'Frustratie dreigt bij Surinamers' Vrouwen vaker ziek dan mannen Binnenland CDA'er Van Velzen bekritiseert PvdA Weer actie van boze taxichauffeurs Rottenberg: 'Coalitie is wankel' WOENSDAG 29 APRIL 1992 5 1 Algemeen Nederiands PenWeau GPD Cemeemchappe^ke Pemiefnl Overvallen op Polen markelo Drie Polen die op weg waren naar de automarkt in Utrecht, zijn gisteren overvallen op een parkeerplaats langs de Al ter hoogte van Markelo. Enkele weken geleden werd langs deze autosnelweg op dezelfde wijze een groepje Polen slachtof fer van een overval. De Rijkspolitie Overijssel heeft dit gisteren bekendgemaakt. De drie Polen lagen gisterochtend te slapen in hun auto toen ze werden gewekt door twee Engels-sprekende mannen, waarschijnlijk Joegoslaven. De Polen moesten hun paspoorten tonen. Vervolgens trokken de overvallers een revol ver en maakten de inzittenden een bedrag van ruim 8000 gul den, de autosleutels en hun paspoorten afhandig. AMEV: fusie met VGZ niet uitgesloten utrecht Amev Nederland, onderdeel van Fortis (Amev, VSB en de Belgische AG Groep), verwacht in de komende jaren nog hechter te gaan samenwerken met de grootste ziektekostenver zekeraar VGZ (1,4 miljoen verzekerden). Daarbij is een fusie niet uitgesloten, zo heeft C.M. Boet, voorzitter van de directie Amev Nederland, gisteren gezegd tijdens een toelichting op de jaarcij fers. Record op beurs Damrak Amsterdam Het Damrak kori gisteren ondanks een rustige han del opnieuw een record vestigen. Nadat vrijdag al het drie jaar oude record werd gebroken, kwam de CBS-koersindex algemeen gisteren op een nieuwe top van 211,90. Geen post naar Ierland en Duitsland den haag Briefverkeer naar Ierland is voorlopig onmogelijk als gevolg van een staking die daar voor onbepaalde tijd is aange kondigd. Pakketpost en Snelpost naar Ierland kunnen nog wel worden bezorgd. Bovendien is ook het postverkeer met grote de len van Duitsland onmogelijk als gevolg van stakingen. Post in en rond de steden Frankiurt, Keulen, München; Neurenberg, Hamburg en Osnabrück wordt niet bezorgd. Voor de rest is de postuitwisseling normaal, maar moet rekening worden gehou den met vertragingen als gevolg van stiptheidsacties, aldus een PTT-woordvoerder. Extra vrij voor Bavaria-werknemers utrecht» Werknemers van bierbrouwerij Bavaria hebben recht op maximaal tien extra vrije dagen als zij een jaar lang niet ziek zijn. Dat zijn de directie van Bavaria en de vakbonden overeen gekomen in een nieuwe tweejarige cao. Het is nog niet helemaal duidelijk wat precies tot verzuim gerekend moet worden. Vast staat dat het ziekteverzuim eronder valt. Werkgever en bonden bezinnen zich echter nog op de vraag of bijvoorbeeld scholings- en studiedagen moeten meetellen bij het aJ dan niet toekennen van extra vrije tijd. Akzo gaat zout winnen China Rotterdam Het chemisch concern Akzo gaat in China zoutwin ning doen. Het is de bedoeling dat het voorlopig contract (de genoemde 'letter of intent') voor de bouw van een zoutfabriek in de provincie Jiangsu door minister Andriessen van Economische Zaken deze week aan het eind van de delegatiereis naar China in Peking wordt ondertekend. Met de bouw van de fabriek is een bedrag van omstreeks 100 miljoen dollar gemoeid (190 miljoen gulden). De fabriek zal voornamelijk zout leveren voor export naar Japan. Zout is een grondstof voor chloor en andere chemi sche produkten. Vader die zoon verbergt weer vrij eindhoven De 42-jarige man uit Zoetermeer die op het Eindho- vense politiebureau werd