;s=ri vergadering doorzetten Bluesnacht in Spoortje Leiden ,".r'iJb"ra"ia Omstreden partij wil de Leidenaar bestraft voor dreigen met zaagmes DONDERDAG 30 APRIL 1992 15 Rechter kan niet Haagsche Schouw weigert Realisten de toegang oordelen in De Haagse politierechter -m man zijn vrouw ernstig had mishandeld. Na een ruzie Het is volstrekt onduidelijkheid of de vergadering van Re alisten Nederland aanstaande zaterdag in hotel Het Haagsche Schouw doorgaat. De partij meldt dat de ver gadering wel wordt gehouden, maar dan louter voor le den. De hotel-directie ontkent stellig de komst van de partij. zou hij haar hebben opgeslo ten in de slaapkamer waarop de vrouw door het raam de straat op was gevlucht. Hij werd er van verdacht haar te hebben hebben achtervolgd. Volgens die getuigen had hij haar tegen de grond gesla gen, geschopt en gestompt om de vrouw vervolgens over de stoep terug naar huis te sleuren. Maar de Leidenaar ontken de alles. Volgens de verdach te waren al deze aantijgingen bezijden de waarheid. ..Ik heb mijn vrouw niet gesla gen en niet geschopt. Ik heb haar alleen bij de rechterarm gepakt en haar gevraagd of ze mee naar huis ging." Volgens hem was de hele actie doorgestoken kaart. ,,Ik voel mij gebruikt. Mijn vrouw is alleen met mij ge trouwd om naar Nederland te kunnen. Ze heeft deze hele toestand in scène gezet om van mij af te kunnen." Maar die lol wilde hij zijn vrouw niet gunnen. „Ons huwelijk is in Marokko gesloten. Daar kan alleen de man het huwe lijk ontbinden. Dat doe ik dus niet. Dat is mijn wraak." De officier van justitie had zo zijn twijfels bij het hele verhaal. „Ik zit met die getui genverklaringen in mijn maag", zei hij, „En ik vind het zo'n zwaar vergrijp dat ik de zaak wel goe'd uitgezocht wil hebben." Dat vond rechter Punt ook. De tegengestelde verklarin gen maakten het hem onmo gelijk uitspraak te doen. Hij verwees de zaak voor verder onderzoek naar de rechter commissaris. Officieel weigert de leiding van de uiterst rechtse partij ieder commentaar. Voorzitter T. van Baarle zegt tot dit besluit te zijn gekomen na eerdere publikaties in deze krant die leidden tot de commotie over de vergadering. Hij wil ontkennen noch bevesti gen dat de bijeenkomst door gaat. Een 23-jarige Leidenaar is giste ren veroordeeld tot twee maan den gevangenisstraf wegens een zware bedreiging. De straf is eventueel om te zetten in 100 uur onbetaalde 'arbeid ten alge mene nutte'. De man had, nadat hij met vrienden uit was geweest en stevig had gedronken, op 30 maart 1991 om half vier 's nachts op de Langegracht een vrouw van achteren- gegrepen om haar vervolgens met een groot zaagmes te bedreigen. Hij had het mes voor haar keel ge houden en geroepen: „Ik zal je eens even pakken" en „Ik ga je Een kleine truc leidt wel tot resultaat. Als wordt opgebeld uit naam van eeh aanhanger van de partij wordt gemeld dat de vergadering doorgaat, alleen voor leden. „En u kunt lid wor den door zaterdagmiddag 50 gulden te betalen." Directeur Van der Valk van het hotel aan de Haagse Schouwweg zegt van niets te weten. „Ik heb een annulerings- lekker afmaken". De officier van justitie had een zwaardere straf geëist. Het strafbare feit was volgens hem dermate ernstig, dat een gevangenisstraf van drie maanden of 120 uur onbetaalde arbeid op zijn plaats was. „Een bedreiging met een misdrijf te gen het leven is niet niks", oor deelde hij, „U kunt zich voor stellen dat de vrouw zich wild is geschrokken. U zou zelf toch ook heel kwaad zijn als iemand dat