'Lafhartig beleid van d'Ancona' Nationale Ballet gaat op tournee Cultuur Kunst Exposities in nieuw gebouw Tweede Kamer Lezing Maarten 't Hart in Wassenaarse bilbitheek Expositie 'Paleiskunst uit Centraal Afrika' DINSDAG 28 APRIL 1992 REDACT* Cl es VAN MOO«E ANN l Ml IK RUVCRO (009 1AN RlJSOAM Judith Leysterprijs voor Dora Dolz haarlem De Judith Leysterprijs '92/'93, een tweejaarlijkse oeu- vreprijs voor vrouwelijke kunstenaars, is toegekend aan Dora Dolz 1941). De kunstenares is vooral bekend door haar monu mentale sculpturen. De jury prijst de 'eigenzinnige kwaliteit' van haar werk. Met een prijzengeld van 10.000 gulden is de Judith Leysterprijs een van de grootste Nederlandse prijzen op het ge bied van de beeldende kunst. De kunstenares judith Leyster was een tijdgenote van Frans Hals. 'Oubollige' operettedirecteur Amsterdam Directeur Philip Hamel staat de artistieke moderni sering van de Hoofdstad Operette in de weg. Dat is de mening van het bestuur van de operettestichting. Hamel verpersoonlijkt de 'belegen en oubollige' opvatting van wat operette is, zo bracht raadsman mr. M.E Jonker van het stichtingsbestuur gis teren naar voren in het kort geding dat Hamel had aangespan nen om zijn schorsing en ontslag door het bestuur ongedaan te maken. Volgens het bestuur saboteerde Hamel modemiserings- pogingen. Hij weigerde de zittende regisseur de laan uit te stu ren en gaf zijn vriendin de mooiste solorol. De kantonrechter doet uitspraak op 7 mei. Filmpremières weer op donderdag Amsterdam De wekelijkse wisseling van filmprogramma's in de Nederlandse bioscoop gaat definitief terug naar de donderdag. Dat heeft de bondsraad van de Nederlandse Bond van Bio scoop- en Filmondernemingen gisteren besloten. De nieuwe re geling gaat in september in. In 1989 werd op aandringen van grote Amerikaanse filmmaatschappijen het begin van de film- week met het oog op de premièredagen in andere landen ver schoven naar vrijdag. Die wisseling heeft tot een daling van het bioscoopbezoek in de Randstad geleid. Volgens een woordvoer der van de bond vinden alle bioscoop-ondernemers dat het commercieel beter is de filmweek een dag eerder te laten begin- Herman Brood in LVC leiden 'Herman Brood and his Wild Romance' geven zaterdag avond 2 mei een concert in het LVC in Leiden. Onlangs is van Brood een live-album op de markt gebracht. Het bekende num mer Saturday Night' is opnieuw op single verkrijgbaar. Aanvang 22.00 uur. Ruebsamen en Pointl in Pauwhof wassenaar De auteurs Helga Ruebsamen en Frans Pointl zullen op zondagmiddag 3 mei in de Wassenaarse Pauwhof vertellen over hun werk. Zij doen dat in het kader van het Pauwhofsemi nar: "Verliezers in de hoofdrol'. Ruebsamen is vooral bekend ge worden door haar verhalenbundel 'Op Scheveningen'. Frans Pointl, die enkele jaren geleden werd genomineerd voor de AKO-prijs, maakte naam met 'De kip die over de soep vloog'. In de verheden van beide auteurs komen nogal wat 'losers' voor. Ruebsamen wordt geïnterviewd door Jan Maarten Terwiel, die als bibliothecaris werkt in de Scheveningse gevangenis. Pointl leest voor uit eigen werk en vertelt over het schrijverschap. Minister kon podiumkunsten, hogere toegangsprijzen theater den haag anp Tentoonstellingen laten vooral zien wat geweest is. Maar soms werpen ze hun licht vooruit op gebeurtenissen die mogelijk aanstaande zijn: de val van een kabinet en (vervroegde) verkie zingen. In het nieuwe kamerge bouw zijn gisteren twee ten toonstellingen