Bukman staakt verzet EG-plannen landbouw Klaus Kinkel, de nieuwe liberale ster Palestijnen wantrouwen verkiezingsproef Israël Buitenland Japan komt met compromis over Kurillen-eilanden Myanmar schort offensief tegen Karen-verzet op Dode bij schietpartij sloppenwijk Lima Kans op uitbreiding VN-missie Bush genomineerd Gajdar zwakt uitval Jeltsin naar IMF af GOS gaat wapenverdragen van Sovjetunie naleven WOENSDAG 29 APRIL 1992 _8 Luikse politie in hongerstaking luik» De politie in het Belgische Luik is sinds maandag in hon gerstaking om haar looneisen kracht hij te zetten. De Luikse agenten ontvangen gemiddeld 550 gulden minder per maand dan hun collega's in andere steden, zo stellen de vakbonden. Luik zucht al geruime tijd onder forse bezuinigingsmaatregelen. EG en Golfstaten gaan samenwerken de Europese brussel» De ministers van buitenlandse zaken Gemeenschap en de Golfstaten zullen elkaar op 16 wayt ontmoeten. Doel van de besprekingen is om tot meer sa menwerking te komen inzake energie, milieu en industrie. Cypriotische verzetsleider vrijgelaten nicosiaOud-verzetsleider Nicos Sampson, die een sleutelrolde vervulde in de coup van 1974 op Cyprus, is twee jaar voor het verstrijken van zijn gevangenisstraf vrijgelaten. Sampson werd in 1976 tot 20 jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens zijn aan deel in de staatsgreep die tijdelijk een einde maakte aan het be wind van aartsbisschop Makarios en die de Turkse regering ver leidde tot het sturen van een invasieleger. Testmodel Stealth in de prak Washington Het enige vliegende testmodel van het nieuwe Amerikaanse F-22 Stealth gevechtsvliegtuig is zaterdag vernie tigd tijdens een mislukte noodlanding op de luchtmachtbasis Edwards in Californië. Het is niet bekend of het ongeluk vertra ging betekent voor het ruim 110 miljard gulden kostende project om een gevechtsvliegtuig te ontwikkelen dat niet door radar kan worden opgemerkt. Hoechst ziet winst fors dalen frankfurt» Het Duitse chemieconcern Hoechst heeft in het eer ste kwartaal van dit jaar minder winst behaald. De winst daalde met 26 procent tot 605 miljoen mark. De omzet nam echter toe met 2,2 procent. Er lijkt enige beweging te zitten in het conflict tussen Tokyo en Moskou over de teruggave van de vier Kurillen-eilanden aan Japan. De Japanse minister van buitenlandse zaken Michio Wa- tanabe, die vandaag in Moskou aankwam voor een bezoek van een week aan Rusland en ande re landen van het GOS, zal de Russische president Jeltsin een compromis-voorstel doen. Watanabe suggereerde giste ren dat Japan niet langer vast houdt aan de eis dat de eilan den alle vier tegelijk worden overgedragen. Tokyo zou de Russische heerschappij over de eilandjes Kunashiri en Etoforu Ruim J 40.000 islamitische vluchtelingen die uit Myanmar naar Bangladesh zijn gevlucht, mogen terug naar Myanmar. Maar dan moeten ze wel kun nen aantonen dat ze Myanma- rees staatsburger zijn, aldus het ministerie van buitenlandse za- bangkok-dhaka Rtr/IPS Het militaire bewind van Myan mar (het voormalige Burma) heeft zijn gewapende campagne tegen de rebellen van de Karen- ■tam» in liet oosten van het land, voorlopig opgeschort. Vol gens de verklaring is dat ge beurd met het oog op nationale eenheid en goodwill. Het regeringsleger startte in januari een offensief waarbij meer dan 10.000 soldaten wer den ingezet om het Karen- hoofdkwartier in Manerplaw, aan de grens met Thailand, in handen te krijgen. De strijd krachten wilden voor het begin van de moesson, in mei, een einde maken aan de al 43 jaar durende opstand van de Karen. De opschorting van de mili taire campagne volgt nadat vo rige week een belangrijke perso nele wijziging in de top van het Myanmarese bewind is doorge voerd. Generaal Than Shwe ver ving donderdag