Willem-Alexander is 'probleemgeval' 'Plastic tassen misschien verbieden' Leiden Al 2000 deelnemers melden zich voor zestiende Singelloop Rel in Rijndijkbuurt over grond DONDERDAG 23 APRIL 1992 Enige zelfstaitdige mavo in Leiden moet fuseren LEIDEN» JANET VAN PUK Een fusie met een grote scholengemeenschap en met het lager beroepsonderwijs is de enige redding voor de Prins 1 Willem-Alexanderschool aan de Diepenbrocklaan. De f enige zelfstandige mavo die Leiden nog heeft moet sa- mengaan met andere scholen om de toekomst veilig te stellen. De school heeft te weinig leerlingen om zelfstan- i dig te kunnen blijven doordraaien. Gesprekken met an dere scholen zijn inmiddels begonnen, aldus adjunct-di recteur H. van der Zeeuw. penibel, zo geeft Van der Zeeuw toe. „Hoewel we wel een zekere mate van groei bemerken. Het aantal nieuwe leerlingen dat zich heeft aangemeld is nu ho ger dan vorig jaar." De Prins Willem-Alexander is onder meer in gesprek met scholengemeenschap Visser 't Hooft, die een mavo-, havo- en vwo-afdeling heeft en eveneens een een christelijke school is. Een fusie met de scholenge meenschap aan de Kagerstraat is echter niet afdoende, omdat voor een nevenvestiging waar schijnlijk eveneens een mini mum-aantal van 240 leerlingen gaat gelden. Ook daarover be staat nog onduidelijkheid maar Van der Zeeuw gaat er vanuit dat 'de fusie wat breder zal De in 1961 opgerichte mavo telt op dit moment ongeveer 200 leerlingen. Volgens de normen van het ministerie van onder wijs moet een mavo op 1 augus tus 1992 er minstens 240 heb ben. Te kleine scholen krijgen wel tot 1 augustus 1993 de tijd om te fuseren. Daarbij komt dat in de Eerste Kamer nog wordt gebakkeleid over het getalscriterium. De Tweede Kamer heeft weliswaar al ingestemd met een mini mum-aantal van 240 scholieren, in de Eerste Kamer gaan stem men op om dat getal te laten zakken naar 180. Maar dan nog is de situatie van de Prins Willem-Alexander moeten'. Hij doelt daarbij op in tensieve samenwerking met het lager beroepsonderwijs (lbo). „Dan geldt het getalscriterium nog steeds, maar als het lbo er bij komt, heb je een nog brede re scholengemeenschap met verschillende gebouwen in de stad." In het gebouw van de mavo aan de Diepenbrocklaan zou dan ook een lbo-afdeling kunnen komen, waardoor het aantal leerlingen boven de 240 uitkomt. „We hebben informeel ook wel gesprekken met andere partners", aldus Van der Zeeuw. Hij zegt hoopvol gestemd te zijn over de afloop van de onder handelingen. Voorzitter A. Verhagen van de vereniging voor christelijk voortgezet onderwijs waaronder zowel de mavo als de Visser 't Hooft valt, wil weinig kwijt over de fusiebesprekingen. „Daar is het nog veel te vroeg voor." Erg optimistisch laat hij zich echter niet uit over de mogelijkheden voor de Prins Willem-Alexan der. Hij noemt de mavo 'een probleemgeval'. „Het leerlin genaantal van de school is steeds teruggelopen. Waarom zou dat ophouden?" Voor de zestiende editie van de Leidse Singelloop - die morgen wordt gehouden - zijn tot nu toe zo'n 2000 kaarten verkocht. Het ziet er naar uit dat het aantal deelnemers aan het evenement ook dit jaar weer rond de 3000 zal liggen. Er is echter plaats voor zeker 5000 lopers. Tot kon voor de start zijn nog kaarten verkrijg baar. De organisatoren hopen op een grote deelname aan deze recreatieloop omdat de opbrengst van de kaartverkoop in zijn geheel wordt besteed aan het goe de doel. Dit jaar gaat het geld naar ouderen in Leiden en de regio: De Lorentzhof in Leiden. Rustenborch in Oegstgeest en Leytenrode in Leiderdorp