met uw meisje of uw vrouw zou doen?" Geel geld voor bloemetje Ook was het de officier in het verkeerde keelgat geschoten dat de man niets had ondernomen briefje gestuurd en reken er dus op dat de bijeenkomst niet doorgaat." Hij zegt geen idee te hebben hoe Realisten Neder land kan beweren dat de bijeen komst wel in het hotel wordt ge houden. Een mogelijkheid is dat zater dagmiddag om twee uur een re servering is gedaan onder een andere naam. Van der Valk heeft hier ook al naar gekeken. „Het lijkt me sterk, ik heb alleen maar dinertjes zaterdagmiddag rond twee uur." Als voorzitter Van Baarle van de Realisten wordt geconfronteerd met de suggestie van een reservering onder een andere naam, wil hij nog steeds geen commentaar leveren. „Omdat ik geen toe- om het slachtoffer te laten mer ken dat het hem speet. Hij was weliswaar van plan geweest om de de dag na de nacht met het mes, bloemen te brengen naar het slachtoffer, maar hij had toen geen geld. Averechts De advocaat van de Leidenaar, mr. Heeren, vond het niet zó raar dat zijn cliënt nooit iets van zich had laten horen. „Niet ie dereen kan dat. Sommige men sen weten gewoon niet zo goed de juiste snaar te treffen." Bo vendien vond hij het voor zijn cliënt pleiten, dat die na zijn misdrijf zijn leven gebeterd had: „Hij heeft nu een gewone baan. standen in Leiden wil zoals we in Breukelen hadden." Een voorgenomen bijeenkomst van de partij in een hotel aldaar leidde begin maart tot een klop partij tussen aanhangers en te genstanders van de partij. Een woordvoerder van het Leidse meldpunt Discriminatie meldt dat inmiddels wordt overlegd over acties tegen de bijeenkomst. De organisatie is er vast van overtuigd dat de ver gadering doorgaat. De zegsman wil niet zeggen wie bij de acties betrokken zijn. Hij houdt het op vertegenwoordigers van 'mili tante organisaties'. Ook in Breu kelen waren volgens de politie demonstranten actief uit de 'ul tra-linkse hoek'. En hij studeert in het weekeinde en gaat daarom nog maar zel den uit. Hij is op de goede weg. Een gevangenisstraf lijkt mij daarom precies averechts wer ken. Een geldboete van 500 gul den, waarvan 250 gulden voor waardelijk, lijkt mij voldoende straf." Politierechter Loth ging in zijn oordeel een stuk met de ad vocaat mee. Hij wilde er reke ning mee houden dat de ver dachte nu een fatsoenlijk leven probeerde te leiden. Maar de straf beperken tot een geldboete ging hem te ver. Twee maanden met de mogelijkheid van een al ternatieve straf, achtte hij daar om het beste. 'U zou zelf toch ook heel kwaad zijn AGENDA VRUETUD VRIJDAG 1 MEI Leiden Jaarlijks 1 Mei ochtendfeest van de senioren m de PvdA aid Leiden. An tonius Clubhuis. Lange Mare 43. van af 9.30 uur Klaveriassen, jokeren en sjoelen bij Speeltuinvereniging Stevenshof, C. van Bruggepad 2. aanvang 20 15 Noordwijk Bonsai Show met demonstratie snoei en. Far East Bonsai Centre, Kraaier slaan 30, van 9.00 tot 12 00 uur Toneelstuk De Spaanse Hoer' door Toneelvereniging Louis Bouwmees ter. De Kuip. aanvang 20.00 uur. ZATERDAG 2 MEI Leiden Rommelmarkt m de IJsbal aan de Vondellaan. van 9 00 tot 16 00 uur Kruiswerk Leiden houdt een 'Kraam markt' voor aanstaande en kersverse ouders (met o a een Mm over een be valling), wijkgetx)uw Burggravenlaan 250, van 11 00 tot 14 00 uur Lisse Countrydansavond met live munek van 'Mustang', org North-Hill Coun try Dancers, in Tapperij De Gewoon ste Zaak'. Schoolstraat 11aanvang 21 00 uur Noordwijk Kinderrommelmarkt. Beuk Terrein. Binnenweg, vanaf 10 00 uur