Plek raadhuis centraal bij plannen Oegstgeest 'Buitengewonen' willen een eigen clubhuis Twee miljoen voor opknapbeurt van flats aan Pinksterbloem 'De smaak van vroeger, van bij oma op zolder' Voorproefje voor Koninginnedag Regio Leiden Open dag in bibliotheek Stappen in de natuur Anti-sliplaag op bruggen ZATERDAG 25 APRIL 1992 15 REDACTIE OKTK VAN DER PLAS (0*0 MiEP DE GAAAff UES8ETM BUITINK ASTRID VAN OEN BERG Wil FRED SiMONS CAROLINE VAN OVERBEEKE 071 161419 Bewoners worden bij centrumplannen betrokken Het Oegstgeester gemeentebestuur wil pas een definitief besluit nemen over de inrichting van het centrum als duidelijk is waar het gemeentehuis en de bibliotheek ko men te staan. Dit blijkt uit de planning van de gemeente voor de verdere uitwerking van de centrumplannen. Het college van B en W heeft die planning samengevat in een 'bestuursopdracht'. Daaruit blijkt ook dat bewoners bij de plannen worden betrokken tijdens speciale informa tie- en inspraakavonden. Vorige maand oordeelde de ge meenteraad dat het meest ver strekkende voorstel ('model 3') de herinrichting van het Oegstgeester centrum een ge schikt uitgangspunt is. In 'mo del 3' is de bestaande winkel passage verdwenen en vervan gen door een rond gebouw waarin winkels en woningen moeten komen. Aan de randen het parkeerterrein komen te staan: een nieuw raadhuis, de bibliotheek, woningen en kan toren. De Montessori-ba- sischool zou tegen de vlakte Een vervolg-studie van een ambtelijke werkgroep moet nu antwoord geven op een groot aantal vragen. Zo moeten op verzoek van raadsleden en bewoners verbeteringen in het plan worden aangebracht, en moet ook rekening worden ge houden met de behoeften van winkeliers en consumenten in winkelgebied Lange Voort. Ook moet worden uitgezocht wat de gevolgen voor het verkeer zijn en of de verkeersoverlast voor omwonenden niet te groot wordt. Verder moet de werk groep uitzoeken of het wenselijk is dat het raadhuis en de biblio theek een plaatsje krijgen in de nieuwbouw. Tenslotte moet er duidelijkheid komen over de fi nanciële haalbaarheid van de plannen. Uit de planning voor de ge meente-ambtenaren blijkt dat pas aan het eind van het jaar een definitief besluit zal vallen over de toekomst van het cen trum aan de Lange Voort. Eerst wil het gemeentebestuur weten wat er moet gebeuren met het gemeentehuis en de biblio theek: moeten die wel of niet in de buurt van de Lange Voort en de Lijtweg komen? En wat ge beurt er dan met de Jelgers- makliniek en het Wilhelmina- park? De ambtelijke werkgroep moet zich hierover buigen. Deze werkgroep moet de ver schillende onderdelen van het plan uitwerken in 'deelnota's. Die over de plek voor het ge meentehuis wordt besproken in juni, de nota over de verhuizing van de bibliotheek komt in au gustus aan de orde. De gevolgen voor het verkeer in Oegstgeest moet in september of oktober worden besproken. Het defini tieve besluit van de gemeente raad over de plaats van het ge meentehuis. de bibliotheek en de Montessorischool moet ook in september/oktober vallen. Ook moet in die periode duide lijk worden hoe het met de fi nanciën zit. Vervolgens kunnen, aan het eind van het jaar, de plannen in hun geheel aan de gemeenteraad worden voogelegd. Als de deelnota's van de werkgroep klaar zijn, krijgen de omwonenden van het centrum als eerste de gelegenheid om kennis te nemen van de plan nen. Het college stelt voor om bij elke deelnota een informa tie-avond te organiseren en daarna een bestuurlijke