Leiden Regio Stad op termijn beter af met minder auto's Auto Peter Veel verzet tegen plan voor centrum Horeca bij Haven Spuit in zandbak school 'incident' 07H34700 15! Uit het plan Leiden in de 21-ste eeuw Verkeersruzie oorzaak Bosrode-moord DONDERDAG 23 APRIL 1992 REDACTIE JANET VAN DIJK EMIEL FANCMANN ROY KLOPPER WIM KOEVOET LOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER (CHEF) WIM WEGMAN 071-161417 Miss Na een miss Hol- land, miss Rijnland is er nu ook een miss Su permarkt gekozen. En een mister Supermarkt. Beiden te bezichtigen in de Leidse Kopermolen Ambulance A Q Wac^ten °P 660 I O ambulance mag van de provincie Zuid-Hol land maximaal vijftien mi nuten duren Concurrentiepositie binnenstad zal tijdelijk verslechteren Het milieuscenario voor het verkeer in Leiden waar- j mee wordt beoogd het aantal auto's drastisch te vermin- deren zal op korte termijn een aantal negatieve gevol gen hebben. Door het beperken van het privé-autoge- bruik kan de concurrentie-positie van Leiden als regio naal koopcentrum onder druk komen te staan. De positie j van de binnenstad wordt bovendien nog eens verslech terd wanneer bij de beoogde parkeerterreinen aan de rand van de stad zogeheten weidewinkels worden geves- tigd- I leiden gert visserEen ander mogelijk nadeel is vervolg voorpagina dat door een nieuwe wegen structuur in Leiden een fijnmazig wegennet in plaats De negatieve effecten van deze van grote doorgaande routes keiharde aanpak zullen echter de druk in de wijken toeneemt, maar tijdelijk zijn, voorspelt het Daar tegenover staat dat fietsers structuurplan. Op lange termijn zal Leiden door een goed open baar vervoer aanmerkelijk beter bereikbaar zijn dan met auto's dichtgeslibde steden, staat in het rapport. Buurgemeenten Leiden is vol maar in tegen stelling tot het verleden toen delen van regiogemeen ten werden 'ingepikt' om nieuwbouw voor de stad mo gelijk te maken denkt de gemeente nu niet meer aan annexatie van grond in de re gio. Door samenwerking met andere gemeentebesturen hoopt Leiden dat er een to taalplan voor de regio wordt gemaakt zodat de problemen in goed overleg kunnen wor den opgelost. Polderwijken De bouw van woningen in de polder biedt slechts soelaas wanneer veel huizen op een klein oppervlak worden ge bouwd. Om de beschikbare grond optimaal te gebruiken moet de dichtheid van nieu we wijken overeenkomen met die van de Stevenshof. Tot 2015 heeft Leiden be hoefte aan ruim 12.000 hui zen. In de regio ligt dat aan tal op 23.000 woningen. Niet alleen voor terreinen voor woningbouw maar ook om het tekort aan bedrijfster reinen op te lossen moet Lei den een beroep doen op de regiogemeenten. Rijnoevers Grote delen van de Rijn' en de Trekvliet zijn aan het ge zicht onttrokken omdat de oevers bezet worden door bedrijven. Omdat vestiging aan het water allang geen voorwaarde meer is voor die bedrijven, moeten de oevers wanneer de gelegenheid zich voordoet 'worden teruggege ven aan de openbare stad' in de vorm van wandel- en fietsroutes en woonprojecten langs het water. Obligaat Het aanzien van het winkel gebied in Leiden is aanmer kelijk minder dan dat van de historische stad, wordt vast gesteld in het structuurplan. De architectuur van de win kels is vaak matig, de inrich ting van de straten slordig en de winkelstraten onderschei den zich niet van elke gemid delde provinciestad. Het ver band met de Leidse historie ontbreekt volledig. Dure huizen In Leiden kunnen alleen nog maar duurdere woningen worden gebouwd. Ontwikke ling van de nog beschikbare plaatsen is financieel niet haalbaar wanneer er goedko pe huurhuizen worden ge bouwd. Daarom moeten de regiogemeenten zorg dragen voor de bouw van meer soci ale woningbouw. en voetgangers aanmerkelijk meer ruimte krijgen en het milieu er aanzienlijk van op knapt. In het structuurplan wordt geen voorkeur uitgesproken voor een van de drie verkeers plannen. Duidelijk is wel dat wanneer de doelstelling van het plan wordt overgenomen, al leen de keiharde aanpak rest. Hoewel, zo staat in het plan, 'dwingend opgelegde maatrege len om bezit en gebruik van de auto tegen te gaan, strijdig kun nen zijn met de opvatting dat iedereen het recht heeft zich naar eigen inzicht te verplaat sen'. Het rapport maakt niet dui delijk welke middelen de ge meente heeft om zowel autobe zit als autogebruik terug te drin gen. Te denken valt echter zo hebben eerdere discussies in de politiek uitgewezen aan het ongeschikt maken van wegen voor doorgaand verkeer, weg halen of duurder maken van parkeerplaatsen, het totaal af sluiten van delen van de stad voor de auto of het