Toneelstuk 'De Spaanse Hoer' door Toneelvereniging Louis Bouwmees ter, De Kuip aanvang 20 00 uur Warmond Natuurwandcimgoiveen IVN natuur gids in Langoed 't Huyste Warmont, stad bij de mgang Herenweg 139 om 14.00 uur. Ontspanningsmiddag Een ontspanningsmiddag voor 55-plusscrs wordt zaterdag 2 mei georganiseerd door de Ou deren Activiteiten (.ommissie Leiden Zuid West. Het muziek gezelschap 'Star-Trio' verzorgt een optreden. De middag duurt van 14.30 uur tot 16.30 uur in het vcrzorgingstrhuis Rijn m Vliet aan de A. Noordewierlaan 1De toegang is f 2.50. Voor ver voer tel. 313987 of 310916. Thema-avond 'De Pink Puppies', de jongeren afdeling van de Leidse Werk groep Homosexualitcit (LWH) organiseert op zondag 3 mei een avond over het thema 'coming out'. De zaal is open vanaf 19.30 uur en de avond be gint om 19 901MB Bingo De Spoorbumpers organiseren op zondag 3 mei in buurthuis 't Spoortje aan de Bemhardkadc 40 een grote bingomiddag. Aan vang 14 uur. Baby's 'Muziek op school' is de titel van een cursus waarhi| baby's geconfronteerd worden met muziek. Tijdens de zes lessen wordt gezongen en geluisterd De kosten bedragen vijftig gul den. tel. 211444 Bollebozenroute door Keukenhof LtSSI De Lissese Keukenhof heeft voor kinderen een nieuwe 'bollebozen route' uitgezet. De route door de bloementuin is v.istgelegd in een boekje, waarin ietsovcT bloembollen wordt verteld In het boekje is ook een vragenlijst opgrnomrn De luHdJOHlHUIlH' is m vim ta len verkrijgbaar. Kinderen krijgen het voor niets. De Keukenhof is elke woensdagmiddag gratis toegankelijk voor kincieren van 1 tot 12 jaar. Wel moeten ze worden begeleid door een volwassene De keukenhof bli|ft nog open t"t 21 mei. van 's ochtends acht uur tot s avonds acht uur. Leiden heeft er een nieuwe heldin bij. De 20-jarige studente Paula Portegies redde gisteren een 70-jarige vrouw van een waarschijnlijke verdrinking. Paula- zonder-vrees bleef er koeltjes onder en zat een paar uur later al weer gewoon in de collegebanken. Om even na tien uur probeerde de oudere automobiliste haar auto te parkeren op de Kaasmarkt. Dat verliep wat moeizaam en uiteindelijk kwam de schrik van elke binnenstadbewoner uit. Haat; auto tuimelde over het randje het water van de Oude Rijn in. „Ik liep net over de brug bij de Hooigrachten hoorde 'plons'. Ik zag een rood autootje in het water. Eerst dacht ik nog dat het een grap was", aldus de studente opvoedkunde. Reddingswerk Maar al snel werd duidelijk dat het niet om iets lolligs ging en Portegies snelde naar de plaats van de tewaterlating. „De auto dreef met het raam open. Ik zag een oudere dame erin zitten. Ze kon er wel uit maar riep naar de kant dat ze niet kon zwemmen. Inmiddels wist ik dat iemand aan de overkant al een ambu lance had gebeld. Maar zij zat daar maar" Wat enkele omstanders nalie ten, deed Paula wel. Ze spong in het water en op aanwijzing van de beste stuurlui, die uiteraard aan de wal stonden, trok ze de auto naar de kant: „Iemand ver telde dat ik de wagen in het wa ter gewoon kon verplaatsen. Ik heb hem het toen naar de zij kant getrokken waama mensen aan de kant de vrouw eruit heb ben gehaald", aldus Portegies Voor de onfortuinlijke vrouw bleek de spanning te veel. Een maal op het droge werd zij on wel en is ze met hartklachten naar het AZL vervoerd. „Ze vroegen aan me of ik water had binnen gekregen want dan had ik ook mee gemoeten. Maar dat was niet zo en dus kon ik naar huis. Ik heb een warme douche genomen en later ben ik naar Kattekooi Een vangkooi