bijeen komst. Tijdens deze laatste bij eenkomst krijgen bewoners ook gelegenehid om hun mening te geven over de plannen. De raadscommissie ruimtelij ke ordening en financiën bui gen zich op 29 april en 11 mei over de 'bestuursopdracht'. WASSENAAR In het kader van het 100-jarig bestaan van het openbare bi bliotheekwerk in Nederland is de bibliotheek van Wassenaar op zondag 17 mei van 11.00 tot 16.00 uur geopend voor pu bliek. Tijdens de open dag zul len oude boeken, platen en cd's verkocht worden en kan ge leend materiaal boetevrij wor- ingeleverd. Voor de uitleen video's en cd's wordt die geen leengeld gevraagd. Verder zal Maarten 't Hart om 14.30 uur een lezing geven. LEIDERDORP LIESBETH BUITINK LEIDERDORP LIESBETH BUITINK Wandelliefhebbers krijgen op woensdag 29 april weer de gele genheid om een natuurwande ling te maken onder leiding van een gids. De wandeling, die door Rust en Vreugd leidt, duurt anderhalf tot twee uur. Belang stellenden moeten om 10.00 uur verzamelen op het parkeer terrein van de Menkenfabriek in Wassenaar. Deelname is gratis. Een buurtvereniging met 250 leden is geen uni cum. Een dergelijke vereniging in een nieuw bouwwijk is wèl bijzonder. Tien jaar geleden was de Leiderdorpse Buitenhof nog een vrijwel verla ten vlakte. Veertig bewoners van de Engelendaal vormden de 'dorpsvereniging de Buitengewo nen'. Inmiddels is de groep uitgegroeid tot een hechte buurtvereniging, met een nog altijd stij gend ledental. Omdat de 'Buitengewonen' zich niet willen be perken tot de Buitenhof, werd de club het predi kaat 'dorpsvereniging' verleend. Iedere volwassen Leiderdorper kan voor een paar tientjes per jaar lid worden, voor niet-Leiderdorpers bestaat het donateurschap. „Van onze leden wonen 125 mensen in het oudste gedeelte van de Buitenhof, dus tussen de Vossiuslaan en de Buitenhoflaan", vertelt secretaris A. van der Meer. „In het nieuw ste gedeelte zitten 25 leden en de rest woont ver spreid over Leiderdorp. Bovendien zijn alle bewo ners van de woonvorm voor gehandicapten aan de Hans Vonkstraat lid." De 'Buitengewonen' willen een eigen vereni gingsgebouw. „Alle andere verenigingen hebben eigen barcomplex en wij willen ook graag een clubhuis voor onszelf. Op gezette tijden lopen we met die vraag naar binnen bij de wethouder, maar het zit er niet in. Al onze activiteiten worden nog steeds in de Muzenhof gehouden. Daar zijrv we opgegroeid en voorlopig gaat het daar nog prima", aldus Van der Meer. De activiteiten richten zich voornamelijk op de kinderen. „We doen één keer per maand iets voor de kinderen. Paaseieren verven bijvoorbeeld, of een oranjekinderfeest, dat is afhankelijk van het seizoen. We organiseren ook een busreisje voor kinderen vanaf vijf jaar en een kampweek voor kinderen die ouder zijn dan acht jaar. Deelname is gratis, de vereniging betaalt dat uit de inkom sten van de kaartclub, de loterij en de contribu- Voor pubers is er de tienerbingo. „Daar mogen ze pas aan meedoen als ze tien jaar zijn en omdat het 's avonds is vinden ze dat heel spannend. We hebben dan andere prijzen: geen kleurdoos, maar een flesje aftershave. Ook al moet het haar nog overal groeien, de jongens die zoiets winnen stin ken dagenlang een uur in de wind." Volwassen leden kunnen bij de 'Buitengewonen' klaverjas sen of bingo, rummycub en yahtzee spelen. Volgens de secretaris komen de mensen vooral naar de 'Buitengewonen' voor de gezelligheid. „Zo leren ze elkaar kennen. Het is niet zo dat de leden sociale controle