Klankjatterij en geldbelustheid' Muziek uit Theresienstadt opnieuw gehoord Cultuur Kunst Sympathiek dansportret van de componist Ives Rebellie in Nederland niet mogelijk Gepingel en grappige muziek van Duo DD Timdelerclub heeft problemen met Noel Coward Apart verkeerslicht voor Sevilla ZATERDAG 25 APRIL 1992 REDACTIE CEES V Konrad Boehmer over de vulgarisering van de muziek Opgewekt duwt hij mensen en dingen die hem niet aan staan de afgrond in. Zijn welgeformuleerde kritiek laat niets aan de verbeelding over. Kotsmisselijk, vulgair en stupide: dr. Konrad Boehmer geeft graag een duidelijk oordeel. Zeker als het gaat om uitbuiting van klassieke componisten, de ideeënarmoede in de popsector, het fluitpeil van Berdien Stenberg, klankjatterij en de geldbe lustheid van de grote platenmaatschappijen. dustrie is bezig gepopulariseer de versies van klassieke muziek tot onderdeel van een nieuwe verkoopstrategie te maken. Mo zart, Beethoven, noem maar op, componisten die al geruime tijd dood zijn in ieder geval lan ger dan 50 jaar zijn niet meer auteursrechtelijk beschermd. Met hun composities kan men dus doen wat men wil. Zonder toestemming van wie dan ook kan men die stukken spelen, bewerken, van een popritme voorzien. En het kost allemaal geen cent auteursrecht." Boehmer legt uit dat het voor de platenindustrie om econo mische redenen van groot be lang is om klassieke muziek aan een groot publiek te slijten. „Door de opkomst van de pop muziek zijn grote groepen luis teraars mensen die vroeger wel eens naar Schubert of Mo zart luisterden vervreemd van dit klassieke repertoire. Veel jongeren voelen geen behoefte meer muziek te beluisteren die wat meer aandacht vergt. De muziekindustrie zit dus tussen twee vuren: er wordt veel geld verdiend met popmuziek voor massa-markten, maar men wil óók het klassieke repertoire slij ten." „Wat ligt er dus meer voor de hand dan popbewerkingen te maken van bekende thema's uit het wereldrepertoire van de klassieke muziek? En liefst van componisten die geeh geld meer kosten. De pogingen tot verloedering zijn volgens de ge kwelde musicoloog aan de orde van de dag. Radio en televisie, In de strijd tegen de 'vulgarise ring van de muziek' is recent een belangrijk succes geboekt. De disco-/house-versie van de Carmina Burana, een auteurs rechtelijk beschermde composi tie van Carl Orff, is door de rechter verboden. Overtreding van de Auteurswet. De platen met 'CLFortuna' moesten uit de handel worden genomen. „Maar Beethoven en Mozart zijn vogelvrij. De commerciële muziekwereld maakt zich schuldig aan vampirisme. Com ponisten worden uitgezogen en alleen de botten laat men lig gen. Het zijn 'kadavers' die steeds vaker het marktbeeld be palen." Konrad Boehmer (50), com ponist, leraar aan het Koninklijk Conservatorium in Den Haag, bestuurslid van Buma/Stemra en voorzitter vap de wereldom vattende organisatie op het ge bied van auteursrechten is on gerust. Hij verwijt de grote pla tenmaatschappijen bij te dra gen tot de vulgarisering van de muziek. „En daar moet krachtig stelling tegen genomen worden. Het aftakelingsproces van het klassieke repertoire is reeds be gonnen. Moet er nog méér van hetzelfde komen? Bestaat de toekomst alleen uit Beethoven- met-'house'-saus? Néé toch als jeblieft?!" Verloedering Boehmer, hoorbaar van Duitse komaf, doceert: „De platenin de reclame, de maatschappij is er langzaamaan van door drenkt. 