'Natrappen heeft geen zin' Regio Huiskamerproject: langer thuis 'Begin elders een nieuw bedrijf Universiteit draagt drie scholen voor Durban inzet 'vliegconflict' zorg op maat (3) DINSDAG 28 APRIL 1992 18 NWETERINGS* 071-16 Koninginneconcert op Radio West PEN HAAG» Het traditionele Koninginneconcert door het Residentie-orkest wordt 'live' uitgezonden door Radio West. Het concert wordt morgen tussen 19.00 en 23.00 gegeven in het Muziektheater aan het Spui in Den Haag. Het Residentie-orkest speelt het fluitconcert van Mozart in D en de negende symfonie van Beethoven. Solist is fluitist Jacques Zoon en dirigent is Iwan Fischer. Artdere speciale koninginnedagprogramma's van Radio West zijn: van 08.00 - 09.00 uur 'De Zuidhollandse Koninginnedag' (agenda-programma) en van 09.00 - 12.00 uur 'MaafWerk in Oranje', dat wordt uitgezonden vanaf de Floriade. Radio West is te vinden op 88.4 FM en op de vaste plaatsen op de kabelnetten. De Leidse universiteit draagt drie onderzoekscholen voor ter erkenning aan de KNAW, de Koninklijke Nederlandse Acade mie van Wetenschappen: de Nederlandse Onderzoekschool Voor Astronomie (NOVA), bio- farmaceutische wetenschappen en de onderzoekschool Medi sche Genetica. De universiteits raad stemde gisteravond in met de plannen. Eerder zouden ook het Centrum voor Niet-Wester- se Studies en de onderzoeks school Immunologie worden voorgedragen, maar deze twee zijn om verschillende redenen afgevallen. In onderzoekscholen concen treert een universiteit haar we tenschappelijke actviteiten. Er kenning als onderzoeksschool wil zeggen dat 'zichtbaar wordt gemaakt op welke terreinen universiteiten goed onderzoek doen'. Verder wordt het prestige van de universiteit erdoor opge poetst en zou de erkenning in de toekomst meer onderzoeks geld kunnen opleveren. De KNAW is door de minister van onderwijs aangewezen om de aanvragen van de onder zoekscholen te beoordelen. Hoe dit zich zal ontwikkelen weet de woordvoerder van de Leidse universiteit niet. „Sommige mensen zijn heel cynisch en denken dat het tot niets zal lei den, anderen denken juist dat onderzoekscholen de toekomst hebben". Penvoerders De NOVA is een instituut waar in alle sterrekundige afdelingen van Nederlandse universiteiten deelnemen (Utrecht, Gronin gen, Amsterdam en Leiden). De Leidse universiteit treedt op als 'penvoerder' en draagt daarom het instituut voor bij de KNAW. De universiteit die 'penvoerder' is, coördineert de actviteiten van de onderzoekschool. Om dat dit betekent dat het belang rijkste onderzoek wordt gedaan aan de universiteit die deze taak vervult, is de afgelopen maan den stevig onderhandeld over het vervullen van verschillende penvoerderschappen. Bio-farmaceutische weten schappen (Leiden-Amsterdam Institute for Drug Research) is voorgedragen omdat dit Leidse initiatief onder druk van farma ceutische afdelingen van andere universiteiten dreigt te worden omgevormd tot een landelijke onderzoeksschool. Om dit te voorkomen wil het college van bestuur dat de 'Leidse school' nu wordt erkend. Het Leidse centrum voor bio-farmaceuti sche wetenschappen werkt al samen met de Vrije Universiteit uit Amsterdam. In de onderzoekschool medi sche genetica werkt de Leidse universiteit samen met de Rot- terdammse Erasmus Universi teit. De eerste vijf jaren treedt Leiden op als penvoerder. Lei den vormt samen met de Uni versiteit van Amsterdam de on derzoekschool Immunologie. Amsterdam beheert het pen voerderschap, dat na vijf jaar wisselt. Door aan twee medi sche onderzoeksscholen tegelijk deel te nemen denkt de Leidse medische faculteit haar positie te versterken. Het college van bestuur vindt het niet nodig het Centrum voor Niet-Westerse Studies voor te dragen. De concurrentieposi tie van het instituut zou ijzer- sterk zijn. door de woestijn naar Cairo. Het avontuur eindigde in de nacht van zaterdag op zondag met de aankomst op Schiphol. „Ik had ook nog weinig vertrou wen toen deze uitspraak er was. Daarvoor was ik aJ te vaak te leurgesteld. Steeds kwam er iets tussen. Het is echt een wonder dat het nu is gelukt", zegt de Leidse. „Wat zij gepresteerd heeft is echt ongelofelijk", zegt een nog nauwelijks van zijn verbazing bekomen grootvader