Premie voor uitbroeden van eieren In de weer met streeplijst en een totebel Over leven MILIEUTIPS Spreeuwen in plaats van gif Fuut en meerkoet naast elkaar DONDERDAG 23 APRIL 1992 Veel broedende weidevogels beschermd Veel weidevogels hebben vorig jaar tijdens de broedpe- riode op het grasland van boeren een goede bescherming genoten. In het voorjaar werden de weidevogels op zestig procent van het grasland vrijwel ongemoeid gelaten, zo blijkt uit een steekproef. DEN HAAG GPD/ANP Volgens het onderzoek werd op 620.000 hectare weideland de vogels een optimale bescher ming geboden. Op 45.000 hec tare werd de bescherming van de vogels door anderen dan de veehouder geregeld. Op 168.000 hectare grasland werden geen maatregelen getroffen om de broedende vogels te bescher men tegen maaimachines en vertrapping door vee. Van een bijna evengroot gebied is niet bekend of er iets is gedaan om vogels te beschermen. De maatregelen bestaan on der meer uit het plaatsen van nestbeschermers, het ontzien van jonge vogels tijdens veld- werkzaamheden en het aanpas sen van het maaigedrag. Of de maatregelen effect hadden, werd uit het onderzoek overi gens niet duidelijk. Boeren die beschermende maatregelen achterwege lieten, voerden daarvoor veelal als reden aan dat er nauwelijks of geen weide vogels voorkwamen. Boeren in de gemeenten En schede, Haaksbergen, Eibergen, Winterswijk en enkele Duitse gemeenten krijgen dit jaar pre mies voor het beschermen van vogels. De agrariërs kunnen aanspraak maken op uitbetaling van 150 gulden per geslaagd broedsel van grutto, tureluur, wulp, watersnip, kemphaan en roodborsttapuit, evenals voor de akkervogels ortolaan en grauwe gors. Het is een Europese primeur dat boeren direct voor het resul taat van natuurinspanningen worden beloond. Het Centrum voor Land en Milieu in Utrecht trok vorig jaar grote aandacht met een experiment voor resul taatbeloning, maar het ministe rie van landbouw, natuurbeheer en visserij voelde weinig voor invoering van een premie-sys teem. De Duitse overheid staat aan zienlijk positiever tegenover be taling voor 'natuurproduktie', die moet bijdragen tot instand houding van bedreigde planten en dieren op landbouwgrond. Het premiestelsel loopt vooruit op een plan dat de Euregio dit jaar wil afronden om natuur en landbouw in het gebied duur zaam in stand te houden. Het gebied behoort tot de meest waardevolle cultuurland schappen van Nederland en Duitsland, met onder meer het Winterswijkse bekengebied, hoogveengebieden in Twente en kleinschalige akkerbouwge bieden in het Duitse grensge bied. Het Euregio-projekt wordt gefinancierd door de EG en Duitse en Nederlandse overhe den. Bankbiljetten milieu-onvriendelijk haarlem De Nederlandse bankbiljetten krijgen vooralsnog geen prijs voor milieuvriendelijkheid. De biljetten worden gedrukt met inkt waarin schadelijke oplosmiddelen zoals tolueen, xyleen en methylacetaat. Aardgasbussen nog vuil Groningen Bussen op aardgas hebben nog steeds last van kin derziekten. De uitstoot varj uitlaatgassen is iets viezer dan ver wacht, vooral als gevolg van problemen met de katalysator. De bussen scoren al beduidend Beter dan de op diesel rijdende bus sen. Aardgas geeft een veel lagere uitstoot van koolmonoxide, stikstofoxiden en roetdeeltjes dan diesel. Wat koolwaterstoffen betreft, scoort de aardgasbus minder goed dan verwacht. Het probleem is technisch oplosbaar. Ook het gewicht van de bus is een probleem. Om een behoorlijke actieradius te hebben bevat ten de bussen elf hogedruktanks voor aardgas. Dat betekent 1200 kilo extra gewicht. Een extra zware bus verbruikt meer energie. Milieu en gemeenten den haag Gemeenten kunnen zelf heel wat doen aan de verbe teringvan het milieu. Er kunnen binnen de gemeentelijke orga nisaties (plantsoenendienst, scholen, zwembaden en sociale werkplaatsen) interne milieuzorgsystemen worden opgezet. Dat levert directe winst op voor het milieu en heeft bovendien een voorbeeldfunctie vqor de burgers. De Vereniging van Neder landse Gemeenten heeft daarover een boekje uitgegeven, 'Be drijfsinterne milieuzorg'. Het kost 18,50 gulden en is te koop bij de VNG-uitgeverij (telefoon 070-3738888). Het