UB op commerciële toer Stakingen in Leidse metaal afgelast Rustenborgh: informatie over dementie Visserij wordt hard aangepakt Regio Provincie wil sluiting Haagse vuilverbranding VRIJDAG 24 APRIL 1992 MONICA WESSELING* N WETERINGS* 071-1 Financiële situatie van Leidse universiteitsbibliotheek steeds moeilijker De Leidse Universiteitsbibliotheek (UB) overweegt leen geld te heffen. Op die manier zou de aanschaf van boe ken en tijdschriften op peil gehouden kunnen worden. De prijzen van wetenschappelijke tijdschriften en boeken stijgen ieder jaar fors en de universiteitsbibliotheken krij gen relatief steeds minder te besteden. Dit blijkt uit een rapport van de Rabin, de Raad van Advies voor Biblio theekwezen en Informatieverzorging. LEIDEN ERIC JAN WETERINGS De afgelopen tien jaar bleven de budgetten van de universiteis- bibliotheken ongeveer gelijk, zodat bezuinigingen onont koombaar zijn. De Rabin advi seert minister Ritzen van onder wijs over de toekomst van uni versitaire boekencollecties. Zo langzamerhand beginnen deze gevaar te lopen, constateert de raad in haar rapport. Door ja renlange bezuinigingen is de rek er uit: collecties kunnen niet meer worden bijgehouden of worden bedreigd door verzu ring. In het tijdschriftenbestand heeft de Leidse universiteit het afgelopen decennium al (link het mes gezet, maar toch is het bijhouden van abonnementen steeds meer geld gaan kosten. Zorg en Zekerheid: 'Oneerlijke concurrentie' LEIDEN/NOORDWUK JAN WESTERLAKEN I let ziekenfonds Zorg en Zeker heid vindt het 'oneerlijke con currentie', dat de particuliere ziektekostenverzekeraar Zilve ren Kruis een eigen, landelijk werkend ziekenfonds mag op richten. Directeur Van Mouten van Z en Z zegt niet blij te zijn met het positief advies van de Ziekenfondsraad. Die oneerlijke concurrentie be staat volgens Van Mouten uit het feit dat het Zilveren Kruis meer kan bieden dan Z en Z. Met Zilveren Kruis, zegt hij, kan naar een werkgever stappen en een pakket voor particulier ver zekerden en een voor fondspa tiënten aanbieden. Voor een werkgever is dat aantrekkelijk. Hij hoeft maar met een verzeke raar contracten af te sluiten. Het ziekenfonds kan alleen maar fondspatiënten verzekeren. „En dat is een vorm van oneerlijke concurrentie", reageerde Van Mouten vanmorgen op het be richt. Helemaal onverwacht kwam dat bericht overigens niet voor de directeur,van Zorg en Zeker heid. Van Houten: „Het was te verwachten. Het verzekerings bedrijf Ohra had ook al een po sitief advies op zak om een ei gen ziekenfonds te mogen op richten. De Vereniging van Ne derlandse Ziekenfondsen heeft daar toen tegen geageerd en doet dat nu weer." De directeur beseft dat de stap van het Zilveren Kruis hem Wel eens klanten kan kosten. „We doen er alles aan om dat te voorkomen en bieden zoveel mogelijk tegenwicht." Zorg en Zekerheid denkt er niet aan om een fusie met het Zilve ren Kruis aan te gaan. Van Hou ten is daar duidelijk over: „Wij willen zelfstandig blijven, baas in eigen huis zijn. Daarom kan er geen sprake van zijn dat wij opgaan in het Zilveren Kruis." Woordvoerder Bruintjes van de particuliere verzekeraar: „Tegen alle ziekenfondsen hebben we gezegd spring maar op de trein. Zorg en Zekerheid heeft dat niet gedaan. Of er alsnog pogingen worden gedaan om z en Z erbij te halen? Niet dat ik weet." /.ie ook pagina 4 Volgens de Leidse bibliothecaris J. van Gent wordt momenteel 60 procent van de 2,5 miljoen gulden die de UB te besteden heeft uitgegeven