Stakingen Duitsland breiden uit 'Bakkers krijgen broodkrat door de strot geduwd' Economie Pemex Olie verliest patriottisch imago T ermij nhandelaren krijgen even respijt Lloyds Bank doet ook bod op Midland Bank DINSDAG 28 APRIL 1992 Topman Barclays Bank treedt af londen Topman Sir John Quinton van de grootste bank van Groot-Brittannië, Barclays, wordt onder druk van zijn mede-be stuurders gedwongen af te treden. Volgens de Financial Times zal op de bestuursvergadering van vandaag zijn vertrek worden geregeld. Quinton wordt opgevolgd door Andrew Buxton. Quin ton zou volgens de rest van het bestuur teveel verbonden zijn aan de gevestigde manier van besturen van de bank. De finan ciële resultaten van Barclays valen fors tegen. Bovendien staan Barclays dit jaar enkele forse tegenvallers te wachten, nu sommi ge grote klanten in zwaar weer terecht zijn gekomen. Indonesisch handelscentrum geopend rotterdam Met drie slagen op een grote gong heeft de Indone sische handelsminister Sinegar gisteren officieel het op het Be drijvenpark Rotterdam-Noordwest gevestigde handels- en distri butiecentrum van zijn land geopend. Via dit vijfde Aziatische project van deze soort in Rotterdam zullen twaalf bedrijven uit Java en Noord-Sumatra als aandeelhouders en ongeveer tachtig andere Indonesische bedrijven hun produkten proberen te gaan afzetten op de Europese markt. Bull computers schrapt weer banen parus Groupe Buil, het noodlijdende Franse computerconcem, schrapt nog eens 1100 arbeidsplaatsen. De afgelopen anderhalf jaar verdwenen al 9000 arbeidsplaatsen bij het bedrijf. Bij Buil werken 39.800 mensen. Het nettoverlies aan arbeidsplaatsen is kleiner, doordat Buil nieuwe krachten in dienst neemt om de sa menwerking met IBM gestalte te geven. Buil leed vorig jaar een verlies van 3,3 miljard frank (1,1 miljard gulden). Mercedes schrapt 20.000 banen stuttgart Bij het Duitse autoconcern Mercedes-Benz verdwij nen in de komende twee jaar ongeveer 20.000 arbeidsplaatsen. Dat heeft Topman Werner Niefer in een vraaggesprek met het Duitse dagblad Die Welt gezegd. Het is voor het eerst in zijn ruim honderdjarige bestaan dat het autoconcern banen gaat schrappen. Op het ogenblik werken er in Duitsland bij Mercedes ongeveer 180.000 mensen. Vooral buiten de produktiesector gaat het concern de bezem door zijn personeel halen. Volgens Niefer kan zo fors op de kosten worden bezuinigd zonder dat de klant het merkt. Bedrijfsleven zit goed in slappe was amsterdam yvonne zonderop vervolg voorpagina Het Nederlandse bedrijfsleven zit goed in de slappe was. Dat blijkt uit een grootscheepse en quête die De Nederlandsche Bank (DNB) vorig jaar heeft ge houden onder ruim 1.800 be drijven. De enquête is gepubli ceerd in het gisteren gepresen teerde jaarverslag van DNB. De loonkostenmatiging in de jaren tachtig en het daaruit voortvloeiende winstherstel vormt de belangrijkste oorzaak voor de dikke portefeuilles van nu. Het economisch herstel in Nederland is in de tweede helft van de jaren tachtig fenome naal' geweest, zo schrijft bank- president Duisenberg. DNB heeft de groei van de kasreserves bij het bedrijfsleven doelbewust op z'n beloop gela ten omdat die niet gepaard ging met een hogere inflatie. De loonmatiging zorgde er juist voor dat de prijsstijging laag bleef. Bankpresident Duisen berg waarschuwt echter dat be drijven hun extra kasgeld weer snel kunnen uitgeven, waardoor de inflatie, die toch al hoog is, verder wordt aangejaagd. Voor de Nederlandsche Bank wordt het dan moeilijker om de prijsstijging in te dammen. Een renteverhoging, hét middel om de inflatie te beperken, heeft