De beker is voor Bax Timman kan eindelijk weer eens overtuigen De terugkeer van Schalkers Sport Eén setje voor Nijssen Justitie vervolgt RKC alsnog wegens fraude Boe-geroep voor België DONDERDAG 23 APRIL 1992 25 REDACTIE HERMAN OUSTRA Waterpoloselectie voor Calgary den haag Bondscoach Ivo Trumbic heeft vier spelers uit de re gio geselecteerd voor het Nederlands waterpoloteam dat begin mei in Calgary deelneemt aan het pre-Olympisch toernooi. Het zijn Mark van Belkum (Zijl/LGB), Hazerswoudenaar John Jansen van Polar Bears en de AZC'ers Remco Pielstroom en Gijsbert van der Leden. Oranje, net terug van een succesvol optreden tijdens het toernooi van Mennecy, speelt in de Canadese stad tegen Brazilië en Australië. Mogelijke tegenstanders daarna zijn Cuba, Canada en Tsjechoslowakije. De beste vijf plaatsen zich voor Barcelona. Boerenburg wil nu wel hogerop De Leidse afdelingskampioen zaalvoetbal, Boeren burg, doet ditmaal wel mee aan de serie wedstrijden voor pro motie naar de landelijke tweede divisie. De Noordwijkers lieten vorig seizoen de promotiewedstrijden schieten. Ze hadden toen geen trek in het spelen op landelijk niveau. Boerenburg begint de reeks van vier duels met een uitwedstrijd op 29 april tegen Kawin uit Dordrecht. Daarna volgen nog de partijen tegen de kampioenen van Rotterdam, Gouda en Den Haag. Drie van de vijf ploegen promoveren. DIOK tegen topclub uit Wales leiden DIOK speelt vrijdagavond een vriendschappelijke wed strijd tegen Llanelli uit Wales. Het duel op sportpark De Morsch tussen de nationale kampioen en de nummer drie van de Hei- neken League in Wales begint om 20.00 uur. Llanelli herbergt di verse internationals, al is niet duidelijk of die ook daadwerkelijk in actie zullen komen. White scoort maximumserie bij WK Sheffield Vóór het wereldkampioenschap snooker liet Jimmy White zelfverzekerd weten dat het dit keer zou gaan lukken. Tal loze malen had de Londenaar, bijgenaamd de 'wervelwind', net naast de titel gegrepen, maar nu stak hij al maandenlang in een betere vorm dan ooit, zo beweerde hij. De 29-jarige publiekslie veling, die een paar weken terug de European Open op zijn naam schreef, demonstreerde dat gisteravond in de bomvolle 'Crucible' in Sheffield tegen Tony Drago: 10-4. In de dertiende frame van zijn partij produceerde hij een break van 147 punten: een maximumserie. Het was de tweede keer in de geschiedenis van het wereldkampioenschap dat een speler in één keer de tafel leeg stootte. De Canadees Cliff Thombum presteerde dat in 1983. White, als vierde geplaatst, incasseerde voor zijn break het bedrag van 114.000 pond, ongeveer 3,5 ton. De Nieuw-Zeelan- der Dene O'Kane zorgde voor de tweede verrassing van de dag. Hij versperde de als zevende geplaatste Engelsman Steve James de weg naar de volgende ronde: 10-9. O'Kane moest van ver ko men. Hij stond met 5-0 en 9-6 achter. Run op extra kaartjes in Zweden Stockholm Zweedse voetbalfans hebben deze week de gelegen heid gekregen 28.000 geretourneerde kaartjes voor de Europese titelstrijd van deze zomer in eigen land te kopen. De tickets kwa men terug uit Joegoslavië en de voormalige Sovjetunie, omdat ze voor de supporters uit die landen te duur waren. Van de 480.000 kaartjes zijn er 230.000 in handen gekomen van Zweed- Weer succes Nathalie Geeris vlaardingen Nathalie Geeris rijgt de Haarlemse voetbalster, die het afgelopen weekeinde kampioen werd