Nog geen beslissing over btw Het circus rond de ziekenhuis-cao begint weer Binnenland Paring9 voor onderzoek op het nippertje afgelast GIRO 50500 Maij: Betuwlijn goedkoper Seth's Kroniek acsm duinrell Limburg hoopt op meer geld van Dales Verblijfsvergunning voor Britse pedofiel Andriessen: 'Milieu vraagt om kernenergie' DONDERDAG 23 APRIL 1992 3 ANP Ajgr-ner" Ncdcu-xh Pr-^ixjTfci CPO Paar bekent moord op asielzoekster assen Een 34-jarige man en zijn 18-jarige vrouw hebben be kend betrokken te zijn geweest bij de brute moord op een 37jari- ge Kurdische asielzoekster in Vledder. Volgens justitie heeft het echtpaar dochter en schoonzoon van het slachtoffer ver klaard dat het motief in de familiesfeer ligt. Er waren nog drie anderen bij de moord betrokken, onder wie de ex-echtgenoot van het slachtoffer. Zijn verblijfplaats is onbekend. Een tweede betrokkene is een tot Zweed genaturaliseerde man uit het Mid den-Oosten. Hij heeft vermoedelijk met zijn auto de vrouw over reden. Justitie weet nog niet wie de vijfde betrokkene is. Fietsersbond krijgt milieuprijs van VN woerden Het milieubureau van de Verenigde Naties heeft de Nederlandse fietsersbond ENFB een internationale prijs toege kend. De onderscheiding wegens de 'uitzonderlijke inzet voor een beter milieu' wordt op 5 juni in Rio de Janeiro uitgereikt. De ENFB dankt de prijs aan zijn streven naar een meer op fietsers gerichte infrastructuur. Een aanzet daartoe is te zien in Delft, waar de auto steeds vaker moet wijken voor de fiets. In de mees- te andere steden blijft het autogebruik echter stijgen. Daarom i bepleit de ENFB 'fietsnetwerken' ook elders in te voeren. Het VN-milieubureau wil met de prijs vooral dit streven van de bond j belonen. Condooms Zuid-Europa zijn onveilig den haag Wie condooms koopt in Zuideuropese landen en een aantal ontwikkelingslanden, loopt grote kans een ondeugdelijk produkt in handen te krijgen. De voorbehoedsmiddelen zijn in veel gevallen te dun of hebben gaatjes. Dat blijkt uit een onder zoek van de Consumentenbond naar de kwaliteit van condooms in zeven verschillende landen. De consumentenbond adviseert mensen die naar Italië, Spanje, Portugal, Brazilië, Thailand en Indonesië reizen goede condooms mee te nemen. De bond deed in opdracht van de International Organisation of Consumer Unions onderzoek naar zo'n 50.000 condooms van 110 merken. Initiatiefnemer Europolis verdwenen arnhem/oosterbeek De Oosterbeekse zakenman Robert Jan Nie- land, die in 1989 in de publiciteit kwam met zijn plannen voor de bouw van een vredesstad in het door een zware aardbeving getroffen Armenië, is spoorloos. Nieland kwam kort na de aard beving met een ambitieus plan voor de bouw van Europolis: Een geheel nieuwe stad aan de voet van de Kaukasus, gefinancierd door de internationale samenleving. Nieland werd zelf stich tingsvoorzitter van de stichting voor het beheer van de ingeza melde gelden. De vraag is nu of de zakenman is vertrokken met de gelden van de stichting en om hoeveel geld het gaat. Finan ciële verantwoording heeft Nieland namelijk nooit afgelegd. groningen gpd Een wetenschappelijk en ver trouwelijk sexuologisch onder zoek in het Academisch Zieken huis Groningen is op het laatste jnoment afgeblazen, nadat het was uitgelekt naar de media. Het w*as de bedoeling dat twee proefpersonen voor het onder- Zoek in een geavanceerd rönt- genapparaat zouden copuleren. Het apparaat zou opnamen maken van de