Flatbewoners nog steeds enthousiast Stemming 'Zet er maar gokpaleis met mooie meiden neer' Geen extra geld voor achterstandswijken Leiden Bevrijdingsbal met big band in Stadsgehoorzaal ZATERDAG 25 APRIL 1992' 13 Opknapbeurt Agaatflat voorbeeld voor Slaaghwijk Op het grasveld achter het flatgebouw aan de Uilenhorst liggen twee oude keukenstoelen. Iets verderop ontsiert een berg oud roest de toch al niet zo fraaie omgeving. De achtertuin van weer een andere flat lijkt wel een vuilnis belt. Het is alsof een vandaal de inhoud van een stapel vuilniszakken over het voormalige rozentuintje heeft uit gestort. Geen vrolijke aanblik; de Slaaghwijk ziet er nog altijd niet uit als een wijk waarvoor je staat te springen om er te gaan wonen. LEIDEN WIM KOEVOET Leiden-Noord, Slaaghwijk en de oostelijke binnenstad mo gen dan achterstandsgebieden zijn, dat wil nog niet zeggen dat ze meer geld voor onder houd krijgen. Burgemeester en wethouders vinden het op dit moment 'te vroeg' voor zo n uitspraak, schrijven ze in hun vervolg-notitie over sociale vernieuwing. De wijkgroepen hebben her haaldelijk aangedrongen op een uitspraak van de gemeen te dat de drie sociale vemieu- wingsgebieden prioriteit moe ten krijgen bij de verdeling van het stedelijk budget. De wijk groepen vinden dat gerecht vaardigd gezien de achter standssituatie. Buurthulpverlener Burgemeester en wethouders stellen dat reeds 'extra inspan ningen' worden gedaan. Ze noemen onder meer het vrou wengezondheidscentrum in de Kooi en de buurthulpverle ner in de Slaaghwijk. „Uiteraard doen zich in de sociale vemieuwingsgebieden problemen voor die een speci fieke aanpak en een extra bud get vergenaldus het college. Maar hieruit mag geen auto matisme ontstaan dat de ach terstandwijken op extra geld kunnen rekenen. „Er zal altijd moeten worden afgewogen, al was het alleen maar vanwege de enorme kos ten", schrijven burgemeester en wethouders. Ze houden blijkens de laatste zin de deur toch op een kier: „De komende periode zal in kaart worden gebracht waarvoor de stedelijke onder houdsbudgetten worden ge bruikt en wat daarbij de crite ria zijn. Dit overzicht kan het begin van een discussie zijn over de wenselijkheid om be paalde wijken een zekere prio riteit te geven." MARJOLEIN VAN ROTTERDAM Dat er in de Slaaghwijk nodig iets moet veranderen is alom bekend. Ook bij de Woning bouwvereniging Leiden (WBL), die in die wijk 853 woningen beheert. Veel van die woningen wil de WBL gaan renoveren. Ze moeten afgesloten galerijen en nieuwe entrees krijgen. De be doeling is dat de bewoners het zo meer naar hun zin krijgen en zich voor hun huis of flat ver antwoordelijk gaan voelen. En er daardoor niet meer zo'n troep van maken. Voorbeeld van zo'n soort verandering is de renovatie van de Agaatflat in het Mors kwartier. Henk Montfrooy is tevreden. Hij is nu vier jaar huismeester in de flat aan de Agaatlaan, die vier jaar geleden ingrijpend werd gerenoveerd. En wie langs de flat loopt, ziet dat zijn aan wezigheid helpt: geen vuilnis zakken meer die over de bal kons gaan, geen vernielingen en geen uit de hand lopende bu renruzies meer. Hoewel het nog weieens fout gaat. Vooral als Henk er niet is. Henk: „Het ge beurt wel dat ik na het weekend terugkom en dat de vuilniszak ken weer naast de containers staan. Maar dan probeer ik te achterhalen van wie die zak is en ga ik erop af. Meestal helpt dat