CDA wijst mini-stelsel af 'Cijferfetisjisme' blijft Haagse politiek beheersen Lubbers geeft opnieuw geen duimbreed toe Binnenland Nieuw oorlogje rond kerk in Kortenhoef PvdA'ers moeten op ledenjacht Monumentenzorg in Amsterdam Australische vrijuit voor steekpartij Bijlmer DINSDAG 28 APRIL 1992 3 cpo arvsrnt Deetman inspecteert voor laatste keer den haag Kamervoorzitter Deetman nam vanmorgen met een bode nog even een kijkje in de nieuwe Tweede Kamer, die van middag officieel in gebruik is genomen. De opening werd onder meer bijgewoond door koningin Beatrix en prins Claus. De pro vincie Noord-Holland was vertegenwoordigd met onder meer het muzikale statenlid Wentink, dat zijn buikorgel bespeelde. FOTO ANP PAUL STOLK Belastingdienst breidt fors uit den haag De belastingdienst krijgt meer geld en meer mensen. Er wordt tien miljoen gulden extra uitgetrokken voor het aan trekken van ongeveer 100 tijdelijke arbeidskrachten, overwerk en het vergroten van beloningsverschillen. Ongeveer 250 men sen met een tijdelijk dienstverband komen in vaste dienst. Eis elf jaar voor roofmoord utrecht Tegen een 17-jarige Utrechter heeft de officier van jus titie gisteren 11 jaar cel geëist wegens zijn aandeel in de roof moord op een 82-jarige vrouw. Samen met drie anderen drong hij eind 1991 de woning van de totaal weerloze, stokdove vrouw binnen. Ze werd geslagen, gekneveld en aan haar lot overgela ten. De vrouw stikte, terwijl het viertal zich uit de voeten maakte met een buit van vier gulden en een pakje sigaretten: Hoewel de jongen ten tijde van de misdaad minderjarig was, vond de offi cier een 'volwassen straf op zijn plaats. De jongeman staat als intelligent te boek en wist ondanks zijn leeftijd zeer goed wat hij deed, aldus de officier. De overige drie zijn na een eis van elf jaar tot zeven jaar cel veroordeeld. Transporteur durft Albanië niet in den bosch De hulporganisatie Mensen in Nood heeft een Hon gaars transportbedrijf in de arm genomen om goederen naar Al banië te vervoeren. De Nederlandse transporteur die dit werk tot voor kort deed, heeft afgehaakt omdat hij het risico van roof in Albanië te groot vindt. Een Nederlands transportbedrijf vervoert de goederen nu naar Boedapest vanwaar de Hongaren ze naar magazijnen Albanië doorvoeren. Gisteren zijn de eerste drie vrachtwagens van dertig geplande transporten uit Nederland vertrokken. De lading bestaat naast voedselpakketten uit poot- aardappelen en meloenzaad voor Albanese boeren. Psychopaat ontsnapt uit cel almelo Uit het huis van bewaring in Almelo is een 43-jarige Enschedeër ontsnapt die als een psychopaat wordt omgeschre ven. De man is wegens moord veroordeeld tot vijftien jaar cel. Zijn verdwijning is voor de directie van het huis van bewaring nog een raadsel. Het is niet uitgesloten dat de man als lid van de schoonmaakploeg een sleutel heeft kunnen bemachtigen om via de kelder en de rijwielstalling te vluchten. De Enschedeër werd veroordeeld voor de moord op een man uit Uruquay, tweeën eenhalf jaar geleden. De man verklaarde na zijn veroordeling wraak te zullen nemen op de rechercheurs die hem aanhielden. Hervormden eisen verbod op expositie amsterdam anp Er is opnieuw een oorlogje uit gebroken tussen de Oecumeni sche Streek Gemeente (OSG) en de Hervormde Buitengewone Wijkgemeente Kortenhoef (BW) over een tentoonstelling in de hervormde kerk. De hervorm den hebben gisteren de rechter om een verbod gevraagd op de tentoonstelling 'Hedendaagse visies op dood', die de OSG in mei in het kerkje wil houden. Hij zou kwetsend zijn voor de religieuze gevoelens van de her vormden. De