invoeren De politiek moet de komende maanden een keuze maken uit de drie verkeersalternatieven. Het afwijzen van het milieusce nario leidt onherroeppelijk tot het bijstellen van de doelstel ling. Dan ontstaat, alweer vol gens het structuurplan, het spookbeeld van een stad die door het verstopt raken van de levensaders slecht functioneert. De 25-procent doelstelling betekent overigens niet dat het huidige verkeer met een kwart moet worden verminderen. Vol gens landelijke cijfers zal het aantal autokilometers de ko mende twintig jaar met 55 pro cent stijgen. In feite betekent de doelstelling die de gemeente zichzelf oplegt een verminde ring met 50 procent van het au toverkeer in het jaar 2010. leiden wim koevoet Het plan van de Maatschappij voor Bedrijfsobjecten (MBO) voor de Leidse binnenstad stuit op tal van bezwaren van de ver schillende raadsfracties. De raadsleden van alle partijen, de WD uitgezonderd, zijn bang dat met de bouw van luxe win kels en een parkeergarage in het gebied bij de Stadsgehoorzaal, het Leids Vrijetijdscentrum (LVC), De Waag en het Hoog heemraadschap van een autolu- we binnenstad niets terecht komt. Dat is gisteravond gebleken tijdens een bijeenkomst van verschillende raadscommissies. Voordat de raadsleden met el- kaar in de slag gingen over het MBO-project maakten zij een wandeling door het gebied en brachten ze bliksembezoeken aan LVC, Stadsgehoorzaal en de Aalmarktschool. De vierde parkeergarage, die wordt gedacht aan de achter kant van het gebouw van het Hoogheemraadschap (aan de Aalmarkt) mag er alleen van de plannenmakers zelf die op hoofdlijnen worden gesteund door burgemeester en wethou ders en de WD komen. De andere fracties wijzen er op dat de bestaande garages maar ma tig bezet zijn en dat de bouw van een vierde garage in de bin nenstad niet strookt met de ge dachte dat het hart van de stad van zo veel mogelijk blik moet worden ontdaan. Met J. Laurier van Groen Links is bovendien alleen over een vierde garage te praten als tegelijkertijd elders in de binnenstad parkeerplaatsen verdwijnen. Een eventuele vier de garage mag van Groen Links in geen geval in de binnenstad een plek krijgen. De SP wil de garage uit het plan schrappen en vervangen door een fietsen stalling. Kritiek is er ook op de geringe aandacht die in het plan is be steed aan het openbaar vervoer. CDA-woordvoerder Van Duijn is verder bang dat de zoge naamde kwaliteitswinkels die de MBO voorstaat de bestaande zaken van dit type uit de markt drukken. „Daarmee schieten we ons doel voorbij want we willen juist de hoeveelheid kwaliteits winkels opschroeven." SP'er T. van Houten wil hele- m Het ontwerp-structuurplan voor Leiden is het 'vervolg' van het structuurplan voor de binnenstad uit 1978 Toen werd getracht het verval in de binnenstad te keren, nu wil het plan een schets te geven van Leiden in de 21-ste eeuw. Het plan gaat niet alleen over verkeer maar behandelt allerhande stadsproblemen zoals milieu, woningbouw, werkgelegenheid, sport en recreatie etc Alle toekomstige ideeën voor de stad zullen worden beoordeeld aan de hand van dit structuurplan. De gemeenteraad komt donderdag 14 mei bijeen om erover te praten. Daarna wordt het plan bijgesteld waarna in het najaar de politiek een definitief oordeel moet uitspreken. Vervolgens gaat het plan de inspraak in. Het structuurplan mét de titel 'Op zoek naar speelruimte' is binnenkort voor tien gt^lflen verkrijgbaar op stadhuis en stads- bouwhuis. Rond de Haven zou net als op de Beestenmarkt een horeca centrum kunnen worden ont wikkeld. In samenhang met de aanleg van een passantenhaven kan op deze wijze een aantrek kelijke pleisterplaats voor wa terrecreanten ontstaan. Dit is een van de vele ideeën die worden gelanceerd in het Structuurplan Hierin wordt er ook voor gepleit dat de gemeen te zich minder gaat bemoeien met de vestiging van rustige ho recazaken als restaurantjes die het stadsbeeld kunnen verle vendigen. Voor cafés en disco's in de binnenstad wordt wel een zekere concentratie voorge staan. In de binnenstad, aldus het Structuurplan, moeten de vesti ging van kwaliteitswinkels wor den nagestreefd. De binnenstad is niet gebaat bij zoveel moge lijk winkels maar bij een selectie van kwaliteitswinkels, zo staat in het plan: „Detailhandel die afhankelijk is van massa-om/et en autobercikbaarhcid kan zich beter in de wijkwinkelcentra vestigen." De gemeente zou meer toezicht moeten uitoefe nen op de vestiging van win kels. Bovendien zou de gemeente terughoudend moeten zijn met de sloop van oude, leegstaande panden Voor het aanzicht van de stad is het beter om oude