Rond 2000 groot tekort aan leraren 'Een kamergebouw om heel trots op te zijn' Binnenland Nederlander bracht Belgische meisjes om Tax-credit moet hogere premies voorkomen Senator Kaland krijgt een eigen y waakhondy Duisenberg wijst kabinet de weg Subsidies op basis inkomen fraudegevoelig WOENSDAG 29 APRIL 1992 anp snjcu/xh cpo f; Kok wil nog dit jaar extra bezuinigingen dtnkaac'gpo Minister van financiën Kok ver wacht dat nog dit |an Wttfl moet worden bezuinigd. Kok denkt dat extra bezuinigingen nodig zijn omdat de verhoging van de milieuheffing op brand stoffen niet zoals gepland op 1 juli ingaat, maar enkele maan den later. Daarnaast worden enkele te genvallers verwacht, zoals de loonsverhoging van in totaal 4 procent voor ambtenaren, die gisteravond is afgesproken Het opschonen van de verhoging van de milieuheffing is bedoeld ais rtJdcHftae lastenverlichting voor burgers en bedrijven. Waarop Kok precies extra wil bezuinigen, wil hij over enkele weken bekend maken in de Voorjaarsnota. Daann wordt de stand van zaken van de huidige begroting aangegeven ln de Voorjaarsnota zullen ook voor stellen worden gepresenteerd om de lastendruk dit jaar niet hoger te laten uitvallen dan de in het regeerakkoord afgespro ken 53.6 procent. Volgens de laatste gegevens van het Cen traal Planbureau komen de las ten 0.2 tot 03 procent hoger uit. Bonden zetten acties speciaal onderwijs door zoete rmeer anp De onderwijsbonden ABOP, KOV. NGL en PCO willen op 11 mei toch actie voeren in het speciaal onderwijs, ondanks toezeggingen van staatssecreta ris Wallage dat hij van wettelijke vastlegging van zijn 'streef beeld' zeer nauwe samen werking tussen gewone scholen en het speciaal onderwijs geen halszaak maakt. Volgens de bonden moet de samenwerking tussen speciaal en gewoon onderwijs eerst wor den geëvalueerd, voordat over nieuwe wetgeving wordt ge sproken. De staatssecretaris wil de /i|n aoekomatvMe, M 'streefbeeld', wel alvast in de wet vastleggen. De stuurgroep die de evalua tie moet uitvoeren, is gisteren geïnstalleerd. Suharto praat met Van Rooy De politie heeft maandag een 33-jarige man uit Woensdrecht i aangehouden, die heeft bekend dat hij twee Belgische meisjes heeft vermoord. Zijn slachtof- 1 fers. twee tieners die op oud jaarsdag en afgelopen zondag spoorloos verdwenen, heeft hij bij het grensdorp Putte begra ven. De politie heeft hun licha men gisteren op aanwijzing van de verdachte gevonden. Justitie wil niet zeggen wat het motief van de man was. Hij zal in Nederland worden be recht. omdat de kinderen op Nederlands grondgebied om het leven zijn gebracht. Van daag wordt de man voorgeleid aan de officier van justitie in Breda. De politie kwam de verdachte maandag op het spoor na infor matie van Belgische collega's. Die spoorden een getuige op die zondag, kort na de verdwij ning van één van de twee meis jes, het kenteken van de auto van de man had genoteerd. Hij werd enkele uren later aange houden en bekende vrijwel di rect. Het is een bekende van de politie. Volgens een woordvoerder van de gerechtelijke politie in Antwerpen is het aannemelijk dat de man ook betrokken is bij de verdwijning van een derde meisje, dat sinds vorig jaar wordt vermist in de Belgisch- Nederlandse grensstreek. procent bestaat 25,55 procent uit de vier premies. Het laagste belastingtarief geldt voor inko mens tot 43.000 gulden, afge zien van de belastingvrije som die nu 5.085 gulden is. Het kabi net heeft nu besloten de belas tingvrije som in 1993 op te trek ken met 230 gulden tot 5.315 gulden. De inkomensgrens waarover het laagste tarief geldt, blijft echter 43.000 gulden. Er blijft dus een kleiner deel van het inkomen over waarover be lasting en premies moet worden betaald. Als het kabinet het bedrag aan premie-opbrengsten gelijk wil houden, moeten de premies omhoog. Daarmee stijgt dan automatisch het hele belasting tarief. tenzij er een tax-credit wordt ingevoerd. De belasting vrije som verdwijnt dan. waar door een groter deel van het in komen onder het belastingtarief valt. I Voor volgend jaar dreigt een I verhoging van de sociale pre mies, als de regering de belas- tingvrije som voor iedereen