vastgehouden omdat hij niet wil zeg gen waar hij zijn 9-jarige zoon heeft ondergebracht, is weer vrij. De raadkamer in Den Bosch vond het niet langer nodig de man in hechtenis te houden. De overleden ex-vrouw van de man heeft de voogdij over het jongetje en ziin 13-jarig zusje per testa ment toegewezen aan een vriendin in het Brabantse Heeze. Het meisje verblijft daar vrijwillig. De jongen wilde liever bij zijn va der blijven. Om te voorkomen dat het kind tegen zijn zin naar Heeze wordt gebracht is het door de vader op een geheim adres ondergebracht. Levenslang geëist voor doodslag utrecht Officier van justitie mr. P. Frielink heeft gisteren voor de rechtbank in Utrecht levenslang geëist tegen een 31-jarige man uit die plaats. Hij stond terecht wegens doodslag op een bejaard Utrechts echtpaar en diefstal van 35.000 gulden en ju welen uit het huis van het echtpaar op 17 december van het vo rig jaar. Op de dubbele doodslag en diefstal staat in Nederland maximale straf van twintig jaar of levenslang. Gezien de emst van het misdrijf en de 'koelbloedige' en 'beestachtige' ma nier waarop de man zijn daden had gepleegd, vond Frielink een straf van twintig jaar nog te weinig. Uitspraak 12 mei. Onderzoeker pleit voor betere kansen De overheid moet de arbeidsmarkt beter toegankelijk maken voor Surinaams-Creoolse jongeren. Als de over heid haar beleid daar niet op richt en verbetert, dan dreigt frustratie, infantilisering en implosie (naar binnen toe ontploffen, red.) van de Creoolse gemeenschap in Amsterdam. Die waarschuwing uit onderzoeker Livio Sansone in zijn proefschrift 'Schitteren in de schaduw'. amsterdam/utrecht anp Sansone onderzocht de overle vingsstrategieën, subcultuur en oorsprong van Creoolse jonge ren uit de lagere klasse in Am sterdam. Woensdag 6 mei pro moveert hij aan de Universiteit van Amsterdam op zijn onder zoek. Het onderzoek strekt zich uit over een periode van tien jaar. De meerderheid van de onder vraagde jongeren is werkloos als gevolg van een opeenstapeling van gemiste kansen. Degenen die wèl werk hebben, ontlenen daar weinig status aan. De jongeren verzetten zich te gen hun positie op de arbeids markt en hun magere toe komstperspectief door het ont wikkelen van zogenoemde 'overlevingsstrategieën'. Daarbij plaatsen ze hun consumptiever mogen boven hun werkpositie. Voor hen geldt meer 'je bent wat je hebt', dan 'je bent wat je doet', zegt Sansone. 'Hosselen' (bijverdienen in het grijze of zwarte circuit) is zo'n strategie. Je eigen lichaam gebruiken als gigolo, danser, sporter of muzikant ook. Vrou wen proberen te overleven door zich meer op het moederschap te richten. Voor Creoolse jongeren is langdurig zonder werk zitten net zo dramatisch als voor blan ke leeftijdgenoten, meent Sansone. De enige manier om binnen het arbeidsbestel om hoog te komen is via reguliere banen. Dat is een lange en moeizame weg. Daarom moe ten werkgevers het werk voor laaggeschoolde arbeiders wat betreft loon en arbeidsvoor waarden aantrekkelijker maken. Op dit moment gebeurt dat vol gens Sansone absoluut niet. Daarom is een krachtige in greep van de overheid nodig. Hoe langer men daarmee wacht, hoe groter de kans wordt dat de Creoolse jongeren afglij den in het grijze of zwarte cir cuit. Het Nederlands Centrum Buitenlanders (NCB) heeft gis teren eveneens kritiek op de overheid geuit. Het NCB stelde dat de tevredenheid van de rijksoverheid over de resultaten van het eerste EMO-plan (etni sche minderheden in dienst van de