Leiden Regio De Sleutels eist excuses van SP Met 42 meter door de bocht '88ste Olympiade' in museum van oudheden Leidenaars met pistool bedreigd duinrell Reconstructie van moord Bosrode levert niets op Penningmeester met geld van personeel vertrokken DONDERDAG 30 APRIL 1992 13 redactie janet van duk em1el fangmann roy klopper wim koevoet loman leefmans erna straatsma gert visser (CHlf) wim wegman 071 -ie 'Rapport over vocht in woningen Merenwijk onjuist' De Socialistiese Partij (SP) heeft een ondeugdelijk rap port gebruikt om de vochtproblemen in Merenwijkse huurwoningen aan de kaak te stellen. Dat hebben een adviesbureau en de Nationale Woningraad vastgesteld. Woningbouwvereniging De Sleutels eist dat de SP schuld bekent en de zaak publiekelijk rechtzet. Miljoenenorder a Het Leidse bedrijf I NEM heeft de grootste opdracht uit zijn geschiedenis ontvangen op gebied van afgassenke- tels Er kwam veel bij kijken om deze stalen buis van 38 meter lengte, een onderdeel van een installatie waarmee kolengas wordt gezuiverd, van Leiden naar Rozenburg te vervoeren. toto w/m dukman Vervoer onderdeel kolencentrale vergt maatregelen leiden «roy klopper Vorige maand maakte de klein ste raadsfractie een rapport openbaar van ingenieursbureau Venema uit Voorschoten. Hierin werd de vloer aangeveegd met aanpassingen die De Sleutels heeft gepleegd aan woningen aan de Hoeken. Plaatsen, Oor den en Zijden. Met name de nieuwe dakbedekking zou de al jaren bestaande vochtoverlast alleen maar hebben bevorderd. De Sleutels heeft het rapport meteen voorgelegd aan het ad viesbureau Cauberg-Huygen en de Nationale Woningraad. Die lieten er geen spaan van heel. „Zowel de gehanteerde meetge gevens als de berekeningen, de constateringen en de conclusies van Venema zijn onjuist", luid de de reactie. De directie van De Sleutels is leiden De Ondernemingsraad en de personeelvereniging van het St. Elisabeth Gasthuis hebben gis teren geprobeerd om via de rechter een aantal spullen, waaronder een geldkistje en no tulen van vergaderingen, terug te krijgen van een 24-jarige ex- werknemer van het Leidse ver pleegtehuis. De man is 3,5 jaar penningmeester van de perso neelvereniging en secretaris van de OR geweest, maar heeft na zijn ontslag nooit de spullen te ruggegeven. De gedaagde ex-collega zou ondermeer nog steeds de bank afschriften van de personeelver eniging in zijn bezit hebben. Op die rekening zou een bedrag van 8000 gulden staan. Advo caat mr. A. van der Pluijm van het Elisabeth Gasthuis sugge reerde gisteren voor de vice- president van de Haagse recht bank dat de ex-werknemer er met het geld vandoor is. „Ik heb de indruk dat hij financieel niet helemaal kosher is", aldus Van der Pluijm. De Leidenaar, die gisteren zelf niet aanwezig was, zou op 1 september 1991 plotseling boos leiden» De politie heeft gisteren samen met de 29-jarige verdachte een reconstructie gehouden van de Bosrode-moord. De man be weert dat hij op het fietspad van de Gooimeerlaan ruzie kreeg met het slachtoffer Willem Cor- nelisse. Vlak over het bruggetje naar de Bosrode zouden de twee op de vuist zijn gegaan, waarbij de verdachte een mes pakte en op Cornelisse instak. furieus over de actie van de SP. „We zijn publiekelijk aan de schandpaal genageld, en zoals nu blijkt geheel ten onrechte", aldus directeur A. Lepelaar in een brief aan de bewoners. Ook de Stichting Welzijn moet eraan geloven. Deze instantie heeft