V erzetsherdenking wil meer subsidie 'Het zijn in elk geval rustige buren' Plan voor fietsbrug over de Herenweg Vervanging kunstgras hockeyclub Foresacte Toch kermis aan Laan van Ouderzorg Aansluiting Dobbewijk op centraal riool pas in '93 Uitstel verbouwing centrum 'Onderdak' Huisarts SP, Ouwerkerk 1942 - 1992 Regio Leiden tentoonstelling wordt maandag geopend jfiderdorp» uesbeth b De Stichting Verzetsherdenking Leiderdorp (SVL) wil pieer subsidie van de gemeente. „We krijgen nu 500 gul den en dat is veel te weinig. We vinden dat de gemeente ir. best wat meer geld op tafel mag leggen om de bevolking ieenbewust te maken van racisme en discriminatie", aldus f>VL-voorzitter I. Gehner. De stichting opent maandag de rleg|aarlijkse herdenkingstentoonstelling in het gemeente huis. voorbeeld een toneelvoorstel ling voor schoolkinderen over discriminatie en racisme. Maar voor de opvoering zouden we een zaal moeten huren in de Muzenhof en daar hebben we het geld dus niet voor." De expositie die maandag wordt geopend bestaat uit twee delen. De tentoonstelling van de Anne Frank Stichting, 'Eigen volk eerst', is bedoeld voor de volwassen bezoekers. Speciaal voor de kinderen is er de ten toonstelling 'Recht op vrijheid' van het 'Nationaal Comité 4 en 5 mei'. Gehner: 'Eigen volk eerst' is gewoon te moeilijk voor kinderen. En we willen juist de kinderen bereiken. De tentoonstelling 'Recht op vrijheid' gaat over de universele en ,,We proberen ook geld te krij- jur gen uit het anti-discriminatie potje van de gemeente. Boven- d votfien legt Leiderdorp tegen apartheid, waarmee we samen werken, geld bij", rekent Geh- kunPer voor- "Maar het blijft veel te weinig. We hebben dit jaar twee tentoonstellingen. Alleen de ex- 00 positie die we van de Anne Frank Stichting huren kost al 400 gulden." De activiteiten van de SVL be- >ek perken zich dit jaar noodge dwongen tot de organisatie van de tentoonstelling. ,,De doden herdenking wordt georgani seerd door de Oranjevereniging. We zouden onze activiteiten wel willen uitbreiden met bij- Jongeren doen bromfietsexamen oegstgeest Ongeveer 25 jongeren doen maandagavond 'brom fietsexamen' in Oegstgeest. De 16/17-jarigen hebben meege daan aan een speciale cursus van de gemeente en Veilig Verkeer Nederland (WN). De cursus heeft tot doel het verminderen van het aantal verkeersslachtoffers onder bromfietsers. De cursisten hebben tijdens de lessen de verkeersregels geleerd en weten nu ook hoe hun bromfiets technisch in elkaar zit. Maandagavond hebben ze zowel een theoretische als een praktijk-toets. Om 21.00 uur reikt de groepscommandant van de politie de certifi caten uit aan degenen die het examen met goed gevolg afleggen. Dit gebeurt in Centrum 't Groot Proffijt. l-mei viering in Oegstgeest oegstgeest De PvdA en Groen Links in Oegstgeest vieren de 'dag van de arbeid', 1 mei, dit jaar gezamenlijk in de bovenzaal van de Roode Leeuw. Erik Jurgens, RvdA-Tweede Kamerlid spreekt die avond over 'de toekomst van het socialisme in het licht van de ontwikkelingen in het voormalige oostblok'. Verder is er samenzang en informatie over de milieutopconferentie UNCED in Brazilië. De Leidse Muziekgroep Clamor brengt mu ziek uit Zuid-Amerika ten gehore. Om 19.30 uur gaat de zaal open en om 23.00 uur kan iedereen weer naar huis. PvdA bezoekt ouderen voorschoten De PvdA in Voorschoten viert 1 mei door op be zoek te gaan bij haar