maakt nogal veel verschil hoe u uw koffie zet. Niet alleen voor de smaak van de koffie, maar vooral ook voor het milieu. Elektrisch koffie-zetten kost veel stroom. De elektrici teitsrekening loopt nog verder op door drank warm te houden op een elektrisch plaatje. Als u de koffie in een thermoskan doet, scheelt dat een slok op een borrel. Een beter milieu be gint immers bij jezelf. Filters Er zijn bruine en witte filterzak jes. De witte zijn goedkoper dan de bruine. Vreemd eigenlijk, want bij de produktie van witte wordt chloor gebruikt om deze te bleken en bij de produktie van de bruine niet. Een extra handeling en toch goedkoper. Oorzaak hiervoor is dat vraag naar bruine filters nog klein is. Bruine filters zijn veel minder milieubelastend. Er komt geen chloor bij kijken en bovendien zijn ze vaak gemaakt van kring looppapier. Door allemaal brui ne zakjes te kopen, wordt de prijs ervan vanzelf lager. Wasmiddelen 'Groen' wassen wordt de laatste jaren steeds populairder. De meeste fabrikanten van was middelen zijn op de goede weg. Wasmiddelen met fosfaat zijn moeilijker te vinden dan was middelen zonder. Toch een paar tips. Als u wast met een 'bolletje', koop dan de volgende keer een doos wasmiddel waar geen bolletje in zit. Wat moet je met twee of meer bolletjes? Vloeibare wasmiddelen zijn slechter voor het milieu dan poeders. De wasactieve be standdelen van vloeibare mid delen zijn moeilijker af te bre ken. Ook de plastic flessen waarin veel vloeibare middelen worden verpakt, zijn slecht af breekbaar. Hetzelfde geldt voor wasverzachter. In de wind dro- gen maakt kleding ook zacht en dat is een stuk beter voor het milieu. Reinigingsdienst Leiden «9 Het wad bij laag water. FOTO MARTIJN DE /ONCE Bijzondere natuurcursussen op Texel TEXEL THEO VAN DER KAAU Harde wind, scherpe zon en de lucht vol vogels. Typische be groeide tuinwallen scheiden de weilanden van elkaar. Er grazen schapen en geen koeien. Op het menu lamsvlees, op de hotelka mer een dekbed van schapewol en natuurlijk overal Duitsers. Om terug op het vasteland wat meer darwdeze stereotiepen van Texel te kunnen vertellen, heeft de VW samen met Eco- Mare, het centrum voor wad den en Noordzee, een natuur- cursus voor toeristen bedacht. De Muy, de Slufter, het wad, het Oude Land, de Hoge Berg; de meeste mensen kennen de natuurgebieden van naam, zijn geïnteresseerd, maar weten nauwelijks wat er precies te be leven valt. Om de natuurcursus te volgen is geen voorkennis no dig. Arthur Oosterbaan en Pier re Bonnet zijn geduldige leer meesters die op elke vraag een antwoord hebben. De natuurcursus van Eco- Mare bestaat uit een avond en een dag. Cursisten kunnen kie zen uit drie programma's: vo gels, het wad of zee, strand en duinen. Punt van vertrek is Eco- Mare zelf. Dit natuurmuseum met aquaria en zeehondenop vang biedt stevige basisinfor matie voorde excursies. Het lesmateriaal bevat een streeplijst om vogels te noteren en tekeningen van schelpen, slakken en wieren. De opdracht is zoeken en determineren. Het zal blijken dat er over dode din gen evenveel te vertellen valt als over levende. Oesterschelpen zijn overblijfselen van de oes terteelt die hier een eeuw gele den floreerde. Een ordinaire schelp dwingt ontzag af in de wetenschap dat het een fossiel kan zijn van meer dan duizend jaar oud. De cursus zou niet compleet zijn zonder te weten wat er in zee leeft. Daarom is er een net meegekomen dat door gama- lenvissers gebruikt wordt. Het is een slim geconstrueerd geval, dat uit zichzelf in zee blijft, ter wijl de visser langs de vloedlijn loopt. Het is maart en nog te vroeg voor garnalen. De vangst bestaat uit schelpen en kleine tarbots. Dat zijn zandkleurige platvissen met ogen aan de zij kant. Het strand ligt bezaaid met Amerikaanse zwaardscheden. De volksnaam is scheermes, dat schept duidelijkheid. Het is een groot exemplaar dat de hele Ne derlandse kust heeft veroverd en tot in Frankrijk wordt gesig naleerd. Het schelpdier, dat de inheemse zwaardschede ver dringt, is meegekomen met bal- lastwater van een tanker en in 1982 terechtgekomen in de Duitse Bocht. Een vondst kan nog zo vreemd zijn of de cursusleiding heeft er wel