Verzet tegen rijexamens vrachtwagens bij CBR Waarom komen inbrekers altijd bij Sloos? IMIJIiVJ Auto Peter Eerst druppels, dan een stroom Zoektocht naar emigranten Bezwaren dienstregeling NZH ongegrond verklaard 07H34700 ZATERDAG 25 APRIL 1992 Agaatflat 3 Vier jaar geleden is I J de Agaatflat ingrij pend veranderd. De be woners zijn nog steeds en thousiast Centrumplan /t r Oegstgeestenaren I D worden betrokken bij de plannen van de ge meente voor het centrum Een nieuw bestaan in het bui tenland, vele mensen uit Lei den en omgeving zijn er de af gelopen decennia aan begon- Deze krant gaat deze zomer aandacht schenken aan die re giogenoten die zich in het ver re en nabije verleden in het buitenland hebben gevestigd. De redactie wil daarom in con- lact komen met mensen die naar Italië, Frankrijk, Spanje of Portugal ztjn geëmigreerd en daar nog op enige wijze actief zijn. Wij vragen onze lezers ons de namen en adressen van emigranten in die landen te geven. U kunt een briefje met naam, adres, telefoonnummer en beroep van de emigrant' richten aan de redactie van ieédsch/Alphens Dagblad, Postbus 54. 2300 AB Leiden Bromfietser zwaar gewond katwuk» Een 16-jarige Katwijker is vrijdagavond rond kwart over acht op de Groen van Prinstererweg in zijn woonplaats ernstig gewond geraakt bij een verkeersongeval. De jongeman reed vol gens de politie met zijn brommer plotseling de rijbaan op, waar na een 28-jarige automobilist - eveneens een Katwijker - hem frontaal raakte. De bromfietser, die volgens de politie geen helm droeg, is met ernstig letsel aan zijn borst, rug en hoofd overge bracht naar het Academisch Ziekenhuis. 'Aandacht voor Verversbuurt' leiden De gemeente moet meer aandacht schenken aan de Ver- verbuurt, vindt het Groen Links-raadslid J. Laurier. Nu de ge meente de Zijlpoort heeft gekocht en bezig is een passantenha ven in de Haven aan te leggen, zou ook eens geld moeten wor den gestoken in het opknappen van de wijk. Volgens Laurier is de Verversbuurt langzaam aan het verpauperen. Onder meer de aanwezigheid van diverse koffieshops waar drugs worden ge bruikt, vormen een probleem. Wethouder Van Rij (PvdA/ruimte lijke ordening) onderkende de problemen maar kon niet zeggen wanneer hij daar wat aan gaat doen. De commissie beroep en be zwaar van de gemeente Leiden heeft drie bezwaarschiften te gen de NZH-busdienstregeling '91 -'92 ongegrond verklaard. De bezwaren - indiend door B. Oli vier uit Leiderdorp, V. Erdin uit Alphen en de reizigersvereni ging Rover - waren voorname lijk gericht tegen de slechte aan sluiting van buslijnen in de re gio op treinen bij Leiden NS en Leiden - Lammenschans. Wel vindt de commissie dat buslijn 42 van Leiderdorp naar Leiden-Lammenschans en bus lijn 48 van Leiderdorp naar Lei den NS 's avonds en op zondag een betere aansluiting op de treinen verdienen. „Bij lijn 42 worden mensen geconfronteerd bij Lammenschans met een naargeestige omgeving, waarin zij bijna en half uur op de trein moeten wachten." De commissie vindt dat de NZH in een aantal gevallen aan bezwaren tegemoet is gekomen. De busmaatschappij kon in een enkel geval aantonen, dat ver andering van de dienstregeling voor andere aansluitingen weer bezwaren gaf. Zo geeft buslijn 48 een slechte aansluiting op de trein naar Alphen en Utrecht, maar sluit wel aan op de trein naar Den Haag en Amsterdam, waarvan meer reizigers gebruik maken. De Vereniging van Reizigers met het Openbaar Vervoer (RO VER) maakte bezwaar tegen de verlenging van de rijtijden op de buslijnen 45, 46, 48 en 49. Bus sen .doen in de dalperiode even lang over de rit als tijdens de spits. De NZH heeft dat be zwaar erkend en stelt een on derzoek in naar een betere doorstroming in Leiden en Den Haag. Sportzaak 5 Meiplein reeds vijftien keer doelwit dieven Wijk Koppelstein vreest overlast op Smaragdlaan De bewoners van de wijk Koppelstein zijn verontrust. Het CBR wil per 1 augustus de rijvaardigheid van chauffeurs van vrachtwagencombinaties beproeven bij zijn kantoor aan de Smaragdlaan. En dat zit de bewoners niet lekker. Eerder deze week trok het Sl^-raadslid T. van Houten hierover aan de bel bij wethouder Walenkamp (CDA), maar die wist nog nergens van. De mare is inmiddels de hele wijk doorgegaan dank zij een brief van de bewonersvereni ging aan de Koppelsteiners. Vol gens een woordvoerder van het CBR is het evenwel nog niet ze ker dat aan de Smaragdlaan straks de vrachtwagenexamens worden afgenomen: „We zijn nog aan het