Wijkgemeente deelt het kerkgebouw al jaren met de OSG. Over het gebruik is sinds 1984 een beheersovereenkomst van kracht, die de OSG echter recent heeft opgezegd. Reden is dat de Buitengewone Wijkge meente de overeenkomst vol- AMSTERDAM De 27-jarige Australische vrouw die vorig jaar maart in de Am sterdamse Bijlmermeer een man doodstak omdat zij dacht dat hij haar wilde beroven of verkrachten, moet worden ont slagen van rechtsvervolging. Al dus gisteren officier van justitie Kortenhorst voor de Amster damse rechtbank. Omdat zij in middels naar Australië is terug gekeerd. werd haar zaak bij ver stek behandeld. Juist door haar afwezigheid kon de officier, die haar had ge dagvaard wegens doodslag, niet anders concluderen dan nood weer. Zijn enige houvast is de verklaring van de vrouw zelf te genover de politie. Getuigen van de steekpartij zijn er niet. De vrouw zocht op 7 maart Werkgroep wil aanscherping huidige sociale zekerheid DEN HAAG CPO Geen ministelsel, waarbij het rijk slechts minimumuitke ringen garandeert. Er moet integendeel een opbouwstel- sel komen, waarbij de uitkering bij werkloosheid of ar beidsongeschiktheid afhangt van leeftijd en arbeidsverle den. Met de doorbetaling bij ziekte moet het rijk zich niet meer bemoeien. Dat moeten werkgevers en werknemers maar onderling regelen. den haag gpd werkgroep waren de CDA-prin- cipes van solidariteit, gespreide verantwoordelijkheid, gerech tigheid en rentmeesterschap. In de sociale zekerheid betekent dat dat werknemers en werkge vers meer verantwoordelijkheid moeten dragen voor de omvang en prijs van de regelingen. De zieke of arbeidsongeschikte moet er alles aan te doen zo snel mogelijk weer aan de slag te komen, terwijl de overheid sel. een wakend oog in het zeil de houdt. Een ministelsel past daar Met die keuze heeft het CDA zich gisteren geplaatst tussen het mini-stelsel en de PvdA (commissie-Wolfson) in de dis- cusse over de toekomst van de sociale zekerheid. De CDA- werkgroep sociale zekerheid, onder leiding van de Tilburgse econoom en SER-kroonlid Kol naar, kiest voor een flinke aan scherping van het sociaal stel- Uitgangspunten niet iri. Daarin is de rol van de overheid immers nagenoeg ver dwenen. Een praktisch bezwaar is dat de risico's van arbeidson geschiktheid en werkloosheid nauwelijks of niet particulier te verzekeren omdat de premies torenhoog zullen worden. De werkgroep voorziet dan 'chaoti sche toestanden'. In de visie van Kolnaar ver dwijnt de ziektewet en moet de doorbetaling bij ziekte straks per bedrijf of bedrijfstak worden geregeld. Kolnaar stelt voor de termijn waarbij ziekte voor re kening van de werkgever komt, uit te breiden van zes weken naar een jaar. De ziektewetpre mie kan dan dalen. Ook voor de arbeidsonge- schikheidsregelingen (wao, aaw) moeten de sociale part ners een grotere verantwoorde lijkheid dragen. Het CDA sluit aan bij het kabinetsbesluit van vorig jaar. Daarin wordt een be drijf dat een werknemer naar de wao verwijst bestraft, terwijl een werkgever die een arbeidsonge schikte in dienst neemt juist kan rekenen op een premie. Bedrijfstakken moeten het eerste half jaar de kosten van werkloosheid betalen. Pas daar na geldt de huidige ww, met een uitkering afhankelijk van het arbeidsverleden. Zo moeten de kosten voor werkloosheid meer per bedrijf voelbaar zijn. Het CDA wil niet tornen aan de bijstandswet of de aow. Het opbouwstelsel ligt daar mee in tussen de huidige prak tijk en de aanbevelingen van Wolfson. Die laatste propageert behoud van het huidige stelsel van sociale zekerheid, de slag moe ten. Voor het CDA