met Ter Leede, zegevierde gisteravond met het Nederlands vrouwenelftal over Zweden (2-1). Dat was niet het enige, Geeris nam ook nog eens beide doelpunten voor haar rekening. Zij scoorde in de tweede helft kort achter elkaar. En kwartier voor tijd scoorde Kalte de tegentreffer. Er waren duizend toeschou- Bax bleek beter in haar vel te steken dan McDonald's (4- 1). De wedstrijd tussen de beide zaalvoetbalteams was gisteren het klapstuk van de avond in de Alphense Rijn streekhal, waar de finales van de LD Cup werden afge werkt. M DEN RUN AAD SIERA MEDEWERKER Beide teams komen uit in de tweede divisie en deden in de competitie niet voor elkaar on der (twee maal een gelijkspel). Nu was dat anders. Net als vori ge week had Wim Bouckaert er zin in. De verdediging van Mc Donald's moest regelmatig twee man bij de Lissenaar zetten. Toch was hij niet de aanlei ding voor het eerste doelpunt van de Voorhouters. Slordig spel van Ronald van den Hoog- en bracht Gert-Jan de Graaff in zulke problemen dat Mart Bax in de zevende minuut met een schuiver doelman Wil Henzing wist te omzeilen (1-0). De sterkste man van McDo nald's, Jacques de Boer, wist beide teams weer op gelijke voet te brengen. Hij zag in de tiende minuut zijn kans schoon om doelman Rob van Dijk met een schot van zo'n acht meter afstand op het verkeerde been te zetten. Vlak voor rust wist Wim Bouckaert de hele Leidse verdediging uit te spelen en koel 2-1 op het scorebord te zet ten. Na de doelwisseling zocht het Leidse team de aanval op, maar echt verontrusten kon het de Voorhoutse verdediging niet. Wie de Leidenaars wel ver ontrustte, was Cock van Leeu wen. Hij wist net als teamge noot Bouckaert drie man te misleiden en zodoende de wed strijd definitief op slot te gooien (3-1). Bax wist dat de overwin ning in de knip zat en speelde daar ook naar. De ploeg maakte veel gebruik van de keeper en de wedstrijd slofte zodoende naar de eindsignaal. Kansjes waren er wel voor de Leidena- ren maar de counters van Bax bleken gevaarlijker te zijn. Een laatste offensief, met doelman Wil Henzing als laatste man, mocht niet meer baten. Integendeel, bij een uitbraak van Bax veroorzaakte Henzing een strafschop die Bouckaert uiteindelijk zelf verzilverde. Hij bepaalde daarmee de eindstand op 4-1. Toch was aanvoerder Mart Bax laconiek over de be keroverwinning. „Want volgen de week staat het bélangrijke treffen tegen HMSH op het pro gramma met als inzet promotie naar de eerste divisie. Daar hechten we toch meer waarde De teams die gisteren de spits afbeten waren Coret 3 en Café Duinrand. Beide vierdeklassers maakten er voor een veeltallig opgekomen publiek een aan trekkelijke pot voetbal van. Vooral Coret had het vizier scherp staan. Erik Loomans (Coret) mocht zich topscorer van de wedstrijd noemen. Hij had met drie doelpunten een groot aandeel in de uiteindelijke 6-5 zege. Vlak voor tijd kon Co ret nog op een 6-3 voorsprong buigen. Een eindsprint van de Duinranders betekende desal niettemin een verdiende 6-5 Nederlandse kansen uitstekend HANS BOUWMEESTER Jan Timman en Anatoly Karpov hebben zich gisteren in respec tievelijk hun achtste en bevende partij volkomen gerehabiliteerd. Timman won met wit zeer over tuigend van een aarzelend spe lende Arthur Joesoepov en nam daarmee voor het eerst in deze match een voorsprong. Met een stand van 4,5-3,5 en nog twee partijen te gaan, lijken de Ne