geopend met die toevallig door de actualiteit ge geven eigenschap. Een bekeken zaak' heet de tentoonstelling waarop tien fo tografen werk laten zien dat de laatste tien jaar in het parle ment is gemaakt. Hier hangt onder meer een foto van een zeer geïrriteerde premier Lub bers in de Tweede Kamer, vlak nadat de toenmalige WD-frac- tieleider Voorhoeve het voort bestaan van Lubbers' tweede CDA/WD-kabinet onmogelijk heeft gemaakt. Voorhoeve zelf staat er ook op, en te zien is dat het nooit meer zou goed komen tussen die twee. Hoe zal dat straks gaan tussen Lubbers én PvdA-fractievoorzitter Wölt- gens? De parlementaire fotograaf zal er in ieder geval bij zijn om zijn werk te doen. In de nieuwe vergaderzaal gelden voor foto grafen strakkere regels. In de oude zaal hoorde kamervoorzit ter Deetman eens een fotograaf tegen een kamerlid die bij de microfoon stond om tijdens een debat een interruptie te plaat sen. zeggen: „Ga eens opzij, ik moet mijn werk doen.'' 'Om ae stembus', is de titel van de tentoonstelling en het boek over verkiezingsaffiches waarmee gedurende de achter- Minister d'Ancona heeft niet de politieke moed gehad om bij haar collega's 40 miljoen gulden meer te eisen, zoals haar is aangeraden door de Raad voor de Kunst. Zelfs 40 miljoen meer zou een druppel op een gloeiende plaat zijn geweest." Zo reageert de Kunstenbond FNV op het Kunstenplan van de minister. De bond vindt dat zij een lafhartig beleid voert. den haag gpo/anp Uit het gisteren gepresenteerde Kun sten pi an 1993-1996 van d'Ancona blijkt dat het budget voor de kunsten blijft gehand haafd op 405 miljoen gulden. De muzieksector moet in totaal 7 miljoen-inleveren, en houdt 81 miljoen over. De sector mu ziekdrama moet 1,9 miljoen in leveren (houdt over 59 miljoen) en het toneel wordt met 4,7 mil joen gekort tot 52,5 miljoen. Film krijgt 5 miljoen meer, bouwkunst 2,1 miljoen en inter nationalisering van kunst 3 mil joen. Het budget voor dans blijft met ruim 41 miljoen gulden on geveer gelijk. Introdans in Am- hem. Reflex in Groningen en het Nationale Ballet krijgen zelfs enkele tonnen meer. Voor incidentele projecten zal 10 miljoen gulden meer worden vrijgemaakt. Dit gaat wederom ten koste van de structureel ge subsidieerde gezelschappen en instellingen in vooral de Rand stad. Zo komt er voor een be perkt aantal schouwburgen en concertzalen buiten de Rand stad een programmabudget van drie miljoen gulden. Orkesten Cultuurminister d'Ancona gaat niet fors snijden in de orkest- en operavoorzieningen in het oos ten ,en zuiden van het land. Daarmee wijkt zij het af van het advies van de Raad voor de Kunst. De minister heeft het geld voor het instandhouden van goede voorzieningen in die delen van Nederland gevonden door een korting van 5 procent toe te passen op de subsidies van alle instellingen die aan po diumkunst doen. Die korting kan door de ge zelschappen worden opgevan gen door de toegangsprijzen te verhogen of meer publiek naar de voorstellingen te trekken. Minister d'Ancona denkt aan een verhoging van gemiddeld 6 prijzen zodanig worden samen gesteld. dat voorstellingen toe gankelijk blijven voor minder- draackrachtigen. Zij vindt dat instellingen op het gebied van de podiumkunsten niet moeten mopperen over de vijf procent extra die ze zelf moeten op brengen door bij voorbeeld meer publiek te werven .Juist als ie mooie dingen maakt, is het heel lottraMM "ui i r DM01 mensen naartoe te halen." Uit het Kunstenplan 1993- 1996 bliikt voorts