wel en als het niet helpt, schakel ik de reinigingspolitie in. Die mag een bekeuring uit delen." Zelf mag hij dat niet. Zijn functie is vooral preventief: zijn aanwezigheid moet problemen voorkomen. Verder sust Henk burenruzies. En knapt hij klus jes op: als ergens een lamp ka pot gaat, wordt die als het even kan nog dezelfde dag gerepa reerd. Als de lift het niet doet en het is makkelijk te verhelpen, maakt hij hem. Graffiti haalt hij ook meteen weg. Alles in en om de flat is dan ook even proper. Zelfs het witte tegelwerk van de entrees, is na vier jaar nog steeds wit. De meeste bewoners van de Agaatflat zijn dan ook zeer te spreken over hun flat. Bewoner P. van Leeuwen vindt dat de fiat er na de renovatie sterk op vooruit is gegaan. „Je hebt nu nergens meer last van. het is hier heerlijk rustig geworden. Ik blijf hier lekker wonen." Het echtpaar Schouten wil ook nooit meer weg. Mevrouw Schouten: „Wij wonen hier nu 21 jaar. en ik wil hier nooit meer vandaan. Dit is mijn eerste en mijn laatste huis." Meneer Schouten is het volledig met zijn vtouw eens. Op de vraag wat hij nu van de Agaatflat vindt, antwoord hij met één woord: geweldig. Els 't Jong van de WBL, is ook al één en al enthousiasme over de Sgaatflat „De flat is van een verpauperde smeerboel veran derd in een heel gewone flat, waar mensen met plezier in wo nen. De filosofie van het mooi (maar kwetsbaar) maken van de woningen werkt. Ook na vier jaar nog. De mensen zijn nog steeds trots op hun flat. Niet voor niets heeft de woning bouwvereniging voor de manier waarop de flat werd gereno veerd een prijs van 50.000 gul den gewonnen en komen er nog steeds van heinde en verre mensen naar de Agaatflat kij ken." Ze vindt daarom dat de 853 woningen van de WBL in de Slaaghwijk op dezelfde manier moeten worden verbouwd. Ook al is daar op dit moment nog niet voldoende geld voor. Maar dat is een kwestie van tijd, denkt ze: „We hadden niet het geld om alles tegelijk goed aan te pakken. Daarom hebben we gekozen voor kleine beetjes te gelijk. Liever een paar dingen goed, dan alles half." LEIDEN De Stichting Jazz on Sunday houdt dinsdag 5 mei het jaarlijkse be vrijdingsbal in de Stadsgehoorzaal. De zaal is versierd met attribu ten uit de tijd rond 1945. De Frits Landesbergen Big band speelt muziek van onder anderen Glenn Miller, Tommy Dorsey en Count Basie. Voor de eerste keer is er ook een optreden van de Wim Cra- ma 1945 All Stars. Het feest begint om 20.00 uur. Kaarten kosten in de voorverkoop 12,50 gulden, op de dag zelf aan de zaal 15 gulden. Voorverkoop adressen zijn: de VW, Henny's Rits en Fielemon (Zuid-West). POLITIEKE RUBRIEK Hans de la Mar weet als geen ander hoe het is als niemand naar je wil luisteren, jarenlang voerde hij namens de PSP de oppositie in de Leidse gemeenteraad aan en dat zorgde wel voor veel kabaal in het stadhuis maar leidde niet tot veel veranderingen. Wethouders leggen de mening van de oppositie immers bij voorkeur naast zich neer. Voof zijn ongeremde inzet werd De la Mar zes jaar geleden beloond met een wethouderszetel. En alsof de duvel er mee speelt, nu willen ze nog steeds niet naaf hem luisteren. In het bestuur van het Sava die organisatie die een nieuwe vuilverbranding zou bouwen vinden ze dat hij met zijn hoofd in de wolken loopt als hij weer eens een alternatief milieuvoorstel op tafel legt. „Daar heb je die wereldverbeteraar weer. La