/A 'Als je ze slaat, sla ze dan echt' 'De serie moet nog groeien A im -H3 II 3-I l4.| IM Lfq II 7 18. I9- 1 ma VARA brengt tv-serie over Australisch reddingsteam Rtv show T DINSDAG 28 APRIL 1992 .10 een feestje, maar meestal wist hij plezier en plezier gescheiden te houden. Bij iedere filmpre mière, bij iedere samenscholing van de jet-set, bij ieder spon taan optreden van Elton John op feestjes - overal dook Ringo op, arm in arm met iemand die minder beroemd was dan hij zelf en steevast gekke gezichten trekkend voor de camera's. Maar zijn manier van leven moest veranderen toen het drinken uit de hand begon te lopen. Tegen het eind van de jaren tachtig slaagde hij erin de zware drank op te geven. Jammer ge noeg ging hij over op wijn: ze ven flessen per dag, wanneer hij het rustig aan deed. Tekenend voor de manier waarop Ringo's drankverslaving zijn leven ver traagde is het feit dat hij al in 1976 het plan had opgevat om met een superband op toemee te gaan en al zijn favoriete nummers te spelen. „Ik was ja renlang zó dronken dat ik die plannen pas in 1989 kon verwe zenlijken." In oktober 1988 meldde hij zich samen met zijn vrouw, de actrice Barbara Bach, bij een af- kick-centrum in Arizona. Nu zegt hij van de drank af te zijn. „Ik drink al drieëneenhalf jaar niet meer, en elke dag komt daar weer een dag bij, god dank." Oppoetsen De muzikale sessies voor de nieuwe cd vonden ook op chris telijke tijden plaats. „We werk ten van twaalf uur 's middags tot acht uur 's avonds. Al die nachtelijke sessies - het hoeft niet meer voor mij. Met The Beatles waren we soms drie da gen en nachten achtereen in de studio en dan raakte ik losgesla» gen." „Maar ik gebruik nog steeds een Ludwig drumstel in dezelf de vijf-drum opstelling die ik al jaren gebruik. Ik krijg ze nog steeds gratis, wat natuurlijk helpt En ik gebruik nog steeds de cymbalen die ik had toen The Beatles in februari 1964 in The Ed Sullivan Show optraden. Ik moet ze nodig weer eens op poetsen." Starr zegt dat hij zelfs weer songs is gaan schrijven. Op Ti me Takes Time staan drie com posities van zijn hand. „Plotse ling ging het als een lopend vuurtje door Los Angeles: raad eens wie een plaat aan het ma ken is? Dus toen kwamen ladin gen songs binnen en we moes ten een keus maken. Sommige nummers kon ik onmogelijk zingen omdat de tekst te dom was. Eén lied ging over een 17- jarig meisje en ik voelde me net een vieze ouwe bok; ik kon ge woon niet zingen over het li chaam van een grietje van 17. Ik bedoel, ik ben 51 en ik dacht ge- „Maar op onze toemee zullen we ook de populaire nummers brengen: 'With a Little Help From My Friends', Yellow Sub marine'. De mensen zouden zich niet serieus genomen voe len als ik die songs niet zou doen. Ik heb ze niet geschreven, maar ik ervaar ze als mijn songs. Het is Ringo's stem, dat is wat je hoort. Het is geen Pa- varotti, maar we zingen niet vals en we weten hoe we een song moeten brengen. Ik zou zeker niet willen klinken als Mi chael Bolton - ik wil je niet bele digen, Michael, maar..." Vertaling: Margreet Heslinga. 10 meest bekeken programma's van de afgelopen week 1% kijkdichtheid is ca. 133.000 kijkers van 6 jaar en ouder dag ZO. programma Journaal 20.00 uur j omroep i NOS 'kdh 29% kijkers x 1000 3.920 zo. Studio Sport NOS 20% 2.660 za. Oppassen 5 18%. 2.420 za. Flying Doctors VARA 17% 2.280 za Sonja op Zaterdag VARA 15% 1.980 za Per seconde wijzer VARA 14%: 1.930 vr. Wie ben ik RTL-4 14%! 