overheid) niet terecht is. Ruim 1.500 arbeidsplaatsen zijn tussen 1987 en 1990 opgevuld door mensen uit etnische min derheidsgroepen, maar de ver deling van die banen over de migrantengroepen was zeer on gelijk, stelt het NCB. Het overgrote deel van de ba nen ging naar Surinamers, An- tillianen en Molukkers. Marok kanen en Turken profiteerden met 5,8 procent en 4,5 procent nauwelijks van het banenplan. Bovendien verlieten vier keer zoveel migranten de overheid als gemiddeld. Belangrijkste oorzaak van de ongelijke verde ling is volgens onderzoekster drs. A. Pereira Gomes dat de de partementen alleen maar geïn teresseerd waren in het halen van de taakstelling, maar niet in een gelijke verdeling over de migrantengroepen. AMELANDPieter van Vollenhoven bracht gisteren een werkbezoek aan het booreiland Ameland West-gat van de Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM). Hij bekeek er de veiligheidsaspecten van het eiland en de bemanning. foto anp Raymond rutting plaats gericht is op het bevorderen van de werk gelegenheid. De opstelling van het CDA over de noodzaak van ontkoppeling van de uitkeringen met de lo nen in het bedrijfsleven bouwt voort op het CDA- verkiezingsprogramma Verantwoord Voortbou wen', aldus Van Velzen. Maar de aanpassingen van de uitkeringen kunnen alleen gelijke tred houden met de CAO-lonen als de economische groei 2.5 procent bedraagt; de werkgelegenheid fors groeit; de collectieve lastendruk niet stijgt en als de koppeling niet leidt tot een verdere stijging van de inkomensoverdrachten ten koste van de investeringen. Aan deze voorwaarden wordt nu niet voldaan, aldus de CDA-partijvoorzitter. CDA-partijvoorzitter Van Velzen verwijt de PvdA te veel aandacht te besteden aan de zogenoemde 'inkomensplaatjes'. Tijdens een spreekbeurt gis teravond in Lichtenvoorde noemde Van Velzen de opstelling van de CDA-fractie in de besprekin gen rond de begroting voor 1993 „het verdedigen waard". Van Velzen vond het echter teleurstellend dat „de coalitiepartner zoveel aandacht besteedt aan inkomensplaatjes, waarvan iedereen weet dat de ze schetsen slechts voorlopig kunnen zijn". Evenals voor fractievoorzitter Brinkman staat voor Van Velzen vast dat hel beleid in de eerste AMSTERDAMEen lid van de Vereniging van Eigen Rijders sprak gisteren de taxichauffeurs toe voor het gebouw van het Centraal Bureau voor Taxi's in de hoofdstad. Daarna bestormde de groep chauffeurs het gebouw om hun eisen kracht bij te zetten. De chauffeurs protesteren al geruime tijd tegen het beleid van de centrale. foto anp Informatie voor Suriname moet via een 'sluis' ROTTERDAM GPD i justitie on derzoekt hoe kan worden voor komen dat belangrijke politie- en justitie-informal ie in Surina me in verkeerde handen valt. Een dergelijke 'sluis' moet het weglekken van gegevens naai onbevoegden, zoals bijvoor beeld criminelen, onmogelijk maken. Minister Hirsch Ballin zei on langs te verwachten dat het rechtshulpverdrag, dat de uit wisseling van informatie over bijvoorbeeld politie-onderzoek mogelijk maakt, op korte ter mijn weer van kracht kan zijn. „Wil die uitwisseling goed ver lopen". zegt woordvoerster J. Pols van het ministerie, „dan moet er wel een waarborg zijn dat die informatie bij de juiste mensen terecht komt. Er moet daar een ontvangende instantie in het leven worden geroepen. Die procedures WOVdflO »p dit moment ontwikkeld". President Venitiaan van Suri name komt op 16 juni naar Ne derland om het zogenoemde 'raamverdrag'. dat onder meer