i 'Muziek is het complete geluk' Rtv show Het 5-Uur Show-bloemetje np GTST in het Duits Concert Anita Meyer in Ahoy' Rel rond Belgisch liedje Songfestival De Stoel Overzee bezet met kleurrijke gasten VRIJDAG 24 APRIL 1992 10 irieke is er ooit mee begonnen: een praat- programma in de late middag waarin gezelligheid voorop staat. Hapje, drankje en een heleboel gezellige mensen, die eigenlijk niets hebben te zeggen. Maar dat is met theevi site vaker zo. In de loop der jaren heeft Tine ke er wat programma-opzet be treft concurrenten bijgekregen. Passage, Service Salon en de 5- Uur Show, om er maar een paar te noemen. Voor mensen die buitenshuis werken is het on mogelijk om dergelijke pro gramma's te volgen, maar als de griep of ander ongemak heeft toegeslagen, is zo'n babbelpro gramma nog wel te pruimen. Onlangs heb ik om die reden enkele afleveringen van de 5- Uur Show kunnen volgen. Het programma wordt om beurten gepresenteerd door Catherine Keyl en Viola Holt. Het is moei lijk te zeggen wie het t best doet, maar een beetje treurig is het wel. In beide gevallen. Het publiek bestaat voorname lijk uit vrouwen. En dat is zo op vallend dat Viola Holt eens bij het betreden van de studio ver rast uitriep: ,,Wauw, er zitten vier mannen in de zaal!" En daarbij waren de mannelijke gasten niet eens meegerekend. De 5-Uur Show bevat een aan tal vaste elementen zoals de as trologe, de huisarts, het tele- foonspel en de gast. Het meest in het oog springend is echter het bloemetje. Een persoon heeft iets goed te maken en doet dat via het 5- Uur Show-bloemetje. De geef ster zit in de studio en is er via de monitor getuige van hoe me dewerkers van de show het bloemetje overhandigen aan degene waarmee geefster slaan de ruzie of op zijn minst com municatieproblemen heeft ge had. Het overhandigen gaat als volgt: Trring! De deur wordt geopend en in het schemerduister van de net te kleine vestibule staat de vrouw des huizes verrast te kij ken. „Goedemiddag", zegt de camera, „ik ben op zoek naar Ans Krans." „Dat ben ik", klinkt het halfverscholen vanachter de deur. „Ik kom u namens de 5- uur Show een bloemetje aan bieden. Kijkt u wel eens naar het programma?" Vanachter de deur wordt nauwelijks zichtbaar geknikt. „Dan weet u ook dat u dit bloe metje van iemand krijgt die iets heeft goed te maken. Een hele goede vriendin, die u al een tijd je niet heeft gezien. Waarmee u niet echt ruzie heeft gehad, maar waarmee toch het contact is verbroken. Heeft u enig idee? De ontvangster is een en al verbazing, weet absoluut niet waar de camera het over heeft en geeft zich na enkele ogen blikken gewonnen. „Ik heb geen flauw idee." De camera weet van geen ophouden. „U kent haar al vanaf de kleuterschool.... U ging ieder jaar samen met va kantie.... Zij heeft ooit uw nieu we auto in de prak gereden...." De camera geeft het op en floept er ineens een naam uit. „Jeanet...Jeanet van Dam." De deur gaat nu helemaal open en de bijna tot tranen toe ge roerde Ans Krans pakt het boe ket aan. „Ooo, wat geweldig. Wat vind ik dit leuk! Die Jeanet. Nou, ze mag gerust langskomen hoor, de deur staat altijd open. Ze is in a{ die jaren geen mo ment uit mijn gedachten ge weest." Terug in de studio. De geefster heeft zelfs een pak zakdoekjes moeten aanbreken. „Geweldig, dat ik dit mag meemaken. Ik ga haar zeker opzoeken 5-Uur Show bedankt." Na dit ontroerende moment is zowel Catherine als Viola altijd even de kluts kwijt. Het publiek valt stil en voor de geefster moet een glaasje water worden aan gerukt. Voor het improvisatie talent van beide dames is dit net even te veel. Hortend en stotend wordt het volgende pro gramma-onderdeel aangekon- digd. De rest verloopt vlotjes, maar dat zal wel komen doordat alles volgens