Belastingen Oegstgeest stijgen fors Regio Leiden Verzetsherdenking Leiderdorp maakt kans op extra geld Snel aanleg fietspad Warmond-Sassenheim 'Rijksstraatweg mag weer geen racebaan worden' Werkgroep ouderenbeleid Zoeterwoude aan de slag Slopershamer velt k o-gebouw DINSDAG 28 APRIL 1992 17 Fietskijkdag op politiebureaus regio De politiekorpsen in de regio houden op zaterdag 9 mei van 10.00 tot 15.00 uur een regionale fietskijkdag. Die dag kan iedereen op de bureaus in Hillegom. Katwijk. Lisse, Noordwijk, Noord wijkerhout, Oegstgeest, Rijnsburgen Sassenheim komen kijken of zijn of haar gestolen fiets is teruggevonden. Wie bij de politie aangifte heeft gedaan van diefstal, wordt verzocht het aangifteformulier mee te nemen. Spoorovergang Voorschoten gestremd wassenaar De Secundaire Weg 8 in Voorschoten (Van Wijn- gaardenlaan/Papelaan/Papeweg) wordt in de nacht van zater dag 2 mei op zondag 3 mei tussen 22.00 en 6.00 uur afgesloten in verband met onderhoudswerkzaamheden aan de spoorweg overgang over de Papeweg. Door deze afsluiting is het door gaande verkepr tussen Voorschoten en Wassenaar bij de spoor wegovergang gestremd. Bestemmingsverkeer blijft wel mogelijk. Voetgangers en (brom)fietsers kunnen tijdens de werkzaamhe den de overgang eveneens passeren. Schoolvoetbaltoernooi in Zoeterwoude zoeterwoude De vier Zoeterwoudse scholen strijden morgen weer om de voetbaltitels tijdens het jaarlijkse schoolvoetbaltoer nooi. De wedstrijden, die worden gespeeld door zowel jongens als meisjes, worden georganiseerd door de jeugdcommissie van SJZ. Het toernooi begint om 13.30 uur op sportpark Haasbroek. Een dag later, op Koninginnedag, wordt door jongens en meisjes in de leeftijd van 6 tot en met 18 jaar gestreden om de penalty bokaal. Dit evenement begint om 13.45 uur. Vlietlandbrug 9 mei officieel open voorschoten De nieuwe Vlietlandbrug, die Voorschoten gaat verbinden met recreatiegebied Vlietland, wordt op 9 mei offi cieel geopend. Een eerdere datum bleek niet haalbaar omdat het bouwwerk nog niet af was en, aldus een woordvoerder van de provincie Zuid-Holland, 'de genodigden hun agenda's niet op elkaar konden afstemmen'. De openingshandeling wordt op 9 mei verricht door gedeputeerde H.L. Blok. de Voorschotense wethouder van verkeer en vervoer J. van de Poel en zijn Leids- chendamse collega J.C. van Erp. Tot aan de officiële opening, die om ongeveer 11.00 uur wordt verricht, blijft de brug voor alle verkeer gesloten. Het pontje over de Vliet blijft tot dat moment gewoon in de vaart. Collecte voor gehandicapte sporters zoeterwoude Leden van de Zoeterwoudse voetbalvereniging SJZ collecteren deze week voor het Nationaal Fonds Sport Ge handicapten. De voetballers gaan vanavond, morgenavond en op vrijdag 1 mei met de collectebus langs de deuren in het dorp. Met de opbrengst worden allerlei voorzieningen betaald voor gehandicapten die graag aan sport willen doen. College komt met voorjaarsnota De onroerend-goedbelasting (ogb) en de reinigingsrech ten in Oegstgeest moeten flink worden verhoogd om een gat in de begroting van 1993 te dekken. De belastingver hogingen, onder meer een ogb-stijging van zes procent bovenop de jaarlijkse verhoging van enkele procenten, zouden volgend jaar ruim 330.000 gulden in het laatje moeten brengen. Dit blijkt uit de voorjaarsnota 1992 van het college van burgemeester en wethouders. oegstgeest» caroline van overbeeke Het college heeft op verzoek van de gemeentraad nog een al ternatief bezuinigingsplan ge maakt omdat de raad al eerder te kennen gaf niet veel te voelen voor een forse lastenstijging voor de burgers. In dat alternatieve