Vredesleger voor Bosnië zit er niet in Buitenland Hongerstaking tegen Sjevardnadze Betogers eisen actie van Poolse politici Van Rooy met 10.000 spiraaltjes in Vietnam Russisch leger ook bij vrede levensgevaarlijk Akkoord neemt onrust in Afghanistan niet weg ZATERDAG 25 APRIL 1992 6 The Independent IPS VLs eten verhoogt geboortegewicht baby lqnden Deense onderzoekers hebben vastgesteld dat vrouwen die veel vis eten een langere zwangerschap doormaken en een kind met een hoger geboortegewicht baren dan vrouwen die geen of weinig vis eten. Hoe langer de zwangerschap hoe beter de overlevingskansen en de gezondheid van baby's. De resulta ten van het Deense onderzoek worden vandaag gepubliceerd in het gezaghebbende wetenschappelijke tijdschrift The Lancet. Ook einde aan tweede huwelijk boesak Johannesburg De Zuidafrikaanse theoloog Allan Boesak heeft aangekondigd dat er een einde is gekomen aan zijn tweede hu welijk. Hij trouwde 14 maanden geleden met Elna Botha, een ver familielid van de voormalige Zuidafrikaanse president. Patten wordt gouverneur van Hongkong lqnden De Britse regering heeft Chris Patten benoemd tot gou verneur van Hongkong. Patten, de voorzitter van de regerende Conservatie Partij, verloor zijn Lagerhuiszetel bij de verkiezin gen. Premier Major bood hem daarop Hongkong als troostprijs aan. Het gouverneurschap van de kroonkolonie is de best be taalde ambtelijke functie in het Britse rijk. Als Patten in 1997 het licht uitdoet in de kroonkolonie, zal zijn bankrekening met on geveer twee miljoen gulden zijn gegroeid. Andreotti dient ontslag kabinet in rome» Giulio Andreotti, de 50ste premier van Italië sinds de Tweede Wereldoorlog, heeft gisteren het ontslag van zijn kabinet ingediend bij president F rancesco Cossiga. De christendemo craat was sinds juli 1989 eerste-minister. Wie Andreotti gaat op volgen is nog onbekend. De verwachting is dat de formatie in het gunstigste geval enige weken in beslag zal nemen. Opening van Eurotunnel uitgesteld londen De opening van de Kanaaltunnel moet wellicht op nieuw worden uigesteld. Dat het Frans-Britse concern dat de tunnel gaat exploiteren gisteren gezegd. Reden voor de vertra ging is een conflict met het consortium van aannemers, dat vier miljard gulden meer wil dan oorspronkelijk was afgesproken. De kosten, ooit geraamd op 15 miljard gulden, zullen minstens het dubbele belopen. Aanvankelijk zou dé tunnel in 15 juni 1993 open gaan, later werd dat 'de nazomer van 1993'. Jeltsin zou nu worden herkozen moskouDe Russische president Jeltsin heeft nu meer aanhang onder de kiezers dan toen hij in juni 1991 tot president werd ge kozen, zo blijkt uit een opiniepeiling van de krant Rabotsjaja Tri- boena. Hij kan rekenen op de steun van 60,9 procent van de kie zers in Rusland, 3,6 procent meer dan vorig jaar. Lord Carrington voorzichtig optimistisch De Verenigde Naties sturen vooralsnog geen vredes macht naar Bosnië-Hercegovina. Secretaris-generaal Boutros Boutros Ghali schreef gisteren aan de Veilig heidsraad dat het onmogelijk is voor de voormalige Joe goslavische republiek een vredesoperatie op poten te zet ten. Eerst moeten de gevechten werkelijk stoppen en er moet geld voor worden uitgetrokken. De VN heeft nu al moeite de vredesoperaties in Kroatië en Cambodja te be talen. hoofdstad Sarajevo echter weer rustig. En hoewel waarnemers vrezen dat die rust een voorbo de is van nieuwe gevechten, was EG-bemiddelaar Lord Ca- rington voorzichtig optimis tisch. „Het is nog te vroeg om te zeggen dat de wapenstilstand niet houdt", zei Canington gis teren in Zagreb. Hij vindt dat de conferentie over Bosnië, die vanaf maandag in Lissabon wordt gehouden, ondanks het nieuwe geweld moet doorgaan. „De oplossing kan uiteindelijk alleen met