een vast strarnien loopt. Het gesprekje met de gast be gint altijd met 'stellingen' en het telefoonspel steevast met de zin:Als het goed is (en dat is het altijd) heb ik puntje-puntje aan de lijn." De 5-Uur Show: een program ma dat weinig verrassende ele menten in zich heeft, of het moet het weigeren van het 5- Uur Show-bloemetje zijn. Vaste onderwerpen die op de seconde af niet langer duren dan tien minuten en die variëren van gordelroos, kinderen krijgen op je zestigste en kindveilig speel goed. Toch wordt de 5-Uur Show niet slecht bekeken. Maar iedereen zal, net als ik, wel een goed ex cuus hebben. Plan voor vaste hoorspel avond op woensdag HILVERSUM GPD Vanaf 1 oktober moet de woensdagavond op de klassieke muziekzender Raaio 4 wekelijks een vaste hoorspelavond wor den. Dit voorstel komt binnen kort aan de orde in het NOS-be- De omroepen, die nog altijd hoorspelen uitzenden (TROS, KRO, NCRV, NOS en enkele kleine zendgemachtigden) zou den volgens het plan de woens dagavond-zendtijd in onderling overleg moeten verdelen. De hoorspel medewerkers van de omroepen hebben al en thousiast gereageerd. Ze klagen er al enige tijd over dat hoor spelen in de programma-sche ma's niet voldoende worden aangekondigd. Een hoorspel wordt vaak slechts aangekon digd met de letters 'hrsp' achter de titel. Een vaste hoorspel- avond maakt een eind aan veel gezoek. HILVERSUM GPD 'Goede tijden, slechte tijden' is binnenkort ook in Duitsland te zien. In mei gaat de Duitse commerciële televisiezender RTL plus van start met 'Gute Zeiten, Schlechte Zeiten'. Van de Duitse versie van de van oor sprong Australische soapserie zijn inmiddels een paar hon derd afleveringen gemaakt. Het programma wordt elke werkdag uitgezonden. Catherine Keyl en Viola Holt: het presentatie-duo van de 5-Uur Show. TV Masqué dingt mee naar Gouden Roos Festival Het is twijfelachtig of België op 9 mei wel mag meedoen aan het Eurovisie Sonfestival in het Zweedse Gothenburg. Rond de afvaardiging van het jonge Luikse zangeresje Morgane is een rel omdat het liedje dat zij zingt plagiaat i en liedjesschrijvers die de r tionale Belgische finale hebben verloren, hebben een oproep gedaan aan de Franstalige omroep RTBF om Morgane niet naar Gothenburg te stu ren en een nieuwe selectie te houden. Volgens de componisten is de selectie ongeldig. De RTBF voelt daar niets voor. De beschuldiging van plagiaat komt van de Luikse componist Luciano Mannente. Het refrein van Morganes liedje 'Nous on veut des violons' lijkt als twee druppels water op passages uit 'Dé- calcomanie', een liedje dat Mannente vorig jaar schreef. Bovendien wijkt de versie die componist Claudio Barzotti van zijn 'Nous on veut des vio lons' door Morgane op de plaat heeft laten zetten, af van de versie die de nationale finale heeft ge wonnen. En dat is volgens de reglementen van de Eurovisie even verboden als plagiaat. De muziekauteursrechtenorganisatie SABAM zegt vooralsnog weinig te kunnen doen. De klacht tegen Barzotti is niet ontvankelijk, omdat het ver eiste klachtengeld niet was voldaan. Maar ook an derszins is het volgens de juristen moeilijk be wijsbaar dat het hier gaat om plagiaat. Volgens de RTBF die bij toerbeurt met de Vlaamse BRTN de kandidaat voor het Songfesti val mag leveren is er geen kans op een nieuwe finale. Ook is de tijd tot het songfestival te kort om nog op zoek te gaan naar andere kandidaten of liedjes, aldus het hoofd amusement Paul Meyer. Volgens Barzotti en de RTBF is sprake van een hetze door 'slechte verliezers'. Ook vorig jaar stond de Belgische inzending van de groep Clou- seau onder verdenking van plagiaat. Clouseau ging toch naar Rome en eindigde roemloos in de achterhoede. Anita Meyer voor de derde keer in Ahoy'. foto carel