geslachtsdaad, zodat de wetenschappers een goed beeld zouden krijgen van Wat er inwendig allemaal ge-, beurt tijdens de geslachtsdaad. Het onderzoek zou buiten kan tooruren gedaan worden om de kans op ontdekJdng tot een mi nimum te beperken. "GeefMilamila de kans om weer te lopen Met 100 gulden helpt u hem op de been NEDERLANDSE STICHTING VOOR LEPRABESTRIJDING AMSTERDAM Lepra is onze zorg rotterdam gpd De Betuwelijn moet worden aangelegd over het 'Sophia- tracé': Rotterdam-Papendrecht- Gorinchem-Tiel-Elst-Zevenaar. Dat stellen de ministers Maij- Weggen van verkeer en water staat en Alders van milieu in een vertrouwelijke nota over het goederenvervoer per spoor tus sen Rotterdam en Duitsland Vervoerskorting treft 17.500 gehandicapten amsterdam anp De bezuiniging op de aaw bete kent voor ongeveer 17.500 ge handicapten met een jaarinko men van meer dan 44.000 gul den dat ze per 1 juli hun ver goeding voor een taxi of een aangepaste auto kwijtraken. De Gemeenschappelijke Medische Dienst komt tot die raming op basis van de gegevens van be drijfsverenigingen. De bezuiniging is noodzake lijk omdat gehandicapte bejaar den vanaf 1994 gebruik kunnen maken van de aaw-voorzienin- gen. Bovendien komen door de verlaging van de wao-uitkerin- gen meer mensen in aanmer king voor een vervoersvergoe- ding. Dat betekent dat twee maal zoveel mensen een beroep kunnen doen op de regeling, terwijl er geen extra geld voor beschikbaar is. Staatssecrectaris Ter Veld van sociale zaken besloot de aan spraken voor gehandicapten te beperken. Per 1 juli word! de in komensgrens voor een ver- voergsvergoeding verlaagd van bijna 50.000 tot ruim 44.000 gulden per jaar. Op 1 oktober gaat de vervoerssubsidie met 10 procent omlaag. Op 1 april 1993 en 1 oktober 1994 wordt die vergoeding nog eens twee keer met 10 procent gekort. den haag Cabaretier Seth Gaaikema kijkt geïnteresseerd mee over de schouder van Tweede Kamer-voorzitter Deetman, die bla dert in het eerste exemplaar van Seth's Kro niek. Het boek, dat gisteren officieel het le venslicht zag, bevat 125 cabaretteksten van Gaaikema en zo'n 170 foto's. Gezien de gevoeligheid van het onderzoek en de verwachte negatieve reacties was slechts een handjevol mensen ervan op de hoogte. Groot was dan ook de verbazing toen er kort voor het onderzoek een brief van de Vpro kwam. De omroep wilde het onderzoek bijwonen om op namen voor het wetenschappe lijke tv-programma Noprder- licht te maken. Daarop stopte het ziekenhuis onmiddellijk alle voorbereidin gen. De twee proefpersonen hebben te horen gekregen dat hun medewerking voorlopig niet meer nodig is. Het is niet duidelijk of het onderzoek ooit nog zal worden gehouden. Het ziekenhuis hult zich in stilzwij- De bewindslieden kiezen daarmee voor de zuidelijkste variant, omdat die goedkoper is en het eiland IJsselmonde min der aantast. De Betuwelijn gaat naar verwachting ruim 4 miljard gulden kosten. De lijn moet een goede verbinding tussen Rotter dam en het Duitse 'achterland' ook in de toekomst veilig stel len. Kok denkt aan 'set maatregelenvoor dekking kosten Gijzelnemer supermarkt was ontsnapte amsterdam anp Een van de drie overvallers die dinsdag in Amsterdam-Noord een supermarkt overvielen en 16 mensen in gijzeling namen, was een 29-jange Ier die op 14 januari ontsnapte uit de zwaar beveiligde gevangenis De Geer- horst in Sittard. Hij ontkwam die dag op spec taculaire wijze samen met een topfiguur uit de Colombiaanse