een naam voor. Wat eruit ziet als zachte popcorn is het eikapsel van de wulk, een slak. Kwalachtige diertjes geklit tot een kolonie zijn hydropolie- pen. Een dodelijk slachtoffer van scheepsolie blijkt niet zo maar een vogel, maar de zeld zame drieteenmeeuw, te her kennen aan zijn zwarte vleugel rand. Heel Texel kan niet op een avond en een dag, daarom moet de cursist kiezen. Voor het onderdeel 'wad' blijft de zee links liggen en concentreert de excursie zich op de andere kant van het eiland. Het is nog hoog water, dus er kan een net de zee in. Verboden vistuig zelfs, want het is een totebel of kruisnet. Vreemd genoeg is dat wel toe gestaan bij wijze van instructie aan leerlingen. Het net meet een bij een meter, zakt naar de bodem en vangt alles wat zich in de waterkolom daarboven bevindt. Dat blijkt op die koude middag in maart slechts een stekelbaars te zijn. Toch zit aan dat minimale visje een lang verhaal vast. dat begint bij de vos die nota bene helemaal niet op Texel voor komt. Op het vasteland heeft de lepelaar veel last van de vos. Texel is daarom riant voor deze vogel, alleen heeft hij daar te weinig te bikken. De stekel baars, zijn lievelingsgerecht, is heel algemeen in de Wadden zee en kon vroeger makkelijk via slootmondingen het eiland binnenzwemmen. De mondin gen werden sluizen die de ste kelbaars buiten sluiten. Om dat probleem op te lossen is bij De Cocksdorp in het noorden een stekel baarstrap in de maak. Er is zoveel over de natuur op Texel te vertellen. Arthur: „De deelnemers zijn erg enthou siast. Het is nog even wennen voor dë mensen dat ze hiervoor geld moeten betalen. Voor vijf gulden een uurtje met de bos wachter mee, dat kennen we al lemaal. Maar deze natuurcursi- us is wel even wat intensiever." De kosten bedragen 65 gul den inclusief lesmateriaal. Wie per auto komt kan 45 gulden uitsparen door in Den Helder bij de veerboot te parkeren. Aan de overkant staat de bus klaar en er zijn fietsen te huur. Meer informatie over hotels en cam pings geeft de VW van Texel, tel. 02220-14741. EcoMare in formeert over de cursus, tel. 02220-17741. REDACT* •MONtCAWESSELlNG Afrikaanse spreeuwen zijn uit stekende vervangers voor gif uit de spuitbus. Het instituut voor veevoeding De Schothorst in Lelystad laat al sinds 1979 met - succes spreeuwen vliegen van gen in de varkensstallen. De steek- en de huisvlieg ge dijen maar al te goed bij een combinatie van varkens, mest en hoge temperatuur. De vlie gen vermenigvuldigen zich in varkensstallen dermate snel, dat om de twee weken de gifspuit gehanteerd moet worden. Afri kaanse spreeuwen zijn gek op vliegen en de proef van destijds was een groot succes. Het vlie gen vangen zonder gif zal beter onder de aandacht worden ge bracht van de 30.000 varkens houderijen in Nederland. Cursus over veldbiologie voor jongeren LiSSE MONICA WESSEUNG Jongeren van 12 tot en met 25 jaar die actief met de natuur willen bezig zijn, kunnen deel nemen aan een cursus veldbio logie die de afdeling bollen streek van de Jeugdbonden voor Natuurstudie in mei houdt. De cursus bestaat uit een introduc tieavond, vijf excursies en een afsluitende test. Op de intro ductieavond (1 mei) wordt in De Klister in Lisse een dialezing gehouden over de natuur in de Bollenstreek. Met hulp van het cursuspakket (een bandje met vogelgeluiden en een determi- natietabel) gaan de cursisten op excursie. Op zondag 3 mei wordt de zeevogeltrex op het strand bekeken en geïnventari seerd. Na twee uur wordt de be schutting van het duin opge zocht om planten te bestude- Een week later gaan de cur sisten in de buurt van Lisse op onderzoek naar waterbecstjes. De vossen en reeën en vogel soorten in het duin zijn de zon dag erop (17 mei) aan de beurt. Op zaterdagavond 23 mei nu eens niet naar de disco, maar met de bat-detector naar vleer muizen zoeken in de buurt van Lisse. De volgende ochtend worden insekten gevangen in het I>eeu- wenhorstbos in Noordwijkcr- hout. De cursus wordt die dag besloten met een test in het Jan Verweycentrum in Noordvvyk. Opgave voor de cursus moet zo snel mogelijk in verband met het samenstellen van lespakket ten Deelname kM 12*50 gol den per persoon. Opgave bij