Ketelbouwer krijgt miljoenenopdracht Verantwoorde keus heel moeilijk SAVA doodsbang voor schadeclaim Regio Succes niertransplantatie te voorspellen Alphenaar krijgt ongelijk in kwestie OV-jaarkaart DONDERDAG 30 APRIL 1992 14 REDACTIE WILLEM SPIERDIJK (CHEF) MElNDERT VAN DER K MONICA WESSELING ERIC JAN WETERINGS 071-1 Order levert Leids bedrijf200 manjaren werk op Het Leidse bedrijf NEM heeft de grootste opdracht uit zijn bestaan gekregen. Met de zes ketels die de NEM voor een elektriciteitscentrale in Taiwan bouwt, is een bedrag gemoeid van 120 miljoen gulden. Het karwei levert het aan de Vijf Meilaan gevestigde bedrijf ongeveer 200 man jaren werk op. cent van de opdracht door loka le aannemers in Taiwan te kun nen laten uitvoeren. „We zijn daar al sinds 1986 actief, steeds voor dezelfde opdrachtgever. Met de plaatselijke aannemers hebben we goede ervaringen." Spruijtenburg verwacht geen extra personeel nodig te hebben door de grote opdracht. „We gaan zeker niet uitbreiden. Eventueel kunnen we personeel inlenen van ons moederbe drijf." Afgassenketels maakt de NEM al sinds 1968. Wereldwijd heeft het bedrijf al 130 installa ties gebouwd, waarvan onge veer de helft in het buitenland. LEIDEN ERIC JAN WETERINGS Het bedrijf levert zes afgassen ketels. Zo'n ketel benut de rest warmte die vrijkomt bij de op wekking van elektriciteit door gasturbines. De NEM produ ceert alleen de afgassenketels en treedt op als onderaannemer van Siemens. Dit bedrijf bouwt voor de Taiwan Power Compa ny, het staatselektriciteisbedrijf, zes complete installaties, waar van de eerste vier in 1994 in be drijf moeten worden gesteld. De overige twee volgen een jaar la ter. De order voor de NEM be treft een zogenaamde turn key- opdracht, wat inhoudt dat het bedrijf verantwoordelijk is voor het transport, de montage en het in gebruik nemen van de ketels. Een 'zeer tevreden' di recteur G.P. Spruijtenburg ver wacht zo'n dertig veertig pro- Gedeputeerde ziet niets in spitsheffing LEIDEN Gedeputeerde Jansen van verkeer en vervoer ziet wei nig in de plannen van minis ter Maij-Weggen voor de in voering van een spitsheffing. „Oude wijn in nieuwe zak ken", noemt de provinciebe stuurder de voorstellen van de verkeersminister om au tomobilisten meer geld te la ten betalen voor georuik van de snelwegen tussen zes en tien uur 's ochtends. Vorig jaar sneuvelde het plan van Maij-Weggen voor het heffen van tol op verkeerspleinen na fel verzet van onder meer de provincies. Jansen noemt het systeem met behulp van videocame ra's te ingewikkeld. De con trole zal steekproefsgewijs plaatsvinden op basis van kentekens. Met behulp van videocamera's wordt geke ken of de spitsheffing is be taald. Zo niet, dan volgt een boete. De provinciebestuurder wacht overigens nog even met het vellen van een defi nitief oordeel. „We zullen be kijken wat de gevolgen zijn van de plannen yoor het rij gedrag op de provinciale we gen. De vraag is of automo bilisten andere routes zullen kiezen, waardoor de ver keersdrukte in de kleinere gemeenten toeneemt." Ook wil Jansen bekijken wat de maatschappelijke gevol gen van het voorstel van de minister zijn. „Is het zo dat een rijdende camera gaat vastleggen of een moeder haar kind met de auto naar school brengt." De WD'er vreest dat de plannen strijdig zijn met wetgeving op het gebied van de privacy. De grootste vrees van de ge deputeerde is dat het vesti gingsklimaat voor bedrijven in de provincie ernstig ver slechtert. „Over het alge meen moet de staat het geld toch in de Randstad of Zuid- Holland verdienen. De kans bestaat dat het bedrijfsleven uiteindelijk weer voor deze kosten moet opdraaien. Het zal wel zo zijn dat de vak bonden bij de cao-onder handelingen het punt ter ta fel brengen en zeggen: „Mag ik effe vangen". Ook het be drijfsleven zou de hogere spitsheffing moeten betalen. Alleen het zwaardere vracht verkeer zou er van worden vrijgesteld. Voorzitter Berk hout van de Rijnlandse Ka mer van Koophandel