'Ik ben een nieuwe hippie' Cultuur Kunst Een Persoonlijk Advies Van Monet. WOENSDAG 29 APRIL 1992 9 redactie •ceesvan "oore annemlck ruygaok (t Zondagsschrijvers gezocht leiden Ter gelegenheid van de afsluiting van het seizoen zoekt de Kunstkring Leiderdorp zondagsdichters- en schrijvers. Het is de bedoeling dat zij op dinsdag 9 juni voor leden en vrienden van de kring optreden in de Hollandsche Tuyn in de Leiderdorp- se Hoofdstraat. De avond begint om 20.30 uur en wordt opge luisterd door een optreden van The Little Steam Band. Tevens wordt op deze avond afscheid genomen van de locatie de Hol landsche Tuyn als maandelijkse ontmoetingsplaats voor de kunstkring. Open huis Ars Aemula Naturae leiden» Het Leidse Schilder—en Tekengenootschap Ars Aemul^ Naturae aan de Pieterskerkgracht in Leiden houdt op zaterdag 2 en zondag 3 mei open huis. Tussen 12.00 en 16.00 uur kan het publiek zien wat Ars zoal aan cursussen heeft te bieden. Werk van kursisten is te zien en er bestaat de mogelijkheid kennis te maken met docenten. Belangstellenden kunnen zich op deze dagen laten inschrijven. Expositie in Rijnstaete alphen aafl den run Poppenmaakster Carla Lagendijk-van der Kamp en kunstschilder Jaap Santema exposeren van 8 mei tot en met 26 juni in Alphen aan den Rijn. Hun werk is te zien in de hal van het gebouw Rijnstaete aan de Prins Bernhardlaan 10. Carla Lagendijk-van der Kamp maakt fantasiepoppen die het 'reële en het irreële' vertegenwoordigen. Santema wordt geboeid doorschepen, havens, kerkinterieurs en nachtgezichten. Gratis exposeren op Monumentendag lisse Hobbyisten die tekenen, schilderen, boetseren of fotogra feren kunnen hun werk op de Nationale Monumentendag in Lisse gratis tentoonstellen. Daartoe zal onder meer de St. Agat- hakerk aan de Heereweg worden opengesteld. De bedoeling is dat de hobbyisten hun artistieke visie geven op diverse facetten van de samenleving, de architectuur of het landschap. Tot uiter lijk 16 mei kunnen aanvragen voor deelname worden ingezon den. Informatiesets kunnen worden aangevraagd bij het secreta riaat van de Commissie Monumentendag, St. Agathakerk, Hee reweg 277,2161 BH Lisse onder het motto 'Expositie'. Documentairefestival in Volkenkunde leiden De Stichting Audiovisuele Antroplogie Nederland orga niseert op 8,9 en 10 mei in het Rijksmuseum voor Volkenkunde het ethnografisch documentairefestival 'Beeld voor beeld'. Eth- nografische films zijn films waarin het specifieke van een cultuur tot uiting wordt gebracht. Het festival wordt geopend met 'Two Girls Go Hunting' van Johanna Head en Jean Lydall. Deze film gaat over een trouwceremonie in Ethiopië. Voorts zijn er foto's en diaseries te zien over goudzoekers in Zuid-Amerika, schen dingen van de mensenrechten in Turkije en over de vroegere be woners van het voormalige Zuiderzee-eiland Schokland. Na af loop bestaat de mogelijkheid om te discussiëren met de filmma kers. Olivier Messiaen 1908-1992 Het compact schijfje met het 'Quator pour le Fin du Temps' (kwartet voor het einde der tij den) ligt al enkele dagen op mijn cd-speler. En maandag nog, vroeg een pianist mij om de partituur van 'Vingt Re gards sur l'enfant Jésus' (twin tig blikken op het kind Jezus). Maar opeens is hij dood, op 83-jarige leeftijd gestorven: Olivier Messiaen, de belang rijkste Franse componist sinds Ravel en Debussy. Het ging bij Messiaen, zowel wat zijn persoon als zijn com posities betreft om Grote Za ken. Om God, de aarde en haar plekje in de