aan tijdschrif ten. De rest gaat naar de aan schaf van nieuwe boeken. Naast de 2,5 miljoen van de UB trekken de faculteiten geza menlijk nog eens ongeveer 1 miljoen extra per jaar uit voor uitbreiding van hun collecties. „Tussen de faculteiten zitten overigens grote verschillen", licht Van Gent toe. „Bij wis- en natuurkunde en bij geneeskun de bijvoorbeeld gaat bijna 90 procent van het budget naar nieuwe tijdschriften, terwijl bij letteren die verhouding weer heel anders is." Dit jaar moeten de faculteiten ongeveer 15 procent van hun tijdschrifttitels opzeggen, om te voorkomen dat anders bijna 1,5 miljoen aan periodieken wordt besteed. De afgelopen jaren zijn al bijna alle dubbele titels ge schrapt, maar soms is aan meerdere abonnementen niet te ontkomen. Zo is de juridische bibliotheek gehuisvest op drie verschillende locaties (aan de Witte Singel, de Hugo de Groot straat en het Gravensteen). Van Gent: „We kunnen de service aan onze gebruikers beperken, maar je kunt moeilijk iemand voor veelgebruikte juridische li teratuur iedere keer de straat op sturen". Op het totale budget van de UB 12 miljoen) zijn weinig mo gelijkheden om te schuiven, constateert Van Gent. „Het eni ge wat echt zoden aan de dijk zou zetten is bezuinigen op per soneel. Maar dat is de afgelopen jaren al zó vaak gebeurt dat dat in de praktijk niet meer moge lijk is". De universiteisbibliotheken kunnen voor een deel eikaars nood lenigen door samen te werken en dat gebeurt de laatste jaren steeds intensiever. Momenteel lopen twee grote projecten om de collectievor ming van zo wel boeken (mo nografieën in het jargon) als tijdschriften beter te coördine ren. Toch biedt ook verdergaan de samenwerking onvoldoende soelaas voor alle problemen, meent de Leidse bibliothecaris. De enige manier waarop de UB meer armslag zou kunnen krijgen is het in rekening bren gen van allerlei diensten die nu nog gratis zijn. Zo laat de uni versiteitsbibliotheek van Gro ningen mensen die niet bij de universiteit staan ingeschreven vijftig gulden per jaar betalen. De leiding van de Leidse UB overweegt deze maatregel in 1993 in te voeren. Daarnaast denkt Van Gent aan het duurder maken van fo tokopiëren, het belasten van het steeds intensievere leenverkeer tussen de universiteitsbibliothe ken onderling en 'het aanboren van andere financiële bronnen door ons kostbare bezit ter be schikking van derden te stellen.' Als voorbeeld noemt Van Gent een kostbare oude kaart van een deel van Den Haag, die voor een bedrijf in de residentie werd gereproduceerd. „Zoiets is toch toch een aardiger relatie geschenk dan een doos met flessen wijn. Zo leren we met kleine stapjes commercieel te denken." De universiteitsbibliotheek besteedt jaarlijks 2,5 miljoen gulden boeken én tijdschriften. ARCHIEFFOTO HIELCO KUIPERS LEIDEN ERIC JAN WETERINGS Een lege kantine, vijf ketel verse koffie van 100 liter leeg te drinken, maar vooral grote opluchting. Dat is vanmorgen vroeg het beeld in de ijshal aan de Leidse Vondellaan, waar een paar vakbondsleiders bijeen zijn. Door het gisteravond laat bereikte CAO- akkoord in de metaal kon de geplande bijeenkomst van Leidse stakers op het laatste moment worden afgelast. De bonden zagen op tegen acties in de kleinmetaal omdat in de vaak kleine be drijven de afstand tussen werkgever en werknemer niet groot is. „In een ploeg van tien, twintig mensen kent iedereen elkaar en dat maakt staken moeilijk", zegt een bondsbestuurder. Nadat vorige week een staking