Scifo niet langer verwende vedette Timman overtuigend naar finale Sport Bergkamp optimistisch Bianchi uit de roulatie INSDAG 28 APRIL 1992 - a - Kogelstoter vier jaar geschorst ürmingham Het bestuur van de Britse atletiekfederatie heeft (ogelstoter NeaJ Brunning voor vier jaar uitgesloten. Brunning Clwerd in februari bij de dopingcontrole na zaalwedstrijden in jlirmingham betrapt op het gebruik van steroiden. Brunning is fle tweede atleet uit Groot-Brittannië, die wegens overtreding ran het dopingreglement wordt geschorst, polsstokspringer Jeff ■putteridge ging hem voor. Schorsing voor Krijgsman ffist De tuchtcommissie van de knvb heeft achttien spelers [oor één wedstrijd geschorst en Roordink van Heracles voor jwee. Roordink kreeg twee gele kaarten in één wedstrijd en kwam daarmee op vijf in totaal, in beide situaties is de uitslui ting één duel. De gestraften zijn: Twee wedstrijden: Roordink (Heracles) 2 waarschuwingen in een wedstrijd plus 5 x geel in totaal. Eén wedstrijd: Van Haren (TOP) en Piebes (Veendam) 2 waarschu wingen in een wedstrijd; Prinsen (Cambuur), Van der Harst (Eindhoven), Esajas (Feyenoord), Baas (Groningen), Leunissen [Haarlem), Bresser (Heracles), Wouden (SVV/Dordrecht), Krijgs- (nan (Vitesse) en Zaoudi (Volendam) 3 x geel; Verbeek (Eindho ven), Pruijmboom (Excelsior), De Jong (Fortuna Sittard), Ben iallem (Telstar), Van Druten (TOP) en Jager (Wageningen) 5 x leel; Frehe (Excelsior) 6 x geel. VW-Den Haag zonder publiek ftnlq Op last van burgemeester Van Graafeiland van Venlo wordt de competitiewedstrijd VW-FC Den Haag zondag zonder >ubliek afgewerkt. Volgens het gemeentebestuur zou het sta- lion van het al gedegradeerde VW 'slecht beheersbaar' zijn. Het lesluit werd in overleg met de politie genomen, n Venlo en Den Haag is met verbijstering gereageerd op de be- lissing van het gemeentebestuur. Voor VW heeft de laatste Speeldag van de competitie geen belang meer. FC Den Haag Strijdt met De Graafschap om de zestiende plaats op de ranglijst. Die klassering biedt de mogelijkheid op klassebehoud via wed- Strijden tegen de verliezer van de finale van de nacompetitie in de eerste divisie. Venlo verwachtte een invasie van minimaal jiuizend Haagse fans. De toeschouwers die plaatsnemen buiten het rellenvak kunnen in De Koel vrij rondwandelen. „Ik vrees een onbeheersbare situatie", zei de burgemeester van Venlo. Krabbe niet overal buitenspel fqekel De Duitse atlete Katrin Krabbe, zal volgens haar mana ger, niet overal worden buitengesloten in het Grand-Prix-circuit. Hans Disseldorp verklaarde namens Jos Hermens, dat Krabbe uitnodigingen heeft voor wedstrijden in New York. Sevilla en Ro me De organisator van de wedstrijden in Stockholm, F*ersson, zei af gelopen weekeinde dat de van gebruik van verboden stimule rende middelen beschuldigde atlete, nergens welkom zou zijn. Op het programma van JCrabbe staan voorlopig wedstrijden in |ena (28 mei), Granada (Spanje, 30 mei) en Sevilla (Spanje, 6 ju- Tii). Of de wereldkampioene sprint mag starten is echter afhan kelijk van een uitspraak van de Internationale AÜetiek Federatie. De LAAF zal op 29 mei een oordeel vellen over de uitspraak van de Duitse Atletiek Bond. Zonderland directeur FC Utrecht jttrecht» Ad Zonderland (51) volgt met ingang van 1 mei bij FC Utrecht Hans Ooft als algemeen directeur op. Gisteravond kreeg de in Bome wonende Zonderland het verlossende telefoontje van FC Utrecht-voorzitterTheo Aalbers. Zonderland tekent een contract voor veertien maanden. Daarna wordt de mogelijkheid van een vaste aanstelling bekeken. Zonderland was o.m trainer bij Feyenoord, Den Bosch en Heracles. Jan Timman: geprikkeld