n 'Toekomst ligt in specialisatie' Caravan is nu huis op wielen Stand van Zaken Zilveren Kruis dekt zich in met 'lege bv' Ziekte in industie daalt iets HET CiMBACHT Hogere winst E.J. Brill WOENSDAG 29 APRIL 1992 __21 Het bundelen van krachten, zodat specialisatie mogelijk is. Dat is de toekomst van het bollenbedrijf. R. Wester beek, een van de twee eigenaren van het Voorhoutse Van Bloem Holland bv, is daarvan overtuigd. Dit bedrijf ex porteert bloembollen naar Noordamerikaanse en Cana- dase zusterbedrijven die de bollen doorverkopen aan tuincentra. „Het voordeel van de samenwerking? „Nu kan iedereen doen waarin hij het beste is." R. Westerbeek (rechts) en A. Batenburg tussén de bloeiende hyacinten. „Wij hoeven niets anders te doen dan de bollen inkopen, inpakken en exporteren. foto holvast REOAC" f VN MSP!- NOORD WIJK JAN WESTERLAKEN Het Zilveren Kruis, de ziektekostenverzekeraar in Noord wijk. heeft geen idee wanneer zijn ziekenfonds patiënten gaat ver/r keren. Woordvoerder K. Bruintjes zegt. dat het fonds 'leeg' blijft tot er voldoende patiënten zijn. Hij denkt, dat dit in pricipe jaren zou kunnen duren. Die patiënten moeten vooral uit het afsluiten van collectieve ziektekostenverzekeringen met het bedrijfsleven komen. Daar richt het Zilveren Kruis zich dan ook op. vertelt Bruintjes Nu doet de verzekeraar dat uitsluitend met particuliere verzekerin gen. Straks kan zij tevens tegemoet komen aan de wensen van fondspatiënten. Bruintjes: „Het is geenszins de bedoeling dat vm- ziekenfondspatiënten van andere maatschappijen af pakken. De ziekenfondswet verbiedt dat ook. Tenzij de patftai rid meldt." Het Zilveren Kruis trekt vooralsnog geen extra personeel aan voor het nieuwe landelijke ziekenfonds. De verzekeraar /egt geen mensen nodig te hebben zolang het fonds 'leeg' blijft, i en planning over de personeelsbehoefte is daarom nog niet nodig, meent Bruintjes. „Onze markt is in beweging, daarop spelen we in. We doen niet meer dan ons indekken tegen al die verande ringen die er staan aan te komen. Wat gebeurt er met het plan Simons? Verdwijnt dat schot tussen het ziekenfonds en de parti culiere verzekeraar inderdaad? Dat zijn toch maatregelen waar tegen je je nu al moet wapenen? En dat doen we dus Kapitaal Hoe groot het kapitaal is waarmee het nieuwe ziekenfonds gaat werken? Bruintjes blijft het antwoord schuldig. Hii voert op nieuw aan dat zo lang het fonds 'leeg' is er geen gelei in hoeft te worden gestopt. De vergelijking met een 'lege bv' omschrijft hij als juist. Er moet pas geld op tafel komen als die bv wordt be mand. De boodschap naar buiten is dat er een nieuw zieken fonds wordt opgericht. Sinds de Tweede Wereldoorlog is dat niet meer voorgekomen. Wat het voordeel voor fondspatiënten is om zich bij het Zilveren Kruis te verzekeren? /\Js ze de loongrens overschrijden is de overgang wat gemakkelijker. Er ligt een posi tief advies van de Ziekenfondsraad, maar daar zijn we er nog niet mee. De staatssecretaris moet ook het licht op groen zet Wordt met de komst van nieuwe fondsen het hele zieken- fondsbestel niet ondermijnd? Bruintjes: „Kijk. het gaat niet zon der slag of stoot. Het ziekenfondswezen heeft geprotesteerd. Laat ik het nog maar een» duftWijk herhalen wij haten geen pa tiënten weg bij andere ziekenfondsen. Dat mag niet en daar houden wij ons aan." Zakelijk Onder deze titel verschijnt elke week op deze pagina een over zicht van kort zakelijk nieuws uit de regio's Leiden, Alphen en de Duin- en Bollenstreek. Stuur uw berichten voor deze rubriek naar het Leidsch Dag blad, Postbus 54, 2300 AB, Lei den, t.a.v. 