onderhandelingen worden gevonden." Islamitische bewoners uit de buitenwijken van Sarajevo zijn gisteren overdag vanwege het geweld naar het relatief rustige centrum van de stad gevlucht. Gisterochtend gingen daar zelfs de winkels en banken open. Er vormden zich lange rijen be- Boutros Ghali schreef de V-raad vanuit Pakistan, waar hij pro beert de diverse verzetsgroepen in Afghanistan met elkaar te verzoenen. Wat Bosnië betreft baseert hij zijn oordeel op een rapport van de VN-gezant voor Joegoslavië, Cyrus Vance. De VN-topman stelt dat „alle par tijen verantwoordelijk zijn voor het uitbreken van het conflict en het voortduren ervan". Dit staat haaks op de opvatting van Nederland, Duitsland en Ameri ka, die Servië als hoofdverant woordelijke voor de gevechten in Kroatië en Bosnië zien. Het donderdag na bemidde ling van de Europese Gemeen schap gesloten bestand werd gisteren op diverse plaatsen in Bosnië geschonden. In de loop van de dag werd het in de Inktvissen begaafde leerlingen Nieuw akkoord EG-Japan over auto-export BRUSSEL HANS DE BRUÜN CORRESPONDENT Omdat de vraag naar auto's m Europa daalt en de Eu ropese autofabrikanten het moeilijk hebben, zijn de Japan ners bereid hun export van au to's naar de EG verder te beper ken. Maar geruchten dat ko mend jaar al 6 procent minder Japanse auto's naar de EG zul len komen, werden gisteren in Brussel en Tokyo tegengespro ken. Japanse en EG-functionaris sen deden gisteren zeer ge heimzinnig over de afspraken, die een dag eerder tussen de EG en Japan waren gemaakt. Vol gens de betrokkenen is alleen tal principe-akkoord gesloten waarin geen concrete cijfers worden genoemd. Volgens de geruchten zal Japan 75.000 au to's minder naar de EG uitvoe ren. De Japanse auto-export is een van de meest gevoelige thema's in de handelsrelatie met de EG. Vooral Frankrijk, Italië en Span je dringen al jaren aan op in voerbeperkingen, om hun eigen auto-industrie tegen de Japanse concurrentie te beschermen. Japai spraxei king va i heeft ook met de VS af- gemaakt over de beper- )-export. Tbilisi Aanhangers van de verdreven Georgische president Gamsachoerdia zijn bij de Soekjoeni-kathedraal in Tbilisi in hongerstaking gegaan. Ze eisen het vertrek van de re gerende Staatsraad onder leiding van Sjevardnadze, de vroegere minister van buiten landse zaken van de Sovjetunie, en herstel van Gamsachoerdia in zijn functie, foto tass Ex-medewerkers noemen Walesa besluiteloos ACHTERGROND CORRESPONDENT BERLUN/WENEN HANS HOOGENDUK Haider gooit nazi-roet in verkiezingseten WARSCHAU Rtr/AFP Tienduizenden demonstranten van het Poolse vakverbond Soli dariteit hebben gisteren in War schau een mars gehouden waarbij ze eisten dat de politici stoppen met ruzie maken en de hervormingen versnellen. Ze eisten voorts duidelijkheid over de toekomst van de staatsbe drijven en een gelijk belasting- beleid voor alle sectoren van de President Lech Walesa sprak bij het presidentiële Belvedere- nalcis de naar schatting 70.000 netogers toe en zei hen te steu nen. Het was de grootste beto ging in Warschau sinds Solidari teit in 1989 de communisten uit de regering verdreef. Woensdag mislukten de on derhandelingen tussen de grootste partijen om in Polen een brede regeringscoalitie te vormen. Het Poolse Lagerhuis, waarin 29 partijen zitting heb ben. is sterk verdeeld over het tempo waarin Polen moet wor den omgevormd tot een vrije markteconomie. Walesa werd aanvankelijk ontvangen met enkele afkeu rende kreten en fluittonen. Maar hij wist met zijn charisma al snel de menigte op zijn hand te krijgen. Hij kondigde aan vanaf maandag de arbeiders in de ondernemingen te gaan op zoeken. Walesa lijkt hard op zoek naar steun. De Poolse president is de afgelopen week fel aangevallen door