Bestand Bosnië valt in duigen Buitenland 'Blank èn zwart naar de stembus' Junta-leider Myanmar treedt af wegens ziekte Franse havens plat Oppositie op de vuist met politie Geen angst voor cholera 'Killerpanda' aast op schapen Compromis radicaal Afghaans verzet SWDDAG24 APRIL 1992 6 Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Press che Presse Agentur CPD Gemeenschappelijke Persdienst The Independent IPS Inter Press Service RTR Reuter UPI United Press Internationa) Minnaar geveld door kus Singapore Een 28-jarige student uit Singapore zal zijn laatste kus niet zo snel vergeten. In het „heetst van de strijd'' beet zijn vriendin een stuk van drie centimeter van zijn tong af... Met het bloedige deel in zijn hand liep het slachtoffer enige tijd hulpe loos rond. Een politiepatrouille hield de ongelukkige minnaar aan en bracht hem naar het ziekenhuis. Het was nog onduidelijk of het stukje tong weer zou kunnen worden aangenaaid. Warm onthaal ex-burgemeester Barry lorftto» Honderden aanhangers hebben Marion Barry, de voormalige burgemeester van Washington, gisteren in Loretto (Pennsylvania! onthaald bij zijn ontslag uit de gevangenis. Barry heeft een half jaar vastgezeten omdat hij in 1990 bij een under cover operatie van de FBI was betrapt op het roken van crack, een goedkoop bijprodukt van cocaïne. De overtreding van de zwarte burgemeester werd vastgelegd op een videofilm, die in de hele wereld werd uitgezonden. Barry zei zijn tijd in de cel te hebben doorgebracht met nadenken, lezen en vooral bidden. Daarnaast waste hij ook borden in de keuken. Dringen om kaartjes voor Gorbatsjov PAio alto Alsof het de kaartverkoop voor een concert van de populaire rockgroep U2 betrof. Binnen vier uur waren gisteren 9.000 kaartjes aan de man gebracht voor de lezing die Michail Gorbatsjov op 9 mei aan de Stanford Universiteit komt geven. De leiding van de Stanford ging ervan uit zeker een week nodig te hebben om de entreebiljetten te slijten. De voormalige Sovjet president is van 2 tot 15 mei op bezoek in de VS. Prinses Anne gescheiden londen Prinses Anne, de dochter van de Britse koningin Eliza beth, is gisteren officieel gescheiden van haar echtgenoot Mark Phillips, zo is van juridische bronnen vernomen. Anne en Mark, die in 1973 waren getrouwd, waren feitelijk al tweeëneenhalf jaar uit elkaar. Ze hebben twee kinderen. Het is de tweede schei ding binnen de kleine kring van het Britse koninklijke huis sinds de 16e eeuw, toen koning I iendrik VIII vier van zijn zes echtge notes verstootte. Hij scheidde met twee van hen en liet twee an deren onthoofden. Nederland en Duitsland willen bijeenkomst Veiligheidsraad In de Bosnische hoofdstad Sarajevo is afgelopen nacht weer heftig gevochten. Vooral de wijk Butmir, bij het vliegveld, lag zwaar onder vuur. Daarmee viel het be stand dat gisteravond was gesloten vrijwel onmiddellijk in duigen. Nederland, Duitsland en de Amerika willen dat Veiligheidsraad van de Verenigde Naties zich nu met Bosnië-Hercegovina gaat bemoeien. De Serviërs, moslims en Kroaten in Bosnië beloofden EG-bemiddelaar Lord Carring- ton en de Portugese EG-voorzit- ter joao de Deus Pinheiro gis teravond de strijd te staken. Carrington en Pinheiro hadden een einde aan de gevechten als voorwaarde gesteld voor het doorgaan van besprekingen over de toekomst van Bosnie- Hercegovina, die maandag in Portugal moeten worden ge houden. De Nederlandse en Duitse ministers van buitenlandse za ken Van den Broek en Genscher willen dat de Veiligheidsraad van de VN op korte termijn bij eenkomt