derlandse kansen uitstekend. Karpov liet zich eveneens weer eens als een groot strateeg zien. Door prachtig positiespel veroverde hij een pion en pa reerde alle taktische tegenstoten van Nigel Short als een volleerd schermer. „Hij heeft gespeeld als in zijn beste tijd", meende de altijd nuchtere Engelsman na afloop. In deze laatste match resteren nog drie partijen bij een stand van 3,5-3,5. Short heeft tweemaal wit en zijn zelf vertrouwen is ongeknakt. De al gemene verwachting is, dat de ex-wereldkampioen het de ko mende dagen nog moeilijk zal krijgen. Vandaag spelen zij de achtste partij. Timman en joe soepov genieten een dag rust. Ongetwijfeld zullen beiden zich zo goed mogelijk voorbereiden op de twee resterende gevech- tën, die morgen en zondag zul len plaatsvinden. Joesoepov koos gisteren voor de vierde maal de Russische verdediging. Meer in de lijn der verwachting lagen het Frans en het Open Spaans, twee moeilij ke openingsvarianten die ae Russische grootmeester al jaren op zijn repertoir heeft. Nog ver rassender was dat hij een vari ant koos, die als onvoldoende bekend staat. Timman profi teerde uitstekend van de gebo den kansen. Scherp rekenend viel hij op de damevleugel aan en zorgde tevens dat zijn ko ningsvesting tegen de wanhopig aanvallende zwarte stukken vol doende veilig bleef. Kort na de dertigste zet was het duidelijk dat Timman de zaken geheel onder controle had. Toen hij ook de dames nog kon ruilen, besliste het witte overwicht op de damevleugel op korte ter mijn. Analyse: Wit: Timman, Zwart: A. Joesoe pov Russische Partij 1. e4 e5 2. Pf3 Pfö 3. d4 Pxe4 4. Ld3 d5 5. Pxe5 Ld6 6.0-0 Pc6? Dit is geen goede methode, maar het laat zich denken dat hij niet ten derde male met 6...Lxe5 verder wil. Dit met het oog op de ontwikkelingen in de zesde partij. 7. Pxc6 bxc6 8. c4! Zo staat het in de boeken. 8...0-0 9. c5 Le7 10. Pc3 f5 11. Pe2! Op grond van drie punten is wit in het voordeel. Hij heeft de betere pionnenstelling, hij heeft de meeste ruimte en hij beheerst veld e5, terwijl hij Pe4 kan ver drijven. ll...Lf6. Hier ontneemt de loper het paard het beste veld van terugtocht. Te overwe gen viel 11... Lg5. 12. Da4 Ld7 13. f3 Pg5. Dit paard gaat een slechte toekomst tegemoet. 14. Pf4 De7 Na 14...Pe6 15. Pxe6 Lxe6 16. Lf4 Dd7 17. Tfel gevolgd door 18. Le5 heeft wit een groot positievoordeel, maar toch had zwart vermoedelijk deze methode moeten kiezen. 15. Ld2 g6 16. Tael Dg7 17. Lc3 h5. Weldra blijkt van deze actie weinig kracht uit te gaan. Zwart had 17...Tfe8 kunnen proberen. 18. LaBl Brengt La6- b7 in de stelling en maakt ruimte voor het paard. 18...Tab8 19. Pd3 h4 20. Pe5 f4. Nu kan wit zijn ko ningsburcht tegen brand en in braak verzekeren. Meer voor de hand lag 20...h3 21. g3 f4, maar dat zou na 22. g4 ook weinig uithalen. 21. h3! Timman heeft goed gezien dat offers op h3 niet gevaarlijk zijn. 21...Tbe8 22. Ld3 Lxe5 23. Txe5 Txe5 24. dxe5 De7 25. Dxa7! Voortreffelijk. De witte dame blijkt niet voor de verde diging nodig te zijn. Timman heeft zijn kansen uitstekend ge taxeerd. 25...Pe6 Hij heeft nog geen kracht genoeg, zoals blijkt uit 25...Pxh3+ 26. gxh3 Lxh3 27. Tf2 Dg5+ 28. Khl Dg3 29. Lel! of 25...Lxh3 26. gxh3 Pxh3+ 27. Kh2 Dg5 28. Lel!. 26. b4 Dg5 27. Khl Kh7. Het gaat lang zaam. Een poging tot overval met 27...Pg7 28. Dxc7 Lxh3 29. gxh3 Dg3 mislukt na 30. Lel! Dxh3. 