inventariseren." Sonja Kruit, secretaris van de bewonersvereniging, baseert zich op uitlatingen van in Kop pelstein wonende familieleden van Leidse rijschoolhouders. Volgens die kringen staat het vast dat het of Leiden of Sassen- heim wordt. Het CBR in Leiden zou volgens Kruit zelf ook niet zo gelukkig zijn met de vracht wagencombinaties. „Maar het wordt van boven af opgelegd." Koppelstein, zegt Kruit, heeft al veel te lijden onder de rij-exa- mens voor 'gewone' auto's. En aan vrachtwagens is in de wijk bepaald geen gebrek, want ze staan in grote aantallen op het parkeerterrein bij de voetbalver eniging Leiden, meldt ze. „We zitten de hele dag in dat verkeer en dat van het CBR en de Smaragdlaan, waar ook vaak kinderen oversteken, wordt er niet veiliger op met al die zoge naamde bijzondere verrichtin gen. Je moet er toch niet aan denken dat er straks remproe ven met die trucks worden ge daan. Behalve onveiligheid gaat het ons ook om het lawaai en de uitlaatgassen." Volgens Kruit zijn de mensen in Koppelstein toch al aangesla gen door de vele 'rampjes' die zich in de wijk voltrekken. Ze noemt de extra hoeveelheid verkeer die het wijkje (Hoge Morsweg en Smaragdlaan) krijgt te verwerken sinds Haag- sche Schouwbrug is verwijderd. Ook het nieuwe crematorium bij Rhijnhof trekt veel verkeer aan, stelt Kruit. Bij de directie verkeer en ver voer is officieel niets bekend van het CBR-plan. „Wel hebben wij opdracht gekregen om zelf contact met het CBR te zoe ken", zegt ambtenaar I. van Vel- zen. „Dat bewoners nu al pro testeren, kan ik me voorstellen. Ik zou het zelf ook niet zo ver standig vinden als de Smaragd - laan voor allerlei bijzondere verrichtingen met trucks wordt gebruikt." Wijnand Sloos van de gelijkna mige sportartikelenwinkel op bet 5 Meiplein in Leiden Zuid- West kan nog twee dingen doèn. Tralies voor de ramen la ten maken of het met zijn win kel ergens anders proberen. Van tralies moet hij evenwel niets hebben. „Geen gezichtvindt hij. In verkassen heeft hij ook geen trek, want het is nog maar de vraag of de klanten hem dan nog net zo goed weten te vin den als nu. En dus zal de middenstander hoogstwaarschijnlijk nog wel eens bezoek krijgen van inbre kers. Eind vorige week gebeurde dat voor de vijftiende keer in het bestaan van de zaak. Dit jaar was tot dusverre al goed voor drie inbraken. Sloos breekt fecdfds,'geeft hij zelf toe. „Van collega's zoals Wout Bergers hoor ik zulke berichten nooit." Sloos' winkel is nu 16 jaar op het winkelplein gevestigd. De eerste zes jaar gebeurde er niets. „Daarna was het homme les". Topmaand was september 1991. Toen was het drie keer raak. „In één week tijd nota be ne. Op vrijdag, zondag en dins dag. De politie heeft de inbre kers van die dinsdag gepakt. Het zijn telkens verschillende groepen die onafhankelijk van elkaar opereren. Wel vertellen ze elkaar het een en ander. Ik heb hiervoor geen aanwijzin gen, maar dit is gewoon wat ik zelf denk: ze lopen hier overdag langs, zien de spulletjes hangen en liggen en besluiten dan dat ze de boel 's avonds komen op halen" „Soms blijft het bij een po ging. In die gevallen valt het met de schade wel mee. Vol gens mij zijn dat pogingen van hasj-paffers. Maar er komen hier ook grote jongens, profes sionals. Die komen met de auto en al naar binnen. De schade loopt dan op tot vele duizenden guldens. De verzekering heeft me er al één keer uitgegooid. Gelukkig kostte het me niet zo veel moeite om een andere maatschappij te vinden. Wel moest ik hogere premies beta len en bepaalde voorzieningen treffen." Hoge snelheid Hoewel het al vijftien keer is ge beurd. blijft Sloos zich verbazen over de hoge snelheid van han delen. „Het alérm gaat na een halve minuut af. Dan duurt het nog eens een halve minuut voor de in Zeist gevestigde centrale wordt gealarmeerd. Van daaruit wordt dan direct contact met de politie opgenomen, die hier binnen vijf minuten is. Dat zijn toch toptijden. Maar mooi dat ik de volgende dag 'nee' moet verkopen aan klanten die een trainingspak willen kopen." De voorkeuren van het inbre kersgilde voor het textiel is van de laatste tijd. Voorheen was men vooral op sport- en voet balschoenen uit. „Maar het is nu veel te veel werk geworden om een groot aantal paren mee te nemen. Vroeger kwamen ze met de auto en al aan de ach terkant binnen gereden. Ze hoefde alleen maar hun arm uit het autoraam te steken om bij de rekken te komen. Nu heb ik die kant van de winkel met sta in een toptijd hier. Maar mooi dat