geldt ti.it eerst meer mensen aan de slag moeten, waarna het stelsel in aangescherpte vorm mag voort bestaan. Meer een kwestie van accentverschil dan een kloof, al dus Kolnaar, wiens stuk in CDA- kring op ruime steun lijkt te kunnen rekenen. De christelijk vakcentrale CNV vindt de vvao-plannen in het stuk onaanvaardbaar, om dat die aansluiten bij de beslui ten van het kabinet. Wel is de vakcentrale tevreden dat ook Kolnaar en de zijnen niets voe len voor een ministelsel. Ook het plan om de ziektewet over te laten aan werkgevers en vak beweging past aardig in het straatje van het CNV, dat daar al jaren voor pleit. Elk van de 70.000 leden nog res terende PvdA-leden moet een nieuw lid aanbrengen. Aldus het voorzittersduo Rottenberg- Vreeman in een bnet MO de den. waarmee ze een 'eerste signaal' willen geven dat ze van de PvdA weer een partij willen maken die miljoenen mensen aan zich bindt. Een partij die weet te mobiliseren en mensen geen. moment laat twijfelen over hun keuze, aldusRottenberg tlï ln de brief zegt hel duo af stand te nemen van het pessi misme en de zwartgalligheid. Ze zeggen daarvoor te veel ge loof te hechten aan de mogriy- heden en perspectieven van de sociaal-democratie. Rottenberg en Vreeman willen dat de PvdA opnieuw zelfvertrouwen gaat uitstralen. gens de OSG gebruikt om een veto uit te spreken over elk OSG-voorstel. „De BW behoef de slechts met haar hoofd afwij zend te knikken en dan zou er geen tentoonstelling of evene ment kunnen plaatsvinden", al dus advocate Krans tegen de rchter. Afgelopen zomer was de ten toonstelling 'Aanraken gebo den' van de OSG al inzet van een kort geding. De rechter be paalde toen dat de OSG vooraf met de BW had moeten over leggen over de expositie. Raadsman Hardenweg van de BW stelde dat de hervormden niet uit zijn op een verbod, maar willen ze gewoon niet dat er tijdens de kerkdiensten van de BW beelden in de kerk staan opgesteld. Dat het om twee met lakens afgedekte objecten gaat, maakt niet uit. Amsterdam Al tij dens de bouw in de jaren dertig was het onderkomen van de Sociale Verzekerings- banK een opzienba rende schepping. Het gebouw aan de Am sterdamse Apollolaan blijft verbazen nu het moet worden aange past aan de eisen van gebruikers én a i die van de moderne tijd: een par keergarage. Om die te kunnen aanleggen zijn de lagere zijvleu gels van het gebouw gesloopt en staat de 'toren' nu eenzaam in een enorme bouwput Daarin wordt een ga rage voor 300 auto's aangelegd en daar bovenop komt nieuw bouw. foto ANP ARTHUR BASTIAANSE den haag carel goseung „Ik wil hier dus toch even ge zegd hebben dat ik zonder meer voorstander ben van werk bo ven inkomen Niemands inko mensplaatje, of dat nu bruto of besteedbaar inkomen betreft, is dan heilig". PvdA-leider, vice-premier en minister van financiën Wim Kok zei dat nog niet zo lang ge leden: op 31 maart in de Eerste Kamer bij de bespreking van zijn begroting. Sprekend over de relatie tussen inkomens plaatjes en koppeling slaakte hij ook nog de volgende hartekreet: „Ik zou graag zien dat wij met elkaar in de coalitie, in de Tweede Kamer en in deze Ka mer ervoor zouden zorgen dat, als dit soort opmerkingen ge maakt worden, alle dogma's verdwijnen". Afgelopen vrijdag leek het zo ver. Het kabinet besloot de kop peling tussen lonen en uitkerin gen in 1993 niet toe te passen en premier Lubbers onthulde een voorlopig koopkrachtplaat je voor het komende jaar: de minima leveren maximaal 1 procent koopkracht in, mensen met inkomens van 90.000 gul den bruto of meer (twee maal modaal in vaktermen) gaan er 1 tot 1,5 procent op vooruit. Of