Hoe Benny Hill werd gedumpt Het reddingsvest van Herman Brood Rtv show DONDERDAG 23 APRIL 1992 10 De kunstenaar over spataderen, het wereldbeeld en rolschaatsen THEO HAKKERT Pak onmiddellijk een taxi, jongen. Herman heeft een paar leuke plannetjes voor vanmiddag. Je mag hem thuis interviewen. Hij wilde eens wat anders dan kroeg-interviews." Coach Koos is zijn vak nog niet verleerd. Binnen een minuut staat er een taxi voor Hermans stamcafé, waar ondanks onze afspraak al leen een drietal studentes aan wat glazen rode wijn zit te nip pen. De taxi stopt in een stille straat ergens in Amsterdam- Zuid. „Jij komt voor Herman. l.oop maar door naar de slaap kamer", valt Broods vriendin met de deur in huis. Ze blijkt de badkamer te be doelen, die in een nis aan de zij kant van de pikdonkere slaap kamer is gesitueerd: Herman Brood zit in bad. Het is bijna aandoenlijk zoals hij er zit. Stel je een badkuip voor, halfvol wa ter. Rechts een kleine berg al dan niet opgeblazen zwemban den en strandballen. In het midden een paar knokige knie- en en links de guitige kop van Brood zelf, zijn lichaam verbor gen achter een knalgeel red dingsvest. 'Adult Child" staat er op. Volwassen kind. Hij kan het ventiel niet vinden dat het vest automatisch vol lucht doet stro- Spataderen „Ik jat die dingen altijd uit vlieg tuigen. Dan stop ik ze onder mijn regenjas en lijkt het net of ik opeens een hele dikke buik heb'opent hij het gesprek, dat aardig aansluit bij de vraag die ik wilde stellen: hoe gaat het met Herman Brood? Wat volgt is een gedetailleer de beschrijving van 's mans ui terlijke staat. Te beginnen bij zijn benen. „Kijk, spataderen. Mijn lichaam is van de voetpar tij tot de knie volledig in verval. Volgens de deskundigen komt het doordat ik zo veel sta. Het begint met spataderen. Het is een algehele vaatvemauwing. De bloedsomloop moet steeds maar weer het hele zooitje naar boven pompen. Een zwaarte kracht-kwestie. Om het steeds omhoog te krijgen met die halve kilo gif per dag, zegt het hart op een gegeven moment: laat die rommel maar onderin blijven." „Het is een constant proces van genezen, openkrabben, ge nezen en weer openkrabben. Ik had het er met Ray Charles over. Die heeft precies hetzelf de. Hij krabt zelfs onder het pia nospelen. Ray Charles kan niet alleen blind piano spelen, maar ook met één hand." Dikke voeten? „Nee. Wel grote voeten, maar geen lange tënen. Ray Charles vertelde me ook nog wat andere dingen. Ray Charles was op een gegeven heel erg aan de dope. Ze hadden hem in een afkick centrum gepropt. Elke andere junkie lag daar te smeken om methadon. Ray gaf geen spier. Hij ontzenuwde het hele versla vingsdrama. Die junkies probe ren allemaal zo zielig en drama tisch mogelijk te doen om zo veel mogelijk methadon te krij gen. Dat is ze aardig gelukt. Ze krijgen met z'n allen een dosis methadon waarmee je een hele stad na een aardschok de pijn kunt wegnemen." Een slok van een oranjekleu rig drankje biedt de gelegenheid te vragen waar hij Charles ei genlijk heeft ontmoet. „Ik heb Ray Charles gezien in Memphis, in de club Blues Alley. Daar spe len ze 24 uur per dag bluesacts. Hij was er als klant. Omdat ik de enige blanke was in het ge bouw, kwam hij meteen naar me toe om te vragen hoe het was met mijn spataderen." Met Herman Brood maak je niet ongestraft interviews, 's Lands enige echte rocker heeft sowieso al een broertje dood aan praten over zijn kunst, die natuurlijk voor zichzelf spreekt. Aan de ande re kant heeft hij wel net twee nieuwe cd's uit en treedt hij, nu hij is teruggekeerd onder de beschermende