de met zijn ge zondheid tobbende Saw Maung als hoofd van de regerende Staatsraad voor Herstel van Wet en Orde. Verder besloot de jun ta 27 politieke gevangen vrij te laten. Minister Bukman (landbouw) staakt zijn verzet tegen een grondige hervorming van het EG-landbouwbeleid. De bewindsman is nu voor het eerst bereid tot echte onder handelingen over de plannen van de Ierse EG-commissa- ris MacSharry, hoewel hij nog steeds veel reserves houdt. luxemburg» peter d correspondent eg Bulcman kondigde zijn omme zwaai gisteravond aan op een persconferentie in Luxemburg met de woorden „een draai ma ken is geen schande". Neder land heeft in de nu al anderhalf jaar slepende discussies stee vast 'principiële bezwaren' naar voren gebracht tegen de plan nen van MacSharry voor een re volutionaire verandering van het EG-landbouwbeleid. Neder land kwam echter, samen met België, steeds geïsoleerder te staan, toen bondgenoten als Groot-Brittannië en Denemar ken te kennen gaven wel tot concessies bereid te zijn. De plannen van MacSharry voorzien in een daling van de prijzen van de belangrijkste landbouwprodukten en inko menstoeslagen voor de boeren die daardoor het ergst worden getroffen. De graanprijs zou met 35 procent omlaag moeten, de melkprijs met 10 procent, de boterprijs met 15. Op die ma nier moet er een eind komen aan het huidige geldverslinden de systeem van hoge gegaran deerde prijzen. De EG zal nu waarschijnlijk binnenkort met een compro misvoorstel komen waarover eind van de maand een besluit kan vallen. Bukman wil in die onderhandelingen proberen zo veel mogelijk van zijn bezwaren overeind te houden. Zo blijft hij hameren op beheersing van de nog enige tijd willen laten voortduren. Waarnemers menen dat de Russische bereidheid om op de Japanse eisen in te gaan onge twijfeld zal groeien als Tokyo meer economische steun be looft. Zij voegen er echter aan toe dat niet al te veel van Japan moet worden verwacht. Jeltsin heeft zich tot nu toe af houdend opgesteld tegenover teruggave van de Kurillen met het argument dat het moment daarvoor nu niet geschikt is. Een bezoek eind maart van de Russische minister van buiten landse zaken Kozyrov aan Tokyo liep voor de Japanners dan ook op een bittere teleur stelling uit. lima» In de Peruaanse hoofdstad Lima zijn een dode en zes gewonden gevallen toen het leger het vuur opende op stenen gooiende demon stranten in Raucana, een sloppenwijk die wordt beheerst door de maoïstische verzetsbeweging Lichtend Pad. De demonstratie was georgani seerd uit protest tegen de arrestatie van twee leiders van de gemeenschap. foto afp zagreb dpa/gpd ken. De terugkeer zal op basis van vrijwilligheid geschieden. Het is <lc bedoeling dat over drie we ken met de repatriëring wordt begonnen en dat het proces hinnen zes maanden voltooid zal zijn. Myanmar heeft tot dus ver altijd volgehouden dat de vluchtelingen uit de noordelijke provincie Arakan, in feite uit Bangladesh kwamen. De kans groeit dat de vredesmissie van de VN in Kroatië wordt uitgebreid naar de in een burger oorlog verwikkelde republiek Bosnië-Hercegovi- na. VN-secretaris-generaal Boutros Ghali zei gis teren na een gesprek met de Franse president Mitterrand dat hij wil onderzoeken of er VN- waamemers naar Bosnië kunnen worden ge stuurd. Waarnemers zouden een eerste stap kunnen zijn voor de zending van vredestroepen. Voor waarde voor uitbreiding van de VN-operatie is volgens Boutros-Ghali overigens wel dat de Finan ciering rond komt. In Lissabon is gisteren na meer dan een dag uitstel de EG-conferentie over Bosnië weer her vat. Het uitstel kwam ondermeer omdat de Kroatische en de moslim-delegatie op zich lieten wachten. Toen ze uiteindelijk opdoken, bleek de Bosnische president Izetbegovic niet te zijn geko