Leidsch Dagblad Genscher in mei weg als minister Wöltgens: Bezwaren aan snelle besluiten Jé Vechtpartij om kunst Bergbeklimmers pakken De Valk in Kabinetscrisis hangt in de lucht Duitsland plat door staking ambtenaren MAANDAG 27 APRIL 1992 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 39837 LOSSE NUMMERS 1.50 Rode Khmer 2 Ondanks het feit dat het vrede is, wordt de Rode Khmer in Cambodja nog steeds gevreesd. hillegom kees jongsma medewerker De herstelwerkzaamheden van het vernielde kunstwerk Memo rial Red in de Hoftuin in Hille- gom hebben vrijdagavond tot een stevige vechtpartij tussen de kunstenaar en een tegen stander van het kunstwerk ge leid. De criticus, een 55-jarige Hil- legommer, kreeg na op- en aan merkingen over de kwaliteit van het object, slaande ruzie met de op zijn beurt beledigde kunste naar. De Hillegommer begon volgens de kunstenaar aan zijn trapleer te sjorren, waarop de kunstenaar hem een klap met een bollenmand gaf. De kriti- kaster heeft inmiddels aangifte van mishandeling gedaan bij de rijkspolitie in Hillegom. De kun stenaar in een reactie: „Deze man respecteert op geen enkele manier de vrijheid van me ningsuiting die ook een kunste naar in deze maatschappij ge niet." De Hillegommer verklaart zijn aanhoudende protest als volgt: „Ik kan niet tegen onrecht en onbenulligheid. Die rare manden, dat was voor mij de grens." Bloot in bosjes Een half ontklede, slapende man in de bosjes van de Haar lemmerhout heeft een fietser vanmorgen de stuipen op het lijf gejaagd. De fietser dacht dat er een lijk lag en waarschuwde de politie. Toen agenten een kijkje gingen nemen, bleek 'het lijk' tot leven te zijn gewekt door twee ambulancebroeders. Die hebben hem ?ijn broek en schoenen weer aangetrokken. De politie heeft hem thuis afge leverd. leiden Vijf bergbeklimmers trot seerden zaterdagochtend een ste vige wind bij het 'inpakken' van Molen de Valk. Zo'n drie uur de den de leden van de Nederlandse Bergsportvereniging er over om de bovenste twaalf meter van het gebouw te omwikkelen met een enorme Nederlandse vlag. Een ac- i de Leidse Vereniging Ko- die met deze stunt r aan wil herinneren dat op 30 april de vlag dient te worden uitgestoken. Vorig jaar is op eenzelfde manier de Stadhuis- toren ingepakt. Voor de vlag is in totaal zo'n 340 vierkante meter stof gebruikt. Zaterdagochtend vroeg is de enorme lap door zestig leden van de Leidse Road Runners Club vanaf het stadhuisplein in looppas naar Molen de Valk ge bracht. De molen blijft tot donder dagavond ingepakt. FOTO HIELCO KUIPERS Supermarkten 3 Er is een opening in het conflict over de super markt-cao. De FNV stelt voor de loonachterstand in twee jaar weg te werken. Afghanistan 4 Vrouwen en kinderen vluchten voor de ge vechten die zijn uitgebro ken in Kabul, de hoofdstad van Afghanistan. De Tijd van Toen 7 Oudste arbeiderswo ningen van Leiden aan de Ververstraat zijn vrijwel ongeschonden bewaard gebleven. Nog geen abonnee n r I 07 I - 161400 DuLI 071 - 161353 Duitse liberaal wil het kalmer aan doen berlun hans hoog en puk De 65-jarige Duitse minister van buitenlandse zaken Ge nscher treedt op 17 mei af. De liberaal deelde vanmorgen het bestuur van zijn partij mee dat hij uit eigen vrije wil gaat en met opzet ruim voor de algemene verkiezingen van 1994 zijn stoel vrij maakt. Hij zal wel als gewoon par lementariër in de Bondsdag blijven. uitsluitend persoonlijke motie ven voor zijn aftreden. Gen scher heeft twee hartinfarcten achter de rug en maakte enkele maanden geleden al duidelijk dat hij het iets kalmer aan wilde doen. Maar dat hij nu Buiten landse Zaken opgeeft, kwam voor iedereen als een volslagen verrassing. Kohl moet nu op zoek naar een opvolger. De christen-de mocraten hebben er geen ge heim van gemaakt dat zij het na 18 jaar Genscher niet meer dan billijk vinden dat een vertegen- CORRESPONDENT Genscher zei dat hij begin dit