cocaïnemaffia. die vastzat van wege zijn aandeel in de IJmui- dense cocaïnezaak. De Colom biaan moest daarvoor 16 jaar cel uitzitten. De Ier werd door de Amster- damse m hitoink op m otaobei vorig jaar veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf wegens verschillende geweldsdelicten In april vorig jaar beroofde hij een vrouw van haar sieraden en een bedrag van 10.000 gulden. Hij bond zijn slachtoffer vast. drukte een dekbed op haar mond en dreigde haar te doden als dj naar de polme zou stap pen. Daarnaast beroofde hij op 30 mei en filiaal \an Albert Hei|n aan het Kraaiennest in Amster dam-Zuidoost. Daarbij sloot hij 15 personeelsleden op in een koelcel. De man was in 1988 ook al ontsnapt uit een gevangenis in Londen. In Groot-Brittanië was hij veroordeeld wegens verschil lende gewapende roofoverval len. Hij moest daarvoor nog 16 jaar gevangenisstraf uitzitten. Het kabinet heeft in het voortgezette overleg over de be groting van volgend jaar gisteren nog geen besluit geno men over een eventuele verlaging van de btw van 18,5 naar 17,5 procent. Dat is volgens minister Kok van finan ciën „een onderdeel van de vervolgproblemen". Hij gaf echter aan dat het kabinet wel een „inspanningsverplich ting" is aangegaan om de btw te verlagen. den haag gpd-anpKok gaf te kennen dat de btw- verlaging niet gefinancierd kan Door een lagere btw moet de worden door extra bezuinigin- koopkracht van iedereen er vol- gen op de verschillende begro- gend jaar iets beter op worden, tingen. Er is volgens hem 'een set van maatregelen' nodig, in clusief herschikkingen, waarbij ook een samenhang ligt met de problemen bij de sociale zeker heid en de koopkracht. Kok heeft gisteravond een voorstel gedaan om de btw-ver laging te betalen uit een aantal maatregelen: een deel van de opbrengst van de ontkoppeling (100 tot 400 miljoen) het achterwege laten van een compensatie voor het vracht vervoer van de stijging van de dieselaccijns (420 miljoen) verkoop staatsaandelen en/of aardgas (600 miljoen) beperking van de loonstijging ambtenaren tot 3.5 procent (500 miljoen) geheel of gedeeltelijk achter wege laten van de prijscompen satie voor de departementale begrotingen (1,3 miljard maxi maal). Daarnaast hield de vice-premier de mogelijkheid open dat maat regelen in de belastingsfeer het geld voor een btw verlaging moeten opbrengen Gezien de verdere besluitvor ming in het kabinet heeft Kok besloten niet naar de vergade ring van het IMF in de Verenig de Staten te gaan. maar in Den Haag te blijven. Minister Pronk van ontwikkelingssamenwer king zal daar de Nederlandse regering vertegenwoordigen. Attraktiepark 2 242 JP Wuwnur 01751-4026CE roermond gpd-anp Minister Dales van binnenland se zaken heeft gisteren tijdens haar bezoek aan Midden-Lim burg benadrukt dat de 7,5 mil joen gulden die het kabinet heeft uitgetrokken voor hulp na de aardbeving slechts bedoeld is als voorlopige noodhulp. In een later stadium zal het kabi net overleggen over de moge lijkheid meer geld ter beschik king te stellen. Limburg ontving Dales be heerst. 