op elkaar uitoefenen. Maar als je een van hun kindertjes op straat ziet snik ken, loop je natuurlijk niet door." Ook voor goede doelen maakt de vereniging zich sterk. „Voor Corrie Koolmoes, de Leiderdorpse die aan een ongeneeslijke longziekte lijdt, hebben we tijdens de Kerst-inn 1100 gulden opgehaald", zegt Van der Meer duidelijk trots. „En namens de Louise de Coligny-scholengemeenschap hebben we de gemeente gevraagd wat aan de parkeergelegen heid bij de dependance te doen. Daar is nu inder daad wat veranderd, maar ik weet niet of dat on ze verdienste is." De renovatie van de Leiderdorpse straat de Pinksterbloem moet de woonomgeving in dit deel van de gemeente 'vriendelijker' ma ken. „De buurt maakt nu een wat verwaar loosde indruk. Door allerlei veranderingen in de flats zelf en door beplanting van het binnenterrein willen we de Pinksterbloem op een hoger niveau brengen", aldus direc teur G. Duivenvoorden van de Algemene Woningbouwvereniging Leiderdorp (AWL), eigenaar van de sociale huurwoningen. De hele renovatie kost bijna 2 miljoen gulden. De drie flats hebben nu zes trapportalen, die vrij toegankelijk zijn. Duivenvoorden: „We maken een nieuw, afgesloten portaal, waardoor niet meer iedereen zo maar in en uit kan lopen. Nu is het veel gemakkelijker toegankelijk en daardoor vervuilt het enorm. Bovendien worden de fietsen nu via dezelfde portaals naar de kelders gebracht. Dat gaan we splitsen; de kelders krijgen een eigen ingang aan de zijkant." Vooral het binnenterrein van de Pinkster bloem moet een totale face lift ondergaan. De woningen op d^ begane grond krijgen een tuintje van vijf meter diep. „Die tuinen worden opgehoogd omdat hel niveau van de woningen op de begane grond een paar meter boven het maaiveld zit. De bewoners hoeven daarvoor geen extra huur te beta len; wij bieden die tuin gewoon aan." Hoorzitting De AWL geeft i t alleen het stukje grond, or de afscheiding. „Daar door wordt de uitstraling beter. Bovendien komt er een watertje en zorgen we voor openbare verlichting." Volgens Duiven voorden zijn de bewoners van de Pinkster bloem enthousiast over de renovatie. „Ze hebben schriftelijk reacties kunnen geven en we hebben een hoorzitting gehouden in het wijkcentrum 'Zijlkwartier'. Daaruit bleek dat ze er blij mee zijn. Ze krijgen een betere woning-voor dezelfde huur." Duivenvoorden ontkent dat de buurt nu sociaal onveilig is en leegstand vertoont. „Van sociale onveiligheid is beslist geen sprake. En met 1050 woningzoekenden op ehze wachtlijst zi|n er genoeg mensen die in de Pinksterbloem willen wonen. Maar als we geen renovatie zouden uitvoeren, zou den we over vijf jaar misschien wel proble- itien hebben gekregen met de verhuur." Alle houten bruggen in Oegstgeest krijgen waarschijnlijk een an ti-sliplaag om voetgangers en fietsers meer veiligheid te bieden bij gladheid. De operatie gaat 64.000 gulden kosten en moet worden uitgevoerd door het bedrijf Haasnoot bv uit Katwijk. De kosten worden gedekt door het Verkeersleefbaarheidsfonds. Dat blijkt uit eent voorstel van burgemeester en wethouders dat aan de gemeenteraad is voorgelegd. In de raadsvergadering van februari werd het college verzocht iets te doen aan de gladheid op de bruggen in de wijk Haaswijk. Om geen onderscheid te maken tussen de bruggen in deze nieuwbouwwijk en die in de rest van Oegstgeest hebben B en W nu besloten om alle bruggen van een anti-sliplaag te voorzien. De fiets- en voetpaden in Haaswijk worden binnen afzienbare