31. Kgl. 28. a4 Tf7 29. b5 d4 30. Lb4 Pg7 Na 30...Dxe5 is 31. b6 al heel sterk. 31. Tgl Lf5 32. Lc4! 32...Te7 Zwart stond voor een onmogelijke keus. Als het paard terug moet naar e6 zijn alle aan- valskansen verkeken en c7 mag uiteraard niet verloren gaan. 33. Db8 Dreigt mat in twee zetten. 33...Ph5 34. Dg8+ Kh6 35. Lel Pg3+ 36. Kh2 Tg7 Hij weet het niet meer. Joesoepov verkeerde weer eens in ernstige tijdnood. 37. Dh8+ Th7 38. DfB+ Kh5 39. b6 cxb6 40. cxb6 d3 41. DfB! Maakt aan alle onzeker heid een eind. De witte vrij pionnen winnen gemakkelijk. 41...Pe2 42. Tfl Pd4 43. a5 Pc2 44. Dxg5+ Kxg5 45. a6 Pe3 46. Tf2 Lc8 47. Lxd3 Td7 48. a7 Lb7 49. La6! Met de bedoeling 49...LaR 50. b7 Lxb7 51. Lxb7 Txb7 52. a8D! Zwart geeft het op- overwinning voor de feestvie rende Zoeterwoudenaren. De vrouwenfinale ging tussen McDonald's en Randstad Sport. Hoewel de vrouwen van McDo nald's prima van start gingen - het bleef lang 0-0 - was het een ongelijke strijd. Een superieur spelend Randstad had met speelsters Hennie Steensma en Lia Piket meer techniek in zijn bagage. Zij zetten hun team dan ook op een 4-0 ruststand. Dat het uiteindelijk niet meer werd dan 10-0 had het Leidse team te danken aan een goed spelende Ilse van Vliet. De doelvrouw wist met het onder meer stop pen van twee strafschoppen de aandacht op zich te vestigen. Toetie van een vlekkeloos ver lopende avond was het duel van KRV tegen Ouwehand Bouw. Met 3-0 wist KRV aan de goede zijde van de score te blijven. Al le winnaars mogen, net als vorig jaar, een wedstrijd bezoeken van het Nederlands team, in dit geval het WK-kwaJificatieduel tegen Polen medio oktober. De verliezers werden door afde lingsvoorzitter Diederik van der Veen Meerstadt verblijd met een pen met inscriptie. Vanenburg stopt als hij niet weg mag eindhoven gpd - Boris Becker lijkt zichzelf te lanceren in een poging de bal nog te halen. De Duitser won van Nijssen, maar had het een tijdje verdraaid lastig. FOTO'EPA mokte cark? rtr/sipNijssen, 223ste op de wereld ranglijst, forceerde een door- De muis Tom Nijssen heeft gis- braak in de zesde game en pak- teren tegen Boris Becker even te de tweede set met 6-3. In de gebruld. De Limburgse dubbel- derde set waren de rollen weer specialist, die zich op het gravel omgedraaid. F.r heerste één spe- van Monte Carlo wonderwel op Ier en dat was Becker, zijn gemak voelde, ontfutselde In het dubbelspel hadden Ri de als eerste geplaatste Duitse chard Krajicek en lan Siemerink geweldenaar één set. Verder liet de 'eer' tegenover 'tennisfossiel' Becker het niet komen: 6-2 3-6 Rjöm Borg te staan, met Niklas 6-2. Met de overwinning plaats- Kroon: 1-6 4-6 winst voor de te hij zich,bij de laatste zestien. Nederlanders. In Seoul bereikte Na in 42 minuten de eerste Michiel Schapers de tweede set met 2-6 verloren te hebben, ronde van het toernooi in Seoul, ging Nijssen een stuk beter spe- De veteraan uit Eemnes. die als len. Vooral de kwaliteit van zijn tweede is geplaatst, won met 7- opslag verbeterde aanzienlijk. 