in dertijd opdracht gegeven voor het onderzoek van Venema. De woningbouwvereniging moest de resultaten van het onderzoek uit de krant vernemen. SP-woordvoerder D. Sloos is vooralsnog niet onder de in druk. „Als er verkeerde dingen naar buiten zijn gebracht, ko men wij daarop terug. Ik wil er echter op wijzen dat wanneer het gaat om dit soort proble men, mensen altijd geneigd zijn feiten te ontkennen of te zeggen dat het fout in de rapporten staat", aldus Sloos. Ook de samensteller van het zijn weggelopen, omdat hij naast zijn werk als ziekenver zorger niet in de avonduren als receptionist mocht werken. On danks verschillende verzoeken om de spullen af te geven, bleef hij weigeren. „Ik zal jullie eens dwarszitten", zou hij gezegd hebben. Vertegenwoordigers van de OR en de personeelvereniging hielden gisteren kort-geding- rechter mr. J. Holtrop voor dat ze ernstig zijn gedupeerd door het gedrag van hun ex-collega. „Het bestuur van het tehuis moet nu steeds bijspringen als er uitgaven gedaan moeten worden. Om de ex-werknemer tot afgifte van de spullen te dwingen vroegen ze om een dwangsom van 250 gulden per dag. Vice-president Holtrop twij felde aan het nut van zo'n dwangsom. ,Als hij toch niet van plan is om te reageren, heeft het weinig zin", aldus Holtrop. Advocaat Van der Pluijm hield echter vol. „Hij moet toch op een bepaalde ma nier voelen dat het menens is", aldus de raadsman. Uitspraak 8 mei. Dit verhaal leidt voor de poli tie tot de vraag hoe het mogelijk is dat de fiets van de verdachte en de bromfiets van het slacht offer honderd meter verderop zijn teruggevonden. Volgens politie-voorlichter D. Graveland heeft de reconstructie geen nieuw licht op de zaak gewor pen. De reconstructie werd bij gewoond door de officier van justitie, de rechter-commissaris en de advocaat van de verdach te. rapport, S. Venema, is zeer on tevreden over de acties van de Stichting Welzijn. „Volledig in strijd met de gedragscodes heeft de stichting de voorlopige resul taten van een door mij nog niet afgerond onderzoek in de publi citeit gebracht. Was ik er maar nooit aan begonnen." Ander zijds meent Venema dat hij ten onrechte onder uit de kan krijgt van de woningraad en advies bureau Cauberg-Huygen. „Mijn wijze van onderzoek wordt ge steund door bijvoorbeeld de Technische Universiteit in Eindhoven." De grote vraag is hoe het rap port is uitgelekt naar de SP. Vol gens Venema ontkent de Stich ting Welzijn dat zij het schrijven heeft doorgesluisd. De enige in stantie die dan overblijft is de bewonerscommissie, die het rapport ook had. Ook die ont kent evenwel in alle toonaarden contact te hebben opgenomen met de SP. Het bestuur van De Sleutels heeft de Stichting Wel zijn inmiddels verzocht haar medewerkers tot de orde te roe pen en verzocht om gedragsco des voor alle partijen. 'Gratis' castratie leiden Een familie aan de Vliervlinder heeft gisteren aangifte gedaan van ongewenste castratie van de huiskat. Het dier werd tussen 21 en 24 april vermist en dook daarna plotseling weer op. De familie had al eerder een anoniem briefje ontvangen waarin werd gevraagd de in greep vrijwillig uit te voeren. Het beest zou andere katten in de buurt aanvallen, huishouden in een dierenparkje in de wijk en vogels doden. Aan de oproep werd geen gehoor gegeven en evenmin besloot de familie de kat thuis te houden vanwege zijn blijkbaar agressieve gedrag. Onbekenden hebben het dier