ver hoogt met 230 gulden. Het ka binet wil daarom de belasting vrije som zo snel mogelijk om zetten in een voor iedereen ge lijke belastingkorting (tax-cre dit). Het premie-probleem wordt zijdelings aangesneden in de brief die premier Lubbers en de ministers Kok (financiën) en De Vries (sociale zaken) maandag aan de Kamer zonden over het koopkrachtconflict. De drie be windslieden menen dat de soci ale premies kunnen dalen als een tax-credit wordt ingevoerd. In het belastingtarief (de drie belastingschijven) zitten de pre mies aow. aww. aaw en awbz (de zogenoemde volksverzeke ringen) verwerkt. Van het laag ste belastingtarief van 38,55 A. Kaland. CDA-fractievoorzit- ter in de Eerste Kamer, krijgt een voorlichter om nieuwe rel len over publieke uitspraken te voorkomen. Op aandringen van de CDA-top zal oud-jour nalist Mathies hem en de an dere leden van de senaatsfrac tie voortaan begeleiden bij po litiek gevoelige onderwerpen. Directe aanleiding voor dit besluit is het interview dat Ka land in februari gaf in De Werkgever, het blad van de christelijke werkgeversorgani satie NCW. Daarin zei hij dat het kabinet er maar mee op moest houden, als het zo zou blijven 'doormodderen'. Deze uitspraak zorgden voor een forse ruzie met premier Lubbers. Maar ook anderen in de top van de partij ergerden zich in toenemende mate over het gedrag van de Zeeuwse senator. Eerder al lag Kaland met zijn fractie dwars bij ge voelige zaken als de studiefi nanciering, de aaw, het huur waardeforfait en het plan-Si mons. Vooral in Interviews kraakte Kaland harde noten, om ver volgens meestal te laten weten dat zijn woorden door de be trokken journalisten uit hun verband waren gerukt. Na de schrobbering die Kaland kreeg van de CDA-top voor het inter view in De Werkgever, werd besloten dat hij voortaan pu blicitair begeleid dient te wor- Staatssecretaris Van Rooy van buitenlandse handel zal tijdens haar bezoek aan Indonesië wor den ontvangen door president Suharto. Dit heeft het ministerie van economische zaken beves tigd. nadat de Indonesische mi nister van handel Siregar de ontvangst maandag in Rotter dam had aangekondigd Van Rooy. die zich in het bui tenland minister mag noemen, komt vanavond aan in jakarta. Op haar programma staan be sprekingen met de ministers Si regar. Ali Alatas (buitenlandse zaken) en Radius Prawiro (eco nomische zaken en financiën). Het is vrij ongebruikelijk dat Suharto een minister ontvangt. Na het verbreken van de ont wikkelingsrelatie met Neder land hebben verscheidene Indonesische ministers echter benadrukt veel belang te hech ten aan intensivering van* de economische samenwerking tussen beide landen. .Als de blaadjes van de bomen vallen, komt de president van De Nederlandsche Bank weer kla gen". zei premier Lubbers vorig jaar over bank- president Willem Duisenberg. Een weinig aardige manier om te zeggen dat Duisenbergs klaagzan gen wel een beetje érg voorspelbaar worden Uk jaar roept de hoogste baas van De Nederlandsche Bank (DNB) dat er te weinig wordt bezuinigd en dat het kabinet te kwistig is met lastenverhogin ■BI Bij de presentatie van het jaarverslag van de hank over 1991 IW h' t gistrrrn nu l .ukIi ts Minister Kok van financiën kreeg weliswaar zowaar een pluim van Duisenberg voor het volgens plan te rugdnngen van het financieringstekort, maar de lof ging gepaard met een repnmande voor de ma nier waarop: versnelde inning van belastingen, extra tariefsverhogingen, het (benzine) kwart je van Kok; allemaal middelen waarmee de schatkist wordt gevuld. Foute aanpak, meent Duisenberg. De enige manier om écht uit de financiële zorgen te raken is niet meer binnenhalen, maar minder uitgeven. De lastenverhogingen die het kabinet aan de burger oplegt, zijn de belangrqkste veroorzakers van de opflakkerende inflatie Dit jaar. en waar sehijnli|k ook volgend (aar. stijgen de pnjzen in Nederland harder dan m de andere Westeuropese landen. Terecht maakt IXiisenberg zich daar zor gen over Niet alleen worden pensioenen en spaargelden door de geldontwaarding minder waard het inflatiespook laat zich doorgaans moeilijk temmen. ALs bedrijven en burgers eenmaal denken dat