dat in het oos ten wel moet worden ingele verd. maar veel minder dan voorzien. Het noord-Neder lands Orkest daarentegen moet onverwacht tien muzikanten in leveren en houdt er 79 over. De minister stelt voor om in het zuiden te komen met een orkest met 145 muzikanten, waarvoor het Brabant! )rkest m. t 79 mu zikanten en het Limburgs Or kest met 66 muzikanten de ba- Minister Hedy d'Ancona: „Ik denk niet dat de prijsverhoging schouwburgbezoekers zal afschrikken. gulden per kaartje. In de prak tijk komt dat neer op een verho ging van een rijksdaalder per kaartje voor kleine accommo daties en van 20 gulden voor een bezoek aan de opera. D'Ancona verwaent niet dat een hogere toegangsprijs veel Werk van Balanchine, Van Dantzig en Van Schayk amsterdam gpd Als verplichte bijdrage aan het cultuurspreidingsbeleid van het ministerie van wvc, verzorgt Het Nationale Ballet elk seizoen twee series voorstellingen bui ten de hoofdstad. Voor de tour nee van eind april en begin mei heeft artistiek leider Wayne Eagling drie van de meest suc cesvolle werken van groot meester George Balanchine en onze 'eigen' topchoreografen Rudi van Dantzig en Toer van Schayk geselecteerd Van de Russisch-Amerikaanse choreograaf George Balanchine is "Violin Concerto' uit 1972 te zien. Het stuk werd in 1988 toe gevoegd aan het uitgebreide Ba- lanchine-repertoire van het ge zelschap, dat inmiddels 23 bal letten telt. Balanchine bewerk stelligde deze eeuw een revolu tie in de danswereld door zijn choredgrafieën los te koppelen van een verhaallijn. Alle aan dacht is zo geconcentreerd op de pure bewegingsconstructie. Violin Concerto' op muziek van zijn favoriete componist Igor Stravinsky wordt be schouwd als een van de hoogte punten uit zijn oeuvre. Het wordt gedanst in een flitsend snel tempo met bewegingen die afwisselend jazzy, acrobatisch en dynamisch van karakter zijn. Van Eaglings voorganger Van Dantzig wordt Vier letzte Lie- der' opgevoerd, gezet op een gelijknamige compositie van Ri chard Strauss uit 1948. De com ponist liet zich in het jaar voor zijn dood inspireren door drie gedichten van Hesse en een van Eichendorf over de eindigheid van het leven en de troostende kracht van de dood. Van Dant- zijn associaties bij deze muziek om in bewegingstaal vol melan cholie. Het decor bestaat uit voorwerpen met een bijpassen de symbolische betekenis. Eagling handhaaft in zijn tweede seizoen als artistiek di recteur het eerder aangekondig de beleid om klassieke meester werken met nieuwe produkties te combineren. Liefhebbers van het romantische repertoire kun- Combinatie klassieke werken en nieuwe produkties zigs ballet over dit thema ging in 1977 in première en wordt sindsdien overal ter wereld met veel succes uitgevoerd. Toer van Schayk koos in 1983 'Dodeneiland' van Rach maninof voor een choreografie waarin verdriet en rouw de bo ventoon voeren. De componist had daarbij het schilderij 'Die Toteninsel' van Arnold Böcklin in gedachten. Van Schayk zette nen in oktober en november te recht bij een reprise van de avondvullende produktie van The sleeping beauty'. Het sprookjesballet op muziek van Tsjaikovsky is gebaseerd op de originele choreografie van Mari- us Petipa, in 1989 vernieuwd door de Engelse choreograaf Peter Wright. Na het grote succes van zijn eerste voorstelling in het lopen- liggende periode van 75 jaar al gemeen kiesrecht is gelonkt naar de kiezersgunst. De affi ches zijn bijeengebracht door het Documentatiecentrum poli tieke partijen