagen. Ook worden er monsters genomen van oppervlakte- en regenwater, bodem en bodemvocht. Met behulp van een computermodel wordt gekeken of en in hoeverre er verband is tussen het gebruik van de gifstoffen en de belasting van het milieu. Boze inwoners willen andere politieke groepering De 'ondemocratische manier' waarop het Oegstgeester gemeentebestuur omspringt met de centrumplannen, leidt mogelijk tot de oprichting van een nieuwe politieke groepering. Momenteel wordt onderzocht wat de moge lijkheden zijn om met deze onafhankelijke partij deel te nemen aan de eerstkomende gemeenteraadsverkiezin gen. Het initiatief wordt volgens woordvoerder J. Har- tevelt gesteund door een groot aantal burgers, groeperin gen en verenigingen in Oegstgeest. punt uiteindelijk wel volgen. Tot die tijd wordt alleen de schijn van inspraak opgehou den." Met die scherpe kritiek ver woordde Hartevelt gisteravond de gevoelens van een overvolle publieke tribune. De insprekers hadden geen goed woord over voor de opstelling van de be stuurders. In de zaal hing een grimmige sfeer; na iedere toe- oegstgeest brenda fiuppo „Bij de ontwikkelingen van de Oegstgeester centrumplannen gaat de plaatselijke politiek vol komen voorbij aan wensen van de inwoners. Het college van B en W maakt de dienst uit en heeft voor zichzelf allang uitge maakt dat het nieuwe raadhuis in de buurt van de Lijtweg moet komen. De raad zal dit stand- spraak vanaf de tribune klonk applaus en het commentaar van de vertegenwoordigers van de politieke partijen lokte enkel boze reacties uit. De eerste aanzetten tot plan nen om het Oegstgeester cen trum een 'face-li ft' te geven, hebben een grote groep inwo ners de schrik om het hart doen slaan. Het vooruitzicht van grootschalige nieuwbouw met onder meer een raadhuis, een winkelgalerij, een bibliotheek en kantoren schilderden de in sprekers gisteravond af als 'een nachtmerrie'. Aan het begin van de verga dering waren alle raadsfracties met uitzondering van D66 akkoord gegaan met een studie naar de mogelijke invulling van het gebied rond en op de Lange Voort. Daarbij wordt ook geke ken waar het raadhuis en de openbare bibliotheek kunnen komen. CDA* WD, PvdA en Groen Unks kozen alle voor 'model drie'. Dit houdt in dat de winkels en andere gebouwen worden vervangen door nieuw bouw. Oegstgeestenaar J. Wuisman omschreef de uitwerking van dit scenario als 'een tragedie'. „De keuze voor 'model 3' is veel te overhaast. Dat er iets moet ge beuren, is duidelijk. Maar eerst moet je een duidelijk idee heb ben van wat je daar wilt realise ren. De vraag is of het allemaal zo grootscheeps moet worden aangepakt." Hoewel het college en de raadsleden de publieke tribune bezworen dat dit deel van Oegstgeest niet verandert in een wijk van wolkenkrabbers, be hoort dat beeld volgens Wuis man wel degelijk tot de moge lijkheden. Het optrekken van openbare voorzieningen als een raadhuis, een bibliotheek en een winkelcentrum zijn in zijn ogen alleen aantrekkelijk als be leggers ook op grote schaal dure kantoorpanden kunnen neer zetten. De vereniging 'Wilhelmina- park en omgeving' diende daar om enige tijd geleden een ander voorstel in. Het raadhuis blijft Op zijn huidige plek het Wil- helminapark en krijgt een dependance in de Jelgersma- kliniek. Dat daar gisteravond vanuit het college geen woord over werd gerept, was voor Har tevelt het bewijs dat 'het be stuur elke inhoudelijke discus sie met de burger ontloopt ZOCTERWOUDE JAN Pt VRIES CORRESPONDENT De gebrekkige manier waarop burgemeester pn wethouders van Zoeterwoude communice ren met raadsleden, burgers en pers, is het college gisteravond op een 'motie van treurnis' ko men te staan. WD-fractievoor zitter H. van der Kooi consta teerde tijdens de raadsvergade ring dat er bij het'college kenne lijk sprake is van 'een structu reel onvermogen' om zaken waarvan alle inwoners kennis moeten dragen, op een goede wijze naar buiten te brengen. De WD-voorman wil dat er op korte termijn organisatorische maatregelen worden genomen om de situatie te verbeteren. De door hem ingediende motie werd pwfwmq dooi i en Progressief Zoeterwoude. Van der Kooi noemde enkele recen te voorbeelden om aan te tonen dat het college ernstig tekort schiet bij het verstrekken van informatie. Zo waren een aantal raadsleden en de pers niet op de hoogte gebracht van een in spraakavond voor bewoners van de Rijnstraat, en evenmin van de installatie van de werk groep ouderenbeleid. Het colle ge van B en W wilde gister avond niet inhoudelijk op de motie reageren. Na een onder zoek wordt volgens burgemees ter A. Houdijk een schriftelijke verklaring afgelegd Corbuloschool is kampioen ZOETERWOUDE» De Corbuloschool is algeheel voetbalkampioen van Zoeter woude. Het meisjesteam van de Corbuloschool legde beslag op de eerste plaats en de jongens werden in hun poule tweede. De overwinning ging bij de jon gens naar het