'Zakelijk'. Benzinestation WASSENAAR - I let benzinesta tion aan de Hofcampweg in Wassenaar is kortgeleden her opend na een ingrijpende ver bouwing. Nadat de grond was gesaneerd verrees een compleet nieuw station, dat aan alle pro vinciale en gemeentelijke milieu-eisen voldoet. Naast een vloeistofdichte bestrating is het complex voorzien van een damp-retoursysteem: de damp die vrijkomt bij het tanken wordt direct afgezogen en te ruggevoerd naar de onder grondse opslagtanks. Een 'over- vulbeveiliging' voorkomt dat brandstof overloopt bij het tan ken. De opening van het com plex werd vorige week verricht door de Wassenaarse burge meester P. Schoute. Ketels voor Taiwan LEIDEN - Het Leidse bedrijf NEM gaat zes afgassenketels bouwen voor een electriciteits- centrale in Taiwan. Het betreft een zogenaamde turn key-op dracht, wat inhoudt dat de NEM ook verantwoordelijk is voor het transport, de montage en ingebruikname van de ke tels. Met de opdracht is een be drag gemoeid van 120 miljoen gulden en is daarmee de groot ste opdracht voor afgassenke tels die de NEM ooit heeft ont vangen. De opdracht levert on geveer 200 manjaren werk op. NEM B.V. is gespecialiseerd in apparatenbouw, en energie- en milieutechniek. Naast het Leidse hoofdkantoor waar ruim 200 mensen werken heeft het bedrijf nog een produktie-een- heid in het Groningse Scheem- da. Daar werken nog eens 75 VOORHOUT» DORITH UGTVOET Veel Nederlandse bedrijven rooien het in hun eentje. Ze stu ren een paar vertegenwoordi gers naar Amerika die ter plekke bollen aan de man proberen te krengen. Westerbeek, die zelf vertegenwoordiger is geweest, weet maar al te goed dat bedrij ven hierdoor duizendpoten moeten zijn. „Je moet een goed verkoopprogramma hebben, zelf produkten verkopen en in kopen, je moet achter je geld aan bij de Amerikaanse impor teurs. Je hebt als bedrijf zo veel taken, dat je niet één ding écht goed kan doen." Het Amerikaans/Canadese Van Bloem USA pakte het an ders aan. De BV ontstond toen vier bedrijven uit verschillende Amerikaanse staten tien jaar ge leden de handen ineen sloegen. Ze ontwikkelden een gezamen lijk verkoopprogramma, com pleet met merknaam, verpak- kings- en verkoopmaterialen. Het viertal richt zich eik op een ander deel van Amerika om te voorkomen dat ze elkaar voor de voeten lopen. De volgende stap bestond uit de oprichting van een geza menlijke inkoopcentrale die de bollen in Nederland tegen de scherpst mogelijke prijzen in kocht. Bovendien sloot een Ca nadees bedrijf zich aan bij de anderen. „Daarvoor gingen ze alle vijf onafhankelijk van elkaar op stap. Nu werden de orders van de bedrijven gecombineerd en vscherpere prijzen bedon gen", vertelt Westerbeek. De kwaliteit van de bollen en de bijgeleverde service wissel den echter nogal eens, omdat de produkten bij vijf of zes ver schillende Nederlandse expor teurs werden ingekocht. „Die bedrijven hadden meer klanten en konden niet altijd aan de ei sen van Van Bloem voldoen. Daarom werd een Nederlands bedrijf gezocht dat precies kon leveren wat de vijf nodig had den." De keuze viel vorig jaar op een van de exporteurs waarmee Van Bloem al zakeri deed. het Voorhoutse C. Westerbeek Zonen bv. Dat bedrijf stond op het punt om te worden overge nomen door A. Batenburg en R. Westerbeek, een neef van de ei genaar. Beiden werkten er al ja ren en wilden graag toetreden tot een grote organisatie. „Nu doet ieder dat waarin hij goed is. In Amerika zitten 25 tot 30 vertegenwoordigers, die het he le jaar door alleen maar verko pen. Wij hoeven niets anders te doen dan de bollen inkopen, in pakken en exporteren dus daar hoeven de Amerikanen weer niet over in te zitten." De tien vaste personeelsleden zijn door het nieuwe bedrijf overgenomen. Is er voor hen het afgelopen jaar iets veran derd? Westerbeek somt op. „De hele entourage is veranderd, ook hebben we een nieuwe pro- duktie- en