bij een Leids garage bedrijf op het laatste moment werd af gelast, besloot de bond eerder deze week om vandaag in alle Leidse metaal bedrijven het werk neer te leggen. Het nieuwe akkoord voorkomt dat. „Iedereen is opgelucht dat de staking niet door hoefde te gaan", zegt FNV-be- stuurder G. Frieling. Om half negen komt hij de kantine aan de Vondellaan binnen. Met een paar collega's heeft hij vanmorgen vroeg Leidse metaalbedrij ven bezocht om het akkoord toe te lich ten. „Iedereen is naar zijn werk gegaan vanmorgen. De mensen hebben goed naar de radio geluisterd en ze hebben gehoord dat we gisteravond een ak koord hebben bereikt." Toch bleek bij sommige bedrijven de aanwezigheid van de bonden geen overbodige luxe. Frielink: „Bij machine fabriek Drakenburg op industrieterrein De Waard hebben we in de kantine let terlijk de stakingsoproep van tafel ge haald en vervangen door het pamflet waarin staat dat onze acties zijn be loond." Opluchting was er ook bij drijf Ford Rijnland. Daar werd king vorige week op het laatste moment afgelast. De bonden hielden het op 'inti midatie' van de werkgever, maar deze verdedigde zich door te zeggen dat een staking bij slechts één bedrijf tot valse concurrentie zou leiden. „Als iedereen elkaar kent en bij wijze van spreken de baas bij de voornaam noemt, dan is het moeizaam staken", zegt Frielink. Ook bij andere bedrijven stuitte de FNV-bestuurder op dit probleem. „Bij het Motorhuis aan de Vondellaan in Leiden had de baas het volste begrip voor de staking. Maar via de BOVAG staat hij wel achter de eisen van de werkgevers." „De BOVAG is de kwaaie pier", valt een collega bondsbestuurder hem bij. „Ze weten heel goed hoe moei lijk het is om acties in garages te organi seren en daarom durven de werkgevers zich bij de CAO-onderhandelingen al tijd zo hard op te stellen." De kantinebeheerder doet nog maar een rondje koffie voor het handjevol vakbondsbestuurders. De 100 liter die hij heeft klaarstaan waren bedoeld voor de stakers, maar het bruine nat kan nu het riool in. „Stuur de rekening maar naar de BOVAG", besluiten de tevreden bondsbestuurders. Zie ook pagina 4 ZORG OP MAAT (2) Prijs voor schrijfster Marie Kessels De schrijfster Marie Kessels moet voor haar roman Boa (1991) de Van der Hoogt- prijs 1992 krijgen. Dat vindt de Maatschappij der Neder landse Letterkunde in Lei den. die haar op de jaarver gadering op 23 mei zal voor dragen. De prijs, een bedrag van 5000 gulden, was vórig jaar voor Charles Ducal. Wie vroeger gewoon naar het bejaardenhuis ging wanneer hij of zij niet meer voor zichzelf kon zorgen, kan nu kiezen uit een reeks van mogelijkhe den. De bejaarde klant is koning, maar heeft wel goede adviseurs nodig om een keuze te maken. Een mini-serie over de mo dernste vormen van oude renzorg. Vandaag verzor gingshuis Rustenborgh in Oegstgeest. De licht demente bejaarden die elke keer maar weer vragen naar de weg of willen weten hoe laat het is, veroorzaken de nodi ge irritatie in verzorgingstehui zen. Mensen die over de gangen dwalen en een verkeerde kamer inlopen, worden door weinigen met gejuich ontvangen. En dat geldt zowel voor het personeel als voor de medebewoners. Ook bij verzorginghuis Rus tenborgh merkte directeur A.M. Geul bij zijn aantreden in 1987 dat ten aanzien van die catego rie mensen weinig begrip en to lerantie bestond. „Daar schrok ik van. dat erken ik eerlijk. Daar moest dus wat aan gebeuren", zegt hij. Vandaar dat in 1989 voor licht dementerenden een