Kroonprins tegen wil en dank ZATERDAGS BIJVOEGSEL I Een onopvallend studentenleven eindredactie: willem schrama ZATERDAG 25 APRIL 1992 VORMGEVING: FRED VAN GELDEREN MARCO KROES RUUD VOGELESANG Willem-Alexander stelt zijn koningschap het liefst zo lang mogelijk uit Kroonprins Willem-Alexander wordt maandag 25 jaar. Het Nederlandse i>olk weet bijna niets van deze jongeman die straks de troon bestijgt. Zorgvuldig wordt hij door zijn ouders zo veel mogelijk buiten de publiciteit gehouden, al kunnen zij niet voorkomen dat de roddelpers zich bij tijd en wijle gretig op zijn privéleven stort. Als troonopvolger lijken moeder en zoon helemaal niet op elkaar. Beatrix, gedreven door luiar ambitieuze karakter, gedroeg zich al op jonge leeftijd als toekomstig koningin, terwijl Alexander zijn koningschap het liefst zo lang mogelijk uitstelt. LOMAN LEEFMANS WILLEM SPIERDIJK De lamellen van zijn grach tenpandje aan het Leidse Rapenburg zijn vrijwel al tijd gesloten. Voorbijgangers - als ze al weten dat dit het paleisje van Willem Alexander is - maken geen kans ook maar een glimp van de kroonprins op te vangen. Ze kunnen slechts met af gunst constateren dat hij de enige Lei- denaar is die ondanks de ondraaglijke parkeerdruk in de binnenstad twee plaatsen voor zijn huis heeft die met metalen beugels voor hem en zijn ge volg zijn gereserveerd. Willem-Alexander studeert sinds 1987 in Leiden. Familietraditie, want moeder en grootmoeder deden dat ook. „Hij moet aan het Rapenburg wo nen", liet Beatrix de Leidse burgemees ter Goekoop weten, dus voor een be drag van meer dan vier ton schafte de koninklijke familie zich een ruim grachtenpand aan. Vijf huisgenoten werden snel gevonden bij de Leidse studentenvereniging Minerva. Bij het corps bestaat niet de indruk dat het ko ninklijk huis zich erg druk heeft ge maakt over de vraag wie wel en wie niet het huis met de kroonprins zou den delen. Het lidmaatschap van Mi nerva op zich was al een aardig selec tiecriterium. Bruidjes De Leidse bevolking heeft het huis aan het Rapenburgvrijwel altijd onge moeid gelaten. Sporadisch loopt er een toerist voorbij en slechts twee keer in de afgelopen vijf jaar was het 'paleis' doelwit van acties. Zo wilden 'FNV- meiden' in augustus 1987 verkleed als bruidjes bij de prins aanbellen. Ze dachten hiermee te protesteren tegen de achterstand van vrouwen op de ar beidsmarkt. Maar vrienden gaven deze actie een studentikoze wending. De bruidjes hadden de deur nog niet be reikt of een aantal keurig in rok geklede studenten stormde naar buiten en vroeg de jongedames ten huwelijk. Hoewel de FNV-jongeren de tegen actie wel konden waarderen, vonden ze het toch jammer dat hun serieuze zaak op deze manier niet de aandacht kreeg die ze volgens hen verdiende. Willem-Alexander was ongetwijfeld op de hoogte van actie en reactie, maar was zelf bij deze gebeurtenis niet aan wezig. Precies driekwart jaar later was het dc Leidse kunstenaar Jacob Kanbier die op de stoep stond. Hij moest en zou een werk van hemzelf aan de kroon prins aanbieden: „Ik heb gehoord dat de prins niet van moderne kunst houdt. Hij is dol op sportschilderijen. Als hij mijn schilderij ziet en erom moet lachen zal hij van moderne kunst leren houdenhoopte de kunstenaar toen. De deur bleef echter voor Kanbier gesloten. Via omwegen is het schilderij wel bij de prins beland/ Biertje Het studentenleven van de troonopvol ger verloopt weinig opvallend. Hij doet af en toe zelf boodschappen en be zoekt de borrels van zijn jaarclub op Minerva. Verder drinkt hij wel eens een biertje en gooit een dartpijltje in een van de kroegen dicht bij zijn huis. Soms zien Leidenaars de prins langs de singels rennen als hij ^ich voorbe reidt op een sport-evenement. Volgens zijn vrienden wil hij volgend jaar mee doen aan de marathon van New York. Wekelijks maakt hij zijn ikilometers in Leiden en omgeving, gevolgd door twee bewakers op de fiets... Na de kri tiek op zijn jack met sigarettenreclame dat hij tijdens de Elfstedentocht droeg, let hij ook op zijn sportkleding. Hij draagt nu een keurig neutraal trai ningspak, met een klein oranje streep je. Over drank en vrouwen in het leven van Willem-Alexander doen in Leiden de wildste verhalen de ronde. Volgens vrienden zijn die Volledig uit de lucht gegrepen. De kroonprins wordt als