Polder Aarlanderveen moet waterplas worden Cursus voor aanstaane pleegouders Werken met patiënten niet altijd gezond Tulp als slankheidssymbool Regio Onderscheiding voor 108-jarige Gelijke eisen voor alle ambulances DONDERDAG 23 APRIL 1992 n westerlaken STAP-programma moet zorgen voor betere voorbereiding leiden marjolein van rotterdam De Centrale voor Pleegzorg Zuid-Holland/Zeeland wil de voorbereiding en selectie van pleegouders verbeteren. Het systeem dat tot nu toe is gehan teerd, bevalt niet meer. Te veel pleegouders schrijven zicty nu voor niets in. In de praktijk blij ken zij ongeschikt voor de zwa re taak van het opvangen van jongeren. Dit jaar wordt geëperimen- teerd met het zogeheten STAP- programma (Samenwerking en Teamwerk ten behoeve van As pirant Pleegouders) dat de Cen trale voor alle pleegouders wil gaan gebruiken. Aanstaande pleegouders volgen daarbij een soort cursus van tien avonden. In een groep van ongeveer tien pleeggezinnen die ook uit één ouder kunnen bestaan krijgen ze voorlichting over alles wat met het opnemen van een pleegkind te maken heeft. Be langrijk zijn bijvoorbeeld de thema's 'verlaten worden', 'rea geren op ongewenst gedrag' en 'loyaliteit aan de eigen ouders'. Volgens Gerard Waterreus van de Centrale voor Pleegzorg kan het er op de avonden be hoorlijk ingrijpend aan toe gaan. „Mensen komen tot op vallende conclusies", zegt hij. „Soms ook over hun eigen rela- Het STAP-programma wordt gegeven door een trainer van de Centrale voor Pleegzorg, ie mand van een instelling die de kinderen plaatst (voor de omge ving van Leiden zijn dat gezins voogdijvereniging de Drieslag en de Leidse Stichting voor Ge zinsverpleging) en iemand die al pleegouder is. Totaal organi seert de Centrale dit jaar 10 STAP-programma's. In Zuid- Holland doen er 120 pleegou ders aan mee. Na het STAP-programma moet het aanstaande pleegou ders duidelijk zijn of het voor hen verstandig is om een kind in huis op te nemen. En wat voor kind vin hun situatie het meest geschikt is. Hoe lang het duurt voordat je daadwerkelijk een kind in huis hebt, hangt af van de wensen van de pleegou ders. Het invullen van de wens voor bijvoorbeeld een meisje van drie jaar dat in het gezin blijft kan vrijveel tijd vergen. Meer dan wanneer iemand bij voorbeeld open staat voor cri sis- of therapeutische opvang. Veel aspirant pleegouders blijken de voorbereiding erg op prijs te stellen. Waterreus: „Het lijkt lang, die tien avonden, maar de meeste mensen die er aan deelnemen, vinden het na afloop nog betrekkelijk weinig. Het fs ook niet veel als je be denkt waar het om gaat. Een kind in huis halen is niet iets dat je zo maar even doet." Na het doorlopen van het STAP-programma melden zich gemiddeld acht van de tien ge zinnen aan. Dat is veel te wei nig. Aan de honderden aanvra gen voor een pleeggezin, kan de Centrale bij lange na niet vol doen. Voor alle leeftijdsgroepen is er volgens Waterreus eer schrijnend tekort: „Het is niei meer zo dat kinderen in de leef tijd van 0 tot 4 jaar makkelijk t€ plaatsen zijn. Er is een alge meen tekort. Alles is tegenwoor dig moeilijk. Dat is ook niet zc gek, want kinderen die bij de pleegzorg terechtkomen, neb ben een hoop meegemaakt. Zc komen vaak uit een kinderte huis en hebben meestal ooi nog eigen ouders. Daar moet je als pleegouder rekening mee bouden. Dat is moeilijk." Toch is Waterreus zeer tevre den over de nieuwe manier var voorbereiding. „Het is beter da mensen meteen weten waar ze aan toe zijn. En dat er van tevo ren een selectie plaatsvindt Zonder de STAP-programma'i beginnen mensen totaal on voorbereid aan een pleegkind Soms heeft dat tot gevolg dat e na verloop van tijd niemant overblijft Dan kun je beter vat tevoren hoge eisen stellen." koop gebruikten het mos voor het verpakken van de kwekerijprodukten. Van Capel is in 1911 getrouwd. Het echt paar kreeg'14 kinderen. Op 1 november 1942 overleed zijn echtgenote. De Nieuwkoper woont sinds zijn 105de verjaardag