Veel studenten werken zwart bij De echte bezwaren tegen het plan-Simons Binnenland Ontvoerde man weet na tien uur te ontkomen Herdenking bevrijding Met treinkaartje gratis in het openbaar vervoer DE EÏÜJDm f DE GEZÜElDElElp ZATERDAG 25 APRIL 1992 Af#> btröe^iryy, Pr»vfxyT4u CPO CtwwmMpp#tM<WÉ Minder kwik uit batterijen in milieu zoetermeer De hoeveelheid kwik die jaarlijks door afgedankte batterijen in het milieu terechtkomt, is in 1991 met bijna 700 ki lo gedaald tot 900 kilo. Dit blijkt uit de jaarlijkse enquête van de Nefibat, de Nederlandse vereniging van batterijenfabrikanten en -importeurs. Via de 450 miljoen alkaline-batterijen die jaarlijks in Nederland worden verkocht, komt uiteindelijk nog 260 kilo kwik in het milieu terecht. De Nefibat verwacht dat alkaline-bat terijen vanaf 1993 geheel kwikvrij zullen zijn. De vermindering van de hoeveelheid kwik in batterijen is het gevolg van afspra ken tussen de overheid en de Nefibat. Nog geen vluchten boven Roermond den haag Door tussenkomst van staatssecretaris Van Voorst tot Voorst zijn vluchten boven een door de aardbeving getroffen wijk van Roermond en Melick-Herkenbosch vanaf de Britse luchtbasis bij Brüggen opnieuw opgeschort. De maatregel is vooralsnog tot 8 mei van kracht. Bewoners van Maasniel en Me lick-Herkenbosch hadden geklaagd over de vluchten van de Britse toestellen, omdat zij vreesden dat de aardbevingsschade door de trillingen zou worden vergroot. De vluchten werden al eerder opgeschort, maar na Tweede Paasdag hervat. Raad van State verbiedt eroscentrum Rotterdam Er komt geen eroscentrum aan de Keileweg in Rot terdam. De Raad van State heeft het bestemmingsplan van de gemeente, bekrachtigd door Gedeputeerde Staten, op het punt dat een vermaakcentrum toestond in het pand Keileweg 10, ver nietigd. De gemeente wilde aan de Keileweg een vermaakcen trum vestigen dat ruimte zou gaan bieden aan vijftig prostituées. De omwonenden en omliggende bedrijven hebben verheugd gereageerd op de beslissing van de Raad van State. Zij waren bang voor de overlast die het eroscentrum met zich zou mee brengen. De gemeente komt pas maandag met een reactie. Ontsnapt uit kelder in Amersfoort AMERSFOORT ANP In Amersfoort is een 28-jarige man met een buitenlandse na tionaliteit tijdelijk ontvoerd. Om zes uur gisterochtend zag hij kans aan zijn ontvoerders te ontkomen. Donderdagavond om acht uur werd aan de woning van het slachtoffer aangebeld door twee mannen. De ontvoerde ging vrijwillig met hen mee om een auto op te halen. De rit ging AUTOKRAAN TRANSPORTEN 02510-11727 naar een parkeerplaats langs een rijksweg in de omgeving van Amersfoort Daar stond een auto geparkeerd waaruit drie mannen stapten. Een van hen was gemaskerd en toonde een vuurwapen. Het slachtoffer werd vastge bonden en zijn mond werd dichtgeplakt. Er viel een schot, maar de man werd niet geraakt. Vanaf de parkeerplaats werd het slachtoffer meegenomen naar een bosperceel waar hij door zijn ontvoerders werd geschopt en geslagen. Na te zijn mishan deld, werd de man onderge bracht in een kelder van een woning in Amersfoort Rond zes uur gisterochtend wist hij daar uit te ontsnappen, waarna hij zich meldde bij de politie. Een team van zeven rechercheurs onderzoekt de zaak. In het belang van het onder zoek wil de politie nog geen mededelingen doen over de motieven voor de ontvoering en over de nationaliteit van de ont voerders. Amsterdam Enkele honderden mensen hebben gisteren op het Museumplein in Amsterdam de bevrijding, precies 47 jaar gele den, van net nazi-vrouwencon centratiekamp Ravensbrück her dacht Onder hen bevonden zich zestig leerlingen van de Nicolaas Maesschool in de hoofdstad, die het Ravensbrück-monument hebben geadopteerd. Stennie Pratomo-Gret