1.880 vr. Goede Tijden RTL-4 14%: 1.850 Staatsloterijshow VOO 14%: 1.850 «10.1 vr. Crime Time TROS 13% 1.810 anp/bronAGB M«Sa/NOS Ringo Starr terug in de muziek Een zwaar drankprobleem weerhield hem jarenlang van een toernce, die nu toch eindelijk in Juli van start zal gaan. Voorafge gaan door de nieuwe cd Time takes time\ Ringo Starr, de meest onderschatte Beatle, is weer terug in de muziek. „Ik gebruik nog steeds de cymbalen die ik had met The Beatles in februari 1964. Ik moet ze nodig weer eens oppoetsen." GILES SMfTH THE INDEPENDENT egen het licht van de andere drie lijkt Rin- JL go's muzikale bijdra ge aan de songs van The Beatles achteraf wat magertjes. Maar hij had wél het idee om bellen te blazen in een glas water en dat van dichtbij op te nemen tij dens de opname van Abbey Hood's 'Octopus's Garden' (een compositie van Ringo). En het was ook Ringo die de term 'Hard Day's Night' verzon. Hoe dan ook, menigeen beweert dat hij zich destijds zomaar voor de lol bij The Beades heeft aange sloten. Een van de mensen die Starrs gebrek aan talent het meest consequent heeft bekritiseerd, is Ringo Starr zelf, en dat heeft de zaak ook al geen goed ge daan. Dit is hoe hij zijn vaardig heid als drummer verklaart: „Kén van mijn stelregels is: èls je ze slaat, sla ze dan echt. Met drums krijg je maar één kans. Je kan beter stevig de fout in gaan dan je slap op te stellen en je te verstoppen voor fouten. Zo heb ik er altijd over gedacht: geef ze van katoen. Ik ken geen techni sche termen. Ik kan geen echte roffel spelen. Een kleintje lukt me nog net. Maar dat is alles wat ik nodig heb voor de stijl die ik speel.' Of hij nu begaafd is of niet, Starr is een van de weinige drummers in de popmuziek die baanbrekend werk heeft ver richt in een bepaalde stijl, die al te horen is op het vroege 'She Loves You': de hi-hat cymbalen die bijna voortdurend worden gebruikt („Ik heb hem gewoon open laten staan en wat ruisend laten klinken. Ze vonden het al lemaal geniaal, maar ik heb het gewoon gedaan"), terwijl de tomtoms er op los beuken. Ve len zouden het technisch ge sproken beter hebben gekund, maar het zou niet hetzelfde zijn geweest. „Ik geloof dat niemand speelt zoals ik. Onlangs liet ik mijn zoon Zak de nieuwe cd horen. Op het nummer What Goes Around' komt een z.g. fill voor en Zak zei: 'Jij bent de enige die ongestraft zoiets kan doen, pa'. En zo n zelfde fill hoor je ook op Sgt. Pepper, hetzelfde idee..." Starr laat zien wat hij bedoelt en slaat driftig met zijn vuisten in de lucht. „Hij staat wijd open. Het gaat bom (zeer lange pauze) b-bom (zeer lange pauze) b- bom (zeer lange pauze) bom- psjjj. 7jz staan bekend als klas sieke Ringo-fills. Zo speel ik en daar kickte iedereen zo op." Betalen Zo veel jaar na dato vergeet je gemakkelijk hoe groot tóngo's populariteit ten tijde van The Beatles was. In zijn gedetailleer de biografie over Starr Ringo Starr: Straight Man or joker?) beweert Alan Clayson dat 'I Lo ve Ringo' buttons beter ver kochten dan alle andere Beatle- prullaria. Hij vertelt ook hoe Ringo op het hoogtepunt van de Beatle-manie zijn oude school bezocht om tot z'n grote ontzet ting te ontdekken dat mensen moesten betalen om zijn oude schoolbank te bezichtigen. „Ik heb jarenlang niet naar de platen van The Beatles geluis- De Vereenigde Algemeene, VARA's eigen Somedy-primeur Heeft Nederland be hoefte aan alweer een nieuwe gezelli ge Nederlandse comedy serie? Ja, meenden ze bij de VARA. Dus kunnen wij kijkers met in gang van vanavond de perike len volgen van het personeel van de Vereenigde Algemeene', een bankfiliaal in een platte landsdorp. De hoofdrollen wor den vervuld doorr Karin Bloe men, Janke Dekker, Titus Tiel Groenestege, Hans Beijer en Ak- kemay, terwijl regisseur Egbert van Hees ziin comedy-debuut maakt. Panda begaf zich naar de splinternieuwe Studio 23, opnamelocatie van de 'De Ver eenigde Algemeene' en kreeg daar een voorproefje. Studio 23 is opgedeeld in een aantal 'sets' van 'De Vereenigde Algemeene': het bankkantoor, de huiskamer van de directeur, de kluis (vol met piepschuimen goudstaven) en het café waar men veelvuldig zijn toevlucht zoekt. Daar staat ook de moni tor waar de verzamelde geno digden de eerste twee afleverin gen kunnen bekijken in gezel schap van de 'cast'. Thomas Notermans, perschef van de VARA, legt uit dat het niet alleen gaat om een serie met een hoog spelplezier-gehalte', volgens hem is er ook sprake van iets nieuws. 