voor de partij tegen Joesopov. s bouwmeester gpd-schaa «medewerker Op overtuigende wijze heeft Jan Timman gisteren de finale van het kandidatentoer nooi bereikt. Hij versloeg zijn Russische ri vaal Arthur Joesoepov in dertig zetten en bracht daarmee de eindstand van de match op 6-4. Wie de tegenstander van Timman in de finale zal zijn, is nog niet bekend. Dat wordt vandaag uitgemaakt door de Engelsman Nigel Short en de Rus Anatoly Kaïpov. De laatste maakte gisteren gebruik van zijn recht op een 'time-out' en zal dus vandaag met de zwarte stukken zijn laatste kans moeten verdedigen. Short heeft aan remise genoeg en het zou een grote verrassing be tekenen, als hij zich het benodigde halve punt zou laten ontnemen. Joesoepov stond in de tiende partij voor een zware opgave. Hij moest winnen met zwart en zijn openingsrepertoire leent zich daartoe niet. Vermoedelijk heeft trainer Dvoretzki aan de noodrem getrokken en hem een nieuwe Siciliaanse variant geadvi seerd. Timman nam er even de tijd voor en vond een fraaie bestrijdingsmethode, die bepaald niet voor de hand lag. Omstreeks de twintigste zet werd alles duidelijk. De Nederlandse grootmeester had de stelling stevig onder controle en be handelde de afwikkeling scherp en nauw keurig. Joesoepov moest steeds meer mate riaal prijsgeven en toen hij een volle toren minder had, gaf hij er definitief de brui aan. In de slotfase van de match liet Timman zich van zijn beste zijde zien. „Kasparov heeft mij getart door te voorspellen dat ik deze match zou verliezen zei hij. „Als ik de finale win dan kan hij het volgend jaar nog wel eens wat beleven. In het zojuist be ëindigde toernooi in Dortmund is gebleken, dat de wereldkampioen ook niet onkwets baar is." Wit* J. Timman, Zwart: A. Joesoepov Siciliaans, Versneld Fianchetto 1. e4 c5 2. Pf3 Pc6 3. d4 cxd4 4. Pxd4 g6 Dit heeft Joesoepov zelden of nooit ge speeld in belangrijke ontmoetingen. 5. c4 Dit wordt de Maroczy-opstelling genoemd. Deze Hongaarse grootmeester was in de ja ren twintig de leermeester van Euwe. 5...Lg7 6. Le3 Pf6 7. Pc3 0-0 Meestal wordt hier 7...Pg4 8. Dxg4 Pxd4 9. Ddl gespeeld. Zwart kan dan kiezen tussen 9...Pe6 en 9...e5. 8. Le2 b6 9. 0-0 Lb7 10. f3 Hier zou 10. Tel? Pxd4 11. Lxd4 Lh6 een pion kosten. 10...Ph5 Deze methode is onbekend. Wit moet rekening houden met de manoeuvre ...Pf4 en tevens met de opmars f7-f5. Tim man vindt een Uitstekend antwoord. 11. Pdb5! Nu is ...Pf4 verhinderd en 11...f5 12. exf5 gxf5 13. g4 ffcg4? faalt op 14. Dd5+. 1 l...a6 Verzwakt ae damevleugel, maar ll...d6 12. f4 Pf6 13. Lf3 leidt tot een zeer passieve stelling. 12. Pa3 Tb8 Er dreigde 13. Pa4 met pion winst. 13. f4 Lxc3 Zijn beste kans. Na 13...Pf6 14. e5 Pe8 15. Pd5 wordt hij langzaam weggeschoven. 14. bxc3 Pf6 15. e5 Pe4 16. Del d6 17. L13 Pa5 Zwart heeft zwaktes op beide vleugels. In hogere zin is de partij al beslist. 18. f5! Dit type stelling is Timmans specialiteit, ben scherp gepointeerde opening resulteert in een machtige koningsaanval. 18...gxf5 Ook 18...dxe5 19. Lh6 is zeer gUZIStig voor wit. 19. Lh6 Dreigt in de eerste plaats ruil op e4 en 21. Dg3+ en mat. 19 Kh8 20. LxfB DxfB 21. exd6 Pxd6 Misschien bood 21...exd6, om met de tegenstoot ...d5 te werken, iets betere kansen op tegenspel. 22. Tbl Ook 22. c5 zag er goed uit 22...Pe4 23. De3 Nog sterker dan 23. Txb6. 23...Dc7 24. Dxb6 Dxc3 25. Lxe4 Dxa3 Zwart heeft geen schijn van kans meer. Na 25...fxe4 beslist 26. Txf7 Dxa3 27. Dh6! 26. TxfB Pxc4 27. Dd4* f6 28. Txf6 e5 Of 28...exf6 29. Dxf6+ Kg8 30. Ld5+! 