maar kletsen", zo gaat dat ongeveer. Hadden ze beter geluisterd, dan had het hele fiasco rond de vuilverbranding (schade 100 miljoen) misschien kunnen voorkomen. Arme De la Mar? Welnee, zo werkt dat in de politiek. Van kleine partijtjes wordt niet verwacht dat ze een grote mond hebben. En sinds De la Mar wethouder is, lijkt hij zelf ook dat standpunt te huldigen. Zo moet een rapport van de SP uit 1989 over de vuilverbranding razendsnel en vermoedelijk ongelezen in zijn onderste bureaula zijn verdwenen. De SP voorspelde toen al dat de afvalberg zou krimpen en een nieuwe vuilverbranding niet nodig is. Maar ach, die wereldverbeteraars. Het was niet de enige waarschuwing die De la Mar in de wind sloeg. Begin jaren negentig hield het statenlid John Steegh een hartstochtelijk pleidooi om af te zien van de bouw van een nieuwe vuilverbranding. „Wanneer er nu eindelijk eens een begin wordt gemaakt met het gescheiden ophalen van huisvuil, is die vuilverbranding Toekomst veld Rijndijkbuurt ligt opnieuw open „Het is net '40-'45. tratiekamp met al dat prikkel draad". schampert bewoner A. Swagers van de Kanaalstraat. Hij kijkt naar het omheinde veldje schuin tegenover zijn huis. „Ik had het graag als tuin willen hebben, want die heb ik niet", zegt hij wijzend op de vier vierkante meter 'terras' buiten zijn keuken. „Een keer zei ie mand van de gemeente, dat ik het kon huren, maar ik hoorde De twistappel is het gemeen telijk veldje van de gemeente, dat grenst aan de achterkant van de koophuizen aan de Rijn dijkstraat en is ingeklemd is tus sen twee hoekhui/en van de Ka naalstraat. Vorig jaar werd het verwaarloosde terrein door de gemeente gereinigd en afgezet in afwachting van een nadere bestemming. Eerst werd ver koop aan de Rijndijkstraatbe- woners overwogen. Uiteindelijk besloten burgemeester en wet houders het voor twee jaar aan hen te verhuren als tuin. Eergis teren schortte de gemeenteraad dat besluit op. Er zou onvol doende rekening zijn gehouden met de belangen van de bewo ners van de Kanaalstraat en hun woningbouwvereniging Ons Doel. Wethouder Walenkamp heeft beloofd met Ons Doel te gaan praten. Die claimt rechten, omdat haar huurders jarenlang van het gemeentelijke veld ge bruik maakten. Kanaalstraatbewoners zou den graag een speelterrein op hei veld zien Mmi een ven oe omwonenden. J. van der Zand. keerde zich daar tegen. „Want kinderen schreeuwen laten ze er maar een gokpaleis, met mooie meiden nauenien HU verhuist binnenkort. „Omdat ik een betere woning kon krijgen. Dikke ordner „Wij willen het nog steeds ko pen". zegt ondertussen M. Beekman van de Rijndijkstraat, en laat een dikke ordner zien. „Dit is de correspondentie die wij. vier huiseigenaren, er over gevoerd hebben We zouden er samen ruim vijftien duizend gulden voor betalen De bewo ners van de Rijndijkstraat vin den het logisch dat de gemeen te met hen over koop en later huur onilcih.iiiiifTilt' Peel man: „Dan hi-Ht nmoei ECkst heid en meer opbrengst dan bij verhuur aan bewoners van huurwoningen, die binnen twee maanden kunnen opzeggen. Wij zijn bovendien over het op knappen van het veld begon nen. Het terrein achter het huis was sterk verwaarloosd en door het ongedierte daarvan kon je je wasgoed niet buiten hangen We hebben met de basisge zondheidsdienst gebeld en het is toen direct gereinigd. Maar daarna zijn wc aan het lijntje gehouden." Ratten Dat het