kosmos, het katholieke geloof, de liefde tussen mensen onderling als ook om kracht en sterkte die het gevolg zijn van zijn helde re, geïntegreerde levensweg. Muziek scheppen was Mes- siaens natuurlijk uitdrukking van deze hooggestemdheden. Ontroerend hoe de grijze meester in september 1986 aan de voorbereidingen mee hielp van de eerste concertan te uitvoering in het muziek centrum Vredenburg in Utrecht van zijn opera 'Saint Francois d'Assise'. Messiaen die vanaf de tribune af en aan liep om desgevraagd dirigent Kent Nagano discreet uitvoe ringsadviezen te geven wan neer iets niet lekker klonk vanuit het orkest. Ontroerend gezicht eigenlijk, de zorg van de componist voor een piekfij ne uitvoering van zijn 'kind'. Messiaen werd op 10 decem ber 1908 in Avignon geboren. Hij was was een diepreligieuze katholiek, die zich ook eens 'musicus van god' noemde. In zijn werk gaf hij blijk van zijn liefde voor het geloof, voor de naaste mens en voor vogels. Messiaens eerste optreden was als organist in de kerk van de Heilige Drieëenheid in Pa rijs in 1931en veel uit zijn oeuvre, zo niet alles, is reli gieus geïnspireerd waarbij vooral het mysterie van Chris tus uitgangspunt. Het geluid van vogels was daarnaast misschien wel de grootste invloed op zijn mu ziek, die soms werd bekriti seerd als ontoegankelijk. Hij reisde bijvoorbeeld naar het eiland Kunie bij Nieuw Cale- donië in de Stille Oceaan om er vogelgeluiden op schrift te stellen met pen en muziekpa- pier. Een van zijn belangrijkste werken, Exotische Vogels, be vat niet minder dan 48 vogel roepen. Olivier Messiaen was ook be kend als leraar en leidde tot 1976 dertig jaar het muziek conservatorium in Parijs. On der zijn beroemdste leerlingen zijn Pierre Boulez, Iannis Xen- akis maar ook Karl-Heinz Stockhausen en Ton de Leeuw. Enkele van zijn beroemdste werken zijn: La Nativité du Seigneur (de geboorte van de Heer: 1935), Messe de Pentec- te (pinkstermis: 1950), vocale werken en kamermuziek. In 1983 schreef hij in Parijs zijn enige voltooid opera, de Heili ge Franciscus van Assisi. Mes siaen werkte de laatste maan den aan een nieuw operapio- ject. Zijn laatste composities zijn Sourire (Glimlach), een acht minuten tellend werk op gedragen aan Mozart in ver band met diens tweehonderd ste sterfdag en een groot or kestwerk, in buitengewoon grote bezetting, voor het New York Philharmonic Orchestra. Messiaen was gehuwd met de pianiste Yvonne Loriod. ROBVANDERHILST Geoffrey Williams van ene op andere dag beroemd Het zou een filmscript kunnen zijn. Jonge getalenteerde zanger, op zoek naar een platencontract, heeft geestdo dend baantje in restaurant op luchthaven Heathrow. Om de verveling te verdrijven zingt hij tijdens het rondbren gen van koffie en thee. Onbekende klant hoort hem, complimenteert hem en nodigt hem uit eens langs te ko men. Zijn visitekaartje duikt enkele maanden later op als de jonge getalenteerde zanger die op zoek is naar een platenmaatschappij. Onbekende klant blijkt bekende manager, die jonge getalenteerde zanger aan contract helpt. ze nog net zo goed zijn als ik me herinner. Je hersens hebben een fascinerend vermogen om in de loop van de tijd je geheugen aan te vullen met dingen die helemaal niet gebeurd zijn, ze maken het mooier dan het wer kelijk geweest is. Bij die muziek is dat niet zo, het is nog net zo schitterend als toen ik het voor het eerst hoorde." „Dat zegt voor mij ook veel over de muziek van nu, daar zit lang niet zo veel in. Ik