dat beeld evenwichtig was, wilde iemand van de eerste mi nister weten De PvdA immers had verlangd dat. als de koppe ling moest verdwijnen, er in elk geval een evenwichtig inko mensbeleid zou komen. Het antwoord van Lubbers was ont hullend, maar spoorde met Koks opstelling: „Het kabinet wil af van discussies over tien den procenten koopkracht. De maatschappelijke realiteit is heel anders Wij willen af van het cijferfetisjisme". Heldere taal. al voegde de eerste minister er wel aan toe dat het kabinet tegen de zomer wilde bezien hoe het koop krachtnadeel voor de minima beperkt kon worden. Waarmee de discussie toch weer start over de tienden procenten koop kracht. Het beeld nu is denivellerend. De inkomensverschillen wor den groter. In ronde guldens gaan de minima er bruto twee tientjes per maand, netto 12 gulden, op achteruit. Twee maal modaal gaat er per maand 75 tol ii.' >o gulden bruto op vooruit. Netto komt dat neer op 30 tot 45 gulen ilet hte vei schil waar we het nu dus over hebben, ligt tussen de 42 en 57 gulden per maand. Dat wordt, mocht het kabinet aan probe ren er iets aan te doen, hoog- den haag henri krutthof vorig jaar het metrostation in de Bijlmer en werd volgens haar verklaring gevolgd door de man. Toen de man haar vastgreep, stak zij hem met een Zwitsers officiers-zakmes dat zij altijd bij zich droeg omdat dat zo handig was. Ze raakte een slagader en de man overleed op straat. „Twee lezingen zijn moge lijk," aldus de officier. „De vrouw is werkelijk bijna beroofd of misschien verkracht, of ze zag spoken en stak een buiten gewoon aardige burger neer die haar naar de metro wilde bren gen". Omdat alleen de verkla ring van de vrouw als bewijs voor handen is, zag Kortenhorst zich genoodzaakt ontslag van rechtsvervolging te eisen. De rechtbank doet op 11 mei uitspraak. Het begon vrijdagavond al. Het kabinet was eruit, iedereen was blij. Maar de vreugde duurde kort. Op zijn persconfe rentie gaf premier Lubbers cijfers over de inkomensgevolgen van het beleidspak ket dat op dat moment op tafel lag voor 1993. Kok was woedend. Er was toch af gesproken dat was afgesproken dat die cijfers niet naar buiten zouden worden gebracht? Koks woede werd nog groter toen za terdag de pers meldde dat de inkomens verschillen groter zouden worden. Dat kon de PvdA nooit aan de achterban ver kopen. Een crisis in de partij, vergelijk baar met die rondom de wao van afgelo pen zomer, dreigde. Om het vuur te blussen gaf de Rijks voorlichtingsdienst zaterdagmorgen een verklaring uit dat er geen verschil van mening was tussen beide heren. Dat bleek echter al binnen enkele uren on juist. Wim Kok legde voor het NOS-jour- naal nogmaals omstandig uit dat de in terpretatie van de premier van het kabi netsbesluit onjuist was. PvdA-fractie- voorzitter Thijs Wöltgens deed er nog een schepje bovenop door te verklaren dat een dergelijke denivellering voor de PvdA onaanvaardbaar was. Om het kabinet te redden konden Lubbers en Kok vervolgens niet anders meer dan een poging wagen tot een ge zamenlijke brief aan de Kamer. De sfeer tussen beide heren was echter inmiddels zo verziekt, dat het overleg daarover niet onder vier ogen plaatsvond, maar per fax en telefoon. f'/A 'VM Vice-premier Kok. FOTO» GPD» CU', :ORH Toch kwam er nog een compromis uit. In de brief die afgelopen nacht uiteinde lijk naar de Tweede Kamer werd ge stuurd. wordt nogmaals uiteengezet dat het kabinet er alles aan /ai dooi Om dB inkomensontwikkeling, zoals die nu is voorzien (min 1 procent voor de mini ma, plus 1,5 procent voor de hogere ln komens), te verzachten. Nieuws