men. Daarmee dreigt de EG-bemiddeling op nieuw te mislukken. Servische strijders hebben vanmorgen hun aanvallen op steden in Bosnië-Hercegovina voortgezet. Serviërs en het door Servië gecontro leerde federale leger voerden tot in de vroege ochtenduren zwaren beschietingen uit op Mos- tar, de hoofdstad van Hercegovina. De Servische strijders zetten vanmorgen ook hun aanvallen op Sarajevo, de hoofdstad van Bosnië-Hercegovina, voort. Daarbij zou het televisiecentrum in de stad zijn getrofffen. Amnesty: Wrede burgeroorlog in Sierra Leone londen Rtr Amnesty International heeft gis- teren de aandacht gevestigd op de „verborgen en wrede" bur geroorlog in Sierra Leone. De mensenrechtenorganisatie doet in een vandaag gepubliceerd rapport een beroep op de rege ring van het Afrikaanse land een .einde te maken aan martelin gen en standrechtelijke execu ties. Onderzoekers van Amnesty, die onlangs zijn teruggekeerd uit Sierra Leone, meldden dat „terwijl de wereld de andere kant op kijkt, de rechten van de mens op grote schaal worden geschonden". „Ongewapende burgers worden zonder vorm van proces geëxecuteerd, ge marteld en gevangen gehou den." Hoe groot de omvang van de schendingen is, weet nie mand. berlun hans hoogenpuk correspondent Pas dik een jaar lid van een po litieke partij en dan al voor de moeilijke keus staan partijvoor zitter te worden of minister van buitenlandse zaken. Dat is maar weinigen gegeven en de 55-jari- ge Klaus lünkel is een van die uitzonderingen. Gisteren moest de man, die sinds ruim een jaar het Duitse ministerie van justitie leidt, kie zen en na uren wikken en we gen viel zijn besluit: buitenland se zaken. Dat hij daardoor niet alleen zijn partijgenote Irmgard Schwaezter de bitterste neder laag uit haar politieke carrière bezorgde, maar ook de FDP in de zwaarste crisis sinds de over stap in 1982 van de SPD naar de CDU-CSU stortte, nam hij op de koop toe. Hoewel Hans-Dietrich Gen- scher, die deze crisis door zijn onverwachte vertrek had ver oorzaakt, zweeg, is bekend dat hij aan Kinkel de voorkeur gaf als opvolger. Kinkel en Geh- scher kennen elkaar al vele ja ren. De in 1936 in Baden-Würt- temberg geboren jurist trad in 1970.als cnef de bureau in Gen- schers dienst toen deze minister van binnenlandse zaken werd. Bij diens verhuizing naar bui tenlandse zaken volgde Kinkel zijn chef. Nu als leider van de punningKtaf. Ook hier blonk hij uit door Klaus Kinkel en Irmgard Schwaetzer vlak voordat de liberale FDP zich zal buigen over de opvolging van Hans-Dietrich Genscher. foto epa zijn keiharde werken en liberale opvattingen. In 1979 scheidden zich de wegen van Genscher en zijn trouwe werker op de ach tergrond. Klaus Kinkel werd als eerste burger directeur van de Duitse inlichtingendienst. Na de machtsovername door Kohl belandde Kinkel als staats secretaris op justitie. Of het nu ging over de vreemdelingenpo litiek of hongerstakende RAF- terroristen, de 'een-mans-crisis- staf Kinkel ging de problemen te lijf. Hard, maar fair. Begin 1991 volgde de belo ning: Kinkel werd minister van justitie. Een maand daarna werd hij toen toch maar lid van de FDP. En nauwelijks een jaar later vierde de basis hem als de hoop voor de toekomst. Kinkel werd alom gezien als de ge doodverfde nieuwe FDP-voor- t zitter en zelfs Genscher prees zijn ontdekking bijna de liberale h^mel in. Nu zal Klaus Kinkel z.jn ambities op het voorzitter schap voorlopig moeten begra ven om dat andere erfgoed van ken. Niet alleen het kabinet-Kohl, maar ook de rest van de wereld zal snel horen van deze 'drauf- ganger'. Klaus Kinkel is één brok energie. Politiek zijn er voor hem maar twee wegen: 'Competent en zakelijk voor de mensen en de staat werken, of politiek management bedrijven met lo ze kreten'. Duidelijk: Klaus Kin kel kiest voor de eerste variant. Bij de regionale verkiezingen in Baden-Württemberg, zijn eer ste, beleefden de kiezers er een voorproefje van. De stroom asielzoekers is volgens hem zonder grondwetswijziging te regelen. 