luister nauwelijks naar de radio. Veel ervan is rotzooi, er zijn maar een paar nieuwe dingen die iets te betekenen hebben: PM Dawn, Public Enemy soms, Young Disciples, The Brand New Heavies, Crowded House die zijn echt te gek en Nir vana." Toch zijn het meer de sporen van de soul uit de jaren zestig en zeventig dan de invloeden van de bovenstaande groepen die op 'Bare' terug te vinden zijn. „Ik denk dat dat met opzet is. Niet uit nostalgie of zo, maar er gebeurden in die tijd gewoon interessante dingen. Die songs hadden goede, sterke melodie- en, daar hou ik van. Ook de geest van die tijd, love and pea ce, spreekt me aan. In die tijd was dat nog echt. Er was een grote oorlogsdreiging, mensen waren bang voor de atoombom. Tegenwoordig is die dreiging er nog wel, maar veel minder. Ik heb het idee dat de hang naar liefde en vrede nu een beetje modieus is. Ach, ik ben gewoon amsterdam kees groenenboom Het valt te bezien of Geoffrey Williams naar een film zou gaan met een dergelijk voorspelbaar verhaal. Het gaat hier echter niet om fictie maar om feiten: Williams was de zingen.de ober die midden jaren tachtig pro beerde aan de bak te komen bij een platenmaatschappij, Gene sis-manager Tony Smith was de onbekende theedrinker. Willi ams maakte sindsdien twee pla ten, stond onder contract bij Polygram en Atlantic, en scoor de drie jaar geleden onverhoeds een hitje in Duitsland met de single 'Cinderella', die via het clubwezen in de top tien be landde. De nieuwe platenmaatschap pij EMI heeft grote plannen met de zwarte zanger. Het is niet moeilijk te raden waarom: Willi ams heeft een soepele, soulvolle stem, is knap, en beschikt niet alleen over een Chippendales- bouw maar ook over persoon lijkheid. De jacht op de allesbe palende hit is ingezet met het uitbrengen van de cd 'Bare' en de single 'It's not a love thing'. Fascinerend Volgens de biografie was Geof frey (29) op zijn vijfde al verslin gerd aan muziek. Hij moet even nadenken of dat wel klopt. „Misschien toch wel. Dat was rond 1967, toen werd er prach tige muziek gemaakt: The Beat les, Beach Boys, Joni Mitchel, Ji- Poortvliet- museum open middelharnfs gpd Prins Bemhard heeft gister middag in het uit 1639 date rende raadhuis van Middel- hamis het Rien Poortvliet - museum geopend In het museum hangen 207 schil derijen van de illustrator die bekend is geworden door bestsellers als 'De vossen hebben holen', 'Leven en werk der kabouters'. De ark .ui Notch* en lingi Ni Tuinpad van mijn vaderen'. Voor Middclharnis bete kent het Rien Poortvlietmu- seum een toeristische attrac tie van formaat. De verwach ting is dat jaarlijks tiendui zenden belangstellenden het oude raadhuis zullen bezoe ken. „Hef museum is eri boek in hef eï in. de ichikfei rijen en aquarellen van Rien Poortvliet worden hier ge toond op een wijze die geen boek of kalender, hoe fraai ook gedrukt, benadert zei burgemeester J. C. Sleurink- Rahhingr met BpMtlIfÖtS Dat de schilderijen van de in Soest woonachtige Poort vliet op Goeree-Overflakkee te zien zijn, is niet echt vreemd. Het Zuidhollandse eiland is immers het land van zijn voorvaderen en voor veel van zijn befaamd gewor den boeken deed hij daar in spiratie op. De eerste ten toonstelling is dan ook een eerbetoon aan Goeree- Overflaktoe. Het is de bedoeling dat er om de paar maanden andere schilderijen van de kunste naar worden opgehangen. De beheerden van bet muae- um kunnen voor een nieuwe expositie een keuze maken uit maar liefst 1200 