voor zwerfkatten werd vorige week gestolen uit de tuin van een woning aan de Bakker Korffstraat. De eigenaar van het voorwerp, de Vereni ging Dierenzorg Leiden (VDL), lis zoals dat heet gedupeerd. Wachten totdat de politie de kooi vindt, duurt voor de VDL te lang en daarom is besloten een brief te schrijven naar alle huis- aan-huisbladen en kranten in Leiden in de hoop dat dat wat oplevert. Welnu, het signalement luidt alsvolgt: de vangkooi was ge maakt van ijzer, met twee hand vaten en met een witte kunst stof schuif. De nieuwwaarde wordt geschat op 300 a 350 gul den. „Wie weet waar deze kooi is? Het is een nogal zware en moeilijk draagbare kooi, en voor de 'vinder' van weinig nut. De 'vinder' kan de kooi weer op de zelfde plaats terugzetten of ons opbellen om te laten weten waar we de kooi kunnen opha len", schrijft een hoopvolle Bar bara Verhoeven, vertegenwoor digster van de VDL. Verder doet de VDL een oproep aan buurt bewoners om inlichtingen te verschaffen die kunnen leiden tot de teruggave van de kooi. Jeugd en kerk In een prachtig gerestaureerd pand aan de Oude Rijn 44 is on der meer het Knoopunt voor Jongerenpastoraat en -diako- naat gevestigd. Een instantie die zich bezig houdt met jongeren en kerk. En met kerk worden dan zowel de gereformeerde, katholieke en hervormde kerk bedoeld. Bij het Knoopunt wordt een grote verscheidenheid aan acti viteiten ontplooid. In het maandblaadje dat wordt uitge geven staan bijvoorbeeld in het aprilnummer verslagjes van een jongerenweek in Voorschoten, een cursus bijbelverkennen, een gezellige avond over geloof in de Merenwijk, een bezoek aan een moskee en aan het HIV-ca- fé. Als je de verslagen mag geloven, gaat het er bewogen, soms reli gieus en vooral braaf aan toe. Wat te denken van een brief kaartenactie: „Om bij de Brazi liaanse autoriteiten te proteste ren tegen de misdadige manier waarop zwerfkinderen worden misbruikt, mishandeld en ver moord." Zonder de flagrante misstanden in Zuid Amerika te bagatelliseren, is het nut van dit soort acties discutabel. Maar het vormt misschien een we zenlijk onderdeel in het streven om de maatschappelijke be trokkenheid bij jongeren in de regio te stimuleren. Religieus reizen Maar het is niet alleen zware kost bij het Knooppunt. De va kantieperiode nadert en dat is in het maandblad van het jon gerenpastoraat goed te merken. Het lijkt wel een reisgids. Een weekend met als thema 'mei denvriendschap' in het Bra bantse Heeswijk-Dinter. een in ternationale jeugdkampweek aan de Donau en missionaire samenkomsten in Italië. „Meisjes vanaf 20 jaar kunnen enkele weken helpen in het gastverblijf van de zusters Brigi- tinessen in het Zweedse Vadste- ne. Voor het werk krijgt men meestal een kleine vergoeding en 's middags is men vrij. Reis kosten voor eigen rekening." Je kan er van uitgaan dat boven staande voor de huidige Veroni ca generatie minder aantrekke lijk klinkt als bijvoorbeeld 'Ap partementen aan de Algarve in twee sterren hotel met zwem bad, vijftig meter van het strand, inclusief vliegreis' zoals dat in reguliere reisgidsen staat aangeprezen. Maar het Knoopunt heeft nog meer bestemmingen in petto. Soms zelfs met filosofische na men: 'Doorloper in Frankrijk, lopen en stilstaan bij het leven'. 'Met een rugzak en wandel schoenenen dwars door Bour- gondië'. 'Kamperen en fietsen in Polen'. 