Martijn Kosterman in Lisse, tel. 0252112265. rupwftering Knus naast elkaar een nestje bouwen. Deze fuut en meerkoet broeden vlak naast elkaar. De fuut leunt eigenlijk op de agressie van de meerkoet. Meerkoeten vallen indringers die het nest belagen aan en jagen ze op die manier weg. Een fuut is beduidend minder moedig: zij duikt onder water als ge vaar dreigt in de veronderstelling dat de bela ger waarschijnlijk verdwenen is als ze weer bovenkomt Daarom maken futen vaak hun nest pal naast dat van de meerkoet. Nog een paar dagen en de vogels zullen hun eieren leggen. De meerkoet legt zes tot tien eieren. Veruit het merendeel hiervan legt vroegtijdig het loodje: gemiddeld levert een broedsel slechts twee volgroeide jongen op. De fuut legt drie tot vier eieren met eenzelfde resultaat. Het gaat overigens goed met beide soorten watervogels. Het leefgebied van de fuut is de laatste Jaren aanzienlijk uitgebreid. De fuut leeft van jonge vis. In grachten in steden is dat voedsel meer en meer te vinden. Ook de meerkoet een planteneter, maakt goede tij den door. De vogelbescherming denkt dat de ze soort duidelijk profiteert van de bescher mende maatregelen die de afgelopen jaren zijn getroffen. FOTO WIM DOKMAN IN 'TVELD Mijn wouw cn ik zijn allebei gek op blauwe bloemen. Dat kun je bij ons in de tuin dan ook goed zien. Tussen het geel van de narcissen, het speenkruid en de sleutelbloemen staan nogal wat blauw bloeiende planten De maagdenpalm laat in de scha duw van de hulst haar eerste helder blauwe bloemen zien en gaat daarmee door tot in de herfst. Niet met Keukenhof aantallen maar zo nu en dan een paar. Een fraai voorbeeld van energiebesparing! Blauwe druifjes staan te pinkelen tussen het glimmende blad van het speenkruid. En onder de appel boom hangt het hele voorjaar door een blauwe waas van hon derden scilla's, een soort mini- hyacint jes. In en langs het gras schitteren duizenden ijle bloempjes van het draadere prijs, waar niets tegen bestand is want bij elke maaibeurt van het gras verspreid je het plantje door de hele tuin. Maar van mij mag hij. Een bijzondere ereplaats ver dient het longkruid. Wat dat is een plantje dat van verrassingen houdt. Bij mij in de tuin staan twee grote pollen met honder den blauwe bloempjes tegelijk te bloeien. Een fantastische nectarbron voor allerlei soorten wilde bijtjes die er dan ook met tientallen tegelijk tussendoor zwermen. En voorlopig gaat die overrompelende bloemenzee nog wel even door. Want russen het blauw zitten grote trossen roze bloemknoppen, la. u leest het goed. De knoppen zijn roze. En dat is bedoeld om be zoekers een vergeefse reis te be sparen. Bijen kunnen dc blauwe bloemen wel zien. maar de roze knoppen vallen niet op hun netvlies. En dat is maar goed ook. want in de jonge fase van de bloem is de nectarproduktie nog niet op gang gekomen. Het vocht in de bloem is nog wat zurig en veroorzaakt daarmee de roze kleur Een dag of wat la ter als er wel nectar te halen valt - worden de levenssappen basisch en verkleurt de bloem in blauw. Een soort lakmoe sproef dus. Dc tweede truc van het long- kruid is dat het twee soorten bloemen in huis heeft Een voor bijen met lange zuigsnuiten, waarbij de meeldraden cn stempel in de bloem diep weg gestopt zitten. En een soort voor Dijen met een korte nectarslurf. waarbij dc voortplantingsorga nen bijna uit de Bloem steken. Het longkruid is dus van alle markten thuif. Het derde kunstje is dat het longkruid ook twee soorten bla deren heeft: voorjaars- en zo- merbladeren. Op dit moment zit er nog nauwelijks groen aan de bomen en dus komt er licht genoeg op de grond waar het longkruid staat te bloeien. Veel licht betekent dat kan worden volstaan met kleine bladeren en alle energie in de bloemen kan worden gestopt Togen de tijd dat het longkruid is uitgebloeid, zit er wél blad aan de bomen en struiken boven het plantje Het wordt dus duister op de grond en dan produceert het long kruid brede, gevlekte bladeren die het weinige licht nog kun ncn omzetten in voedingsstof- fen voor een nieuwr golf blau- we bloemen volgend jaar. Voor wilde bijtjes én voor ons.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 23