dagopvang werd ingericht waardoor zij langer in het ver zorgingstehuis kunnen blijven, en aan de andere kant perso neel en bewoners toch worden ontlast. „Er is binnen een verzor gingstehuis weerstand tegen mensen met een handicap. Het personeel was onbekend met dementie, wist niet hoe zij daar mee moest omgaanzegt Geul. In rapporten over die mensen werd daarom vaak geadviseerd om hen over te plaatsen naar een verpleeghuis voor demente patiënten, waar zij volledig wor den verzorgd. Men had de han den vol en dat ging weer ten koste van andere bewoners. Het huiskamerproject is vol gens Geul een ideale oplossing voor de licht dementerenden. .Alles waardoor mensen langer op zichzelf kunnen wonen is beter. Dat geeft veel meer priva cy dan een verpleegtehuis waar mensen op een zaal verblijven." De deelnemers blijven hun ei gen woning, houden en worden 's morgens opgevangen in een aparte ruimte, ingericht als een wat groot uitgevallen huiska mer. Een klassieke inrichting met eikehouten meubeltjes en kleedjes op de tafel. Daar wordt 's ochtends de krant voorgelezen om de geest een beetje te prikkelen. „We proberen ook met spelletjes het geheugen te prikkelen. We stel len daarnaast vragen over vroe ger: hoe heeft u dat altijd ge- dèan?" De maaltijd wordt op de zaal gebruikt. Het afruimen en afwassen zo veel mogelijk door de bewoners zelf gedaan. De nog gezonde bewoners er varen de dagopvang als een ver betering. „De situatie is niet al leen verbeterd doordat er nu overdag meer rust is. We heb ben hen samen met het perso neel ook informatie gegeven over het ziektebeeld van de menterenden. Een psycholoog die we voor een dag in de week hebben ingehuurd geeft inzich ten hoe met die mensen om te gaan. Wanneer iemand zegt zich zorgen te maken omdat de kinderen nog niet thuis zijn, is het niet goed om hen meteen uit de droom te helpen. Daar worden zij alleen maar onzeker en onrustig van. Het is beter om hen dan gerust te stellen. Dat lijken kleine dingen, maar zijn hier belangrijk." Het project wordt in Rusten borgh uitgebreid naar vijf da gen. Tevens is er met de zorg verzekeraar Zorg en Zekerheid al afspraken om ook opvang voor de avonduren in te stellen. Volgens Geul zijn er nu onder handelingen met de gemeente Oegstgeest om ook het project op te nei thuiswonend zijn. ettelijke tonnen duurder en kan niet voor december 1993 af zijn, zoals de Raad van State had be paald. Het Provinciaal Afval Overleg Orgaan (PROAV) stelde een of ferte op waarbij 340.000 ton af val bij sluiting van de WI medio 1993 elders kan worden gestort en, bij de AVR, verbrand. Het college van B en W maakte een kostenvergelijking tussen het al ternatief en het openhouden van de WI tot 1998, met een rookgasreiniger. De afvalstoffenheffing in Den Haag zou volgens de berekenin gen van Den Haag met rookgas reiniger op de WI (gefaseerd) stijgen van 182 tot 580 gulden in 1997 en in het PROAV-voorstel tot 692 gulden. De provincie maakt bij de kostenvergelijking kanttekeningen. „Beide varian ten moeten financieel als gelijk waardig worden beschouwd", aldus de brief. De afvalstoffen heffing zou volgens de provin cie in beide gevallen evenhoog worden. Een alternatieve oplossing voor het afval dat nu bij de Haagse WI wordt verbrand, is goedko per dan het college van B en W heeft becijferd. Dat blijkt uit een brief van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland aan het colle ge van Den Haag. De provincie stuurt aan op een zo spoedig mogelijke sluiting