in het Nieuwkoopse bejaardencentrum. Van Capel geniet nog een goede gezondheid. Alleen is hij wat hardhorend. foto ben de bruyn Bij een op de zes instellingen waarin patiënten kunnen worden opgenomen, mankeert er iets aan de werkomstan digheden. De arbeidsinspectie contro leerde tussen augustus vorig jaar en fe bruari 1992 academische- en algemene ziekenhuizen, inrichtingen voor psychi atrie en zwakzinnigenzorg en verpleeg- en verzorgingshuizen in Leiden en wij de omgeving. Conclusie: ongeveer vijf tien procent van de instellingen schie ten te kort. Hoewel er geen sprake is van levens bedreigende toestanden, moet er in het algemeen fors worden ingehaald, licht M. Willemsen van de inspectie toe. Er zijn veel klachten (vooral rug), zegt hij, die door het werk worden veroorzaakt. Alle klachten verhelpen lukt niet, denkt Willemsen, maar hij hoopt toch dat de instellingen oog krijgen voor de tekort komingen. Zo niet, dan krijgen ze een waarschuwing aan hun broek. Helpt die niet, dan volgt er een proces-verbaal dat naar de officier van justitie gaat. Willemsen wil niet zeggen of het wer ken in gezondheidscentra meer risico's inhoudt, dan een baan in het bedrijfsle ven. Volgens hem is het niet mogelijk om een vergelijking te trekken. Als een bedrijf vijfhonderd man in dienst heeft, is het verplicht om een veiligheids dienst te hebben. Voor ziekenhuizen geldt dat niet hoewel het Academisch Ziekenhuis Leiden en het Elisabeth Zie kenhuis in Leiderdorp veiligheidsmen sen aan het werk hebben. De arbeidsinspectie besloot over te gaan tot onderzoek in de instellingen, nadat werknemers over hun gezond heid hadden geklaagd. Die klachten waren afkomstig van mensen die op operatiekamers en sterilisatie-afdelin gen werken. De vloeistoffen waarmee instrumenten worden gedesinfecteerd kunnen schadelijk voor de gezondheid zijn. De arbeidsinspectie stelt dat eerder ontdekte mankementen vaak niet wer den opgeheven. Dit betrof vooral het werken met schadelijke stoffen, het niet zo nauw nemen met de veiligheid, ge luidshinder en zichzelf onvoldoende beschermen. De ruimten waarin wordt gewerkt laten soms ook te wensen over. De inspectie constateerde tekortkomin- s gen aan vluchtwegen, ventilatie, kleed- I en wasgelegenheid en eetruimten. Herhaaldelijk werd het werk- en rust- j tijdenbesluiten aan de laars gelapt. Te i korte rust, te lange diensten, te veel overwerk in de operatiekamer en het ontbreken van pauze, waren de meest gehoorde klachten. De arbeidsinspectie heeft de instellingen per brief gewaar schuwd dat de situatie binnen een half jaar moet verbeteren. Zo niet, dan komt justitie in beeld. De oprichtster van Weight Watchers, Jean Nidetch: „Ik zal dit nooit vergeten. Ik kan bijna niet wachten het mijn vrienden in de States te vertellen." foto dickhogewoning Oprichtster Weight Watchers heeft 'eigenbloem marjolein van rotterdam I let was voorjaar, de zon scheen, ze moest naar een brui loft en ze woog 97 kilo. Jean Ni detch haatte zichzelf. Ze besloot iets aan het probleem te doen, bedacht een dieet dat wél werk te en ging met een groepje vriendinnen aan het werk. Het werd de aanleiding voor de op richting van Weight Watchers International en het begin van een echte 'American dream'. Want Weight Watchers is in middels een gigantisch bedrijf. Cisteren was lean Nidetch in Nederland. Ze kwam om het of ficiële startsein voor de actie 'World for Success' te geven. Weight Watchers, met vesti gingen in 24 landen en meer dan een miljoen cursisten, wil met de actie niet alleen haar ju bileum vieren volgend jaar bestaat de organisatie dertig jaar maar ook mensen hel pen. Dertig miljoen dollar moet de actie opbrengen voor drie verschillende goede doelen: het internationale Rode Kruis, het onderzoek van leukemie bij kin deren en de Internationale Jeugd Diabetici Stichting. Het begin van de actie werd groots aangepakt. Zo'n twee honderd gasten uit de hele we reld waren erbij aanwezig: 's morgens in de Keukenhof