Hema ziet in Oost-Europa grote markt Veel gezwendel in goederentermijnhandel Grote kans op ongelukken vleesverwerkende industrie Economie Nedlloyd groep komt weer in zwarte cijfers Nedlloyd N.V. Ja .r ll I, 1 Chinese 'burger' en 'shake Andriessen optimistisch over bezoek aan 'moeilijk' China Interpolis bouwt kantoorkolos 'Initiatieven voor GATT-succes' DONDERDAG 23 APRIL 1992 Verdere informatie wilde Maas niet geven over de plannen. „We zijn daarbij afhankelijk van de inzet van lokale partners", aldus de bestuursvoorzitter. Over de termijn waarop de He- ma in Oost-Europa aanwezig moet zijn, wilde Maas evenmin iets kwijt. Hij is niet bang dat de Hema te laat komt, ornaat con currenten de markt dan al zou den hebben betreden. „Voor een winkel met een goede for mule is altijd ruimte." In Nederland werkt de Hema nog aan een ingrijpende ver nieuwing, die twee jaar geleden werd ingezet. Het afgelopen jaar begon de warenhuisketen een nieuw distributiesysteem. De kosten daarvan bedroegen in het verslagjaar ongeveer 20 mil joen gulden. Het nieuwe sys teem wordt de komende jaren verder verfijnd. Dit jaar gaat dat de Hema nog eens 20 miljoen kosten. Tegelijkertijd werkt de Hema aan uitbreiding van het aantal kleine vestigingen met minder oppervlakte en een beperkter assortiment dari de stan daardwinkel Ook zal de I k m.i dit jaar in nog 19 winkels een mini-fotolab plaatsen. In 1994 moet de vernieuwing zijn alge rond. De omzet van de Hema groei de met 1 procent. De bijdrage van de Hema aan de totale om zet van 5,5 miljard van het wa renhuizen- en speciaalzakeu concern bedroeg 41 procent (2,2 miljard gulden). De netto winst van KBB kwam uit op miljoen gulden. Een jaar eerde boekte KBB een winst van 100.? miljoen gulden bij een omzet van 5.1 miljard. Bij de overige divisies viel met name M&S Mode op. De omzet groeide met bijna 19 procent, onder meer door de opening van 17 nieuwe M&S-vestigingen waarvan 13 in Duitsland. Dit jaar wil M&S de uitbreiding nu t 20 winkels voortzetten in diver se landen, waaronder Frankrijk In 1991/92 nam de omzet van de zes Bijenkorfwarenhuizen mei 11 pro* em toe mi 756 tnfl joen gulden. De PFH-groep (Praxis. Formido en Hubo) groeide met 9 procent, onder andere door de opening van vier nieuwe Praxis vestigingen De omzet van Retailnet (onder meer Bruna. Prenatal en Deco- rette) steeg met 10 procent. Het aantal vestigingen steeg van 1121 tot 1161. ROTTERDAM qpo Met 145 miljoen gulden winst over 1991 lijken betere tijden aan te breken voor de Koninklijke Nedlloyd Groep (transport). In het 'rampjaar' 1990 leed het transport con cern 148 miljoen verlies. De directie van Nedlloyd was bij de presentatie van de fuidjlM gistcnn zeer terughoudend over de toekomst omdat de gÉuéa winst over 1991 gro tendeels voortkomt uit de verkoop van onderdelen van het bedrijf. Er wordt geen dividend uit gekeerd. De omzet van Nedlloyd bleef met 6,7 miljard gul den vrijwel on veranderd. Het komende rwttowlntl in milp«n«n gukfcm WÊÊÊf p»r|ur 252 154 145 1986 1968 1 889 1 890 I 1991 148 n«tto-omz#t ptr jear in mlpnton guktens 48 5,0 4,0 6,0 6.7 6,7 boekjaar blijft de slechts "een beperkt aandacht gericht op resultaat' worden het verlagen van de geboekt op verkoop kosten. Naar ver- van bedrijfsonder wachting zal dit jaar delen. Goed dat Financiën er de bezem doorheen haalt „Het is heel goed dat het ministerie van financiën vorige week de bezem heeft gehaald door de Nederlandse goede rentermijnhandel. Eigenlijk moet deze markt voor particuliere beleggers wor den gesloten. De transactiekosten rij zen de pan uit Provisies van 30 procent zijn echt uit den boze! Ik ben nog nooit een particulier tegengekomen die winst heeft gemaakt met de goederenter mijnhandel, wel ken ik honderden schrijnende gevallen." Mr. H. van der Voort uit Naarden heeft zo