voor overleg over Bos nië. Economische sancties te gen Servië sluiten zij niet uit, maar zij willen afwachten hoe Servië zich de komende dagen opstelt. De bewindslieden spraken gisteren in Bonn lang over de strijd in Bosnië. Volgens Van den Broek wil de EG goede be trekkingen met Servië, maar dan moet wel het Joegoslavi sche leger zich uit het onafhan kelijke Bosnië terugtrekken en moet Servië garanties geven voor de rechten van alle etni sche minderheden in Bosnië. Nederland en Duitsland zijn geen van beide lid van de Vei ligheidsraad, maar zij zullen hun EG-partners Frankrijk en Groot-Brittannië vragen de spoedzitting bijeen te roepen. De Verenigde Staten, wil lid, ga ven gisteravond hun steun aan het Nederlands-Duitse voorstel. Woensdag komen in Praag hoge functionarissen van de 51 landen van de Conferentie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa bijeen voor beraad. Amerika heeft gedreigd Joego slavië, (lees: Servië) uit de CVSE te stoten. Intussen hebben Servië en Montenegro de basis gelegd voor een 'nieuw Joegoslavië'. Het Servische parlement stem de afgelopen nacht in met de grondwet van een 'federale re publiek Joegoslavië', nadat het parlement van Montenegro daar gisteravond mee akkoord was gegaan. De nieuwe staat moet maandag in Belgrado worden uitgeroepen door de Servische en Montenegrijnse le den van het vroegere Joegosla vische parlement. Kritiek op De Klerks voorstel overgangsraad Het voorstel van president De Klerk om alle Zuidafrikaanse burgers blank èn zwart - een „uitvoerende raad" te laten kie zen, is door de oppositie scherp bekritiseerd. Parlementariër Co lin Eglin van de blanke progres sieve Democratische Partij beti telde het plan „een Alice in Wonderland-fantasie". De Klerk stelde gisteren voor op korte termijn door alle Zuid afrikanen een raad te laten kie zen, waarin alle rassen zijn ver tegenwoordigd. Deze raad moet het land regeren in de over gangsperiode naar een demo cratische non-raciale samenle ving. In het bestuur zitten verte genwoordigers van de drie of vijf grootste politieke partijen van het land. Het voorzitter schap van de interimraad rou leert. De voorzitter mag zich president noemen en zal alle ceremoniële taken van De Klerk overnemen. De voorstellen van De Klerk verschillen van diens eerder in genomen standpunt dat een nieuwe regering pas kan wor den benoemd door een nieuw, multi-raciaal parlement dat via rechtstreekse verkiezingen is gekozen. Het nieuwe plan komt in de buurt van de wensen van het ANC, dat herhaaldelijk heeft benadrukt zo snel mogelijk in de macht te willen delen. Het ANC was daarom voorstander van de spoedige vorming van een overgangsregering. Deze re gering zou echter door verte genwoordigers van Codesa, het overleg nissen regering en anti- apartheidsorganisaties, moeten worden aangewezen en niet rechtstreeks gekozen. Parlementariër Eglin voor spelt dat het ANC het voorstel van De Klerk zal afwijzen omdat het zijn macht in een nieuwe regering beperkt. Volgens hem betekent het dat de zwarte be weging ondanks de grote aan hang slechts een van de drie of vijf zetels in de raad krijgt. „Het is een interessant, nieuw en waarschijnlijk onacceptabel concept", aldus Eglin. Opvolger Than Shwe man van harde lijn litaire raad die het land sinds 1988 met harde hand regeert. Sinds die tijd zette de junta duizenden mensen gevangen om het verzet tegen het regime te breken. Een van de bekend ste politieke gevangenen is op positieleidster Aung San Suu Kyi, die vorig jaar de Nobelprijs voor de Vrede kreeg. Haar