zullen het geld besteden aan de aanschaf van audio- en videoappara tuur voor hun bewoners. Ten behoeve van de bewoners van Leythenrode wordt de Singelloop op video vastge legd om nog dezelfde avond te w orden vertoond De start van de Singelloop heeft vrijdagavond om half acht plaats waarbij de ladder van een ladderwagen van de brandweer als slagboom zal functioneren. Starten voor de slagboom is niet meer toegestaan zodat alle deelnemers gelijke kansen hebben op het doorbreken van de 16 minutengrens. Het gewijzigde parcours - in vergelijking met andere jaren wordt in tegengestelde richting gelopen - is dit jaar 100 meter korter en mist de spoorwegovergangen over de Haagweg en de Mors weg. De kolonne lopers wordt afgesloten door een loper van de Leidse Road Runners die met een fakkel de Sin gelloop voltooit. Deze Olympische loper \vrv\i|M n.i.u de manifestatie in het museum van Oudheden op 2 en 3 mei waar de klassieke Olympische Spelen worden na gebootst. (kaarten voor de Singelloop zijn verkrijgbaar bij het Leidsch Dagblad en de sportzaken van Wout Bergers) Over de verhuur van gemeente grond aan de bewoners van de Rijndijkstraat is een conflict ontstaan. Daarbij zijn de ge meente, de bewoners van de Rijdijk- en Kanaalstraat en de woningbouwvereniging Ons Doel betrokken. De wethouders T. van Rij (PvdA) en J. Walen kamp (CDA) zagen zich gister avond in de vergadering van verschillende raadscommissies genoodzaakt hun voorstel tot verhuur voorlopig in te trekken. Het CDA is namelijk de enige fractie cjie dit voorstel steunt. Door de strook te verhuren kunnen de bewoners van de Rijndijkstraat 38 tot en met 44 hun tuinen groter maken. De gemeente wil huurcontracten aangaan voor een periode van twee jaar. De bewoners moeten 5,75 gulden per vierkante meter per jaar betalen. De bewoners van de Rijndijkstraat zouden de grond het liefst kopen maar de gemeente wil een vinger in de pap houden. De bewoners van de aan de overkant gelegen Kanaalstraat voelen zich aan alle kanten ge passeerd. Zij willen net als de woningbouwvereniging Ons Doel de strook gebruiken voor de aanleg van een openbare speelplaats voor peuters. Verder zou een gedeelte ten goede moeten komen aan het gezin dat aan de Kanaalstraat 19 woont. Deze mensen hebben als enigen geen tuin bij hun huis. Het terrein wordt al 35 jaar als speelveld gebruikt door de huurders van Ons Doel. Enige tijd geleden heeft de gemeente, die de strook ernstig heeft ver waarloosd, het laten opknap pen. Dit nadat de GGD alarm had geslagen over het welig tie rende onkruid en het ongedier te. Na de gemeentelijke schoon maakbeurt kwamen de gesprek ken met de bewoners van de Rijndijkstraat over verhuur of verkoop op gang. Daarbij zijn de woningbouwvereniging noch de Kanaalstraat betrokken. De directrice van Ons Doel, mevrouw Glaser, dreigde de ge meente tijdens de vergadering met juridische stappen. Zij be roept zich daarbij op het ge- bruikersrecht. De wethouders Van Rij en Walenkamp geven Ons Doel weinig kans in een eventueel juridisch duel. Ons Doel zou zich als collectief niet op het gebruikersrecht kunnen beroepen. Niet de woning bouwvereniging recreëerde im mers op het terreintje maar de individuele bewoners. Het wet houdersduo kon de raadsfrac ties echter niet overtuigen. De raadsleden vinden een openba re speelplaats belangrijker dan de grotere tuinen van de Rijn- dijkstraatbewoners. Ook verwij ten ze Walenkamp en Van Rij dat ze deze zaak 'zo gierend uit de klauw hebben laten lopen'. Wethouder Walenkamp toon de zich bereid een gesprek met Ons Doel