jaar kanselier Kohl al van zijn plannen op de hoogte had ge steld. Over details heeft hij daarna uitvoerig met Kohl ge sproken tijdens diens paasva kantie in Oostenrijk. Genscher, geboren in het vroegere Oostduitse Halle, was van 1969 tot 1974 minister van binnenlandse zaken en zat daama onafgebroken op bui tenlandse zaken. Hij noemde woordiger uit de CDU/CSU de ze post overneemt. De liberalen peinzen daar echter niet over. Als mogelijke kandidaten gel den de vroegere staatssecretaris VB buitenlandse zaken en hui dige bouwminister Irmgard Adam en de minister van eco nomische zaken jurgen Molle- Aan christen-democratische kant hebben de pas tot defen sieminister benoemde Volker Ruhe en de Beierse CSU-voor zitter en minister van financiën Waigel belangstelling voor de vacante functie. Het ziet er naar uit dat Kohl zijn voor einde dit iaar geplande grote kabinets- hervoming na de verrassende stap van Genscher toch zal moeten vervroegen. Pagina 4: Na 18 jaar is het ge noeg. den haag gpo-a De spanning in de coalitie is het afgelopen weekeinde sterk op gelopen. PvdA-fractieleider Wöltgens zei gisteren dat „er geen reden meer is voor het voortbestaan van dit kabinet" als de laagste inkomens er vol gend jaar één procent op ach teruit gaan, terwijl de hoogste inkomens er anderhalf procent koopkracht bij krijgen. Het CDA heeft weinig moeite met een dergelijk koopkrachtbeeld. Premier Lubbers zei afgelo pen vrijdag bij de présentatie van het kabinetsakkoord over de begroting voor 1993, dat de laagste inkomens er volgend jaar maximaal één procent op achteruit mogen gaan. Wel zal het kabinet deze zomer nog proberen dè achteruitgang te beperken, maar behoud van koopkracht zit er volgens de eerste minister „absoluut niet in Twee maal modaal gaat er volgend jaar volgens de huidige ramingen anderhalf procent op vóóruit. Onvermijdelijk, aldus Lub bers, die zei namens het hele kabinet te spreken. Dat laatste weersprak vice-premier Kok. „Er zijn wel opvattingen binnen berlun hans hoogenduk In de meeste grote Duitse ste den zijn afgelopen nacht om twaalf uur precies de buschauf feurs, tram- en metrobestuur ders, in staking gegaan. Miljoe nen Duitsers kwamen daardoor vanmorgen uren te laat op hun werk. Vuilnisophalers lieten vanmorgen de containers staan en postbodes bleven thuis. Postkantoren bleven gesloten en bij de servicediensten van de telefoondienst klonk alleen nog maar de ingesprektoon. In diverse schouwburgen en theaters bleven zaterdag en zondag de gordijnen al dicht, omdat het technisch personeel het werk neerlegde. De werknemers volgen de op roep van de bonden van over heidspersoneel om het werk neer te leggen zo lang de werk gevers geen gehoor geven aan hun looneisen. De bonden, die de cao-onderhandelingen wa ren ingegaan met een looneis van bijna 10 procent, waren uit eindelijk bereid genoegen te ne men met het door bemiddelaars uitgewerkte compromis van 5,4 procent. De centrale overheid, de deelstaten en de gemeenten bleven echter bij hun aanbod van 4,7 procent. De stakingen werden in de loop van vandaag uitgebreid tot de ministeries van economische zaken, defensie en de centrale regeringsvoorlichtingsdienst. Verder worden acties voorbe reid in de stadhuizen, de sector kunst en cultuur, universiteiten, het gezondheidswezen, de luchthavens, de energievoorzie ning en in de rekencentra van de staat en de belastingdienst. In de Duitse metaal vonden vandaag ook de eerste acties plaats, nadat de IG Metaal, die 9,5 procent loonsverhoging eist, het bod van 3,3 procent van de werkgevers als een provpcatie van de hand had gewezen. De Nederlandse Spoorwegen melden dat wegens de acties vanaf vandaag rekening moet worden gehouden met het uit vallen van treinen en met lang durige vertragingen. Quick Boys punt van titel katwuk Eén punt uit twee wedstrijden. Dat wat Quick Boys na de overwinning op concur rent Heerjansdam nog