terrein was verwaar loosd. ontkennen de overbuur mannen Oost en Swagers van de Kanaalstraat niet Swagers: „Nee. maar het veld hoorde ja renlang gewoontegetrouw bij het huis. waarin ik zelf overt ger heeft geen eigen tuin. Ik heb het terrein niet kunnen opknappen, omdat ik door een ongeluk g< handicapt was. Niemand wist van wie het was. r heeft zich ook een tijd iemand anders uit de Kanaalstraat over ontfermd, er heeft een schuurt je opge staan. er is een moestuin ge- vwvm StaaRcr» h„„pt n Steeds zijn tuin van te maken ..Al kost dat een smak geld Oost en Swagers van de Ka naalstraat menen op hun beurt gezorgd te hebben voor reini ging van het terrein. Oost liet de gemeente vorig jaar weten dat er ratten zaten, een truc Want die zaten er niet", werpt Swa gers Oost nu verwijtend toe. ..nog geen veldmuis." Oost: ..Er lag (och vuilnis, dan komt het ongedierte vanzelf Ze hadden ■spijt van de plotselinge reini gingsactie. want die bespoedig de de onderhandelingen met de Rijndijkstraatbewoners Alsnog is het resultaat van die onderhandelingen door de poli tiek voorlopig geblokkeerd VRUE TUD AGENDA Droomfabrlek The Blue Spirited Smith' geeft op zondag 26 april een gratis optreden in de Droomfabnek vanaf 21.00 uur Op koningin nedag kunnen mensen gratis dansen tot diep in de morgen en op vrijdag 1 en zaterdag 2 mei zijn er Swingavonden. Op zondag 3 mei is er live muziek met Rikkcrd Meilof. Paasnummer 'Lotgenoten' In het paasnummor van 'Lotge noten een blad voor jongeren werkers. staat informatie over onder meer jongerenactivitei - ten. informatieve spelen en ac ties. Het tijdschrift verschijnt vier keer per jaar en wordt gratis verzonden door het Knooppunt voor jongerenpastoraat en diakonaat aan de Oude Rijn 44 b. 2312 HG. tel. 120070 Postzegelverzamelaars De maandelijkse bijeenkomst van de Leidsche V'ereeniging van Postzegel verzam e laars wordt gehouden op dinsdag 2fl apnl In het restaurant van het zwembad 'De Zijl' aan de Para manbostraat 66 is vanaf 20.00 uur een veiling en laten twee verenigingsleden bladen uit hun verzameling zien. Inlichtin gen (tel. 896066). Gastouders De Centrale Organisatie Kinder opvang houdt 28 apnl een in formatie-avond over 'gastou ders' De bijeenkomst begint OOI .'li 00 uur en pbOU den in het gebouw van de Stich ting Welzijn aan de Breestraat 117 Alle heil komt van boven. Toch laat dit gezelschap i gemeentebestuurders, pers en adviseurs van ver schillend pluimage niet daarom zijn blik langs het Leidse luchtraam dwalen. De foto is gemaakt bij een zijmuur van De Waag in de Mandemakerssteeg tij dens een recente excursie, die voorafging aan een vergadering over plannen voor de binnenstad. On derweg waren er opmerkelijk weinig blikken van her kenning. De raadsleden leken wel toeristen in eigen stad. Onwennig schuifelden ze achter elkaar aan in de schaars verlichte catacomben van Stadsgehoor zaal. Aalmarktschooi en Leids Vrijetijdscentrum. Eenmaal terug in de raadszaal waren ze niet meer te herkennen met hun uitgesproken meningen, boude beweringen en geniepige vragen: je hoeft er niet ge weest te zijn om mee te praten. FOTO HIELCO KUIPFRS helemaal niet nodig", betoogde Steegh. Hij heeft helemaal gelijk gekregen en als De la Mar beter had geluisterd... Maar ach. weer o'n linkse radicaal. Voor de oede orde, John Steegh was lid an'Groen Links, dezelfde partij als De la Mar dus. Aardig detail is dat