aan te gaan. Over eni ge tijd komt hij met nieuwe voorstellen terug in de raads commissies. „De raad moet echter wel begrijpen dat er nu geen sprake is van een blanco situatie. We hebben immers verwachtingen gewekt bij de bewoners van de Rijndijkstraat. Die leggen op z'n zachtst ge zegd een claim op deze zaak." AGENDA DONDERDAG 23 APRIL Leiderdorp Kiave» jassen en sjoelen t>ij Tam arc o clubgebouw Spimteriaan 89a. aan- Z wem men voor mensen met CARA oiv een fysiotherapeut <n zwembad Poelmeer. Lange Voort 273. van 14 30 tot 15.30 uur Voorschoten Sporten voor mensen met CARA oiv een fysiotherapeut in de vtietzaai. Raadhuisiaan 43, van 16 00 tot 17 00 uur VRIJDAG 24 APRIL Smgenoop. Start bij Leidsch Dagblad om 19 30 uur Kiavenassen. jokeren en sjoelen bij speeltuinvereniging StevenshofC van Bruggepad 2. aanvang 20 15 Leiderdorp Prijsklaverjassen Dij IJssport Leider dorp. kantine Ijsbaan, aanvang 20 00 uur Klaverjassen bij supportersverenig^mg RCL De Bioemerd. aanvang 20 00 Kinderen van de basisscholen Het Kompas en de Lucas Stadhuisplein. Leyden kregen gisteren ter gelegenheid van de Dag v De la Mar geeft milieules aan scholieren In zijn jeugd werd wethouder H. de la Mar (sociale zaken en milieu) -alleen maar voor snotaap uitgemaakt, wanneer hij een papiertje op de grond gooide. „Nu ben je een milieu vervuiler en dat is veel erger", constateerde hij gisteren. Kin deren van de basisscholen Het Kompas en de Lucas van Ley den hingen in zijn aanwezig heid kaarten met hun milieu voornemens op aan waslijnen tussen de drie kastanjebomen op het Stadhuisplein. Dat ge beurde in het kader van de Dag van de Aarde. Ook kruisten zij aan welke ideeën premier Lub bers mee zou moeten nemen naar de UNCED-conferentie in juni in Rio de Janeiro. Esther, leerlinge van Het Kompas, mocht voorlezen aan De la Mar wat zij doet voor het milieu. Minder autorijden is in ieder geval geen probleem, want haar ouders hebben geen auto. Aan de wethouder vroeg ze of hij niet kan zorgen dat winkeliers geen plastic tasjes af geven. Hij beloofde dat er maat regelen aankomen. „Misschien verbieden we plastic tassen in Leiden. Of we gaan echte bood schappentassen uitdelen als al ternatief." De Groen Links-wethouder had meer problemen om zijn voornemens aan te kruisen. „Het is moeilijker te beloven minder met de auto te gaan rij den. Gelukkig kan ik het met een potlood aankruisen, zodat ik het later weer kan uitgum men." Hij liet nog even de posi tieve kant van een file zien aan 'zijn' leerlingen. „Files zijn pri ma. want dan duurt het langer om naar huis te komen met de auto dan met het openbaar ver voer. Mensen worden zo gemo tiveerd met de trein te gaan om een praktische reden en niet al leen vanwege het milieu." Na de 'les' zoals hij het zelf noemde van De la Mar speel den de kinderen een spel op het Stadhuisplein 'om de kinderen te laten zien dat alles een band heeft met Moeder Aarde.' Vanaf nu kan iedereen twee kaarten invullen in het kader van de gis teren begonnen campagne 'Werk samen aan een Schone Wereld'. Deze kaarten worden uiteindelijk allemaal aan een enorme levensboom in Rio de laneiro gehangen. Meerpunt. aanvang 20 001 VRUETIJD Fancy Fair Basisschool 'De Zwaluw' houdt morgen haar jaarlijkse fancy - fair. waarvan de opbrengst is bestemd voor de school. Onder andere een disco, rommel markt. grabbelton en loterij ma ken er deel van uit. De fancy fair aan de Antoinette Kleynstraat in de 9tevHMbol begint on 17 inn en eindigt om 20 uur. Roeien Met de Roeivereniging Rijnland kunnen mensen kennismaken op zaterdag 25 