en 's middags in het prestigieuze ho tel Huis ter Duin in Noordwijk. Met een scheut champagne doopte Jean Nidetch in de Keu kenhof de speciaal naar haar vernoemde tulp, een uiteraard zeer slank gevormd lila exem plaar. Ze was er zeer door ge roerd en vond het 'heel opwin dend allemaal'. „Ik zal dit nooit vergeten. Ik kan bijna niet wachten het mijn vrienden in de States te vertellen", zei ze. Na de doop kreeg het interna tionale gezelschap in de Keizer- salon van hotel Huis ter Duin tekst en uitleg over de actie van Weight Watchers en over nieu we tactieken om af te vallen. En kreeg men een verantwoorde maar copieuze lunch op Weight Watchers basis aangeboden. Die maaltijd was in overeen stemming met de filosofie van Weight Watchers: om blijvend slank te worden moet je goed, maar wel verstandig eten. Nel de Groot, hoofd van de afdeling Haarlem, legde het aan tafel nog eens uit: „Geen marsjes, maar wel veel rauwkost. En re gelmaat. Bij elke maaltijd goed eten, maar de dingen tussen door laten staan." Maar dat advies is niet het enige dat ze haar cursisten voor de achttien gulden die week betalen, biedt. „Bel ker is nog de steun die je v groep en de leidsters krijgt. Contact staat bij Weight Watchers centraal. Door elkaar te steunen en samen om je pro blemen te lachen en af en toe huilen, word je meer geholpen dan door wat ook." leiden regio wordt het ambulancevervoer vaak gedaan door kleine vervoersbedrijfjes. Die hebben niet al tijd een gespecialiseerde verpleegkundige die met de ziekenwagen mee rijdt. Dat wordt nu ver plicht. Ook moeten alle chauffeurs een specifieke opleiding gaan volgen. De nieuwe regels worden tegelijk met de reorganisatie van het ziekenver- voer ingevoerd. Door die reorganisatie komen de ziekenwagens op nieuwe standplaatsen te staan. Voor Leiden en omgeving komen de ambulances straks in Leiden zelf en op de grens van Zoeter- woude-Leiderdorp te staan; in de Duin- en Bol lenstreek komen de standplaatsen in Noordwij- kerhout-de Zilt en Rijnsburg en voor de Rijn streek komen ze in Alphen. Eind van dit jaar moet de reorganisatie afge rond zijn. De provincie Zuid-Holland wil dat de tijd die een ambulance nodig heeft om te komen waar hij moet zijn, hooguit vijftien minuten wordt. De tijd tussen het bellen van een ziekenwagen en het verschijnen er van, loopt nu nog te veel uiteen. Ook andere kwaliteitsverschillen moeten verdwij nen, vindt de provincie. In vier Zuid-Hollandse regio's, de Duin- en Bol lenstreek, de Rijnstreek, het gebied rond rond Leiden en op de Zuid-Hollandse eilanden, ver loopt het ziekenvervoer nu soms problematisch. In de regio's rond Leiden, liggen de grootste pro blemen op het gebied van de deskundigheid van het personeel. Met name in de Duin- en Bollen streek laat die nogal eens te wensen over. In deze Bussen omgeleid wegens corso regio Een aantal buslijnen tussen Haarlem en Leiden wordt aanstaande zaterdag omge leid. Die dag trekt het jaar lijkse bloemencorso door de Bollenstreek van Haarlem naar Noordwijk via Hillegom, Usse, Sassenheim en Noord- wijkerhout. Bij alle omleidin gen zijn NZH-medewerkers aanwezig om informatie over omleidingen te geven. Ook via een speciaal 06-nummer geeft de NZH informatie (06- 8991177). Politie Randstad pakt gezamenlijk criminaliteit aan leiden jan westerlaken De politie in de Randstad (Mid den-Holland, Den Haag, Rotter dam en Amsterdam) gaat één front vormen om de georgani seerde criminaliteit terug te dringen. Het is de bedoeling dat de korpsen daarbij gebruik kun nen maken van eikaars onder- zoekgegevens. Dat bevestigde woordvoerster Jansen van de rijkspolitie in het district Den Haag vanmorgen. Jansen kon niet vertellen op welk terrein er met name sa menwerking wordt gezocht. Volgens haar wordt daarover nog overleg gepleegd. De ver wachting is dat dit over enkele weken wordt afgerond en de plannen aan de minister van justitie kunnen worden voorge legd. De S9menwerking tussen de korpsen in de Randstad is niet