enkele voormalige mede werkers. die zeggen dat de man die Polen van het communisme verloste, nu een geïsoleerde, on zekere en door ja-knikkers om ringde persoon is. Walesa's voormalige woordvoerder Jaros- law Kurski schreef woensdag een vernietigend artikel in de krant Gazeta Wyborcza. Hij ci teerde huidige en voormalige medewerkers uit het presiden tiele paleis, die Walesa om schrijven als een laffe, besluite loze figuur die niet geschikt is voor zijn functie. Iedereen in Oostenrijk had zich voorgeno men de verkiezingsstrijd om de opvolging van de oud Wehrmacht-officier Kurt Wald- heim rustig en vooral netjes te houden. Als jeblieft geen bruine golven die de in 1986 door de Waldheim-affaire in opspraak ge raakte republiek weer tot voorpaginanieuws in de wereldpers zouden maken, was het motto. Tot een week geleden lukte dat zó goed, dat slechts weinigen zich realiseerden dat morgen al moet worden gekozen. De uitslag stond ook al min of meer vast. Geen van de kandidaten zou in de eerste ronde de absolute meerderheid halen. De sociaaldemocratische kandidaat, ex-ver keersminister Rudolf Streicher zou makke lijk winnen van de christendemocratische aanvoerder Thomas Klestil, die op zijn beurt de liberale kandidate Heide Schmidt wel zou kloppen. Jungk werd op hooguit acht procent van de stemmen getaxeerd. In de tweede ronde zou het dan gaan tussen Streicher (SPO) en Klestil (OVP). Maar toen sloeg Haider toe. In een tv-uit- zending. waarin de populist uit Karintië de hele tijd keurig de staatsman had gespeeld, schoot Haider uit zijn slof toen hij werd ge confronteerd met een discriminerende op- merking over buitenlanders, die hij elders had gemaakt. Men zou zich beter kunnen bezighouden met zulke jubelbrochures voor het Derde Rijk, zoals Jungk die in 1942 De rechcs-radicale leider van de Oosten rijkse FPO, Jörg Haider, heeft het toch weer voor elkaar gekregen. Met een slag onder de gordel tegen de 78-jarige anti fascist en kandidaat voor het president schap van de Groenen, Robert Jungk, over een zogenaamde pro-Hitlerpublika- tie uit 1942, dreigt hij de Alpenrepubliek weer te splijten. had geschreven, schamperde hij. En daarbij citeerde Haider uit een artikel in de Welt- woche van 8 januari 1942. Het gaat daarbij over een volledig uit zijn verband gelichte passage waarin Junck stelt dat de nazi's in ieder geval in deze oorlog de volksgezondheid iets beter in de gaten hielden dan het keizerrijk tijdens de Eerste Wereldoorlog. De in 1938 via Praag naar Zürich gevluchte anti-fascist Jungk schreef uitsluitend onder pseudoniem, omdat de Zwitserse veiligheidsdiensten hem een pu- blikatieverbod hadden opgelegd. Ontmas kering zou zijn uitwijzing naar Hitler-Duits land en vermoedelijk zijn dood tot gevolg hebben gehad. Het linkse blad Profil had het over een „per fide poging van Haider om Robert Jungk van jood in nazi te willen veranderen". En dat was een schot in eigen doel. Nu werd iets publiek wat Haider zelf nooit had kun- De octopus blijkt een listig beestje. Italiaanse onderzoekers hebben ontdekt dat het onge wervelde dier dingen kan aanle ren volgens de methode van straffen en belonen. Nog sneller lukt het als de inktvis het kunst je kan afkijken van een reeds getrainde soortgenoot. Vooral dat laatste is verras send. niet alleen omdat dieren zonder ruggegraat niet tot der gelijke leerprestaties in staat werden geacht, maar ook om dat de octopus bekend staat als een eenling zozeer zelfs dat de onderzoekers de dieren in aparte aquaria onderbrachten om te voorkomen dat ze elkaar opvraten. Onderzoekers Graziano Fio- rito en Pietro Scotto publiceer den hun bevindingen gisteren in het Amerikaanse tijdschrift Science. Ze leerden hun oc topus-vulgarissen uit de Golf van Napels de 