Leiden Regio Uitstel project Lammermarkt YKdvz 'Zware misdaad wijkt niet uit' Info-winkel Leiden-Noord blijft beperkt open M'N MOTOR M'N SURFPLANK l'N STEREOTOREN? Jazeker. DVZ verzekert het! WOENSDAG 29 APRIL 1992 13 Feestje Baggerstort /irNa een uitbundig /t q De baggerstort in I D feestje is maandag- I O avond een woonboot aan de Morssingel gezonken. De bewoonsters konden er echter best om lachen roy klopper gert visser (CHEF) de Braassemermeer kan volgens een uitspraak van de Raad van State ook de laatste paar weken ge woon doorgaan Bezwaren omwonenden maken een kans Zolang het bezwaarschrift van omwonenden tegen nieuwbouw aan de Lammermarkt op de plaats van de Parmentierpanden door de Kroon niet is afgehandeld, mag niet worden begonnen met de sloop van het com plex. De Raad van State besloot vanochtend niet op een verzoek van gemeente, Koets-o-theek en projectontwik kelaar in te gaan om alvast een start te mogen maken. De drie partijen willen aan de Lammermarkt de Koet-o- theek en woningen realiseren. leiden loman leefmans Wethouder T. van Rij (PvdA/r uimtelijke ordening) wees afge lopen vrijdag tijdens de zitting van de Raad van State in Den Haag op het economisch belang van het project. De Koets moet volgens hem zo snel mogelijk worden verplaatst. Niet alleen voor de huidige omwonenden bij de Kruisstraat, maar ook voor het horeca-bedrijf zelf dat nu in de bedrijfsvoering wordt belemmerd. Verder voerde Van Rij aan dat gezien het aantal woningzoe kenden in Leiden de bouw van 54 woningen niet snel genoeg kan beginnen. Projectontwikke laar Van der Plas voegde hier nog aan toe dat hij door een eventueel uitstel renteverlies oploopt en dat zou worden doorberekend in de prijzen van de woningen. De provincie besloot eind vo rig jaar echter dat zolang het Fietser (45) gewond leiden Een 45-jarige fietser uit Leiden is gisterochtend met ver moedelijk rugletsel naar het ziekenhuis overgebracht. De man kwam bij een botsing met een 16-jarige bromfietser ten val op de Zijlsingel. Ze reden beiden richting Rijnkade. Ter hoogte van de Utrechtse Veer week de bromfietser iets uit waarbij zijn schoudertas achter het stuur van de fietser bleef hangen. Aanval op record stenen doorslaan leiden De Leidenaars Ben Heetveld en John van Leest zullen op Koninginnedag een aanval doen op het wereldrecord stenen doorslaan. Om 15.00 uur wordt de recordpoging gedaan in speeltuin Oosterkwartier aan deAmbonstraat, in aanwezigheid van burgemeester Goekoop. Het huidige record staat op twaalf stenen en is in handen van Heetveld. Geraniuimnarkt op Vrouwenweg leiden Turnvereniging Cronesteyn houdt volgende week zater dagmiddag 9 mei een geraniummarkt. De markt duurt van 11.00 tot 16.00 uur en wordt gehouden op de parkeerplaats aan de Vrouwenweg la in Leiden. Tevens wordt er door de bijenvereni ging informatie aan belangstellenden gegeven. Speeltuin wordt kinderboerderij leiden De speeltuin van buurthuis Groenoord wordt op zondag 3 mei veranderd in een kleine kinderboerderij met kippen, scha pen, konijnen en een geit. Het buurthuis organiseert een mid dag onder het motto 'de natuur uw buur'. In het buurthuis zelf wordt een tentoonstelling ingericht onder de titel 'Groen in de straat'. Bij een natuurkraam kunnen mensen vragen over tuinin richting stellen aan een deskundige. Het evenement duurt van '14.00 uur tot 15.30 uur. beroep loopt, er geen sloop en nieuwbouw mag plaatsvinden. Als het huidige pand nu al zou worden gesloopt, heeft het be roep immers ook geen zin Tegen dit besluit kwamen ge meente, Van der Plas en de dis cotheek naar nu blijkt tever geefs in het geweer. ,,Nu moe ten we dus wachten op het kroonberoep. Normaal duurt dat ongeveer een jaar. het dient dus normaal gesproken pas in december. We zullen proberen het sneller te laten behande len", aldus woordvoerder B. La- mers namens de gemeente. J. Barendse, een van de indie ners van het bezwaarschrift te gen sloop en nieuwbouw, rea geerde vanochtend tevreden op het besluit. „De gemeente moet zich aan de procedures houden, dat is nu nog eens bevestigd", aldus Barendse. Inspraak over sluitingstijd Leidse cafés De Leidse bevolking heeft tot 3 juni de tijd om haar mening