expeditieruimte bij gebouwd. Omdat we ons op de export richten, werken we meer met losse part-timers dan vroe ger. Misschien dat iedereen iets harder moet werken dan voor heen, maar ach, hard werken gebeurde vroeger ook al." Hij noemt het een groot voor deel dat zijn bedrijf zich nu vol ledig met de exportmarkt bezig kan houden. Van Bloem Hol land richt zich geheel op de wensen van de Amerikaanse en Canadese vestigingen. „Deze manier van werken garandeert de hoogst mogelijke kwaliteit. Voor hen is het belangrijk dat ze ogen en oren in Nederland heb ben." Samenwerking is dan ook iets wat hij andere bollenbedrijven kan aanraden. Het daarmee ge paard gaande specialisme komt de kwaliteit ten goede, vindt hij. Bovendien legt het zijn bedrijf geen windeieren. „We hebben voor komende zomer meer or ders binnen dan afgelopen jaar, dus de vooruitzichten zijn goed." Westerbeek noemt nog een ander voordeel en wijst op een vestiging in het oosten van Amerika, die als gevolg van gro te werkloosheid te lijden heeft onder een dalende afzet. „Dit bedrijf had het zonder de vier anderen een stuk moeilijker ge had", is zijn overtuiging. Toch vindt het voorbeeld van Van Bloem nog geen navolging. Wel hebben een aantal Neder landse bedrijven partners in Amerika, maar zo'n vergaande samenwerking als bij Van Bloem is elders niet te vinden. Westerbeek wijt dat aan de be drijfscultuur in de bollensecor, waarin het gebruikelijker is dat bedrijven concurreren dan dat ze met elkaar samenwerken. Ie dere bollenexporteur kijkt nu eerst hoe het Van Bloem Hol land vergaat. Nadqlen van de nieuwe ma nier van werken kan Wester beek niet bedenken. Wel merkt hij op dat iedereen de wil moet hebben om goed samen te wer ken. Als een van de vestigingen uil de combinatie zou stappen, is dat een klap voor de anderen. Maar Westerbeek acht die kans niet groot, omdat de weglopers aan kracht moeten inboeten. De slechtere financiële positie van een bedrijf drukt op het re sultaat van de anderen. „Ie moet natuurlijk kijken naar de oorzaken. In het oosten van Amerika heerst bijvoorbeeld grote werkloosheid door het in zakken van de defensie-indus trie. Daardoor loopt een vesti ging nu wat minder. Maar dat wordt opgevangen door andere vestigingen in het westen. Over tien jaar kunnen de rollen weer zijn omgekeerd." LEIDEN Het ziekteverzuimpercentage in de Nederlandse industrie daalde in 1991 met cm half procent, terwijl het jarenlang redelijk stabiel is gebleven. Dat blijkt uit cijfers van het in Leiden gevestigde Neder lands instituut voor Preven tieve Gezondheidszorg (NIPG), een onderdeel van TNO. Een woordvoerder van het NIPG verklaart de daling van het verzuim uit de 'actievere houding' van werkgevers en bedrijfsverenigingen ten op zichte van zieke werknemers. „Er is een 'trendbreuk' ont staan nadat de maatschap pelijke discussie over deze kwestie op gang is geko men." Die discussie begon toen het kabinet vorig jaar aankondigde verzuim en ar- beidsongeschikheid te willen terugdringen. 1,5 miljoen Het NIPG registreert het ziekteverzuim voor de indus trie. Deze sector telt onge veer 1,5 miljoen werknemers. Grotere industriële bedrijven leveren van ongeveer 200.000 werknemers verzuimgege vens aan die als basis dienen voor de berekening van het cijfer voor de hele sector. Verder worden gegevens ge bruikt van hei Gemeen schappelijk Administratie kantoor (GAK), het Neder lands Instituut voor Arbeids omstandigheden (NIA) en van de overheid. Daardoor zou een betrouwbaar beeld ontstaan van de ontwikkeling van het ziekteverzuim in de hele scc lor Het verzuimpercentage in de industrie was vorig jaar ii.hogen 6(8 ui 1990 Soldi 1985 schommelt het percen tage rond de 6.8 Tussen 1979 m 1966 dohh hm vee zuim