is dan ook niet gelukkig met de voorstellen. Hij verwacht dat de kostenverhoging de con currentiepositie van het be drijfsleven in de regio Rijn land zal aantasten. Ook denkt hij dat de Randstad een minder aantrekkelijk vestigingsgebied wordt: „Dat lijkt me logisch als je klanten er voor moeten betalen om naar je toe te komen." De verwachting dat door de spitsheffing het verkeer zal afnemen deelt Berkhout niet. „Daar geloof ik niks van." Uitbreiden NEM bv is gespecialiseerd mensen. Daarnaast heeft het bedrijf een produktie-eenheid in het Groningse Scheemda waar nog eens 75 mensen wer ken. Het bedrijf is (sinds 1 janu ari 1990) een samenwerkings verband van HCG industrieser vice bv en het Duitse L& C. Steinmüller GmbH. De omzet over 1991 bedraagt naar ver wachting 100 miljoen gulden. Spruijtenberg verwacht 'binnen enkele jaren' te kunnen groeien naar 150 miljoen per jaar. Vooral in de milieudivisie ver wacht de NEM-directeur de ko mende jaren fors te kunnen scoren. Daarbij kan gebruik worden gemaakt van hoogwaar dige technologie van Steinmül ler. Onlangs leverde de NEM sa men met partner W E een draaitrommel met afgassenketel voor AVR-Chemie in Rozen burg. Deze installatie kan 45.000 ton chemisch afval per jaar verwerken. Met dezelfde partner werden voor de ge meente Amsterdam vier roos- terovens met afgassenketels ge leverd. Deze installatie kan per jaar 765.000 ton huishoudelijk afval per jaar verwerken. Universiteit wijst bezoeker weg in Kamer Jane Thorogood: „Ook nieren van ouderen zijn goed te gebruiken." FOTO HIELCO KUIPERS N DEN RUN/DEN HAAG Als je in juli zonder diploma een schoolopleiding verlaat en nog niet weet waar je je studie af maakt, kun je maar beter direct je OV-studentenkaart terugge ven. Anders brengt de Informa tiseringsbank 331,25 gulden in rekening voor iedere maand waarin je geen recht meer hebt op die kaart. En de Nationale Ombudman is het er nog mee eens ook. Dit heeft de Alphense HAVO- scholier H. gemerkt. In septem ber werd hij voor twee maan den aangeslagen toen bleek dat hij voor zijn nieuwe deeltijd-op leiding bij een school voor vol wassenen niet in aanmerking kwam voor studiefinanciering en OV-kaart. De scholier zou geen recht hebben op het vijf maal lagere tarief dat in reke ning wordt gebracht wanneer het niet tijdig opzeggen van de kaart hem niet te verwijten is. Verontwaardigd schakelde hij de Ombudsman in en vertelde hem dat hij zich na het zakken in juli bij geen andere school had kunnen inschrijven en dus ook niet wist waar hij zijn studie zou vervolgen. De Ombudsman is het met de Informatiseringsbank eens dat de Alphenaar zich aan het einde van zijn dag-opleiding beter had moeten realiseren dat hij weieens het recht op een OV- kaart kon verliezen. Wie nog steeds een kaart heeft na de tweede dag van de maand waarin hij daar geen recht meer op heeft, wordt voor de hele maand aangeslagen. LEIDEN JAN WESTERLAKEN De resultaten van niertrans plantaties zijn te voorspellen. Voor de operatie kunnen de ri sico's van de ingreep al worden berekend. Zo kan worden voor speld of er complicaties zullen optreden. Jane Thorogood (medisch sta tisticus) promoveerde onlangs op dit onderwerp aan de Rijks Universiteit Leiden. Zij maakte voor haar studie gebruik van de vele duizenden niertransplanta ties in het werkgebied van Euro transplant. Thorogood richtte zich op de jaren 1984-1987. Zij koos bewust voor die periode omdat er toen al medicijnen werden toegediend om de af stoting van het transplantaat te onderdrukken. In die tijd leefde 84 procent van alle patiënten (die voor de eerste keer waren getransplan teerd) met een donornier ten minste een jaar. Dat percentage is voor de gemiddelde patiënt inmiddels opgelopen tot 86 87 procent, vertelt Jane Tho rogood. Haar rekenmodel geeft in de praktijk heel nauwkeurig aan (tot op eentiende procent) wie een goede of een minder goede prognose heeft. Minder goed gaat het met pa tiënten die voor de tweede keer een