slechts nodig heeft om de titel in de eerste klasse A te prolongeren. Dat kan zaterdag dus al. Pikant genoeg moet dat gebeuren bij buur Rijnsburgse Boys, de club die twee jaar geleden nog kampioen was, maar dit seizoen onder de maat is gebleven. Cadeau geven doen ze op Middelmors natuur lijk niets. Daarvoor is de rivaliteit tussen de dorpen nog altijd te groot. UDWS kampioen zoeterwoudé in Zoeterwoude voldeed UDWS aan de verwachting. De vierdeklasser, van meet af aan favoriet voor het kampioenschap, greep een wedstrijd voor het einde van de competitie de titel. UDWS won met 2-1 van SJZ en mag zich vanaf nu derdeklasser noe- Zesde titel in zeven jaar Groningen PSV veroverde in Groningen zijn zesde landstitel in zeven jaar tijd. De ploeg uit Eindhoven kreeg daartoe alle medewerking van de plaatselijke FC die in tegenstelling tot vorig seizoen dit maal geen poot uitstak. Voor coach Bobby Robson, oudgediende Eric Gerets en mogelijk ook voor Gerald Vanenburg betekent de titel tevens een afscheid. De eerste twee gaan weg, laatstge noemde wil weg. Hij is uitgekeken op landstitels. Het wordt nooit meer rustig op sportpark Nieuw Zuid in Katwijk. Vo rige week 5000, deze keer 6000 toeschouwers bij Quick Boys. het kabinet die in die richting gaan. maar niet bij mij en de andere PvdA-ministers". aldus de PvdA-leider. Een denivelle ring zoals door Lubbers ge schetst, noemde hij „niet draag baar voor de PvdA' Naar aanleiding van de com motie gaf de Rijksvoorlichtings dienst een verklaring uit waarin een meningsverschil tussen Lubbers en Kok werd tegenge sproken. „In de zomer wordt beslist hoe en in welke mate in vulling kan worden gegeven aan het uitgangspunt de koopkracht van hen die op de koppeling zijn aangewezen, zoveel moge lijk te beschermen", aldus de verklaring. Maar later op de dag herhaalde Kok zijn standpunt voor het NOS-journaal. De scheidslijn tussen Lubbers en l°°P' tussen CDA en Afr '/cj PvdA. CDA-fracticleider Bnnk- jpi* -*'■man stelde zich direct vierkant •"1RprwtV Oachter Lubbers op. terwijl zijn 1 collega Wöltgens het kabinet ra heeft gevraagd nog deze week in een brief uiteen te zetten wat er nu precies is besloten. Daar na wil hij een kamerdebat. Gis teravond is al druk overleg over de brief gevoerd. In politiek- Den Haag wordt overeenstem ming tussen Lubbers en Kok over deze brief cruciaal geacht voor het voortbestaan van het kabinet De WD wil hoe dan ook dat lubbers zich woensdag in de Kamer komt verantwoorden. ..Als de vice-premier en de pre mier elkaar gaan tegenspreken is er toch wel erg veel aan de hand. Dit is absoluut het begin van het einde", aldus WD-vice- fractievoorzitter Dijkstal FNV-voorzitter Stekelenburg lieten gisteren weten dat een kabinet ..dat een beleid Lub bers-Brinkman voert voor hem mag vertrekken en dat zijn vak centrale de loonmatiging defini tief laat vallen als de inkomens verschillen veel groter worden. FOTO IOEK ZUYDIRDUIN In verband met Koninginnedag zijn onze kantoren op donder dag 30 april geslóten. Voor het plaatsen van advertenties in onze edities van vrijdag 1 mei en in de diverse rubrieken van zaterdag 2 mei zijn de sluitingstijden als volgt Donderdag 30 april: Gewone advertenties. Fam. berichten,' woensdag 20 april 12 00 uur donderdag 30 april 08.00 uur Vrijdag 1 mei: Autorubriek, Sleuteltjes. Gewone advertenties, Fam. berichten, Zaterdag 2 mei: Onroerend Goed, Personeel. Gewone advertenties, Fam. berichten, Directie Leidsch/Alphens Dagblad. woensdag 29 april 10 00 uur woensdag 29 april 14.00 uur woensdag 29 april 17.00 uur vrijdag 1 mei 08 00 uur woensdag 29 april 16.00 uur woensdag 29 april 16.00 uur vrijdag 1 mei 12.00 uur vrijdag 1 mei 17.00 uur beek carel goseung PvdA-fractievoorzitter Thijs Wöltgens zit erbij alsof er geen politieke spanningen zijn. Hij heeft zojuist in onvervalst Lim burgs zijn eerste pilsje van de ze zondag besteld. Hij schudt vriendelijk