pas op termijn effect omdat de bedrijven nog zoveel geld in kas hebben dat ze voorlopig niet veel hoeven te lenen. NOB Wegtransport bezorgd De ambtenarenstaking die sinds gisteren het openbare leven in Duitsland stillegt, wordt de komende dagen drastisch uitgebreid. „Wij staken tot de regering met een aanvaardbaar (loon)bod komt", aldus voorzitter Wulff- Mathies van de overheidsbond OTV. Bondskanselier Kohl onderstreepte gisteren echter nogmaals geen ruim te te zien om de stakende werknemers een nieuw aanbod te doen. DNB-president Wim Duisenberg tijdens de presentatie van het jaarver slag, gisteren in Amsterdam. foto anpherman pieterse bonn hans h pogen dok correspondent Door de stakingen lijkt het of in Berlijn De Muur is herrezen. Trams, bussen en metro's uit het oostelijk deel van de stad waar niet wordt gestaakt, stop pen bij de vroegere grens. Pas sagiers moeten daarna te voet verder. Ook in andere grote ste den, vooral in het zuiden van Duitsland, staat alles stil. Bij de posterijen wordt al sinds afgelo pen weekeinde op dertig plaat sen gestaakt, waardoor de post niet of met enorme vertraging wordt bezorgd. Gisteren gaven zo'n 75.000 Wanbeheer, inefficiëntie en nalatigheid spelen bedrijf parten Een halve eeuw lang vormde de staatsoliemaatschappij Pemex een krachtig symbool van Mexi co's onafhankelijkheid, maar wanbeheer, ondoelmatigheid en nu de nachtmerrie van de explosies in Guadalajara heb ben aan dat imago zware scha de toegebracht. De naam Pemex is voor de meeste Mexicanen onlosmake lijk verbonden met patriottis me. Toen president Lazaro Car denas in 1938 beslag liet leggen op de olie-industrie, die in bui tenlandse handen was, stond Pemex symbool voor de rebellie tegefl de vreemde machten. Sinds die tijd vormde Pemex de kurk waar de Mexicaanse eco nomie op dreef. Het bedrijf is verantwoordelijk voor meer dan de helft van de inkomsten van Mexico. In 1991 had Pemex ruim 260 miljard dollar aan ex port-inkomsten. Maar Pemex gaat ook aan toonbaar ondoelmatig te werk. Met de helft minder werkne mers en slechts een kwart van de activa van Pemex verdient de Venezolaanse staatsoliemaat schappij 30 procent meer. Op aandringen van president Carlos Salinas de Gortari ont sloeg Pemex de afgelopen maanden 20.000 mensen en werden het afgelopen jaar 22.000 werknemers met pen sioen gestuurd. Maar er zijn nog altijd 153.000 werknemers over. De Amerikaanse financieel deskundige Christopher Whalen zegt dat de winst van Pemex niet wordt geïnvesteerd in kapi taalsvermeerdering. Ook lijkt Pemex niet te kunnen voldoen aan de binnenlandse vraag naar olie, die jaarlijks met 10 tot 15 procent toeneemt. Volgens be rekeningen van Pemex zelf zal Mexico voor het eind van de eeuw olie moeten gaan impor- Een explosie in november 1984 in een distributiecentrum ten noordwesten van Mexico- stad, waarbij zeker 500 doden vielen, werd geweten aan ach terstallig onderhoud, nog een chronische zwakte van het be drijf. In maart vorig jaar werden zes mensen gedood toen een chloorgasfabriek van Pemex in de buurt van Coatzacoalcos in Veracruz explodeerde. Volgens werknemers was de gasleiding al enige tijd dringend aan ver vanging toe. En nu, met de ramp in Guadalajara, worden functionarissen van Pemex weer beschuldigd van nalatig heid. De Pemex-raffinaderij in Nogajera bij Guadalajara, die mogelijk verant woordelijk was voor de enorme explosie in Mexico's tweede stad. den haag saskia van westhreenen Er heerst onrust en verdeeld heid in het Nederlandse bak kerslegioen over een nieuwe broodkrat. De bakkers staan voor een miljoeneninvestering. De plastic broodkrat