donomier ontvangen. Om voor hen een geschikte nier te vinden is niet eenvoudig. Tho rogood legt uit dat de kans dan groter is dat het transplantaat korter werkt. Dat heeft alles met de afweer te maken. Het li chaam maakt antistoffen aan, die kunnen leiden tot een ver hoogd risico op afstoting van het tweede transplantaat. Enige patiënten leven al meer dan 20 jaar met een getransplanteerde nier. Passend Voor iedere ontvanger een pas sende donororgaan. Is dat wel nodig? Thorogood toont in haar onderzoek aan dat dit geen punt van discussie is. Hoe meer de donomier lijkt op het weefsel van de ontvanger, hoe groter de kans om te overleven. Ook al heeft het geneesmiddel dat de afweer onderdrukt daar invloed op. Van belang is bovendien de leeftijd, zo blijkt uit Thorogoods bevindingen. Als de nieren af komstig zijn van donoren die jonger zijn dan tien jaar of ou der dan vijftig jaar, dan zijn de resultaten minder goed. Nieren van jonge donors hebben kleine bloedvaten die sneller vaatpro- blemen geven. De nieren van ouderen kunnen kwalitatief wat minder zijn. Maar, voegt Tho rogood er onmiddellijk aan toe, ze zijn nog heel goed te gebrui ken. Over het algemeen worden ze gebruikt voor wat oudere ontvangers. De beste leeftijd om een nier af te staan ligt tussen de twintig en veertig jaar. Sui kerpatiënten, van wie de bloed vaten en de lichamelijke condi tie over het algemeen slecht zijn, hebben de grootste kans op complicaües bij het ontvan gen van een nier. Indien de ontvanger een man is en de nier komt van een vrouwelijke donor, dan is de prognose minder goed dan bij andere combinaties. De grootte van het orgaan zou daarop van invloed kunnen zijn, maar ook lichamelijke invloeden Jcunnen ermee te maken hebben. Is de ontvanger een vrouw en de nier komt van een man, dan blijven deze problemen achterwege. De oorzaak daarvan is niet bekend. Heeft de ontvanger bloedgroep 0, dan ziet de prognose er beter uit dan bij andere bloedgroe pen. Variatie Opmerkelijk noemt Thorogood het, dat het resultaat van een transplantatie niet in elk zieken huis hetzelfde is. De variatie tussen de centra, aldus Tho rogood, komt omdat ze nog lang niet alle factoren kennen die van invloed op de ingreep zijn. „Er zijn centra die alleen maar 'gezonde' patiënten trans planteren. Op die manier scoor je hoog. Vragen patiënten ons welk ziekenhuis het beste is, dan zeggen we dat niet. De zie kenhuizen verschaffen Euro transplant die informatie. Die kan het niet zo maar even naar buiten brengen." De uitkomst van haar onder zoek: wat draagt het bij aan de praktijk? „We kunnen hiermee antwoord geven op de vraag wie er moet worden getransplan teerd. En als er een donor is kunnen we zeggen welke ont vanger daar het best bij past. Binnenkort gaan we de gevon den gegevens in twee zieken huizen toetsen: een in Neder land en een in Duitsland." LEI DEN/DEN HAAG en vraagt je af wie dat Kamerlid met die zwarte baard is of welke Kamerleden uit jouw provincie komen. Dankzij de Leidse Uni versiteit en computerbedrijf IBM weet je het antwoord bin nen een minuut. Staand achter een tv-scherm, schiet je door het menu door je vinger op die plek van de tv drukken waar een handig tref woord staat. Provincie, partij, portefeuille, vroegere functies, naam? De gegevens verschij nen, compleet met kleurenfoto. Beknopt en snel. En als er van daag een nieuw Kamerlid komt, heeft de universiteit dat morgen doorgegeven. Kamervoorzitter Deetman mocht dinsdag het systeem uit proberen. IBM verzorgde deze touch-screentechniek, de Leid se universiteit de gegevens. Of, om preciezér te zijn, het Parle mentair Documentatie Cen trum (PDC) deed dat. Vanuit een kelder onder de Eerste Kamer onderzoekt deze vooruitgeschoven post van de Leidse juridische faculteit al ze ventien jaar het parlement en probeert diens grote knelpunt weg te werken. Dat knelpunt heeft de mooie naam informatie-paradox ge kregen. En het komt erop neer dat politici, beleidsambtenaren en burgers