uitbundig feestje Woonboot zinkt na Stichting X wil deel winst afstaan Leiden Weinig grip overheid op afval bedrijven Meer verdachte plaatsen Coupépolder Bewoners Sleutels halen zwartboek weer van stal VOENSDAC 29 APRIL 1992 Vergeer (SP) wil maatregelen Er moeten snel maatregelen worden genomen om de hoe veelheid bedrijfsafval te ver minderen. Dat zei'raadslid C. Vergeer van de SP gistermid dag tijdens een vergadering van de commissie milieu. Ver geer kreeg steun van verschil lende andere fractiés. De SP'er plaatste de opmer king naar aanleiding van het rapport van onderzoeksbu reau Berenschot, waaruit blijkt dat de overheid weinig grip heeft op de hoeveelheid afval die bedrijven produceren. Berenschot deed in op dracht van 35 gemeenten in Zuid-Holland opdracht naar de hoeveelheid afval in de toe komst. Door onder meer ge scheiden inzameling van huis vuil en plaatsing van papier en glasbakken neemt de afval berg zo af dat een nieuwe vuil verbranding bij Ypenburg vol gens Berenschot niet nodig is. Vanmiddag uemen de 35 gemeenten die zijn verenigd in het samenwerkingsverband het sava een besluit over de nieuwe vuiloven. die 1,5 mil jard gulden kost. Het dagelijks bestuur stelt voor de bouw voorlopig op te schorten. Als in de zomer blijkt dat ook de minister van milieu uitgaat van een duidelijke verminde ring van de hoeveelheid afval in de toekomst, is de vuilver branding definitief van de baan. Aan de gemeente Leids- chendam op wier grondge bied de vuiloven zou komen wil het dagelijks bestuur vragen door te gaan met de procedures voor de bouw, om te voorkomen dat onnodige vertraging en geldverlies wordt opgelopen ais de vuiloven toch nog moet worden ge bouwd. F.en meerderheid van de Leidse raadscommissie voor milieuzaken de fracties van SP. Groen links en D66 vindt het niet nodig dat Leids- chendam doorgaat met de voorbereidingen. Deze raads leden zijn ervan overtuigd dat de vuilverbranding er niet komt en zij willen Leidschen- dam niet opzadelen met nieu we problemen. Het gemeente bestuur van Leidschendam is begin dit jaar gestopt met de procedures omdat toen al on zeker was of het omstreden project zou doorgaan. j'We zijn gewoon mijn verjaardag blijven vieren ,Toch hebben we het feestje am twaalf uur voortgezet, toen ik echt jarig werd, alleen een jaar zwaarlijvige gasten konden liet meer naar de wc" aldus een laconieke Marijn Wiersma, die gisteren nog een vaas met rode rozen in veiligheid bracht. Toen stonden er op het hellende vlak ;en eettafel ook nog bier flesjes onder een hoek van tien tallen graden keurig rechtop. „Het ergste vond ik eigenlijk dat onze katten even spoorloos waren", zegt Marijn. „De eerste vluchtte maar kwam terug, de tweede werd pas na uren in een verscholen hoekje van de boot jevonden, nat maar gezond." )e oorzaak van de 'te-water-la- lag in het gewicht van de vele feestvierders. Daardoor kon water binnendringen in de be tonnen bek waarop de boot ge bouwd is een ruitme van 1 meter 30 diep, acht meter lang en drie meter breed. „We heb- jben nog geprobeerd om die ruimte leeg te pompen maan- jdagnacht, eerst met behulp van ionze buren die verderop in hun - jwoonboot daarvoor popmen 'hadden, later met de brand weer, die we met 06-11 hadden gebeld. Maar de boot lag al op een kant in de modder", aldus Marijn. Gisteren haalden de zussen, beiden studentes antropologie, de meeste spullen uit de boot. Ze waren verzekerd. Het tapijt moet echter als verloren wor den beschouwd. En wat was het eerste dat de twee eigenlijk vlak na de ramp mee naar buiten namen? „Mijn