par tij, de Nationale Liga voor De mocratie, won in 1990 de ver kiezingen, maar dat was voor de militairen geen reden de macht af te staan. De in 1933 geboren Than Sh we is een aanhanger van de harde lijn die vooral tegen de opstandige etnische minderhe den met harde hand zal optre den. Hij behoort tot de nieuwe lichting van legerleiders die in 1954 afstudeerden aan de elite academie van het leger. Zijn be noeming tot opvolger van Saw Maung ligt hiërarchisch gezien in de lijn der verwachting, maar gezien zijn komeetachtige carri ère moet Than Shwe de steun hebben van de eigenlijke sterke man in Myanmar, generaal Ne Win. De Myanmarese leider Saw Maung, voorzitter van de rege rende militaire junta, is gisteren wegens gezondheidsredenen af getreden. Hij wordt opgevolgd door generaal Than Shwe, plaatsvervangend chef-staf en vice-voorzitter van de junta. In een verklaring van de jun ta, die officieel de Staatsraad voor Herstel van Wet en Orde heet, staat dat „specialisten hadden gesuggereerd dat de ge zondheid van generaal Saw Maung door de enorme verant woordelijkheden van de staat was verslechterd tot een niveau waarop hij alleen door rust te houden zijn taken weer zou kunnen hervatten". Onofficiële bronnen melden dat de junta leider aan suikerziekte lijdt en een drankprobleem heeft. Eind vorig jaar had de junta-leider een zenuwinzinking. De 64-jarige Saw Maung voerde het leger van Myanmar (het voormalige Burma) aan bij bet bloedig neerslaan van een beweging voor democratische hervormingen en leidde de mi- Akkoord over Wolgaduitsers Duitsland en Rusland zijn het gisteren eens geworden over een ge leidelijk herstel van de autonomie voor de Wolgaduitsers. Dat is de uitkomst van de eerste bijeenkomst van de Duits-Russische rege ringscommissie over deze zaak in Bonn. Het akkoord voorziet in een aantal door Bonn te financieren projecten op het gebied van woningbouw, beroepsopleidingen en medische voorzieningen. De Duitse Wolga-republiek werd in 1941 door Stalin opgeheven. Taipei Parlementariërs van de Taiwanese oppositie hebben gisteren in het centrum van Taipei gevochten met de oproerpolitie. Daarbij gaat het er hard aan toe. Het was de vijfde dag van straatprotesten tegen de Nationalistische partij die in Taiwan het voor het zeggen heeft De demonstranten proberen democratische hervormingen en presidentsverkiezingen af te dwingen. foto afp Fergie mag alleen nog via achterdeur londen Het Britse koninklijk huis staat nog een andere schei ding te wachten, die van prins Andrew en Sarah Ferguson, her togin van York. Fergie mag voortaan alleen maar via de achter ingang voor leveranciers het koninklijk paleis binnen, zo meldde de sensatiekrant Daily Mirror gisteren. De hoofdingang van het paleis blijft voor haar gesloten op last van prinses Anne, die niet wil dat Fergie maar in haar kamers „rondsloft". Nicu Ceausescu wil niet meer vrij bukarest» Nicu Ceausescu, de zoon van de Roemeense ex-dic tator Nicolae Ceausescu, heeft gisteren zijn verzoek om wegens zijn slechte gezondheid te worden vrijgelaten uit de gevangenis ingetrokken. Een panel van vijf militaire rechters zou gisteren zijn beslissing bekendmaken. Ceausescu ging er blijkbaar van uit dat zijn verzoek geen enkele kans maakte. De 42-jarige Ceau sescu lijdt aan levercirrose en zal waarschijnlijk niet meer levend uit de gevangenis komen. Hij zit een straf uit van 15 jaar wegens medeplichtigheid aan de moord op 89 personen tijdens de revo lutie van 1989 in de stad Sibiu, waar partijleider was. Texaan helpt bij eigen