vreemd, omdat juist hier sprake is van een sterk georganiseerde criminaliteit. nieuwkoop» Hij heeft er lang op moeten wachten, maar gisteren was net zo ver. Nieuwkoper J. van Capel kreeg op zijn 108ste verjaardag een koninklijke onderscheiding. In het bejaardencentrum 't Koetshuis speldde gemeester W. de Vrelj-Vringer de ereme- lie in zilver op de revers van de op twee na oudste Nederlander. In Den Haag woont een jw van 109 en een inwoonster van het Friese St. Johannesga is slechts een paar maanden ouder dan de Nieuwkoper. Van Capel heeft tachtig jaar gewerkt in het plassengebied als zelfstandig rietsnijder, mosplukker en baggeraar. Hij had een bedrijf je met zeven man personeel. Het riet werd in die jaren gebruikt voor het afdekken van de bollenvelden. De boomkwekerijen in Bos- Natuurmonumenten wil groot natuurgebied in Groene Hart Rietvelden, moerassen, bossen en plassen. Natuurmonu menten wil in het noordoostelijk deel van het Groene Hart de komende twintig jaar niet minder dan 6000 hec tare landbouwgrond omvormen tot natuurgebied. De natuurgebieden rond de Nieuwkoopse plassen en de Vïnkeveense plassen moeten worden vergroot en met el kaar verbonden. Eén van de meest in het oog springende onderdelen van het plan is onder water zetten van de drooggemaakte polder ten zuidwesten van Aarlander veen. nieuwkoop/aarlanderveen ruud sep Volgens Natuurmonumenten is de plas bij Aarlanderveen nodig om de waterkwaliteit in de Nieuwkoopse plassen te verbe teren. Schoon water is één van de hoofddoelstellingen. Nu nog stromen 's zomers grote hoe veelheden verontreinigd water uit de Oude Rijn in het natuur gebied. Door bij Aarlanderveen een spaarbekken aan te leggen, kan dat beperkt worden. Het Oude Rijn-water dat toch nog nodig is, kan worden gedefosfa- tiseerd. In de plannen van Natuurmo numenten wordt de Aarlander- veense molenviergang buiten werking gesteld. Niet omdat er, zoals waterschap De Aarlanden wil, volautomatische elektrische gemalen voor in de plaats ko men. Wanneer het plan van Na tuurmonumenten wordt uitge voerd, blijft er voor de molen viergang eenvoudigweg geen polder over om te bemalen. Voorzitter Pieter Winsemius van Natuurmonumenten maak te gisteren de plannen van zijn organisatie bekend in Nieuw koop. De uitvoering gaat njaar verwachting zo'n twintig jaar duren en mag 350 miljoen kos ten. Natuurmonumenten ver wacht overigens niet dat de plannen precies zo worden uit gevoerd. „We willen een aftrap geven voor een discussie", al dus Winsemius. De agrariërs in het gebied staan niet bepaald te juichen. Al vóór de officiële presentatie lie ten landbouworganisaties we ten volledig afstand te nemen van de plannen. De claim op landbouwgrond is vooral in Zuid-Holland onaanvaardbaar groot, vinden de boeren. Verder richt Natuurmonumenten zich uitsluitend op de natuur en houdt geen rekening met de landbouw. De duizenden hectare tand- bouwgrond die nodig zijn voor het plan, kunnen daarvoor niet worden onteigend. De grond zal gewoon moeten worden aange kocht. „Het plan zal uiteindelijk alleen maar kunnen lukken in samenwerking met alle partij en", aldus Winsemius. „Ik vind het wel erg optimis tisch dat u denkt dat u al die grond op vrijwillige basis kunt verwerven", vond één van de aanwezige boeren. Een collega had een wat gematigder visie. „We hebben een koe ontwik keld die acht tot tienduizend li ter melk per jaar geeft, maar die erg kwetsbaar is. Als de weilan den niet meer optimaal zijn, krijg je problemen. Ik zit nu met vaarzen die maar niet tochtig willen worden. Daarnaast komt er steeds minder geld uit Brus sel. Wat je gaat krijgen is een koude sanering. Ik verwacht daarom dat de plannen wel min of meer kunnen worden uitge voerd." Wat overigens niet wil zeggen dat deze agrariër blij is met de plannen van Natuurmo numenten. „Ik ben er een paai jaar lid van geweest, maar toen ik van deze plannen hoorde, heb ik meteen bedankt."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 18