brieven en boe ken", zegt Marijn. „Mijn pas poort en fototoestel", aldus Femke. Op hun studentenvereniging Quintus ging al snel de nachte lijke mare dat de zusjes voortaan in een duikboot wo nen. „We hebben toen al heel wat dronken toeristen zien langskomen." De boot is eigen dom van de Goudse ouders van de studenten. De twee woon den er zo'n twee jaar in. „We hopen het met twee weken weer bewoonbaar te hebben. Morgen wordt de elektriciteit al weer aangesloten." In de loop van gisteravond is de boot horizontaal getakeld en kon het ruim worden leegge pompt. Femke (I) en Marijn Wiersma kunnen nog lachen na het feestje dat leidde tot de 'ondergang' van hun woning. foto wim dijkman 9° In een kwartier was het gebeurd. Terwijl met zo'n dertig tot veertig gasten de 22ste verjaardag van Marijn Wiers- ima werd gevierd, liep het ruim van de woonboot 'Mari- jfem' van Wiersma en zus Femke maandagavond rond el- E; iven vol en zonk de achterkant van de boot, tot die de bo- s" dem van de Morssingel voelde. Plan wordt aan rechter voorgelegd i jLEIDEN» LOMAN LEEFMANS Twintig procent van de winst die de stichting 'X' het komende jaar hoopt te maken, gaat naar |de eigenares en tachtig procent wordt gebruikt voor de verdere renovatie van de voormalige bioscoop Rex aan de Haarlem merstraat. Dat is het voorstel dat de krakers, verenigd in de stichting X, hebben gedaan aan de eigenaresse van de bioscoop, de Amsterdamse D. Ortje-Knuit. President Holtrop van de Haagse rechtbank besloot begin deze maand niet tot uitzetting van de krakers. Hoewel het vol gens hem een ongeoorloofde kraakactie betrof, bleek hij toch gevoelig voor de argumenten van de gebruikers dat het pand al lang leeg stond, zwaar ver pauperd was en dat er door hun toedoen misschien nog iets mee kon gebeuren. Daarom wilde hij beide partij en om te tafel zien te krijgen. „Misschien komt er iets mooi van", had hij gezegd. Stichting 'X' stelde vervolgens een be leidsplan op. Daarin staat hoe het pand als cultureel centrum kan blijven voortbestaan terwijl Ortje-Knuit eigenares blijft en huur ontvangt. Uit de begroting blijkt dat de 'X' in haar eerste jaar een positief saldo van onge veer 17.000 gulden denkt te ha len. Dit moet tot stand komen door het organiseren van activi teiten zoals exposities, film- en theatervoorstellingen, lezingen, themadagen en het verhuren van ruimtes aan diverse cultu rele verenigingen. 100 procent Een vijfde van dit bedrag wordt aan Ortje-Knuit overgemaakt en de rest wordt gebruikt om het pand verder op te knappen. De stichting heeft laten berekenen dat een professionele en totale restauratie van het pand mini maal 200.000 gulden gaat kos ten. Maar door de inzet van vrij willigers denkt de stichting min der geld nodig te hebben en goedkoper te kunnen werken. Zij wijzen er bovendien op dat het opknappen van haar pand, de eigenaresse op deze manier geen cent kost. Aan de hand van deze plan nen zal president Holtrop op 14 mei oordelen of de krakers mo gen blijven zitten of uit het pand gezet zullen worden. Raadsman A. Schram van de ei genares weigerde gisteren com mentaar te leveren op de plan nen van 'X'. Evacuatie omwonenden niet uitgesloten Het golfterrein in Alphen herbergt naast de tienduizenden vaten gif en de twee zee containers meer 'schatten'. Onderzoek heeft uitgewezen dat er nog twee plaatsen zijn waar erg veel ijzer in de grond zit. TNO moet nu nogmaals alle risico's gaan* berekenen bij het lichten van de zeecon tainers. Dat betekent dat de bakken pas na de zomervakantie uit de grond worden ge haald. Dat