'De Vereenigde Alge meene', zegt hij, is een 'Some- dy', een fijne mix van Soap en Comedy. Daar gaan we effe goed voor zitten. De lichten gaan uit en we zit ten twee maal vijfentwintig mi nuten aan de buis gekluisterd. Tijdens aflevering één wordt er twee keer gelachen, bij afleve ring twee viereneenhalf keer. Groot voordeel is dat de VARA heeft afgezien van het gebruik van kunstgelach, daartegenover kan het niet geringe aantal flau we grappen worden geplaatst. Maar we moeten vooral begrij pen, de medewerkers laten niet na een en ander te benadruk ken, dat dit nog maar het begin is. De serie moet en zal zich nog verder ontwikkelen. Aardige rol Er is een aardige rol macho filiaalchef van de concurrent van Wilbert Gieske, bekend als de vader van Arnie uit 'Goede Tijden, Slechte Tijden'. Inmid dels is hij uit GTST verdwenen. Voor altijd? „Ik kom waarschijn lijk niet terug. Maar, zeg nooit nooit." Gieske is wel blij dat hij GTST achter de rug heeft. „Met soap is het zo, na een tijdje heb je al les al een keer gespeeld. Zo leuk als het is om bekend te zijn en vast werk te hebben, zo jammer is het als je je als acteur niet kunt ontwikkelen. Met deze nieuwe rol kan dat wel, het is weer iets heel anders, ik speel een beetje een vervelende man. Groot voordeel is ook dat hier langzamer, aandachtiger ge werkt wordt dan bij GTST. Daar werden vijf aflevéringen per week opgenomen, en dat gaai natuurlijk ten koste van. Hier is meer tijd om tot goede presta ties te komen." Hij vindt dat de nieuwe serie een mooi potentieel heeft. „Het is hier en daar nog wat te traag, Het Wereldje PANDA DE L'ISLE maar dat is een kwestie van in spelen. Dat gaat wel lukken. Er is een prima sfeer op de set. Ti tus is een kanjer, Karin ook en Janke Dekker is in deze rol pre cies op haar plaats." Janke Dekker speelt Saskia de Vries, een pittige dame die af komstig is van het hoofdkan toor in Amsterdam. Ze is de be oogde opvolger van filiaaldirec teur Blauwboer. „Het is een he le leuke rol, ik sta met een aar dig conflict binnen de rest van de mensen. De personen in de ze serie verschillen onderling heel duidelijk van elkaar, dat geeft de acteurs de kans heel goed te spelen. Ik vind het ook fantastisch om met Egbert van Hees te werken. Hij is een tech nisch heel hoog begaafd regis seur. Hij denkt meteen, bij de repetities, in plaatjes, in shots. En hij maakt hele ingewikkelde 'rijders'. Dat vergt veel van de acteurs, maar dat levert wel spannende televisie op." Vrijheid Janke vindt deze rol beduidend leuker dan haar debuut in Vreemde Praktijken'. „Dat was erg passief. Veel wachten. Hier kan ik echt heel veel van mijn eigen eieren in kwijt. Die vrij heid wordt me gegeven, en die pak ik dan ook. Zinnetjes veran deren, dingen visueel verster ken. Het zijn kjeine details, maar ze zijn wel belangrijk." Vanwege haar rol in 'De Ver eenigde' heeft Janke al haar the ater- rollen voor het volgend sei zoen afgezegd. Hello Dolly', 'Hollywood by Night' en zelfs 'Anatevka', waar ze dit seizoen in schitterde, zullen het zonder haar moeten doen. „Ik heb dit nu twee maanden gecombi neerd met 'Anatevka', en zo wil ik niet leven. Dus ik heb heel bewust voor deze serie geko- Karin Bloemen speelt de vrouw van de bankdirecteur, die zich vooral toelegt op gezonde maaltijden voor haar man; lin- zenschotels, gierstepapjes en veel muesli. Ze voelt zich heel vertrouwd in de serie. „In het begin vond ik tv eng, nu is dat helemaal weg. Het gevoel van vertrouwen dat ik nu heb komt vooral door Egbert van Hees, die man is echt fantastisch." Titus Tiel Groenestege vindt het grote probleem bij televisie dat je - in tegenstelling tot het theater, waar try-outs gehouden worden - een produkt voor de ogen van de kijker moet ontwik kelen. „En daar is heel veel geld mee gemoeid. In aanmerking genomen dat we praten over de eerste afleveringen vind ik deze serie heel goed. Het is ook moeilijk, de acteurs kennen el kaar niet, de schrijvers wisten van te voren niet wie de rollen zouden gaan invullen." Titus vindt zijn rol - die van kassier Jaap Kolenbrander - enig om te spelen. „Omdat hij laf is en hy pocriet. Omdat hij naar boven likt en naar beneden schopt en zichzelf constant in moeilijkhe den brengt. Dat is veel leuker om te spelen dan een