april vanaf 10.30 (ui i i ui Potentiële nieuwe Ie den krijgen demonstraties bij het verenigingsgebouw aan de Kniplaan 14 in Voorschoten. Bingo Een bingo wordt georganiseerd in buurthuis Op F.igen Wieken aan het Valkenpad in de Meren - wijk op zaterdag 25 april. De zaal gaat open om 19 00 uur en de hoofdprijzen zijn een rotan- tuinset. een draagbare radio- CD-cassetterecorder en een electrische frituurpan. We hebben al een Miss Rijnland en een Miss Holland, maar een Miss Supermarkt is iets nieuws onder de zon. Dit initiatief verdient navolging. Een Miss Stadhuis, of een Miss Haarlemmerstraat misschien? De directie van een supermarkt in de Kopermolen hield de afgelopen weken een opmerkelijke verkiezing. Klanten konden aangeven wie ze de meest sympathieke winkelbediende vinden. Toen alle stemmen waren geteld, kwamen er een Miss en een Mister Supermarkt uit de bus. Of uiterlijke kenmerken van de kandidaten een rol hebben gespeeld is onbekend, maar de gelukkigen waren Francien Hamelink, die haar brood verdient achter de kassa en Fred Klein van de groente-afdeling. Miss Waarom zouden we die jaarlijk se miss-verkiezingen beperken tot een land of alleen deze stad. Kan niet iedere buurt en elk be drijf een miss verkiezing uit schrijven? Wat bijvoorbeeld te denken van het stadhuis? Een echte miss-verkiezing, dat is pas vrouwen-voorrangsbeleid. Kan didaten genoeg. Nee, niet die VTOuwelijke politici, die staan al zo vaak met hun hoofd in de krant. Toch komen iedere keer minder mensen voor de ge meenteraad stemmen, zij zijn dus geen serieuze kandidaten. Nee, het gaat om die 'gewone' ambtenaren, die onopvallend ogende dames achter stapels paperassen op hun bureau: de 'ambtenaar next door'kortom. Wij hebben wel een paar kandi dates op het oog: Marietje Port- heine. Als voorzitter van de wijkgroep sociale vernieuwing in de Slaaghwijk koppelt ze een ontwapenende glimlach aan een zakelijk optreden. Welis waar niet echt blond meer, maar wel een uiterst charmante verschijning. Zoals Marietje over haar bril kan kijken... Mis Een andere kandidate is Greetje Noordman van de Stichting Welzijn. Weliswaar niet écht stadhuis, maar wel in de buurt. Sinds sandalen niet meer per se hoeven om carrière te maken in het welzijnscircuit ga je toch heel anders tegen zo'n vrouw aankijken. Greetje zou in ieder geval nooit met de mond vol tanden staan als een jury zou vragen wat ze vindt dat er mis is in de wereld. Sterker nog, voor andere kandidates zou geen tijd meer over blijven. Is het stadhuis nog een plek waar je wegblijft als het even kan, de Haarlemmerstraat kent iedereen. Waarom dus geen Miss Haarlemmerstraat? Een kliometer koopplezier is zo langzamerhand duizend meter kijkplezier geworden. Je denkt eigenlijk meteen aan dat meisje Dubbeldeman in die drogisterij. Oud-assistente van Ron Brandsteder en zus van de Stadsdistributiecentrum is ook zonder warenhuizen nuttig voorraden. „V 8/ D was juist dc ideale trekker van dit project ge weestzei ze Wethouder Walenkamp kon veel van de teleurstelling weg nemen. Hij wees erop dat het nooit de bedoeling is geweest om met het sdc 'honderd pro cent van de goederen af te van gen'. „Bij het sdc komt alles te recht wat in een kubieke meter past. Daarmee bestrijken we al tijd nog 70 procent van de markt." „Daarbij zijn de groot winkelbedrijven niet inbegre pen maar die hebben hun eigen uitgekiende systemen. De lie ma bijvoorbeeld slaat niet lan ger grote voorraden op in zijn gebouw en gebruikt voor de be voorrading kleine wagens In ook C A laat speciale kleinere vrachtwagens maken