seniorleden. De ouderen krijgen op de 'dag van de arbeid' een bos rode rozen aangeboden. De dag zelf wordt in Leiden gevierd: s' morgens komt Ruud Vreeman spre ken in het Antonius Clubhuis, 's avonds wordt feest gevierd in Cathena aan de Kolfmakerssteeg 8. Gezondheidszorg thema bibliotheek leiderdorp De bibliotheken in Nederland bestaan 100 jaar en dat wordt ook in de Leiderdorpse leeszaal gevierd van 24 april tot en met 29 mei. In de week van 1 tot en met 7 mei staat het thema 'gezondheidszorg' centraal. De bibliotheek informeert die week over het plan Simons', over de instellingen en organisaties voor de gezonddheidszorg in deze regio, over ziekteprocessen, romans en andere documentatie waarover de leeszaal beschikt. Ook zijn er adressen van allerlei belangenverenigingen en video banden over onder meer mondhygiëne en diëtisten in de regio. Wandeltochten door natuur warmqnd/oegstgeest Wandelliefhebbers kunnen in het week einde van 2 en 3 mei hun loopschoenen aantrekken voor na tuurwandelingen door Warmond en Oegstgeest. Zaterdagmid dag om 14.00 uur is het'vertrek voor een tocht door de War- mondse bossen vanaf 't Huys te Warmont aan de Herenweg 139. Deze wandeling die onder meer langs broedende reigers voert, duurt bijna twee uur. Een dag later op hetzelfde tijdstip begint de wandeling door Oegstgeest vanaf kasteel Oud-Poelgeest aan de Poelgeesterweg 1. Hier zijn onder meer Bosanemonen en Vingerhelm-bloemen te bewonderen. De wandelingen worden geleid door de gidsen van het Instituut Voor Natuurbescher mingseducatie (1VN). Betere doorstroming en veiligheid Over de Herenweg in War mond, ter hoogte van het spoorwegviaduct bij de Padoxlaan, komt een fietsbrug. 45 De brug, die parallel zal lopen aan het viaduct, verbindt de fietspaden aan weerszijden van de weg met elkaar. Waarschijn- j lijk wordt volgend jaar met de aanleg van de overbrugging be- ,t gonnen. Dit blijkt uit het meerjaren programma voor provinciale fietspaden 1993-1997, dat Ge deputeerde Staten van Zuid- Holland hebben vastgesteld. De provincie verwacht dat in het jaar 2010 het fietsgebruik met ruim 200 procent zal zijn toege nomen ten opzichte van 1986. 3 Daarvoor is een netwerk van fietspaden nodig, waarin recht streekse fietsroutes voor woon- werk- en recreatief verkeer zijn aangelegd. De rechtstreekse routes moeten de veiligheid van fietsers verhogen door de door stroming te garanderen, zodat fietsers een constante snelheid kunnen behouden. In het geval van de Herenweg in Warmond zal een kruising- vrije route worden gerealiseerd door de fietsbrug. Op dit mo ment voert de provincie Zuid Holland overleg met de ge meente Warmond en de Neder landse Spoorwegen ove aanleg van de brug. In dit leg moet ook worden vastge steld wanneer met de werk zaamheden wordt begonnen De kosten van het project be dragen 1.2 miljoen gulden. Die zullen geheel voor rekening var de provincie komen. rechten van de mens. 