'juiste' bal aan te wijzen. De onderzoekers werkten met een rode en een witte bal. Als de dieren de juiste bal aanvielen werden zij beloond; een aanval op de onjuiste bal werd bestraft. De beloning was een stukje vis dat de octopus kon vinden door een tentakel om de bal te slaan. De straf was een stroomstoot van 12 volt. Een vrouw laat haar emoties de vrije loop tijdens de begrafenis van een moslim-strijder in Sarajevo. foto ap zorgde spaarders die hun geld goede zaken, omdat veel men- wilden opnemen, maar veel sen gedwongen zijn hun bui- banken waren niet in staat aan tenlandse spaargeld in te wisse- die wens tegemoet te komen. len. Handelaren in zwart geld doen hanoielbrich fennema CORRESPONDENT Hulp aan Vietnam mag nog niet, maar handel met Vietnam wil Nederland wel. Met een de legatie van 40 zakenlieden in haar kielzog probeert staatsse cretaris Yvonne van Rooy in het buitenland mag zij zich mi nister noemen vanaf donder dag een week lang de banden aan te halen met Hanoi. Enerzijds komt de Nederland se delegatie te laat. Sinds Viet nam in 1987 geleidelijk aan de deur openzette voor buiten landse investeringen en vrije handel, zwelt de stroom belang stellende ondernemers uit bij voorbeeld Taiwan, Zweden, Ita lië, Japan voortdurend aan. Hoogtepunt was de 200 man sterke missie uit Malaysia, aan gevoerd door niemand minder dan de premier, die juist twee dagen voor Van Rooy's aan komst weer is vertrokken. Het is niet de eerste keer dat Nederland een inschattingsfout maakt met betrekking tot Viet nam. Zo sloot Nederland haar ambassade in Hanoi enkele ja ren geleden in de overtuiging dat er jarenlang toch niets te doen viel. Nu zit de Italiaanse ambassade in de prachtige ko loniale villa die Nederland ont ruimde. Met de toegenomen belangstelling voor Vietnam is er nu in het centrum van Hanoi niets meer te krijgen, mocht Nederland de diplomatieke be- treklcingen met Vietnam willen hervatten. Aan de andere kant is de dele gatie juist te vroeg. Zolang Viet nam verstoken blijft van ont- wiickelingshulp, heeft het sim pelweg geen middelen om za ken te doen, hoe graag ze het ook zou willen. Het is eigenlijk een gemiste kans dat met deze missie geen afgevaardigde van ontwikkelingssamenwerking mee is. De firma Organon, een van de weinige Nederlandse bedrijven met een vestiging in Vietnam, springt gretig bij door staatsse cretaris Van Rooy te voorzien van 10.000 spiraaltjes en 13.000 strips anti-conceptiepillen voor zogende moeders, die Van Rooy aan Vietnam kan doneren. Zo krijgt Vietnam een steuntje in de rug bij haar happy-family- programma: het ideaal van een gezin met twee kinderen dat via grote posters op straat wordt uitgedragen. Een gecontroleer de bevolkingsgroei is namelijk cruciaal voor het slagen van Vietnams grote economische sprong voorwaarts. moskou hans geleunse CORRESPONDENT Dienstplichtigen in het huidige Russische en vroegere Rode Leger verkeren dagelijks in le vensgevaar. Barakken kunnen veranderen in ware martelka mers. Het onderlinge geweld in het leger heeft sinds de Tweede Wereldoorlog meer dan 290.000 mensenlevens geëist. Deze schokkende gegevens werden gisteren officieel pu bliek gemaakt door Anatoly AJeksejev, voormalige marine officier en thans voorzitter van een door president Jeltsin in gesteld presidentieel comité, dat toezicht houdt op handha ving van mensenrechten in de strijdkrachten. Comités van moeders van militairen ijveren al jaren voor optreden tegen bruut geweld in de legerbarakken. Er werd de afgelopen dagen in Moskou voor het eerst een officieel symposium aan gewijd, dat onder meer werd bijgewoond door maarschalk Sjaposjnikov, opperbevelhebber van de Ge menebest-strijdkrachten. Volgens Aleksejev heeft de opheffing van het Rode Leger niet