wordt in geruild voor een uniforme 'technische ladingdrager'. Een project dat vooral tot stand is gekomen op aandrang van Al bert Heijn, die 12,5 procent van de broodmarkt in handen heeft. Grootwinkelbedrijven als Al- bert Heijn weigeren het project dat naar schatting een inves tering vergt van vijftig miljoen gulden mede te financieren. En dat terwijl de grootgrutter het project stuurde en zelf het grootste belang heeft bij de nieuwe krat. Straks kunnen de broodkratten van de vrachtwa gen direct de winkel in. Broden en krentebollen hoeven niet meer handmatig te worden overgeladen. Volgens bakkers die het con tract met Albert Heijn vaarwel hebben gezegd, voert de groot grutter een waar schrikbewind onder haar toeleveranciers. Bakkers zouden gedwongen zijn hun geld in de nieuwe laat (be ter gezegd: technische lading drager) te investeren. Ook het vakblad De Bakkerij kiest duide lijk de kant van de aanval nu het krattenproject de bakkers zoals het blad het noemt „door de strot wordt geduwd". In een vernietigend commen taar wordt de Projectgroep Technische Ladingdrager gena deloos neergesabeld. „De effec ten van het nieuwe krattensys- teem in de winkel zijn vooral in het voordeel van de levensmid delenhandel. Een serieuze bij drage aan de enorme kosten is toch wel het minste dat de bak kerij van hen mag verlangen." En over de dominante rol van Albert Heijn in het krattenpro ject schrijft het blad: „Levering aan Albert Heijn geldt als de hoogst bereikbare en dan ook duur betaalde status. Verre gaande tegemoetkoming aan Zaanse wensen en eisen is ge- Met de komst van de broodkrat kunnen broden en krentebollen straks direct uit de vrachtwagen de winkel in worden gereden. 'Handwerk' komt er dan nauwelijks meer aan te pas. foto dijkstra boden. De vele haken en ogen aan het project en de verschil lenden belangen, resulteren in een extreme eigenzinnigheid. Dit niettegenstaande het feit, dat iedere bakkerij binnen en kele jaren met de nieuwe krat wordt geconfronteerd." De krattenoorlog lijkt zich te concentreren rond de vraag of de bakkers zich nu voor de kar van Albert Heijn laten spannen of niet. Bakkers die aan Albert Heijn leveren, stellen zich neu traal op en weigeren commen taar te geven op het project. Volgens het blad De Bakkerij hebben de bakkers van Albert Heijn een zwijgverbod opgelegd gekregen. Vrije ondernemer Zij die niet aan Albert Heijn le veren, benadrukken hun be voorrechte positie. Bakker Schothuis uit Enschede is er één van. Twee jaar geleden zegde hij zijn contract met Albert Heijn op. Vandaar dat hij nu 'gelukkig' niets meer te maken heeft met 'de invoering van het nieuwe krattensysteem. Dat de AH-bakkers voor het blok gezet worden, is hem wel duidelijk. .Albert Heijn maakt de dienst uit. le bent verplicht haar wil te volgen. Moeders wil is wet hè. Zo niet, dan vlieg je eruit. Nou, ik weet het wel. Ik laat me niet dwingen, niet ringeloren door die grootgrutter. Ik ben niet voor niets een vrije ondeme- Bakker Hans Schipper uit Apeldoorn vertelt dat Albert Heijn een redelijke aanzet heeft gegeven voor de nieuwe krat. Hij brengt wel enige nuancering aan. „De beoogde efficiency is ook in hel voordeel van de bak- kerijbranche. De bakkers heb- ambtenaren gehoor aan de sta- kingsoproep. terwijl bij de pos terijen nog eens 10.000 perso nen het werk neerlegden. Kanselier Helmut Kohl maak te gistermiddag opnieuw duide lijk dat de overheid er niet aan denkt boven het cao-aanbod van 4,8 procent te gaan. De OTV eist echter 9,5 procent en heeft inmiddels het door een arbitra gecommissie voorgestelde 5,4 procent verworpen. Volgens