Mojadidi in rol vredesstichter Moskouse gynaecoloog werpt zich op striptease en escort Openbaarheid wordt groter dank zij vernieuwde WOB Feiten &Meningen WOENSDAG 29 APRIL 1992 2 Liberale theoloog president van Afghanistan HAARLEM ARTHUR MAANDAG De successen spreken tot de verbeelding. Haarlems Dag blad weet via de rechter een BVD-dossier openbaar te krij gen. NRC Handelsblad lukt hetzelfde met stukken over kabinetsformaties. Belasting adviseurs krijgen richtlijnen van Financiën. In alle gevallen fungeert de Wet openbaarheid van bestuur (WOB) als breek ijzer. Deze week treedt een ge heel nieuwe WOB in werking. Veel verandert er echter niet. Na jaren voorbereiding was het op 1 mei 1980 zover. Nederland kreeg in navolging van de Scan dinavische landen, de Verenig de Staten, Frankrijk en Canada een eigen openbaarheidswet. Achterliggende gedachte: de burger moet de gelegenheid hebben bestuurlijke besluitvor mingsprocessen te doorzien. En.dus horen overheidsdocu menten in principe openbaar te zijn. Niet alleen schriftelijke stukken, maar alle materiaal dat gegevens bevat. Foto's, bandjes en computergegevens vallen ook onder de wet. Twee delen De WOB valt in twee onderde len uiteen. In de eerste plaats verplicht de wet de overheid ac tief informatie te verschaffen over het beleid 'zodra dit in het belang is van een goede en de mocratische bestuursvoering.' Het klinkt fraai, maar stelt wei nig voor. Een sanctie ontbreekt namelijk. Wie naar de rechter stapt en zich op dit artikel beroept, komt met lege handen terug. Zo zijn in Velsen zogeheten Arob-hoor- zittingen openbaar. De ge meente weigert echter te mel den wanneer die hoorzittingen worden gehouden. Daar valt ook met de nieuwe wet niets te gen te doen. Een pleidooi van WOB-deskundige mr. A. Beers (Katholieke Universiteit Bra bant) voor invoering van een sanctie heeft het niet gehaald. Het tweede deel van de WOB gaat over het zogeheten passie ve informatierecht, het geven van informatie op verzoek. Dat verschaft de burger wel degelijk rechten. Worden stukken ge weigerd, dan staat de weg naar de Afdeling rechtspraak van de Raad van State open. Uitgangspunt is, zoals gezegd, dat informatie in principe openbaar is. En dus zijn er tal van uitzonderingen. Die zijn verdeeld in twee categorieën, absolute en relatieve. Absolute uitzonderingen betreffen de eenheid van de Kroon, de veilig heid van de staat en door on dernemingen vertrouwelijk ver schafte bedrijfsgegevens. Is daarvan sprake, dan blijft open baarmaking altijd achterwege. Bovendien mogen ook persoon lijke beleidsopvattingen van be stuurders of ambtenaren ge heim worden gehouden. Veiligheid De Afdeling rechtspraak speelt hierbij een belangrijke rol. Deze instelling kan beoordelen of de overheid met recht een beroep doet op bijvoorbeeld de veilig heid van de staat. De staatsra den krijgen de omstreden docu menten strikt vertrouwelijk on der ogen. Dat gebeurde ook in de zaak- King Kong. De Binnenlandse Veiligheidsdienst moest vervol gens het grootste deel van een dossier over deze dubbelspion uit de Tweede Wereldoorlog openbaar maken. Niet alles is geheim omdat er een stempel 'geheim' op staat. Bij relatieve uitzonderingen dient een belangenafweging te worden gemaakt. In deze cate gorie vallen onder meer de be trekkingen met andere landen, de economische en financiële belangen van de overheid en de privacy. Niet alleen de huidige WOB zit zo in grote lijnen in elkaar, maar ook de nieuwe. Weliswaar zijn alle artikelen door elkaar gegooid, maar de opzet blijft ge lijk. Waarom dan toch een nieu we wet? Dat is in elk geval een kwestie van 'belofte maakt schuld.' Bij de totstandkoming van de WOB is immers een pe riodieke evaluatie afgesproken. Het staat zelfs in de wet. Na vijf interim-rapporten kwam een Evaluatiecommissie al in 1983 met een eindrapport, 'Openbaarheid tussen gunst en recht.' Samenvattende conclu sie: ,,A1 met al is de WOB een hier en daar vage en onvolledi ge wet, die enige invloed heeft gehad ten gunste van haar doel, doch zeker niet voldoende." Een reeks aanbevelingen volg de. Wetsvoorstel De twee betrokken bewindslie den (algemene zaken/binnen landse zaken) gingen vervol gens aan het werk. Een