A Vrije tijd Vliegviscultuur gestimuleerd door nieuw boek Voorgefabriceerde soldeerringen voor leidingen Kunststofkralen stralen als kristal Craquelélak 'Mannencadeautje' Baby-bag VRIJDAG 24 APRIL 1992 REDACTIE MENR im VAN DER HOCVtN NE*E VISSPORT Bram van Leeuwen Als in ons land het vliegvissen ter sprake komt. wordt meestal di rect een relatie gelegd met snel stromende rivieren en beken in het buiten land. De hengelaar gestoken in wandlaar - zen, een vliegvesl getooid met allerlei snuis terijen en een vispet voorzien van een ver zameling kunstvliegen. Een sportvisser die tot aan zijn knieën in het water staat en even later de strijd aanbindt met een fel vechtende forel of een uit de kluiten gewas sen zalm. Kortom een visserij die vaak slechts is weg gelegd voor een kapitaalkrachtige elite. Mensen die zonder blikken of blozen een paEir honderd gulden neertellen voor een vergunning om een dagje te mogen vissen in een piepklein stukje van een visrijke stroom. Dat beeld is hoognodig aan herziening toe. Want ook al beschikken we in ons land maar mondjesmaat over snelstromende wateren en is het vangen van een zalm nog steeds een bericht dat de voorpagina van de krant haalt, Nederland heeft langzamer hand zijn eigen viiegviscultuur. En die wordt belichaamd door een onlangs ver schenen boek van Wim Alphenaar. Een pil van ruim 400 pagina's waarin voor het eerst een volledig nationaal overzicht wordt ge geven van de vliegvissen) onder de titel Vliegbinden en Vliegvissen'. Wim Alphenaar. bekend als illustrator van tal van artikelen in hengelsportbladen. werkte er twee jaar lang vrijwel avond aan avond aan en offerde er zelfs zijn vrije da gen aan op. Voor zijn 'levenswerk' maakte hij niet minder dan 500 tekeningen. Het merendeel er van vormt te zamen een unie ke verzameling van bindpatronen voor alles wat met de viiegehengel aan geschubde be woners van Nederlandse wateren kan wor den voorgezet In tekst en beeld ontdoet Wim Alphenaar de viiegvisserij van een zweem van gewich tigdoenerij en 'snob-appeal' en beschrijft hij wat met name de Nederlandse polder wateren voor het vissen met de vlieg aan in teressants hebben te bieden. En laat hij de lezer delen in zrjn rijke ervaring achter de vice (vliegeklemmetje) bij het binden van de vliegen en langs de waterkant. In zijn materiaaladviezen neemt Wim Alp henaar geen blad voor de mond. Wat slécht is krijgt die kwalificatie ook. En dat is voor Nederlandse hengelsportliteratuur, die vaak wordt geschreven door personen met recht streekse dan wel zijdelings banden met pro ducenten, importeur of detailhandel een bijzondere zaak. Het boek bevat veel tips die de beginnende vliegvisser flink wat geld kunnen besparen. „Met het idee om dit boek te maken liep ik al heel wat jaartjes rond. Maar toen ik er eenmaal aan begonnen was en er zo veel tijd in gestoken had, bekroop me de angst dat ik er geen uitgever voor zou kunnen vinden', vertelde Wim me bij de presentatie in een Rijswijkse uitspanning. Die werd uiteindelijk gevonden in de per soon van Rikmans van de uitgeverij Het Goede Bock. Het is geen goedkoop werk ge worden, de prijs van 86 gulden is aan de pittige kant Daarbij dient wel te worden bedacht dat het een zeer arbeidsintensief boek is dat behal ve de vele tekeningen ook nog een flink aantal kleurenfoto's bevat. Bovendien is het Nederlands taalgebied beperkt en is de na tionale vliegviskolonie, hoewel de laatste ja ren groeiend, toch van beperkte omvang. Reden om bij de eerste druk niet verder te gaan dan 1500 exemplaren. Daartegenover staat dat "Vliegbinden en vliegvissen' een echt standaardwerk is ge worden waarvan de inhoud steeds opnieuw blijk geeft te zijn geschreven door een vlieg visser in hart en nieren Begin deze maand rolde nog iets van de persen. In Edam werd een nieuwe viskaart voor de provincie Noord-Holland ten doop gehouden. De kaart kwam tot stand door samenwetVing van de vier Noordhollandse hengelsportfederaties, de provinciale WV, de Nederiandsde Vereniging van Sportvis sersfederaties en het ministerie van land bouw, natuurbeheer en visserij. De kaart die in een oplage van 60.000 stuks is gedrukt geeft een uitgebreid