VNKloof tussen arm en rijk groeit alarmerend Gevechten in Bosnië gaan door ondanks vredesaanbod Serviërs Buitenland Gematigd verzet praat met Kabul over regering Honderden mensen onder het puin in Guadalajara Meer dan 6000 doden door Tsjernobyl moskou Tussen de 6.000 en 8.000 Oekraïners zijn overleden aan de gevolgen van de kernramp in Tsjernobyl op 26 april 1986. Dit hebben de Oekraïnse autoriteiten gisteren bekendgemaakt. Volgens officiële Sovjet-cijfers waren slechts 31 mensen overle den aan de gevolgen van de ramp. Een studie die is gepresen teerd aan het Europees Parlement zegt dat 150.000 mensen, on der wie 60.000 kinderen, zijn blootgesteld aan hoge doses stra ling. Oekraïne wil de kerncentrale in 1993 sluiten. Vlucht naar Canada per container Antwerpen Dokwerkers in de Antwerpse haven hebben dinsdag elf Roemeense verstekelingen ontdekt die zich hadden vestopt in een container bestemd voor Canada. De achterdocht van de havenarbeiders werd gewekt door de aanwezigheid van lucht - gaatjes in de container. Volgens de havenpolitie verkeerden de Roemenen in goede gezondheid en hadden zij voldoende voed sel en water bij zich voor de overtocht van twee weken. De groep had zich zelfs voorzien van een toilet. Duke geeft strijd om Witte Huis op Washington De voormalige Ku Klux Klan-leider David Duke heeft zich gisteren teruggetrokken uit de race om het Ameri kaanse presidentschap. De extreem-rechtse Duke boekte weinig succes met zijn pogingen in te spelen op wrok-gevoelens onder de blanke middenklasse. Hij had zijn zinnen gezet op de kandi- datur bij de Republikeinen van zittend president Bush. In veel staten werd zijn naam echter niet van de kieslijst geweerd. Jaruzelski overwoog zelfmoord parus Generaal Wojciech Jaruzelski, die in 1981 de staat van beleg afkondigde in Polen om de vakbond Solidariteit de kop in te drukken, had het met die beslissing zo moeilijk dat hij over woog zelfmoord te plegen. Dat zegt de generaal in "Ketenen en toevluchtsoord: memoires', het boek over zijn leven dat vandaag in Frankrijk wordt gepubliceerd. Het boek verhaalt over Jaru- zelski's jeugd, d^ deportatie van zijn familie naar Siberië tijdens de Tweede Wereldoorlog en zijn militaire carrière. Het zwaarte punt ligt echter bij de crisis in 1981. Chinese partij royeert medewerker Zhao peking De Chinese partijleiding heeft een naaste medewerker van de afgezette partijleider Zhao Ziyang uit de communistische partij gezet. De 57-jarige Bao Tong werd in mei 1989 gearres teerd wegens steun aan de destijds op de voorgrond tredende democratiseringsbeweging. Bao trad in 1988 toe tot het Centrale Comité en was de rechterhand van Zhao, die na het neerslaan van het studentenprotest op het Plein van de Hemelse Vrede werd afgezet. Bao moet nog voor de rechter verschijnen. Boeven met gewetensnood mogen bellen Tokyo* De Japanse politie heeft in de strijd tegen de onderwe reld een geheel nieuw wapen ingezet: een speciaal telefoonnum mer waar gangsters terecht kunnen die genoeg hebben van het criminele leven, maar niet weten hoe ze een nieuwe bladzijde van hun leven moeten omslaan. De gangster-hotline is dinsdag begonnen in het zuidelijk van Tokyo gelegen district Kanagawa. Vorige maand begon de Japanse politie een harde campagne te gen de yakuza, het Japanse equivalent van de maffia. Veel baby's in Latijns-Amerika sterven brasiua Elk jaar sterven in Latijns-Amerika een half miljoen ba by's vóór hun eerste verjaardag als gevolg van ondervoeding of door gebrek aan goede gezondheidszorg. Dit hebben autoritei ten bekendgemaakt op de internationale conferentie over kin dersterfte, die gisteren in de Braziliaanse hoofdstad is begonnen. Troonpretendent Romanov sterft Miami Groothertog Vladimir Kirilovitsj Ronianov is dinsdag in een ziekenhuis in Miami (Florida) op 74-jarige leeftijd overle den. Romanov was de zoon van Kiril Vladimirovitsj Romanov, een neef van de in 1917 door de bolsjewieken terechtgestelde laatste Russische tsaar Nicolaas II. Daarmee was hij de eerste Russische troonpretendent. Hij werd