voorzitter van het Comité Vrouwen van Ravens brück, riep in een korte toe spraak op om vooral waakzaam te blijven. Weer wordt gegrepen naar middelen die de menselijke waardigheid aantasten. On waarachtig nationalisme mondt uit in vreselijke burgeroorlogen. Volkerenhaat vreemdelingen haat en racisme leiden tot ver- nieting van onze beschaving, die we door de eeuwen heen heb ben verworven, aldus de voorzit ter. FOTO» ANP Bijna 90 procent heeft haantje naast studie AMSTERDAM ANP Een derde deel van de universitaire studenten met een bijbaan in Nederland werkt zwart. Vooral de horeca is een populaire werkgever. Veel werk-studenten met een gewone baan geven hun inkomsten evenmin op aan de Informatiseringsbank. rood en meer dan 60 procent heeft een schuld bij ouders of bank. Ze hebben gemiddeld zo'n 1100 gulden per maand te besteden. Behalve aan de vaste lasten geven ze hun geld vooral uit aan vakantie, kleding en uit gaan. De meeste studenten hebben een bijbaantje juist om de hoge kosten van hun vrije tijdsbesteding te betalen. Vorig jaar verscheen een De groep studenten met een bijbaan is groot: bijna 90 pro cent werkt naast de studie. Dat blijkt uit een enquête van het universiteitsblad SUM, dat woensdag verschijnt. Uit het onderzoek blijkt ook dat studenten niet erg voorzich tig omgaan met hun geld. Meer dan 80 procent staat wel eens naar de financiële situatie van studenten van het bureau Re search voor Beleid, d.u MM uit gevoerd in opdracht van het mi nisterie. Het maakte deel uit van de evaluatie van de studiefi nanciering. Ook uit dit onder zoek bleek al dat ten minste tweederde van de studenten een bijbaan heeft. De bijverdienregeling voor studenten is overigens onlangs verruimd. Tegenwoordig mo gen studenten 8000 gulden per jaar bijverdienen zonder korting op de studiebeurs. Vroeger was dat 2500 gulden. Op Koninginnedag in Amsterdam AMSTERDAM THEA VAN BEEK Treinpassagiers die op 30 april in Amsterdam Koninginnedag komen vieren, kunnen op ver toon van hun treinkaartje gratis reizen met het openbaar ver voer. Dat zijn de streekvervoer- bedrijven en het Amsterdamse Gemeentevervoerbedrijf dit jaar voor het eerst overeengekomen met de Nederlandse Spoorwe gen. Ook dit jaar verwacht de hoofdstad weer zo'n twee mil joen bezoekers aan de traditio nele vrijmarkt Vorig jaar leidde dit onder meer tot grote opstop pingen bij het Centraal Station. Treinreizigers wordt daarom aangeraden gebruik te maken van de overige zes NS-stations. Vandaar kan zonder bijbetaling worden overgestapt op tram, bus of metro. De treinen rijden die dag een zaterdagdienst, maar wel met extra lange treinen. Vanuit Utrecht, Almere en Uitgeest worden extra treinen ingezet. Bij grote drukte bestaat de kans dat treinen vanuit Utrecht niet verder rijden dan het Amstelsta- tion*en vanuit Noord-Holland tot aan station Sloterdijk. De gemeente Amsterdam hanteert, evenals vorig jaar, weer een stringenter vrijmarkt beleid. Dat betekent dat het op bouwen van kramen en tenten en de verkoop van spullen, al coholvrije drank en eetwaren op 30 april pas om 00.00 uur pre cies van start mogen gaan. Al leen horecabedrijven mogen met vergunning op straat alco hol verkopen. De vrijmarkt stopt om 21.00 uur. Het neerzetten van bouwsels en het maken van iMBta muziek mogen alleen nog maar met een vergunning. De aan vraagtermijn daarvoor is inmid dels verstreken. De vraag over trof dit jaar verre het aanbod Voor de 850 beschikbare plaat sen voor een kraam in de bin nenstad moesten 200 mensen worden teleurgesteld. Ruim de 'helft van de vergunningaanvra gen kwam van buiten Amster dam. De Amsterdamse Keurings dienst van Waren stuurt dertig controleurs 's morgens op pao. De dienst waarschuwt dat een dagje snoepen op de