van de Rijksuni versiteit Groningen Een tentoonstelling die door de huidige omstandigheden rond het derde kabinet Lub- bers/Kok eveneens 'een accent van de actualiteit' heeft gekre gen, aldus H. Vonhoff gisteren. De Groningse commissaris van de koningin en WD-prominent pleitte voor eerherstel van het artistieke verkiezingsaffiche. De affiches zijn vanaf de jaren zes tig steeds saaier geworden. „De in symboliek verpakte politieke boodschap verdween helemaal en maakte plaats voor koppen van lijsttrekkers in uitgekiende huisstijl", zo staat hierover in het boek. Tegenwoordig worden de affi ches keurig geplakt op speciaal door de gemeenten beschikbare gestelde borden. Nog niet lang geleden waren 'plakploegen' voor de affiches en 'kalkploe- gen' voor de leuzen actief, me moreerde Vonhoff. Toen kon het nog gebeuren dat Vonhoff naar een Amsterdams politie- burau moest om zijn partijge noot en latere minister van on derwijs, dr. A Pais. op te halen. Die was betrapt bij het illegaal plakken van verkiezingsaffiches waarop zijn eigen portret prijk te. De politie strafte Pais op pas sende wijze, aldus Vonhoff: „Hij moest terug de stad in om overal zijn eigen gezicht weer af te krabben". Beide tentoonstellingen zijn tot Prinsjesdag te bezichtigen. new york In een galerie in New York is afgelopen zondag de tentoonstelling 'Bedreigde soorten' van Yoko Ono geopend. Ono. de vrouw vj Beatle John Lennon, begint zich steeds meer als beeldend kunstenaar te manifesteren. Met deze beeldengroep levert zij een subtiel commentaar op de mens als bedreigde soort. r to zal afschrikken. Gezel schappen worden zo gedwon gen meer te doen aan publieks werving. Voorwaarde is dat de In Enschede wordt Opera Fo rum opgehesen, maar daarvoor komt in de plaats een reisopera, die eveneens in Enschede kan worden gevestigd. Het Philhar monisch Orkest van Forum (97 muzikanten) en het Gelders Or kest (zo n tachtig muzikanten) worden samengevoegd tot een orkest met 145 leden wassenaar. de seizoen krijgt Ted Brandsen in de Première-serie (start op 12 september) een tweede kans om zijn kwaliteiten te bewijzen. Hoogtepunt in het seizoen 1992-1993 wordt het 'Kerst met Stravinsky'-programma, met drie balletten op muziek van deze componist. Daarbij zijn in elk geval 'Les noces' van Bronis- lava Nijinska en Michel Fokine's meesterwerk 'Petroesjka'. De ti tel van het derde ballet wordt later bekendgemaakt Na de Nederlandse Opera en het Concertgebouworkest kon digt ook Het Nationale Ballet een verhoging van de toegangs prijzen aan. De verhoging treft vooral de duurste rangen. Zo gaan de prijzen voor een los kaartje in een avondvullende produktie als 'The sleeping be auty' omhoog van 40 naar 65 gulden. De goedkoopste rangen worden een rijksdaalder duur der. Het Balanchine/Van Dantzig- /Van Schayk-programma on der begeleiding van het Noord hollands Phllharmonlsch Or kest wordt uitgevoerd tn Utrecht (28 en 29 april), Gro ningen (1 mei), Venlo (5 mei), Eindhoven (6 mei), Den Bosch (7 mei), Enschede (8 mei) en Arnhem (9 mei). Wie de meeste titels met de bij behorende schrijvers weet te vinden, maakt kans op een boe- kenbon van vijftig gulden. Hier van worden er 3 beschikbaar gesteld. De uiterste inleverda tum is 17 mei. In Utrecht werd er WXM lui eerst een leeszaal geopend die voor alle lagen van de bevolking toegankelijk was. Het doel was zoveel mogelijk mensen de kans te geven zich te ontwikkelen. Die doelstelling is nog steeds hetzelfde. In heel het land