hebben Alphen en de provincie gisteren afgesproken. Het plan was de containers met hun onbe kende inhoud volgende maand op te gra ven. De provincie wil echter meer zeker heid over alle risico's die deze operatie met zich meebrengt. Vandaar dat gisteren is af gesproken TNO een vervolgopdracht te ge ven. Zodra dat klaar is, komen provincie en gemeente met een veiligsheidsplan Met dat draaiboek in de hand beginnen de boringen en meteen daar achteraan de op-, graving Volgens de geruchten kunnen dc contai ners chemische wapens bevatten. Beide overheden gaan bij de berging dan ook uit van het ergst denkbare scenario. Evacuatie van de omwonenden is niet uitgesloten. Om te voorkomen dat de buurt eerst moet verkassen voor de boringen en daama nog eens het huis uit moet voor de opgraving zelf, is besloten dat in één keer uit te voe- Het bureau lwaco heeft bij naspeuongen nog twee 'verdachte' plaatsen ontdekt op het golfterrein. Bij metingen bleek er veel ijzer in de bodem te zitten, lwaco gaat er vanuit dat de containers liggen op de plaats die een getuige heeft aangewezen. Het acht de kans kleiner dat de bakken op de andere twee plaatsen ligt. lwaco hoert voorgesteld die locaties hoe dan ook aan een nader onderzoek te onderwerpen. AGENDA Als het ligt aan de heer Wilms Floet, bewoner van het Waardeiland en vroeger bekend als eigenaar van een sportzaak aan de Haarlemmerstraat, wordt de Belgische zakenman J. Melkert de volgende ere-burger van de stad Leiden. Wilms Floet gaat contact opnemen met de gemeente om te zien vyelke wegen hij moet bewandelen om zijn doel te bereiken. Op zich valt er niets af te dingen op het initiatief van willekeurig Leids ingezetene om een ander persoon op een voetstuk te plaatsen. In 1987 gebeurde dat ook. Op initiatief van Leiden Weer Gezellig en de Leidse Werkgroep Homoseksualiteit werd Mary Servaes-Bijl, beter bekend als de Zangeres Zonder Naam, terecht hiervoor uitverkoren. Leiden kent overigens geen ere burgers, dat heet hier 'houders van de ere penning van de stad Leiden'. Zilver voor personen en goud voor bedrijven. In totaal zijn er 47 uitgereikt sinds de instelling in 1927. Traditiegetrouw gebeurt dat aan de vooravond van 3 oktober, na de taptoe. Ereprijs Het initiatief van Wilms Floet mag desondanks opvallend worden genoemd. Want de twee projecten waarmee Melkert zich in Leiden heeft be ziggehouden de bebouwing van het Waardeiland en de res taurantje van de Zijlpoort zijn op zijn zachtst gezegd con troversieel te noemen. De in Alphen aan den Rijn ge boren. maar al jaren in België woonachtige Melkert werd be gin jaren zeventig eigenaar van het Waardeiland nadat de Grof smederij daar vetrok. Hij liet het eiland tussen Leiden en Leider dorp bebouwen naar Ameri kaans model en al snel sprak men van de 'Leidse goudkust'. Statige huizen, privéhaventjes, carports en wervelende straten gaven daadwerkelijk het beeld van een 'suburb' (slaapstad) zoals we die kennen van de di verse Amerikaanse tv-series. Het Waardeiland was ook nog uniek omdat het eigen grond was en derhalve een onafhanke lijke status bezat ten opzichte van Leiden. Een soort gemeente binnen een gemeente. Erepenning Maar de verkoop van de huizen verliep vanaf de oplevering in 1973 niet helemaal zoals Melkert dat had gedacht. Leeg stand en een langdurige kraak actie waren het gevolg. Ook kwamen de eerste bewoners met klachten over de aflevering van hun huizen. In 1977 ver dween Melkert van de voor grond en werd het eiland over gedaan aan Westland Utrecht Project Ontwikkeling. Maar ook zij