Tyro naar de Indische Oceaan Wetenschap NAM wil boren in het rijkste bruinvisgebied Voedingsvezels kunnen borstkanker voorkomen Weer ontdekking oude stad WOENSDAG 29 APRIL 1992 27 Dinosaurussen 'komen tot leven schokland» Twaalf dinosaurussen en een aantal jongen zijn van half juni tot 1 november te zien in het museum Schokland in Flevoland. Het gaat om de best gereconstrueerde dinosaurussen ter wereld. De 70 miljoen jaar geleden uitgestorven dieren zijn gereconstrueerd door Japanse wetenschappers. Ze zijn op ware grootte gebouwd, hebben een niet van echt te onderscheiden huid van rubberpasta, bewegen en produceren oergeluiden. Schokland haalde de expositie in huis na bemiddeling van het Natural History Museum/British Museum London. De grootste robot-dinosaurus is 9 meter lang en enkele meters hoog. Onderzoek naar oorzaak zeeziekte delft .Het Instituut voor Zintuigfysiologie TNO verricht samen met het Laboratorium voor Scheepshydromechanica van de TU Delft onderzoek naar de samenhang tussen scheepsbewegingen en het optreden van zeeziekte. Gekeken wordt naar scheepsbe wegingen als dompen, stampen en slingeren. Als duidelijk is welke bewegingen verantwoordelijk zijn voor de zeeziekte zou daarmee rekeningen kunnen worden gehouden bij het ontwer pen van schepen. Voorts wordt onderzocht wat de mogelijkhe den zijn om een kunstmatige horizon toe te passen. Gezicht voor 'Meisje van Yde' assen De universiteit van Manchester gaat het hoofd van het beroemdste veen-lijk van Drenthe, het 'Meisje van Yde', recon- strureren. De bedoeling is om uit te vinden hoe het meisje er kort voordat zij werd gewurgd heeft uitgezien. De universiteit deed eerder een geslaagde reconstructie van het Britse veen-lijk; de 'Man van Lindow', die leefde in de eerste eeuw na Christus. Het Drentse Musuem heeft een aantal veen-lijken in de collectie dat veel bekijks trekt. Ze zijn inmiddels onderworpen aan een onderzoek met de modernste technieken. 'Natuurmedicijn remt aids-infectie' quito De Ecuadoraanse arts Edwin Cevallos zegt een natuurlijk medicijn te hebben ontdekt dat de aantasting van het afweersys teem bij aidspatiënten een halt toe roept. Het medicijn, 'birm' geheten, wordt gewonnen uit een Afrikaanse palmsoort die groeit in het Amazonegebied. Het bestaat uit suikers en koolhy draten van laag moleculair gewicht, die een soort beschermend schild zouden vormen tegen aanvallen van het aidsvirus. Vol gens Cevallos beschikt de Ecuadoraanse overheid niet over de middelen om het medicijn verder te ontwikkelen en op grote schaal toe te passen. Nieuw aidsmiddel goedgekeurd in VS new vork Regeringsadviseurs in de VS hebben een nieuw medi cijn voor de behandeling van aids, het antivirale middel DDC, aan het keuringsorgaan FDA (Food and Drug Administration) aanbevolen als therapie in combinatie met het aidsmiddel ATZ. Proeven wezen uit dat DDC in combinatie met ATZ tweemaal zoveel witte bloedcellen ter ondersteuning van het immuunsys teem vormt als AZT (azidothymidine) alleen. Van deze cellen zit ten er in het bloed van gezonde mensen rond 1.000 stuks per kubieke millimeter. Bij aidslijders soms onder de 200. groningen kees wiese De drie lokaties boven Terschel ling en Vlieland, waar de Neder landse Aardolie Maatschappij (NAM) exploratieboringen wil slaan, bevinden zich in Neder lands rijkste bruinvisgebied. Dat blijkt uit een onderzoek van het Nederlands Instituut voor On derzoek der Zee (NIOZ). De bruinvis komt van ouds- her in onze kustwateren voor, I maar de aantallen namen sinds de jaren veertig af. Vóór de ja ren vijftig was de soort vooral aanwezig in de zomermaanden. Tussen 1970 en 1985 was de I bruinvis zeer schaars, maar te- genwoordig komen zij in de I kuststrook weer vrij algemeen Langs de Hollandse kust wor den ook weer jaarlijks (vooral in het najaar en in de winter) bruinvissen gezien, maar de dichtheden lijken hier lager dan boven de