6 6-3 van de Zuiafrikaan Muller. Op het moment dat het peloton gisteren in de negende Omloop van de Glazen Stad voor de eer ste keer in drieën brak, reed Martin Schalkers achteraan in de laatste groep. Als enige van de zes renners van Swift -Casba had de oud-prof uit Voorhout de slag gemist. Om vervolgens in ijltempo het verloren terrein terug te winnen en zijn rentree bij de amateurs in Naaldwijk af te sluiten met de negentiende plaats, twee plaatsen achter ploeggenoot Lam» Koster „Dat was inderdaad niet zo handig van mij", zei Schalkers. toen hij na afloop nog even stil stond Dij het moeilijkste mo ment van de middag Maar op luchting overheerste bij de bij TVM ontslagen coureur, die gis teren na een half faai im ei in een wedstrijd uitkwam. Voor al le zekerheid gehuld in een origi neel ogend Swift-shirt. /onder sponsomaam. Schalkers moet op 13 mei nog met TVM een rechtszaak uitvechten en wil zelfs de schijn vermijden, dat hij een andere firma dient. Bij de Leidse wielervereniging zijn ze maar wót blij met de komst van Schalkers. die on danks gebrek aan wedstrijdrit me al bij enkele ontsnappingen betrokken was. Alles werd in het werk gesteld om hem zo snel mogelijk in te lijven. De aan vraag voor een amateurlicentie voor Schalkers kon echter afgelopen dinsdag op bondsbureau worden behan deld. Hoewel de KNWU haar medewerking meteen toezegde, had de Voorhouter daarmee gisteren nog geen licentie in huis. Hij kon in Naaldwijk slechts een fax met zijn licentie nummer tonen. Zi)n (Mltêtim was daarmee gegarandeerd, maar aan een boete van 25 gul den - vanwege het 'vergeten' van zijn licentie - ontkwam Schalkers niet. Ook voor het tienvoudige zou de voormalige broodfietser op zijn wedstrijdros zijn geklom men. Want het eindeloze wach ten op de steeds weer uitgestel de rechtszaak vrat aan Schal kers. die de afgelopen maanden volgens insiders 'als een beest' trainde. Deelnemen aan wed strijden leek de enige remedie, in hei Wèsdend Mede dis wr- ondersteiling juist. Swift-Casba is door de komst van Schalkers in de breedte' stoker ■Bwotdra. Met twee renners bij de eerste twintig en vier in de top dertig (Mark Rasch werd 27ste. Eric Bogaard 30ste) kwam de blauwe brigade van ploegleider Cor Klooster in. m tuaeen de k—en goed voor de dag. Ondanks het mooie weer fungeerde de win derige Maasdijk als scherprech ter in de boeiende klassieker van 157,9 kfiOtüetO Hrrt us Kroon van het organiserende Westland Wil Vooruit ontsnapte in de slotfase aan zijn zeven medevluchters. Patrick Rasch wind tweede. Swift was in de kopgroep niet vertegenwoordigd, maar Schal kers lijkt de aangewezen per soon om. als hij meer wedstrijd ritme heeft opgedaan, een keer tje aan te pildten. Bovendien kan hij zijn ploeggenoten, van wie ook Mare Faas in het twee de peloton finishte, de weg naar de top wijzen. Wellicht zijn er dan ook andere hoge klasserin gen voor hen weggelegd dan de eerste plaats van Mark Rasch in het tussen sprint-klasssement. Ook de vroegere vereniging van Schalkers. De Bollenstreek, was in liet Westland aanwezig. De onverslijtbare routinier Cees Vernooy uit Lelmuiden hand haafde zich in het tweede pelo- Gerald Vanenburg stopt met voetbal als hij niet weg komt bij PSV. Deze straffe conse quentie noemt de aanvoer der in een interview dat van daag in Sport International verschijnt. De international is uitgeke ken op Nederland. Vanen burg is ervan overtuigd dat hij na dit seizoen in Italië speelt, maar heeft zijn plan getrokken als een transfer alsnog niet mogelijk blijkt. In een reactie zei PSV- manager Kees Ploegsma die opstelling niet netjes te vin den. „Zoiets kan hij de club niet aandoen. Welke Vanen burg krijgen wc terug als straks blijkt dat hij inderdaad niet verkocht wordt?" BRUSSEL Reuter België is gisteren na de eerste wedstrijd in het kwalificatie