'Eigen volk eerst' behandelt het poli tiek georganiseerd racisme. ,,Er komen vier landen aan bod. In België heb je het Vlaams Blok, in Frankrijk het Front National, in Duitsland de Republikaner en de Duitsche Volks Union, Nederland heeft de Centrum Democraten en de Centrum Partij '86. Door dat soort bewe gingen is ook de Tweede We reldoorlog ontstaan en dat moeten we nu ten koste van al les vermijden." Het geheel vernieuwde be stuur van de SVL wil wel blijven verwijzen naar het verzet en de Tweede Wereldoorlog. „Zolang er nog mensen zijn die daad werkelijk hebben geleden onder de oorlog, denk ik dat wij daar op moeten teruggrijpen. Daar hebben ze recht op", vindt Geh- De tentoonstellingen 'Eigen volk eerst' en 'Recht op vrij heid' zijn 28 april tot 8 mei te bezichtigen tijdens de ope ningstijden van het gemeente huis aan de Statendaalder. SVL-voorzitter I. Gehner: „De gemeente mag best wat meer geld op tafel leggen om de inwoners bewust te maken v Begraven op terrein Hervonnde Kerk Zoeterwoude mag zoeterwoude karen tangel De Nederlands hervormde ge- meente aan de Dorpsstraat in Zoeterwoude mag vanaf begin mei weer gewoon begraven op het kerkhof achter de kerk. Dit tot ergernis van R. Schimmer, de bewoner van het pand aan Het Watertje dat aan de grond van de kerk grenst. Vanaf het zonnebalkon en de slaapkamer kijkt hij uit op een rij grafste nen, die er nog niet waren toen hij de woning in 1983 kocht. Hij deed gisteren zijn beklag voor de Raad van State, maar staats raad J. Blaauw vond het niet noodzakelijk begrafenissen op het omstreden terrein te verbie den. Na de zitting reageerde Schimmer gelaten. „Ach, het zijn in elk geval rustige buren." Schimmer begon een jaar ge leden een procedure tegen de gemeente Zoeterwoude, omdat die volgens hem niet de juiste werkwijze zou hebben gevolgd voor de uitbreiding van de be graafplaats van de hervormde kerk aan de Dorpsstraat. Toen hij in 1983 zijn woning aan Het Watertje betrok deed de grond volgens hem dienst als tuin. De ze functie heeft het stuk grond ook gekregen in het bestem mingsplan Dorp uit 1956 en het uit 1967 stammende bestem mingsplan Kem. Volgens de gemeente en de kerkvoogdij echter heeft de grond altijd de functie van be graafplaats gehad, ondanks de term 'tuin' die het in die be stemmingsplannen kreeg. „Die grond wordt al sinds 1872 als begraafplaats gebruikt Dat is nooit anders geweest", vertelde woordvoerder I. Kliffen van de gemeente. Het feit dat de term 'tuin' in het verleden aan het stuk grond is verbonden, doet daar volgens hem niets aan af. Een verklaring daarvoor heeft hij echter niet en een plan van toelichting uit die tijd biedt ook geen uitkomst. voorschoten astwd van det" Het eerste kunstgrasveld van het hockeycomplex op sport park Adegeest in Voorscho ten wordt vervangen. Hier voor heeft de gemeente een bedrag van 4004)00 gulden ter beschikking gesteld aan de Stichting EKAA. die het hockeycomplex sinds 1988 beheert. Het grasveld was eerder al afgekeurd door de Nederlandse Hockevbond. Bondswedstrijden van de eerste elftallen kunnen daar door niet meer op dit veld worden gespeeld. \.in 08 vier ton die de stichting krijgt voor de ver vanging van het kunstveld is 200.000 gulden een bijdrage van de aamaema In L9B8i de privatisering van het hockeycomplex. zegde Voor schoten toe dit geld beschik baar te stellen, tegen de tijd dat het veld niet meer be speelbaar zou zijn. De ande re helft wordt aan de Stich ting EKAA geleend tegen de lage 'gemeentelijke' rente van 5,5 procent. De gemeen teraad stemde hier gister avond mee in. Niet alle gemeenteraadsle den waren even gelukkig met deze gang van zaken. Groen i dat zij zich ont stemming. De in mening dat de wethouders in 1988 hun hoc- keyvriendjes ter wille waren geweest door hen een derge lijk bedrag cadeau te doen. Wethouder F. ten Have weer sprak dat dit het geval was geweest