De miss en mister supermarkt: Franden Hamelink en Fred Klein. bekende Brenda Steunbeer. Maar het schijnt dat ze samen met die zus heeft geposeerd vooreen blootblad. De regle menten zijn onverbiddellijk. de drogisterij-medewerkster valt daarom af. Eigenlijk is het ondoenlijk om uit al dat jonge grut in al die jeans-shops een keuze te ma ken. Misschien dat we er een open verkiezing van moeten maken. Wie komt in aanmer king voor de fel begeerde titel Miss Haarlemmerstraat? Het mag een heel mooie dame zijn. maar ook die altijd vriendelijke mevrouw achter de toonbank van de slagerij of de groente- boer. Suggesties, telefonisch of schriftelijk, zijn van harte wel kom bij de Steeds-redactie. Misser Trouwens, nu we het toch over de Haarlemmerstraat hebben: er wordt wel eens schamper ge sproken over een aaneengere gen jeans-shop. maar daarin lijkt een kentering te komen. Met name in het laatste gedeel te, tussen de Pelikaanstraat en de Haven, is een soort wereld oorlog ontstaan tussen eetten- ten. Er zijn inmiddels Israëli sche. Griekse. Chinese en Itali aanse eetgelegenheden. Hon derd meter verderop zit ook nog een Indonesisch restaurant. FOTO HtUCO KUtPfRS shoarma-tent en een snackbar. Een medewerkster van een on langs geopende zaak noemde de plek ronduit een misM i II sta hier de hele dag de klanten de winkel binnen te kijken, maar veel heb ik niet te doen". Eén voordeel biedt het: wie sto ned uit een van de koffieshops komt die de rest van de straat 'opfleuren', hoeft zeer beslist geen honger te lijden. (RK) Roy Klopper >fi lonnn L—♦mm Het is geen ramp dat de groot winkelbedrijven (C A. Hema en V D) niet meedoen met het plan voor een stadsdistributie- i entrum isdci in l eiden Zo rea geerde CDA-wethouder J. Walenkamp gisteravond in een vergadering van enkele raads commissies over de toekomst van de binnenstad op opmer kingen van het PvdA-raadslid A. Boot. Met zo'n sdc. dat wordt gedacht tussen lammen- schansplein en rijksweg 4, kun nen grote vrachtwagencombi naties buiten de binnenstad worden gehouden. Voor PvdA- raadslid Boot is het een grote teleurstelling dat een groot win- loelbediqi tb inm iom wfl doen aan deze wijze van be- Spookrijdster op Lammenschansweg De politie heeft gisteravond op de lammenschansweg een 84- jarige Leidse spookrijdster aan gehouden. Agenten zagen de bejaarde vrouw een kwartier voor middernacht tegen de rij richting in rijden. Verscheidene tegemoet komende bestuurders konden de auto slechts tenau wernood ontwijken. Agenten haalden de vrouw in en gaven haar een stopteken. Even zette ze haar auto stil. maar kort daarop reed ze verder. Ze ver klaarde tater 'niet zo goed te hebben begrepen wat ze met het teken aan moest'. Toen de vrouw uiteindelijk kon worden staande gehouden, werden rij bewijs en auto mee naar het bu reau genomen. De politie be kijkt of het geen tijd wordt de vrouw haar rijbewijs te ontne- Echtpaar pleegt steunfraude van ruim een ton Rechercheurs van de Gemeen telijke Sociale Dienst hebben een Leids echtpaar gehoord dat wordt verdacht van steunfraude van ruim 111.000 gulden De man (46) raakte in 1986 werk loos, maar al snel deed hij er zwart een full time baan bij De uitkering werd steedsaange houden. Zijn echtgenote (46) tekende trouw de frauduleus ingevulde formulieren De man heeft ver kJaard met het grid mi huid te hebben weggewerkt van 70 mille De vrouw beweert nooit te hebben geweten wat ze alle maal tekende De sociale dienst heeft de uitkering inmiddels stopgezet Het geld wordt terug

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15