tijd opgeknapt bestraat. De kosten van de herbestrating worden geraamd op 85.000 gulden. Studenten horeca-opleiding Holtlant keuren Franse wijnen UESBETH BUITINK In bordeauxrood uniform zitten de studenten van de horeca-op leiding van het Leiderdorpse Holtant College aan lange tafels. Voor elke student staan vier wijnglazen, een waterglas en afgedekt bakje. Daarin de wijn worden uitge spuugd nadat de edele vloeistof door de mond heeft gerold en op smaak en bouquet is ge keurd. De studenten van de ho reca-opleiding worden in de de- gnstation onderwezen door de Franse wijnboer Bernard Cres- pin, die uit zijn eigen kelders witte en rode wijn en rosé heeft meegenomen. Crespin spreekt poëtisch over de wijnen. De combinatie van de juiste wijn bij een goed ge recht noemt hij een 'huwelijk' dat 'discreet' moet zijn. Het proza van Crespin, winnaar van gouden medaille op het be langrijke 'Concours agricole de Paris' voor zijn rode Gamay des Coteaux d'Ancenis, gaat echter voor een groot gedeelte voorbij aan de studenten. Zij luisteren liever naar de Nederlandse ver taling van organisator en do cent J. Kaptein. Kaptein is be vriend met de wijnboer uit het Loire-dal en heeft hem zo kun nen overhalen meer dan de ge bruikelijke acht dagen vakantie per jaar te nemen. Crespin en zijn vrouw Brigitte zijn speciaal voor de wijnproe verij overgekomen van hun klei ne familiebedrijf in Liré, vlakbij Nantes. De etiketten van hun wijnflessen vertonen de foto van Crespins grootvader, die het bedrijf heeft opgezet. „Ber nards grootvader zou trots zijn geweest als hij deze demonstra tie had gezienzegt Madame Crespin, duidelijk onder de in druk van het interieur van het Holtlant-restaurant. Het proeven van de wijnen gaat gepaard met veel decorum. De wijn wordt tegen het licht gehouden om de robe (kleur) te keuren, de 'lichte tonen' van de geur worden opgesnoven en de wijn wordt vervolgens rondge draaid in het glas (gewalst) om de 'zware tonen' te kunnen rui ken. Proeven gaat met uiterst kleine slokjes en veel gegorgel. Daama hoort het vocht uitge spuugd te worden, hoewel de nasmaak daarmee verloren gaat. Een ochtend proeven zou anders eindigen in een waar drankgelag en dat is bepaald niet de bedoeling van het Holt lant College. Bij de wijn wordt water, brood en droge worst geser veerd om de smaak in de mond te neutraliseren. Uit het com mentaar van de studenten blijkt dat ze de etiquette, ondanks de voorbereidende les, nog niet helemaal onder de knie hebben. „Waar is de kruidenboter", roept één van hen. „Die Musca det smaakt naar banaan", vindt een ander. De docenten bespre ken onderling op professionele wijze de smaakverhoudingen in het bouquet van de rode Gamay. „Het heeft de smaak van vroeger, van bij oma op zol der", typeert een mindere ken- De studenten mogen Crespin Programma, voor de regio 10.00 uur open gegaan voor het publiek. De attracties zijn op maandag en dinsdag geopend vanaf 16.00 uur en op woensdag 29 april al vanaf 14 00 uur. De kermis in Voorschoten kan vanmiddag vanaf 15.00 uur worden bezocht. Op maandag beginnen de exploitanten om 16.00 uur en op dinsdag en woensdag om 15.00 uur. De at tracties zijn tot 23.30 uur ge opend. Het festiviteitenpro gramma van de Oranjevereni ging wordt geopend op maan dag 27 april om 15.00 uur in het Cultureel Centrum aan de Prin ses Marijkelaan. De middag is met name bedoeld voor de ou dere inwoners. De pianiste Nel- leke de VHM speelt oud Hol landse liedjes, er is een Rad van Avontuur en ct wordt een film vertoont.De bioscoopzaal van het Cultureel Centrum vormt op woensdag 29 april het decor voor een 'loop-in Bioscoop'. Er worden twee films voor de jeugd gedraaid en de toegang is vanaf 14.00 uur gratis De voor- slrllmp-n durill M 1 7 ftf) uur De basisscholieren in War mond 11iv',oil wnrnsd.