van de tweeling. Hij zit in de huiska mer temidden van vele bloe men en planten, afkomstig van familie en vrienden. „Ook op momenten dat niemand er nog in geloofde, bleef zij maar door zetten. Dat zij haar kinderen te rug heeft, is geheel aan haar zelf te danken." SCHIPHOL» BILL MEYER Als naast Transavia Airlines ook Martinair gaat vliegen naar de Zuidafrikaanse stad Durban, wordt de route voor beide maatschap pijen verliesgevend. Dat zegt president-directeur Peter Legro van Transavip. Daarmee lijkt een conflict geboren tussen de twee doch ters van de KLM. Legro mèent dat zijn maatschappij de oudste rechten heeft op Durban. Martinair zou pas later belangstelling zijn gaan tonen voor deze bestemming. Leids bureau maakt hamer voorzitter Tweede Kamer LEIDEN Op het eerste gezicht lijkt het meer een WC ontstopper, maar wie beter kijkt ziet dat die eerste indruk fout is: de nieuwe voor zittershamer voor de Tweede Kamer is niet van rubber en heeft geen houten handvat. De hamer is gemaakt PVC en gegritstraald staal. Gritstralen geeft een iets grover effect dan zandstralen. Hierdoor voelt de hamer ruw aan. Maar volgens woordvoerster Ria Bloemberg van het Leidse industrial design bureau Ninaber, Peters en Krouwel dat de hamer ont wierp, staat dat het gezellig met de hamer in de hand spelen niet in de weg. „Het is een vol ledig ronde vorm, zodat de voorzitter hem lekker in zijn hand kan draaien", zegt ze. Vandaag krijgt de voorzitter van de Tweede Kamer, W.J. Deetman, de hamer aangebo den. Hij krijgt hem uit handen van minister Alders van het mi nisterie van VROM, dat de op dracht voor de bouw van de nieuwe Tweede Kamer èn voor de hamer heeft gegeven. Behalve de hamer heeft het Leidse bureau een tafelbel voor de Kamer ontworpen. Ook deze bel is rond en vormgegeven op een manier die niet direct voor de hand ligt: in plaats van een bewegende klepel, heeft de bel een bewegende klok. Het ontwerpbureau heeft sinds december vorig jaar aan beide ontwerpen gewerkt. En met veel plezier. „Want", zegt Ria Bloemberg, „het was een hele speciale opdracht. Van elk van de ontwerpen is maar één exemplaar, dat van begin tot eind door ons zelf is gemaakt. Er komen geen kopiëen van. Het zijn unieke dingen. Dat is toch een heel andere opdracht dan bijvoorbeeld een ontwerp vooreen kinderzitje." WD-Kamerlid Blauw adviseert kwekers in zuidelijke Bollenstreek Leidse sluit ontvoerde tweeling weer in de armen Wie vroeger gewoon naar het bejaardentehuis ging wanneer hij of zij niet meer voor zichzelf kon zorgen, kan nu kiezen uit een reeks van mogelijkheden. De bejaarde klant is koning, maar heeft wel goede adviseurs nodig om een keuze te maken. Een mini-serie over de modernste vormen van ouderenzorg. Vandaag het huiskamerproject van verzorgingshuis De Dillenburg in Leiderdorp. „Goed zo meid", zegt een be jaarde vrouw tegen haar buur vrouw. Die kijkt alleen maar op zij als om te zeggen: 'een beetje minder kan ook wel'. Vervol gens neemt zij het bakje met een stuk oase weer op, om nog wat aan de bloemen te frunik- ken. De enige man aan de grote tafel houdt zich afzijdig van het bloemschikkende groepje vrou wen en nipt aan zijn thee. Hij luistert liever naar de accorde- Het huiskamerproject van verzorgingshuis Dillenburg in l eiderdorp. Eenzame of licht dementerende ouderen worden 's ochtends thuis met een taxi opgehaald en vinden tot eind van de middag daar onderdak. „Je moet het zien als een overbrugging voor een definitie ve plaatsing elders," zegt direc teur Paats. „We moeten niet vergeten dat we te maken heb ben met groep bij wie het pro ces van dementie toch door gaat. We hopen het af te rem men door de geest actief te houden. Een therapie of behan deling bestaat daar niet voor." Hoe deprimerend het voor buitenstaanders ook mag lijken, het huiskamerproject is volgens Paats een zinvolle besteding. De groep, die uit ongeveer 10 per sonen bestaat, doet op die ma nier sociale contacten op. „Zij zijn ook verzekerd van minstens één goede maaltijd en dat wil er bij die groep nog wel eens bij inschieten," aldus Paats. Ook mag niet worden veYge- ten dat familie, echtgeno(o)t(e) of kinderen, door het huiska- bollenstreek/den haag paul van der koou