in 1917 in ballingschap in Finland geboremen woonde het grootste deel van zijn leven in Parijs. Vorig jaar november bracht Vladimir Kirilovitsj voor het eerst een bezoek aan bet land van zijn voorvaderen. De kloof tussen rijke en arme landen is de afgelopen 30 jaar twee keer zo groot geworden. Bovendien lopen de arme landen jaarlijks 500 miljard dollar aan inkomsten mis, omdat de rijke landen barrières opwerpen om hun arbeidsmarkt en financiële markten te beschermen. Dat blijkt uit het jaarverslag van de ontwikkelingsorganisatie van de Verenigde Naties (UNDP). el Vanuit de lucht zijn de gevechten in Sarajevo goed te lokaliseren. foto tanjuo Pr«* ANP Algrmeen N?de«Undi AP Anocutrd Prw OPA Outset Pret* Agentur GPO Gemee*nch«ppeHke Pen«**"tt Ind The Independent IPS Inter Prett Servxre R TP Reuter UPi Unrtrd Pms International Derde Wereld lijdt fors oiider beperking migratie PONDERDAG 23 APRIL 1992 ZAGREB DPA In Bosnië-Hercegovina en Kroa tië gingen de gevechten afgelo pen nacht door, ondanks het aanbod van de Serviërs aan de moslims en Kroaten het vuren te staken. Dat heeft de Kroati sche radio vanmorgen gemeld. De Serviërs boden gisteren onverwacht aan de huidige grenzen van de republiek te be houden en „tot nu toe bereikte militaire successen niet te er kennen". Onder leiding van de Europese Gemeenschap zou moeten worden gepraat over opsplitsing in gebieden voor moslims, Serviërs en Kroaten. Geen van die gebieden zou bij een andere republiek mogen worden gevoegd. De strijd gaat echter gewoon door. Vooral Mostar, de provin ciehoofdstad van Hercegovina, kreeg het zwaar te verduren. Deze stad werd de hele nacht bestookt door het door Serviërs gedomineerde Joegoslavische leger. Ook in de Bosnische hoofdstad Sarajevo kwam het weer tot gevechten. De landingsbaan van het vliegveld van Sarajevo is be schadigd. aldus Radio Zagreb. Onduidelijk is nu of het bezoek van EG-gezant Lord Carrington en de Portugese minister van new york-den haag gpd/anp De UNDP noemt de groeien de kloof tussen arme en rijke landen 'alarmerend'. De 1 mil jard rijkste wereldburgers zijn 150 keer zo rijk als de 1 miljard die tot de allerarmsten behoren. De 50 miljard dollar ontwikke lingshulp heeft de kloof niet verkleind. Dat komt onder meer omdat de hulp maar ten dele buitenlandse zaken, Joao de Deus Pinheiro, vandaag door gaat. Gisteren deden al geruch ten de ronde dat het tweetal van het bezoek zou afzien in ver band met de aanhoudende ge vechten. In Kroatië werd de industrie stad Karlovac met zware artille rie bestookt. Bij schermutselin gen in Osijek en Sibenik vielen zeker twee doden. Intussen bekijken Amerika en de EG de mogelijkheid om ge- zamelijk stappen te ondeme-. men tegen Servië, dat door hen wordt beschouwd als hoofd schuldige voor de burgeroorlog in Bosnië. ten goede komt aan de aller armste landen. De VN leggen de verantwoor delijkheid voor de onderontwik keling van derde wereld-landen in eerste instantie bij die landen zelf. „Maar hulp van buitenaf is weinig effectief gebleken", con stateert het rapport. Tegelijkertijd zijn de arme landen het slachtoffer van dra matische prijsdalingen van GUADALAJARA AFP/RTR/UPI Duizenden vrijwilligers probe ren in de Mexicaanse stad Gu adalajara met hun blote handen nog levende mensen onder het puin vandaan te halen. Het aantal doden als gevolg van een serie gasexplosies in de tweede stad van Mexico is inmiddels opgelopen tot over de 200, zo heeft een woordvoerder van het Rode Kruis van de staat Jalisco, waarvan Guadalajara de hoofd stad is, meegedeeld. De lijken liggen opgebaard in het sportcentrum in het stads hart, waar zij door reddingwer- KABUL AP/Rtr/AFP Gematigde Afghaanse rebellen werken sinds gisteren met de regering in Kabul samen om, een regering onder aanvoering van het verzet op poten te zet ten. Op die manier proberen zij de fanatieke rebellenleider Hek- matyar buiten de deur te hou den, die Kabul tot 27 april de tijd heeft gegevet^ zich over te geven. Een strijdmacht van zeker 1.000 verzetsstrijders is onder hegeleiding van een