Dierentuin-echtpaar geridderd in Lintjesregen Lintjesregen in de regio 'I WOENSDAG 29 APRIL 1992 7 DEN HAAG GPD-ANP Bij wijze van zeer hoge uitzon dering is bij de Lintjesregen dit jaar een echtpaar geridderd. Het echtpaar Rensen, dat sa men de directie vormt van het Noorder Dierenpark in Emmen, zijn allebei benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau. F.en woordvoerder van het ministerie van binnenlandse za ken kan zich niet herinneren dat eerder bij de Lintjesregen ter gelegenheid van de (officië le) verjaardag van de koningin een echtpaar is geridderd. Bij het uitdelen van koninklijke on derscheidingen de rest van het jaar komt het een enkele keer voor, weet hij, bij voorbeeld als gehuwde gemeente-ambtena ren samen afscheid nemen en voor hun trouwe dienst worden beloond. Maar vaak krijgt de man dan een hoger lintje dan zijn vrouw. Deze - gelijke - dubbel-onder- scheiding valt des te meer op, omdat zoals gebruikelijk vrou wen verre in de minderheid zijn. Dit jaar worden 2304 ko ninklijke onderscheidingen uit gereikt (tegen vorig jaar 2304), waarvan slechts 241 aan vrou wen, zo heeft de Kanselarij van de Nederlandse Orden in Den Haag uitgerekend. De allerhoogste onderschei dingen worden helemaal niet uitgereikt (Militaire Willemsor de, Grootkruizen in de orde van de Nederlandse Leeuw of de or de van Oranje-Nassau). Boven dien bestaat slechts een derde van het totaal uit 'echte' onder scheidingen, de rest bestaat uit de bij de ordes horende ereme dailles in goud, zilver of brons. Overigens wordt elk jaar een minstens zo groot aantal onder scheidingen tussentijds toege kend. Daardoor komt het totaal aantal toegekende onderschei dingen ook dit jaar naar ver wachting weer boven de 5000. Dat is aanzienlijk minder dan in de jaren '80, toen er enkele dui zenden onderscheidingen per jaar meer werden toegekend. De hoogste koninldijke on derscheiding die dit jaar wordt toegekend, die van comman deur in de Orde van Oranje- Nassau, valt ten deel aan zes Nederlanders. Het zijn R.F. McWilliam, voorzitter van de Staten van de Nederlandse An tillen in Curacao, P.C. Nieman, EG-ambassadeur in Brussel, H.C. Posthumus-Meyjes, am bassadeur in Tokyo, jonkheer Vegelin van Claerbergen, am bassadeur in Lissabon, J.A. Bor- man, lid van de Raad van State en L.L.M. van Deenen, hoogle raar aan de Rijksuniversiteit van Utrecht. In de sportwereld gaan on derscheidingen naar de voor malig wereldkampioen schaat sen Leo Visser en de hockey-in- ternational Tom van 't Hek. Zij wórden benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Zij behoren tot de zeer weinige 'be kende Nederlanders' die dit jaar een koninklijke onderscheiding hebben gekregen. Ook vorig jaar waren er relatief weinig mensen uit de kunst- amuse ments- en sportwereld die een lintje kregen. Opmerkelijk is overigens wel dat vier Antilli aanse schrijvers een onder scheiding krijgen, onder wie Boeli van Leeuwen en Frank Martinus Arion. Zij krijgen res pectievelijk de onderscheiding van officier en ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Veel onderscheidingen, zoals altijd, in de kringen van ambte naren, militairen en weten schappers. Zij domineren net als vorig jaar de Lintjesregen. Naast de ambassadeurs van Tokyo en Lissabon krijgen nog negen ambassadeurs een on derscheiding. In hun gezelschap bevindt zich R. van den Berg (Peking), Versteeg (Moskou) en Van Buuren (Pretoria). Zij wor den ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. De Neder landse consul in Dubai, Beste- breurtje, wordt ridder in de Or de van Oranje-Nassau. Dit jaar krijgen 25 burge meesters en een groot aantal wethouders een onderscheiding uitgereikt, waaronder burge meester Noorland van Dordrecht (ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw). Twee leden van de Tweede Ka mer krijgen dezelfde onder scheiding. Het zijn Flip