NOB-Wegtransport, de Nederlandse organisatie van vrachtvervoerders, kan de sta king in Duitsland de Nederland se transportsector enorme scha de berokkenen. Weer 10.000 mensen bij Digital weg BOSTON -UTRECHT ANP Het computerconcern Digital Equipment, na IBM het grootste van de Verenigde Staten, zal in het bOtljMK dat begint op 1 iiili 10 000 tot 15 000 arbeidsplaat sen schrappen. Dit boekjaar heeft Digital het personeelsbe stand al met 10.000 mensen verminderd. In 1989 werkten er nog 126.000 mensen hij. halver wege 1993 zullen dat er minder dan 100.000 7j)n. Het is nog niet bekend of de forse maatregelen gevolg heb ben voor Nederland In de vori ge ronde zijn er 250 arbeids plaatsen bij Digital Nederland verdwenen. De vakbonden hou den rekening met het schrap pen van meer arbeidsplaatsen, gezien de malaise in de compu terindustrie. Bij Digital in Nederland wer ken 3265 mensen in Utrecht. Nijmegen, Apeldoorn en Den Haag u die laaimt twee plaat sen zijn de voormalige bedrij ven van Philips Informatiesyste men gevestigd, die Digital vorig jaar heeft overgenomen. Digital heen vorig boekjaar een voorziening van 1,1 miljard dollar getroffen voor het banen verlies. Het concern meent dat dat bedrag toereikend is voor de financicnng van dr wrnundr ring met 4000 arbeidsplaatsen, die in het vierde kwartaal van dit boekjaar moet zijn gereali seerd. Kantoren opereren al jaren op zelfde wijze ben niets te klagen. Het project is samen met hen besproken. Er is niets mis met het project. Kijk eens, Frico-Domo en Coberco hebben toch ook één en dezelf de melkfles? Waarom dan nu nog al die verschillende soorten broodkratten in de bakkerswe reld?" De Commissie Technische Ladingdrager Brood is uiterma te lovend over het geesteskind. De leiding van de commissie bestaat uit I'. van Loon (namens initiator Albert Heijn), W. van de Woestijne (Hema) en ir. P. Haccou (logistiek management Ahold). Naast de leiding, be staande uit een afvaardiging van de grootwinkelbedrijven, heeft ook een vertegenwoordi ging van Nederlandse bakkers zitung. De klant betaalt Van de Woestijne spreekt alle aantijgingen aan het adres van Albert Heijn èn de commissie tegen. „Een standaardisering van broodkratten is erg ge wenst. Momenteel is er een veel te grote diversiteit aan lading dragers op de markt. Voor de af zon. li-ilijkt- bakkerijen is dat na delig. Ze kunnen moeilijk in de hele keten opereren." Van de Woestijne noemt het kratten- project een 'heel logische ont wikkeling'. Hij spreekt tegen dat het de bakkerijen zijn. die voa de miljoenenoperatie opdraai en. „Uiteindelijk betaalt de klant alles." Voor het jaar 1997 moeten de nieuwe kratten in heel Neder land zijn ingevoerd. Het gaat om anderhalf miljoen exempla ren van zestien gulden per stuk. De vervanging van het kratten- park kost 24 miljoen gulden, veranderingen aan installaties eenzelfde bedrag. In de indus triële bakkerij past de nieuwe krat in een grootschalig auto matiseringsproces. Dat leidt er toe dat brood binnen enkele ja ren volledig automatisch wordt geproduceerd en vervoerd. den haag anp-gpp Zeven omstreden goederenter- mijnbedrijven mogen hun werkzaamheden in ieder geval tot 13 mei voortzetten. Dat heeft voorzitter C. de Gooijer van het College van Beroep voor het Bedrijfsleven gisteren in Den Haag in kort geding be paald. Op 13 mei doet het colle ge uitspraak. Met zijn besluit sprak De Gooijer zich uit tegen het be sluit van het ministerie van fi nanciën dat de bedrijven vanaf 18 april op non-actief zette door hun vergunning in te trekken. De Gooijer opende en sloot de zifting met de indringende vraag waarom het