terechtstelling huntsville Een 34-jprige Texaan, die wegens moord ter dood was veroordeeld, is gistermorgen in een gevangenis in Texas ge- executeerd. De executie werd voltrokken met behulp van een dodelijke injectie. l)e veroordeelde, Billy Wayne White, hielp zelf bij het vinden van een goede ader in een van zijn armen die overdekt waren met littekens van heroinespuiten. Na 47 minu ten werd White, die meer dan 14 jaar op zijn executie had moe ten wachten, dood verklaard. In Texas wachten nog 356 mensen op executie. parus hans gertsen correspondent De strijd om de Franse havens is deze week in volle hevigheid losgebarsten. Na een oproep van de communistische vak bond CGT legden havenarbei ders in vrijwel alle Franse ha vens het werk voor onbepaalde tijd stil. De machtige vakbond verzet zich tot het uiterste tegen een plan van de regering om de Franse havens te moderniseren en de invloed van de vakbond tenig te dringen. Het rommelt al ruim een half Jaar li) de f ranse havens. Sinds oktober vorig jaar wordt er in de meeste havens een of twee da gen per week gestaakt tegen de aangekondigde hervorming van het statuut voor de havenarbei ders. Steeds meer verladers mijden de onbetrouwbare en veel te dure Franse havens en wijken uit naar concurrenten als Bar celona, Genua, Zeebrugge of Antwerpen. De Franse haven werkgevers vrezen dat een deel van ffle cllfintele voor jaren ver loren is. Inzet van het hardnekkige conflict is het plan van ex- staatssecretaris Jean-Yves l^e Drian om een eind te maken aan de bijzondere status die Franse havenarbeiders sinds 1947 genieten. Ze kunnen vrij wel niet worden ontslagen. Op Klein leger Irak washington ap De geallieerden stonden aan het begin van de Golfoorlog te genover minder dan de nelft van de 500.000 soldaten die Irak volgens het Amerikaanse minis terie van defensie op de been had gebracht. De commissie voor de strijdkrachten van het Amerikaanse Congres wijst er in een rapport op dat veel divisies door Saddam Hussein incom pleet naar het slagveld werden gestuurd. dagen dat er geen werk is, krij gen ze een royale uitkering. Kaderleden van de commu nistische vakbond CGT, de eni ge vakbond die in de havens is vertegenwoordigd, bepalen da gelijks wie er werkt krijgt en stellen ploegen samen. Hoewel dit in de wet van 1947 niet als Managua Een Nicaraguaans jochie werpt een visnet uit in het meer van Managua. Ofschoon gezondheidsdiensten waarschuwen voor de aan wezigheid van de cholera-bacterie in het meer, geven de vissers hun broodwinning niet op. foto afp Mobutu bereid macht te delen KINSHASA Rtr De Zaïrese president Mobutu Sese Seko is bereid een groot deel van zijn bevoegdheden over te dragen. Dit heeft een medewerker van Mobutu don derdag verklaard. Mobutu staat na een 27 jaar durend bewind onder binnen- en buitenlandse druk af te treden. Mobutu's gezag werd vorige week direct uitgedaagd toen de Nationale conferentie in het land, die weer bijeenkwam na een onderbreking van elf we ken, zich uitriep tot het hoogste Zaïrese bestuursorgaan. Sinds dien heeft Mobutu met de op positie besprekingen gevoerd over de geweldloze overgang naar een democratisch bestel. Volgens zijn woordvoerder heeft Mobutu al een groot deel van zijn macht overgedragen. Hij zit niet langer het Zaïrese kabinet voor en besluiten over 's lands financiën worden geno men door de premier, Nguza Karl-I-Bond. De president wordt er van be schuldigd enorme fortuinen te hebben vergaard door plunde ring van de staatskas. De verwachting is dat Mo butu op twee terreinen de con