vermoedelijk zelf naar een die renarts gebracht, volgens de po litie is de ingreep professioneel uitgevoerd. leiden «emielfangmann De Rotterdamse speciale ver voerder Wout van den Berg had gisteren in Leiden een klus. Hij werd door het bedrijf NEM in gehuurd om een ronde stalen buis uit één stuk met een lengte van 38 meter en een ge wicht van 85 duizend kg te ver voeren, een onderdeel voor een nieuwe energiecentrale. De eer ste etappe ging van de Roose- veltstraat via Amstelveen naar het bij Europoort gelegen Rozenburg. Van den Berg spreekt van een uitzonderlijk vervoer voor Lei den, al heeft hij volgende maand een klus over water voor een NS-brug van 50 meter leng te. „Hier kozen we voor wegver voer, omdat dat sneller gaat dan met een schip. Om de bochten te kunnen nemen moesten we eerst van Leiden naar Amstel veen." In Leiden duurde de operatie een uur, met lange voorberei dingstijd. Als de route eenmaal op papier staat, moet er immers vroegtijdig met gemeentes, pro vincie en rijk contact worden opgenomen voor de nodige ver gunningen. Die zijn vereist, wanneer de grootte van het wegvervoer breder is dan 2 me ter 20 en langer dan 18 meter. De doorsnede van de buis be droeg alleen al 2 meter 50. De politie van Lelden wericte ver volgens samen met de gemeen te. Politie en vervoerder over legden over tijdstip 'na de spits, niet in het donker' ob stakels, hoogte van viaducten en scherpte van bochten. In dit geval bleef de brandweer er bui ten, omdat het niet over vervoer van gevaarlijke stoffen ging. Zo wel Van den Berg en NEM ver zekerden zich voor de operatie. Dolly Van den Berg moest ook maat regelen nemen om het gevaarte van 38 meter en 85 ton uit de hangar te halen van NEM, het constructiebedrijf aan de Vijf Meilaan dat de stalen buis in zes maanden bouwde. Het ap paraat werd dinsdag naar bui ten gebracht. Omdat de hijsta kels van NEM 'slechts' tot 40 ton konden tillen, moest eigen apparatuur uitkomst brengen. „Twee vrachtwagens vol neem ik altijd mee." In dit geval werd het gevaarte met elektrisch ge stuurde en geoliede hefappara- tuur omhoog gebracht. Hydrau lische dolly's voldeden vervol gens als onderstel. Hierop stond het stalen gevaarte als een soort rups op wielen. Om de draai uit de hangar te maken, moest het uiteinde dinsdagavond schuin over het 14 meter brede water van de Vliet. Vervolgens kon het apparaat op een 65 ton wegen de vrachtwagen met 24 wielen en twaalf assen worden gelegd, met een totale lengte van 42 meter. Die reed woensdagochtend vroeg naar de Rooseveltstraat, waar gisteren om half tien werd vertrokken onder begeleiding van drie agenten van de Leidse motorbrigade; een voor, een achter en een derde om de we- leiden nanja ruiter Wie wint de 88ste Olympiade? De stoere Chrismas Lantroklas alias 'de Spartaanse Beul', die de afgelopen drie Olympische Spelen heeft gewonnen of Mel- as Mustela uit Athene? Of mis schien wel de streekfavoriet Lu- pidon Zirkzanes uit Elis, waarin Olympia ligt. De laatste in de rij van vier deelnemers aan de Olympiade in het oude Grie kenland is de lange, bescheiden boer Odias Agraios uit Corinthe. Ter gelegenheid van het Olympische jaar 1992 worden deze klassieke Olympische Spe len nagespeeld in het Rijksmu seum van Oudheden (Rapen burg 28) in het weekeinde van 2 en 3 mei, beide dagen van 12.30 tot 17.00 uur. De onderdelen zijn worstelen, boksen, gewicht heffen, hoogspringen en ver springen. De vier