langzamerhand de buik meer dan vol van de talrijke louche bedrijfjes in deze branche. Van 1985 tot 1987 was hij voor zitter van de Raad van Toezicht van de Nederlandse Vereniging voor de Goede rentermijnhandel. „Na twee jaar hield ik het voor gezien. Wat een troep! Wat een gezwendel! In de vereniging boterde het ook niet. Vorig jaar spatte de club uiteen na de zoveelste twist over de provisies." Veelvuldig schreef de man uit Naarden het ministerie van financiën over de mis standen in de goederentermijnhandel. Talrijke keren toog hij ook naar Den Haag om over zijn ervaringen kond te doen. Gisteren pakte de oud NMB-bank- man opnieuw de pen om minister Kok te adviseren. De tijdelijke vergunning van het Bredase bedrijf Limako Brokerage NV, geleid door oud-NVG-oorzitter ing. H. van Stokkom, moet volgens Van der Voort onmiddellijk worden ingetrokken. „Het is een stelletje oplichters. Ik ken een geval van iemand uit Helmond die door dat bedrijf maar liefst 353.000 gul den is kwijtgeraakt." Maar ook het Hil- versumse bedrijf Broers Vega moet. als het aan Van der Voort ligt, onmiddellijk de deuren sluiten. Agressief Vorige week donderdag maakte het mi nisterie bekend dat zeven Nederlandse bedrijven in de goederentermijnhandel niet meer mogen bemiddelen bij trans acties in deze sector. De zeven, die be schikten over een tijdelijke vrijstelling, voldoen volgens Den Haag niet aan de eisen van deskundigheid en betrouw baarheid die de Wet Effectenhandel stelt. De bedrijven hebben „het belang van hun klanten stelselmatig achtergesteld bij dat van hun eigen onderneming", zo concludeert het ministerie op grond van een onderzoek van de Economische Controle Dienst (ECD). Vaak worden agressieve verkoopmethoden gebruikt en beloven de bedrijven de particulier extreem hoge winsten. De beslissing over twee andere bedrij ven. Limako uit Breda en Broers Vega uit Hilversum, is nog even aangehouden. Alleen Geldermann BV uit Rotterdam en lntereffekt Futures uit Joure hebben een vergunning gekregen. Over de laatste twee bedrijven kent Van der Voort geen klachten. „Maar als ik naar de resultaten van lntereffekt kijk, heb ik geen reden tot juichen. Nee, laat de goederentermijnmarit nu maar over aan het bedrijfsleven. Concerns als Bens dorp (cacao) en Douwc Egberts (koffie) gebniiken de handel waar hij voor be doeld is: het dekken van risico's in de aankoop van grondstoffen." Handel en wandel De Hilversummer M. Kasri denkt daar wat anders over. Hij begon een paar we ken geleden de Optimum Futures Club in Bussum. Een bedrijf da» niet handelt en ook niet adviseert, maar de particulier wil begeleiden bij zijn handel en wandel op de termijnmarkt. „Wij zijn er voor om de particulier goed voor te lichten. Men moet weten dat als men voor tiendui zend gulden termijnen koopt, men drie duizend gulden provisie betaalt. Die pro visie moet eerst worden terugverdiend I voordat er sprake kan zijn van winst. Dai is de keerzijde van de medaille." De Hilversummer wekt met de naam vm rijn bedrijf de Indruk de bel om i - n vereniging gaat. Maar niets is minder waar. Het is een bedrijf, waar vijf men sen hun boterham verdienen. „Wc wet ken met contributies. Voor veertienbon derd gulden per jaar kan men van onz« diensten gebruikmaken. Kasri ontkent dat hij een stroman is van de tcrmijnhandelaren. Die indruk j wordt gewekt vanwege het feit dat hij af komstig is van het inmiddels verboden Inter Invest. Er Is nog een band: de dl rectie van dat bedrijf heeft ook een deel van het startkapitaal van zijn Quh ver schaft „Maar op persoonlijke titel. Wij zijn objectief." Kasri schaart zich achter het initiatief van het ministerie van financiën. „Het is alleen de vraag of het ministerie op juiste f gronden de vergunningen heeft mgc trokken Dat zal straks in de rechtszaken die tegen Den Haag