'Highlights uit de klas sieke muziek doen het goed en blijken sterker te zijn dan veel van die house- en disco-muziek die allemaal eender is. Maar het moet goed aanspreken, dus wat anders dan zo n afschuwelijke tsjieke-tsjieke-discodreun er achter!" Berdien Stenberg Even stipt de getergde musico loog de gevierde musicienne Berdien Stenberg aan. Verlegen lachend in zijn Amsterdamse grachtenpand zegt hij: „Het is zó afschuwelijk. Ze heeft nog bij ons aan het Koninklijk Conser vatorium gestudeerd. Een heel middelmatige studente. Ze kan eigenlijk geen fluit spelen. Het ergste is die grove, ongevoelige intonatie. Ze ramt maar wat weg, hè. En het klinkt a-l-l-e-m- a-a-1 eender. Het maakt bij haar totaal geen verschil of ze Vivaldi uitbuit, of Bach, of Mozart." Het valt Boehmer op dat het bijna altijd dezelfde componis ten zijn die misbruikt worden. „Het zijn, globaal gezegd, niet meer dan vijf, zes stukken waar op in de wereld van het geldver- dienen voortdurend wordt- te ruggevallen: je zou ze de tophits van deze eeuw kunnen noe men. De Bolero van Ravel, de Carmina Burana van Orff, Le Sacre du Printemps van Stra vinsky, de eerste Gymnopédie van Satie, de Sabeldans van Khatsjatoerian. Bach doet het altijd goed. En Mozart. En Beethoven. Alle grote platen maatschappijen doen aan dit spel van vulgarisering mee. Het argument is dat daarmee de be langstelling van de mensen voor klassieke muziek wordt gewekt. Dit is een grote illusie, absolute flauwekul. Geen enkel muziek- sociologisch onderzoek heeft dit ooit aangetoond." In deel 2 (getiteld 'Ives') werd de componist omringd door al lerlei personen die zijn sociale en intieme leven bepaalden. Moeiteloos wisten de dansers hun trefzekere, scherp op elkaar afgestemde bewegingen te combineren met de ongedwon genheid die kenmerkend was voor Ives. Informele momenten losten de daps met humor af. Behalve op muziek werd er ook gedanst op grappige citaten over het leven van Ives. De muziek in deze voorstel ling werd uitstekend uitgevoerd door Gerard Bouwhuis (piano), Josje ter Haar (viool) en Charles van Tassel (banton), die mooi opgenomen werden in het ver haal dat de dansers uitbeeld den. De muziekkeuze was veel zijdig en illustreerde dat de lichtheid in Ives' leven niet in de weg stond dat hij een karak tervaste persoonlijkheid was. oen man van de stevige hand* druk. Zijn liederen konden licht en teder zijn, maar ook een op recht protest laten horen legen oorlogsgeweld, of een sereen verlangen naar vrede. De dans gaf dit mooi weer. De bewegin gen waren oprecht, helder, hu moristisch en vitaal en liepen op het eind uit op een door alle dansers en musici samen ge zongen vredeslied met een ge wijde sfeer. recensie maarten baanders Voorstelling Ives door Bepp* Blanker! r linden Nog te i LAK theater le»- "Dit moet een leuke man zijn geweest." Dat zei choreografe Beppie Blankert nadat zij uitge breid studie had gemaakt van leven en werk van de Ameri kaanse componist Charles Ives (1874-1951). De muziek van Ives is veelzijdig en eigenzinnig. Van beroep was hij levensverze keraar, componeren deed hij in zijn vrije tijd. Muziek was voor hem niets verhevens. Zijn ideaal was het gewone leven geheel van muziek doortrokken te la ten zijn. Hij gebruikte) veel volk se muzikale elementen, die hij echter een geheel eigen, verras sende wending gaf. In het portret dat Beppie Blankert van hem maakte zet zij een sympathieke man in een le vendige omgeving neer. In deel 1, 'Charles' geheten, wordt door twee dansers, van wie er één de componist zelf vertolkt, een lichte, ondernemende sfeer op geroepen met bewegingen die iets van een spel hebben: ze le ken een wedstrijd te houden in mooie, stuntachtige en soms onverwachte bewegingen. I Spiegelwanden I Spiegels op maat GLAS EN SPIEGELS I Spiegels met lijst I Glazen meubelen I Vitrines I Tafels volgens model Volmolengracht 4 2312 PH Leden (NL) I Alles uit eigen atelier Telefoon: 071 - 21 80 55 Konrad Boehmer „Berdien Stenberg heeft nog bij heel middelmatige studente. Ze kan eigenlijk geen fluit spelen." het Koninklijk Conservatorium gestudeerd. Een 'Planten uit Indië' nog open leiden De Leidse Hortus Botanicus heeft de literaire wandeling door de kassen verlengd tot en met morgen. Het thema van de boekenweek was aanleiding om de beschrijvingen van tropische planten in de Nederlandse letterkunde in de (tropische) kassen te gebruiken. Citaten uit werken van bekende auteurs als Adri- aan van Dis, Louis Couperus, Hella Haasse