Buur- meijer (PvdA) en Wim Mate- man (CDA). De commissaris der Koningin in Overijssel, Hen- drikx. en drie europarlementari ërs krijgen eenzelfde benoe ming. Het gaat daarbij om de PvdA'ers Munting en Woltjer, die zich beiden verdienstelijk maken als landbouwspecialis- ten. De derde Europarlementa riër die een onderscheiding krijgt is CDA'er lean Penders. Hij trad op als lijsttrekker voor zijn partij bij de meest recente verkiezingen voor het Europees Parlement. In de sector onderwijs en we tenschappen krijgt de hoofddi recteur van de Informatise ringsbank in Groningen, C. Barnhoom, de onderscheiding ridder in de Orde van de Neder landse Leeuw. Ook drs. H.L Brinkman, voorzitter van het college van bestuur van de Vrije Universiteit in Amsterdam, krijgt deze onderscheiding. Eenzelfde benoeming is er voor prof.dr. N.H. Frijda, hoog leraar aan de Universiteit van Amsterdam en bekend vanwege zijn onderzoeken naar de men selijke emoties, prof.dr. J. Old- hoff, hoogleraar algemene heel kunde aan de Rijksuniversiteit Groningen, prof.drs. P.A. Schenck, rector-magnificus van de Technische Universiteit Delft en prof.dr. P.J. van Strien, hoog leraar psychologie aan de Rijks universiteit van Groningen. Prof.dr. H. Galjaard, hoogleraar aan de Erasmus Universiteit in Rotterdam krijgt eveneens de onderscheiding ridder in de Or de van de Nederlandse Leeuw. Bij het bedrijfsleven is een zelfde benoeming weggelegd voor drs. ThAJ \1rw Bd vaq de raad van bestuur van ABN- AMRO Holding in Amsterdam en ir. M.D. Wrstermann. lid van de raad van bestuur van Akzo. Algemeen directeur van de Ne derlandse Aardolie Maatschap pij (NAM) in Assen, ir. N.J. van Dijk, wordt benoemd lot officier in de Orde van Oranje-Nassau. De Golfoorlog, die vorig jaar leidde tot een groot aantal be noemingen tijdens de Lintjesre gen, werkt nog even door. Voor hun werk tijdens en vlak na de Golfoorlog krijgen vier militai ren de onderscheiding officier Oranje-Nassau. met de zwaar den. Het zijn kapitein ter zee G.G. Hooft, commandant van de H.Ms. Zuiderkruis, kapitein ter zee P.C. Kok. stafcomman dant van alledrie de Nederland se schepen in de Golf en kolonel der mariniers E.C. Klop. Hij was na de Golfoorlog commandant van de Nederlandse troepen die in Noord-Irak de Kurden moes ten beat hermen I en/ellde on derscheiding gaat ook naar ko lonel drs. I.D. l ees van de Ko ninklijke luchtmacht. Hij was ten tijde van de Golfoorlog commandant van Nederlandse Patriot-eenheid in Turkije. In de sector cultuur gaan dit jaar onderscheidingen (ridder in de Orde van Oranje-Nassau) naar onder meer de acteur Paul van Gorcum en oud-radioma ker Kees Buurman. Buurman geniet enige faam als uitvinder van het NOS-programma 'Met het oog op morgen'. Ook in religieus Nederland vielen veel onderscheidingen. De vroegere voorzitter van de hervormde synode, ds B Wallet is benoemd tot ridder in de Or de van de Nederlandse Ifcuw. Hij legde vorig jaar juni zijn functie bij de synode neer in verband met zijn benoeming tot secretans van de Raad van De putaten Samen op Weg. die het eenwordingsproces van de Ne derlandse Hervormde Kerk. de Gereformeerde Kerken in Ne derland en de Evangelisch Lu therse Kerk coördineert. Wallet kan in zijn nieuwe functie rekenen op de 'kritische begeleiding' van Van der (.raaf, wiens Gereformeerde Bond de rechtervleugel van de Hervorm de Kerk - veel bedenkingen te gen Samen op Weg heeft Van der Graaf, al jaren het 'gezicht' van de Bond, is benoemd tot of ficier in de Orde van Oranje- Nassau. Prof. dr. J. Spierdijk baarde dit jaar opzien door bij zijn afscheid te ver klaren dat één op de 37 narcoses niet perfect verloopt. ARCHIEFFOTO LOEK ZUYDERDUIN Ridder in de Orde van de Ne derlandse Leeuw Prof. Drs. J.J.J. Tulkens, wonen de te Oegstgeest, penologisch adviseur bij het ministerie van Justitie te 's-Gravenhage; drs. C. de Hart. oud^oorzitter