ministerie zoveel haast heeft met de in trekking van de vergunning lm mers, de kantoren opereren al jaren (een enkele al tien jaar) op dezelfde wijze, zo stelde hij. De vertegenwoordiger van Financi en. mr. Hillen, betoogde dat uit onderzoek van de Economisch Controle Dienst (F.CD) is geble ken dat de betrokken kantoren de belangen van hun cliënten onvoldoende hebben behartigd. De bemiddelingskosten die de bedrijven in rekening brachten bedroegen 83 procent van hun totale jaaromzet. Meer dan de helft van het door de klant inge legde geld ging op aan provisie- kosten „iets dat regelrecht neer komt op een economisch de lict". aldus Hillen. Gegevens per bedrijf maakte hij niet open baar. De termijnhandelaren had den vUf advocaten In stading gebracht om hun gelijk te halen. Zij betoogden OOM DM dM er sprake is van betutteling', dat particulieren het recht heb ben om te speculeren en dat te genover de kans op aanzienlijke verliezen ook een kansje op gi gantische speculatiewinsten be- De handelaren bemiddelen tussen grondstofleveranciers (zilver, tarwe, oU|iqp) en hun afnemers. In een contract dat beide partijen afsluiten wordt vooraf bepaald wat de grootte, prijs en levertijd van de partij goederen zal zijn. Zo kan een le verancier in een contract vast leggen om volgend jaar ander half miljoen chocoladaiettcn t< leveren voor een rijksdaalder per stuk 111| gold er dan opdat de marktprijs MM cfllO december lager zal zijn dan die rijksdaalder. De afnemer op zijn beurt hoopt dat de marktprijs tegen die tijd veel hoger is, zo dat hij een relatief goedkope partij letters krijgt. Een specula- tiespelletje waarbij volgens het ministerie teveel geld blijft han gen aan de strijkstok van de be- trokkm (oantynhandetann londen anp Uoyds Bank. de kleinste van de vier grote banken in het Vere nigd Koninkrijk, is ook in de ra ce voor overneming van Mid land Bank. Twee weken geleden was al bekend dat Uoyds bc langstelling had voor Midland, maar pas afgelopen weekeinde heeft de directie het groene licht gegeven voor een ovema- mepoging. Dat schrijft het Brit se financiële dagblad Financial I imes Dat betekent dat er een over namegevecht gaat ontstaan met de Hongkong and Shanghai Banking (corporation, die al eer der heeft bekendgemaakt een bod op Midland uit te brengen. Deze in Hongkong gevestigde bank heeft Midland gewaar deerd op 3.1 miljard pond (10.2 miljard gulden), of per aandeel op 378 pence. De Hongkong and Shanghai bank heeft al een belang van bijna 15 procent in Midland. In 1987 sloten beide banken al een overeenkomst voor een fusie. Die werd in 1990 weer ontbonden nadat Midland grote financiële tegenslagen te verduren had gekregen. Een van de topmensen van Uoyds Bank. Brian Pitman. denkt dat IJovds enorme bedn gen kan besparen door Midland ov«-r tr naman i On baling van 500 miljoen pond zou bespaard kunnen worden op overhead kosten. Probleem voor Uoyds is dat de Britse monopoliecommissie een monopoliegevaar zou kun nen zien voor de markt \an kleine zakelijke leningen. Daar om zou Uovds op zoek zijn naar een bank die nog niet sterk u vertegenwoordigd in Ingeland, en die na een eventuele overne ming van Midland 500 VI gen zou willen overnemen Daardoor zou de zekerheid ont staan dat de markt voor kleine zakelijke leningen niet wordt eedomineerd door slechts drie banken: Lloyds, Barclays en Na tional Westminster In financiële kringen werd af gelopen weekeinde vernomen dat noch de Britse monopolie commissie, noch de Europese Commissie bezwaar zouden maken tegen de overneming van Midland door Uoyds.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7