beeld van de hengelsportmogelijkheden Vi.vstekken, ver huurders van visbootjes. visverenigingen en de benodigde vergunningen: de viskaart geeft er antwoord op. Noord-Holland is een echte visprovtneie met vele goede viswateren. Niet voor niets wordt er jaarlijks door ongeveer 200.000 mensen uit deze provincie gevist en komen daar nog vele duizenden elders uit het land en zelfs uit het buitenland bij. Reden waar om een deel van de viskaart ook in het En gels. Duits. Fransen Italiaans is vertaald. De kaart kost 3 gulden 50 en is te koop bij alle VW-i-kantoren in ons land. DINGEN NIEUWE CD'S Beach-ball: gemakkelijk om mee te nemen en met twee speelmogelijkheden. Het strandspelletje werd ontwik keld door Twisk in Beverwijk. De ene kant van de batjes (24x40 cm) is hout en daar hoort een kleine bal bij voor een soort tennis. De andere kant is bedekt met klitte- band, volwassen kunnen daarbij een grote bal gebrui ken. Een polskoordje zorgt er voor dat het batje niet steeds in het zand valt, want dat is niet zo goed voor het klitteband. Het setje dat eind april in de winkels ligt, kost 19,95. Meer informatie Twisk, tel. 02510-2 06 41 Het lijken takjes, het zijn poüoden en ze zijn gemaakt van hout van de Filipijnen. De dikste rechte exemplaren hebben een volledige stift, bij de kleintjes gaat de stift tot de eerste kronkeling in het takje. De potloden, die gewoon geslepen kunnen worden, worden vooral gekocht door vrouwen die een 'mannencadeautje' zoeken. De prijs van de grootste is ƒ15, de andere variëren in prijs van ƒ5 tot ƒ12,50. Gezien bij 't Irishofje, Leeuwarden, tel.: 058-12 95 43. DOE HET ZELF Solderen van water- of gasleidingen is voor veel doe-het-zelvers een toch nogal precair karweitje. Officieel mag je als amateur zelfs niet eens aan gas leiding komen. Een nieuw stukje wa terleiding levert, als je het niet volgens de regels van de kunst doet, hoog stens een lekkende koppeling op. Solderen is door CFS-Products thode, van binnen naar buiten. Cor rosie en de daaruit ook na verloop van tijd ontstaande vervuiling van het water wordt daardoor uitgesloten. Een voordeel van deze nieuwe me thode is ook de lage prijs, als je die vergelijkt met knelfittingen die bo vendien niet meer te corrigeren zijn als je het per abuis een beetje ver keerd aangepakt hebt. De SoldOmat-snelsoldeerringen zijn te koop in de gebruikelijke dia meters. Die van 12 mm zijn de meest gangbare, Dertig van die ringen, goed voor dus vijftien koppelingen, kosten ƒ6,95, de 15-mm- en 22-mm-uitvoe- ringen voor wateraanvoer naar bad, enzovoort respectievelijk ƒ8,95 en ƒ15. Bouwmarkten en dhz zaken hebben dit nieuwe dhz-vriendelijke soldeermateriaal intussen in huis. Meer informatie telefoon 01100- 3 19 44. POP Annie Lennox - 'Diva' (RCA) The Eurythmics zijn ontbon den. We hebben er David Ste warts Spiritual Cowboys voor teruggekregen en die bevallen al twee cd's lang prima. De altijd wat depressieve Lennox, sinds kort moeder, is met 'Diva' veel dichter bij de Eurythmics geble ven. Ze klinkt veel moderner dan Stewart, die de jaren zestig nog eens dunnetjes aan het overdoen is. 'Diva' bevalt pas na veelvuldig beluisteren. Er zit weinig rock roll in de num mers. Stephen Lipson, bekend van zijn werk voor de Simple Minds, is de producer en de be langrijkste muzikant op dit nieuwe album. Hij heeft Len nox' fraaie, emotionele zang in een wat steriel geluidsbad ge dompeld. Drums en gitaren ko men uit de computer. Het con trast met Lennox' zang werkt pas na langdurige gewenning. Mooiste nummer is 'Why', de single. Vermoeiend is wel de loodzware symboliek die Len nox in haar teksten hanteert. (WK) Burma Shave - idem (Top Hole Records) Een half geslaagde poging uit Amsterdam om Nederland aan zijn eigen Red Hot Chili Pep pers te helpen. De gitaren scheuren flink, de snelheid is hoog, het volume groot, er is veel humor in de muziek ge stopt en er wordt moeiteloos van de ene stijl naar de andere overgestapt. Tot zo ver is het al lemaal leuk en aardig. Burma Shave gaat voor het overige ern stig gebukt onder een zangers probleem. Paul Martins stem is niet opgewassen tegen het in strumentale geweld om zich heen. Ook