voorstel zouden alle gemeentelijke be lastingen in Oegstgeest moeten worden verhoogd: de onroe rend-goedbelasting, de leges en de hondenbelasting. Met deze belastingverhoging zou echter slechts een deel van het gat in de begroting worden gedekt: 140.000 gulden. Nog niet duide lijk is met hoeveel de belastin gen in dit geval zouden worden verhoogd, maar de gemeente spreekt van 3,5 procent. In het alternatieve bezuini gingsplan zou op een aantal on- derhoudsposten van de ge meente moeten worden bezui nigd: onder meer op het weg en groenonderhoud en op het onderhoud van het bos van Rhijngeest. Samen met de be sparingen op leermiddelen voor het onderwijs zou dit nog eens 147.000 gulden opleveren. Een laatste restje. 34.000 gulden, zou dan bij elkaar moeten wor den geschraapt door de tele foonkosten- en rijwielvergoe ding voor ambtenaren en on derwijzers en culturele manifes taties af te schaffen. Het college stelt bij dit alternatieve plan dat de tarieven voor onroerend- goedbelasting tóch nog zouden moeten worden verhoogd, om een 'lager onderhoudsniveau' te compenseren. Burgemeester en wethouders geven in de voorjaarsnota aan niet veel te voelen voor het al ternatieve bezuinigingsplan, omdat dit zou leiden tot de aan tasting van het huidige 'voorzie ningen- en onderhoudsniveau' in de gemeente. Vanavond komt de voorjaars nota aan de orde in de raads commissie onderwijs en wel zijn. Politie haalt slechte auto's van de weg nmCOM/SUHWHIM» De politie heeft gisteravond in Hillegom en Sassenheim enkele ondeugdelijke auto's van de weg gehaald. Op de Hillegomse Wilhelminalaan haalde de politie een in slechte staat verkerende wa gen uit het verkeer. De auto had twee slechte achterban den en de accu lag los in het motorcompartiment. De wa gen wordt nog nader tech nisch onderzocht. Op de Sas- senheimse Van Pallandtlaan kreeg de bestuurder van een auto een bekeuring, omdat zijn wagen twee gladde ach terbanden had. Ook reed hij zonder geldig keuringsbe wijs. Even later haalde de po litie een personenauto uit het verkeer die onverzekerd rondreed. Ook deze auto on dergaat nog een technisch onderzoek LISSE - Een 24-jarige man, die de afgelopen nacht werd aange houden bij een inbraak in Wad- dinxveen. heeft tevens een in braak bekend in Lisse. Het afge lopen weekeinde is hij binnen gedrongen in een leegstaand pand aan de Heereweg. Dat pand wordt momenteel ver bouwd. leiderdorp u es beth buit1nk De Stichting Verzetsherdenking Leiderdorp (SVL) kan waar schijnlijk geld krijgen uit het speciale budget voor activitei ten tegen discriminatie en racis me. ,,We hebben een extra potje van 4000 gulden voor dit soort activiteitenaldus wethouder C. Kemer (welzijn). „Met goede ideeën kan de stichting verzets herdenking daarop een beroep doen." Kemer zei dat gisteren bij de opening van de twee tentoon stellingen van de SVL in het ge meentehuis. 'Eigen volk eerst' en 'Recht op vrijheid'. De lei- derdorpse schrijver Kees HoUer- hoek gaf daarbij de genodigde schoolkinderen een korte ge schiedenisles. „Niemand die in Nederland woont, komt hier vandaan", bepleitte hij. doelend op bijvoorbeeld Hunnen. Bata vieren en Hugenoten. „We zijn allemaal hier naartoe geëmi greerd, we zijn allemaal vreem deling geweest en soms ook vluchteling Volgens Holierhoek moeten de Nederlanders en migranten in de huidige samenleving be grip voor elkaar leren opbren gen, net als de verschillende groepen die vroeger de lage landen bevolkten „In de loop der eeuwen hebben we elkaar een beetje leren kennen en waarderen. De Hollanders en de Utrechters sloegen elkaar eeu wen geleden nog de hersens in. nu