29. Da7 Td8 30. Dxb7 Joesoepov mocht nu constateren dat hij een volle toren achter was geraakt. Zijn vlag stond bovendien op vallen. Zwart geeft het op. |nzo Scifo was op achttienjarige leeftijd al de vedette van inderlecht. Hij werd gekozen tot Belgisch voetballer van (et jaar en groeide op het Europees kampioenschap in •rankrijk (1984) uit tot één van de sterren van het toer- looi. Op zijn twintigste was Vincenzo Scifo, zoon van ten geëmigreerde mijnwerker uit Sicilië, al miljonair. De gereld kuste zijn voeten, een grote carrière lag in het ver- Ichiet. Maar het liep anders en bijna was de mooie jon- fen uit Haine-St. Paul een eeuwige belofte gebleven, vant het succes had van hem een onuitstaanbaar ver vend ventje gemaakt. zich ook als een vis in het water. „De spelers gaan allemaal goed met elkaar om, er is geen on derlinge jaloezie. Torino is net een grote familie. En ook al mag ik hier dan de vedette zijn, ik gedraag me niet meer als zoda nig. Ik ben bereid me voor het elftal op te offeren. Het is voor mij nu eerst de ploeg en dan pas Enzo Scifo. Er is een tijd ge weest dat die volgorde precies andersom was." verslaggever fcifo schafte zich een Mercedes jan met het nummerbord EN- tO 04 en leek zich alleen nog teuk te maken over prangende (ragen als: zit er wel genoeg gel ti mijn haar?, glanst mijn snelle luto wel voldoende?, en zijn de (looien van mijn Italiaanse •jnaatpak wel strak genoeg ge- itreken? „Ik heb", steekt Enzo icifo de hand nu diep in eigen boezem, „een aantal zaken toen .fiiet verstandig aangepakt. Ik f>en geen rijkeluiszoontje, en als p dan ineens veel geld verdient, besteed je dat ook aan auto's en jnooie kleren. Iedere voetballer floet dat, al heb ik dat misschien tneer gedaan dan anderen". Hij zegt van zijn fouten te -hebben geleerd. „Mijn pro bleem is geweest", legt Scifo uit, vdat ik te jong al een vedette teas en ik wist met die rol niet |oed om te gaan. Niemand heeft me daar ook bij geholpen. Maar ik ben nu een paar jaar >uder, ik ken mijn verantwoor- ielijkheden nu beter". Met an- lere woorden: het verwende and is een volwassen man ge- - vorden. Scifo lacht. „Zo zou je iet kunnen omschrijven", zegt .lij. I Zeven jaar na dato is Enzo tecifo, 25 inmiddels, opnieuw «en vedette. En dat nog wel in Italië, het land van zijn voetbal- -tiromen. Bij Torino is hij de ab solute nummer 1 en bii de Jtweede club uit Turijn voelt hij Zenga Bij Inter Milaan, dat hem in 1987 voor acht miljoen gulden van Anderlecht losweekte, dacht Scifo nog alleen aan zich zelf. Hij kreeg het er al gauw aan de stok met de lokale vedet ten Bergomi, Ferri en Zenga en gaandeweg kwam Scifo, die dacht zich alles te kunnen per mitteren. steeds meer alleen te staan. „Het is vooral mijn eigen schuld geweest dat ik bij Inter ben mislukt, maar ik kreeg er ook geen greintje waardering. Ik begon me steeds onzekerder te voelen, sloot me nog meer van de anderen af en kwam daar door misschien nog wel arro ganter over." Hoewel zijn contract nog twee jaar doorliep, kotste Inter Scifo al na één seizoen uit. Hij werd uitgeleend aan Girondins de Bordeaux, maar toen zijn op onthoud bij de toenmalige Franse topclub ook op een fias co uitdraaide, leek het gedaan met zijn zo veelbelovend be gonnen carrière. Ook Scifo zelf twijfelde in die tijd hevig. Hij speelde zelfs ernstig met de ge dachte met voetballen te stop pen. Hij was teruggezet naar het tweede elftal van Bordeaux en had bijna slaande ruzie met trainer Didier Couécou. „Ik had toen het gevoel dat ik helemaal niet meer kon voetballen en vroeg me af of het nog wel zin had om door te gaan. Mijn vrouw en mijn ouders hebben me overeind gehouden." Ommekeer Bij de bescheiden Franse pro vincieclub Auxerre kwam, nog net op tijd, de ommekeer. In eens zag Scifo