Kamerlid Blauw heeft een sug gestie voor de kwekers in het zuidelijke deel van de Bollen streek: „Stap eens in je auto en rijd eens door Nederland. Kies uitermate kritisch, maar bedenk wel dat je voor iedere hectare die je verkoopt, elders zeker vier tot vijf hectare kunt terugko pen". WD-Kamerlid P. Blauw is (bollen)boer. Net als zijn vader en grootvader. Van 1961 tot '74 bewerkte hij de lichte klei van Heerhugowaard, van '74 tot '86 zat hij in Nieuwe Pekela en de laatste jaren heeft hij een bedrijf op de veenkoloniale zandgrond van Veendam. Ook de produkten en metho den veranderden. Van varkens- mesterij, melkveehouderij, ak kerbouw en bloembollen via aardappelen, graan en suiker bieten naar bloembollen en groenten van de volle grond. „Tulpen zouden het bij mij bijvoorbeeld niet goed doen", zegt de voorzitter van de vaste kamercommissie voor land bouw. „Maar van gladiolen weet ik dat die het in Brabanj en Gelderland prima doen. En zo kan het totale produktievolu- me, belangrijk voor onze ex portpositie, gelijk blijven. On danks de teruglopende produk- tie in de traditionele bollen streek." Vindt Blauw dat boeren en tuinders wat minder aan hun grond moeten hechten, hij be grijpt best dat ze niet zó maar afstand willen doen van die ge wasbeschermingsmiddelen waar nog geen alternatief voor is: „Men gaat dan gewoon een voorraadje aanleggen. Want geen weldenkende ondernemer zal onaanvaardbare risico's wil len lopen". Zijn verzet, samen met het CDA. tegen heffingen op bestrijdingsmiddelen, ver klaart hij als volgt: „Dat lokt al leen maar toerisme naar België Kamerlid Blauw is tegen een heffing op bestrijdingsmiddelen: „Dat lokt alleen maar toerisme naar België uit Want de nachten zijn lang en de mensen vindingrijk." foto dennis f. beek uit. Want de nachten zijn lang en de mensen vindingrijk Het belangrijkste vindt hij consistentie in het beleid. Kwe kers moeten weten waar ze aan toe zijn. Als de rijksoverheid met een Meerjarenplan Gewas bescherming komt. gisteren in de Kamer besproken, moeten ze daar op kunnen bouwen. Hij vindt het dus te gek dat de over heid kwekers het ene jaar laat investeren in dure spuiten, die het volgende jaar verboden worden. Of op stel en sprong belangrijke grondontsmettings- middelen wil verbieden zonder eerst objectief onderzoek te ver richten. Zoals nu met metam- natrium. „Te vaak wordt er met de ene hand vernield wat met de ande re hand is opgebouwd", klaagt Blauw. „Het gevaar bestaat dat de kweker op een gegeven mo ment niks meer gaat doen, dat ieder draagvlak ontbreekt voor wat we hier bedenken." „En dat is extra vervelend omdat de KA VB (Koninklijke Al- gemeene Vereeniging voor Bloembollenculturen) een maandje geleden aankondigde diep te willen investeren in een beter milieu en het eens is met de uitgangspunten van het Meerjarenplan Gewasbescher ming. Ook is het van essentieel belang dat we de industrie, die maximaal investeert in onder zoek en ontwikkeling van min der milieuvijandige middelen, de kans geven." Prestatiegericht Dat er gesnoeid moet worden in de bestrijdingsmiddelen, onder kent ook Blauw: „De laatste de cennia was de Nederlandse land- en tuinbouw erg presta tiegericht. Produktie en arbeids productiviteit moesten omhoog en het kweekwerk speelde er op in. Je kreeg bloembollen die langer goed bleven op de vaas en mooiere kleuren kregen. En aardappelen die makkelijker schilden." „De natuurlijke resistentie kwam in het gedrang. Want het is net als met koeien: het beest dat de meeste melk geeft, wordt het eerste ziek. En de boeren- apotheek gaf het antwoord. Die werd steeds uitgebreider en we gaven er steeds meer geld aan uit. We dachten met z'n allen dat we het goed deden en we déden het ook goed." Het verhaal dat Nederland veel meer grondontsmettings- middelen gebruikt dan onze partners vindt hij ronduit ten dentieus: „Dat is slechts waar wanneer je alleen naar de op pervlakte kijkt. Als je ziet hoe veel we daarop produceren is de stelling dat Nederland schoon produceert evenzeer Na ruim 2,5 jaar procede ren en reclameren is het Monique Bredewold uit Leiden dan toch gelukt: zij heeft haar dochtertjes Yas- mine en Shireen terug. Het afgelopen weekeinde arri veerde de gelukkige