'Voettocht door Italië om eenvoud te ontdekken'. Kortom, er is bij het Knoopunt sprake van een ruim aanbod in reli-reizen waar de deelnemen de jeugd wél van onder de in druk moét raken. (LL) Roy Klopper en Loman Leefnuns tet: 071-161418 De brandweer takelde gisterochtend het kleine rode autootje uit het water van de Oude Rijn. Op de foto onder redster Paula Portegies. „Ik heb de auto toen naar de zijkant getrokken, waama mensen aan de kant de vrouw eruit hebben gehaald". foto hielco kuipers 'Ik hou niet zo van vrolijke teksten' Voor de vijfde achtereenvolgen de keer was buurthuis 't Spoortje in de Kooi gisteren tot diep in de kleine uurtjes rockin'. Een voor popmuziek ongebrui kelijke omgeving, die zich de rest van het jaar vooral leent voor sjoelen, bingo en discus sies over sociale vernieuwing. Bluesmuziek is blijkbaar niet leeftijdgebonden. Jong en oud komen naar 't Spoortje om te genieten van de Backdoor Snea kers (uit Leiden), gitarist Rob Baars (uit Leiden) en good old Flavium. Laatstgenoemde groep, die furore maakte in de jaren zeventig, is gekozen als UilMtiyilM Zo buiten het stadscentrum zou je bij een dergelijk evene ment alleen wat buurtbewoners verwachten. Te meer nog nu in Den Haag gelijktijdig de 'Haag se Koninginnenacht' wordt ge vierd, met maar liefst 60 rhythm bluesbands in zo'n tachtig verschillende horecagelegenhe den. Maar de stevige concur rentie deert de Leidse concerten niet. Beheerster van het buurthuis, Petra Hoogeveen, vertelt dat ze die middag nog is opgebeld door een paar jongens uit Lei- muiden. 'of de bluesnacht dit jaar doorging'. Collega Ian van Es. vrijwilliger in 't Spoortje: „Andere jaren kwamen ze ook uit Haarlem. Van die lui met grote motoren en leren pakken. Via mond-tot-mond-reclame worden we bekender." Het is tot nu toe dan ook steeds gelukt om 'grote namen' te strikken. Tijdens de vorige af leveringen traden onder meer hris Koenen en I larry Muskee op. Van Es vertelt dat het idee voor de bluesnacht ontstond na een serie van vijf muziekavon den met een thema. „Smartlap pen, country, noem maar op. Maar de blues deed het 't best. Dat bleef hangen, vonden de bezoekers prachtig." Dus kwam er een herhaling, die min of meer toevallig op 29 april werd geprogrammeerd. Van Es: „De mensen zijn de volgende dag vrij, dus dan kunnen lÉtéêr pen. Weemoedig Rondom middernacht zijn twee oudere vrouwen al te laat voor de laatste bus DBS lu i ItttfcMl En ze willen wel naar huis, want Rob Baars vinden ze maar niks. Die zit in zijn eentje gitaar te spelen, terwijl het meeste pu bliek bi) de bar is gaan slaan. „Ik hou niet zo van vTolijkc tek sten, maar met die depressieve uitlatingen kan ik jullie ook niet de hele tijd lastig vallen." De dames gaan er voorlopig maar even bij zitten. „Mis schien zullen sommigen mij wel een gek oud mens vinden zegt de een. „Maar de meesten kij ken er niet vreemd van op dat wij hier tussen lopen I let is hier gemoedelijk, misschien ook omdat het in een buurthuis is." Ze houdt van blues („eigenlijk heel ouderwetse muziek, uit de jaren zestig") en betreurt het dat er geen zwarte artiéstcn op treden: „Blues is het mooist als het door negers wordt gezon gen: die hebben zoiets weemoe digs." Als even later de Backdoor Sneakers opgaan voor hun tweede ronde komt het publiek weer in actie. Dit is de muziek waarvoor ze zijn gekomen Makkelijk in het gehoor liggen de liedjes waaarop je uitstekend kunt dansen. Een oudere heer met stropdas probeert een meisje naast hem tot een dansje te verleiden. „Zullen we even? I,ekker zot doen. Da's goed voor je mind. Rob Baars: „Ik houd niet van vrolijke teksten."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15