deelnemers, afkomstig van de Boksvereni ging Leiden, dueleren in een vijfkamp. Hun 'Olympische' na men zijn afgeleid van hun echte namen, zo heet Odias Agraios in gewoon Nederlands Peter de Boer. Het spel wordt niet helemaal origineel gespeeld. De strijd gaat bijvoorbeeld niet op leven en dood. „Vroeger was de wor stelpartij pas afgelopen, wan neer een van de twee sporters het opgaf', vertelt Huub Pragt van het museum. De meeste sporters streden door tot ze er dood bij neer vielen Vooral Spartanen stonden er bekend om liever te sterven dan te ver Bluesnacht a rDe Bluesnacht in 't I 3 Spoortje is inmid dels een traditie, al moeten sommigen wennen aan deze avond vol triest- stemmende muziek gen af te zetten. Om de bocht met de Voorschoterweg weg te kunnen maken, moest de vracht (tussen Rooseveltstraat en Churchilllaan) een stuk tegen het verkeer in. Hierdoor werd de bocht met de Churchilllaan het grootst, waardoor het met flinke snelheid naar het eind van de Lelylaan kon. De achterste vijf assen wer den bij de bochten door een lo pende medewerker bestuurd, die met een kabel elektrisch sig nalen gaf. Daardoor was centi- meterwerk mogelijk, zoals bij de twee laatste obstakels, de krui sing van de Lelylaan met de Haagse Schouwweg en ten slotte met de Plesmanlaan. Bij de toegang tot de A44 nam de Algemene Verkeersdienst uit Driebergen de begeleiding van het transport over en ging het richting Amstelveen, vandaar werd om obstakels te vermijden voor de route Utrecht-Gouda gekozen. Op rechte stukken is een snelheid mogelijk van 70 ki lometer. liezen. Pragt: „Ze hadden er al les voor over, omdat aan de winnaar een goddelijke macht werd toegedicht. Een ander verschil is dat de atleten in het museum gekleed zi|n „Vroeger sportte men naakt. Dat is best spannend na tuurlijk. Maar de wedstrijd hier is bedoeld voor een breed pu bliek. En wanneer de sporters bloot zouden aantreden, stoot je een deel van het publiek af en trek je mensen aan die niet ko men voor de kunst of de sport legt de educatief medewerker van het museum uit. Het grote verschil tussen de klassieke en de moderne spelen in het algemeen is de rol van het geloof. „Nu speelt religie geen rol meer. Vroeger was het zeker een religieuze manifesta tie. De spelen werden georgani seerd voor de iriek.se oppergod Zeus." Zij hadden plaats rond een altaar, gewijd aan Zeus. Ze zijn waarschijnli)k ontstaan uit een mythe, waarin verschillen de mannen streden om de hand van een koningsdochter. Voordat de vijfkamp begint, moeten de vier deelnemers le den van de Leidse boksvereni ging de Olympische eed afleg gen. „Zij moeten zweren dat ze geen misdaden hebben begaan. En hun ouders moeten van Griekse afkomst zijn." Terwijl ze deze eed opzeggen, staan ze voor het beeld van Zeus voor een tempel in het museum. Dan zijn er de priesteressen, die de nnester - een soort scheids- reenter - assisteren. Nieuwe partij A -J Oegstgeestenaren I overwegen de op richting van een eigen po litieke groepenng uit on vrede over de centrum- plannen leiocn roy klofph» Twee Leidenaars zijn met een pistool bedreigd. Het eerste slachtoffer was een 31-jarige man die gisteravond omstreeks acht uur in de Zandstraat liep. Hij werd aangesproken door een man die vroeg of hij verdo vende middelen wilde kopen. Hij toonde daarvoor wel be langstelling en schafte voor 35 gulden een kwart gram heroïne aan. De handelaar wilde vervol gens weten of hij