van hees ROTTERDAM LOUIS PU MOUUN Anita Meyer geeft in december twee gala-concerten in Ahoy'. Haar rentree in het Rotterdam se sportpaleis is voor Lee To wers reden om dit jaar af te zien van gelijksoortige plannen. Twee prestigieuze evenementen kort na elkaar zou te veel van het goede zijn geweest, menen beide artiesten na rijp beraad. „Twee iaar geleden hebben Anita en Leen samen in Ahoy' gestaan", aldus Anita's manager' Ton de Leeuwe. „Daarna is To wers er vorig jaar teruggekeerd en hebben wij besloten om even niets te doen. Dit keer zijn de rollen dus omgedraaid." Lee Towers heeft lang geaar zeld met het doorhakken van de knoop, ook omdat hij sinds 1984 in Ahoy' met zijn 'Gala's Of The Year' een traditie heeft opgebouwd. „Maar bij het op een rijtje zetten van alle plussen en minnen kreeg ik toch het ge voel dat het beter was om eens een jaartje over te slaan, wat ik overigens in 1988 ook al heb ge daan' stelt de Scheveningse zanger. „Een zwaarwegende factor is bijvoorbeeld geweest dat ik voor 1993 al een sponsoraanbieding op zak heb die te interessant is om te laten lopen. Het is daar om verstandiger even de krach ten te sparen." Anita Meyer treedt vrijdag 11 en zaterdag 12 december op in Ahoy'. De kans dat er nog een derde avond bijkomt is niet uit gesloten. Medwerking verlenen het Metropole Orkest (o.l.v. Harry van Hoofk het Holland Showballet en sfyecial guest Ge rard Joling. Kaarten kunnen worden gereserveerd bij het Na tionaal Bespreekbureau in La ren (02153-12344). Frans Booi, de hoedenman van Bonaire, in De Stoel Overzee. foto anp Het is een vreemd gezicht als je De Stoel, de rieten fauteuil, waarin Rik Felderhof 'bijzonde re mensen' na veel gesjouw laat plaatsnemen door een tropi sche omgeving ziet glijden en op de woelige baren ziet dobbe ren. Ook de muziek van een steelband en het vrolijke sfeertje eromheen maakt de nieuwe NCRV-serie van De Stoel an ders. Deze reeks van vijf heet dan ook 'De Stoel Overzee' en is opgenomen op de Nederlandse Antillen. Het is niet voor het eerst dat de stoel in het buitenland staat. Zo gleed Luns met De Stoel op ski's door St. Moritz en was Kla- zien uit Zalk in Cannes gezeten. Maar dat waren uitzonderingen. Dit keer gaat het om gasten die in het buitenland wonen. De eerste aflevering vanavond op Nederland 1 is opgenomen op Bonaire. Centraal staat Cai Cai, een man die op de bonne fooi toeristen begeleidt, ook nog taxi-chauffeur is, maar voorna melijk de romantiek tot zijn vak heeft verheven. Een tweede gast is Frans Booi, de hoedenman van Bonaire. Hij verzamelt en draagt niet alleen de meest vreemdsoortige hoofddeksels, maar ontleent er ook zijn stem ming, gedrag en filosofie aan. Bovendien is hij behept met op merkelijk, spirituele gedachten over de natuur. De zee is voor hem een vrouw die je streelt. En hij noemt zichzelf een leguaan die een schildpad moet worden. In de tweede aflevering ma ken we kennis met Vi Co-Co. Hij is de man met het smalste eet- en drinktentje op Curasao en een voor iedereen aansteke lijke lach paart aan heel serieu ze, diepgaande gedachten over leven en dood. Iemand die 'zijn eigen vriend' wil zijn en verga deringetjes met zichzelf belegt over hoe het hem die dag is ver gaan. Het cliché 'ik ben al mijn hele leven op zoek naar mezelf, klinkt uit zijn mond waarachtig. De Stoel staat of valt met de gasten. Wat dat betreft kan deze serie gewoon niet stuk. (De Stoel Overzee, van avond, Ned 1, NCRV, 21.24 uur) Hoorspelen ncicir 'muzikaleboeken Theun de Vries CLOSE UP Het knappe van deze bewerkingen tot hoorspel vind ik de manier, waarop het verhalende element uit mijn romans met dé beschreven muziek is ge combineerd", zegt schrijver Theun de Vries. Op de dag dat hij 85 jaar wordt, begint de TROS