ge bouwen een nieuwe functie te geven dan ze af te breken. Zo verdient het de voorkeur om de meelfabriek te verbouwen tot woningen inplaats van op deze plaats nieuwe huizen neer te zetten. maal niets weten van luxe win kels. Volgens hem spreken zulke zaken het Leidse publiek, ge zien zijn relatief wat lagere koopkracht, helemaal niet aan. Niet een fractie voelt wat voor het verwijderen van de Waag- hoofdbrug. De plannenmakers bepleiten een overkluizing el ders over de Stille Rijn. Die sluit beter aan op het gebied dat ze onder handen willen nemen maar de Leidse gemeenteraad vindt dat de bestaande brug on misbaar is voor fietsers, die dank zij deze oeververbinding moeiteloos van het ene winkel gebied (Haarlemmerstraat) in het andere (Breestraat) kunnen komen. Over andere planonderdelen is de gemeenteraad beter te spreken. De gedachte om achter De Waag een centrum voor beeldende kunst en vormgeving te maken lijkt de partijen aan trekkelijk. Ook het overhevelen van de podiumfunctie (voor popmuziek) van het LVC naar de Stadsgehoorzaal en het el ders onderbrengen van de cur sussen, jazz en de filmzaal spreekt de gemeenteraad aan. Het huidige LVC-gebouw kan dan wijken voor bouwplannen. Alleen de SP is tegen. Die partij denkt dat de identiteit van het LVC een samensmelting van het jongerencentrum met de Stads gehoorzaal in de weg staat. Het LVC zelf voelt ook weinig tot niets voor een verspreiding van zijn functies over verschillende gebouwen. Onduidelijk is ook na gister avond wat de toekomst de Aal marktschool zal brengen. Er ligt een rapport, gemaakt in 1982, waarin het gebouw als bouwval is gekenmerkt. Burgemeester en wethouders willen een nieuw onderzoek naar de gebruiksmo gelijkheden. De PvdA is daar erg blij mee omdat het gebouw dan tenminste niet direct wordt ge sloopt. De D66-fractie vindt een nieuw onderzoek overbodig. De Aalmarktschool kan er de afge lopen tien jaar alleen maar np achteruit zijn gegaan, meent die partij. Wethouder J. Walenkamp (CDA) ging nog niet diep in op de kritiek. De discussie wordt op 3 juni voortgezet. Wel wilde de wethouder alvast kwijt dat het plan voor een autoluw cen trum en een opknapbeurt van de binnenstad elkaar niet bij ten. „De stad zal altijd een win kel- en regiofunctie behouden. Dat brengt nu eenmaal aan- en afvoer van goederen en consu menten met zich mee, zeker als we de binnenstad een economi sche impuls geven." Het is niet aannemelijk dat vaker injectienaalden worden aangetroffen in de zandbak van de Van Voorthuysenschool aan het einde van de Mamixstraat. Volgens directeur F. van Hooff is het nog nooit eerder gebeurd. „Vroeger zaten er wel eens jon geren op de bankjes bij de school maar sinds een jaar is het hekwerk rond de school ver beterd", aldus Van Hooff. Ook de ouders van de bijna 3- jarige peuter die eergisteren met de naald aan het spelen was. willen de zaak niet erger maken dan ze is. 7e zijn opge lucht dat hun kind geen letsel heeft opgelopen en willen het daarbij laten Omdat de school niet bekend staat als een nlek waar bijvoorbeeld verslaafden zich ophouden, denkt ook de politie dat het een incident be trof leiden roy klopper De verdachte van de Bosrode-moord heeft verklaard Wilem Comelisse te hebben neer gestoken na een ruzie over verkeersgedrag op het fietspad. Dat heeft de 29-jarige Lei- denaar tijdens het verhoor verklaard. De man zegt dat hij in de nacht van 11 op 12 oktober 1991 over het fietspad langs de Gooimeerlaan reed. Hij werd ingehaald door een bromfiets, bestuurd.door de 35-ja- rige Comelisse. Die zou wat opmerkingen hebben gemaakt over de fietsstijl van de 29- jarige, waarop een woordenwisseling ont stond. De verdachte zegt dat Comelisse hem net over het bruggetje bij de Bosrode tpt stop pen dwong. Er zou een vechtpartij zijn ont staan, waarbij de verdachte werd geslagen en geschopt. Die voelde zich hierdoor zo bedreigd dat hij met een mes stak. Daarna is hij gevlucht, zonder verder om te kijken naar het slachtoffer en zijn eigen fiets. Het rijwiel werd later in de sloot langs de Bosrode gevonden. Overigens heeft de steekpartij honderd meter verderop plaats gehad. De politie weet niet hoe het mogelijk is dat de fiets zo ver van de plaats van het misdrijf is gevonden. Het moordwapen, volgens de verdachte een zakmes, is niet te ruggevonden. De verdachte zegt het te heb ben weggegooid, maar op de genoemde plek is geen mes aangetroffen. Het verhoor is nog niet geheel afgerond. DROOM WORDT WERKELIJKHEID St. Aagten shoot IB leiden AKiflfUD mJDk UI S (AIM VA f 17S - ril (Ut 0(1

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13