ook interesse had voor cocaïne. Nadat het slachtoffer bevestigend ant woordde. draaide de dader zich om. In plaats van de poeder pakte hij een pistool en zette dat de 35-jarige op het hoofd. Die werd beroofd van 950 gul den. een pak shag en de zojuist gekochte heroïne De handelaar zette het op een lopen richting Haven. Het slachtoffer zag dat een tweede man zich daar bij hem aansloot Kennelijk heeft die op de uitkijk gestaan. Het tweede incident had plaats op de Hoogstraat. Afgelo pen nacnt liepen daar even voor vier uur twee vrouwen, beiden 21 jaar oud. Plotseling stapte een man op hen af die een pistool op het hoofd van een van de twee zette „Je bent dronken", voegde hij haar toe Nadat hij tot de orde werd ge roepen door een maat. nam de man de benen. De politie sluit niet uit dat beide bedreigingen met elkaar te maken hebben. De signal- menten komen redelijk over een. Het gaat om twee mannen van circa 30 en 35 jaar oud. Eerste glimp van kledingfetisjist leiden Een 41-jarige bewoonster van de Smaragd laan is de eerste die een glimp h«-eft opgevangen van de l>eidse kelding fetisjist. De man, die al ruim een jaar kleding van waslijnen haalt, werd giste ren door de vrouw betrapt toen hij haar bh en slipje van de waslijn plukte. De vrouw tikte op de ruit, waarna de man er vandoor ging. Hij nam wel de lingerie met- De priesteressen doen voor deze keer ook dienst als gids ze leiden bezoekers rond om alle voorwerpen in het museum te laten zien, die met sport in de oudheid te maken hebben De kleren van de 'oude Grieken' zijn gemaakt door leerlingen van het Holtlant College. De winnaar wordt bejubeld en krijgt een lauwerkrans. De priester brengt een ode aan hem. In de oudheid werd een dergeli)k lofdicht ter plekke be dacht. Alle andere sporters wa ren destijds verliezers. Het mu seum echter is 'sportiever' „Er zijn meer winnaars. Ze krijgen vazen, waarop een afbeelding van een sportonderdeel is ge schilderd en op de achterkant de godin Athene Alleen de ech te verliezer, de vierde, ontvangt geen vaas", onthult Pragt. Kin deren kunnen helpen de vazen te beschilderen in het weekein de. Een heel karwei, want de grootste is minstens een meter hoog. ■ril A* t rsk t tepsr k 1342 IP Wuwnu' 017*1 40>«0 De deelnemers aan de 88e Olympiade die dit weekeinde in het Rijksmuseum van Oudheden wordt nage speeld. „Nu gaat de strijd echter niet meer op leven en dood", zegt musuem-vooriichter Huub Praagt (rechts voor). fOTO'HltLCOKUIPm Open dag houtindustrie leiden Drie Leidse bedrijven doen zaterdag 2 mei mee aan de open dag van de Nederlandse houthandel en timmerindustrie. Tussen 11.00 en 16.00 uur kunnen bezoekers rond kijken in de bedrijven. In Leiden gaat het om Pont Meyer (Hoge Morsweg 152), Jongeneel (Waard 7) en Houthandel Noordman bv (Haag- weg 57). Opening Raad en Daadwinkels leiden Wethouder H. Koek (sociale vernieuwing) opent woens- dagsdagmiddag 6 mei de twee Raad en Daad-winkels in de Slaaghwijk en Pancras-Oost. In die laatste wijk draaide de winkel al een paar weken op proef. Om drie uur is de wethouder bij de winkel aan de Havikshorst 7 in de Slaaghwijk, een uur later gaat zij naar de Uiterstegracht 75. J. Pietersen (Slaaghwijk) en M. Bakker (Pancras-Oost) worden die middag als 'winkelierster' ge ïnstalleerd. Een derde winkel wordt binnen enkele maanden in Leiden-Noord geopend. 11imni i n !J., i,...

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13