snel, van tien naar ze ven procent. In de periode 1979 1990 deed de daling zich zowel bij mannen als bij vrouwen voor. De verzuim cijfers van vrouwen liggen steeds iets hoger dan die bij mannen. (In 1991 mannen 5.8 procent en vrouwen 6.4). WASSENAAR LOMAN LEE F MANS „Zie je waar dan ook in Europa op de weg een caravan rijden, dan zijn het bijna altijd Hollan ders". is de ervaring van Koos Chrispijn. De Leidenaar ver koopt al sinds '67 caravans en heeft de opkomst, trends en evolutie van deze huizen op wielen meegemaakt. „De tijd dat alleen lan-met-de-pet een caravan kocht, ligt ver achter ons", aldus Chrispijn, Chrispijn begon zijn bedrijfje aan de Rijndijk nadat hij jaren bij een firma had gewerkt die caravans maakte. De leidenaar zag als een van de eersten in Nederland een grote toekomst weggelegd voor de caravan als behuizing op vakantie. Want geen volk hecht zoveel aan hui selijkheid als de Nederlander: „Ik vroeg weieens aan klanten, waarom gaan jullie nou niet met het vliegtuig en «l.i.un.i lek ker in een hotel zitten. Dan ble ken mensen veel waarde te hechten aan vrijheid, gewoon gaan rijden en zien waar je uit komst en vervolgens samenklit- ten op een camping. Je hebt je eigen huisje bij je. Dat soort za ken trekt de mensen", aldus Chrispijn. „De beste tijden waren in on ze branche de begin jaren ze ventig We hebben ze toen als krentebollen lopen uitdelen. Niet alleen zag iedereen Joop den Uyl met een tentje naar Griekenland gaan. maar aan bij voorbeeld oud-minister De Ko ning heb ik ook een caravan verkocht Toen de oliecrisis kwam. hebben we een mindere periode beleefdherinnert Chrispijn die in dezelfde tijd zijn gelijknamige bedrijf van de Rijndijk moest verplaatsen van wege de bouw van de Stevens hof Door het caravanbedrijf HCC aan de Rijksstraatweg, op LflDCN ANR De nettowinst van de 1-eidse uitgeverij I I Brill is vorig jaar fors gestegen van 323.000 tot 526.000. In de winst is een buitengewone bate begrepen van 106.000, zo heeft het be drijf bekendgemaakt Het drie eeuwen oude bodriif E.J Brill is onder meer bekena van de uit gave van de Dode /««rollen De bijzondere bate vloeide voort uit de vermindering van verplichtingen in Australië Brill is bezig daar de uitgeverij Ro bert Brown/E.). Brill ft Associa tes te liquideren. Daarvoor is 'een bijzonder complexe juridi sche overeenkomst grsloten waardoor Brill niet langer aan de grens van Leiden en Wasse naar. over te nemen, kon hij daar opnieuw beginnen „De laatste jaren zie je vooral veel ouderen die met de VUT zijn of gepensioneerd en die goedkoop op vakantie willen of zelfs gaan overwinteren in Spanje of Portugal. Een caravan is eenmaal een investering, maar daarna staat hij altijd voor je klaar. Die dingen gaan vijftien tot twintig jaar mee. En bedenk dat er nog steeds geen sloperij van caravans bestaat", promoot Chrispijn zijn waar. „Soms ko- mm hi| me uruR rn /iw» dan dat de vakantie goedkoper is geweest dan als ze thuis wa- ren grhlcvrn Snufjes Door zijn lange ervaring heeft Chrispijn de caravan ook zien uitgroeien van een overdekt en verplaatsbaar bakkie tot aërody namische en compacte huisjes met de modernste snufjes. Van afzuigkappen tot opklapbare ta fels en bedden, en van satcliet- tv tot kachels, fornuizen en ge tint glas. „Ook voor de veilig heid wordt steeds meer gedaan De banden zijn dikker gewor den en er zit een stabilisator op de trekhaak waardoor het ge vreesde 'slingeren' tot het verle den behoort aldus Chrispijn De prijzen van de met alle ge makken voorziene caravans lie gen er dan ook niet om Tussen de 15 000 en toooo gulden Daarom is de verhuur ook de laatse jaren sterkt In opkomst. Zaken als stalling in de winter maanden. onderhoudslieurten en wegenbelasting worden