werken, die opgeslagen liggen in de kelder van het raadhuis i Hendrix. Ik ben daar zeker een ouwe hippie. Of eigenlijk door beïnvloed. De laatste tijd probeer ik de platen uit die tijd op te sporen. Niet om mijn jeugd opnieuw te beleven, maar omdat er zoveel kleine herinne ringen aan die muziek verbon den zijn. Wat me opvalt is dat nieuwe hippie, want zo oud ben ik nog niet." De liefde is ook het allesover heersende thema op 'Bare'. De liefde als een onontkoombare kracht, die je dingen laat doen die je niet wilt, maar die je ook Geoffrey Williams: een successtory. in staat stelt boven jezelf uit te stijgen. „De liefde is een onge looflijk interessant onderwerp, alleen zien de meeste mensen dat niet zo. In de meeste liedjes blijft het bii 'I love you, you love me'. Dan denk ik: ja, en verder? Er wordt heel vaak over de lief de geschreven op een zwart- wit-manier. Ik hield van haar, nu is ze weg. Maar in het echt is het zelden zwart-wit, het is al tijd grijs." „Ik probeer het allemaal op een rijtje te krijgen, al is het al- Optredens van Byrd Ensemble 'Ontmoeting tussen culturen'. Zo heet de nieuwe concertreeks van het William Byrd Vocaal Ensemble, dat op 2,3 en 10 mei optreedt in Leiden, Oegstgeest en Den Haag. Onder de deskun dige leiding van Nico van der Meel brengt het gezelschap ma drigalen van Wilbye, East en Weelkes ten gehore. Daarnaast worden er stulcken van Reda, Watkinson, Straesser en Murray Schafer uitgevoerd. In de jaren na de Tweede We reldoorlog schreef de Duitse componist Siegfried Reda (1916- 1968Z) 'Chormusiken nach Chinesischen Dichtun- gen'. Uit deze verzameling zingt het ensemble negen stukken. De ontdekkingsreizen aan het eind van de zestiende eeuw hebben nogal wat invloed uitge oefend op de muziek uit die tijd. Dat blijkt uit de madrigalen van East, Weelkes en Wilbeys. Zo schreef Wilbey 'What nee- deth all this travel', een stuk leen maar voor mezelf. Schrij ven is onbewust een soort the rapie. De nummers zijn niet autobiografisch, behalve TO get over you'. Maar ik schn|f K til verhaaltjes, waarbij ik me voot- stel wat ik zou doen als het mij overkwam." Optreden LVP De Leidse Vereniging van Pop muzikanten neemt vrijdag om 20.00 uur in Muziekhuis 123 aan de Middelstegracht 123 haar nieuwe instrumentarium feestelijk in gebruik. Dankzij subsidies konden nieuwe gi taarversterkers en zanginstalla ties worden MOgStC hifi. Concerten in de Hortus ifloen» In de Leidse Hortus wordt op vier zondagmiddagen in meien juni geconcerteerd door diverse ensembles en solisten. Tijdens deze concerten zulke de the ma's flora, fauna en andere na tuurverschijnselen centraal staan. Het Leiderdorps Kamer koor brengt op zondag 17 mei composities uit renaissance, ba rok, romantiek cn de 20ste Tenor Nico van der Meel en pianiste Ineke Drabbe komen op zondag 24 mei met liederen van Haydn, Beethoven, Brahms en Wolf. De sopraan Ina van Duyn. blokfiuitiste Mnrgreet van Schie cn i lavtXimbrlisi An ton Doornhein brengen op 7 ju ni muziek over flora en fauna nu iiaiilwnii cn barak in ie hore. Het blazersensemble 'Windkracht 10' brengt compo sities van Picrné, Saint Sacns en Debussv. De concerten begin nen om 15.00 uur. Het William Byrd Ensemble: ontmoeting met andere culturen. waarin iemand zich afvraagt of Concertdata- en plaatsen zijn: al dat reizen wel zin heeft. Door zaterdag 2 mei in het Groene het ensemble worden deze wer- Kerkje te Oegstgeest (aanvang ken gekenschetst als 'kleine mi- 20.15 uur), zondag 