weer het licht ('Je kunt het, zei ik tegen mezelf) en hij knokte zich terug naar zijn vroegere niveau. „Ik heb bij Auxerre geleerd dat klasse al leen niet genoeg is. Maar was het ook bij Auxerre misgegaan, dan had dat het einde van mijn carrière betekend. Een nieuwe klap had ik niet meer kunnen verdragen", aldus Scifo. Ook voor zijn supporters stelt Scifo, die op 18-jarige leeftijd op verzoek van de toenmalige bondscoach Guy Thiis tot Belg werd genaturaliseera, zich te genwoordig toegankelijk op. Na afloop van de training van gis termiddag ging hij uitgebreid op de foto met zijn fans, deelde hij geduldig handtekeningen uit en maakte hij met hen een ont spannen praatje. „Eigenlijk hoort een voetballer zich altijd zo te gedragenzegt hij. „maar als je jong bent, weet je dat nog niet.' Scifo heeft Ajax twee keer op video aan het werk gezien; in de uitwedstrijden tegen AA Gent en Genoa. De ploeg heeft op hem een uitstekende indruk ge maakt. maar vrees, verklaart hij, heeft hij niet voor Ajax .Als je in staat bent Real Madrid uit te schakelen, hoef je voor geen en kele ploeg meer bang te zijn." Sportmanagers in opmars Het beeld van de goedwillende amateurs die in hun vrije tijd een club of organisatie lei den. is aan het verdwijnen. De eisen en het aantal problemen waarvoor zij gesteld worden (toene mende commercialisering, privatisering van accommo daties, het aanstellenen ontslaan van trainers, de op bouw van een organisatie e.d.) neemt hand over hand toe. Daarom zullen steeds meer professionals nodig zijn om de zaken in goede banen te leiden. Er komen heuse managers die zijn afgestudeerd in de sport en met hun verworven kennis hun stempel gaan drukken op de sport gemeenschap. Dat viel te lezen in de krant van zaterdag, waarin de sportmanagers-in-speWim Meutstege loud-voetbal- Crof) en de als tennisgoeroe aangeduide Peter Klein en elc ideeën ontvouwden over wat zij 'het vak van de toekomst' noemen. Na lezing van dat stuk heb ik lang zitten broeden op wat zij te berde brachten. Sport wordt almaar belangnj ker. Het zal ongetwijfeld in grote mate de kant op gaan die zij schetsen. En niet alleen bij de profclubs in de voetballerij, waar men gedeeltelijk al O heeft gerealiseerd wat hun voor ogen staat. Ook tal van amatcurverenigingen zullen op den duur die richting in slaan, nee. in moeten slaan. Onlangs sprak ik er terloops over met v voorzitter ArieGuyt van het Katwijkse Quick Boys, een bloeiende vereniging met zo n 1500 tot 1600 leden. Hoewel ik het min of meer had kunnen weten, schrok ik toch even van de hoogte van het budget waarmee een dergelijke club werkt. Guyt had het ook over weinig minder dan 'een bedrijfsvoering'. Nu d°°r heeft Quick Boys vele bekwame vrije- PAAUW pjds bestuurders die het geheel stevig op poten houden. Maar blijft dat ook zo? Breekt ook daar niet een moment aan dat men zegt: er komt zo veel op ons af dat het langzamerhand onze tijd en kracht te boven gaat? ivkljh W .A. Nu maak ik mij geen zorgen over de toekomst van hy komst zal gaan wringen, zijn de vele honderden kleine verenigingen, in de voetballerij, in de gymnastiek, m al lerlei takken van sport, die nu maar net de eindjes aan elkaar kunnen knopen. Je ziet overal dat zij draaien op een steeds kleiner aantal oude getrouwen, want de hui dige generatie ziet liever dat de zaken voor hen worden gedaan dan dat zij zelf de hand aan de ploeg slaat. Goed, goed, ik mag niet zo mag generaliseren, er zitten ook prima jonge mensen in besturen, maar de trend nh met te ontkennen. Die kleine clubjes nu zullen in de verste verte niet aan een (ongetwijfeld dure) manager toekomen. Geen den ken aan. Moet de oplossing daarom worden gevonden in steeds grotere eenheden (fusies e.d.)