Afghaanse legerkolonel naar de rand van de hoofdstad opgetrokken. Le den van het verzet bemannen samen met officieren van het Afghaanse leger verdedigings positie}» rond de stad. Het was gisteren in Kahul dan ook rustiger dan de dagen er voor. De winkels waren open en de markten werden druk be zocht. Nadat om 9 uur 's avonds het uitgaansverbod was inge- grondstoffen en kampen ze met een 'brain drain'. Steeds meer goed-opgeleide en relatief rijke inwoners van ontwikkelingslan den emigreren naar het rijke, geïndustrialiseerde deel van de wereld. Maar waar de ontwikkelings landen nog het meest van te lij den hebben is dat industrielan den hun arbeidsmarkt afscher men voor gastarbeiders uit ont wikkelingslanden. „Het zou on realistisch zijn om te verwach ten dat industrielanden hun im- migratie-beleid zullen versoe pelen", aldus het rapport. Maar in plaats daarvan moet de Der de Wereld economische kansen worden geboden, zodat ze hun werklozen zelf kan opvangen. .Anders komen er in de 21e kers naar toe zijn gebracht. De explosies in de dichtbevolkte wijk Reforma hebben een enor me schade aangericht. Tiental len huizen en auto's werden verwoest. Auto's kwamen op daken van huizen en in bomen terecht. Een medewerker van de staat Jalisco meldde dat het aantal gewonden tot 750 is opgelopen. Een deel van de slachtoffers be vindt zich nog onder de ravage. Voor hun leven wordt gevreesd, aldus de functionaris van het Rode Kruis. Lokale autoriteiten hebben bevestigd dat het gas dat de ze- gaan. vlogen echter lichtkogels door de lucht en was het geronk van tanks te horen. Hekmatyar heeft gedreigd de hoofdstad aan te vallen als deze zich uiterlijk maandag niet aan hem overgeeft. Ahmed Shah Masud, de leider van de gema tigde verzctsfactie, heeft Hek matyar opgeroepen zich aan te sluiten bij de pogingen een ver- zetsregering van de grond te krijgen. „Hekmatryar is een oor- logssstokerzei Masud in zijn hoofdkwartier in Charikar. „De trein van de vrede is al vertrok ken en wie mee wil, moet op stappen", zei Masud vooraf gaand aan een onderhoud met de speciale VN-gezant Benon Sevan. Sevan heeft de leiders van het verzet dinsdag gewaarschuwd dat zij hun politieke voordeel verspelen als zij hun onderlinge vetes niet bijleggen en tot over eenstemming komen. Sevan probeert ook een vrijgeleide te eeuw migratie-stromen op gang waarbij die naar Amerika, Cana da en Australië destijds in het niet zullen vallen", waarschuwt het VN-rapport. De VN pleiten voor kwijt schelding van schulden, verho ging van de ontwikkelingshulp en een eerlijker verdeling van de ontwikkelingsgelden. Nu is het zo dat hulpontvangende landen in het relatief rijke Mid den-Oosten tien keer zoveel geld krijgen als de hulpontvan gende landen in het veel armere Azië. „Maar het allerbelangrijk ste is dat de wereldmarkt wordt opengegooid voor de arme lan den en arme volken. Ze kunnen alleen in hun levensbehoeften voorzien als ze een eerlijke kans krijgen", aldus het rapport. ker 17 explosies heeft veroor zaakt een sterke chemische ver binding was waarbij koolwater stof vrijkwam. De koolwaterstof, waarvan de herkomst nog niet precies is na te gaan. nestelde zich in hoge concentraties in een van de verzamelbekkens van het stadsriool en kwam tot ontploffing toen de chemische verbinding met zuurstof in aan raking kwam. Jaime Avalos Medina, woord voerder van de regering van de staat Jalisco, zei dat een onder zoek wordt ingesteld naar be weringen dat drie bedrijven maandag of dinsdag chemische .WELZIJNSSCHAAL p-^VN-LANDEN stoffen of vloeibare gassen in het stadsriool zouden hebben gedumpt. Een andere versie voor de aanleiding van de serie ontploffingen is dat er in de olieraffinaderij van het staatsbe drijf Pemex even buiten de stad koolwaterstof is opgehoopt en vervolgens is geëxplodeerd. De gasontploffing in Guadala jara is de ernstigste in Mexico sinds 1984. In dat jaar werden meer dan 400 mensen gedood door ontploffingen in een gas- depot in de buitenwijken van Mexico-Stad. Grote coalitie Polen mislukt warschau afptrtr De