Amster damse vrijmarkt gemakkelijk kan leiden tot voedselvergifti ging of andere inwendige stoor nissen. Vorig jaar bleek bij een op de vijf voedsel- of drankkra- men iets mis met de hygiëne. Homo-predikant ziet onder druk af van baan in Twente OOTMARSUM CPO Dominee A. R. de Meij Mecima uit Den Haag komt niet als pre dikant naar de Nederlandse hervormde gemeente in het Twentse Ootmarsum. „We heb ben hem moeten vragen zich terug te trekken, omdat door al le commotie een onwerkbare si tuatie is ontstaan", zo deelde de kerkeraad mee. De Haagse pre dikant is homoseksueel en dat was voor een deel van de ge meente moeilijk te accepteren. Twaalf van de vijftien kerke- raadsleden van de NH-gemeen te in Ootmarsum zijn als blijk van solidantnt nu t I M«-ij Mecima afgetredi n Volgens woordvoerder Baans- tra van de kerkeraad is een „be hoorlijk deel van de gemeente" gekant egen de komst van De Meij Mecima. Een onwerkbare situatie die volgens Baansna wordt verergerd omdat De Mey Mecima nog maar net is afge studeerd Volgens De Meij Me cima is hij niet door de kerke raad onder druk gezet zich voor de functie terug te trekken. „Met was voor mij een kwestie van nuchter afwegen. Terwille van je eigen gezondheid moet je dan knopen doorhakken. Als het plan-Simons voor herziening van ons stelsel van ziektekostenverzekeringen niet helpt om de kosten van de zorg werke lijk te beheersen, wat werkt dan wel? Over deze vraag breken tal van deskundigen zich al jarenlang het hoofd. Niemand wil de financiering van de zorgsector uitslui tend overlaten aan de markt. Omdat de zorgaanbieders oppermachtig zijn en con sumenten de noodzaak en de kwaliteit van medische behandelingen onvoldoende kunnen beoordelen, dreigt overproduktie en overconsumptie van voorzieningen. Een tweede reden voor overheidsbe moeienis met de zorgmarkt ligt bij de risi co-selectie. Op een vrije markt zullen tot 'slechte risico's' bestempelde mensen zich niet tegen een aanvaardbare premie kun nen indekken tegen de kosten van langdu rige verpleging en dure behandelingen. Al leen overheidsingrijpen brengt iedereen te gen een betaalbare premie onder de zorg- pannen. Aan overheidsingrepen in de zorgmarkt kleven echter ook nadelen. De vraag naar zorg is oneindig groot Zolang de zorg voor meer dan driekwart uit collectieve midde len (premies en belastingen) wordt gefi nancierd, ontbreekt voor veel consumen ten een directe band tussen betalen en ge nieten. Zorgbegerige consumenten ervaren dan geen prikkel om de baten van hun zorggebruik zorgvuldig af te wegen tegen de kosten van de gebruikte voorzieningen. Eigen bijdragen naar rato van het voorzie ningengebruik versterken de afweging van baten en kosten. Een tweede bezwaar is dat de voorkeu ren van consumenten bij overheidsingrij pen vaak onvoldoende tot hun recht ko men, omdat door de overheid gemanipu leerde prijzen leiden tot Oost-Europese toestanden. Zoals Russen bij afwezigheid van marktprijzen urenlang in de rij ston den voor een pond te laag geprijsd vlees, ontstaan in de zorg wachtlijsten, omdat bureaucraten over aanbod en tarieven be slissen via het budgetmechanisme. Daarbij kunnen zij gemakkelijk de werkelijke be hoeften van de consumenten miskennen. Een derde bezwaar is dat bij zo'n bu reaucratische voorzieningswijze zorgaan bieders vaak een monopolie hebben. Het gevolg is dat producenten weinig klant vriendelijk zijn, niet erg doelmatig produ ceren en dat zij minder letten op kwaliteit. Flip de Kam Frans Nypels Wie achter het tekenbord plaatsneemt om de blauwdruk te schetsen van een nieuw stelsel voor onze ziektekostenverze keringen, moet op veel dingen tegelijk let ten. Uitgangspunt is dat de kosten niet uit de hand mogen lopen, omdat onmisbare overheidsbemoeienis