Steegh twee jaar geleden eveneens een pleidooi hield voor het terugdringen van plastic tasjes. En wat zei zijn partijgenoot de wethouder deze week. „Misschien moeten we plastic tasjes wel verbieden." Als het al waar is dat politici van kleine partijtjes met hun hoofd in de wolken lopen, dat valt wethouders te verwijten bij voortduring hun kop in het zand te steken, i Amsterdammer H. Bakker stak begin maart de gemeente Leiden de helpende hand toe. Hij reist dagelijks op en neer naar Den Haag. Zo kan hij de plaatsing van de geluidscnermen ter hoogte van het Morskwartier bijna op de voet volgen. En ook de vorderingen van de graffiti spuiters, die elk nieuw deel van het scherm ogenblikkelijk onder handen nemen. In een luid en duidelijk aan de Leidse burgemeester gerichte brief attendeerde de Amsterdammer op de mogelijkheid om bekladders van nieuwe schermen in de kraag te vatten. In eerste instantié werd er op het stadhuis zeer adequaat gereageerd op Bakkers tip: in no lime kreeg hij namelijk een ontvangstbevestiging. Uit dit gemeentelijke schrijven bleek echter dat Bakkers brief niet op het bureau van Goekoop was beland maar op die van de directie reiniging, havens warenmarkten. „Wat een klojo's", kan hij zich nu nog kwaad maken. „Ze moeten geen ambtenaren sturen om de boel schoon te maken maar ze moeten de politie sturen om die gasten te pakken. Dit is een kwestie van openbare orde, vandaar dat ik de brief aan de burgemeester heb gericht." Omdat het verder stil bleef, heeft Bakker alle raadsleden een afschrift van zijn brief gestuurd. De kopietjes belandden in de postvakjes op ongeveer hetzelfde moment dat WD- raadslid A. Geertsema in de raadsvergadering CDA wethouder Aart van Bochove kapittelde vanwege het nog altijd niet functionerende postregistratiesysteem. Dat was dinsdag. Bakkeren Geertsema lijken dus de aangewezen personen om zaken met elkaar te doen. Bakker echter: „Geertsema is de pot die de ketel verwijt dat ze zwart ziet. Ik heb nog niets van hem gehoord. Ik heb zelfs niet eens een ontvangstbevestiging gekregen. Maar even wat anders, hoe komt de pers eigenlijk aan mijn brief?" In Voorschoten moeten ze oppassen. Het dorpje dat de naam heeft een stevig rechts bolwerk in de regio te zijn. wist enkele jaren terug de gelederen te sluiten in het verzet tegen rijksweg 11 -west. Sindsdien staan langs het uitgestippelde trace van de snelweg grote borden: Rijksweg 11, NEE. De, voor dit keurige dorp, ongebruikelijk actie werd vanuit Leiden goedkeurend gadegeslagen. Deze gemeente, die de naam heeft een rood bolwerk in de regio te zijn, voert sinds jaar en dag het verzet tegen de nieuwe rijksweg aan. l.oiden heeft dan wel geen horden geplaatst maar neemt wel steeds een zinnetje in het collegeprogramma op dat de rijksweg er nooit mag komen. Deze week gebeurde er iets bijzonders. In een ontwerp- structuurplan van de gemeente loiden verscheen tot ieders verrassing een tekeningetje waarop de nieuwe rijksweg fraai staat afgebeeld. Waarna de PvdA wethouder Tjeerd van Rij bevestigde dat aanleg van deze verdoemde weg met langer onbespreekbaar moet zijn. Een trendbreuk, noemt Van Rij dat In Voorschoten heet zoiets in helder rechts taalgebruik gewoon draaikontenj. Wim Kocvoei er G»*1 Vim* De opknapbeurt van de Agaatflat is door veel bewoners met groot enthousiasme ontvangen

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13