poging om een grote coalitie van tien politieke partijen in Po len te formeren is gisteren stuk gelopen De besprekingen ovei een coalitie van de huidige ze ven regeringspartijen met drie oppositiegroepen begonnen be gin deze maand. Olszewski hoopte zijn minderheidsrege ring op die manier een steviger basis te geven in het Poolse par lement, dat sterk is versplinterd. De onderhandelingen zouden zijn stuk gelopen op de verde ling van de ministersposten. De huidige regeringspartijen wil den geer^ afstand doen van de belangrijkste ministeries, waar onder defensie, binnenlandse zaken en justitie. Overigens- lijkt de economie van Polen aan de beterende hand. Dinsdag maakte het Pool se bureau voor de statistiek be kend dat de industriële produk- tie is toegenomen, de werkloos heid kleiner is geworden en dat het tekort op de begroting klei ner is uitgevallen dan was ver wacht. Amerikaans Hof buigt zich over abortus washington henk dam correspondent Het Amerikaanse Opperste Ge rechtshof heeft zich gisteren ge bogen over de abortuswet For meel werd het Gerechtshof niet meer gevraagd dan uitspraak te doen over de legaliteit van een wet die onlangs in de staat Pennsylvania werd aangeno men. Die wet beperkt het recht op vrije abortus. Zo staat er in de wet dat vrou wen die een abortus wensen, na consultatie van een arts 24 uur moeten nadenken over de ge volgen van hun beslissing. De arts moet hen ook op alternatie ven voor abortus wijzen, en ver der moeten de betrokken vrou wen hun echtgenoten over hun voornemen inlichten. Als hef Gerechtshof oordeelt dat die wet niet in strijd is met de Grondwet dan zal het van de gebruikte argumenten afhangen hoe verstrel&end die uitspraak is. Want als het Gerechtshof van mening is dat de staat Pennsyl vania zelf moet weten op wat voor manier zij eboftUS Mffl re gelen of beperken, dan zou dat Betekenen dat het Hof niet lan ger federale regelgeving over abortus accepteert. Op dit moment is het recht op vrije abortus federaal gere geld. dankzij een eerdere uit spraak, gedaan in 1973, van het Opperste Gerechtshof Daarin staat dat de verschillende staten niet het recht hebben abortus te verbieden. Als het Opperste Ge rechtshof de uitspraak uit 1973 indirect ongeldig verklaart, dan staat het vast dat in tal van Amerikaanse staten abortus on mogelijk of zo goed als onmo gelijk zal worden. Het gaat daar bij vooral om staten in het zui den van het land Het Hof zal in juli uitspraak doen Als de uitspraak het einde van de federale abortuswet be tekent, dan zal abortus bij de presidentsverkiezingen van no vember een van de belangrijk ste onderwerpen zijn Daarbij is de positie van de presidentskandidaten zon neklaar. President Bush is tegen vrije abortus. De waarschijnlijke presidentskandidaat van de De mocraten. Bill Clinton, is voor Gaddafi wil verdachten in Cairo berechten Pf KING-8BUSSE1Rif/anp De Libische leider Gaddafi wil dat de twee verdachten van de bomaanslag op het Amerikaan ■e PanAm vttqfluig boven het Schotse Lockerbie worden be recht in Cairo. Dat heeft Gadda fi gisteren verklaard in een in terview met het officiële Chine se persbureau Nieuw (Tiina. In het interview wees hij op nieuw uitlevering van de ver dachten aan de VS of Groot Brittannir van <1« 1 and I ii| voegde eraan toe dat liblë er voor 100 procent van is over tuigd dat de mannen onschul dig rijn Over de VN-sanctï«*s tegen zijn land zei Gaddafi „Het gaat om een probleem van twee per sonen en niet om een probleem van een land. Daarom is het zonder betekenis en onjuist li- bië te straffen." Radicaal verzet Afghanistan houdt vast aan ultimatum krijgen voor de afgezette Af- sident wordt berecht. „Of hij ghaan.se president Najibullah, vrijkomt of niet is een zaak van maar Masud wil dat de ex-pre- dc Afghaanse natie", zei hij. De ravage in Guadalajara is enorm (foto rechts); tientallen huizen en auto's werden verwoest (foto linksboven); de lijken liggen opgebaard in het sportcentrum van Guadalajara (foto linksonder). foto's afp

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7