Baggerstort Braassem gaat door Dit is niet goed geregeld Dagelijkse dingen zelf doen Rutgershuis in Leiden dicht Regio ZORG OP MAAT (4): HET ACTIVERINGSPROJECT WOENSDAG 29 APRIL 1992 19 VALKENBURG 9.30 uur: optocht plein opening festiviteiten met het zingen van oud-Nederlandse volksliedjes en een toespraak van burgemeester C. Sinke; kinderspelen op het Dorpshuisplem; poppentheater "In de glazen Bol' uit Katwijk geeft gratis voo stelling m De Terp: gratis disco m soos De Peuk. kinderrommelmarkt op het Dorpshuisplem; gezinsfietstocht van 35 kilometer langs de mooiste plekjes van de streek vanaf het Dorpshuisplem; Oranjebal in De Terp met medewerking van de band 'Accent vlaggen uit, Oranje-jeugdhand- en voetbaltoernooi; kindervoorstelling m Parochiehuis en eerste filmvoorstelling in de Speiewey; optocht voor kleuters met St. Cecilia vanaf Raadhuisplein; kleutervoorstelling in Parochiehuis en tweede filmvoorstelling aanvang bedrijfsvoetbaltoernooi op het Gemeentelijk Sport park; start fiets-toertocht vanaf het Sportpark; start kindercorso vanaf het Raadhuisplein; aankomst kindercorso op het Sportpark; pony-rijden op het Sportpark, prijsuitreiking Kindercorso door burgemeester; oranie-samenzang m de Bartholomeuskerk; klaverjassen in het Parochiehuis. optocht voor schoolkinderen tot en met 12 jaar i 'Olympische spelen', start bij Het Wedde, het Cultureel Cen trum en Sportschool Goederaad; rondritten met Jan Plezier vanaf Het Wedde, sjoelen op de grootste sjoelbak ter wereld aan het Ambachts- viootschouw door Westlanders in de Vinkesloot; beklimming van de toren van de Dorpskerk; loop-m-concert op het orgel van de Dorpskerk; tentoonstelling over Huis van Oranje in de Dorpskerk; jeugdrommelmarkt in de Bloklaan en omgeving voor kinderen van 6 tot en met 13 jaar; kmdertoneel op het pleintje bij de Dorpskerk; rmgrijden voor motoren m de Voorstraat door leden van de twee plaatselijke motorclubs; fietspuzzeltocht vanaf het kerkplein van de nederlands her touwtrekken voor ploegen in de Voorstraat; avondfeest met optredens van een flamencodansgroep e beoordeling door een jury van de deelnemers aan de optor 'Europa zonder grenzen' op het schoolplein aan de Laan v Oostergeest; vertrek van de optocht 'Europa zonder grenzen' vanaf Laai van Oostergeest. De optocht eindigt bij het gemeentehuis aubade bij het gemeentehuis; voetbaltoernooi voor bedrijven en verenigingen op het terr van Warmunda; kinderspelen kinderspelen spijkerbroekhangen voor de jeugd van 13-17 jaar in de Dorps- irs van de spelen en het straatte- n Warmunda op het sportpark ïrschillende afstanden Start vanaf 7.00 )r gemengde teams op het terrein van Blauw Zwart aan de Dr. Mansveltkade; kinderfeestprogramma met optreden van de clown Luko in de sporthal aan de Dr. Mansveltkade; feestelijke Komngmnedag-muziek-door muziekvereniging Ex celsior op het Plein; officiële opening van het Koninginnedag-programma op het Plein; AV Holland prestatieloop over verschillende afstanden, in schrijven bij het Sterrenbad aan de Zandenjlaan; Groot Oranjefestijn op het marktterrein aan de Berkheistraat, met onder meer een kindervrijmarkt en allerlei spelletjes; Oranjebal voor ouderen in het Trefcentrum voor ouderen aan de Zonneveldweg; demonstratie parachutespringen op het terrein van Blauw e Dr. Mansveltkade. optocht met versierde steppen en fietsen onder muzikale be geleiding van de Harmonie; inschrijving voor deelname aan kinderspelen (4 tot 13 jaar) op terrein van Voetbalvereniging Woubrugge (WW). Bateweg; kinderspelen op terrein WW, Bateweg; bejaarden-bingo