verdrinken in een stroom van informatie, terwijl ze aan de andere kant het idee hebben niet goed geïnformeerd te zijn. Dus: je mag wel veel informa tie geven, maar in overzichtelij ke stapjes. Achtergronden en hun samenvattingen, nieuws, agenda's en verwijzingen naar nadere documentatie. Krant en archief in één. Zo heeft het PDC wel 1000 beeldscherm-pagina's in de aanbieding over persoons registratie en privacy, bijge werkt tot de dag van gisteren. Ook over gemeentelijke herin delingen, Nederlandse burge meesters, douane-aangelegen heden, belastingen voor onder nemers en het maken van een badkamer valt het nodige op te roepen. De meeste informatie van het Parlementair Documentatie Centrum is ook te ontvangen via Viditel. ZORG OP MAAT (5): UIT NOOD GEBOREN Procedures vuilverbranding voortgezet Wie vroeger gewoon naar het bejaardentehuis ging wanneer hij of zij niet meer voor zich zelf kon zorgen, kan nu kiezen uit een reeks van mogelijkhe den. De bejaarde klant is ko ning, maar heeft wel goede ad viseurs nodig om een keuze te maken. Een mini-serie over de modernste vormen van oude renzorg. Vandaag de afsluiten de aflevering over de achter gronden van de huidige oude renzorg. Een informatieboekje voor art sen en wijkverpleging moet de ouderenzorg in de Leidse regio en Bollenstreek wat overzichte lijker maken. Het aanbod van projecten zoals dagopvang is de laatste twee jaar zo gegroeid, dat ook hulpverleners niet meer precies weten welke mogelijk heden er zijn. „De verwijzers kennen niet alle projecten. Een verantwoorde keus maken is voor de ouderen en familie heel moeilijk", zegt woordvoerder A. Broek van zorgverzekeraar Zorg en Zekerheid. Steeds meer verzorgingshui zen en andere opvangcentra zijn recentelijk een project be gonnen voor de ouderen die niet helemaal meer voor zich zelf kunnen zorgen. Toch zijn er volgens Broek in de regio nog verschillende 'witte vlekken'. „Wij krijgen voor projecten sub sidie uit verschillende potjes, maar dat is niet Renoeg om de voorzieningen gelijkmatig over de regio te verspreiden. Niet ie dereen kan nog op die manier worden geholpen." Zorg en Zekerheid staat ach ter de trend van 'zorgvernieu wing', waarbij wordt afgestapt van de eenheidsworst, in dit ge val het verzorgingshuis of ver pleeghuis. Gezocht wordt nu naar vormen die passen bij de mogelijkheden en wensen van de oudere: zorg op maat. Broek erkent dat deze nieuwe lijn ei genlijk voornamelijk uit nood is geboren. Met name Leiden RUSWU K/LEIDEN De vuilverbranding in Leids- chendam zal er nooit komen, maar slechts enkele gemeenten durven dat hardop te zeggen. Doodsbang als ze zijn voor de schadeclaim van het Duitse be drijf Babcock waarmëe een con tract is gesloten voor de bouw van de vuilverbranding die 1,5 miljard gulden zou gaan kosten. Het afblazen van de verbran ding kost de gemeenten nu al zo'n 100 miljoen gulden. Een claim zou de kosten kunnen op voeren tot een veelvoud van dat bedrag. De vergadering van het alge meen bestuur van het SAVA - het samenwerkingsverband van gemeenten dat de ovens zou bouwen - had in de Rijswijkse raadszaal door die achtergrond gisteren het karakter neer daarvoor 'zwaarwichtige redenen' zijn. Men is bang dat wanneer de procedures niet for meel worden voortgezet, dat feit gebruikt wordt door Babcock wanneer de partijen straks voor de rechter moeten bakkeleien over de schade. Slechts enkele leden van de SAVA willen nu al besluiten dat definitief wordt afgezien van de bouw. „Houd er toch mee op", aldus burgemeester Roscam Abbing van Rijswijk. Hij wil dat zo snel mogelijk wordt onder handeld met de Afvalverwer king Rijnmond, waar het vuil van de SAVA-gemeenten straks moet worden verbrand. Daarnaast moet Leidschen- dam volgens Roscam Abbing niet worden gevraagd de proce dures voort te zetten. „We krij gen te maken met een Duitse onderneming die straks 20 a 30 schimmenspel. Nu onderzoek juristen inzet om hun gelijk te heeft uitgewezen dat goedkope- halen