willen ze samen een verbre ding van de st Utrecht en leid De schoolkinderen hadden klassikaal voor de opening een 'top tien' gemaakt van de ma nier waarop de mensen met el kaar zouden moeten omgaan 'Niet ik. niet jij. maar samen', wensten de scholieren. Ln: „Niet discrimineren, niet egoïs tisch zijn, niet schelden, vech ten of stelen, maar eerlijk zijn." De 12-jarige Kim Mar6e had een geheel eigen visie. ..leder- een hieft rn lu <>p ito eigen mening en een eigen geloof. En op een eigen uitkering, een ei gen huis en een eigen auto", vond zij. De tentoonstellingen Eigen volk eerst' en 'Recht op vrijheid' zijn tot 8 mei te zien in de hal van het gemeentehuis. Bouw Endepoel sluit aan bij woningbehoefte De plannen voor de bebouwing van de nieuwe woonwijk Ende poel 3 in Warmond blijven zoals ze zijn. Het aantal geplande huur- en koopwoningen komt volgens het college van burge meester en wethouders overeen met de woningbehoefte in het dorp. Gisteravond sloot de raadscommissie welzijn en on derwijs zich aan bij die mening van het college. Aanleiding voor de discussie was het 'woningbehoefte-on derzoek' dat in opdracht van de gemeente en de Woningstich ting Warmunda door de Natio nale Woningraad is gedaan Uit dat onderzoëk blijkt dat er bij de Warmonders zelf grote be hoefte bestaat aan betaalbare huur- en koopwoningen. De verdeling die het gemeen tebestuur nu heeft gemaakt voor Endepoel 3Js: een derde vrije-sectorwoningen, een derde 'sociale' huurwoningen en een derde 'sociale' koopwoningen van de in totaal 89 te bouwen huizen. Dit komt volgens B en W overeen met de aangegeven woningbehoefte in het onder zoek. Voor de toekomst wil het ge meentebestuur vasthouden aan de verdeling van 30 procent so ciale huurwoningen. <0 procent sociale koop- en 40 procent vrije sectorwoningen Eind mei spreekt de grmeen teraad zich definitief uit over hrt wonmgnmlrr/ork on da gr volgen voor Endepoel 3. warmonp/sassenheim roza van der veer De provincie begint mogelijk nog voor het einde van dit jaar met de aanleg van het fietspad langs de spoorbaan tussen Sas senheim en Warmond. Het pad van bijna twee kilometer lengte wordt in de loop van het vol gend jaar in gebruik genomen. Het fietspad begint bij de Van Wassenaarstraat in Warmond en loopt langs de Schiphoilijn en de spoorbaan Haarlem-Lei den naar Sassenheim. Oor spronkelijk was het de bedoe ling dat het pad zou worden doorgetrokken naar de Voor- houtse wijk Oosthout. Dat on derdeel van het plan is inmid dels in de ijskast gezet omdat naast de inmiddels aangelegde Oosthoutlaan aan beide zijden fietspaden liggen. J. Matze van de Werkgroep Fietspad 224, het nummer dat het fietspad heeft in het Provin ciaal Fietspadenplan 1986, is gelukkig met de nu in een ver gevorderd stadium verkerende plannen. „Door het nieuwe fietspad ontstaat een snelle ver binding tussen Sassenheim- /Voorhout en Warmond. Het nieuwe pad sluit aan op het veelgebruikte Veerpolderpad. een fietsroute door de Leidse Merenwijk waar wij als werk groep van de Enige Nederland se Fietsersbond 15 jaar geleden voor hebben gepleit. Zeker als Voorhout straks een station heeft, is deze verbinding nuttig. Nu moet je uit Warmond een heel eind omrijden om in Voor hout te komen. Met het nieuwe fietspad is Voorhout heel dicht- bij." Voor de werkgroep is het fietspad 224 pas af als ook het laatste gedeelte tussen de spoorwegovergang en de wijk Oosthout wordt aangelegd. „Nu rijden veel fietsers die uit Lei den naar Voorhout komen aan de verkeerde kant van de WM Ze steken gewoon niet over. Er is dus best behoefte aan een vrijliggend fietspad langs de spoorbaan richting