'Stuur de bussen maar; het is hier veilig' Toerisme Succesvolle samenwerking busreisorganisaties Zuideuropese condooms niet erg betrouwbaar Vakanties Senioren Kamperen op een landgoed Gratis slapen in Londen ATERDAG 18 APRIL 1992 Slovenië en Kroatië smachten naar Nederlandse toeristen Condooms in populaire zuideuropese vakantielanden als Italië, Spanje en Portugal zijn weinig betrouwbaar. Dat heeft een on derzoek van de Consuemntenbond uitgewezen. In Spanje is een op de vier merken ondeugdelijk, en in Italië een op de vijf. De in Portugal verkrijgbare condooms zijn iets beter van kwali teit, maar doen duidelijk onder voor die van Nederlandse ma kelij. Ook in ontwikkelingslanden is de kans dat men een slecht condoom koopt volgens de Consumentenbond 'onverant woord groot'. Indonesië spant in dat opzicht de kroon. In de groene Gordel van Smaragd bleek van de 15 geteste merken 1 redelijk van kwaliteit, 5 matig en 9 bepaald slecht. Exemplaren van het merk lelia Skin vertoonden zelfs gaatjes. In Thailand scoorde een op de drie merken matig en in Brazilië bleken vijf van de zeven beproefde condooms matig van kwaliteit. Beging deze maand verscheen het nieuwe reisprogramrha van de Stichting Senior Vakantie Plan. Deze organisatie houdt zich al sinds 1968 bezig met het verzorgen van reizen, afge stemd op de oudere vakantie ganger. Daarbij wordt rekening gehouden met individuele wen sen zoals de achteruitgaande mobiliteit, de beschikbaarheid van een eenpersoonskamer en dieetvoorschriften. Er reist altijd een begeleider mee met ver pleegkundige bevoegdheid. Het reisprogramma loopt uiteen van een weekje Terschelling tot een rondreis door Noorwegen. Er zijn bus-, trein- en vliegrei zen. Het gratis programma kan worden aangevraagd bij de Stichting Senior Vakantie Plan. Nieuwe l.nglaan 24,1404 ED Bussum. Tel. 02159 3 30 17. Alpenzomer wint aan populariteit Afgelopen jaar gingen 1,4 mil joen Nederlanders naar Oosten rijk. Of. zoals directeur Winkler van het Oostenrijks Toeristen bureau zegt, tien procent van de Nederlandse bevolking is vo rig jaar in Oostenrijk geweest. Dat was toch weer 1,5% meer dan in het voorgaande jaar. De toenemende belangstelling voor een Oostenrijkse zomervakantie wordt toegeschreven aan een gevarieerder aanbod aan actie ve vakanties. Voorheen was het wandelen eigenlijk de belang rijkste sportieve bezigheid. De laatste jaren zijn de mogelijkhe den voor andere vakantieactivi-' teiten (zoals golf, fietsen, paard rijden) sterk toegenomen. Kamperen op landgoederen en kasteeltCTTeinen is populairder dan ooit. De Vereniging Neder landse Landgoed- en Kasteel Campings noteerde vorig jaar stijgende aantallen begunstigers en bezoekers. Een gids over de 20 kampeerterreinen op de landgoederen en bij de kastelen is voor ƒ3,50 te koop bij de ver eniging en bij diverse WVs. Meer informatie: tel. 055- 55 88 44. Aardigheidje van Transavia en Hilton International: business- class passagiers die 's avonds met cic Tranaavia HV 609 (ver trek 19.45 uur) naar Londen vliegen, krijgen een gratis over nachting aangeboden in hel Gatwick Airport Hilton Hotel. Daarnaast is er ook nog een ex tra aanbod voor business-pas- sagiers die op zondag vliegen (willekeurige vlucht). Zij mogen gratis in alle Hilton-hotels van Londen slapen. Belgische gidsen De Belgische Oostkantons (Dyitstalig België) hebben kort geleden enkele gidsen doen uit komen. Daaronder de Evenc mentenkalendcr 1992, de Gids voor Vakantiewoningen, dc Gids voor Hotels en Restaurants en de Gids voor Korte Vakanties en Actieve Recreatie. Ook van het unieke spoorlijntje tussen Fupen en Monschau (de Vennbahn) is een folder ver schenen. Alle brochures kunnen worden aangevraagd hij de Dienst voor Toensme van de Oostkantons, Muhlcn bach stras 2. B 4780 Sint VBh B< gtë.u lefoon (vanuit Nederland 09 32 80 22 76 64 Het regent gestaag in Opatija en dat is uitzonderlijk voor het doorgaans zeer aangename voorjaar in deze oudste badplaats van Istrië. Er is echter wel meer dat afwijkt van het normale patroon. Van de vijftig hotels ter plaatse zijn er maar twee