ïg 2C< april op school een herinnering aan Koninginnedag 1992 uitgereikt. Leerlingen die een basivsehool buiten de gemeente bezoeken, kunnen de attentie tussen 15.00 en 17.00 uur afhalen bij G. Boel- m.tns \..l.!rrs '(.an/rnwn 711) Oil in S< hir f/i|ldl|k. 6) In Zoetrrwoude-Dorp wordt op woensdag 29 april een voet baltoernooi gehouden. Op sportpark Haasbroek wordt door leerlingen van de plaatse lijke scholen gestreden om de wisseJbekers. De wedstrijden beginnen om 14.00 uur. De festiviteiten rond Koningin nedag beginnen voor de Oran jeverenigingen in de Leidse re gio al een aantal dagen voor 30 april. De kermisexploitanten hebben hun attracties inmid dels opgebouwd en de agenda's van de wijk en buurtcentra worden gevuld met Oranje-so- zen en -klaverjaswedstrijden. De complete programma's voor de avond van 29 april en Konin ginnedag zelf staan komende dinsdag in deze krant, hieron der volgt een overzicht van de activiteiten die de komende da gen worden afgewerkt. In Leiderdorp is de kermis aan de Laan van Ouderzorg tot en met 30 april op werkdagen geopend van 16.00 tot 23.30 uur en vandaag en op Koninginne dag van 10.00 tot 23.30 uur. De kermis is op zondag gesloten. Voor leden van de ouderenbon den en bejaardensozen begint vanmiddag om 13.30 uur in de Menswordingskerk aan het Heelblaadjespad een Oranje- soos. Voor iedereen toegankelijk is het Oranjebal dat vanavond wordt georganiseerd door de buurtvereniging Zijlkwartier. Aan het bal wordt onder meer meegewerkt door The Fellows en soundmixwinnares Willeke d'Estell. De drum fanfare Ta- maro houdt morgen van 10.00 tot 16.30 uur een rommelmarkt in het gebouw aan de Splinter laan 89a. Op woensdag 29 april staat voor de bewoners van de Dillenburg vanaf 14.30 uur een ouderensoos op het program- De kermis aan de Lijtweg in Oegstgeest is vanmorgen om i het Leiderdorpse Holtlant College werden gisteren onderwezen in de kunst van het wijnproeven door de Franse wijnboer Bernard 4 FOTO Hiaco KUIPtRS ook vrageri stellen. „Kun je er voor leren om wijnboer te wor den, of moet je er talent voor hebben, net als bij voetbal?", waagt een van de heren. „Dit jaar hebbep we alleen nog de bieren onderwezen vertelt directeur van de afdeling V. Molkenboer. „Volgend jaar beginnen we met de wijnen. We willen dan ook een studiereis maken langs de belangrijkste wijngebieden. Een demonstra tie als deze is daarop een goede voorbereiding. En voor de stu denten is dit veel leuker dan een gewone les." Als stil bewijs daarvan worden de ongebruikte spuugbakjes na afloop weggebracht- 'Eerst de stoep schoonvegen' Niek Zimmerman, functioneel psycholoog, zal zondag 3 mei van 11.00 tot 13.00 uur een lezing geven in Cultureel Centrum Warenar aan de Kerkstraat in Wavsenaar onder de titel „Eerst de stoep schoonvegen en dan zien hoe de tegels liggen Dit wordt wel au motto gezien van de functionele psycholgic, die zich richt op de menselijke functies en de invloed die daarvan uitgaat op het wel zijn en functioneren De lezing wordt georganiseerd door Stichting White Lodge Holland, een instelling die cursussen in spirituele psy chotherapie geeft.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15