Oosthout." Spoorwegovergang De werkgroep heeft verder voorstellen ingediend bij de ge meente Sassenheim om de ver keerssituatie bij de spoorweg overgang Klinkenberg veiliger te maken voor fietsers. Volgens de werkgroep moet Sassenheim aan beide zijden van de Rijks straatweg een fietspad aanleg gen met een paar meter van de spoorwegovergang een goed beveiligde oversteekplaats. Nu ligt slechts aan een zijde van de Rijksstraatweg een fietspad. Matze: „De spoorweg is nu onveilig want fietsers nemen nu eenmaal de kortste weg. Sas senheim wil de bestaande situa tie handhaven omdat het door de Nederlandse Spoorwegen ontwikkelde plan. waarbij het bestaande fietspad wordt om gelegd. te duur is. F.r moet iets gebeuren want dit is gewoon een gevaarlijk punt. Matze wil het werkgroepplan morgenavond tijdens de verga dering van de Sassenheimse commissie voor verkeer toelich ten. Daar wordt het voorstel van het Sassenheimse college van burgemeester ën wethouders om akkoord te gaan met de aanleg van het fietspad 224 en de situatie bij de spoorwegover gang te handhaven, besproken. Raad Wassenaar bepleit handhaven strenge snelheidscontroles wassenaar wilfred simons De maximum snelheid voor de hele Rijksstraatweg in Wasse naar wordt opgetrokken naar 70 kilometer per uur. De strenge verkeercontroles voor te hard rijden blijven echter gehand haafd. De gemeenteraad van het villadorp drong gisteravond aan op deze maatregel om te voorkomen dat de drukke route van en naar Den Haag 'weer een racebaan wordt'. Het was vooral CDA-woord- voerster M.M. Nelisse die pleitte voor effectieve snelheidscontro les op de weg. Vooral buiten de spits wordt er volgens haar nog vaak te snel gereden en zij vindt dat de politie daar niet hard ge noeg tegen optreedt. „Als er straks overal 70 kilometer mag worden gereden, is een effectie ve verkeerscontrole des te noodzakelijker." Op dit punt kreeg zij bijval van de andere politieke partijen. Volgens burgemeester P.H. Schoute wordt er met behulp van radarapparatuur wel dege lijk op snelheid gecontroleerd langs de weg. „Zoals verschil lende leden van dit college aan den lijve hebben kunnen onder vinden." Verder benadrukte hij dat de Rijksstraatweg, als gevolg van aanpassingen die enkele ja ren geleden door Rijkswater staat zijn uitgevoerd, smaller lijkt dan hij werkelijk is. Hier door zouden automobilisten worden ontmoedigd om te hard te rijden. Veiligheid De Wassenaarse gemeenteraad ging gisteravond unaniem ak koord met het instellen van één maximum snelheid voor de Rijksstraatweg. Op het gedeelte tussen het viaduct bij motel De Bijhorst en het voormalige die renpark geldt nu nog een maxi mum snelheid van 50 kilometer per uur. Volgens het college van B en W geeft dit aanleiding tot onduidelijke en dus onveilige verkeerssituaties. Ook zou één snelheid voor de hele weg de doorstroming bevorderen en beter zijn voor het milieu. Op aanraden van B en W maakte de raad gisteravond wel een voorbehoud. De op- en afritten die op de Rijksstraatweg uitkomen, moeten zó worden aangepast, dat de verkeerssitua tie ter plaatse er niet onveiliger op wordt. Zolang er geen zeker heid bestaat dat de voorgestelde wijzingen daadwerkelijk kun nen worden uitgevoerd, blijft de 50-kilometerlimiet bestaan. De gemeente heeft samen met Rijkswaterstaat plannen voor de aanpassing van de op en afritten ontwikkeld en voert die ook samen met deze dienst uit. Pas nadat de plannen zijn uitgevoerd, wordt de snelheids limiet op 70 kilometer per uur gebracht. i „We hopen binnen niet al te lange tijd een helder, duidelijk en zo mogelijk unaniem advies uit te brengen over het