ontwikkelingshulp en het vrijge ven van 'bevroren gelden' mo gelijk maakt, samen met minis ter-president Lubbers te onder tekenen. Het ministerie van Jus titie sluit niet uit dat rond die tijd ook het rechtshulpverdrag weer van kracht zal zijn. Riagg's raken door 'Simons' monopolie kwijt UTRECHT ANP De regionale instellingen voor ambulante geestelijke gezond heidszorg, de Riagg's, raken door het plan-Simons hun mo nopolie iovijt. De verzekeraars kunnen delen van de hulpverle ning in de toekomst ook elders 'inkopen'. De Riagg's kunnen zich ech ter gaan profileren op hun ster ke punten, zoals de sociale psy chiatrie, hulp bij meervoudige problemen. diagnosestelling, openbare geestelijke gezond heidszorg, preventie en hulp aan bijzondere doelgroepen. Dtf Bi tOpMDbMMM R. Scheerder van het ministerie van wvc vandaaR namens de staatssecretaris op een bijeen komst in Utrecht t> r relagen heid van het tienjarig bestaan van de Riagg's. De Riagg's zijn ontstaan door de eeuieuwpamg ren verschil lende soorten instellingen op lu i grlnrd van de ambulante geestelijke gezondheidszorg (de zorg waarvan de client 'op af spraak' gebruik maakt en waar voor hij niet opgenomen hoeft te worden). Er zijn nu 57 Riagg's, die jaarlijks 150.000 mensen behandelen. Bij de vie ring van het tienjarig bOMBD waren zo'n 3600 medewerkers aanwezig. Uit onderzoek van Nivel blijkt: den haag gpd De coalitie van CDA en PvdA is „een heel wankele situatie". Dat zei PvdA-voorzitter Rottenberg gisteravond voor de Vara-tv. Rottenberg noemde de ruzie van het afgelopen weekeinde over de inkomensontwildceling voor volgend jaar, „een vrese lijk, maar intern gebeuren, waarbij de kiezers alleen maar afhaken". De PvdA'er gaf toe dat CDA en PvdA het soms erg moeilijk met elkaar hebben. „De me ningsverschillen zijn groot en het zoeken naar compromissen, dat openlijk plaatsvindt, zorgt dan voor de nodige proble men". Dat is volgens Rotten berg echter inherent aan een coalitiekabinet. T« Uesbett"30 mbinatie \_e\dscti r w,n \*sg£3Ê. den haag/utrecht carine neefjes Alleenstaande vrouwen zonder baan of kin deren hebben het meest last van lichame lijke klachten. Mannen met een vaste baan en een gezin het minst. Over het algemeen hebben vrouwen, ongetrouwd of getrouwd, veel meer last van kwalen dan mannen. Dat zijn een paar resultaten van een uit gebreid onderzoek van het Nivel, het Ne derlands Instituut voor Onderzoek van de Eerstelijnsgezondheidszorg. Het onderzoek is gebaseerd op de gegevens van 330.000 patiënten van 161 huisartsen en op de vraaggesprekken met 1.300 van deze pa tiënten. Het is voor het eerst dat gezond- heidsverschillen tussen mannen en vrou wen op deze schaal zijn onderzocht. De uitslag van het onderzoek bevestigt het traditionele rolpatroon: een zorgzame echtgenote lijkt garant te staan voor de goede gezondheid van de man. Als de vrouw overlijdt als de man op oudere leef tijd is, heeft hij veel meer klachten over zijn gezondheid. Onderzoeker D. de Bakker vindt het op vallend dat de alleenstaande vrouwen het hoogst scpren met lichamelijke klachten en niet alleenstaande, werkloze mannen. Hij heeft wel een verklaring: „Over het alge meen vinden vrouwen een partner belang rijker dan mannen dat vinden. Als zij geen werk hebben en óók geen man en kinde ren, voelen zij zich doorgaans ongelukkiger dan mannen in zo'n zelfde situatie. Vrou wen kunnen dan last hebben van psyi hl sche problemen". Geen werk hebben betekent voor een man een groter probleem dan voor een vrouw, zo