de prijzen nog wel verder zullen oplopen, passen ze hun gedrag alvast maar aan. Ondernemingen verhogen de prijzen van hun produkten. omdat ze verwachten dat ze straks hogere lonen moeten betalen en vakbonden stellen alvast hogere loon eisen omdat ze denken dat het leven veel duurder gaat worden. Zie daar het begin van een lange spiraal. Duisenberg heeft als hoogste baas van DNB de taak te waken over stabiele pnjzen. Hij moet de gulden sterk houden en dus voorkomen dat infla tie onze nationale valuta aanvrret Het wekt dan ook bevreemding dat l>uisenberg de regering. schuldig aan de hoge inflatie, niet harder aanvalt Zijn collega's van de Duitse Bun desbank dreigen gewoon met renteverhoging als bijvoorbeeld de bonden hun looneisen niet mati gen of de Duitse regering niet genoeg bezuinigt Kan het zijn dat Duisenl>erg zijn partijgenoot en uiteindelijke haas Wim Kok niet tr hard wil vallen? Feit is wel dat de Bundesbank onafhanke- lijker is van Bonn dan DNB van Den Haag De Bundesbank mag een zelfstandig valutaheieid voeren, terwijl onze minister van financiën in principe het recht heeft om De Nederlansche Bank aanwijzingen te geven. Subsidies die op basis van het inkomen worden gegeven, zijn zeer fraudegevoelig. Dit is ge bleken uit onderzoek dat de mi nisteries hebben gedaan naar misbruik gebruik van subsidies Minister Kok (financiën) heeft dit de kamer gisteren laten we ten. De departementen hekeken honderden subsidieregelingen met een gezamenlijke waarde van 41 miljard gulden. Daarbij bleek dat er veel gaten zitten in wettelijke regelingen Regels ontbreken soms zelfs. Daarom moet er duidelijke wetgeving komen, vindt Kok. Het kabinet gaat bekijken of de invoering van een boete mis bruik van subsidies kan tegen gaan. Kok constateert dat alleen het intrekken van een subsidie geen straf is. De aanvrager kan er zelfs rentevoordeel aan over houden, in het geval de subsidie als voorschot werd gegeven. Vooral de 34 regelingen bii volkshuisvesting (12,5 miljard gulden) worden als voorbeeld van fraudegevoelige subsidies genoemd. Bij I.andbouw is on geveer de helft van de 129 sub sidieregelingen fraudegevoelig. Ook lustitie en Wvc kennen te kortkomingen in hun subsidie regelingen. ,Er dreigt een groot tekort aan leraren in het voortgezet onderwijs. Voor vakken als Nederlands en Duits zijn Iwaarschijnlijk over vier jaar al niet genoeg eerstegraads leraren meer beschikbaar. Voor veel andere vakken wordt het tekort rond 2000 merkbaar. Dat blijkt uit ar beidsmarktramingen die de Katholieke Universiteit Bra bant in Tilburg heeft gemaakt in opdracht van het minis terie van onderwijs. Staatssecretaris Wallage stuurt de ra mingen vandaag naar de Tweede Kamer. 'Te weinig universitaire studen ten kiezen voor de lerarenoplei- jding. Dat leidt de komende ja- iren al tot een gebrek aan eerste- igraads leraren, die in de hoog ste klassen lesgeven. Het Til- burgse instituut voor sociaal wetenschappelijk onderzoek IVA voorspelt grote problemen lals studenten zich zo massaal afkeren van een toekomst als le raar. Vooral bij Duits en Neder lands ontstaan binnenkort te korten. De universiteiten leiden I elk jaar 60 studenten op tot le raar Nederlands en 17 tot leraar Duits en dat lijkt nu al veel te weinig. Erger wordt het nog als alle leraren die nu rond de 50 zijn ophouden met werken. Rond 2000 zal er gebrek zijn aan eerstegraads leraren in alle vak ken behalve economie, zo voor- spellen de onderzoekers. Ook tweedegraads leraren, die aan het hbo zijn opgeleid, zullen rond 2000 een 'schaars artikel' worden. Dat geldt voor alle vakken, maar vooral voor de i talen, wis- en natuurkunde en gymnastiek. De ramingen van het IVA zijn 'beleidsarm'. Dat betekent dat geen rekening wordt gehouden met maatschappelijke verande ringen. Het leraarschap zou bij voorbeeld aantrekkelijker kun nen worden als de regering be sluit de salarissen te verhogen. Minister Ritzen heeft dat de vakbonden beloofd. Ook kan het vooruitzicht dat je gemak kelijk een baan kunt vinden een lokkertje zijn voor studenten. Als zulke invloeden zich doen gelden, zou het tekort mee kun nen vallen. Wallage schrijft de Kamer dat hij