'Dat gaat echt, bëste mensen', klonk het in het regio nale dialect. Het probleem Honecker: 'Die ontkomt mij niet'. En die Stasi - dossiers? 'Dat is 200 kilometer stront'. Om daarna als expert precies uit te leggen hoe hij de problemen dan wil aanpakken. Dat is Kinkel: deskundig, maar dicht bij de mensen. Er bestaat voor hem niets belachelijkers dan politici die zich als onfeil baar voordoen. 'Politici geven hun fouten nooit toe. En dat is volslagen idioot'. Niemand heeft künkel overigens ooit een fout horen toegeven. Of zou hij er tot de dag van vandaag nog geen een hebben gemaakt? 'CIA werkte tot aan Golfoorlog samen met Irak' washington ap Ondanks „oorlogszuchtige uit latingen" van Saddam Hussein in 1990 bleef de Amerikaanse inlichtingendienst CIA tot aan de Iraakse invasie van Kuwayt, in augustus van dat jaar, gege vens uitwisselen met Baghdad. Dat meldde de Washington Post gisteren. De krant zegt dat het be richt, gebaseerd op uitspraken van niet nader genoemde bronnen, niet alleen bescha mend is voor de CIA, maar ook voor de Senaatscommissie voor inlichtingenzaken. Deze commissie had vorig jaar na een uitgebreid onderzoek ge concludeerd dat de samenwer king van de CIA met de Iraakse autoriteiten in 1988 was opge houden toen de Iraans-Iraakse oorlog tot een einde kwam. IPS International Press Service RTR Reuter UPl United Press uitgaven voor het EG-land- bouwbeleid, en moet het nieu we systeem simpeler zijn en minder fraudegevoelig. Bukman gaf als reden voor zijn koersverandering dat het GATT-overleg over de wereld handel niet de gehoopte resul taten heeft opgeleverd, en dat door langer te wachteh de EG- landbouw verder uit de hand zal lopen. Voortzetting van zijn verzet zou er bovendien toe kunnen leiden dat de zaak in handen komt van de EG-rege- ringsleiders, en in hun compro missen heeft de minister hele maal weinig vertrouwen. Philadelphia De Democratische gouverneur van Arkansas Bill Clinton en de Republikeinse presi dent George Bush hebben beiden in Pennsylvania met ruime meer derheid de presidentiële voorver kiezingen gewonnen. Volgens NBC-televisie was de overwin ning van Bush op zijn enige con current Pat Buchanan zo groot dat hij de strijd in het Republikeinse kamp nu definitief in zijn voordeel heeft beslist Met zijn winst in de dichtbevolkte staat Pennsylvania heeft de president de steun van in totaal 1129 gedelegeerden. Om er zeker van te zijn dat hij op de Re publikeinse conventie in augustus in Houston wordt aangewezen als presidentskandidaat had hij er 1105 nodig. Op de foto: Bush tij dens het presidentiële galadiner dat de Republikeinde Partij giste ren negen miljoen dollar oplever de. foto afp IMF-topman: We leggen geen dictaten op moskou-washington ap/anp De Russische yice-premier Ga jdar heeft gisteren de uitval die president Jeltsin eerder die dag deed naar het Internationaal Monetair Fonds (IMF) afge zwakt. Gajdar, die de Russische delegatie leidde bij bijeenkom sten in Washington van het IMF en de Wereldbank, zei dat Jelt sin het Russische volk er alleen maar van probeerde te verzeke ren dat de toekomst van het land niet door het IMF wordt gedicteerd. Gajdar zei dat de Russische president duidelijk probeerde te maken dat „we het hervor- mings-programma willen door voeren omdat we er in geloven en niet omdat het ons wordt opgelegd". Rusland kreeg maandag het volledige lidmaatschap van het IMF. Het land kreeg daarmee ook toegang tot miljardensteun van rijke landen. Jeltsin zei gis teren dat hij niet van plan is vol gens directe bevelen van