gepaard gaat met ge- deelijke financiering van de zorg uit belas tingen en premies. Die collectieve lasten mogen niet te hoog oplopen; anders kan de nationale economie grote schade lijden. Een alternatief stelsel moet verder de macht van monopolistische aanbieders be perken. Het stelsel behoort de werkelijke voorkeuren van consumenten te honore ren. Zij moeten ook merken wat hun voor zieningengebruik kost. Anderzijds mag niemand door negatieve selectie uit de zorgboot vallen en mogen eigen bijdragen niet zo hoog oplopen, dat mensen om fi nanciële redenen geen gebruik van de zorg kunnen maken. Aan die harde sociaal-poli tieke randvoorwaarde moet elke blauw druk voldoen. Sommige plannenmakers dromen van een ministelsel voor de zorg. Net zoals bij het plan-Simons verdwijnt dan het verschil tussen mensen in het ziekenfonds en parti culier verzekerden. Het aanbod van dure voorzieningen blijft strak gereguleerd, want anders lopen de kosten uit de hand. Dat betekent dat een vergunning nodig blijft voor het realiseren van kostbare nieu we voorzieningen, zoals ziekenhuizen en de installatie van geavanceerde medische apparatuur. Ook het aantal verrichtingen van medisch specialisten kan worden ge budgetteerd, dus aan een maximum wor den gebonden. En de overheid blijft maxi mumprijzen dicteren voor medicijnen en verrichtingen. Maar aanbodbeheersing leidt tot wachtlijsten of het scherper stellen van prioriteiten. Wie wordt het eerst gehol pen, de minister van wvc of een drugsver slaafde uitkeringsontvanger? Moet daarbij bijvoorbeeld worden geselecteerd naar leeftijd, of een ongezonde levensstijl? Over selectie van patiënten is al vaker een uiterst moeizame discussie gevoerd, zonder dat maatschappelijke consensus is bereikt. In middels staat vast dat artsen in alle beslo tenheid nu al dagelijks zulke keuzen ma ken. Een ministelsel zou ook verandering brengen aan de vraagkant van de zorg markt. Voorstanders willen door een ande re lastenverdeling consumenten prikkelen tot een zo sober mogelijk voorzieningenge bruik. Daartoe brengt het ministelsel een drietrapsraket in stelling. Het omvat een basisverzekering, een aanvullende verzeke ring en een breed eigen risico voor wie daarvoor kiest. De basisverzekering dekt zeer grote me dische risico's die niemand zelf kan dra gen. Iedereen valt daarom verplicht onder de basisverzekering, die kan worden gere geld in de Algemene Wet Bijzondere Ziek tekosten (AWBZ). De kosten van dure voorzieningen, zoals opname in een ver pleeghuis of zwakzinnigeninrichting en langdurige ziekenhuisverpleging worden krachtens de AWBZ vergoed. Alle inwoners van Nederland betalen naar draagkracht een procentuele AWBZ-premie over hun gehele inkomen, en niet - zoals nu - alleen over het inkomen in de eerste belasting schijf (tot 50.000 gulden). Zo worden de hogere inkomens gedwongen tot solidari teit naar draagkracht. selectie Sommigen tonen zich voorstander van een brede basisverzekering, waarbij ook de kosten van kortdurende behandeling en verpleging in het ziekenhuis en de verrich tingen van de specialist onder de AWBZ gaan vallen. Zo raakt de band tussen beta len en genieten grotendeels zoek. Hierdoor worden consumenten niet afgeremd in hun zorgvraag. Daarom vinden anderen het juist wenselijk het bereik van de basis verzekering beperkt te houden. Consu menten kunnen in hun visie dan zelf bepa len of zij zich voor een poliklinische be handeling in het ziekenhuis en specialis tenconsulten aanvullend willen verzeke ren, of niet Voor de aanvullende verzeke ring geldt een premie in guldens, niet in procenten van het inkomen. Verzekeraars kennen immers het inkomen van hun klanten niet Tegen deze smalle variant van de basis verzekering bestaan twee onoverkomelijke