bij zijn voorgangers Bovendien benadrukte hij .i.n in t r nu niet meer om ging dót er vier ton beschik baar kwam voor Stichting EKAA, maar op wat voor ma nier het bedrag zou worden toegekend. Links gaf a houdt partij leiderdorp De opbouw van de omstreden kermis aan de Laan van Ouderzorg in Leiderdorp is In volle gang. Kermisgangers kunnen waar schijnlijk vandaag al terecht in de botsautootjes en andere attracties. De kermis duurt tot en met Koninginnedag op 30 april. Het heeft er een tijdje naar uitgezien dat de kermis op een andere plek zou worden opgebouwd: omwonenden van de Laan van Ouderzorg heb ben tot twee keer toe bij de gemeente bezwaar gemaakt. De bewoners vrezen onder meer voor overlast in de vorm van lawaai, bierdrinkende en rokende jongeren in de kelders van de flats. Volgens de Leiderdorpers zouden er zelfs kratten bier van hun balkons worden gestolen Burgemeester A. Bruggeman heeft de bezwaarschriften echter naast zich neer gelegd omdat er volgens hem geen betere plek voor de kermis in de gemeente te vinden is. foto jan hol vast Aansluiting van de Dobbewijk in Voorschoten op het centrale rioleringsstelsel vindt waar schijnlijk pas in de loop van het volgend jaar plaats. Na aanslui ting op dit stelsel zal het afval water van de wijk worden be handeld in afvalwaterzuive ringsinstallatie Leiden zuid west, in plaats van in de oude Pas veeri n stall ati e De werkzaamheden aan het riool kunnen niet dit jaar al worden uitgevoerd omdat ver wacht wordt dat het Hoog heemraadschap, dat de bouw en aanleg van een gemaal en persleiding moet bekostigen, over de financiering van het project pas volgend jaar een be sluit neemt. Wel wil de gemeen te dit jaar al 70.000 gulden 'spa ren', een-derde van het totale bedrag dat zij nodig denkt te hebben voor de aanpassing van de riolering aan het centrale stelsel. De Voorschotense raad stemde gisteravond t de pot 1W, Naar aanleiding van de plan nen voor de Dobbewijk kwa men vanuit de raad vragen over de enkele tientallen andere lo- katies in Voorschoten, waar het afvalwater ook nog niet op het centrale rioleringsstelsel wordt geloosd. Sommige afgelegen panden zijn zelfs verstoken van andere nutsvoorzieningen, zoals gasaansluitingen. Ge meenteraadslid A. Draijer (CDA) pleitte ervoor gend jaar een bedrag u voor dorpsvernieuwing te reser veren voor deze panden, zoals dit jaar gebeurt voor de Dobbe- wiik. Wethoodei I ten lieve stelde echter dat dit niet is toe gestaan binnen de regeling voor dorpsvernieuwing, omdat het bij deze pot om projecten moet gaan die binnen de bebouwde kom liggen. Hij zei dat hij nog wel wilde kijken naar de moge lijkheden voor de veraf gelegen panden, maar dat vermoedelijk de kosten voor aansluiting op algemene voorzieningen te hoog zijn. Uit de raad kwanlen nog an dere voorstellen om de 210.000 gulden die jaarlijks in de pot voor dorpsvernieuwing wordt gestort, op een passende ma nier te besteden. Groen links stelde voor te investeren in de toegankelijkheid van winkels voor gehandicapten en minder validen. Dit jaar is 11.000 gul den gereserveerd voor de aanleg van een langere hellingbaan naar de ingang van het postkan toor aan de Voorstraat. overlast tegen te gaan. noemt De Leiderdorpse huisarts Si mon P. Ouwerkerk is gisteren op 50-jarige leeftijd overleden aan de gevolgen van een hart aanval. Ouwerkerk, die ook be kendheid genoot als arts van het Nederlandse