wets voorstel werd eind januari 1987 bij het parlement ingediend. Vereniging van Nederlandse Gemeenten, Nederlandse Ver eniging van Journalisten en Raad van State stelden na be studering vast dat eigenlijk maar weinig was veranderd. Stevig lobbywerk leidde er toe dat de Tweede Kamer zich kri tisch opstelde. De mondelinge behand&ing duurde bijna twee jaar. De stemmingen werden op verzoek van de regering twee keer van de agenda afgevoerd. En bij de uiteindelijke behande ling werden maar liefst vijf amendementen aangenomen. Vrijdag 1 mei treedt de nieuwe WOB in werking. Wat verandert er nu wel? Om te beginnen is de werkingssfeer uitgebreid. De Kamer aanvaardde het amen- dement-Wiebenga om ook openbare lichamen voor beroep en bedrijf onder de WOB te la ten vallen. De Sociaal Economi sche Raad, maar ook bedrijfs- en produktschapppen hebben nu met het WOB-regime te ma ken. Bovendien heeft de regering een regeling toegezegd die een verdere uitbreiding belooft. Er komt een algemene maatregel van bestuur waarin 'bestuursor ganen' worden aangewezen waarop de WOB ook van toe passing is. Achterliggende ge dachte is hierbij dat in het kader van verzelfstandiging/privatise ring steeds meer overheidsta ken worden afgestoten. Het mag niet zo zijn dat op die ma nier ook de openbaarheid auto matisch verdwijnt, riep de Ne derlandse Vereniging van Jour nalisten al. Termijn Belangrijke verandering is ver der de termijn waarbinnen op een informatieverzoek moet worden beslist. De oude WOB sprak over een 'redelijke ter mijn'. De regering wilde dat wij zigen in dertig dagen. Verzet uit de Kamer resulteerde in een aanpassing. De burger moet nu in principe binnen vijftien da gen weten waar hij aan toe is. De overheid kan het besluit vijf tien dagen uitstellen, maar moet dat wel schriftelijk en ge motiveerd laten weten. Ook is de mogelijkheid om do cumenten ten behoeve van in tern beraad achter te houden, wat ingeperkt. Maar een over heidsorgaan houdt voldoende mogelijkheden om zich, al dan niet terecht, op een uitzonde ringsbepaling te beroepen. De successen spreken tot de ver beelding, maar niet elke rechts zaak wordt gewonnen. De prak tijk toont aan dat elke WOB- procedure, ongeacht de uit komst, veel tijd kost. „Op de mentaliteit komt het de i de parlementaire pers, Max de Bok, in 1980 bij de introductie van de WOB. Die woorden heb ben bij de komst van de nieuwe WOB aan kracht niets ingeboet. Kapitalistische decadentie is nu tot kunst verheven MOSKOU HANS GELEIJNSE CORRESPONDENT ..Buigen, strekken, zwaaien met dat hekken." De schriele profes sor Valeri overschreeuwt met gemak de door een Japanse ghettoblaster geproduceerde discodreun. Drie luchtig gekle de meiden proberen ritme en bevelen te volgen. Een onmoge lijke opgave. Zweetdruppels pa relen op de voorhoofden van deze studentes aan Moskous striptease-academic Erikom. Wie mocht denken dat striptea se weinig meer om het lijf heeft dan de combinatie zwoele blik- socpele beweging-vallend kle dingstuk, slaat de plank mis. „Striptease is kunst", doceert Erikom-directeur JevRcni I.a- vrovski. Tot december vorig jaar was hij nog actief als gynaeco loog in het Moskouse zieken huis nr. 56. Erikom is klein. Een bureautje plus veertig vierkante meter oe- fenruimte op de parterre van een door betonrot en achter st. illig onderhoud aangevreten flatgebouw. Als het aan Jevgeni en zijn hoogblonde, kortgerokte echtgenote Vera ligt zal Erikom snel uit deze ondermaatse be huizing aan de saaie Simfer- opolstraat groeien. De firma naam geeft de succesformule prijs: Er(otika) i Kom(mertsia). Vera brengt de commerciële kennis in als directrice met drie jaar ervaring van de kleine on derneming in kantoorwaren Al ternatief. waarvan Erikom nu een heuse dochter is. „Ik zorg voor de docenten. Valeri is re gisseur en choreograaf. Maar we hebben ook een gewichthef ster voor de sporttraining, schoonheidsspecialistes en costumières." V rou wendeskundige Jevgeni is, zegt hij, vrouwendes- kundige. Hij kent de hoofd- en sluipwegen van de 'vrouwelijke psyche' op zijn duimpje, de ge heimen van het vrouwelijk li chaam zijn door artsenstudie en -praktijk eveneens afdoende ontbloot. „Voorbeeldje. Wist u dat 