de hand van een Alkmaarse toerist, die op 'Maastricht Airport' met zijn kinderen vliegtuigen bekijkt. „Ik zie niet zo vaak een kamer lid", zegt de Alkmaarder. Wölt gens: „Moet u daarvoor hele maal uit Alkmaar naar Zuid- Limburg komen?" De politieke spanningen zijn het afgelopen weekeinde dui delijk opgelopen- Het kabi netsbesluit van afgelopen vrij dag over de inkomensontwik keling volgend jaar, wordt door CDA en PvdA totaal ver schillend uitgelegd. Premier Lubbers meent, gesteund door de CDA-fractie, dat voor de mi nima een inkomensachteruit gang van I procent acceptabel is. Vice-premier Kok noemt, met steun van de PvdA, een dergelijke inkomensachteruit gang „onaanvaardbaar". Wöltgens doet er alles aan de politieke spanning niet verder te laten oplopen. „Er zijn zin nige besluiten genomen die al les te maken hebben met het politieke profiel van dit kabi net De prioriteiten zijn duide lijk zichtbaar gemaakt Bij on derwijs is een dreigende aan slag van 650 miljoen gulden weggenomen, er komt extra geld voor de binnenlandse vei ligheid, er is financiële ruimte gecreëerd voor de arbeidsvoor waarden van ambtenaren en trendvolgers en vanuit de de fensiebegroting wordt extra hulp aan Oost-Europa gefinan cierd. Dat zijn belangrijke din gen." De PvdA-fractieleider be strijdt dan ook het beeld als zou dit kabinet besluiteloos zijn. Hij geeft in een kort colle ge aan dat nog nooit eerder een kabinet in een zo vroeg stadium belangrijke beslissin gen heeft genomen over de be groting van het komende jaar. Maar hij ziet in dat daar ook bezwaren aan kleven. „Het is heel nieuw dat bij de Kaderbrief al over inkomens plaatjes wordt gesproken tot lp de tweede of derde decimaal, acht maanden voordat het jaar waarover het gaat, begint, je weet één ding absoluut zeker over de cijfers die nu worden gehanteerd, namelijk dat ze er de komende zomer anders uit zullen zien dan nu. Dan moet de discussie weer helemaal op nieuw worden gevoerd." Toch ziet de PvdA'er wel in dan het niet anders kon. „Als je een gesprek wilt met de soci ale partners over de Inflatie en de loonontwikkeling, zal het kabinet ook een eigen inzet moeten hebben. Daarbij kan lastenveriichdng in de vorm van btw-veriaglng worden in gezet om loonmatiging te be werkstelligen." Pagin HET WOORD IS AAN Een van de beste manieren om mensen te beoordelen is: kijken wat ze doen als hun iets gratis wordt aangeboden Ann Landen VANDAAG Binnenland - Buitenland - Cultuur Familiebenchten6 Feiten en meningen2 Info8 Programma's13 Regio5,7,9 RTV Show- Sport VANDAAG OOK LEVEN EN WONEN PAGINA 25 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Perioden met regen Vannacht opktanngen en een mi nimumtemperatuur van ongeveer 5 graden Overdag veel bewolking en penoden met regen Middag- Man (78) onwel: omgekomen bij Rijnsaterwoude runsattrwouof Een ongeval op dc Provinciale Weg 7 (Alphen Leimuiden- Nieuw Vennep) ter hoogte van Rijnsaterwoude heeft gisteren een 78-jange automobilist uit Aalsmeer het leven gekost. De man, die in de richting Lrimui dn md, li vanotddft oprari «worden en op de linker weg helft MM Ingek omen. Daar botste hij frontaal op een tegen ligger. een auto bestuurd door een 56 jarige man uit Capellc aan den llssel. Ambulanceper soneel heeft nog getracht de in woner van Aalsmeer te reani meren Hij is r< hter op weg naar het ziekenhuis overleden. De automobilist uit Capelle is met MMMM MB het Rijnoordziekenhuis in Alphen overgebracht HOELANG KUNTU NOG ZONDER? I itlMMNtil iihmmM an on tv »«if ét kreot j Mf tic twee weke* fretit M^P^Pnemeni betaal daarna .□Per maand 27.80) waeutoma titche betaling' Par Kwartaal (f 80.10) we accept I g*o |0 Per kwartaal <f 80.10) via auto matitcba betaling* Naam an voorletter* i controle barorgmg) Summa bank. gworekenmg LasHch Dagblad Iwnordnummec 10080 2)00 VB Lwden I 8 712141

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1