bij de rechter. Daar moe- A. Broek van zorgverzekeraar Zorg en Zekerheid: „De verwijzers kennen niet alle projecten. Een verantwoorde keus maken is voor de ouderen en familie heel moeilijk." I kampt met een geweldig tekort aan plaatsen voor demente mensen. Over uitbreiding wordt al jaren gesproken, maar het zoeken van een geschikte bka- tie voor nieuwbouw verkopt zeer moeizaam. Broek stelt dat daarnaast voor Zorg en Zekerheid ook ideeële motieven achter de zorgver nieuwing steken. „De projecten waarbij opname in een instel ling wordt uitgesteld door thuis meer proffesionele hulp te bie den en die nu al een tijdje draaien, hebben bun nut zeker bewezen. Met name van de fa milie en bekenden (mantelzorg) die de oudere verzorgen, komen positieve reacties. Daarnaast vinden wij het belangrijk dat wanneer iemand langer thuis van zijn oude dag wil genieten, dat moet kunnen". Niet alle nieuwe mogelijkhe den zijn volgens Broek echter geschikt. Het kan ook voorko men dat een project 'te licht' is en dat de voorziening niet aan alle eisen voldoet. „We gaan de zaken waarvoor we nu geld ge ven binnenkort evalueren. Dan moeten' er misschien zaken af vallen." Broek ontkent dat de alterna tieven voor verzorging- en ver pleeghuis goedkoper zijn voor de zorgverzekeraar. Verblijf in een verpleegtehuis kost per maand 6000 tot 7500 gulden. Een plaats in een verzorging huis kost daarentegen 3500 gul den, bijna de helft. Maar vol gens Broek wordt vergeten dat wanneer iemand door een pro ject langer in een verzorgings huis kan blijven, er nog meer kosten zijn, bijvoorbeeld voor artsen en medicijnen. De directeuren van de huizen' die in deze serie aan het woord komen, stellen allen dat de ou dere de laatste jaren mondiger is geworden en dat dit ook tot uitbreiding van de voorzienin gen heeft geleid. Niet langer stellen bejaarden zich lijdzaam FOTO HIELCO KUIPERS op, maar eisen steeds meer in spraak. Daarnaast dwingen toe komstige ontwikkelingen in de gezondheidszorg, bijvoorbeeld het plan-Simons, instellingen om zich een meer concurreren de en efficiënte bedrijfsvoering te hebben. „Er is altijd vanuit de instelling gedacht", zegt Frits Oosten, directeur verzor- altematieven mogelijk zijn, gelooft niemand meer in de komst van de vuilverbranding. Toch werd gisteren besloten om de gemeente Leidschendam, waar de ovens zouden moeten komen, te verzoeken de ruimte lijke ordeningsprocedures voor de vorm voort te zetten. Formeel wordt als reden op gegeven dat minister Alders nog een rapport moet goedkeuren waarin wordt voorspeld dat het aanbod van vuil in dé toekomst gaat verminderen en dat de enorme vuilverbranding dus niet nodig is. In de wandelgan gen is het echter iedereen dui- ginghuis Rijn en Vliet in Leidert? delijk dat het dagelijks bestuur „Zij willen niet de keuze hebben tussen weggestopt worden in een instelling en afhankelijk zijn van de kinderen. Zij zijn mis schien wel oud maar niet ach terlijk." van het SAVA de schijn wil op houden, in verband met de schadeclaim van Babcock. Volgens het contract met het Duitse concern dat het toch al moeilijk heeft, mag alleen van de bouw worden afgezien wan ten we ons op instellen", aldus Roscam Abbing die altijd een uitgesproken tegenstander is geweest van de vuilverbranding. Behalve Rijswijk willen ook Leidschendam, Nootdorp en Voorburg dat van verdere ruim telijke procedures wordt afge zien. De andere gemeenten, onder meer die uit de Leidse regio, spelen het spel mee, maar niet van harte.Als dat de juridische positie van het SAVA kan ver sterken, vooruit dan maar", al dus de Zoeterwoudse wethou der Ringersma. „We hebben niet voldoende kennis om dat helemaal in te schatten. Maar we willen in elk geval voorko men dat we op nog meer kosten worden gejaagdzo gaf de wet houder blijk van de onmacht van de gemeenten en de angst dat de kosten van het project nog veel meer uit de handen gaan lopen dan al is gebeurd.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 14