worden aangespan nen wel blijken. Maar ik sluit niet uit dai de zeven alsnog een vergunning krijgen Alles hangt van het bewijsmateriaal van <i. ii).,: Philips en SGS-Thomson: kleine chips parijs» Philips gaat vergaand samenwerken met het Frans/Itali aanse concern SGS-Thomson Microelectronics bij de ontwikke ling van een nieuwe generatie chips. De twee bedrijven, respec tievelijk de nummers een en twee op het gebied van halfgelei ders in Europa, hebben de samenwerking gisteren in Parijs be kend gemaakt. De twee concerns gaan samen extreem-kleine schakelingen ontwikkelen en hopen in de loop van 1993 een chip van 0,5 micron 1 micron is een duizendste millimeter) produktieklaar te hebben. Holding Super Club toch ontbonden ceneve De Zwitserse houdstermaatschappij van de noodlijden de Belgische video verhuurder Super Club is gisteren zoals ver wacht ontbonden door grootaandeelhouder Philips. De andere aandeelhouders (waaronder Euroventures) stemden gisteren te gen de stap van Philips tijdens de buitengewone aandeelhou dersvergadering in Genève. Philips treedt nu in onderhandeling met de andere aandeelhouders over het opkopen van hun aan delen. Daama kan het concern zich zonder bemoeienis bezig houden met de reorganisatie van Super Club. Franse dokwerkers in staking parus Duizenden Franse dokwerkers hebben gisteren een be gin gemaakt met een vijfdaagse staking tegen de regeringsplan nen om een statuut uit 1947, dat de havenarbeiders levenslang werk garandeert, te herzien. De meeste Franse havens liggen plat. Gevreesd wordt dat verandering van het statuut, waarover het parlement deze lente discusseert, zal leiden tot „de verdwij ning van het beroep van dokwerker". NMB'ers moeten open kaart spelen Amsterdam De NMB Postbank heeft ongeveer 400 werknemers verplicht voor morgen een verklaring te ondertekenen waarin ze zich verplichten de inhoud van hun effectenportefeuille aan de bank bekend te maken. Ook moeten alle toekomstige transacties worden gemeld. Wie weigert de brief te ondertekenen kan reke nen op overplaatsing of ontslag. Vermoedelijk houdt de maatre gel verband met het opstappen van topman Soetekouw, die werd verdacht van handelen met voorkennis in aandelen van het automatiseringsconcem Newtron. 'Voor een goede formule is altijd ruimte' Peking Twee militairen smullen van hun 'burger' en 'shakes' bij de Amerikaanse fast- food-keten McDonald's. De nieuwe vesti ging, die vandaag officieel de deuren opende in Peking, is het grootste restaurant van de Amerikaanse hamburgerketen tot nu toe met een vloeroppervlak van ruim 2.500 vierkante meter. Er werken duizend mensen, die omge rekend elk 70 cent per uur verdienen. In het restaurant worden dagelijks 15.000 mensen verwacht foto afp De Hema heeft serieuze plannen om de markt in Oost Europa op te gaan. Oosteuropese landen hebben duide lijke interesse getoond om warenhuizen binnen hun grenzen te krijgen. Dat zei bestuursvoorzitter A. Maas van Koninklijke Bijenkorf Beheer (KBB). het moederbe drijf van de Hema, gisteren tijdens de presentatie van het jaarverslag. WASHINGTON HENK DAM CORRESPONDENT De Europese Gemeenschap en de Verenigde Sta ten hebben elkaar gisteren nieuwe voorstellen ge daan om de langdurige impasse in het GATT- overleg over de verdere vrijmaking van de wereld handel te doorbreken. De twee partijen streven ernaar voor eind juni concrete vooruitgang te boeken. Dat heeft de voorzitter Delors van de Eu ropese Commissie gisteren verklaard na afloop van besprekingen met de Amerikaanse president Bush. Hij zei dat is afgesproken geen bijzonderheden over de nieuwe voorstellen naar buiten te bren gen om de kans op succes te vergroten. Hij zei slechts dat het gaat om „bescheiden" initiatieven op het gebied van de vermindering van de land bouwsubsidies. Volgens waarnemers zijn beide