geopend. In de andere accommodaties ver blijven vluchtelingen, voeren klusjesmannen reparaties uit en bedenkt de directie koortsachtig campagnes, die de toeristen terug moeten brengen naar dit langs de Adriatische Zee liggende Rivièra-gebied. Ook de buspassagier vraagt heel duidelijk om kwaliteit, foto archief Busvakanües zijn nog altijd populair, in de totale reismarkt staat het aandeel sinds 1986 constant op elf, twaalf procent. Dat de drie grootste aan bieders in deze sector De Jong Intra, Oad en Arke Reizen, het afgelopen jaar besloten te gaan sa menwerken, heeft dan ook eerder te maken met een veranderende vraag, dan met een verminde rende belangstelling. Slechts pendelreizen (af- en aanvoer van en naar één bestemming) hebben duidelijk een veer moeten laten. Voor dit jaar is de teruggang zelfs op vijftien procent begroot. De oorzaak wordt onder meer gezocht in het toernooi om het Europees Kampioenschap in Zweden en ook de opening van EuroDisney waar voor de belangstelling erg groot is, heeft de inte resse voor busreizen-in-een-ruk niet bepaald aangewakkerd. Mogelijk dat de pendeldiensten later in het seizoen beter bezet zullen zijn, maar voorlopig lijkt er sprake te zijn van een niet on aanzienlijke teruggang. Bewuste keuze Daarentegen gaat het met de excursie- en steden- reizen goed. De üiemareis per luxueuze touring car ontwikkelt zich prima. Vakantiegangers, zo constateert de 'Grote Drie' vragen zonneldaar om meer kwaliteit. Niet alleen aan de bestemming worden hogere eisen gesteld, maar ook aan het materieel. Ruimere en gerieflijke zitplaatsen, ser vice aan boord en kortere aanvoerlijnen zijn za ken waaraan de vakantieganger grotere waarde hecht. Directeur Hans de long van De Jong Intra Vakan ties. terugkijkend op het eerste samenwer- kingsjaar: „Tot voor kort kon het gebeuren dat drie bussen van drie verschillende bedrijven op één plek een handjevol mensen oppikten om ze naar de centrale vertrekplaatsen te brengen Inef ficiënt gedoe, kostbaar en ook nog eens uiterst tijdrovend voor de passagier. Nu werken we als drie groten samen op dit punt en haalt bij voor beeld een Oad-bus reizigers op om ze te vervoe ren naar de vertrekplaats van de Arke-bus. Sim peler kan het niet.'' Wordt door de samenwerking de weg Replaveid voor één grote busreizenorganisatie? Ante en De long Intra bieden samen ook al reizen aan naar EuroDisney. Hans de Jong, beslist: „Nee. anders dan bij de pendelreizen. /je je bij de excursierei zen dat de vakantieganger heel bewust kiest voor de naam van de reisorganisatie. In feite bepaalt de klant de grenzen van de samenwerking en om dat de klant koning is..." Twee jaar geleden was het Joe goslavische kustgebied jaarlijks het domein van miljoenen Eu ropese vakantiegangers. Het schiereiland Istrië, de Dalmati- sche kiezelstranden, de vele ei landen en niet te vergeten het 'marmeren' Dubrovnik waren met name voor Duitsers, Italia nen, Oostenrijkers, Britten en niet te vergeten Nederlanders jaarlijks terugkerende pleister plaatsen. De oorlog evenwel verdreef de zonvakantie, het glas sljivovica, de geroosterde cevapcici en de naaktcamping naar de herinnering. Normaal was Nederland in Istrië goed voor 230.000 toeris ten: vorig jaar wees de statistiek 23.000 bezoekers aan. Dat wa ren de vroege gasten, van wie de laatsten bij het uitbreken van de burgeroorlog, eind juni, ijlings door de touroperators te ruggehaald werden. „We ston den machteloos", zegt Marko Zoricic van het toerismebureau in Opatija, als hij in het eens bij Nederlanders zo geliefde hotel Kvamer een haast dramatische oproep doet aan alle vroegere gasten, om dit jaar toch vooral weer naar zijn streek af te rei- Voordat de bussen van grote touroparators als Arke, Oad, De Jong en Snelle Vliet zuidwaarts treden zal er echter nog wel iets moeten gebeuren. De Inter nationale Federatie van Tour operators (IFTO) heeft recente lijk de situatie in Istrië 'goed en veilig' bevonden, maar het wachten is op groen licht van de overheid. Zo heeft buitenlandse zaken in Den Haag alleen nog maar een positief reisadvies voor