trole wil behouden: de nationa le defensie en de buitenlandse politiek. Mobutu zou de contro le over het leger als verdedi gingsmacht willen behouden, maar wel bereid zijn de rol van de strijdkrachten, als politie macht in het land, aan de pre mier over te dragen. zodanig is vastgelegd, heeft de CGT feitelijk de macht in vrijwel alle Franse havens. Tot nu toe durfde geen enkele Franse rege ring de strijd met de CGT aan. Le Drians opvolger Charles Josselin kondigde vorige week aan dat de nieuwe Franse rege ring de hervorming wil doorzet ten: de havenarbeiders moeten gewone werknemers met nor male arbeidscontracten en maandsalarissen en Josselin wil per haven onderhandelen over de hervormingen. Onmiddellijk daarna kondigde de militante vakbond aan dat alle havens voor onbepaalde tijd 'plat' gaan. Het belooft een harde strijd te worden. peking brian cathcart the independent Een reuzenpanda die blijkbaar geen zin meer had om zijn kostje bijeen te scharrelen in de steeds kleiner wordende bamboebossen in het westen van China, is afgedaald naar de wereld van zijn grootste vijand, de mens, en begonnen zijn schapen te doden en op te eten. Onlangs meldde het Arbeiders Dagblad, een Pekings sensatieblad, dat de ronddolende pan da de schapen bij de kop pakt en net zolang in de keel bijt tot ze dood zijn. Dan eet hij zijn buik rond en valt ter plekke in slaap. De panda zou al 31 schapen hebben verorberd. De Chinese boeren vragen zich inmiddels af waarom de waardevolle woongebieden van de alom gekoesterde panda moeten worden be schermd, als dit het gevolg is. Toch hoeden de boeren zich ervoor tot drastische acties over te gaan, aangezien regering en justitie zich aan de kant van de panda hebben geschaard. Onlangs zijn drie mensen geëxecuteerd wegens het do den van of handelen in panda's. Dierenbeschermers zeggen dat de reuzenpan da beter aan zijn knuffelige imago zou kunnen voldoen als de mens niet voortdurend stukjes van zijn gebied afknabbelde, waardoor de van nature vegetarische panda wordt gedwongen een vleeseter te worden. De radicale Afghaanse verzets leider Gulbuddin Hekmatyar heeft het gematigde verzet gis teren een compromis aangebo den. Hij zei dat hij zal instem men met de vorming van een voorlopige verzetsraad die het land kan besturen tot de verkie zingen die nog dit jaar moeten worden gehouden. Hekmatyar Stelde verder voor dat noch hij noch zijn grootste rivaal Masud in de raad zitting nemen. De re gering in Kabul heeft het voor stel inmiddels van de hand ge wezen, Masud heeft nog niet gereageerd. Intussen worden in en rond de hoofdstad Kabul steeds meer ongewapende rebellen uit de factie van Masud gesignaleerd. Dat duidt op een toenemende samenwerking tussen de rebel len en de strijdkrachten van de j; Afghaanse regering, een week 1 - mm' - -.1 nadat deze president Najibullah 1 Volgens het voorstel van Hek- matyar, die de regering in Kabul - f^V tot maandag tijd heeft gegeven C j zich over te geven, moet een re- |'|£9B volutionaire raad worden opge- |É||j|j richt van rebellencommandan- JiPl'. oorlog rond j Masud vanzelf uitsluiten, omdat hun strijdkrachten in andere delen van het land actief zijn t ros Ghali is vandaag in Pakistan fc - aangekomen om te proberen de - Afghaanse verzetsgroepen na- der tot elkaar te brengen en een t bloedige strijd om de macht in Afghanistan te voorkomen. Een lid van de verzetsgroep Harakat Mujahedien laadt zijn geweer, tij dens gevechten op de weg tussen Jalalabad en Kabul. foto afp

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 6