99 procent van alle vrouwen eileider-ontsteking heeft?" Wij zwijgen bedremmeld. „Geeft niet boor. veel vrouwen weten dat zelf niet', glimlacht hij tri omfantelijk. Zorgvuldige en langdurige be studering van westerse video's met fameuze strippers hebben zijn kennis van de ontkleed- kunst op het gewenste peil ge bracht. „Dat is nog niet vol doende, maar de praktijk zal ons verder brengen. Bovendien willen wij een Russisch element aan de striptease toevoegen." Welk element dat is, blijft on duidelijk. Misschien gaat het schuil in de contracten die de cursisten met Erikom moeten tekenen. Vier maanden duurt de opleiding, 2000 roebel (onge veer 40 gulden) het inschrijf geld. „Daar moet geld bij", zegt Vera. In het contract is opgenomen dat Erikom voor een verbintenis met een 'respectabele club' zorgt en als dank voor opleiding en baan een percentage van het honorarium mag opstrijken. Welk percentage? Jevgeni doet er het zwijgen toe. Onze kennis van hët Moskouse nachtleven ontbeert een „res pectabele gelegenheid' waar de eerste acht produkten van deze strip-academie straks hun kunst kunnen vertonen. Deze vorm van erotiek stond immers offi cieel als verwerpelijk kapitalis- tisch-decadent in het rijtje leni nistische verboden. Jevgeni corrigeert meteen. „De markt is in opbouw. Als u denkt aan vettige, maffiose Moskouse restaurants, hebt u het mis. Wij stellen strenge eisen, ook aan de studentes. De vrouwen moeten 20 zijn, langer dan 1.70 meter, geen littekens. Onze toelatings commissie kijkt bovendien naar toneelkwaliteiten." Het nijvere echtpaar heeft trou wens een tweede gat in de markt ontdekt. „We gaan ook een escort-service opzetten", zegt Jevgeni trots. „In juni gaan we van start." Wij opperen voorzichtig dat de westerse 'escortservice' zich op dezelfde activiteiten richt als de door snee patathoer. „Dacht ik het niet", schiet de ex-gynacoloog uit zijn slof. „U zit met uw benepen gedachten bij seks en prostitutie. Erikom is een keurig bureau. Wij willen zakenlieden die hier op bezoek komen een beschaafde gast vrouw bieden, goed voor een intellectueel gesprek en een ge zellig avondje uit. Op niveau." Vera vult aan: „Deze opleiding gaat ook vier maanden duren. De meisjes krijgen een pakket met vakken als bewegingsleer, kunsthistorie, cultuur, etiquette en Engels. En om elk misver stand te voorkomen: onze gast vrouwen wordt het straks con tractueel verboden seks te be drijven met hun cliënten." Daar zal de cliëntèle heel even van opkijken en vervolgens lak aan hebben, waarschuwen wij. Maar Jevgeni heeft aan alles ge dacht. „De cliënt krijgt ook een contract, met dezelfde bepaling. Gebeurt het toch, brengt hij bij voorbeeld een gastvrouw aan het eind van de avond niet naar huis, dan krijgt hij problemen. Voor dat soort gevallen nemen wij serjoznye moezjtsjiny (letter lijk: serieuze mannen, een eufe misme voor 'kleerkast') in dienst." We begeven ons via het portiek naar de belendende oefenruim te, op de ghettoblaster en wat fitness-apparatuur na een kale kamer. De kalende Valeri wenst pas na enig aandringen de les erotisch dansen (die verdraaid veel weg heeft van een jazzbal- letcursus voor huisvrouwen) te onderbreken voor een kort ge sprek met de drie aanwezige studentes. Buitenland De 20-jarige verpleegster Lena Kisilova is kort van stof. „Als verpleegster verdien ik 500 roe bel per maand. Ik wil naar het buitenland. Deze opleiding biedt me die kans." De even eens 20-jarige Oksana Krijoeko- va heeft genoeg van haar baan als verkoopster bij een staats- kruidenipr. „Dit is veel interes santer. Ik wil ook naar het bui tenland, en dan bedoel ik dus niet Oezbekistan." Zwartharige Irina is, we raad den het al, ook 20. Ze studeert aan de landbouwhogeschool. „Deze cursus zie ik als vervol making van mijn persoonlijk heid", zegt ze plechtig. Dat vooral mannelijke kunstmin naars zich aan bestudering van hun naakte lichamen zullen wij den, stuit op weinig bezwaren van familie en vrienden, verze keren de drie om het hardst. We nemen afscheid. Buiten, soppend in de modder van re gen en natte sneeuw, ontdek ken we dat de tas in de oefen ruimte is achtergebleven. We keren op onze schreden terug, trekken de voordeur open