? Het zal er wel van komen. Het is een tendens die je elders in de maat schappij ook aantreft. Maar te ver kan men daarin niet gaan. in tegenstelling tot het bedrijfsleven kan de sport nu eenmaal niet zonder concurrentie. Hoe kun je an ders een competitie, het hartebloed van de sport, reali seren? Maar los daarvan: sommige clubs, hoe margi naal ook, hebben simpel door hun aanwezigheid een uitermate nuttige sociale functie, die nimmer door zo iets als een professionele organisatie kan worden over genomen. De kleine clubs, althans zeer vele daarvan, zullen dus móeten blijven. Maar zal dat ook lukken? De kloof tus sen de grote, professioneel geleide verenigingen en de kleintjes zal steeds groter worden. Onherroepelijk zal er, veel meer nog dan nu, een zuigkracht uitgaan van die door beroepskrachten opgezette organisaties. De doorsnee-sporter kiest voor het betere, voor het grotere gemak. Dat is logisch. De kleinere vereniging geraakt zo steeds meer onder druk. Onwillekeurig doemt het bedd op van de kleine winkelier op de hoek en de ruim be meten supermarkt elders. Dat zou in de sport wel eens het spanningsveld kunnen worden in de niet al te verre toekomst. Er zal. moet men vren n. ondtBkl ill< in spanningen en alle goede wil, veel kapot gaan dat beter heel had kunnen hlijvi n Overigens hoeft niemand te denken dat de professio neel geleide club of organisatie van alle proolemen af is. Oh nee. Ook sportmanagers zullen niet zonder be paalde vrijwilligers kunnen en het is maar de vraag of die dan nog te vinden ziin. Leden zullen daar in zori si tuatie nog veel minder dan tegenwoordig voor te por ren zijn. /je betalen er nu immers vooc dat dat soort werk vóór hen wordt gedaan? Kortom, sportmanagers lossen wel het nodige op, maar kweken door hun aan wezigheid ook weer geheel eigen sores. Het zijn allemaal maar losse toekomstbespiegelingen. Niemand weet precies waar het heengaat Sportbe stuurders houden er niet van ver vooruit te kijken, maar het is zaak dat nu wel te doen. Men moet straks probe ren te sturen wat nog te sturen valt. turun anp Dennis Bergkamp rekent er op dat hij morgenavond kan spelen tegen Torino, in de eerste wed strijd van de finale van de strijd om de 11! I a bete Debteturt aan zijn knie is nog niet gene zen ..Maar de tests pakten maandagmorgen zeer goed uit", zei fysiotherapeut Van Dord. „Het verschil met zondag was groot. In positieve zin. Ik ben optimistisch Bergkamp zelf was dat ook. knie op ga.tt het nog niet. Als het herstel de komende dagen normaal verloopt, reken ik er op dat het wellukt De belangrijkste speler van Ajax wil niet ten koste van alles meedoen. „Ik zal zeker niet met een verdoving spelen Natuur lijk. het is een belangrijke wed strijd. Maar er volgen dit set zoen nog meer belangrijke wed strijden Ik ben wel bereid met pijn te spelen." Enzo Sdfo: „Als je Real Madrid hebt uitgeschakeld, hoef je voor niemand bang te zijn.' AfKHKfFOTO Rob Bianchi zal dit seizoen niet meer actief zijn voor het Biltho vense SCHC. De Huizen se hockeytrainer is geveld door een virus ziekte, die zijn longen zwaar heeft aangetast Hij zal zeker nog twee weken in het ziekenhuis moeten blijven „Hij heeft oo 't randje gebalancrerdaldus Rob Wem. assistent trainer van ScHC, die hem pas donderdag voor het eerst mocht opzoeken. De ziekte van Bianchi was niet de enige tegenslag die SCHC kreeg te verwerken. Op de training verrekte Bastiaan Poort en aar ziin enkelbanden en in de wedstrijd van afgelopen zondag tegen MEP overkwam Marlijn Marree hetzelfde.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 21