3 mei in de niatuurtjes'. Remonstrantse ferk aan de foto JOOST KOLKMAN I.aan van Meerdervoort 955 in Den Haag (15 00 uur) en zon dag 10 mei in de Lokhorstkerk in Leiden (aanvang 15.00 uur). Francis Bacon 1909 -1992 Kunst is volgens de gisteren overleden schilder Francis Ba con een manier om bepaalde gebieden van 'het voelen' te openen. Als geen ander is de Britse schilder er in geslaagd dat te realiseren. Nog altijd rea geren mensen geschokt op de rauwe doeken die de schilder kunst van de twintigste eeuw bepalen en dat nog lang zullen doen. De autodidact Bacon ontwik kelt na 1930 als hij in Lon den begint met schilderen een zeer persoonlijke ziens- en werkwijze. Onder invloed van' het existentialisme houdt hij zich bezig met onderwerpen als vereenzaming, oorlog, psy chische verwarring en geweld. Vrijwel in afzondering op zijn atelier in Kensington in Londen geeft Bacon die verschrikkin gen weer op een manier die doet denken aan het surrealis me. maar evenzeer van doen heeft met zoiets als fotojouma- listiek, het werk van Grune- wald. Van Gogh, Hierönymus Bosch maar ook de films van Eisenstein en de literatuur van Elliot. Het werk van de meest belang wekkende schilder van de twintigste eeuw heeft zich nooit laten benoemen en dat zal in de toekomst waarschijn lijk niet veranderen. In dat ate lier. met de inmiddels beroem de dikke 'vloerbedekking' van honderden leeggeknepen tubes verf, lappen en (lessen, heeft Bacon een oeuvre gerealiseerd dat zijn weerga niet kent. Doeken als De drie studies voor een kruisiging' (1945), 'Portret van Paus Innocentius' (1953), 'Figuur in beweging' (1976) en de talloze zelfportret ten maken indruk door hun in dringende beeldtaal, de onna volgbare schriftuur en bovenal een visie waar je niet omheen kunt. Op zoek naar die essentie via de gruwelen van het da gelijks leven penseelt, wrijft, smijt en krast Bacon verwron gen figuren, halve ledematen en merkwaardig egale achter monden op de drager. Resultaat is steeds een werk dat staat, waar geen enkele beschouwer om heen kan. Hoogst onmer kelijke kleurschema's blijken welhaast geniaal te combine ren met die wulpse of juist kli nische vormen. En niemand kan dat benoe men: het werk van de notoire champagne-drinker laat zich niet in een vakje stoppen. De schilderijen van Bacon spreken werkelijk een universele taal die verhaalt over de wanhoop van de mens. In du- /m vormen zijn doeken een gruwelijke spiegel van de duistere kanten van net leven. De altijd moeilijk te henaderen Bacon heeft ook altijd aang(»ge ven dat dat leven eigenlijk iets heel triviaals is. Over schilderen heeft Inj zich niet veel ande uitgelaten: „Alle kunst is eei spel geworden waarbij mensen in verwarring worden gebracht. In mijn geval is schilderen niet meer dan toeval." In een ander even zeldzaam interview zegt Bacon dat hij beter is gaan schilderen naarmate hij ouder wordt: „Het is werkelijk een oude-mannen-bezigheid. Mis schien kom jc - zo lang je kunt werken - wat dichterbij de es sentie van al die dingen..." Het resultaat van die arbeid hangt nu in ontelbare musea over de gehele wereld. ROB SCHOONFN Ti|dens de Amenka-aclie kunt u uw eigen mode creéren met het Amerikaanse biioumerk Monet Kom op 1 en 2 meien op 7.8.9 mei naar de Monel- promoliestand in de Biienkorf Den Haag. Een adviesteam helpt u bi| het vinden van sieraden die bi| uw gezichtsvorm passen. U ontdekt elke keer een andere Bijenkorf

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 9