de geluidskwaliteit van deze cd laat te wensen over. De kanaalscheiding is zo ver doorgevoerd dat de muziek bij tijd en wijle meer mono dan stereo doorkomt. Leukste num mer is 'Movin up the cattle' waarop hip-hop aan country western is gekoppeld. Geheel overbodig is de afsluiter, jam mer genoeg nog de langdurigste track ook: zeseneenhalve mi nuut stuurloze rotherrie. (WK) •ffisflgaar ■v miltrn fggji§> POPULAIR Diverse artiesten - 'Natuurlijk Ne derlands' (CNR) Ooit, in de jaren zeventig, initi eerde Ad Visser het alleraardig ste album 'Zing je moerstaal' vtearop tal van Nederlandse ar tiesten het proza en de poëzie van schrijvers en dichters ver klankten. Op de cd 'Natuurlijk Nederlands' wordt dat allemaal nog eens dunnetjes overgedaan, nu met het milieu als thema. Dat leidt soms tot overtrokken statements ('Nederland bulder- baan'), maar bovenal tot 12 liedjes die er zijn mogen. Tot de leukste behoren 'De Zalm' (Ti neke Schouten/Tim Krabbé), 'Probeer het weer' (Margriet Es- huijs/Gerrit Komrij), 'De fiets is beter' (Adèle Bloemendaal/Jan Kal) en niet te vergeten het 'Holthakkerslied' van Freek de Jonge, dat aangenaam balorig door het Mannenkoor Karres- poor werd vereeuwigd. Ook Hans de Booij (Adriaan van Dis), Benny Neyman (Simon Vinkenoog), Martine Bijl (Adri aan Morriën), Gordon (Mensje van Keulen), Circus Custers (Marijke Höweler), Marco Bak ker (Diana Ozon), Ben Steneker (Theun de Winter) en Corry Ko- nings (Martin Veltman) doen naar behoren een duit in het af- valzakje. (WS) JAZZ John Scofield - 'Grace Under Pres sure' (Blue Note) Scofield koos een interessante bezetting voor zijn nieuwe pro- (voorheen bekend als het merk 'Schiedam') een stuk makkelijker ge maakt, zowel voor de vakman als de huisklusser. Onder de naam Sold- Omat is een voorgefabriceerde sol- deerring ontwikkeld, die uit een lood vrije legering van tin en zilver bestaat. Je moet alleen de twee te koppelen leidingeinden met vloeimiddel instrij ken (bij voorkeur S-39 Cu, dat KJWA- en GlVEG-goedgekcurd is), je schuift de leidingen in die fitting, en dan ver hitten tot het gesmolten soldeer aan de randen zichtbaar wordt. Voor koppelingen die vlak langs een wand lopen is in plaats van een brander het gebruik van een verfstrip- per die een temperatuur van 600 gra den levert nog extra veiligheidverho- gend. Bijvoorbeeld de elektronisch re gelbare Steinel HL 2002 EL, met oen daarop geplaatst soldeerhulpstuk. De nieuwe soldeerringen maken het mogelijk om met één hand vrij het klusje te klaren. Het soldeer vloeit, anders dan bij de conventionele me Voor kralenliefhebbers is er iets leuks te melden: in Amerika is de Tri-bead Crystal bedacht, een merkwaardig gevormde kraal van kunststof waarmee schitterende dingen kunnen worden gemaakt. De kralen hebben een driehoekige vorm waarmee ze als de botjes van een wervelkolom in elkaar pas sen. Met behulp van basisvormen van tem pex (piepschuim, spelden, lijm en parelkra len kun je heel decoratieve werkstukjes ma ken. zoals een zwanenpaar, een kat of een beertje. Ook sieraden met een 'sjieke' uit straling: kettinkjes, oorhangers, armban den. enzovoort. In het zonlicht of onder be lichting van een lamp schitteren ze als ju welen De Tri bead Crystal kralen zijn kleurloos, maar kunnen ook gecombineerd worden met gekleurde parelkraaitjcv Meer informatie: HobbyHandig, 04125- 2331. duktie. Een bijna even belang rijke rol speelt namelijk collega gitarist Bill Frisell, de man die onnavolgbaar kan zweven op zijn instrument. De beide gita risten zijn makkelijk te onder scheiden; Scofield heeft de aardse bop-achtige frasering, terwijl Frisell een vloeiender, meer indirecte benadering heeft van de Scofield-composities. Ondanks de aanwezigheid van de coryfeeën Charlie Haden (bas) en Joey Baron (drums) is het vooral een cd geworden voor echte gitaarliefhebbers. Menigeen zal dit album eerder waarderen om de improvisaties dan om het beperkte klanken- spectrum. De vorige Scofield-cd ('Meant To Be') was door de aanwezigheid van saxofonist Joe Lovano contrastrijker en soms spannender. (KV) Roy Hargrove - 'The Vibe' (Novus) Alweer een cd van zo'n jong broekie dat denkt de oude