blijkt uit het onderzoek. Een werkloze man die thuis zit met vrouw en kinderen, voelt zich bijzonder ongelukkig als hij geen kostwinner is. Dan kan hij last hebben van psychische klachten. Uit het rapport mag niet worden gecon cludeerd dat vrouwen wel goed voor een ander zorgen, maar niet voor zichzelf, stelt De Bakker. „Mannen hebben minder klachten dan vrouwen, omdat zij een dui delijke, dagelijkse structuur in hun leven hebben. Ze staan meestal vroeg op en gaan naar hun werk waar zc mOMtfl VOkloeode worden afgeleid. Ze hebben weinig tijd om te luisteren naar signalen van hun li chaam". Dat betekent niet dat werk per definitie gezond is, vervolgt de onderzoeker. „Een baan kan spanningen en veel stress veroor zaken. Maar iemand die druk bezig is. her kent die rignelra met bo gnw. ik denk ook dat mannen langer doorlopen met hun kwalen zonder een arts te raadplegen. Uit het onderzoek blijkt ook dat de aandoenin gen bij mannen ernstiger zijn dan bij vrou wen. Zij hebben hij voorbeeld eerder last van hun hart of lijden aan astma". Door menstruatie en eventuele zwanger schap zijn vrouwen van nature gewend om naar signalen van hun lichaam te luisteren. Zeker als ze niet werken, zullen ze vaker met lichamelijke klachten als hoofdpijn, misselijkheid of overmocidheid naar de dokter gaan. Een huisvrouw heeft meer tijd stil te staan bij haar gezondheid dan een werkende vrouw. De Bakker, „je kunt de verschillende ge zondheidstoestand van mannen en vrou wen vergelijken met twee hardlopers. De ene heeft een afwisselend parcours, wordt afgeleid en zal minder letten op zijn ver moeidheid. Hij loopt sneller dan iemand die een saai parcours aflegt en daardoor eerder toegeeft aan zijn vermoeidheid". Ondanks de talloze lichamelijke klachten van vrouwen, leven ze nog steeds zo'n zes jaar langer dan mannen. De Amerikaanse theorie 'vrouwen worden ziek, mannen gaan dood' gaat op bij mannen die waar schijnlijk wel lichamelijke klachten hebben en er niet naar luisteren. Om het aantal lichamelijke klachten van vrouwen te verminderen, moeten er meer vrouwelijke huisartsen komen, meent De Bakker. Nederland heeft in vergelijking met andere Europese landen het laagste per centage vrouwelijke huisartsen. ,yjj zullen waarschijnlijk eerder aandacht besteden aan dc klachten van vrouwen en hoofdpijn niet afdoen als aanstellerij". Integratie leidt niet tot betere schoolprestaties AMSTERDAM ANP De schoolprestaties van kinde ren du* niet in Nederland /ijn geboren zijn niet slechter dan Nederlandse kinderen in het zelfde milieu. Sociaal-econo misch milieu is namelijk een veel bepalender factor voor schoolsucces dan etnische her komst. Buitenlanders stimule ren tol meer integratie zal dan ook weinig of geen effect heb ben op de m hoolprestaties I >.it blijkt uit een onderzoek van dc Universiteit van Amsterdam. De Amsterdamse onderzoe kers. prof. dr. 1. Dronkcrs en L ren t Hot oomludnodM ton pleidooi voor snellere integratie weinig hout snijdt. De invloed van de etnische factor is veel te klein om van integratie een hele positieve verandering te ver wachten. Bovendien blijkt bij voorbeeld dat kinderen uit gemengde ge zinnen. waarbij een van de ou ders van Nederlandse afkomst is. zeker niet beter presteren. Die gezinnen zijn meestal goed geïntegreerd. Dronken. en Van t Hof verzetten zich in het rap port dan ook uitdrukkelijk tegen ulnpreten ren VI i ha do voorzitter Bolkcstcln over de noodzaak van integratie.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5