een zeer matig drinker omschreven. En sinds zijn relatie met Yolande Adriaan- sens is hij, althans in Leiden, niet meer in gezelschap van dames gesignaleerd. Dit 'rustige leVentje' staat in schril contrast tot de begindagen van zijn verblijf in Leiden. Van het moment af dat bekend werd dat hij in Leiden ging studeren, werd de faculteit geschiede nis van de RUL overspoeld met een stroom aanmeldingen. Tweemaal zo veel als gemiddeld. Het bleken vooral moeders te zijn die hun dochters van dezelfde leeftijd als Willem-Alexander wilden opgeven. Kennelijk in de hoop dat de charmes van hun jongedames de aandacht van de prins zouden trek ken. en wie weet kwam van het een het ander. Prinsjesdag 1985. Voor het eerst groet kroonprins Willem-Alexander het vaandel op het Haagse Binnenhof. FOTO GPD ROLAND DL BRUIN CARINE NEEFJES Augustus 1987. Willem-Alexan der neemt z'n intrek in het 'paleis je' aan het Leidse Rapenburg. ARCHIEFFOTO LOEK ZUYDERDUIN Maar erg vaak heeft de prins de univer siteit niet bezocht. Privélessen en offi ciële handelingen hielden hem daar weg. Ook naar zijn cijfers - een bron van speculaties - werd tevergeefs tus sen de uitslagen op het prikbord ge zocht. Ook de Rijks Voorlichtings Dienst (RVD) is niet of nauwelijks be reid informatie over het verloop van de studie te verschaffen. Die dienst kwam wel in actie toen een mede-student een boekje over het studentenleven van 'Alex' deed ver schijnen, zogenaamd van de hand van de prins zelf. Erg veel schokkende za ken bevatte het niet, maar de RVD kon digde aanvankelijk toch juridische stappen aan. De aardigste passages gaan over het auto-ongeluk dat de prins had in mei 1988. Vermoedelijk tijdens een achter volgingsspelletje met zijn bewakers reed hij zijn koninklijke Ford met hoge snelheid een sloot in. De auteur schrijft daarover „Het is allemaal met een sis ser afgelopen. Het schikkingsbedrag (driehonderd gulden) heb ik inmiddels overgemaakt en ik heb aan ongeveer 200 mensen (onder wie mijn ouders, meneer Lubbers, meneer Van Vollen- hoven van Veilig Verkeer Nederland en Jacomijn moeten beloven het nooit meer te doen". Dit 'foutje' leverde wel een golf van publiciteit op, maar daarna verdween Willem-Alexander weer in de Leidse anonimiteit. Maar de sloot waarin de kroonprins zijn auto 'parkeerde' heet in de leidse volksmond voor eeuwig het Prins Willem-Alexanderkanaal. Daar staat hij dan, onze kroon prins. Als volslagen leek treedt hij op als dirigent van de Ko ninklijke Amersfoortse Muziekvereniging. Onervaren zwaait hij met het stokje; voor slechts enkele seconden is hij aanvoerder van een orkest. Het is 11 april 1992, Willem- Alexander geeft het startschot voor een actie van de Vereniging tot Behoud van Natuur monumenten. Het bliksembezoek is typerend voor zijn optreden als troonopvolger kort. vluchtig, maar vooral oppervlakkig In plaats van een toespraak houden mag hij als een wat on handige dirigent een paar tellen op het podi um staan. Eerder een lach- dan een indruk wekkend optreden van de kroonprins. Na een kort onderhoud met de gastheren wordt Willem-Alexander snel door rechercheurs de chique limousine in geloodst. Omstanders kunnen slechts een glimp van zijn nette pak opvangen. Willem-Alexander wordt al van jongsaf door zijn ouders zorgvuldig buiten de publi citeit gehouden. Koningin Beatrix en prins Claus zijn ervan overtuigd dat hij zo lang mo gelijk als een normale jongen door het leven moet gaan. Daarom is de kroonprins nog niet veel aanwezig bij officiële plechtigheden. Net als zijn leeftijdsgenoten leidt 'Alex' een heus studentenleven, doet veel aan sport en in het weekeinde gaat hij swingen in de disco. „Mijn ouders hebben altijd gezegd: je bent maar één keer jong, leef je dan uit. Later kan het niet meer", vertelde Alexander eens. Met beide benen midden in de maatschappij staan is volgens Beatrix en Claus de beste voorbereiding op zijn toekomstige taak als koning. Zij hebben de traditie doorbroken dat een koningskind moet opgroeien in een glazen kooitje. Alexander tegenover zijn biografe Renate Ru binstein: „Ik heb eigenlijk twee levens: een gespleten bestaan tussen het student zijn en de toekomst die je nu nog een beetje weg duwt. Als je die twee levens door elkaar zou laten lopen, dan zou geen van de twee goed werken. Daarom zet ik het