aardige, gevoelige man." Hoe succesvol de 'Algemeene' zal gaan wor den, daar heeft hij geen idee van. „Als ik ergens geen ver stand van heb, is het van tv-pu- bliek. Dat verbaast me iedere keer weer." (Vanavond om 20.40 uur, Nederland 2) De VARA zendt vanavond om kwart voor acht de eerste afleve ring uit van de dertiendelige tv- serie 'Police Rescue'. Zij het ge romantiseerd wordt daarin een indruk gegeven van de werk zaamheden die de korpsleden van het Sydney Police Rescue Squad dagelijks moeten op knappen. In de Australische metropool fungeren ze dag en nacht als probleemoplossers. In de serie rijden gevaar en ontroering als het ware met de brigade mee. Dat de agenten zich niet alleen maar machogedrag maar wa rempel ook menselijke warmte kunnen tonen, komt in 'Police Squad' telkens weer tot uiting. In de serie wordt keer op keer ingezoomd op het privéleven van de agenten. En wat blijkt? Waar de heren en dame Sonia Todd neemt de enige vrouwelijke rol voor haar reke ning in de creatie van de onge huwde Georgia Rattray in dienst niets en niemand ont ziend te werk gaan en in staat blijken tot het opknappen van adembenemende karweien, daar gaan ze in de huiselijke kring beduidend minder doortastend hun gang. STRIPS Ringo Starr (51) nu: „Ik was jarenlang zó dronken dat ik mijn plannen pas in 1989 kon verwezenlijken." Naast hem op de foto zijn vriendin Barbara Bach. foto ap terd. Ik moest ze een poos weg zetten omdat me weer precies voor de geest kwam wat er op die en die avond was gebeurd, wie wat had gezegd en wat er was voorgevallen. Nu vind ik het fantastisch dat ik er weer gewoon naar kan luisteren en ervan kan genieten. Ik kan naar de muziek zelf luisteren, omdat ik niet langer direct afreis naar het verleden." „George Martin is bezig met een film over het maken van Sgt. Pepper en hij heeft George, Paul en mijzelf geïnterviewd. Toen hij mij kwam interviewen, vond ik dat ik beter eerst de plaat nog eens kon beluisteren; ik had hem al heel lang niet ge hoord. Het was bijzonder inte ressant om de lp een paar keer achter elkaar helemaal af te draaien. Het klinkt misschien naïef, maar ik vind het een ge weldig album. Interessant is met name de verscheidenheid aan opvattingen in de songs. Wanneer ik dit met mijn nieuwe cd vergelijk, klinkt die nogal eentonig. Van George's Indiase snaren naar 'Lovely Rita'. Zo van: wat is hier in godsnaam aan de hand? Het is een fascine rende plaat en ik heb nooit be weerd dat dit een van mijn fa voriete albums was, maar nu ben ik er helemaal weg van." Stuk in de kraag Na The Beatles begon ook Rin go Starr een solocarrière, deed hier en daar wat in de filmwe reld en leende zijn Liverpoolse accent aan de Britse kindertele visie. Maar hoofdzakelijk zoop hij zich een stuk in de kraag, met name in de jaren tachtig. Hij bracht de jaren tachtig ei genlijk op twee manieren door öf hij was op feestjes óf hij was op vakantie. Een enkele keer bezocht hij tijdens zijn vakantie BOES Een deel van de cast van de tv-serie 'Police Rescue'. Neem bijvoorbeeld Steve 'Mickey' McLintock, een rol van Gary Sweet. Politiefunctionaris McLintock gaat'zo op in zijn werk dat hij totaal vervreemdt van z'n echtgenote. Scheiding is onvermijdelijk. Elk lid van het reddingsteam vervult een speciale taak. Geor gia Rattray staat haar mannetje op rotshellingen; als geen ander verstaat ze de kunst mensen te bevrijden vanuit hun benarde positie op rotshellingen. En Pe ter 'Ridgy' Ridgeway (Tim Mc- Kenzie) mag zich met recht ex- plosievenexpert noemen. Ser geant Fred 'Frog' Catteau (Marshall Napier) wordt be schouwd als de technicus van het team, dat verder nog bestaat uit Trevor 'Sootie' Coledale, de man die zich erop heeft toege legd mensen uit autowrakken te bevrijden. 'Police Rescue' is een co-pro- duktie van Australian Broadcas ting Company en BBC. BOLLEBOOM Drie personeelsleden van 'De Vereenigde Algemeene'. Op de voorgrond Akkemay, Janke Dekker bezet het bureau en ten slotte Titus Tlele Groenestege. foto-frankfuffnir

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 10