stond er dus niet in. want die intentie had de premier direct na afloop van de ministerraad ook al uitgesproken. Gisteren is dan ook uitsluitend nog ge vochten om de komma's en de punten. Wim Kok wilde absoluut niet dat de ge noemde cijfers in de brief terecht zou den komen. Lubbers meende echter dat ze niet helemaal verzwegen konden wor den. Het compromis: de cijfers worden nu niet meer als boven- en ondergrens genoemd, maar slechts als uitkomst van een berekening van het Centraal Planbu- Het is de vraag wat Wim Kok nu heeft bereikt Het feit dat de daling van de mi nimuminkomens en uitkenngen met één procent niet meer als acceptabel wordt omschreven, is winst. „Het kabi net wil zich tot het uiterste inspannen om de koopkrachtachteruitgang gerin ger, respectievelijk zo gering mogelijk te doen zijn", staat er. Maar wat als de vooruitzichten over twee maanden nog somberder zijn geworden? De afgelopen dagen bewijzen eens te meer dat dit kabinet niet echt tot regeren in staat is. Nog steeds viert het cijferfe tisjisme hoogtq en moeten de inkomens gevolgen tot drie cijfers achter de kom ma worden doorgerekend Met de wer kelijkheid heeft dat alles niets van doen. Eén ding staat namelijk bij voorbaat vast: inkomensplaatjes komen nooit uit. Met het moeizaam bereikte compro mis hebben Lubbers en Kok een kabi- Premier Lubbers. FOTO» netscrisis voorlopig weer even kunnen afwenden Maar over ruim twee maan den moet het kabinet de echte besluiten nemen en zal het kabinet opnieuw da gen en nachten lang moeten overleggen over de inkomens. En dan zal de crisis dreiging waarschijnlijk opnieuw niet van de lucht zijn. enkele guldens minder. Voor de PvdA is dat onaan vaardbaar. Toch kan die partij weten hoe relatief koopkrachtplaatjos zijn. Zo schreef minister De Vries be gin februari nog een brief met een opsomming van de koop krachtverwachtingen voor de minima en de uiteindelijke uit komsten. En wat bleek daamit? Dat de verwachtingen sinds 1983 vrijwel nooit zijn uitgekor men (zie bijgevoegd staatje) Daar komt nog iets bij. Dé mensen met de hoge inkomens zijn tussen 1987 en 1992 altijd beter af geweest dan de mini ma Men ging er of veel meer in koopkracht op vooruit, of veel minder op achteruit dan de mensen met een smalle beurs, Er is dus steeds gedenivelleerd Maar de dogma's zijn hard nekkig. De woorden ziin er wel maar de daden ontbreken voor alsnog. Crime Time nept politie met videoband HILVERSUM GPO Freelance-medewerker Schol ten van Crime Time heeft dit weekeinde ondergedoken gezé ten nadat hij de Hilversum»* politie met een valse videoband om de tuin had geleid. De |x>li tie had de band opgeëist, omdat die meer duidelijkheid zou bie den over een overval op een AH filiaal in Oosterbeek waarhij twee doden vielen. De journalist was vrijdafz- nacht direct na afloop van Cn me Time gearresteerd omdat hij de originele beeldband niet wil de afgeven. Op de band kwam een Hilversummer aan het woord die de daders noemde van de overval De man zit mo menteel in de cel \tx>r de moord op zijn ex-vriendin. Toen de politie aankondigde bij de journalist huiszoeking te doen. verklaarde hij de video band af te geven De politie kreeg echter de band die was uitgezonden Daarop waren de namen van de dad« rs door een piepgeluid vervangen Toen de politie dat ontdekte was de journalist inmiddels on dergedoken. Uiteindelijk kon bij contact opnemen met de 1111- i het huis van be journalist toestemming i men te onthullen De journalist heeft vervolgens zondagavond de echte band aan de politie overhandigd.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3