's Ochtends vergaderde de minister in het provinciehuis te Maastricht met vertegen woordigers van de provincie, lo kale overheden, Rode Kruis, verzekeraars en rampenfondsen over de afstemming van de ver schillende activiteiten, 's Mid dags bezocht de minister Roer mond en Herkenbosch, waar ze enkele zwaar beschadigde hui zen bekeek en met gedupeer den sprak. Dales toonde begrip voor de grote onzekerheid waarin veel slachtoffers verkeren. Ook zei ze begrip te hebben voor de klacht van veel Limburgers over haar late komst. Volgens de minister had een eerder bezoek evenwel totaal geen zin. zolang de rege ring nog geen besluit had geno men over een bijdrage aan het rampenfonds. „Ik zou de hulp verleners maar voor de voeten hebben gelopen en met lege handen hebben gestaan." den haag gpo Een Britse man die in Groot- Brittannië wordt gezocht we gens een seksuele relatie met een minderjarige jongen, mag van het ministerie van justitie in Nederland blijven. De asielaan vraag is bij het ministerie van justitie op het hoogste niveau behandeld. Volgens het minis terie is het echter niet zo dat met de toelating van de 45-jan ge Brit een nieuwe categorie vluchtelingen wordt erkend. De man vluchtte drie jaar ge leden naar Amsterdam nadat nij een relatie met een minderjari ge had onderhouden. Dat is vol gens de Britse wetgeving straf baar. Hij was eerder al tot twee maal toe tot een gevangenisstraf veroordeeld wegens seksuele contacten met minderjarigen. Hoewel de uitgeweken Bnt van begin af aan zijn hoop had gevestigd op een verblijfsvcr- gunning voor Nederland, zei hij in een reactie toch nog 'verrast' te zijn over de beslissing hem officieel toe te laten. Justitie blijft vaag over de re denen. die ten grondslag liggen aan de inwilliging van het ver zoek. Minister Hirsch Ballin motiveert het besluit op basis van ..de onderlinge samenhang van feiten en omstandigheden". Volgens de meeste Limburgers kwam het bezoek van minister Dales aan L Het Nationaal Rampenfonds gaat als enige instantie uitkerin gen toekennen voor leniging van de schade die particulieren hebben geleden bij de aardbe ving. De binnengekomen gel den, inmiddels rond 23 miljoen gulden, worden beheerd door het Nederlandse Rode Kruis. Het Rampenfonds krijgt een commissie van advies, waarin de provincie Limburg, het Rode Kruis, het Nationaal Rampen fonds zelf, het Verbond van Ver zekeraars. de Consumenten bond, lokale overheden en de Roermondse Burgerstichting Rampenfonds Aardbeving Lim burg vertegenwoordigd zijn. De bij het overleg betrokken instanties zijn overeengekomen dat alle gelden uitsluitend via gironummer 777 ingezameld worden en dat het rampenfonds gebruik zal maken van de scha- degegevens die vanaf dinsdag op het centrale coördinatiecen trum in het Roermondse stad huis zijn geregistreerd. Na twee dagen zijn daar ruim 2.300 schademeldingen ontvangen. utrecht anp Minister Andriessen van economische zaken meent dat het milieu vraagt om kernenergie. „Wil |e bijvoorbeeld de problemen het broeikaseffect écht oplossen, dan kom je niet onder kernenergie uit", zegt de bewindsman in een interview met FNV Magazine. „Met energie besparen is het net als vermagerrn. er is een grens. Dan komt de milieubeweging met alternatieven aan. maar ik kan het niet met windmolent)cs maken". aldus Andnessen „Dan blijft kernenergie over. Het afval is een probleem. Daar studeer ik nu op Eind volgend jaar leg ik het rapport neer met een mooie rode sink eromheen. Het is voor de toekomst. Dat Is mijn plicht, zeker als je wat voelt voor het milieu." utrecht anp Het lag voor de hand en het is er ook van geko men: na het vastlopen van de cao-onderhande lingen in het ziekenhuiswezen hebben de vak bonden de Nederlandse Zorgfederatie een ul timatum gesteld. Als de werkgevers in de intra murale gezondheidszorg (algemene