Slovenië het meest noordelijke deel van Joegoslavië afgegeven en wacht Istrië met z'n voor toeristen aantrek kelijke kustgebied nog in span ning af, wanneer het verlossen de woord wordt gesproken. Vluchtelingen „Stuurt u de bussen maar", roept Anton Smolica van het Grand Hotel Adriatic, „het is hier echt veilig en wij beloven de Nederlanders flinke korting op hun overnachtingsprijs.' Smolica en zijn collega's heb ben geen ongelijk als ze met de hand op het hart bezweren dat hun streek door de burgeroor log nauwelijks materieel getrof fen is. Istrië biedt inderdaad niet het beeld van kapot ge schoten steden als Osijek of Vukovar; de prachtige bouw werken hebben niet het kanon vuur te verwerken gehad dat Dubrovnik zo zwaar trof. Groot probleem vormen de tal loze vluchtelingen. Verdreven uit vaak compleet verwoeste dorpen en soms niet in staat te rug te keren naar een republiek, waar een andere bevolkings groep de toon aangeeft zijn on telbare Joegoslaven in tijdelijke huisvesting ondergebracht. Al leen Kroatië telt al 700.000 vluchtelingen. Op een trektocht dwars door Istrië, zie je ze veel vuldig. In trainingspakken han gen ze doelloos rond in de om geving van de hotels, waar ze zijn ondergebracht. Zitten ze op één vertering een paar uur in de lounge, worden er sokken ge stopt of legt men voor de afwis seling maar weer 'eens een kaartje. „Uh nee, dat zijn geen vluchte lingen, maar mensen uit de om geving die hier even gebruik willen maken van het zwem bad", mompelt directeur Klau- dio Stojnic van het bij Neder landers vroeger zeer populaire complex Riviera in Porec, waar duizenden hotelbedden en dito Slovenië kent veel mooie plekjes: hier het schilderachtige visserplaatsje Piran. eoto»pietpons campingplaatsen wachten op gasten. Met buitenlandse valuta wel te verstaan, want de wel de gelijk in het hotel aanwezige vluchtelingen zijn er van rege ringszijde geplaatst en brengen amper geld in het laatje. Optimistisch Hoewel alle werkers in de toe ristenindustrie voortdurend roepen dat ze 'heel optimis tisch' zijn voor het zomersei zoen. is de bezorgdheid toch van de gezichten af te lezen. Te genover de verkoopargumenten (een hotelkamer voor veertig gulden, een fles wijn van amper vijf gulden, koffie voor twee kwartjes en een maaltijd die amper zes piek kost) staan de twijfels. „Waarom zegt de Ne derlandse regering niet gewoon, dat het hier veilig is?" vraagt Stojnic zich af, de armen in de lucht heffend. "Wij zitten hier ver van het oorlogsgebied weg. U bent toch ook niet bang om in Amsterdam uit te gaan, als er in Parij6 iets aan de hand is?" Italianen Minder zorgen zijn er in het noorden. De republiek Slovenië is in de eerste plaats niet zo af hankelijk van het toerisme, maar kon afgelopen najaar ook als eerste gebied weer buiten landers verwelkomen. De par keerplaats bij het Grand Hotel Metropol in het pittoreske plaatsje Portoroz is 's avonds zelfs geheel vol Allemaal Italia nen die hier komen gokken vertelt taxichauffeur Branko. die deze dag zowaar al twee auto's met Nederlandse nummerhor den in zijn woonplaats heeft ontwaard. Mi tja Loger van de streek-VW denkt dat de ligging een belangrijke rol speelt. „De Italianen en Oostenrijkers heb ben met eigen ogen gezien dat het hier ook tijdens de oorlog rustig is gebleven, daarom zijn zij het eerst teruggekomen." Niettemin: de gezondheid van de toeristenbranche mag op dit moment toch zeker als kwakke lend worden omschreven. Maar als het aan dr. Mirana Male ligt, staat de zieke patiënt binnen een mum van tijd weer op de been. De directeur van het kuuroord in Portoroz: „Ik ben niet bang voor de toekomst. Wij zijn wereldberoemd en dus ko men de klanten vanzelf terug." In het pal aan zeë liggende ho tel Bemardin weet manager An ton Domnik niet zo zeker of de door kuuroorddokter Male voorspelde algehele genezing zich al deze zomer zal aandie nen. In het 273 kamers tellende hotel is het nog akelig stil. „Maar ik hoop en reken er op zegt Domnik, „dat de Neder landse touroperators hun klan ten weer warm zullen kunnen maken voor dit land." Autovrije