ouderenbe leid in Zoeterwoude." Met die woorden aanvaardde de voormalige staatsraad mr. E. Toxopeus de opdracht van de werkgroep coördinerend ouderenbeleid. De werkgroep, waarvan Zoeterwoude- naar Toxopeus het voorzitterschap be- i kleedt, werd gistermiddag geïnstalleerd door wethouder R. Hogenelst. De taak van het gezelschap is het onderzoeken welke voorzieningen er in het dorp nodig zijn om ouderen zo lang mogelijk zelfstandig te la ten wonen. De werkgroep bestaat onder meer uit vertegenwoordigers van de plaat selijke huisartsen, de stichting Midden- Rijnland. Huize Emmaus, het Kruiswerk, de woningbouwvereniging en de ouderen bond. Ook de drie in de raad vertegenwoor digde politieke partijen hebben een lid in de werkgroep. Wethouder Hogenelst zette gistermiddag uiteen dat de bestaande hulpverleningsor ganisaties binnen het ouderenwerk elkaar gedeeltelijk overlappen. Aan de andere kant zijn er ook werkzaamheden die door geen enkele instantie worden verricht. De werkgroep zal volgens hem dan ook kri tisch moeten kijken naar het functioneren van de hulpverleningsorganisaties. Direct na de installatie begon de werk groep met de eerste vergadering. Wethou der Hogenelst sprak de wens uit dat het advies sneller tot stand komt dan de sa menstelling van de werkgroep. „Want dat heeft alleen al acht maanden gekost", al dus de wethouder. Tankstation ziet af van geding tegen Rijnsburg runsburg paul de vueger Tankstation Paree aan de Noordwijkerweg in Rijnsburg ziet voorlopig af van een kort geding tegen de gemeente. De pachter van de benzinepomp. E.J. van Wilsem, wilde Rijnsburg tot het betalen van een schade vergoeding dwingen omdat hij veel omzetverlies verwachtte vanwege bet afsluiten van de Brouwerstraat. Er blijkt in de eerste drie weken dat de weg dicht is echter nauwlijks minder bij Paree te worden getankt. Het kort geding tegen de ge meente stond voor vandaag op de rol, maar is door de advocaat van Van Wilsem, mr. D. Poot, op het laatste moment inge trokken. Poot sluit niet uit dat de zaak op een later tijdstip als nog dient. Bij voorbeeld als half mei de brug over het Oegstgees- terkanaal voor twee maanden dicht gaat. „Mogelijk dat mijn cliënt dan wel de schade lijdt die hij aanvankelijk verwacht te", aldus de advocaat. Van Wilsem hield rekening met een omzetverlies van 70 tot 80 procent als gevolg van het af sluiten van de Brouwerstraat. De straat is vanaf 6 april negen maanden dicht omdat ze wordt gereconstrueerd en er een nieu we riolering wordt aangelegd. „Er komt straks geen auto voor bij en ik kan mijn zaak wel op doeken als ik geen tegemoetko ming krijg", aldus Van Wilsem een maand geleden. Dat de benzinepomphouder tot zijn eigen vreugde geen gelijk heeft gekregen, schrijft zijn advocaat toe aan de publiciteit over deze zaak. „Veel mensen hebben over de ver wachte problemen gelezen en tanken juist om die reden toch bij hem." Het niet doorgaan van het kort geding betekende een streep door de rekening van de KRO-tclevisie. Die wilde de be handeling van de zaak in het Haagse Paleis van Justitie fil men. leiderdorp Hef voormalige gebouw van de Leiderdorpse Volksuniversiteit is gesloopt. In het pand aan de Splinterlaan huisde ook het naaiate lier Sien, dat is verhuisd naar het nieuwe bedrijvencomplex aan de Achthovenerweg. De Volksuniversiteti heeft onderdak gevonden in de voor malige basisschool Zijlkwartier, eveneens aan de Splinterlaan. De gemeente Leiderdorp wil op het vrijgekomen stuk grond huizen bouwen. Wat voor soort woningbouw dat wordt, is nog niet bekend. foto» i ah holvast l

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17