ik klanten die een trainingspak willen hebben de volgende dag nee moet ver- fOTO HINK BOUWMAN Wijnand Sloos: „De politie is altijd kopen. len platen beveiligd. Waarom altijd bij Sloos? Goeie vraag. Maar ik weet het antwoord niet." Politiefunctionaris A Kuijt van de criminaliteitspre ventie doet desgevraagd een poging. „Sportartikelen doen het goed op de illegale markt. Dat is reden één. Een ander be langrijke reden is uitstraling van een winkel overdag. Is er van buitenaf personeel te zien, hoe is het met de verlichting en wat heeft de prioriteit bij de opstel ling van goederen? Natuurlijk willen winkeliers zo veel moge lijk verkopen maar bij de inde ling van de winkel moet ook preventie een leidraad zijn. De heer Sloos is van harte welkom om daarover met ons van ge dachten te wisselen." CURSUS HAVO-HBO 1-19 juni 1992 St Aogtenstroot 18 Leiden voor de ledereen haalt finish 16de Singelloop AZL-personeelsleden kozen gisteren hun eigen goede doel bij de 16de Leidse Singelloop. Zij liepen geld bijeen voor de aanschaf van kinderspeel goed. FOTO HtlLCO KUIPtRS leiden emiel fangmann Gauw nog even afscheid van de ouders en lopen maar. Zo ver dwenen enkele kinderen giste ren in de stroom van atleten. Even daarvoor loste adjudant Ben Vermolen, bezig aan zijn laatste jaar bij de Leidse politie, het startschot voor de 16de Leidse Singelloop. Een start die voor het eerst in jaren ordelijk verliep. Misschien omdat er een speciale rol was weggelegd voor de brandweer, die als 'startlint' een ladderwagen leverde. Ach ter de ladder posteerden zich tussen de 2500 en 3000 mensen. Ook een hoogwerker hield de zaken in de gaten. De echte fanaten mochten in de voorste rijen plaatsnemen, daarachter de heel jeugdigen. Voor iedereen was er ruimte, jong of oud. man of vrouw, amateur of 'prof, getraind of ongetraind. Ook hele gezinnen waren van de partij. Achterin hadden leden van de Leiden Road Runners Club opgesteld Hekkesluiter was 'jonge god' Peter Quist, vorige weekeinde nog deelnemer in I>onden aan de marathon. Hij liep in Griekse kledij - gouden gordel en gou den haarband - met de Olympi sche fakkel, die weliswaar gaan deweg verflauwde, maar vol gend weekeinde tijdens 'de Olympisch Spelen' in het Muse um van Oudheden zijn plaats krijgt. Al enkele minuten na de start kon verslagggever Wim van Duiven bode. die voor het eerst achterop de motor de kop groep volgde, melden dat de tien snelste lopers al vastston den. .Alleen de volgorde is nog onbekend. Ze gaan met 20 kilo meter per uur hier." Na bijna 18 minuten mocht Theo van der Veer uit Leiderdorp van A.V. Holland (startnummer 498) als nummer één finishen, net voor Huub Pragt uit Leiden, de win naar van de eerste leidse Mara thon. en laap van Duljvenvoor- de uit Katwijk (beiden van de Bataven). Van der Veer won vo rig jaar ook al. „Nee, ik heb er niet voor geoefend. Dit is pre cies mijn afstand, zo onder de tien kilometer. Maar je doet het voor de gezelligheid, toch prachtig zoveel belangstelling", zo oordeelde hij over de 6,5 kj lometer lange loop. Als een fles die leeggegoten werd. zo kwamen de mannen, vrouwen en kinderen vervol gens binnen, eerst druppelsge wijs. al snel in een stroom. Voor iedereen lag er een medaille met 'Rembrandtjaar 1992' er Op Het publiek bleef opmerkelijk rustig en wachtte met de bovsen bloemen op de komst van de uitgeputte geliefden. Van wie er velen gisteravond ook een eigen goed doel hadden gekozen, zoals een ploeg personeelsleden MO hM VI dn' grid VOOf kin derspeelgoed bijeen liep. De laatste deelnemers kwamen te gen half negen binnen.. Henk Rozeboom. voorzitter van de 65 jarige Leidse Politic Sport Vereniging, noemde de gok om de looprichting dit jaar tegen de klok m te laten gaan geslaagd. Het omkeren van de route was nodig, omdat andeTs bij de Rembrandtbrug, dit jaar voor het eerst opgenomen, al snel een lastige 'flessehals' zou ontstaan. Een agent van de verkeer- dienst zei dat er geen obstakels waren. „We hebben maar twee auto's moeten verwijderen en die reden mee met de lopers." Bij de Stationsweg en het Schut tersvdd waar de politie hei verkeer lang moest tegenhou den - moest er alleen een am bulance tussendoor. |.G. Majoor, hoofdredacteur MB hm LtldKh Dagblad. OW handlgde ten slotte de op brengst van deze loop in de vorm van drie cheques van elk drieduizend gulden aan de di redcuren van de bejaarden ti huizen Lortntzhof. Leythenrode en Rustenborgh. J

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 11