vakantie Boven het autovrije Wengen hebben toeristen vanaf de Kleinen Schei- degg een fraai uitzicht op de beruchte Eigemordwand. foto zwitsers verkeersbureau [De negen autovrije bergdorpen in Zwitserland (Bettmeralp, Braun- wald, Mürren, Riederalp, Saas Fee, Wengen, Zermatt, Stoos en Rigi- -Kaltbad hebben een brochure uitgegeven met daarin alle mogelijk toeristische informatie over hun gemeenten. Deze zogenaamde GAST-brochure (Gemeinschaft Autofreier Schweizer Tourismusor- ,te) is aan te vragen bij de folderlijn van het Zwitsers Verkeersbu reau in Amsterdam, telefoon 020 - 6 22 20 36. Buitengewone fietsreizen Bij de Fietsvakantiewinkel verscheen zojuist de brochure 'Buiten gewone Fietsreizen'. Alsof er nog een plek op de wereld is, waar naartoe geen fietsreis wordt georganiseerd. Brazilië, Cuba, IJsland, •j China... overal zijn rijwieltochten uitgezet. De prijzen vallen in de [meeste gevallen mee, de routes zijn bovendien minder zwaar dan over het algemeen wordt gedacht. Het programma ^Buitengewone Fietsreizen kan worden aangevraagd bij de Fietsvakantiewinkel, Spoorlaan 19 in Woerden, telefoonnummer 03480 - 2 18 44. Finse brochures Bij het Nationaal Bureau voor Toerisme van Finland zijn zojuist enige brochures uitgekomen. In de Hotelbrochure staat een com plete lijst (plus informatie) van alle hotels in Finland; in de Budget Accommodation brochure is een lijst opgenomen van goedkope ovemachtingsadressen (inclusief campings); de Holiday Village brochure bevat informatie over 150 verschillende vakantiedorpen; de Farmhouse Holiday's brochure verstrekt inlichtingen over boer derijvakanties en de Finland Wandem-brochure geeft een over- I zicht van alle wandelpaden en nationale parken in Finland. Alle [brochures zijn verkrijgbaar bij het Fins Verkeersbureau, Stadhou derskade 69, 1072 AD Amsterdam, telefoon 020 - 6 71 98 76. Tuin van Nederland 'Wandelen in Overijssel, de tuin van Nederland', heet de nieuwe i brochure die door de provinciale VW van Overijssel is uitgegeven en die gerichte informatie geeft over de wandelmogelijkheden in deze provincie. De folder geeft een overzicht van de door de VWs uitgegeven wandelroutes, wandelevenementen, arrangementen en logiesmogelijkheden. Ook bevat de brochure tips en ideeën. De on langs geactualiseerde fietsfolder en tuinenbrochure bieden hetzelf de, maar dan respectievelijk op fietsgebied en het gebied van tui nen, bloemen, parken en landschappen. De brochures kunnen worden aangevraagd bij de VW Overijssel, Postbus 500, 7600 AM Almelo, telefoon 05490 - 1 87 67. REISBERICHTEN Varend vogels kijken rondvaartboot ligt afgemeerd bij dorpshuis De Lepelaar |n Jisp vindt zaterdag 2 mei de eerste afvaart plaats in een reeks van JO vogelvaartochten door het Wormer- en Jisperveld. Dit natuurre servaat van meer dan 2000 hectare ten noorden van Zaandam staat looral bekend om zijn grote smienten-, eenden- en meerkoeten- (colonies. Ook treft men in de omgeving van het Zwet en de Merken futen, wulpen-, visdiefjes en enkele paren zwarte stems aan. Wie ge- juk heeft, ziet zelfs enkele kemphanen. Het Wormer- en jisperveld ïlient tevens als fourage-gebied voor vele lepelaars, plaast 2 mei wordt er ook gevaren op 9, 16, 23 en 30 mei en op de zondagen 3, 10, 17, 24 en 31 mei. Alle tochten beginnen bij Dorsp- puis 'De Lepelaar', Molenpad 2 in Jisp om 10.30 uur. Reserveren (VW Zaandam, telefoon 075 - 16 2221 of 35 1747) is gezien de grote toeloop in eerdere jaren noodzaak. Prijs: ƒ9,50 per persoon (kinderen tot 13 jaar en 65-plussers ƒ7,50). Wijs op reis J)e Postbus 51 publicatie 'Wijs op Reis', die elk jaar in april door het tninisterie van buitenlandse zaken wordt uitgegeven, behoeft door loeristen die met Mobiplan op stap gaan, niet meer te worden aan gevraagd. Deze touroperator heeft, speciaal voor klanten die een verre reis boekten, extra brochures laten drukken. Wijs op Reis is Jdit jaar voor een groot deel gewijd aan gezondheid. Dit, omdat de belangstelling voor vakanties in exotische landen hand over hand joeneemt.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 19