waddeneilanden. Ook bij het Duitse waddeneiland Sylt zijn aanzienlijke aantallen gezien. Volgens NlOZ-onderzoekers is er in de Nederlandse (kust- )wateren tegenwoordig een winterpopulatie, die in de zo mer verdwijnt. Vermoedelijk trekken de dieren in de lente naar de Engelse kust om daar te Onderzoek naar unieke haljjaarlijkse omkering van de moesson Het 80 meter lange Nederlandse onderzoeksschip 'Tyro' vertrekt op 4 mei uit Den Helder voor een tocht van bijna een jaar naar het noordwestelijke deel van de Indische Oceaan, met als aanloophavens Port Said, Mombassa, Djibouti, Victora (Seychelles) en Karachi (Pakistan). Aan die tocht nemen alle Nederlandse zee-onderzoekinstitu ten deel. De expeditie, die wordt uitgezonden door de Stichting Onderzoek der Zee (SOZ), kost rond 30 miljoen gulden. door een koudere, diepere laag oceaanwater. In deze periode van 'opwel ling' neemt de biologische pro ductiviteit sterk toe: grote hoe veelheden algen bloeien dan en drijven tot ver in de Arabische Zee. Na het afsterven zinken al le organismen naar de bodem, waar het afbraakproces een zuurstofarme laag veroorzaakt op dieptes tussen 200 en 1000 meter, waarin hoge concentra ties mineralen kunnen voorko- groningen kees wiese Het onderzoek richt zich met name op de unieke, halfjaarlijk se omkering van de moesson. Tijdens de winter (november tot maart) waait een noordoost- moesson, maar in de zomer (mei tot september) drijft de zuidwestelijke moesson de bo venste laag oceaanwater van de Afrikaanse kust weg richting In dia. Het watertekort, dat daar door ontstaat, wordt aangevuld men (fosfaat, opaal, uranium). Er zullen monsters worden genomen van de continentale hellingen van Pakistan en Oman. Dr. Willem van der Lin den van de Utrechtse universi teit onderzoekt de afzettingen in de diepste delen van de on derzeese, waaiervormige uit- stroming van de Indus. Plankton Tijdens een internationale ex peditie van 1959 tot 1965 heeft men slechts gegevens over de biologische produktie in de bo venste 200-meter-waterlaag verzameld. Die gegevens wor den nu aangevuld met water en planktonmetingen tussen de 1000 en 2000 meter. De verde ling van de verschillende soor ten plankton wordt bestudeerd om uit te vinden of bepaalde le vensvormen, die in andere oce anen voorkomen, ontbreken in de Indische Oceaan. Metingen van concentraties bladgroen (chlorofyl) zullen de interpretatie van satellietbeel- den voor het in kaart brengen van de plotselinge toename van plantaardig plankton vergemak kelijken. De recycling van voe dingsstoffen door bacteriën en dierlijk plankton wordt vergele ken met de nieuwe produktie, die door opwelling wordt ver oorzaakt. Zo zullen kleine kegelvormige uitwerpselen, die door groter plankton en lantaamvissen worden verteerd, worden opge vangen in netten. Zij geven een beeld van het verlies van kool stof naar de diepte. Dat is een belangrijk gegeven in het on derzoek naar de rol van de oce aan als opslagplaats van atmos ferisch kooldioxyde het gas dat vrijkomt bij de verbranding Fossiele getugien Uit vroeger bodemonderzoek in dit oceaangebied is gebleken dat het opwellingssysteem zo n 10 miljoen jaar geleden is ont staan. Wel zijn er blijkens fos siele getuigen in de loop der tij den veranderingen opgetreden in de intensiteit van de opwel ling. Al op de heenreis naar Mombassa worden op verschil lende dieptes grote trechtervor mige 'sedimentvallen' op de zeebodem verankerd. Op de te rugreis zes maanden later zal daarin te zien zijn hoeveel orga nisch materiaal naar de bodem is gezakt. Prof. dr. Carlo Heip en dr. Martin Hemminga van het Ne derlands Oecologisch Onder zoeksinstituut (NOOD leiden het onderzoek naar de biolo gische effecten van de unieke omkering in de keniaanse kust wateren. Zij zullen samen met onderzoekers NB het kt ma Marine and Fisheries Research Laboratory in Mombassa een eerste inventarisatie maken van de fauna en flora