van de Adviesraad voor het Ho ger Onderwijs (ARHO) te Den Haag, wonende te Voorschoten; prof.dr. P.W. Klein, hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Lei den/lid van de Koninklijke Ne derlandse Akademie van We tenschappen, wonende te Lei den; prof.dr. G.H.M. Posthumus Meyjes, hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden/lid van de Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen, wonende te Oegstgeest; prof.dr. J. Spierdijk, oud-hoog leraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden, wonende te Leiderdorp; schout-bij-nacht N.W.G. Buis, te Oegstgeest. mr. RAF. van de Kamp. Direc teur Economisch Beheer Ko ninklijke Marine, te Wassenaar; prof. ir. H M. Oudshoorn wo nende te Voorschoten, oud-ad viseur van de hoofdafdeling Water bij Rijkswaterstaat, Hoofddirectie van de Water staat te 's-Gravenhage; ir. B. Westerduin wonende te Oegstgeest, directeur-generaal bij Directoraat-Generaal voor het Vervoer te 's-Gravenhage; Ir. C. Kien, wonende te Wasse naar, lid van de Octrooiraad en sectorhoofd hij de divisie Werk tuigbouw te Rijswijk. Officier in de Orde van Oranje- Nassau, met de zwaarden: kapitein ter zee L.J.M. Smit, te Leiden; kapitein ter zee van administra tie LJ.W.E. Brand, te Leider dorp; brigade-generaal ir. H.J. van Hoften, van het dienstvak van de technische staf, te Leiden; kolonel K.W. Werkhoven, van het wapen der infanterie, te Rijnsburg. luitenant-kolonel ing. J.A. de Vries, van het wapen der genie, te Alphen aan den Rijn; de eervol ontslagen kolonel mr. W. Thomson, van het dienstvak der militaire administratie, te Leiden; luitenant-kolonel P.M.T. Boon ekamp, van het dienstvak der militaire administratie, te Lei den. Officier in de Orde van Oranje- Nassau Mr. H.B.M. Morshuis, wonende te Leiden, kantonrechter te Lei den; Dr. H.F. van Zoelen, wonende te Woubruggc. priester van het bisdom Rotterdam en directeur van het KASKI (Instituut voor sociaal-wetenschappelijk on derzoek, studie en advies) te Den Haag, tevens Deken van de dekenaten Alkemade en Zoeter- woude; G.J. van der Kroft, burgemeester der gemeente Lisse; mevr. dr. C.L. Habraken, oud- universitair hoofddocent aan de Rijksuniversiteit te Leiden, wo nende te Leiden; mevr. drs. M. van Leeuwen Boomkamp-Oppenhuis de Jong, oud-universitair docent aan de Rijksuniversiteit te Lei den, wonende te Oegstgeest; dr. D.P. den Os, secretaris van de Rijksuniversiteit te Leiden, wonende aldaar; drs. B R. Barten, hoofdinspec teur bij de Inspectie der Rijksfi nanciën van het ministerie van financiën te 's-Gravenhage, wo nende te Voorschoten; drs. F. van den Akker te Wasse naar, adviseur promotie activi teiten milieu en technologie bij het Directoraat-Generaal Milieubeheer te Leidschendam; ir. C.J.P. Bachofner te Lisse, voormalig directeur Rijksgebou wendienst directie Zuid-Hol land en Zeeland; ir. Th. G. Potma te Voorschoten, energie- en milieudeskundige- /adviseur/bestuurslid bij het Centrum voor Energiebesparing en Milieutechnologie (CE) te Delft; ing. P. van Diggele wonende te Katwijk aan Zee, oud-ambte naar bij de dienst Verkeer en Vervoer bij provincie Zuid-Hol land te 's-Gravenhage; ir. J.HA van Walraven wonende te Oegstgeest, oud-hoofd afde ling projecten bij hoogheem raadschap van Rijnland te Lei den; mr. H.J. van de Roemer wonen de te Noordwijk, directeur bij KNSJ-Kroonburg B.V. (Konink lijke Nedlloyd Groep N.V.) te Rotterdam; W. Kroes wonende te Boskoop, algemeen secretaris bij Konink lijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart te 's-Gravenha ge; Drs. H.A.A.M. van Eupen, wo nende te Bodegraven, plaatsver vangend directeur Interne Za ken bij het Ministerie van Eco nomische Zaken te Den Haag; Mr. J.M. van Wessum, wonende te Wassenaar, president-com missaris van Raptim Interconti nental Holding bv te Tilburg; C. Zaal, wonende te Oegstgeest, voorheen president