koningschap nog maar een beetje van me af". Anders De opvoeding van zijn moeder en grootmoe der was totaal anders. Vergeleken met hen gaat Alexander veel wereldser door het leven. Juliana had een heel besloten en daardoor eenzame jeugd, waarin zij nauwelijks optrok met leeftijdsgenootjes, maar opgroeide in de beslotenheid van paleizen, familie en hof houding. Beatrix werd alweer vrijer opgevoed dan Juliana, al kwam zij eigenlijk pas tijdens haar studietijd in Leiden voor het eerst echt onder het volk. Voor die tijd zat ze samen met haar zus Irene op het Baams Lyceum waar zij werd onderwezen in het exclusieve gezel schap van meisjes die uit een goede familie kwamen. Ook had Juliana een aparte lagere school voor de kroonprinses geregeld. Alexander ging in tegenstelling tot zijn moe der naar een gewone school, en van een voorkeursbehandeling was geen sprake. Hoewel de afwijkende opvoeding van Beatrix en Alexander hen tot twee totaal ver schillende troonopvolgers maakte, spelen ook de uiteenlopende karakters van moeder en zoon daarbij een grote rol. De gemoedelij ke doch wat nonchalante kroonprins lijkt geen haar op zijn perfectionistische, ambi tieuze moeder. Op 18-jarige leeftijd, als hij officieel troon opvolger wordt, laat Alexander duidelijk mer ken dat hij het helemaal niet leuk vindt om ooit als koning Willem IV door het leven te gaan. Hij is niet bijzonder gelukkig met de zware taak die hem wbcht. „Als ik mocht kiezen of ik of mijn broer Fri- so koning moest worden, dan zou ik het ko ningschap meteen aan hem overgeven", ver telde Alexander aan zijn biografe die ter gele genheid van zijn achttiende verjaardag een boekje over hem schreef. Tot nu toe is zij de enige geweest die de kroonprins mocht inter viewen. Het liefst wil hij piloot worden. En als hij gewoon Alexander Jansen zou heten, zou hij vaak van baan veranderen. De kroonprins houdt van afwisseling, is gek op een onge dwongen leven. Zijn vrienden en studiegeno ten typeren hem als 'een gezelligheidsmens: 'qpn levensgenieter', 'een lolbroek' of: 'een geschikte peer met wie je een lekker pilsje kunt pakken'. Hij is een doener, geen denker. Eerder een sportman dan een studiehoofd. Niet zeker Alexander zelf vertelde eens dat hij er moeite mee heeft om leerstof in zijn hoofd te stam pen. Als het hem niet interesseert, kan hij zich moeilijk concentreren. Zijn gebrek aan zelfdiscipline vindt hij een slechte eigen schap. Als sterk punt noemt hij zijn aanleg voor logisch denken. Maar niemand weet iets over zijn intellectuele of maatschappelijke in teressen. Hij is nu bezig aan zijn vijfde stu diejaar geschiedenis en moet zijn scriptie onderwerp nog bedenken. Het is zelfs nog lang niet zeker of hij aan het eind van dit jaar afstudeert. Wil Alexander een succesvol koning wor den. dan moet hij snel uitgroeien tot een per soonJijkheid met indrukwekkende kwalitei ten, stelt staatsrechtsgeleerde S.W, Louwen berg. „De monarchie in Nederland kan alleen worden gehandhaafd als de koning ambi tieus is én een enorme persoonlijke uitstra ling heeft. Het koningschap in Nedertand teert op personages, de Oranjes in dit geval. Ons volk hecht nauwelijks waarde aan de re gels van de monarchie zelf. Nederlanders zijn geen monarchisten, maar Orangisten. Het koningschap in ons land is wat dal betreft zeer kwetsbaar Dat Alexander nog weinig van zijn ambities hr. fi laten merken, kan een probleem opleveren aldus Gouwen berg Hij erkent dat de kroonprins van de jaren negentig het sowieso veel moeilijker heeft dan zijn moeder ..Zon dertig jaar geleden leefde de koninklijke familie voor het Neder land.se volk. Het waren jaren van wederop bouw. en de Oranjes genoten veel aanzien. Iedereen wist bijvoorbeeld wanneer de prin sessen jarig waren. Nu weten de meest en mensen niet eens hoe al die knapen heten". Intussen zijn hoffunctionarissen toch wat ongerust over de studieresultaten van dc prins. Ze laten doorschemeren dat hij nu echt mpet opschieten, omdat het gezegde 'onbekend maakt onbemind' zeker voor een toekomstige koning zal gelden. Maar hij wordt pas klaargestoomd tot vorst als hij zijn studie hrrft afgerond, vertelt de Rijksvoor lichtingsdienst. Dan wordt in overleg met zijn vader en moedeT een programma voor hem uitgestippeld.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 33