in gebouw Immanuel, Kerkstraat; rommelmarkt voor 12- tot 14-jarigen op parkeerterrein van de Batehof; start wandelpuzzeltocht, terrein WW; bingo voor alle leeftijden in gebouw Immanuel. Kerkstraat; oranje bridge-drive in 't Oude Raedthuys. Raadhuisstraat; oranjebal met disco-muziek in gebouw De Wijk, Schoolstraat. Klokgelui, vroege viaggers maken kans op e kindercorso vanaf Beukenlaan; rommelmarkt op terrein naast parochiehuis. eivangen op parkeerplaats bij De Duinpan voor jeugd tot e met 16 jaar Boven zestien vanaf 15.30 uur; klaverjastoernooi en bridgedrive; lampionoptocht vanaf Egelantierschool in de Beukenlaan ZOETERWOUDE-DORP rondgang door het dorp door drumfanfare VIOS; concert van de St Jan's Fanfare in de recreatiezaal van Huize Emmaus aan de Bennebroekweg; volleybaltoernooi in de Klaverhal. kinderspelen op het Loetheveld. vrijmarkt voor de jeugd tot en met 14 jaar op het Kosterspad; klaverloop over een afstand van 4250 meter, start vanaf sport park Haasbroek; midgetgolf in Don Bosco aan de Zuidbuurtseweg 58; penaltybokaal op sportpark Haasbroek-, kinderprogramma in Ons Huis aan het Kosterspad 3; ringsteken met paard en wagen op het parkeerterrein van sportpark Haasbroek; wagen-duwwedstrijd voor ploegen in de J. van Banningstraat; Oranjedisco in de Westender; optreden van de band Berner Rèdhch in eetcafé Landzicht. ZOETERWOUDE-RIJNDIJK kinderoptocht medijkseweg, Nassaul schatgraven king van de Rijntar n Oranielaan naar de Eendenkooi i de zandbak van de Bernardus- in de Oranjelaan; straatverkoop voor de jeugd op de parkeerplaats bi| de Een denkooi (bij slecht weer in de sporthal van het gebouw); tonknuppeien op het trapveldje; touwtrekken voor ploegen op het trapveldje; zeepkistenrace voor de 'coureurs' van 6-9 en 10-12 jaar op het Kooikerspad; gezinstrimtocht. inschrijven bij de Eendenkooi; reveille door muziekvereniging Wllhelmina; rondgang van muziekvereniging Wilhelmina door het dorp en het Dorpsplein van de Hooge Burch, 'an As opent de Komngmnedagm n Zat md poppenkast op het terrei kinderen tot 12 jaar. Koninginnedagoptocht. Koningmnedisco voorde "arbiertje; n voetbalvereniging WZ; n band inde Nutszaal. Joop Riethoven en zijn vrouw in het n e gebouw van de Tweede Kamer „Had mij dat schilderwerk maar laten doen." foto»/os van leeuwen Leiden stuurt sportorganisator. Riethoven naar opening Tweede Kamer DEN HAAG/LEIDEN „Mijn eerste reactie was: dit is niet goed georganiseerd. We gesloten deur van de Ridderzaal wachten en toen we naar bin nen mochten, was de zaal vol. Was men via een andere deur naar binnen gegaan. En die ou de mensen maar buiten wach ten. Voor hetzelfde geld had het niet gemiezerd, maar gegoten van de regen." Sportorganisator Joop Rietho ven woonde gisteren de feeste lijke opening van de Tweede Kamer bij, samen met zijn vrouw. Uiteindelijk vonden ze het een hele belevenis, maar die ontvangst... Dat had Riethoven, de man die de Tour de France tweemaal naar Leiden haalde en vele wielerrondèn opzette, beter georganiseerd. Riethoven mocht naar het Binnenhof omdat Leiden, net als andere gemeenten, twee 'ge wone' burgers mocht sturen naar het 'gewone' deel van de opening. Dus na de echte plechtigheid met koningin, dui zenden hoge piefjes en zeer moderne muziek. Sommige ge meenten lootten, anderen schreven een prijsvraag uit. Lei den hoorde pas op het laatste moment dat het burgers mocht afvaardigen en wist direct wie. Ereburger Riethoven was actief, een gewone jongen ('geen pro fessor of zoiets') en dus de aan gewezen persoon. Aldus een ge