slaagde er niet in de reste rende woningen aan de man te brengen. Beginjaren tachtig was het de beurt aan het Alge meen Burgerlijk Pensioenfonds dat stevig in de vraagprijzen schrapte. Uiteindelijk verdwe nen de krakers en kende het driehoekige eiland vanaf 1986 relatieve rust. Eind goed al goed, zo lijkt het. Maar in hoeverre dat de ver dienste is van Melkert valt te bezien. De vereniging van huis eigenaren liet nog niet zo lang Melkert poseert bij de Zijlpoort die jarenlang zijn eigendom is geweest. De Belgische zakenman wordt nu voorgedragen om de ere-penning van Leiden te krijgen. foto jan holvast geleden weten dat zij nog wel ErepOOrt een appeltje met Melkert zou willen schillen. Kortom, de af wikkelingvan dit ambitieuze stadsproject verdiende geen schoonheidsprijs en op grond daarvan kan er dan ook voorlo pig geen ere-penning voor Bel gische zakenman inzitten. Ook de Zijlpoort was. tijdens de vijftien jaar dat Melkert daar over de scepter zwaaide, gere geld onderwerp van controver se. De zakenman kocht het ge bouw van de gemeente voor één symbolische gulden met de bedoeling de poort op te knap pen. Maar hij kreeg ruzie met de aannemers over het schilder werk en raakte later in een rechtszaak met de gemeente verwikkeld over de eigendoms rechten. Afgelopen week kwam er een definitief einde aan de 'slag' om de Zijlpoort. De ge meente kocht, tot zichtbare op luchting van de aanwezige stadsbestuurders Goekoop, Walenkamp en Van Rij, de stadspoort van Melkert terug. Wilms Floet, gezien zijn reactie een goede bekende van Melkert. heeft zich geërgerd aan de berichtgeving over deze transactie. De kop 'Gemeente rekent af met Melkert' sugge reerde volgens hem dat het Leidsch Dagblad wat tegen Melkert persoonlijk heeft. Voor Wilms Floet staat het als een paal boven water dat het bedrag van 149.999 gulden dat de ge meente aan Melkert betaalde, slechts een schijntje is van wat Melkert in werkelijkheid aan de poort heeft uitgegeven. „Mijn heer Melkert heeft zich als per soonlijk eigenaar van de Zijl poort ingespannen om de ruïne en bouwval die de Zijlpoort in 1977 nog was, te reconstrueren tot een kapitaal monument dat tot in lengte van dagen zal kun nen gaan dienen als representa tieve ruimte voor de gemeen te", aldus Wilms Floet. Erevraag Valt Melkert nu daadwerkelijk te prijzen? Of was hij een on voorspelbare en wispelturige zakenman die al of diet dOOT eigen toedoen gestraft werd voor zijn misschien te hoog ge grepen Leidse ambities? Zolang er voor beide mogelijkheden wat valt te zeggen en Melkert zeker niet van elke blaam is ge zuiverd, is de tijd simpelweg niet rijp voor zo'n penning. Een boek kan je ook pas beoordelen als je alle hoofdstukken hebt ge lezen en een winnende schaat ser krijgt zijn medaille ook pas nadat hij bij de dopingcontrole is geweest. (LL) Roy tOoppw tn Lomin Lwtmam tet.071-161418 WOENSDAG 29 APRIL Leiden Informatiepunt Gemeenschap pelijk Wonen, Gerestraat 20. van 20 00 tot 21 00 uur Lisse Bridgen voor met-rokers door BCL in het Poelhuys, aanvang 20 00 uur Oegstgeest Bridge-drive in 'Hotel het Witte Huis', aanvang 19 45 uur DONDERDAG 30 APRIL Noordwijk Volleybalwedstrijd tussen het Nederlands damesteam en he ren NOVO 1, Northgo Sporthal, aanvang 20.00 uur Oranjefestival. org. Lions Club, in Hotel Oranje, aanvang 20.00 Noordwijkerhout Prijsuitreiking van de bloemen- mozafkenwedstrijd in De Schelft. aanvang 17.00 uur. Open Podium Avond, org The Folkclub. gratis toegang om te spelen of te luisteren, 't Wapen van Noordwijkerhout, toegang vanaf 20 30 uur. Oegstgeest