moe der met de tweeling van drie (bijna vier) jaar oud op Schiphol. Hiermee kwam een einde aan de ontvoe ring van de twee meisjes door de ex-echtgenoot van Monique. LEIDEN MEINDERT VAN DER KAAL) Nadat het huwelijk met haar Egyptische man was gestrand, werd de voogdij in Nederland over de kinderen aan de moe der toegewezen. De vader had daar geen vrede mee en ont voerde de meisjes naar Egypte.' Daar werden ondergebracht ze bij ziin familie in het dorpje Da- manhour, zo'n 200 kilometer van Caïro. Over de hele ontvoeringszaak en het vervolg wil de Leidse ei genlijk geen woord meer vuil maken. „Natrappen heeft geen zin. Ik heb mijn kinderen terug en daar was het mij om te doen", zegt een totaal afgemat te Monique Bredewold. De laatste dagen heeft ze nauwe lijks geslapen. Na de verdwijning van de tweeling heeft de 29-jarige Leid se elke strohalm gegrepen om haar kinderen weer in Neder land te krijgen. Monique Brede wold woonde zelfs een jaar lang in Egypte, omdat dat de enige manier is om kinderen in een rechtzaak weer toegewezen te krijgen. In de rest van de tijd reisde zij herhaaldelijk van Lei- i in Egypte en talloze reizen naar het Midden-Oosten is de hereniging een feit den naar Cairo. Zij stapte op een groot ochtendblad af, ver trok met een cameraploeg van de Tros naar Egypte om op die manier druk uit te oefenen op de autoriteiten aldaar. Ook wa ren haar kinderen op dat mo ment in zeer slechte gezond heid. Het was de 28ste juridische procedure die Monique Brede wold succes bracht. Begin deze maand sprak de rechtbank in Giza het vonnis uit dat ook in Egypte de voogdij aan haar was toegewezen. Dat was al eens eerder gebeurd, maar door juri dische fouten weer ongeldig verklaard. Voordat zij de een eiige tweeling in haar armen kon nemen, moest de politie voor bijstand zorgen. Daarna volgde een lange rit beter dan dat zij medicamenten krijgen om rustig te blijven. „Soms kun je daar niet om heen. Wanneer mensen zo on rustig zijn dat zij voortdurend aandacht nodig hebben, moet je je heil zoeken in anti-depres- siva. Maar dat is heel vervelend want daar worden zij ook over dag heel suf van. Beter is het natuurlijke middel om hen moe te maken." Dat gebeurt door een middag bloemschikken. Maar ook wordt de krant gelezen en spelletjes gedaan, met name het kinder spel Memory om het geheugen te trainen. Soms komt het voor dat deelnemers zich in het weekeinde bij Dillenburg mel den. Daarom is Paats. ook di recteur van verzorgingshuis Rijnzate in Alphen aan den Rijn. naar zorgverzekeraar Zorg en Zekerheid gestapt met de vraag of hij het project kon uitbreiden naar het weekeinde en avondu- „Een beetje wrang wel. Eigen lijk is het hele proces waarbij verzorgende instellingen meer naar de behoefte van bejaarden zijn gaan kijken, voortgekomen uit een noodgreep. Natuurlijk zijn ouderen mondiger gewen den. Maar voor een verpleeg huis zijn nu grote wachtlijsten. Bovendien staan verzekeraars positief tegenover deze vervan gende projecten, omdat dit geld uitspaart. Iemand in een verple- gingshuis kost 200 gulden per dag en dus 6000 per maand. Voor iemand in het verzorging huis betaalt Zorg en Zekerheid per maand 3500 gulden. Wan neer iemand langer in Dillen burg of zelfs thuis kan blijven wonen, is dat financieel gezien beter." Directeur over het huiskamerproject De Dillenburg in Leider dorp: Je moet het zien als een over brugging voor een definitieve plaatsing elders." foto hielco kuipers merproject worden ontlast. Dag-in-dag-uit achter een de ment persoon aanlopen voor verzorging, is niet voor iedereen vol te houden. „Door de zorg tijdelijk over te nemen kan ie mand veel langer thuis blijven Maar het belangrijkste is dat het ritme van dag en nacht niet wordt verstoord. Dementeren den hebben de neiging om overdag te gaan zitten suffen, omdat zij niets om handen heb ben. 's Nachts is daardoor de slaap niet vast en gdbn zij dwa len. „In het verzorgingshuis is dat al een probleem, laat staan in de thuissituatie waar zij op straat kunnen komen. Wij pro beren de deelnemers dus de he le dag bezig te houden, zodat 's nachts moe zijn en doorsla pen." Dat is in de ogen van Paats

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 18