in de kustwa- Ook proberen zij inzicht te krijgen in de stromingspatro nen. de variatie in gehaltes aan voedingsstoffen, de invloed van kreken en rivieren en van de mangrovebestanden aan de oe vers. Bovendien zullen zij na gaan of de produktie in het kustgebied wordt uitgewisseld met de diepzee. Ten slotte leidt dr. laap van der Land (Natio naal Natuurhistorisch Museum) het biologisch onderzoek in het grote koraalgebied van de Sey chellen. Vezels in de voeding kunnen een rol spelen bij het voorkomen van borstkanker. Dit blijkt uit een onderzoek met ratten van de afdeling Voeding van het onderzoekinstituut TNO in Zeist. Ook bevolkings onderzoek wijst uit dat er een verband bestaat tussen het eten van vezelrijk voedsel en het voorkomen van borstkanker. De vezels zijn vooral aanwezig in tarwezemelen, rogge en haver. Het is voor TNO echter niet precies duidelijk hoe deze vezels wer ken en door hun functioneren kunnen bijdragen aan het voorko men van kwaadaardige gezwellen iri de borst. De onderzoekers veronderstellen dat bepaalde delen uit voe dingsvezels in diverse fasen van het leven van de vrouw hormonen zodanig binden dat deze niet opnieuw in het lichaam worden op genomen, maar worden uitgescheiden. Zo komt bijvoorbeeld zowel de eerste menstruatie als de ontwik keling van de borsten vertraagd op gang. Dit stelt het lichaam in staat ook de uitgroei van eventuele beginnende tumoren te vertra gen of zelfs te voorkomen. TNO heeft nog een andere verklaring. Het zou kunnen zijn dat eventueel in het voedsel aanwezige kan kerverwekkende stoffen aan bepaalde bestanddelen van vezels worden gebonden. Hierdoor wordt het voor schadelijke stoffen moeilijker via de darmwand te worden opgenomen. Ze worden dan via de ontlasting weer uitgescheiden. Het is volgens de onderzoekers duidelijk dat vezels die de vrouw bij de voeding binnen krijgt, de groei van een beginnende tumor in het borstweefsel afremmen. Het is volgens de onderzoekers duide lijk dat vezels die de vrouw bij de voeding binnen krijgt, de groei van een beginnende tumor in het borstweefsel afremmen. Onderzoekers, die in februari na bestudering van oude landkaar ten en foto's vanuit de ruimte de plaats bekendmaakten van de verdwenen Arabische stad Ubar. zeggen een nog grotere stad uit de antieke oudheid te hebben ontdekt. De stad, die op een kaart \an de Alexandrijnse geograaf Clau dius Ptolemaeus uit 100 n. Chr. Saffra Metropolis wordt ge noemd, lag volgens de onder zoekers aan de voet van het Qa- ra-gebergte in Oman. zo'n 32 kilometer ten noordoosten van de havenstad Salalah. „Van hieruit werd waarschijn lijk de gehele handel aan de kust, die via de zee werd ge voerd, geleid, zowel naar het westen (Yemen) als naar het oosten (Mesopotamie)". zei de archeoloog van de Trans-Ara bic-expeditie, Juris Zarins. Volgens hem wijst de ontdek king erop dat er meer dan 3000 jaar eerder dan tot nog toe werd aangenomen. waarschijnlijk .tl in 5000 v. Chrop het MM In- schiereiland een handelsnet werk was in wierookhars. een kostbare, geurige hars, die bij godsdienstige rituelen werd ge bruikt en alleen in Oman en de Hoom van Afrika werd gepro duceerd. Voor het onderzoek dat er op gericht was handelsroutes te vinden naar Ubar. de laatste permanente waterbron in het noorden, werden opnamen ge bruikt van satellieten en de spa- ceshutde Challenger, meer dan een jaar voordat het ruimte schip in 1986 verongeluk te Ubar was waarschijnlijk een handelsbuitenpost van Saffra Metropolis Beide steden, die zo'n 288 kilometer van elkaar liggen, hebben een vestingach tiee vorm met gróte torens. Bij Ubar werden acht torens van verscheidene grootte ontdekt; bij Saffra Metropolis 15. Op bei de plaatsen werden gelijksoorti ge voorwerpen gevonden, zoals Grieks geschilderd aardewerk Beide steden werden zo n 300 n. Chr veriaten. waarschijnlijk omdat de handel in wierook hars minder aantrekkeli|k werd. Zarins