partijen echter nog ver van het verlossende com promis verwijderd. De EG en de VS hielden in Washington hun halfjaarlijkse topoverleg. Hoofdonderwerp was de impasse in de GATT (Algemene Overeenkomst inzake Tarieven en Handel). Delors werd verge zeld door het EG-commissaris Andriessen van buitenlandse betrekkingen en premier Anibal Ca- vaco Silva van Portugal. Portugal is op het ogen blik voorzitter van de EG. Bush had assistentie van zijn ministers Baker (buitenlandse zaken), Brady (financiën) en Madigan (landbouw) en van zijn speciale handelsgezant Carla Hills. De tegenstellingen tussen de EG en de VS over de landbouwsubsidies blokkeren een afsluiting van de GATT-onderhandelingen, die nu al vijf jaar duren. Amerika en de EG zijn het er met el kaar over eens, dat ze samen te veel voedsel pro duceren, en dat die overproduktie door subsidies in stand wordt gehouden. De verschillen tussen de Amerikanen en Europeanen hangen samen met de vraag wie minder zal moeten produceren en wie subsidies zal moeten afschaffen. De Ame rikaanse handelsvertegenwoordigster Carla Hills zei vorige week in een interview dat Amerika niet bereid is minder geld te besteden aan subsidies. De EG moet het voortouw nemen, aldus de Ame rikanen. Als er eind juni nog geen duidelijke vooruitgang is, ligt het voor de hand dat de zeven grootste in dustrielanden (G-7) zich in juli op hun topconfe rentie in München met de zaak gaan bezighou den. Delors zei te hopen dat dat niet nodig is. „Het zou niet eerlijk zijn als slechts zeven landen beslissingen nemen die van belang zijn voor de meer dan honderd aan het GATT-overleg deelne mende landen", verklaarde hij. Campagne voor meer veiligheid Minister Andriessen van econo mische zaken is optimistisch over het welslagen van zijn eco nomische missie naar China. „De orders zitten nog niet in de zak, maar ik heb goede hoop aan het einde van de reis te kunnen zeggen: dat hebben we, en we hebben er nog een prijs kaartje aan kunnen hangen ook", aldus Andriessen. De be windsman vertrekt morgen naar China, met in zijn kielzog een zware delegatie van het be drijfsleven. Andriessen baseert zijn opti mistische verwachtingen op de ontmoeting die hij vorige week had met vertegenwoordigers van de bedrijven die in zijn kiel- zog naar China meereizen. „Beide partijen zijn in een goe de stemming om echt tot zaken te komen", aldus Andriessen. „Al kan het wel tot het laatste moment duren alvorens zaken worden gedaan. Misschien kan ik hier en daar nog wat doen om partijen tot elkaar te bren gen". zo schetste hij zijn eigen rol. Andriessen is er op gebrand tijdens zijn bezoek orders bin nen te slepen, China heeft zich daartoe ook min of meer ver plicht. Nadat het kabinet een stokje Stak voor de levering van duikboten aan Taiwan door de scheepswerf RDM in februari, beloofde Peking de uit 1984 da- 'De orders zijn nog niet binnen, maar ik heb goede hoop' terende afspraak met Neder land beter na te leven. Die houdt in dat China zich ver plicht meer handel te drijven met Nederland in ruil voor de verzekering dat Den Haag geen oorlogstuig aan Taiwan zal leve ren. Daar is tot nu toe niet veel van terechtgekomen. Vorig jaar voerde Nederland voor 560 miljoen gulden uit naar China, terwijl de Volksre publiek voor bijna twee miljard gulden in ons land afzette. Niet eerder de afgelopen tien jaar viel de handelsbalans zo nega tief uit. Alleen in 1984 en 1985 boekte Nederland bescheiden overschotten. Dat was kort na het herstel van de betrekkingen (door de toenmalige bewinds man voor handel Bolkestein), die na de duikbootlevering aan Taiwan van 1982 op een zeer laag pitje waren gezet door Pe king. Andriessen streeft naar een blijvende verdubbeling van de export tot jaarlijks een mil jard gulden. Staatssecretaris Van Rooy van buitenlandse handel verblijft