van de WI. Het Haagse college besloot eerder deze maand, voorname lijk op grond van een kostenver gelijking, een rookgasreiniger van 185 miljoen gulden te bou wen en de WI tot 1998 open te houden. Dit ondanks eerdere toezeggingen de vuilverbran ding, midden in de stad, zo vlug mogelijk te sluiten. Dit laatste is overigens weer ingegeven door de discussie rond de vuilver brander Ypenburg, die van de baan lijkt omdat er in 1997 al ternatieven voorhanden zijn. Het besluit over de WI is nu wederom uitgesteld en wordt niet voor 1 mei genomen. De rookgasreiniger wordt hierdoor Aantal zeedagen drastisch ingekrompen DEN HAAG GPD Het komend jaar wordt de Ne derlandse visserij hard aange pakt. Om de overcapaciteit van £5 procent van de vloot terug te brengen zullen de vissers vol gend jaar gemiddeld nog maar 100 tot 110 dagen op zee mogen vissen. Op dit moment zijn dat 170 dagen. Daarmee hoopt mi nister Piet Bukman (landbouw, natuurbeheer en visserij) de sector te dwingen de overcapa citeit geheel terug te dringen. Deze maatregel wordt geno men omdat de vrijwillige sane ring niet is gelukt. „Het blijkt dat men met een klein quotum en een beperkt aantal dagen op zee toch nog een behoorlijke boterham kan verdienen", zei Bukman bij de presentatie van de Structuurnota Zee- en Kust visserij. Mocht de Europese Ge meenschap het Nederlandse voorstel aanvaarden om voor de gehele EG een zeedagenregeling in te voeren, dan zal de Neder landse regeling daaraan worden aangepast. Volgens Bukman is zo'n zee dagenregeling beter te controle ren dan de hoeveelheden ge vangen en aan land gebrachte vis. Bij een zeedagenregeling mogen de vissers vangen wat ze willen. Bovendien heeft de rege ling nog het voordeel dat geen vis meer overboord gezet be hoeft te worden. Bukman wil in zijn visserij beleid voor de komende jaren een duidelijke scheiding maken tussen het overheidsbeleid en het beleid van de sector zelf. Het overheidsbeleid is er op ge richt de visserij en de natuur en het milieu met elkaar in over eenstemming te brengen. De visserijsector zal er zelf voor moeten zorgen dat er econo misch een goede visserijsector blijft bestaan. „Men hoeft niet meer bij de overheid aan te komen met de opmerking dat men zelf heeft geprobeerd maatregelen te ne men en dat die zijn mislukt. In de achterliggende jaren heeft de overheid teveel zaken van de sector overgenomen en gere geld. In het vervolg zal de sector het zelf moeten uitzoeken". Dit betekent ook dat de sector zelf eventuele kosten van een ge dwongen sanering van de vloot zal moeten dragen. Om de visserij meer in overeen stemming te brengen met na tuur en milieu zal Nederland de EG voorstellen een flink gebied in de Noordzee te sluiten vóór de visserij om het effect op de natuurwaarden te onderzoeken. Ook zal de EG worden voorge steld in de zuidelijke Noordzee het vissen met kettingnetten te verbieden-. Door het gebruik van deze kettingnetten op steenachtige gronden wordt volgens Bukman te veel schade aan de natuur toegebracht. Ook wil Bukman delen van de Waddenzee en de Oosterschei- de sluiten voor de visserij. In deze gebieden kunnen waarde volle maar inmiddels verdwe nen biotopen zoals oude mos sel- en kokkelbanken en zee grasvelden niet meer tot stand komen zolang daar wordt ge vist. De gebieden worden nu gesloten voor de mosselzaad- en kokkelvisserij. Inmiddels zijn op de Wadden drie patrouille boten ingezet ter controle.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 14