zwemteam, werd onwel tijdens een water- polo-training in het Leidse zwembad De Zijl. Hij overleed kort daarna in het ziekenhuis. Ouwerkerk laat een vrouw en twee kinderen achter. De huisarts had zijn praktijk in het gezondheidscentrum aan de Florijn. De Leiderdorper was volgens collega-arts, M. Lesuis, zeer populair bij zijn patiënten. „Hij was al 21 jaar huisarts en had één van de grote praktijken in Leiderdorp. We hadden daarom een pamflet in het ge zondheidscentrum gehangen waarin we zijn patiënten vroe gen om een andere huisarts in ons centrum te nemen. Ouwer kerk wilde het wat rustiger aan doen." Volgens één van die patiënten was Ouwerkerk zo populair omdat hij éen bijzonder aardi ge en amicale man was. „Hij wilde bij zijn voornaam, Si mon, genoemd worden en ver telde patiënten op een prettige Ouwerkerk was zeker geen 'pil- lenvoorschrijver'." Collega-arts Lesuis: „Hij was een geboren en getogen Lei derdorper, velen kenden hem. Veel mensen bellen ons nu met de vraag wat er precies is ge beurd. Anderen komen hier binnenlopen en lopen dan ver slagen weer weg als ze het slechte nieuws horen. Ouwer kerk was een zeer aimabel mens: hij stak anderen zonodig een hart onder de riem, pro beerde mensen op te beuren. Hij leefde zelf heel uitbundig: veel sporten en veel lachen." Ouwerkerk zou deze zomer het Nederlandse zwemteam tij dens de Olympische Spelen in Barcelona medisch begeleiden. Hij was al zo'n twintig jaar als medisch begeleider verbonden aan de Koninklijke Nederland se Zwembond (KN'ZB). Bonds- directeur Th. van de Klashorst over Ouwerkerk: „Wij schakel den hem regelmatig in als arts voor de zwem- en waterpolo- teams. Dit jaar zou hij de zwemmers, waterpoloërs, kunstzwemmers en schoon spongers begeleiden. Hij deed zelf ook aan waterpolo. Ouwer kerk was een actief sporter. Ie verwacht eigenlijk niet dat zo iemand aan een hartaanval oveifljdi voorschoten karen tangel De verbouwing van het jonge rencentrum 'Onderdak' in Voorschoten is voorlopig uitge steld Het Open Jongerenwerk (OIW) moet eerst een concreet activiteitenprogramma opstel len aan de hand waarvan vol gende week woensdag een nieuw gesprek plaatsheeft. Op basis van die gegevens wordt bekeken in hoeverre het pand geïsoleerd moet worden. Het is wel zeker dat er in ieder geval een nieuwe toiletgroep in het gebouw komt. Dat is de uit komst van het gesprek dat het OJW had met wethouder M. Breunesse van sociaal-culturele zaken had. Voorzitter T. Mimpen van het OJW reageert positief op de uit komst van het gesprek. Het feit dat de gemeente er nu van overtuigd is dat het pand moet worden geïsoleerd om gcluids- alleer 1 stap in de goede rich- ,Het voorstel komt nu op papier. De vraag is hoeveel geld er voor no dig is. De gemeente had destijds een bedrag van 102 000 gukwn beschikbaar gesteld voor het eerste verbouwingsplan. Daar zat geen isolatie bij inbegrepen Het is dus afwachten of de raad het benodigde bedrag voor de isolering goedkeurtaldus voorzitter Mimpen. De omwonenden van het centrum 'Onderdak' klagen al geruime tijd over geluidsover last. Na metingen door de gr meente mocht de muziek niet meer boven een bepaald maxi mum uitkomen en mochten de ramen van het gebouw niet meer open Daarom is het vol gens het OJW' noodzakelijk dat er ook een luchtverversingssys- tecm wordt aangilry I VRIJDAG 24 APRIL 1992

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17