te geven over de verruiming van de sluitingstijden voor cafés op zaterdagavond. De gemeente raad van Leiden wil alle Leidse horecazaken toestemming ge ven om op zaterdag tot drie uur open te blijven. Nu moeten de meeste cafés op zaterdag om twee uur dicht, enkele zaken hebben een vergunning om open te blijven tot drié uur. Het was eerst niet de bedoe ling om een inspraakprocedure op dit plan los te laten, maar op aandringen van de PvdA-fractie gebeurt dat nu toch. De PvdA is van mening dat de bevolking haar mening over deze veran dering moet kunnen geven om dat het afwijkt van de uitslag van het referendum over 'de sluitingstijden. Een meerder heid van de stemmers bleek toen ruim een jaar geleden tegen vrije sluitingstijden te zijn. leiden Op de velden van het universi teitscomplex aan de Wassenaarseweg klinken luide bevelen. Een groep mannen marcheert. Het oogt afschrikwekkender dan het in werkelijkheid is. De wereldkam pioen op het onderdeel mars, de show band van K&G uit Leiden, oefent er voor een volgend optreden. Tamboer-maitre Tjeerd Haasbroek kijkt kritisch toe hoe de muzikanten hun beste beentje voor zetten. FOTO LOCK tUYDCRDUIN De Raad en Daadwinkel in Lei den-Noord krijgt voorlopig geen uitbreiding. De wijkgroep om de 'winkel' 36 uur per week te bemannen, in plaats van de 24 uur die de gemeente nu van plan is. Die extra 12 uur zouden volgens de wijkgroep bij voor keur moeten worden toegewe zen aan een tweede informatie punt als het even kan in het centrum voor bejaardenzorg De Rondedans. De gemeente wil echter eerst een jaar lang kijken hoe de Raad en Daadwinkel met de huidige bezetting draait voordat ze eventueel tot uitbreiding over gaat. De winkel is een informa tiepunt waar bewoners met alle mogelijke vragen terecht kun nen van uitkeringen tot klachten over het ophalen van huisvuil. De wijkgroep drong er giste ren tijdens de raadscommissie voor sociale vernieuwing nog eens ferm op aan om Leiden- Noord een extra Raad- en Daadwinkel te geven. Ze wees er op dat dit deel van de stad een even groot informatiepunt krijgt als bijvoorbeeld het ooste lijk deel van de binnenstad. En dat terwijl er in Leiden-Noord aanmerkelijk meer r Overigens ging het de wijk groep nog niet eens zo zeer om een extra 'winkel'. Ze zou er ook mee kunnen leven als de ge plande Raad en Daadwinkel in Leiden-Noord (die in de Antil- lenstraat wordt gevestigd) 12 uur langer open kan. „De 24 uur die we nu krijgen toegewezen is eenvoudig te weinig voor zon grote wijk", aldus woordvoer ster Marian Boer. Wethouder H. de la Mar stel de echter dat de 'winkel' tot nog toe een experiment is. „We ver wachten er veel van, maar we weten nog steeds niet zeker hoe het loopt. En om dan nu al met een uitbreiding te beginnen..." Ook de leden van de raadscom missie toonden zich voorzichti ge bestuurders en wezen het verzoek om 12 uur extra winkel tijd per week af. Huisdieren bij proeven omgekomen leiden Politie Amsterdam spreekt uitspraken Poeiert tegen leiden roy klopper De Amsterdamse politie vindt het ver gezocht om de groeien de zware misdaad in Leiden toe te schrijven aan de betere op sporing ervan in de grote ste den.-Ze kenschetst de georgani seerde misdaad als een groei end maatschappelijk verschijn sel. De Leidse criminoloog Van Dijk stelt bovendien dat 'er heel wat moet gebeuren' voordat misdadigers hun werkterrein verplaatsen en meent dat de harde aanpak van criminelen ook in middelgrote steden ge woon moet worden. De wetenschappers en hoofd stedelijke politie reageren hier mee op uitspraken van B. Poe iert, oud-hoofdcommissaris van de Leidse politie. Het huidige staflid van het korps Hollands Midden, waaronder ook Leiden valt. suggereerde gisteren in de ze krant dat de zware misdaad zich verplaatst van grote steden naar Leiden en andere kleinere gemeenten in de Randstad. De succesvole aanpak van de zware criminelen in onder meer Am sterdam en Den Haag is hier volgens Poeiert debet aan. Voorlichter K. Wilting van de Amsterdamse politie gelooft daar niet zo in. „Dat verhaal klopt als we niemand zouden oppakken. Maar we hebben honderden overvallers gearres teerd, die zitten veilig opgeslo ten en kunnen dus elders niets