zei dat Saffra Metropo lls veel beter behouden is geble ven dan Ubar, dat waarschijn- hik eeuwen pinden bij een aardverschuiving werd verzwol gen. Het onderzoeksteam /al volgens hem voorstellen om in de omgeving van Ubar de ko mende drie tot vijf jaar opgra vingen te verrichten Gips oorzaak milieuprobleem los angelos De Amerikaanse ruimtevaartorganisatie NASA heeft aan de hand van satelliet- beelden het ontstaan van het heelal in beeld gebracht. De vlek ken aan de onder- en bovenkant zijn wolken materie, weergege- via temperatuurverschillen, die overgebleven zijn na de 'oer knal' zo'n 15 miljard jaar geleden. De band in het midden laat de straling zien van ons melkweg stelsel. Geleerden van de universiteit van Berkeley in de Amerikaanse staat Californië maakten eind vorige week bekend het bewijs voor de geboorte van het heelal te heb- >ben gevonden. Het werd gele verd door de in 1989 gelanceerde Cobe-satelliet die in staat is de zwakke straling die wolken mate rie met de snelheid van het licht in onze riditjng hebben gestuurd te registreren. Deze kosmische achtergrondstraling werd in 1964 voor het eerst aangetoond door de Nobelprijswinnaars Arno Pen- zias en Robert Wilson. De kronkelende wolken materie zijn de grootste en oudste struc turen in het heelal, aldus de lei der van het onderzoeksteam Ge orge Smoot. Na de oerknal werd de materie met grote snelheid in alle richtingen weggeslingerd en klonterden later weer samen tot hemellichamen zoals we die nu kennen. Volgens Smoot heeft de satelliet ook bewijsmateriaal verzameld voor de stelling dat tegen de 90 procent van het heelal bestaat uit onzichtbare 'donkere materie'. Michael Turner, onderzoeker van de Universiteit van Chicago, noemde de ontdekking zo onge looflijk belangrijk dat de beteke nis niet kan worden overschat. ,,Ze hebben de Heilige Graal van de kosmologie gevonden. Als dit inderdaad correct is moet het ze ker voor een Nobelprijs in aan merking komen." leeuwarden nico hy1kema Gips is ongezond voor de verbandmeestcr. maar ook voor hel milieu Delftse onderzoekers constateren dat zowel aanleggen als verwijderen risico's inhoudt. Veel verband meesters hebben last van huidklachten. Gebruikt gips is niet geschikt voor hergebruik en de componenten zijn niet afbreekbaar. En dat terwijl jaarlijks tiendui zenden (winter)sportersen verkeersslachtoffers met gebroken lede maten bij de gipsvervandmeester aankloppen. Voor elk type breuk is er een verbandcombinatie: natuurgips met melanineh.irs en k.i toenenverhand. natuurgips DMkttMB OriUONNrtMl ofpt '.u rethaanschuim. Aanbevelingen van de onderzoekers: handschoe nen dragen, zaagapparatuur met stofafzuiging en heel goed venti leren. profiteren van de zich concen trerende haring, die in de zomer paait. In de kuststrook van Texel tot Ameland is de bruinvis sinds het begin van de tellingen op zee elke winter waargenomen. Omdat bruinvissen alleen bij zeer goed weer vanaf schepen geteld kunnen worden is het nog niet mogelijk om de dicht heid van de soort in dit gebied te berekenen. De grootste groep die sinds de jaren zestig in Nederland is gezien, werd op 12 maart 1991 door NlOZ-onderzoeker Offrin- ga waargenomen bij Terschel ling: 48 exemplaren, die in losse groepjes foerageerden in het zicht van de kust. Deze waarne ming maakt samen met de rela tief veelvuldige waarnemingen van kleinere groepen in het ge bied, dat de kustwateren ten noorden van de waddeneilan den moeten worden beschouwd als het rijkste bruinvisgebied in Nederland. Tijdens het eind februari in Amsterdam gehouden symposi um "De andere Noordzee" over de ecologie van het gebied schatte dr. Peter Reijnders dat sinds 1940 het aantal bruinvis sen er is afgenomen met 9500 tot 28.500 stuks. Belangrijkste factoren waren de vermindering BOOR LOKATIES IN BRUINVISGEBIED De kustione van Vlieland en Teï»ch»ltlngm»tite:w>orgono. Nnnrrlrno man boorlokatfo» van de NAM »ri rte plaatsen wear bruinvis- een il|n waargenomen. Waar een bruinvis I» getekend iljrveen of meer van deze die ren gesignaleerd; de waarne mingen 2ljn bijgewerkt tót aep. tember 1991. De grote bruinvle Is gebrKertd op de pleats waar In meert 11991 eert groep van 48 dieren is gezien. Open rondom de plaat Richel houden rich de meeat»; grijze zeehonden óp. ;De voorgenomen lokattes: TerecheiSng-Noord A Terschelling-Noord 8 Vlleborst A Teeteiwiaeooos Twictwe^rtoofl B Begrenzing van de watermassa's de b<| de unwttseling tussen Noordzee- en Wadden zeewater zijn betrokltsn In hel Zeegat van het VIie. Watermassa de na een volledigs geSjperkxte In de Noordzee blijft Watermassa dia da Waddenzee E3 instroomt van het voedselaanbod en toe vallige vangsten door vissers. Er zijn geen aanwijzingen dat de vermindering rechtstreeks door vervuiling is veroorzaakt. De huidige restauratie van de haringgronden en de toename van sprot kan volgens hem lei den tot een herstel van de bruinvissenpopulatie. De enige andere walvisachti ge, die er ook geregeld wordt gezien is blijkens de NIOZ-stu- die de witsnuitdolfijn. In het al gemeen blijven deze dieren ver der uit de kust dan bruinvissen, maar een enkele keer komen ze wel dicht onder de kust. moge lijk om te foerageren. In de win ter 1989/1990 zijn er binnen tien dagen vijf dieren op de kusten van Texel, Vlieland en Terschelling levend of pas dood gestrand. De dieren vertoonden geen afwijkingen en hadden hun magen vol vis. Dat laatste wijst op foerageren vlak onder de kust. De grijze zeehond tot 1975 een dwaalgast in Nederland is meer op de Noordzee georiën teerd dan de gewone zeehond. Zijn rust- en foerageergebieden liggen ook meer aan de buiten zijde van de Waddenzee. Krijgt de gewone zeehond jongen in de zomer, de grijze zeehond werpt in de winter, tussen eind december en maart. Jonge grijze zeehonden blijven na de geboorte langer op het droge dan jonge gewone zee honden en zijn daardoor langer kwetsbaar voor verstoringen op de platen. Deze hele kustzone is biolo gisch rijk en dient als opgroei- gebied voor vele vissoorten als wijting, horsmakreel, kabel jauw. pollak, dwergbolk. steen- bolk, makreel, kooïvis. sardien, schar, tarbot, griet, schurftvis, tongschar, paling, rode en grau we poon. zandspiering, smelt, pijlstaartrog. harder, zeebaars, sprot, spiering, koolvis, pitvis. kleine pieterman, zeestekel- baars, geep. fint. zecforel, kor- naarvis. snotolf, ansjovis, bot, vijfdradige meun, zeedonder- hamasmannetje. botervis. dolf. glasgrondel „Een belangrijk deel van de tong en scholpopulatie in de Noordzee is In do eerste levens jaren in de kustzone opge groeid. Zeker in de herfst on wintermaanden wanneer de jonge schol en tong uit de Wad denzee naar de kustwateren trekt, heeft deze zone een zeeT belangrijke functie als opgroei- gebied", aldus de NIOZ-studie. Plannen voor herbebossing van Brazilië rkd de janeiro in In een poging het broeikas effccj tegen te gaan. heeft Brazilië een omvangrijk her bebossingsplan opgesteld. Het gaat om een gebied van 200 Ooo Vierkante kilometer, wat neerkomt op zes maal de oppervlakte van Nederland. i v nieuwe BradNanaa minister voor milieuzaken, José (io Idem berg, wil inter nationale financiële hulp voor het project zoeken. Gol- demberg was als natuurkun digc betrokken bij de opzet van het plan dat is opgesteld door de universiteit van Sao Fa ulo Volgens specialisten zal het 'Floram -project 20 tot 30 jaar in beslag nemen en 40 miljard gulden kosten De verwachting is dat deze om- v.mgri|ke herbebossing niet alleen een bijdrage levert aan de stabilisering van het we reldklimaat, maar dat hier mee ook de flora en fauna zullen worden beschermd Het plan is opgesteld door deskundigen van verschillen de disciplines. De sociale rechten van de bewoners in het betreffende gebied zullen gerespecteerd worden.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 27