meentewoordvoerder. En Riethoven vond het een hele eer. Tussen de braderie achtige standjes, optredens en andere activiteiten door strikte hij CDA-fractievoorzitter Brink man voor een voetbalwedstrijd tussen politici en artiesten in september ('twee Leidenaars onder elkaar Ook noteerde hij telefoonnummers van de leden van de Arubaanse band die Ria Lubbers tot een swingende po lonaise verleidde en een boe- renkapel uit Brabant. Raadslid Geertsema wees hem de weg naar de nieuwbouw, terwijl hij met wielrenster Petra Grimber gen en marathonloper Aad Grimberger het koud buffet in de overvolle Ridderzaal eer aan deed: „Die waren er namens Rijswijk." Riethoven noemt zichzelf 'een trotse Leidenaar': ..Als ik zie wat een medewerking ik in 1978 kreeg bij de Tour de Fran ce en hoe Noordwijk nu aan het vergaderen is over de Tour van '96. Maar ja, in Noordwijk zit meergeld" Zittend in de nieuwe verga derzaal, meldt hij: „Ik ben niet geschikt voor de politiek. Ben niet tactisch genoeg. Antwoor den verdraaien en geen spijkers met koppen slaan, ik kan dat niet. Een keer ben ik in Leiden naar een raadsvergadering ge weest. Zo saai.. De een zat half te slapen, de ander praatte een half uur over wie de afwas moest doen." En dan: „Ik ben benieuwd of het hier ook zo saai is. Kom toch nog eens kij ken." Het liefst een SieMatic keuken van Goedhart Bouwhuis Bezoek onze showroom met de meest komplete SieMatic presentatie van de hele regio. Goedhart Bouwhuis, Hoorn 126a (tegenover Avifauna), Alphen a/d Rijn, of maak een afspraak: tel. 01720-22100 Zijn vrouw, kunstschilder en beeldhouwster, peinst even en zegt dan: „Ik denk dat het vele paars hier invloed heeft op mensen. Ze zullen gauw hyste risch worden." Haar man vindt de groene vloeren, blauwe pla fonds en paarse stoelen wel wat hebben, maar kan zich niet voorstellen dai de negen meter hoge. overwegend paarse wandschilderingen 3,5 ton heb ben gekost: „Had mij dat maar laten doen. Ik ben schilder ge weest." De grote passage, waar alle nieuwe zalen op uitkomen, vindt hij in eerste instantie te kil. Waarom moest er ook zo nodig iets nieuws worden gezet tussen de oude gebouwen? Dat oude had toch stijl en cachet? Later zegt hij: „Zet er maar niet in dat ik het lelijk vind, schrijf maar dat het een beetje op het Pompidou in Parijs lijkt. En de sfeer is geweldig." Dertig jaar geleden maakte Riethoven zich zo druk over ar chitecten die lelijke nieuwe ge bouwen tussen mooie oude panden zetten, dat hij bijna een politieke partij had opgericht om ze mores te leren. Ondanks zijn weerzin tegen diezelfde po litiek. Nu houdt hij het bij orga- „Dat houdt me jong. Wie vroeger gewoon naar het bejaardentehuis ging wanneer hij of zij niet meer voor zichzelf kon zorgen, kan nu kiezen uit een reeks van mogelijkhe den. De bejaarde klant is koning, maar heeft wel goede adviseurs nodig om een keuze te maken. Een mini-serie over de mo dernste vormen van oude renzorg. Vandaag het acti veringsproject van dien stencentrum 't Trefpunt. „We leggen er de nadruk op dat het een activeringsproject is", zegt M. Mulder, coördinatri ce van het dienstencentrum 't Trefpunt in Noordwijk. Direct daarop al excuseert ze zich voor de vage term, die zo typerend is voor de zorgsector. Bedoeld wordt dat ouderen worden op gevangen die om een of andere reden een steuntje in de rug no dig hebben. Zij worden gesti muleerd om dagelijkse dingen weer zelf te gaan doen. Zo kun nen zij het besluit om naar een verzorginghuis te gaan nog even uitstellen. „Om verschillende redenen kunnen mensen zo uit hun doen