uitrichten." B. Poeiert. Wilting meent dat de toena me van de zware criminaliteit eerder is terug te voeren op een landelijke tendens. „Het wordt FOTO HICLCO KUIPCFIS overal erger, alleen hebben we het in Amsterdam eerder ge merkt vanwege de grootte van de stad. Bovendien zijn hier na tuurlijk ook m meer banken kunnen overval len." De drugshandel is volgens Wilting al jaren geen specifiek hoofdstedelijk probleem meer. „Die zie je nu in alle steden, het gaat te ver om dan te spreken van een verplaatsing." Onbekend Ook vanuit wetenschappelijke hóek worden kanttekeningen geplaatst bij de uitspraken van Poeiert. Hoogleraar Van Dijk van de vakgroep criminologie van de Leidse universiteit denkt dat de mobiliteit van de misda digers wel eens wordt over schat. „Het zijn eigenheimers, ze opereren toch het liefst in de eigen bekende omgeving. Hage naars willen nog wel naar Sche- veningen of naar Rijswijk, maar Leiden is te onbekend. Ze ont beren gedegen kennis over bij voorbeeld de handelwijze van de politie en vluchtroutes. Daarom zijn ze honkvast." Van Dijk denkt dat het tijd wordt voor landelijke en regio nale samenwerking om de zwa re criminaliteit aan te pakken. „Het is nu nog te veel zaak van afzonderlijke korpsen. We moe ten op zoek naar een situatie waarin de zware misdaad niet meer kan 'vluchten' naar ande re oorden. Waarom bijvoor beeld alleen overvalteams in Amsterdam? Elk korps moet ze opzetten." DVZ Verzekeringen introduceert de vriendelijkste manier van verzekeren de flexibele com binatiepakketten. Of je nu een motorverzekering afsluit, een surfplankverzekering of een in boedelverzekering öf kiest voor een andere combinatie van verzekeringen die je niet kunt missen ie betaalt alti|d de laagste premie voor de ruimste dekking Hoofdkantoor Riinstraat 46-48 2223 EO KMfffk Tel 01718-29881 Bi|kantoor Proosdiiweg 16 6714 AL Ede Tel 08380-32714 Bovendien kun |e de premie voor alle verzekeringen die |e afsluit, door middel van een vast maandbedrag voldoen Onaangename verrassin gen zijn dus uitgesloten Sluit je ook een ziektekostenverzekering af.dan kun je bovendien rekenen op een zeer aantrekkelijke korting op de toch al scherpe ziektekostenpremie Meer over deze nieuwe manier van verzekeren lees ie in het gratis informatiepakket, dat ie kunt aanvragen bi| DVZ Verzekeringen in Katwi|k Eén telefoontie naar DVZ is voldoende Het informatiepakket wordt je per omgaande toegezonden het telefoonnummer van DVZ Verzekeringen is 01718-29881 Doen' De dode cavia's en konijnen die maandag in een tuin bij de Ma- riénpoelstraat zijn aangetroffen, zijn vermoedelijk tijdens dier proeven om het leven gekomen. De bewoner heeft tegenover de inspecteur van de Dierenbe scherming verklaard dat hij la borant is en het bloed van de knaagdieren gebruikt om er een serum van te maken. De Die renbescherming is vandaag be gonnen met een onderzoek naar de vermeende dierproe ven. Het is onbekend of de man een vergunning heeft. De inspecteur trof de kada vers maandag in staat van ont binding in een zak aan. In een vervuild hok zaten bovendien enkele verwaarloosde konijnen. Enige tijd terug heeft de Dieren bescherming zeven levende die ren weggehaald die sterk ver waarloosd werden aangetroffen. I^eids symposium over woonlasten „Lasten in leiden; verlichting7" Dat is de titel van een symposi um dat de stichting Welzijn or ganiseert op woensdag 13 mei. ..Wat voor mogelijkheden zijn er op gemeentelijk niveau om ds amoaMve tfbtaf vm da woonlasten en de verarming van de laagste inkomensgroe om een halt toe te roepen?" Dat is de vraag waar onder meer professor Eortuyn (hoog leraar arbeidsvoorwaardenbe leid). wethouder Van Rij. direc teur Boggia van de woning bouwvereniging I riden en plaatsvervangend directeur van de sociale dienst Hilgerson zich over buigen Het symposium wordt gehouden in de burger zaal van het Stadhuis en duurt van 9.15 tot 13.00 uur PvdA-bijeenkomst De PvdA-fractie houdt een the mamiddag op vrijdag I mei over arbeid. Deze bijeenkomst in het kader van de Dag van de Arbeid is in kamer 23/24 van Het Gulden Vlies aan de Bree- slraat 1tussen I i (10 uur en 16.00 uur

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13