Zwemmen voor mensen met CA RA olv een fysiotherapeut in Zwembad Poelmeer, Lange Voort 273. van 14 30 tot 15 30 uur Voorschoten Sporten voor mensen met CARA olv een fysiotherapeut m de Vhetzaal, Raadhuislaan 43. van 16.00 tot 17.00 uur. House Party's in Madonna In jongerencentrum Madonna aan de Olympiaweg in Alphen wordt op vnjdag 1 en zaterdag 2 mei een House Party gehouden. Vrijdag heet de party You Coming Hard core en begint het feest om 22.00 uur. De toe-* gangsprijs bedraagt 7,50 gulden. Zaterdag is de titel Trance Dan ce. aanvangstijd eveneens 22.00 uur en de entree kost ƒ12.50 aan de zaal. Kaarten in de voor verkoop bij 't Geveltje in de Juli- anastraat kosten 10 gulden. LEIDEN» ROY KLOPPER De bewonerscommissies van De Sleutels willen nader ingaan op de klachten die hebben ge leid tot de vertrouwenscrisis met de woningbouwvereniging. De onafhankelijke commissie die binnenkort de problemen gaat bespreken moet zich vol gens de bewoners dan ook bui gen over alle 84 afieonderiljke klachten in hun zwartboek. Eerder deze maand werd dui delijk dat de bewoners akkoord gaan met het voorstel van de verhuurder om in een onafhan kelijke commissie met elkaar verder te praten. De bewoners verbinden echter wel voorwaar den aan deze gesprekken. De voornaamste daarvan is dat de in het zwartboek vermelde klachten alle opnieuw de revue passeren. De Sleutels heeft al aangegeven dit weinig zinvol te achten. Zii ziet meer in gesprek ken over hoe problemen in de toekomst kunnen worden ver meden. De bewonerscommis sies willen evenwel eerst boven water hebben hoe dc vroegere prohlemen zijn ontstaan, om daaruit lessen te leren voor de toekomst. De huurders gaan zelfs zo ver te beweren dat de positie van individuele mede werkers van de woningbouw vereniging 'op tcnni|n problg matlsch wordt als ze geen bete re werkhouding aan oc dag leg gen'. Overigens zijn de bcwo ners allerminst tevreden over de beantwoording van hun klach tenboek. „De kwaliteit van dc argumentatie, samenhang, ob jectiviteit en juiste vermelding laten te wensen over". Oven gens reageerde De Sleutels vorig jaar na het verschijnen van het zwartboek op dezelfde maniet De woningbouwv ereniging stel de toen dat de klachten veelal zijn gebaseerd op halve waarhe den en onvolledig citeren uit dossiers. VRUETUD 1 Mei ochtendfeest i de PvdA afdeling loeiden houden haar jaarlijkse 1 Mei ochtendfeest. Dit feest heeft plaats vanaf 9.30 uur in het Antonius Clubhuis aan de lange Mare 43. Er zullen strijd liederen gezongen worden. Ruud Vreeman spreekt en de 'Liereleyers' treden op. De toe gang is gratis. Kledinginzameling De Stichting F.MMAUS Haar zuilens houdt op zaterdag 2 mei een kledinginzameling. Een au to van EMMAUS staat van 10 00 uur lot 14 00 uur bij de RK An toniuskerk aan de Boshuizer- laan 11. De kleding wordt ver kocht in de eigen winkels van F.MMAUS en ook zendt EMMAUS kleding naar andere landen. Met de opbrengst wor den projecten in de Derde We reld gesteund. Kraam markt Kruiswerk leiden houdt zatcr dag 2 mei een kraammarkt in wijkgebouw Burggraven laan 250. De bijeenkomst (van 11.00 tilt 1400 uur I-. I>. (Md VOOI aanstaande en kersverse ou ders. Tijdens deze markt wordt onder meer een film vertoond over een bevalling. Vertellen Voor kinderen tot tien jflar wordt bij jeugdboekhandel Syl vester aan het Rapenburg ver telochtenden gehouden op de vier zaterdagen in mei De oer ste maal heet het verhaal de vier kunstvaardige broeders', het wordt verteld door Margrcet van der Heide.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15