raken, dat zij zich op be paalde gebieden verwaarlozen," zegt Mulder. „Neem mensen die net hun partner hebben ver loren en nog volop in de rouw zijn of mensen die licht dement worden. Zij hebben de neiging om niemand op te zoeken en zij dreigen dan te vereenzamen. Zij geven te kennen dat zij geen zin meer hebben in bepaalde dage lijkse klusjes. Het gebeurt dan Activeringsproject van dienstencentrum 't Trefpunt in Noordwijk: „De deelnemers bepalen het menu, doen boodschappen en koken. Zij zijn totaal verantwoordelijk." dat zij geen volwaardige maal tijd meer klaar maken, omdat zij daar geen' zin meer in heb ben. Zij zijn kortom erg kwets baar. Eigenlijk vallen deze men sen ook een beetje tussen wal en schip." Het dienstencentrum pro- foto hielco kuipers beert die mensen weer aan de gang te krijgen. De deelnemers, die vaak via de eerstelijnszorg (arts, gezinszorg of kruiswerk) worden aangemeld, worden thuis opgehaald en naar het dienstencentrrum aan de Hoofdstraat gebracht. Een van de vaste programmapunten is het bereiden van de maaltijd. ,,Zij bepalen het menu, doen boodschappen en koken, /ij zijn totaal verantwoordelijk. Maar ook is het mogelijk dat zij niet meer weten hoe precies een knoop moeten worden aan gezet. Dan nemen zij de spullen mee en dan helpen wij daar Met 'wij' bedoelt Mulder met name de 12 vrijwilligsters die het project mogelijk maken en die een scholing krijgen bij ver pleegtehuis Overduin in Kat wijk. „De bedoeling is dat die mensen uit het dal moeten wor den geholpen. We hebben rr sen gehad die op een gege moment zeiden dat zij he zagen zitten. Dan hebben wij ons doel bereikt. Die mensen gaan vaak meedoen aan de an dere activiteiten die in dit cen trum voor ouderen worden ge houden". zegt Mulder Het nut van deze opvang is volgens Mulder dat het voor komt dat ouderen vroegtijdig in een verzorgingstehuis terecht komen. „Wij proberen het pro ces van veroudering te vertra gen, door hen bezig te houden. Wij zijn hier ook beslist niet aan het betuttelen Zij vinden zich zelf soms zielig, maar wij zien dat zo zeker niet." Het 'activeringsproject' (met vrijwilligers die de bejaarden thuis opzoeken) loopt vaak ge lijk op met de gezinszorg Die ziet volgens Mulder vaak of de opvang enig resultaat heeft, of de deelnemer bijvoorbeeld nu ook thuis zelf koffie zet. of soms een maaltijd maakt. Want daar is het tenslotte allemaal om be gonnen. Raad van State wijst eis af De baggerstort in de Braassemermeer hoeft niet te wor den stilgelegd. Dat heeft de Raad van State vanmorgen bepaald. Volgens voorzitter Veringa heeft het weinig zin om nu nog de dump van de bagger te beëindigen, omdat per 1 mei het stortseizoen sowieso wordt gesloten. DEN HAAG/JACOBSWOUDE De zaak was gisteren aange spannen door de gemeente la- cobswoude. de Zuidhollandse Milieufederatie en de Stichting tot behoud van het Braassemer meer. Zij stapten naar de Raad van State vanwege de weigering van de provincie Zuid-Holland om een halt toe te roepen aan de stortingen van vervuild bag gerslib in het Braassemermeer. „De inwoners van Jacobswoude zijn ongerust. Er is veel heisa over die stortingen, en terecht", aldus woordvoerder mr. J. Ver hoeven van de gemeente Ja cobswoude. De drie bezwaarmakers willen dat eerst een Milieueffectrap- portage (MER) wordt gemaakt voordat het Hoogheemraad schap van Rijnland de stortin gen van het vervuilde slib kan hervatten. Volgens de drie stort het Hoogheemraadschap op dn moment illegaal, omdat het noch een AJvalstoffenvergun ning heeft, noch een gedoogbe- schikking van