van de Coatings Divisie err lid van de Groepsraad van Akzo nv te Arn hem, thans adviseur van de di rectie van de Coating Divisie; Ir. G. van den Berg te Wasse naar, lid van de algemene direc tie van de Nationale Aan- en Verkoopcoöperatie voor Land en Tuinbouw Cebeco-Handels- raad te Rotterdam; H.J. Mol te Leiden, hoofd sector Residu-heleid bij de Directie Milieu, Kwaliteit en Voeding van het Ministerie van Land bouw, Natuurbeheer en Visserij; Ir. J.H. Pott te Wassenaar, hoofd van de afdeling Akkerbouwpro- dukten bij de directie Interna tionale Agrarische Aangelegen- heden en Marktordeningsvraag stukken van het Ministerie van landbouw, Natuurbeheer en Visserij; Ir. F.K.G. Ouwerschuur. te Was senaar, hoofd Group Human Mevrouw Bos-Beemink is vier jaar lid geweest van de Eerste Ka mer en vanaf 1976 voorzitter van het Rode Kruis, afdeling Katwijk- /Valkenburg. Ook zette zij zich geruime tijd in voor de vrouwen beweging. zowel op plaatselijk, nationaal en internationaal ni veau. Zij is de echtgenote van de voormalig burgemeester van Kat wijk. ARCHIEFFOTO WIM DIJKMAN Resources Advice and Appraisal bij Shell International Petrole um Maatschappij BV te 's Gra- venhage; mevr. drs. N. Schoemaker te Oegstgeest. Ridder in de Orde van Oranje- Nassau, met de zwaarden: luitenant ter zee van vakdien sten der 2e klasse A. Jansen, te Roelofarendsveen. Ridder in de Orde van Oranje- Nassau Ds. N' J.M. Hoogendijk, wonen de te Alphen aan den Rijn, eme ritus-predikant voor buitenge wone werkzaamheden, scriba van de Provinciale Kerkvergade ring der Nederlandse Hervorm de Kerk in Zuid-Holland; L.J. Noordergraaf, wonende te Bodegraven, dirigerend Officier der Rijkspolitie 3e klasse, waar nemend Hoofd van de Hoofdaf deling Informatievoorziening en Automatisering bij de Alge mene Inspectie Korps Rijkspoli- A.J Hofstede, coördinator-on derdirecteur van de Stenografi sche Dienst der Staten-Gene- raal, wohende te Leiderdorp; B.F. Bos-Beernink, wonende te Katwijk; M. van den Berg. commandant van de vrijwillige brandweer te vens directeur van gemeentebe drijven te Leiderdorp; J.H. van Dijk, oud-docent aan de Schout bij Nacht Doorman- school voor MAVO te Wasse naar, wonende in Wassenaar; R.J.M. Fafié, oud directeur van de basisschool 'De Zeevlam' te Noordwijk. wonende in Noord- wijk; A. van der Meijden, oud-perso neelsconsulent bij de Rijksuni versiteit te Leiden, wonende te Koudekerk aan den Rijn (gem. Rijneveld); mevr. G. Muller, administratief hoofdambtenaar aan de Rijks universiteit te Leiden, wonende te Den Haag; GAG. Nagtegaal, ambtenaar bij het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen te iZoetermeer, wonende te Wassenaar; W.T.W. Vis, oud-docent aan het Vlietland College te loeiden, wo nende te Zoeterwoude; mevT. A. Wipkink-Bakker, staf diëtist klinisch onderzoek bij het Academisch Ziekenhuis te Leiden, wonende in Leiden; D. Vermeulen, hoofd sectie On derwijs, Film en Videoproduktie bij de Directie Personeel Ko ninklijke Marine, te Leiden; A.J.H. Westerwijk Bosdijk, voor heen le medewerker elektro nisch bij het Marine Elektro nisch en Optisch Bedrijf, te Wassenaar; mevr. F. van der Mark te Lei den, sectie-chef landmeetkun dige binnendienst bij het Ka daster en de Openbare Registers in de provincie Zuid-Holland te 's-Gravenhage; H.R. van Rinsum te Wassenaar, coördinator Veiligheid bij het ministerie van Volkshuisvesting. Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer te 's-Gravenhage; ing. JA Noomen wonende te Alphen aan den Rijn. oud amb tenaar bij de dienst Verkeer en Vervoer bij provincie Zuid-Hol land te 's-Gravenhage; JAG. Vlasman wonende te Lis se, oud-hoofd Markttarieven en Industrie, Divisie Vracht bij Ko ninklijke Luchtvaart Maat schappij N.V. te Amstelveen; N.J. Prinsen wonende te Oegst geest. oud-directeur bij Stirh ting Kinderpostzegels Neder land te leiden; A. Barten te Wassenaar, voor heen directeur van de Bedrijven Sociale Werkvoorziening te Delft. G.P. Beukers te Voorschoten, consulent bij de Personeelsaf- De secretaris van de universiteit dr. D.P. den Os. is In Leiden voorzitter van de 3 October-Vereeniging. archieffoto ioek tuyderehrn deling Culturele Zaken van het ministerie van Welzijn. Volksge zondheid en Cultuur te Rijswijk. De eremedaille, verhonden aan de Orde van Oranje-Nas sau, in goud met de zwaarden, Adjunct-onderofficier 11 O. Meiier, van de Koninklijke Luchtmacht, te Alphen aan den Rijn. De eremedaille, verhonden aan de Orde van Oranje-Nas sau in goud R. Mulder, wonende te Bos koop; E. d'llaan, wonende te Leiden; A. de Bruin, wonende te IJsse; C.LA van Haastrecht, oud- ambtenaar Facilitaire Dienst ter Crovmdale griffie van Zuid-Hol- ind, wonende te Voorschoten. M.L de Rijk wonende te lei- muiden, oud chef Materiaal- planning Reparatie-afdeling Technische Dienst. Divisie Ope rations bij Koninklijke Lucht vaart Maatschappij N.V. te Am stelveen; P. Reitsma wonende te Hille- gom, oud-hoofdbesteller Expe ditie Briefpost, regio Noord- West. PTÏ Pot BV Koninklijke PTT Nederland NV; J.D. Wiegman wonende te Alp hen aan den Rijn. medewerker computerfaciliteiten en instru mentatie. PTT Research bij Ko ninklijke PTT Nederland NV te Groningen; D. van Foeken, wonende te Ter Aar. directeur van Meulenhoff Educatief te Amsterdam; A.F. Goeman, wonende te Lei den; I. van Kempen, wonende te Hoofddorp, algemeen directeur van Spur Holland bv te Nieuw- Womb S. Mieloo, voorheen eigenaar van fotozaak Mieloo te Lisse; C.J. Videler. wonende te Oegst geest; W P. van Dijk te lisse; CA Gehrels te Iisse; De eremedaille, verhonden aan de Orde van Oranje-Nas sau in zilver C van Duijvenbode. wonende te Katwijk, medewerker aan en oud-secretaris van de zondags school 'Het Mosterdzaadje' en collectant in de Oude Kerk van de Hervormde Gemeente te katwijk aan Zee; II. van der Ixiit, wonende te Ab- benes, dirigent-organist van de Hervormde Gemeente van Ou de en Nieuwe Wetering; LI. Wcsteneng. wonende te Sassenheim; I Bekooij. oud-medewerker bij het Rijksherbarium van de Rijksuniversiteit te leiden. wo nende in leiden; K. Hortensius, bestuurslid van de Stichting Hervormde Scho len te Katwijk aan Zee. wonen de te Katwijk. IA. Prins, vc»orheen Rekenplich tige bij het Marine Elektronisch en tptisch Bedrijf, te leiden* B.E. Scheepers, technisch admi nistratief medewerker bij de af deling Materieel-instandhou- dingsbeleid van het Directoraat- Generaal Materieel, te Ussr; T Blok wonende te Bodegraven, kapitein bij Esso Nederland BV te Breda; W. Schoneveld wonende te Rijnsburg. besteller voorman, regio Centrum bij PTT Post BV- Koninklijke PTT Nederland NV te Groningen I Ouwehand wonende te Nis senheim. kantonier bij Rijkswa terstaat. directie Zuid-Holland te Rotterdam; 'F. Bosman wonende te leider dorp. oud scheepstechnicus bij Nedk iyd i IjiMu B 10 Bonn dam: JA. Kapteijn wonende te Ter Aar, declarant/importeur bij Air Express International B V te Schiphol; A van Houwelingen wonende te Sassenheim. besteller regio Centrum bij PTT Post BV/ko ninklijke PI I Nederland NV te Groningen, A van der Vlugt. wonende te Ter Aar. autoverkoper bij dea ler garagebedrijf RfVA te Am sterdam. C. Zwart, wonende te Rijnsater woude. sloepbouwer bij lacht en Scheepswerf Wester te Wou brugge; I Boogerd. wonende te Umc. voorzitter van het district Bol lenstreek van de Industrie- en Voedingsbond CNV. A Boezaard. voorheen mede werker bij Dnikkenj De Bnnk BV te I eiden. J M. Vooijs ie Katwijk, lid/oud bestuurslid van de Muziekvere niging 'Harmonie Katwijk', al daar. De eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nas sau, in brons, aan: W. van Lgmond. voorbeen ron deur bi| het Marine I lektm mach en Optisch Bedrijf, te Rijnsburg

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7