momenteel in Taiwan om te be kijken of Nederland na het af wijzen van de duikbootorder nog kans maakt op civiele or ders. Formeel bevindt Van Rooy zich 'privé' op Taiwan „om zich op de hoogte te stellen van de mogelijkheden die de economie van Taiivan biedt", aldus een woordvoerder van economische zaken. Verzekeringsconcern Interpolis en het gemeentebestuur van Tilburg hebben een principe akkoord bereikt over de bouw van een nieuw hoofdkantoor van Interpolis nabij het centraal station in die stad. Het gebouw, dat tussen 250 en 300 miljoen gulden gaat kosten en waar 1800 mensen komen werken, krijgt een 135 meter hoge toren. Het kantoor wordt daarmee, na het Nationale Nederlanden complex in Rotterdam het op een na hoogste gebouw van Ne derland. Burgemeester mr. G. Brokx van Tilburg toont zich zeer verheugd over het besluit van Interpolis de hoofdvestiging in Tilburg te houden. Eerder al bereikten partijen een akkoord over nieuwbouw op een terrein aan de rand van de stad, maar daar stak minister Alders van vrom een stokje voor. Het plan strookte niet met zijn mobili teitsbeleid, dat vestiging van kantoren in de buurt van spoor wegstations voorstaat. De kans om in de wao verzeild te raken, is in de vleesverwer kende industrie en slagerijen twee keer zo groot als gemid deld. Tien procent van het ziek teverzuim bestaat uit ongeluk ken met messen en snijmachi nes. Het Produktschap Vee en Vlees is daarom een campagne begonnen om de veiligheid in de vleesverwerkende industrie te verbeteren. De bedoeling van de veilig heidscampagne is alle betrokke nen in industriële vleesbedrij ven (10.000 werknemers) en sla gerijen meer bewust te maken van de risico's die aan het werk zijn verbonden. Tegelijkertijd is de actie bedoeld om de vlees sector te stimuleren ongelukken te voorkomen. Veel bedrijven hebben overi gens zelf al de nodige maatrege len getroffen ter verbetering van de veiligheid. Twaalf jaar gele den nam de directie van Schop Vleeswaren- en conservenfa- briek uit Rotterdam in overleg met het personeel de eerste maatregelen. Het aantal onge lukken is sindsdien behoorlijk gedaald. „Ik geloof niet dat we sindsdien tien ongevallen heb ben gehad", vertelt technisch- directeur P. Schop. „Vroeger ge beurde het regelmatig dat ie mand zich flink in de vingers sneed. We hebben het zelfs eens gehad dat een werknemer uitschoot waardoor zijn mes in zijn buik terecht kwam. Nu dra gen de slagers schorten van me talen ringetjes, een soort malië nkolders. Daar komt geen mes doorheen." Bij Schop werkt bovendien sinds twee jaar een vertrou wensarts. „Die ziet, als onaf hankelijke persoon, toch dingen die je zelf normaal vindt of waar je niet bij stil staat." „Als je oplet en goed met je Een ongeluk Is gauw gebeurd in de vleesverwerkende industrie. Dat moet veranderen, vindt het Produktschap Vee en Vlees. foto cpd roland de bruin werk bezig bent, dan is er geen gevaar", zegt W. van der Zon, directeur van het Varkens slachthuis Rotterdam. „Natuur lijk kan er altijd wel iets beter, maar dat is overal zo. Ze verzin nen zoveel tegenwoordig, er wordt van alles uitgevonden om de veiligheid voor het personeel nog beter te maken." Met de veiligheid zit het in zijn slachthuis volgens Van der Zon wel goed. Veel werkzaam heden, zoals het toedienen van de dodelijke elektroshock en het in tweeën snijden van het var ken, gebeuren machinaal. „Het eerste contact met een mes is wanneer het varken al dood is." Voor het slachten en verwer ken van varkens zijn, in tegen stelling tot het slagerswerk, geen opleidingen. Het vak wordt in de praktijk geleerd. „Maar wanneer er iemand bij ons binnenkomt, laten we hem natuurlijk niet meteen snijden. Eerst een tijdje meelopen en vooral goed kijken, dan pas komt het echte werk."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 9