elftal van de Westwoudschool. Het toernooi, dat gisteren door de jeugdcom missie van de voetbalvereniging SJZ op sportpark Haasbroek werd georganiseerd, maakte deel uit van de Koninginnedag festiviteiten. Alle vier basisschn len deden mee. Bij de meisjes verloor de Cor buloschool alleen tegen de Kla verweide een punt. maar won alle andere wedstrijden. West- woud eindigde als tweede en de Klaverweide als derde. Van de jongensteams wist het team van de Westwoudschool, ondanks een 1-0 nederlaag in de poule tegen de (Corbuloschool. de hoofdprijs in de wacht te sle pen. ren in de pubertijd' en tot slot een stuk met de titel 'Gevange nis met open deur'. De jongere deelnemers heb ben drie stukken samengesteld, die zondag 17 mei om 14.30 uur te zien zijn. De eerste groep schreef een stuk onder de titel 'Het Bos' en de tweede groep presenteert een spannend ver haal waarin een dief, een tove naar en een rijkaard de hoofdrol spelen. De derde groep heeft een verhaal bedacht waarin de kinderen enerzijds met wee moed terugkijken op hun sprookjesboekentijd. maar an derzijds vooruitblikken naar een romantische toekomst. De toe gang voor beide voorstellingen kost vijf gulden. dingen niet duidelijk was. Ten eerste was het niet bekend of de boot wel dezelfde was als het schip waar aangifte van diefstal van was gedaan. Dat bleef giste ren onduidelijk. Er zijn, zoals de verdachte het uitdrukte, net zo veel Shetlandjes op het water als Fiatjes op de weg. Verder twijfelde de rechter of de ver dachte nu wel of niet geweten had, dat het een gestolen exem plaar betrof. Ook wat dit punt betreft wierp de zitting van gis teren weinig nieuw licht op de zaak. voorschoten Enkele honderden kinderen uit Voorschoten namen op de vooravond van Koninginnedag deel aan de traditionele lampionop tocht. Muzikaal begeleid door de plaatselijke vereniging Laurentius en de Jonge Federatie uit Den Haag trok de feestelijke stoet door het dorp. fOTO ment BOUWMAN den haag/kuststreek Het ministerie van verkeer en waterstaat gaat de toenemende overlast door reclamevliegtuig jes aanpakken. Er wordt ge werkt aan maatregelen om de eigenaren van dergelijke vlieg tuigjes te dwingen met geluids arme motoren te vliegen. Bo vendien wordt overwogen het vliegen met reclamevliegtuigjes op zondag te verbieden. Hoewel ook langs de stranden zeker in de zomermaanden reclame vliegtuigen veelvuldig langsvlie- gen. is van overlast volgens woordvoerders van de katwijk- se, Noordwijkse en Wassenaar se politie nauwelijks sprake. De afgelopen jaren zijn er geen klachten binnengekomen Volgens de Rijksluchtvaart dienst in Hoofddorp echter, wordt er op andere plaatsen wel in toenemende mate geklaagd over de overlast die vliegtuigjes met reclamesleep veroorzaken. Dikwijls vliegen ze in formatie, waaraoor de overlast nog groter is. „Steeds meer mensen erva ren de reclamevliegtuigjes als storend", vertelt G. Voorsteegh, plaatsvervangend hoofd milieu zaken van de Rijksluchtvaar- dirnM in Hoofddorp ..I let grootste probleem is dat de vliegtuigjes op één plek blijven rondcirkelen Dat is erg irritant. Je wandelt bijvoorbeeld op je gemak over de tuinbouwten toonstelling Floriade in Zoeter - meer en je hoort dan constant dat gebrom boven je hoofd; je kunt je er niet aan onttrekken." Uitzonderingen De politie in ZoetermeeT kreeg afgelopen zondag 40 klachten over lawaaioverlast van reclam «•vliegtuigjes boven de Floriade. Onderzoek leerde dat in totaal 39 keer een vliegtuigje met een reclameboodschap boven de tuinbouwtentoonstelling cirkel de De politie kan veelal niets doen. want de bedrijfjes houden zich in de meeste gevallen aan regels, zo is gebleken Zo zijn de gcTuidsciscn voor reclamevlieg tuigjes met 75 decibel iets stren ger dan die voor een gewoon vliegtuig. Er mag niet lager wor den gevlogen dan 425 meter bo ven ae bebouwde kom. Door de week mag er gevlogen worden van 8.00 uur tot 18 00 uur en op zondag van 9.00 uur tot 18.00 uur. Voor de Hm ng MdtD Amsterdam. Utrecht. Rotter dam en I »rn Haag gelden uit zonderingen. Hier mogen de vliegtuigen op zondag van 14.00 uur tot li. (Hl uur nicl lm hl in Alleen wanneer vliegtuigen te laag vliegen, wordt dat door gegeven aan de Rijksluchtvaart dienst. De Ze onderzoekt dan de klacht. Vervolgens speelt de dienst de kiaent door aan d«" luchtvaartdienst Rijkspolitie die een boete kan opleggen laar lijks onderzoekt de Rijk «.lucht vaartdimst zo n hond«-rd kla< h ten. „De klachten nemen niet toe. maar de maatschappelijke acceptatie wordt minder zegt Voorsteegh De Riiksluchtvaart dienst overlegt ook met Vereni ging Nederlandse luchtvaart Onderneming (VNLO) over de geluidshinder van reclamevlieg tuigjes. „We proberen de bedrij ven ertoe over te halen hun vliegtuigjes hoger te laten viie gen. Of ze met minder tocstelle tj«*s tegelijk te laten vliegen", al dus Voonieegh.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17