vleugels van zijn oude 'coach' Koos van Dijk, weer regelmatig op met zijn Wild Roman ce. Een interview is nooit weg maar dan wèl door Brood zelf gere gisseerd en niet over zijn muziek of zijn schilderijen. Over de mens Brood of wat daar van over is. „Of heb ik dat gedroomd?" „Weet jij het Engels?" spatader is i „Ik heb ook geen idee, maar ik wist meteen wat hij bedoel- In der: i adem gaat Brood ver- ,Op de romp vanaf het mid del is niks aan te merken. Erger nog: het is bijna een atletische partij." „Geen haar op de borst geluk kig. Ik ben gespaard tot alleen okselhaar en - heel belangrijk - het haar op mijn hoofd. De nek is okee. De armen zien er een beetje gehavend uit, maar blij ven interessant omdat ze ver sierd zijn met tatoeages die de zaak in een vrolijke sfeer hou den." „Het hoofd. Het goede nieuws: afgezien van het geheu gen is het hoofd heel erg voor elkaar. Behalve dan mijn tan den. Mijn grote geluk is dat mijn haren er niet uit vallen. Er ger nog: het groeit als kool." „Als je haar uitvalt, word je meteen geassocieerd met een bepaalde leeftijd. Ik ken er voor beelden genoeg van." Zegt dat iets over je kale manager Koos? „Nee, ik dacht eerder over Phil Collins. Niet om het een of ander, maar ik ben wel degene geweest die tegen Koos gezegd heeft: je enige kans als je kaal begint te worden, is het voor te zijn en alles er af te halen. Dan hou je de eer aan jezelf. Tot op de dag van heden weet ik zeker dat hij met dat advies heel blij is. Ik vind een kaal hoofd prach tig" „Wat wil je liever dat je kaal wordt of dat je tanden er uit val len. Ik vind toch wel heel fijn dat ik mijn haar nog heb" „O nee, de ogen. Ik ben altijd scheel geweest. Iemand echt aankijken is echt zeer ingrij pend. Het is makkelijker met ie mand de koffer in te duiken, dan iemand lang aan te kijken." „Ik realiseer me altijd heel goed het wonderlijke van de mensheid als ik mijn benen zo zie. Ik snap eigenlijk niet dat we kanker en aids nog niet onder de knie hebben. Dat 'we nog steeds niets weten. We kunnen een raket naar de maan sturen, maar we weten niet eens hoe ons eigen lichaam in elkaar zit. Je weet bijna niks als je in de spiegel kijkt. Je weet niet eens precies wie je bent." „En dan kom ik in Nicaragua, Jamaica of India en dan blijkt weer hoe weinig je zelfs van de ze planeet weet. En dan heb ik het nog niet eens over het dra ma dat we niet weten waar we vandaan komen, niet weten waar we heen gaan en niet we ten wat er achter de sterren zit. Kortom: we weten niks." „Dus wat blijft er over? Het lijkt wel of je gedwongen bent het beste te maken van je eigen leven. Heel pietepeuterig. Ik heb nog het geluk dat ik me als entertainer kan manifesteren op diverse gebieden. Zodat ik nog een beetje het gevoel heb dat ik een plaats in het wereldbeeld inneem." „Nou, dat doe ik dan maar." Rolschaatsen „Zou je het niet heel sjiek vin den om het hier bij te laten? Je kunt wel lullen over cd's of schilderkunst, maar dat zou al leen maar afbreuk doen", zegt hij als we even later in een keu rig restaurantje zitten. Herman bestelt thee met rum, een koffie en twee broodjes rosbief, die hij aan zijn hond Iggy voert. On derwijl legt hij de laatste hand aan een zelfportret, dat'zijn li chamelijke staat nog eens sa menvat. „Ik ben op de helft," stelt hij vast. Herman Brood is 46. Sinds het vertrek uit zijn huis, waar we in de kelder twee pot jes tafelvoetbal hebben ge speeld, zeult hij een doos met skeelers mee. In de volle tram richting centrum deelt hij fluit jes uit en biedt de rolschaatsen te koop aan. „Honderd negen tien gulden! Schaf