en staan oog in oog met drie naak te vrouwen. Lena, Irina en Oks ana gillen van schrik. Oefening baart kunst, maar de vrije markt vergt vooral ervaring. i Een oudere man kijkt of er nog iets van waarde is tussen het puin dat herinnert aan de gevechten tussen riva liserende guerrillagroepen in Kabul. foto afp Sibghatullah Mojadidi, opperbevelhebber van het klein ste Afghaanse guerrillaleger, werd ooit beschouwd als de zwakste van de leiders van het islamitische verzet. Hij heeft echter aangetoond de sterkste staatsman te zijn. Gisteren werd de 70-jarige liberale theoloog geïnstalleerd als president. PESHAWAR AP-THE INDEPENDENT Vorige week wezen de belang- rijksle verzetsbewegingen Mo jadidi aan als hoofd van de vijf tig leden tellende islamitische raad die moet dienen als over gangsregering nu het regime van de verdreven en niet langer door 'Moskou' gesteunde presi dent Najibullah ten Val is geko men. listcren kwamen Mojadi di en de andere leden van de raad vanuit Pakistan aan in de Afghaanse hoofdstad Kabul. De raad, die twee maanden moet regeren voordat een inte rimregering de macht over neemt, vertegenwoordigt de et nische en religieuze krachten uit de tradionele, met elkaar op voet van oorlog staande stam men. Wanneer de raad wil over leven, moet professor Mojadidi optreden als vredesstichter tus sen de rivaliserende etnische groeperingen. De met zachte stem sprekende Mojadidi is nooit bang geweest om openlijk te spreken over de problemen binnen het Afghaan se verzet. Toen rivaliserende guerrillatroepen het afgelopen weekeinde Kabul innamen en vervolgens onderling slaags raakten, riep Mojadidi via radio en televisie de strijders op zich te scharen achter de nu tot mi nister van defensie benoemde gematigde rebellenleider Ah med Shah Masud. Mojadidi noemde de funda mentalistische verzetsleider Gulbuddin Hekmatyar in het openbaar een moordenaar en beschuldigde hem ervan meer onschuldige Afghanen en rebel len te hebben gedood dan de Sovjet-bezettingstroepen en de troepen van de communistische regering. Mojadidi en Hekmatyar zijn persoonlijke en ideologische vij anden. Beiden komen uit de zelfde stam, de Pathans, maar Mojadidi predikt verdraag zaamheid, terwijl Hekmatyar een islamitische radicaal is die gelooft in een islamitische revo lutie. Ook heeft Mojadidi meer dan eens de islamitische buurlan den van Afghanistan terechtge wezen omdat ze zich zouden mengen in de binnenlandse aangelegenheden van zijn land. Hij heeft zich vooral kritisch ge toond ten opzichte van Pakis tan, dat hij ervan beschuldigde de meeste wapens die de Vere nigde Staten gedurende de bur geroorlog leverde aan Hekmaty ar te geven. Mojadidi is afkomstig uit een van de meest invloedrijke reli gieuze families van Afghanistan. Hij vluchtte na de revolutie van 1978 naar Pakistan, waar hij het kleine, gematigde Afghaans Na tionaal Bevrijdingsfront vormde en zich aansloot Dij het islami tische verzet tegen de commu nistische regering en de bezet ting van zijn land door de Sov jetunie. Mojadidi studeerde in Cairo en ontwikkelde nauwe banden met het fundamentalistische Mos lim Broederschap. Toen de Sov jetunie zich in 1989 terugtrok uit Afghanistan werd Mojadidi aangewezen als hoofd van de door het verzet gevormde rege ring in ballingschap. Hij werd vooral gekozen omdat hij zwak en gemakkelijk te manipuleren zou zijn. Tijdens de ceremonie van giste ren kondigde Mojadidi een al gemene amnestie af en drong hij er bij de regeringsambtena- Sibghatullah Mojadidi predikt altijd verdraagzaamheid. ren op aan terug te keren naar hun kantoren. Toen hem werd gevraagd of de amnestie ook zou gelden voor de verdreven president Najibullah, antwoord de hij: „Waarom zouden jullie je druk maken over Najibullah? Het volk zal over zijn lot beslis sen." Mojadidi weigert in het sobere presidentiële paleis te verblijven. In plaats daarvan heeft hij zijn intrek genomen in een regeringshotel naast de VN- kantoren waar Najibullah veer tien dagen geleden tijdens de staatgreep tegen hem zijn toe vlucht zocht. De twee mannen zijn geen buren: de voormalige president is vrijdag naar een ge heime locatie overgebracht.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2