daarmee omzeild, al vallen de prijzen daarvan volgens htis pijn best met- .Alles bij elkaar zo'n vijfhonderd gulden per jaar. Daar hoef je het niet voor te laten." deelhouder is. maar een he voorrechte crediteur is gewor den. aldus een woordvoerder De omzet en het bedrijfsre sultaat kwamen voor het eerst vrijwel geheel voort uit de uitge verij. Hot wetenschappelijke an tiquariaat in Leiden is per l april verkocht aan bedrijfsleider P Smitskamp. omdat Brill bet niet meer m de kernactiviteiten vond passen. De afstoting zal geen noemenswaardige invloed hebben op de resultaten over 1992. aldus de woordvoerder. Bril blijft bij het womwi te verhuizen van de incourante markt nAar de parallelmarkt van de Amsterdamse effectenbeurs. Het tijdstip waarop dat grhetirt is nog onbekend, aldus de woordvoerder. „Uiteraard verdiep je in het karakter van de bruid en bruidegom bij het maken van een boeket. Al is dat niet altijd even gemakkelijk. Zoals die boerenzoon die pak weg vijf uur voordat hij gaat trouwen even langs komt in zijn overall en voor straks een bos bloemen bestelt. Overigens bedoelt hij dan een bruidsboeket. Dan moet je als een bezetene aan de slag om even snel iets aar digs te maken. Dan ben ik net zo zenuwachtig als de bruid. Uiteindelijk wordt er op zo'n moment wel een beroep op je vakmanschap gedaan. Maar dat was gelukkig een uitzondering. Sommige mensen bestellen ruim van tevoren. Daar kan je je dan op instellen. Je maakt nog eens een praatje en dan ont staat er langzamerhand een idee waaruit je verder werkt. Als de trouwdag is aangebroken is er dan ook iets ontstaan waar ik volledig achter kan staan. En dat hoop je van de bruid en bruidegom ook. Vooral omdat het voor hen toch een zeer bijzondere dag is. Daar wil je toch een bijdrage aan leveren. Om te zorgen voor materiaal bepaal ik mij niet alleen tot de bloemen en planten uit de kwekerij. Veelal stap ik op mijn fiets en rij de Lagewaard in de rondte, in de Sommige mensen denken dat ze door mecha nisatie en arbeidsverdeling zijn verdwenen, maar niets is minder waar. Ambachtslieden bestaan nog steeds en ze maken een breed scala van produkten. Maar wat maakt hun arbeid zo bijzonder? Daarover vertellen am bachtslieden uit Leiden en omgeving in deze rubriek. Vandaag Martien Lekx, maker van bruidsboeketten en rouwkransen uit Koude kerk aan den Rijn. wegbermen en in het weiland tref je soms bloemen die je kan gebruiken. Daarbij behoren ook sommige gras soorten. Dan maak je volledig gebruik van de vrijheid die je geboden wordt. Anders is het als de bruid en bruidegom precies aangeven wat ze willen. Maar dat komt gelukkig niet zoveel voor. Het is ook wel eens beangstigend, want je moet met alles rekening houden. Tot aan de kleur van de bruids auto toe. Ook daar kom je wel eens voor verrassingen te staan. Zoals die keer dat er op het laatste moment een andere auto werd gebruikt. Daar sta je dan met een bruidsboeket, dat niet geheel in stijl is. maar waar je niets meer aan kunt doen. Dan moet je zelfs de foto graaf vragen om zich in te houden en de bruid zo wei nig mogelijk te fotograferen met de auto in de buurt. Dan sta je met het zweet op je voorhoofd. Die zorg geldt ook voor het rouwwerk. Ie moet met alles rekening houden. Een bloem die uit de krans valt kan ai zorgen voor extra emotie. Ook heb je rekening te houden met andere culturen, zoals begrafenissen van bijvoorbeeld Molukkers. Dat betekent dat je je toch moet verdiepen in die gewoonten. Maar dat is geen en kel probleem. Ie bent voortdurend bezig met een leer proces om je te bewijzen als vakman, ook al doe ik dit werk al dik 25 jaar. Dat is het boeiende van mijn vak." Tctot Keet van Kuilenburg

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 21