toernooi voor het WK in 1994 door zijn eigen supporters uit gejoeld. Het nietige Cuprus werd met slechts 1 -0 verslagen. Wilmots was in de 24ste minuut matchwinner. Eén doelpuntje, met het hoofd gescoord door Wilmots op aangeven van Walem na een hoekschop van Scifo, was veel minder dan de 18.000 toe schouwers in Brussel verwacht ten. Het publiek reageerde furi eus met gefluit en boe-geroep. Met weinig oogstrelend voet bal heeft Spanje gisteren in Se- villa de eerste kwalificatiewed strijd voor het WK tegen Albanië gewonnen. Het werd 3-0 door treffers van Michel (2) en Hier in Sevilla was weinig belang stelling (10 000 mens» ii, «DOT de wedstrijd. Wat justitie betreft moet RKC alsnog hangen. De clllb uit Waalwijk heeft fiscus en be drijfsvereniging voor 2.1 mil joen gulden benadeeld, maar weigert openlijk schuld te be kennen. Volgende week worden daarom verscheidene (oud-)be- stuursleden, alsmede de club zelf, vervolgd voor fraude. Die stap wordt gezet, nu RKC niet blijkt te voldoen aan de eis die bij de schikking was OVBT- helder persbericht naar buiten brengen dat de club had gefrau deerd. Op die voorwaarde was justitie onlangs met Kk< OV8T- eengekomen met een betaling van 200.000 gulden te volstaan. Justitie werd echter woedend toen het Brabants Dagblad gis teren melding maakte van de schikking en als reden voor het akkoord opgaf dat de FIOD on voldoende bewijs had gevonden voor een strafzaak. Mr. Pietcrs, officier van justitie in de RKC- zaak, kondigde meteen aan nu daadwerkelijk tot vervolging van club en (oud-)bestuursle- den over te gaan. Sinds begin '91 speurde de Fiscale Inlichtingen en Opspo- rings Dienst naar zwart geld bij RKC in de periode '85-'90. Be gin dit jaar was de zaak rond: RKC bleek ruim tWBS m^jOU gulden te hebben verdiend door nel niet correct aldr.ig» n VU belastingen en verzekeringspre mies. In veel gevallen volstaat justitie vervolgens met een be taling van 20 procent van het gefraudeerde bedrag. Met RKC, dat kon aantonen in ernstige problemen te komen als ae Waalwijkse club de 420.000 gul den zou moeten betalen die aanvankelijk werden geeist. werd overgekomen de rekening op 200.000 gulden af te maken. Mr. Regelink. de Bossche persofficier, zei dat een schik king nu van de baan is. „RKC heeft de voorwaarden niet na geleefd, dus telt die schikking niet meer. De dub. een aantal bestuursleden en oud-bestuurs leden zal nu worden vervolgd. De feiten tonen aan dat er voor 2,1 miljoen gefraudeerd is. Er ls wel degelijk genoeg materiaal voor vervolging Volgende weck zal de behandelend officier over een zitting beslissen. Die zal dan waarschijnlijk in de herfst plaatsvinden. km -voordt» Mme Hanhi reageerde vanmorgen verbaasd. „Dit is ongelooflijk. Ik weet van geen schikking en ook niet van een persbericht dat we zouden maken Ik loop kennelijk achter. Er is bij mij geen enkele af spraak bekend. Ik voel me be hoorlijk opgelaten als ik dit hoor. Ik ga dit onmiddellijk uit zoeken." ALNO. Betaalbaar vakmanschap. ALNO inbouwkeuken De perfekte kombi- natie van goede smaak, doelmatigheid en I betaalbaar vakmanschap Keukens zoals alleen ALNO die maakt en zoals alleen een ALNO Select Dealer die installeert. NVaretcfkiasM a* u toekomt LEIDEN: Houtwerf Keukens Lammenschansweg 130 tel. 071-769345. LISSE: Mieloo Bouwmaterialen Gasstraat 17 tel. 02521-19119.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 25