op Radio 4 met het uit zenden van een serie hoorspe len naar vier van zijn romans. Marlies Cord ia, hoofd van de TROS-hoorspelafdeling: „We hebben uit de grote reeks boe ken van De Vries bewust vier historische romans gekozen, die een componist of muziek in het algemeen tot onderwerp heb ben." De serie past in de reeks hoorspelen, die de TROS-al een aantal jaren naar boeken van prominenten uit de Nederland se literatuur laat maken. Werk van Couperus, Margo Minco, Hermans, Vestdijk. Slauerhoff en Bordewijk was al in hoor- spelvorm te beluisteren. Cordia: „Het idee voor de De Vries-serie is afkomstig van de Friese jour nalist-schrijver Pieter Terpstra." Terpstra (72): „Ik had ruim twintig jaar geen hoorspelen meer geschreven wegens ande re werkzaamheden. Tot mijn vijftigste schreef ik veel voor de NCRV en Radio Fryslan. Een in terview met Marlies Cordia in de Leeuwarder Courant bracht me op het idee voor de De Vries-serie, die ik aan de TROS hed doorgespeeld. Ik ben een groot bewonderaar van de boe ken van De Vries en ik had weer wat tijd." Theun de Vries: „Ik ben nog altijd gek van muziek, volgens mij de hoogste vorm van kunst en tegelijkertijd de diepste." FOTO PAUL VREEKER Terpstra tekent voor de be werking van de in 1990 versche nen historische roman 'De pre mière' over de componist Puccini (uitzending 26 april) en 'De dood kwam met muziek' (10 mei). Sylvia Lieffrinck, regis seuse van alle vier hoorspelen, nam 'Het motet van de kardi naal' (3 mei) en 'Het hoofd van Haydn' (17 mei) voor haar reke ning. Lieffrinck: „Voor de mu ziek hebben we vooral uit histo risch materiaal geput. Waar De Vries over Caruso schrijft horen we de zanger in een authentieke opname.-Waar Puccini de am biance kritiseert, waarin een compositie van zijn hand wordt gezongen, laat ik een acteur zanger horen." Theun de Vries, evenals be werker Terpstra Fries van ge boorte, heeft veel over mdziek gepubliceerd. Hij schaart zich wat dat betreft in het rijtje Vest dijk, Thomans Mann, Proust en Huxley. De Vries: „Ik ben nog altijd gek van muziek, volgens mij de hoogste vorm van kunst en tegelijkertijd de diepste. Als jongetje heb ik heel kort viool gestudeerd, maar vervolgens ben ik luisteraar geworden. Luisteraar naar klassieke mu ziek. Moderne muziek is niet aan mij besteed. Ik ervaar er niet het complete geluk mee, die ik wel ervaar bij het luiste ren naar onze klassieken. Archi tectuur betovert, maar is alleen iets voor het oog. Literatuur en schilderkunst hebben in verge lijking met muziek ook hun be perkingen. Literatuur bijvoor beeld beperkt zich tot de uit werking van woorden en be grippen." Tegelijkertijd met zijn verjaar dag en de start van de hoorspel serie verschijnt De Vries' nieuw ste roman: Sint Petersburg. De Vries: „Ik heb zelf in mijn leven veel hoorspelen geschreven. Maar daar begin ik nu niet meer aan. Daarom ben ik zo blij, dat anderen dat nu doen op basis van mijn werk." Wiens woonkamer wordt deze keer tot tv-studio verbouwd? Welke nietsvermoedende onbe kende Nederlander wordt de ster van de uitzending? Wie krijgt een telefoontje van Ralph Inbar? Rond die vragen draait Ralph Inbars programma TV Masqué, dat vanavond wordt uitgezonderi om 20.37 op Ne derland 2. De vorige aflevering van TV Masqué gaat naar het Gouden Roos Festival in Montreux. Het programma dingt daar mee in het zogenaamde producerscon cours. Hoofdpersoon in deze af levering was de gepensioneerde kankerchirurg en slagerszoon Sally van Coevorden. Hij werd geconfronteerd met zijn favo riete zangeres (Anita Meyer), zijn favoriete actrices Anja Win ter en Arinemiek Verdoom en zijn familie in Brazilië die hij in 30 jaar niet had gezien. STRIPS BOLLEBOOM

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 10