het IMF te werken. Michel Camdessus, topman van het IMF, heeft gisteren ge zegd dat het IMF Rusland geen dictaten zal opleggen inzake het economische beleid. Hij rea geerde in Washington na afloop van de voorjaarsvergadering van het IMF op uitspraken eer der op de dag van de Russische president Jeltsin. „We dicteren niet, maar komen in overleg tot een economisch programma dat van het land zelf is en dat het onderschrijft. Dat is wat ook gaat gebeuren met Rusland", aldus de Fransman. Feit blijft dat het IMF een fi nanciële stok achter de deur heeft. Als het economische be leid ondeugdelijk wordt geacht, verstrekt het IMF geen onder steunend krediet. In het geval van Rusland zou het dit jaar gaan om 4 miljard dollar als on derdeel van een internationaal steunpakket van 24 miljard dol lar. Kiev apde Oekraïense president Kravtsjoek. De Oekraïense lei der zei qp een persconferentie dat Oekraïne „een kernwapen- vrije, niet-gebonden staat" wil zijn. Kravtsjoek vertrekt over acht dagen voor een reis naar de Verenigde Staten, waar hij overeenkomsten zal sluiten op het gebied van handel, econo mie, humanitaire hulp en we tenschappen. De vier kemmogendheden in het Gemenebest van Onafhan kelijke Staten (GOS) zullen spoedig een protocol tekenen waarbij zij het op zich nemen het verdrag tussen de Verenigde Staten en de Sovjetunie over de vermindering van kernwa penarsenalen na te leven. Dit is gisteren bekend gemaakt door Syrië handhaaft emigratieverbod voor joden cairo afp-dpa-Rtr-ap Palestijnse onderhandelaars tij dens de vredesbesprekingen over het Midden-Oosten in Washington wantrouwen het voorstel van Israël om in de be zette gebieden een proef te houden met gemeentelijke ver kiezingen. Zij vrezen dat Israël met het voorstel is gekomen om het houden van nationale ver kiezingen in de bezette gebie den tegen te houden. Israël be schouwt de proef als een eerste stap naar Palestijns zelbestuur. Het vooraanstaande PLO-lid Mahmud Abbas noemde giste ren in Cairo het voorstel onaan vaardbaar. Woordvoerster Hanan Ashrawi van de PLO-de- legatie wees erop dat bij ge meentelijke verkiezingen Pales tijnen in vluchtelingenkampen geen stem hebben. Bovendien hebben de gemeenten niet zo heel veel te vertellen, aldus haar kritiek op het voorstel. De Israëlische delegatieleider Benjamin Netanyahu prees het voorstel aan als een „opening" die tot voortgang in de onder handelingen kan leiden. Vragen of de proefverkiezingen later kunnen leiden tot parlements verkiezingen, zoals de Palestij nen willen, ging hij uit de weg. Over de nadere bijzonderheden van de gemeentelijke verkiezin gen moet worden onderhan deld, aldus Netanyahu. De Israëlische regering wil de Palestijnse Bevrijdingsbeweging PLO buiten de verkiezingen houden. Bij de laatste gemeen teraadsverkiezingen in de be zette gebieden, in 1976. boekten aanhangers van de PLO veel succes. De Syrische minister van bui tenlandse zaken Farouk al-Sha- raa heeft gisteren gezegd dat het de 4.500 joden in zijn land vrij staat te reizen waar zij wil len, met uitzondering van Is raël. Al-Sharaa voegde hieraan toe dat de opheffing van de reis beperkingen niet inhoudt dat de Syrische joden nu mogen emigreren. „Er is natuurlijk een verschil tussen reizen en emigreren," al dus Al-Sharaa in Cairo, waar hij een ontmoeting van de minis ters van buitenlandse zaken van de Arabische Liga zou bijwo nen. De opmerking was het eerste officiële Syrische commentaar op de bekendmaking, maandag in Washington, dat Syrië de reisbeperkingen voor joden in zijn land had versoepeld. Het gebaar werd in Washington op gevat als een teken van goede wil door Damascus, bedoeld om een gunstig klimaat te scheppen voor het hervatte vredesoverleg.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 8