geleid tot daling van de 'vredesverliezen'. In de eerste maanden van 1992 zijn al hon derden soldaten vermoord en meer dan 12.000 zwaaiden ge dwongen af wegens invalidi teit In 1991 kostte de dienst plicht 5.500 mensenlevens en bijna 100.000 invaliden. Aleksejev zette dat cijfer af tegen de Amerikaanse 'vredes verliezen', volgens hem jaar lijks 1.800 doden. Recruten worden niet alleen door offi cieren maar ook door hun ka meraden vaak zwaar mishan deld. Vooral militairen uit de Centraal-Aziatische en Kau- kasische republieken worden het slachtoffer van deze dje- dovsjtsjitia (intimidatie en mishandeling door 'ouwe stompen'). Aleksejevs comité ontdekte ook dat commandanten 'dood door ongeluk' opgeven wan neer een recruut de djedousjt- sjina niet overleeft. „Van 96 recente sterfgevallen bleek de officiële melding dood door ongeluk slechts bij vier militai ren te kloppen. In alle andere is er verd^nJdng van moord en nader onderzoek noodzake lijk", zei hij. De omstandighe den in het leger zijn dermate mensonterend dat recruten zelfmoord verkiezen boven verdere vernedering. nen zeggen, namelijk dat Jungk jood is en in de oorlog was ondergedoken in Zwitser land, wat voor velen in Oostenrijk nog steeds een schande is. Vrij algemeen wordt aangenomen dat Hai der de kandidate van zijn eigen FPO, Heide Schmidt, schade heeft willen berokkenen. Uit sommige opinie-onderzoeken bleek na melijk dat zij wel eens meer stemmen kan halen dan de christen-democraat Klestil en dus in de finale tegen de SPO-man Strei cher zou kunnen aantreden. Dat kan Schmidt nu wel vergeten. Haider zal daar niet rouwig om zijn: verliest Heide Schmidt dik, dan is hij weer een rivaal kwijt. Eerder zuiverde hij de partij al van andere gematigde liberalen die niet veel van zijn rechts-opportunistische politiek willen we ten. Zijn streven is en blijft erop gericht de FPO tot de tweede partij van Oostenrijk te maken. Dan zouden de kansen van Haider om eens kanselier van Oostenrijk te worden flink stijgen. Daarbij vergeleken is Kurt Waldheim een bijna onschuldig lam. De zes jaar van zijn presidentschap heeft deze ex Wehrmacht- officier met zijn selectieve geheugenstoor nissen, internationaal gemeden als een be smettelijke zieke, vrijwel geheel in zijn mooie Weense Hofburg doorgebracht. Hekmatyars partij in de Pakis taanse stad Peshawar. De Jamiat i-Islami die geldt als de sterkste Afghaanse ver zetsgroep en tegenover Hekma tyars beweging staat, keurde het akkoord wel goed. De militaire commandant van de Jamiat-i- Islami, Ahmed Shah Massud, verklaarde dat zijn strijders in geval van nood Kabul zullen verdedigen als een ultimatum van de Hezb-leider aan het adres van de machthebbers in Kabul afloopt. Hekmatyar heeft geëist dat het bewind in de be legerde hoofdstad uiterlijk mor gen de macht overdraagt. Intussen is VN-secretaris-ge- neraal Boutros Ghali in de Pakistaanse grensplaats Pes hawar aangekomen om naar een oplossing voor de slepende i Afghanistan te KABUL/ISLAMABAD AFP/DPA/Rtr Leiders van verscheidene Af ghaanse verzetsgroepen hebben gisteren overeenstemming be reikt over de instelling van een raad die de macht moet overne men in Kabul. Maar het is de vraag of dit aJckoord betekent dat een bloedige strijd om de macht in Kabul kan worden voorkomen. De leider van een van de be langrijkste verzetsgroepen, Gul- buddin Hekmatyar, verklaarde dat zijn beweging het akkoord slechts ten dele aanvaard. Hek matyar stemt in met de vor ming van een bestuursraad en de benoeming van een premier. De radicale Hezb-I-Islami-lei- der voelt echter niet voor de vorming van een overgangsraad die onmiddellijk de macht in Kabul zou moeten overnemen, aldus een woordvoerder van

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 6