en psychia trische ziekenhuizen, verpleeghuizen en zwakzin nigeninrichtingen) niet voor dinsdag met een be ter bod komen, dan zijn er vanaf 6 mei acties te verwachten. De landelijke groepsraad van de AbvaKabo, de grootste bond in dc bedrijfstak, moest zich giste ren formeel uitspreken over het verloop van de onderhandelingen. De uitkomst was zoals ieder een had verwacht. Het eindbod van de NZF Werd verworpen, er komt een ultimatum en als de werkgevers daar niet op ingaan, dan komen er ac ties, zo besloot de vergadering. Na ruim een uur vergaderen stond men weer buiten. CFO en FHZ sluiien zich bij het ultimatum aan. „Het circus gaat weer beginnen", zei AbvaKa bo-hoofdbestuurder J. Bensch, nadat cao-onder handelaar A. Wirtz een exposé had gegeven ove het verloop van de bij voorbaat tot mislukken ge doemde onderhandelingen. Bensch zei zich „gro telijks belazerd" te voelen door het kabinet, waar mee hij twee jaar geleden nog het Beleidskader Arbeidsmarkt Zorgsectoren ondertekende Die overeenkomst voorzag er onder meer in dat de lonen in de zorgsectoren gelijk op zouden gaan met die in het bedrijfsleven. Het bod van de werkgevers kwam daar bij lange na niet aan toe. De NZF bood dinsdagavond een loonsverhoging van 3,5 procent per 1 juli van dit jaar. een bod dat op jaarbasis neerkomt op een salarisverbetering van 2,6 procent. In een uiterste poging tot een cao te komen, wilde de werkge versorganisatie daar nog 0,25 bovenop doen. maar daarmee komt de loonsverhoging in 1992 nog niet hoger uit dan 2,68 procent. De werkgevers bleken wel bereid de cao uit de instellingsbudgetten te financieren. Dat is een noodgreep die kan leiden tot verregaande conse quenties. Zon financieringswijze kan immers sluiting van afdelingen tot gevolg hebben, het geen weer negatieve gevolgen kan hebben voor de werkgelegenheid en de werkdruk De NZF ver zekerde de bonden in het overleg nog alles te wil len doen om gedwongen ontslagen te voorko men. maar desondanks liepen de onderhandelin gen spaak. Volgens Wirtz tekent de nu ontstane situatie dc onvrijheid waarin de onderhandelingen moeten worden gevoerd. De werkgevers zijn met handen en voeten gebonden. Zijn bond zal er in de toe komst dan ook alles aan doen om daar verande ring in te brengen. „Juist op langere termijn wil len wij in vrijheid de arbeidsvoorwaarden kunnen vaststellen zei hij. Ondanks de waardering van de werkgevetsin/et komen er dus toch acties. Die zullen zich. vanaf 6 mei. vooralsnog op instellingsniveau afspelen Per reao worden zij gecoördineerd. De tijd van „met ballonnen over straat lopen" is voorbij, zo voor spelden Bensch en Wirtz. Maar op een vraag van een kaderlid of de tijd niet rijp is voor bijvoor beeld wegblokkades, antwoordde Bensch „Wij zijn geen taxi-chauffeurs of hoeren Dat soon ac tics verfoeien wij. Bovendien, wat voor zin heeft het om met z'n allen «>p de snelweg te gaan staan?" De categorale bond Nu'91. die alleen de belan gen behartigt van de verplegenden en verzorgen den, kiest een eigen weg op het actiepad Zijn ul timatum loopt af op 4 mei Nu'91 laat het boven dien volledig aan de actiecomités in de instellin gen over om te beslissen wat voor acties et zullen worden gevoerd. Dat kan in samenwerking met dc andere drie bonden (AbvaKabo. CFO en FHZ). maar actiecoördinator A. dc Wit sloot niet uit dat in sommige instellingen twee actiecomités zullen fungeren.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3