meesters op eigen terrein te kunnen verslaan, zou je op het eerste gezicht denken. Trom pettist Hargrove is pas 22, maar heeft al twee zeer goede cd's op zijn naam staan ('Diamond in the Rough' en 'Public Eye'). Zijn jeugdige overmoed mag blijken uit de scherpte en attack van zijn spel, dat gelukkig niets aca demisch in zich heeft. Die ei genschappen komen door zijn ritmegevoel het best tot uiting in de snellere stukken. Antonio Hart is een andere jongeling die op deze cd bezig is een eigen geluid te ontwikkelen op altsax. Ofschoon minder gerijpt dan Hargrove, weet hij te overtuigen door zijn heldere en lichtelijk zure intonatie a la Jackie McLean. De ritmesectie (pianist Marc Cary, Rodney Whitaker op bas en Gregory Hutchinson) is ook al zo jong en concentreert zich op swingen. Branford Mar- salis, Frank Lacy en David 'Fa thead' Newman zijn in enkele stukken gastsolisten. Hargrove hoeft zich niet meer te bewij zen. (KV) KLASSIEK Mozart: Requiem - Arleen Augér (sopraan), Cecilia Bartoli (alt), Vinson Cole (tenor), René Pape (bas), koor van de Weense Staats- opera, Wiener Philharmoniker o.l.v. Sir Georg Solti (Decca) Op 5 december 1991 werd de 200ste sterfdag van Mozart in Wenen herdacht met een groots opgezette viering in de Step- hansdom, muzikaal omlijst door Mozarts eigen Requiem. Bij de cd-registratie ervan moe ten we helaas iets van de spe ciale sfeer van die gelegenheid missen, maar muzikaal blijft er veel te genieten over. Met Solti als dirigent kwam er natuurlijk een traditionele uitvoering van de grond, maar wel heel majes tueus en prachtig van klank. Een fraai solistenkwartet rondt het geheel af, en voor de sfeer, krijgt men er ook nog de dom klokken en enkele gesproken gebeden bij (en die zijn met de afstandsbediening makkelijk over te slaan). (PK) Ketting: Symfonie nr. 3; The Light of the Sun - Radio Phil harmonisch Orkest o.l.v. Otto Ketting, Jill Gomez (sopraan), Radio Symfo nieorkest o.l.v. Kenneth Mont gomery (BVHaast) Moderne Nederlandse muziek, dus is de interesse bij velen al bij voorbaat gering. Ten on rechte. Eerstens is Otto Ketting helemaal niet zo 'modem', en bovendien is dit muziek 'op in ternationaal niveau'. De Derde Symfonie, geschreven in op dracht van de VARA, paart een heldere lijn en instrumentatie aan een duidelijke hartstocht, met verwijzingen naar o.a. Ma hler en Stravinsky. De liederen cyclus 'The Light of the Sun' op oude Egyptische teksten komt abstracter over, maar ook hier weet de uitvoering iedere drem pel te slechten. De fraaie opna me en de prachtige vertolking door Jill Gomez en de beide ra dioorkesten, met de componist zelf als dirigent in de Derde Symfonie, maken dit tot een cd die men toch eens zou moeten proberen. (PK) Softlight Dit is een greep uit de sfeerverlichting voor kamer, terras of balkon die ze bij Inspira tion Softlights hebben gedoopt. Achter deze figuurtjes van ijzer, gespoten in allerei mo dieuze tintjes, brandt een waxinelichtje. Ze zijn er vanaf ƒ49,95. Meer informatie: tel. 01718-2 33 34. foto wim dijkman Zet over een vrij zachte laag verf een tweede die keihard opdroogt en er ontstaan scheurtjes. Op deze manier kun je doos jes of andere houten voor werpen op een heel een voudige manier versieren, zonder dat daar veel ge- reedschap aan te pas j komt. Een fles craquelélak kost 6,75. Meer informa- j tie over de techniek bij Rayher Hobby, tel. 05490- i 6 44 46. Mee winkelen of op reis en toch heel dicht bij moeder of vader. Dat was het uitgangspunt van de ontwerpers van de baby-bag. De bedenkers zijn uitgegaan van de Slendang, de Indonesische draagdoek en hebben daar aan in alle opzichten eigentijds vorm gegeven. Het voordeel van deze draagmethode, waarin de baby z'n foetushouding bewaart, is dat de rug- en nekwervels van het kind tijdens het dragen niet worden belast. Meteen na de geboorte kunnen de baby's in deze zak worden rondgedragen, tot een maand of zes, zeven. Daarna kunnen ze tot ze zo'n anderhalf jaar oud zijn in de zak op de heup worden gedragen. De prijs van de baby-bag is ƒ109,-. Meer informatie: tel. 030-32 29 91. Zwanenpaartje van kralen.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7