vin den in de maand mei activitei ten plaats ter vieren van dit ju bileum. Hoogtepunt WHIM di ruim 200 bi- De openbare bibliotheek be staat dit jaar precies een eeuw. Ter gelegenheid daarvan geeft schrijver Maarten 't Hart op 17 mei een lezing in de openbare leeszaal van de Wassenaarse bi bliotheek. HH zal vragen van le zers beantwoorden en zijn boe ken signeren. De lezing begint om 14.30 uur. Vanaf 1 mei kunnen belang stellenden meedoen aan een prijsvraag in verband met dit ju bileum. Wedstrijdformulieren zijn bij de bibliotheek verkrijg baar met daarop het verhaal 'Dagboek van Daatje'. Daarin zitten vijftig boektitels verstopt. openstelling van ruir bliotheken op zondag 17n Finale Chanson Noire in The Duke Kras en Klaas Spekken. Voorzit ter is de Leid.se musicus Philip Paar. Deelnemers zijn Bart Deuss, Aad van Eijzendoom. René Broeders, Ene Jansen. Louise Koopman. Theo de Rijk. René Schaap, Jan van der Toom. Ries van Walraven. Ellen In café The Duke vindt zondag 3 mei vanaf 14.00 uur de finale plaats van het Chanson Noire- festival. Het gaat hierbij om een open podium in Leiaen voor zang- en kleinkunst Gedurende acht middagen hebben aanko mende artiesten zich laten ho ren in The Duke. Zondag is de finale. De jury bestaat uit Lex Hakker. Loes Flendrie. Hadewig senteerd door Leo van I De organisatie zoekt nog naar deelnemers voor het volgende AMSTERDAM ..Picasso was Picasso niet ge weest als hij de Afrikaanse kunst niet had gekend Dat maakt volgens drs. E. Beumers, initia tiefnemer van de tentoonstel ling Kings of Africa", in één zin duidelijk wat het belang van de Afrikaanse kunst voor het wes- Beumers, conservator van de Afrika afdeling van het Museum voor Volkenkunde in Rotter dam. gaf gisteren tijdens een persbijeenkomst een voorproef je van de tentoonstelling over dr paleMuM ui d> wm konlnl rijken van Centraal Afrika De tentoonstelling, die drie miljoen gulden kost. wordt van 27 juni tot 27 augustus gehou den in het Maastrichts Fjcpositic en Congres Centrum (MECC). Er zijn naar schatting 200 top stukken uit het Bcriijnse Muse um fïlr Völkerkunde te zien. Met de presentatie van de Afrikaanse kunst wilde de orga nisatoren het positieve van de kunst laten zien. Want. zo zegt Beumers. Afrika is meer dan d leen maar honger De vertegen woordigde koninkrijken zijn C'.a- meroun, Congo, Zaïre, Angola en Gabon. De koninklijke kunst zal volgens Beumers ook ko ninklijk worden geopend door Afrikaanse koningen. In Maast richt worden ti|dens dc twee maanden dat de tentoonstelling duurt tal van Afrikaanse activi teiten georganiseerd. Slagwerkfestival in Den Haag P€N HAAG ANf In Den Haag heeft van zondag 14 tot en met zondag 21 juni een als groots en internatio naal' aangekondigd slagwerk festival plaats. Het bestaat uit concerten, mastcrc lasses, workshops, lezingen, buiten eveneme nten en een slagwerk beurv Het is een initiatief van i het hele wereld zal op dit festival een 'kaleidoscoop van slag wrrkmuziek ten gehore te bren- gen. Naast aandacht voor dc klas sukers uit deze eeuw van bij voorbeeld Reich. Xrnakis en ls- hii. is er plaats mgrruimd voor éamfttimnm coppo^Éi dh hun première op het festival zullen beleven Dc geïmprmi secrde muziek wordt in concer ten. mastcrclasscs en workshops belicht door heel vradÉndi drisdM raa Han Bennink tot David Fried man I en ..n, it: World Fusion Drums brengt met westers slagwerk, grim pro viaeerd dagwerk en pop samcn.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 9