bezwaren. Veel mensen die tyiiten hun schuld vaak naar het ziekenhuis of de spe cialist moeten, kunnen dat niet uit eigen zak betalen. Kunnen zij zich dan niet aan vullend verzekeren? Nee, want de verzeke- ringsmarkt werkt slecht door selectiepro cessen. Bij een smalle basisverzekering bieden verzekeraars ongetwijfeld een rijke variëteit aan polissen aan. Om zich geen buil te val len, zullen zorgverzekeraars echter scherp gaan selecteren naar risicogroep. Wie een zwakke gezondheid heeft, wordt alleen tot de aanvullende verzekering toegelaten als hij bereid is een torenhoge premie te vol doen. Mensen met een laag inkomen zijn daar weliswaar toe bereid, maar zij zijn er niet toe in staat. De overheid kan risico-se lectie tegen gaan door - net als bij het plan- Simons - verzekeraars te dwingen iedere gegadigde voor een bepaald pakket te ac cepteren tegen dezelfde premie, ongeacht leeftijd, ziektegeschiedenis en uitslag van de medische keuring. Dat zet verzekeraars op verlies. Die verliezen zouden via een wat hogere AWBZ-premie moeten worden omgeslagen over de gehele bevolking. Dat vergroot het solidanteitsgehalte van het stelsel. Deze variant met een ruime aanvullende verzekering blijft kwetsbaar, omdat men sen ook zichzelf selecteren. Zij melden zich pas voor een aanvullende verzekering als zij kosten verwachten Wie bijvoorbeeld stopt met de pil. verzekert zich liefst op diezelfde dag tegen de kosten van kraam zorg. Omdat de verzekeraar acceptatiep lu ht heeft, tegen N-t.ialb.ire premies, loopt het systeem door zelfselectie financieel ho peloos vast. Een ministelsel, met een smalle basisver zekering en brede aanvullende verzekering werkt dus nieL Sociaal-politieke overwe gingen en de gebrekkige werking van de markt voor zorgverzekeringen verzetten zich ook tegen een te grote vrijheid van consumenten om alle overige zorgvoorzie ningen - huisarts, fysiotherapie, tandarts, geestelijke gezondheidszorg desgewenst niet te verzekeren. Dat is de derde trap van de ministelsel-raket. Solidariteit Gezien deze bezwaren kan het ministelsel naar de schroothoop. Het plan Simons be tekent daarentegen een meer solidaire ver deling van de kósten van de zorg. Hoger betaalden voelen dat in hun portemonnee. Zij protesteren uit eigen belang, hoewel het zelis goed verdedigbaar is tie solidariteit nog te vergroten door de AWBZ-premie over het hele inkomen te heffen. Particulie re verzekeraars klagen steen en been dat het plan-Simons hun speelruimte te veel beperkt. Zij voelen zich van marktpartij tot uitvoerend ambtenaar gedegradeerd V an daar het niet-aflatende, felle verzet van de ze machtige lobby tegen de voorstellen van Simons. Tegen het plan Simons bestaan twee echte bezwaren, die niets met het eigen belang van bepaalde groepen te maken hebben. Als iedereen tegen bijna alle risi co's verzekerd is, worden consumenten niet geprikkeld om spaarzaam gebruik te maken van kostbare zorgvoorzieningen. „Er is immers voor betaald?" Om consu menten meer kostenbewust te maken, moet het kabinet zorggebruikers verplich ten vaker een eigen bijdrage te betalen, bij voorbeeld voor elk bezoek aan de huisarts Bovendien moet het kabinet het voorzie ningenaanbod stringenter budgetteren, vooral het aantal verrichtingen van specia listen Waar marktconcurrentie onvol doende werkt, kunnen daarnaast prijs- en tariefmaatregelen niet worden gemist, an ders gaan de zorgaanbieders met de kosten aan de haal Minder markt in combinatie met meer overheid ss turing dat moet de sociaal-democraat Simons toch bekend in de oren klinken? Overigens zou het een illusie zijn te me nen dat er in de toekomst valt te ontkomen aan een forse kostenstijging van de zorg

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5