Ciedeputeerde Staten (GS) van Zuid-Holland. De gemeente en de twee milieugroepen vinden dat het Hoogheemraadschap de stor- ontrolcert. „Er misstortingen geweest, waarbij het slib buiten lu i uidwing.it MWChl kw.tm tvtoogde woordvoerder drs. H. Muilerman namens de Milieu federatie. Hij haalde ook een brief aan van de regionaal in specteur van de milieuhygiëne, waarin het vermoeden wordt geuit dat ook het verboden, zwaar vervuilde klasse 4 bagger slib wordt gestort. Volgens GS woordvoerster mr. M. T. van der Pol-Greida- nus is GS niets bekend van der gelijke verboden stortingen. Ze gaf wel toe dat het Hoogheem raadschap een Afvalstorfenver- gunning nodig heeft, maar ont kende dat daaraan een Milieu - effectrapportage vooraf moet gaan. „Dat is verplicht voor stortplaatsen met een capaciteit van meer dan 500 OO0 kubieke meter. Zo groot is dit zandwin- gat niet", aldus de woordvoer ster. De drie bezwaarmakers zeggen daarentegen op basis van een rapport van het Hoog heemraadschap dat dr UNM I leit van de stortplaats Mi5.000 Het Rutgershuis aan de Papen- gracht in leiden wordt gesloten. De leidse vestiging met zeven werknemers is een van de 19 bureaus die in Nederland wor den gesloten. De financiële pro blemen zijn zo groot de stichting is bijna failliet dat alleen de vestigingen in Gronin gen. Amhem. Utrecht. Eindho ven. Den Haag, Rotterdam en Amsterdam open kunnen blij ven. Bij het Rutgershuis kan men terecht voor vragen op ge bied van seksualiteit en geboor- Icrefteling. De werknemers van de afde ling Leiden wisten gistermiddag nog van niets. Directeur T. van der Lee betreurt dal. maar denkt dat dit gezien de organi satie van de stichting onvermij delijk is. „Maandagavond is het bestuursbesluit genomen", licht ze toe, „en gisteren is het be richt naar alle regio-coördinato ren gegaan. Maar doordat niet alle bureaus de hele dag open zijn, is het mogelijk dat men het toen nog niet overal wist." De oorzaak van alle proble men is volgens Van der Lee het wanbeleid dat door het vorige bestuur is gevoerd. „Er is stel selmatig boven de begroting ge leefd en ct is ingeteerd op het eigen vermogen, waardoor alle reserves op zijn. Bovendien is de hele organisatie zo ineffi ciënt als het maar kan", zegt ze. (il^rlis de \BV K UM 1 WH er in 1991 sprake van een tekort van 1,2 mil|oen op de begroting van totaal 9 miljoen gulden Omdat de reserves opgemaakt zijn. vreest de bond dat er geen geld is voor een sociaal plan En dat er daarom zelfs geen wacht geld uitgekeerd kan worden Over deze zaken wordt op 7 mei overleg gevoerd tussen de bond en werkgever WVC. E. Snoey, bondsbestuurder van de ABVA- /KAB( „We sluiten met uit tl.it WVC toch nog over de brug komt. Wij zullen in elk ges-al ons best doen ze te overtuigen dal er iets moet gebeuren De Rutgersstichting heeft zich er intussen al over beraden hoe het verder moet. Een aantal ta ken, met name die op het ge bied van de directe medische hulpverlening worden afgesto ten. „Voor de pil en andere anti conceptiemiddelen moet men voortaan naar de huisarts", al dus Van der Lee. „wij gaan ons vooral op voorlichting en pre ventie richten. Alleen voor za ken waar veel mensen proble men mee hebben, zoals ge slachtsziekten en ongewenste zwangerschappen, kan men in de toekomst nij de stichting te rn ht AI PHF.N A/P RIIY De KoMer. Hoofdstraat 111 1 U KATWIJK AAN /l 1. Baalberqen. Ambachtsweg 19 Haasnoot. Pnncest raat 40 LEIPEN, Vd Klugt, Haarlemmerstraat 256 I EIPERPORP, Wooncentrum Stoutrnbeek, Meubelptnn 1

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 19