en vele anderen, be schrijven de fraaie flora. Zo kan het publiek te weten komen dat de 'Indische' term voor hisbiscus 'Kembang sepatoe' is. De Hor tus is zaterdag en zondag van tien tot vijf uyr open, de kassen gaan om half vijf dicht. Tros Sesjun vanuit The Duke leiden Het radio-programma Tros Sesjun zal op donderdag 30 april rechtstreeks uitzenden vanuit Jazzcafé The Duke. Voor de ze avond is het Frank Grasso/Peter Guidi kwintet gecontrac teerd. Het concert begint om: 21.30 uur. recensie* john may Optreden Duo DD. bestaande uit Reyer Dorresteyn, trompet: Jaap Dercksen, pia no. Gezien 24/4 in De Waag In de Gaudeamusserie voor mo derne muziek vond gisteravond in De Waag een concert plaats van het Duo DD. Pianist Jaap Dercksen en trompettist Reyer Dorresteyn speelden voor een tiental bezoekers een aantal composities die al dan niet een bijdrage zouden moeten leve: ren aan het repertoire voor deze bezetting. Beide musici zijn onder meerr werkzaam bij Orkest De Volharding en dus niet voor een kleintje vervaard. Aan de musici heeft het dus niet gelegen. Het is alleen vreselijk jammer dat er blijkbaar niet voldoende inte ressante muziek is voor trompet en piano, althans niet op dit Society-schrijver, media-feno meen, rebel. Zo wordt de schrij ver Joost Zwagerman genoemd, die gisteren te laat arriveerde bij Burcht literair, omdat hij - zeer aards - de trein had gemist. De schrijver, die geinterviewd werd door Hanneke Eggels, de directeur van de Landelijke Li teraire Salon, wordt zowel ver guisd als geprezen. De vergui zing komt van de kant van de ervaren critici, die hem advise ren zijn vingeroefeningen en eerzucht aan banden te leggen. Lof mocht Zwagerman ont vangen van de jury van de AKO- prijs. Zij nomineerde zijn boek 'Vals Licht' waar in alles draait om de prostitutie. Volgens het jury-rapport is hij de eerste schrijver die het 20ste eeuwse fin-de-siecle-gevoel weergeeft. De hoofdpersoon uit zijn ro man, een hoertje, gaat echter niet ten onder, maar stapt uit het hoerenleven en eindigt als studente Nederlands. "Dat heb ik gedaan omdat het composi torisch interessant is, maar ook om emotionele redenen. Ik heb in de anderhalf jaar dat ik aan het boek werkte een relatie met de hoofdpersoon opgebouwd. De lezer krijgt uiteindelijk Vals Licht' als een roman van 300 pagina's voorgeschoteld. Voor mijzelf is er echter een abstract boek van 800 pagina's waarin ik de hoofdfiguren dingen laat be leven die ik niet voor publicatie geschikt achtte." Zwagerman sprak bevlogen en uiterst geanimeerd over zijn schrijverschap, en het was moeilijk in hem de rebel te zien waarvoor hij gehouden wordt. "Rebellie is in Nederland niet mogelijk. Rebellen verworden tot dorpsidioten die af en toe op mogen draven. Neem nou Jules Deelder of Herman Brood. Het Nederlandse volk beschouwt hen als curiositeiten en drukt hen aan de borst." In zijn vol gende boek zullen buitenlandse rebellen een grote rol spelen. "Het wordt een portret ten-reeks met artiesten, denkers, schrij vers en kunstenaars die rebels en religieus geaard zijn. Het heet, vrij naar Gerard Reve: Col lega's van God." Madonna is een van de geportretteerden. Men opende met 'Duo' Steve Martland. Deze uit Liver pool afkomstige componist werkt bij voorkeur in een zo di rect mogelijk contact met de musici. In dit stuk komt Mart- lands affiniteit met pop en jazz muziek naar voren. Fragmenta risch leuk, maar verre van boei end. 