voorlopig geen drastische maatregelen neemt. Belangrijk is de vraag wat het kabinet gaat doen aan de verbetering van de salarissen in het onderwijs. Ook heeft Wallage een commissie ingesteld die onderzoekt hoe het leraarschap aantrekkelijker gemaakt kan worden. Voorlopig wil hij alleen werk loze leraren stimuleren om zich om te scholen tot leraar Duits. Studenten Duits die voor de le rarenopleiding kiezen, krijgen vanaf volgend jaar een salaris tijdens hun stageperiode. Zo'n betaalde stage-regeling bestond al voor de beta-vakken en eco nomie. Echtgenoot zette val voor Kurdische assen De 37-jarige Kurdische asielzoekster die op 1 april in Vledder werd vermoord, blijkt door haar echtgenoot naar de plek van het misdrijf te zijn gelokt. Deze met een tweede vrouw in België woonachtige Kurd had zijn echtgenote laten weten haar te zullen ophalen in verband met ziekte van een van hun zoontjes, die bij de vader wonen. De vrouw werd voor de ogen van twee van haar dochters door een auto overreden. Nadat ze met een stok was bewerkt, is de auto nog tien keer over haar heen gereden. Daarna werd de vrouw achtergelaten, lustitie gaat ervan uit dat zeker vijf familieleden van de vrouw bij de aanslag betrokken zijn. Van één van hen is de identiteit nog onbekend. De nieuwe vergaderzaal van de Tweede Kamer in volle glorie. t den haag anp De nieuwbouw van de Tweede Kamer in Den Haag is gistermiddag officieel in ge bruik genomen, in aanwezigheid van ko ningin Beatrix, prins Claus, kroonprins Willem-Alexander en zo'n 7000 genodig den. Namens de regering bood bouvvmi- nister Alders (vrom) kamervoorzitter Deetman een voorzittershamer aan. Dat gebeurde in de nieuwe vergader zaal. die vandaag politiek wordt ingewijd met een door de WD aangevraagd spoeddebat over de op het nippertje be zworen crisis in het derde kabinet-Lub bers. Twee weken geleden nam de ka mer afscheid van de oude zaal, die sinds 1795 dienst heeft gedaan. „Wij mogen ons gelukkig prijzen, dat de hamer in dit land het symbool is, niet van onderdrukking, maar van het vrije debat zei Deetman. Nederland maakt nadrukkelijk deel uit van de Europese Gemeenschap, aldus Deetman. Toch heeft het nieuwe gebouw voor het natio nale parlement zin: „Wij zitten hier niet als vertegenwoordigers van een achter haald verleden, want meer dan vroeger hebben de nationale parlementen een belangrijke rol in de EG-besluitvor- ming", aldus de kamervoorzitter. Het nieuwe kamergebouw, naar een ontwerp van architect Pi de Bruin, heeft volgens Deetman een resultaat opgele verd „om trots op te zijn: een functioneel parlementsgebouw dat allure uitstraalt, en tegelijkertijd strak en sober is." Namens de regering wenste minister- foto dijkstra president Lubbers de Tweede Kamer ge luk met de nieuwe behuizing. „Dat ik hier nu toch mag staan grapte Lubbers, die de afgelopen dagen zijn kabinet moeizaam, maar vooralsnog met succes heeft weten overeind te houden. Lubbers schetste een beeld van een parlement dat zich in de na oorloge pe riode meer heeft ontwikkeld tot over heidsorgaan. Voor de burgers vervaag den de grenzen russen regering en volks vertegenwoordiging Samen met de pers als „zogenoemde vijde macht" worden ze door de burger steeds meer gezien als één geheel. „Soms aangeduid als over heid, soms als politiek, soms als Den Haag. maar dat alles zelden in prijzende zin", aldus Lubbers. Die beeldvorming wordt gevoed door het feit dat de Kamer, en met name de coalitiefracties, erin zijn geslaagd steeds meer greep te krijgen op de vorming van het kabinet en op net door het kabinet te voeren beleid. De paradox is. aldus Lub bers. dat die macht en het democrati sche gehalte daarvan ook door de Kamer zelf „in kritische zin" ter discussie is ge steld Lubbers verwees in dit verband naar het ruim een jaar geleden door de com- misaie-Deetman uitgebrachte rapport over staatkundige, bestuurlijke en staats rechtelijke vernieuwing. Op basis van dit rapport proberen twee door de Tweede Kamer ingestelde commissies tot voor stellen te komen Daar kijkt de regenng „met grote belangstelling naar uit", al dus Lubbers.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3