'Es verjungt sich nach un- ten' van Margriet Hoenderdos is een pianosolo voor de rechter hand. Met grote zekerheid speelde Dercksen melodietonen met daartussen slierten vèrsie- ringsnoten, kortom: een einde loos gepingel. Er is echt meer voor nodig om de spanning er in te houden. Gelukkig was er ook Gyorgy Ligeti. Zijn 'Myste ries of the Macabre' was oor spronkelijk voor piano en zang maar werd later bewerkt voor trompet en piano. Het resultaat was een spannend en grappig muziekstuk waarin gebruik werd gemaakt van stem, mara- cas en allerlei gesputter van bei de uitvoerenden. Tevens het hoogtepunt van de avond. Kies je een stuk van Noel Co ward, denk je, toch minstens goud in handen te hebben. Maar dat viel behoorlijk tegen. Voor een groot deel ligt dat hoogstwaarschijnlijk aan het stuk. Hoofdfiguur in 'Ik lach er om' is de acteur Gary Essendi- ne, volgens de programmatoe lichting een sterk uitvergroot portret van Coward zelf. Daar mee is bijna alles gezegd, want van enige handeling, laat staan intrige, is nagenoeg geen spra ke. Dat is dus heel moeilijk spe len, want er is een overvloed aan woorden om een indruk te geven van het hectische leven van een succesvol acteur. Er zijn natuurlijk de nodige onderlinge affaires die zich rond de hoofd persoon concentreren. Voor Es- sendine is al die belangstelling hooguit vermoeiend, maar veel echte conflictstof levert het niet op. Haast ondoenlijk dus om daarvan sprankelende dialogen te maken. Alleen ligt de 'schuld' daarvan niet alleen bij het stuk van Coward. Het is nu eenmaal een zeepbel die met enorm veel acteertalent moet worden opge blazen. Dat heeft de Timdeler club helaas niet kunnen waar maken; is ook eigenlijk een beetje te veel gevraagd. Het vaste publiek laat het merkbaar afweten, er wordt nauwelijks gereageerd. Boven dien was de slechte verstaan baarheid van de meeste spelers in de pauze een veelgehoorde klacht. Een probleem van spel- technische aard, waar de erva ren Timdelerclub een volgende keer beter op bedacht moet zijn. Spijtig is het zeker, want er is hard aan de voorstelling ge werkt. Het decor en met name ook de sjieke aankleding had den de vereiste Coward-allure. En toch ondanks alle inzet sloeg de vonk ditmaal niet over. Bijzondere concertserie eert vermoorde joodse componisten amsterdam rob v Na het neerhalen van het IJze ren Gordijn komen steeds meer cultuurschatten uit Midden- en Oost-Europa aan het licht. Een van de meest wrange ontdek kingen van de afgelopen tijd deed het La Roche-strijkkwartet in Praag. De desbetreffende musici troffen in een Tsjechisch archief veel muziekwerken aan van joodse componisten die in de periode 1942-1945 in het 'model-concentratiekamp' The resienstadt werkzaam waren. Daar werkten tienduizenden geïnterneerde joodse kunste naars. die hoopten de oorlog te overleven. Zij creëerden onder de bitterste leefomstandighe den toneelvoorstellingen, ope ra's. concerten, cabarets en films. De nazi's beoogden hier mee kritische buitenlandse be zoekers. onder wie zelfs delega ties van het Internationale Rode Kruis, om de tuin te leiden. De ze propagandistische opzet slaagde doorgaans. Uiteindelijk werden de meeste joodse kun stenaars uit Theresienstadt weggevoerd en in vernietigings kampen vermoord. Met het oog op dodenherden king en bevrijdingsdag organi seert de stichting Concertante uit Amsterdam van 26 april tot en met 31 mei op verschillende plaatsen in ons land concerten met muziek van deze vermoor de Theresienstadt-componis- ten. Wie heeft ooit gehoord van Pavel Haas, Gideon Klein, Hans Krasa, Hans Krieg, Viktor Ull- mann of Erwin Schulmann? De concertserie een posthuum herdenkingsmonument wordt verzorgd door het La Ro che strijkkwartet met medewer king van sopraan Julia Bronk- horsL Naast werken van ge noemde componisten staat ook het Kaddish uit de cyclus He breeuwse liederen van Maurice Ravel op het programma. Uitvoeringen In: Den Haag: 26 april (synagoge aan de Jan Evertstraat); Rotterdam: 2 mei (De Doelen); Amsterdam: 3 mei (De Rode Hoed); Utrecht: 5 mei (Geertckerk). Aanvang steeds om 20.15 uur. SB0U4; D« N«defUndse Injn- v«n d» 12 EG-land** op dr we- Light tor S«v1IU', «n nxuditt» stenaar Karei Goudsblom is uit- reldtentoonstelling in Sevilla. Op «ijlntuur dat het oortret draairt genodigd om een bijdrage te le- bovenstaande foto poseert van kunstenaar veren aan de kunstmanifestatie Goudsblom trots met rijn Trafic

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17