uzelf uw ei gen openbaar vervoer aan!" Halte Koningsplein. Richting Rembrandtsplein, maar zo ver komen we niet. In de Reguliers- breestraat stopt Herman bij Funtracks. „Is de studio vrij?" Hij zoekt een geschikt lied uit. „Ik ben hier kind aan huis, joh." Samen een koptelefoon op. Even oefenen en dan meteen opnemen. Titel van het duet: 'Ik heb zo wa-wa-wa-waanzinnig gedroomd'. Herman Brood: „Afgezien van mijn geheugen zit het wel goed met m'n hoofd." Komiek met miljoenenpubliek stierf eenzaam en verbitterd STARDOM LONDEN THE INDEPENDENT De onlangs overleden komiek Benny Hill was uniek in zijn soort. Hij was de eerste varieté- artiest die door de televisie we reldberoemd werd. Dertig jaar lang bracht hij op de buis een soort vooroorlogse revue vol grappen en sketches, liedjes, muziek en dans. Hij had een opmerkelijk talent voor obser vatie en parodie. De ironie wil dat deze komiek met een miljoenenpubliek, eerst in Engeland en later we reldwijd, uiteindelijk door zijn favoriete medium abrupt aan de kant werd geschoven. Zijn tv-baas vond andere komieken meer eigentijds en Hill werd eenvoudigweg gedumpt. De laatste jaren van zijn leven bracht Hill verbitterd door. Hij was een groot komiek die door veel collega's in binnen- en bui tenland werd bewonderd en zat vol ideeën. Maar geen enkele televisiemaatschappij was be reid hem zendtijd te geven. Hill begreep er niets van. Wat had hij verkeerd gedaan? Zonder partner, alleen maar geïnteresseerd in z'n werk, was hij beroofd van een doel in zijn leven. Een wreed einde van een briljante en opmerkelijke carriè re in de showbizz. Hill gaf zelden interviews en verscheen nooit in praatpro gramma's. Slechts één keer. in een BBC-programma in 1991, lichtte hij een tipje op van de sluier rond zijn gedwongen ver trek. Hij vertelde hoe hij om een uur of tien 's morgens bij de di rectie van Thames Television moest verschijnen (de maat schappij die zijn programma's produceerde) en hoe hij enkele minuten later weer buiten stond: ontslagen. Hij voelde zich enorm gekwetst. Het was prettig geweest als hij nog een schouderklopje had gekregen voor 22 jaar hard werken, zei hij. Seksisme Hij had er nog aan kunnen toe voegen dat zijn shows altijd tot de best hekeken programma's hadden behoord. Ze werden wereldwijd verkocht en hadden zowel Mill als Ihames lelevi sion miljoenen opgeleverd. In het begin trok de Benny Hill Zo kende iedereen Benny Hill. Niet iedereen pruimde het amusement dat de onlangs overleden komiek (mid den) bracht, maar hij is er vermaard en rijk door geworden. archieffoto kippa Show 2elfs meer kijkers dan alle andere programma's, inbegre pen de landing op de maan. Er valt meer te zeggen over Hills plotselinge vertrek. Overal werd hij geroemd als komiek. In 1991 ontving hij nog een speciale on derscheiding uit handen van de zoon van Charlie Chaplin. Wat veroorzaakte zijn val? Hill werd het slachtoffer van de kri tiek van andere komieken, die niet begrepen waarmee hij be zig was en heel andere drijfve ren hadden. In 1986 noemde collega-komiek Ben Elton het smakeloos van Benny Hill om een oude man meisjes te laten achtervolgen in het park, terwijl iedereen weet dat het onveilig is voor vrouwen om 's avonds in een park te wandelen. Elton kreeg veel bijval. Hill was op eens seksistisch en anti-femi nistisch. HUI moest verdwijnen. Toegegeven, er was ontegen zeglijk sprake van een zekere vulgariteit in sommige shows. Maar Hills visie op het maken van een komedie was veel bre der. Een Benny Hill Show kon evengoed een parodie zijn op een film van Ingmar Bergman. Taalgrappen Hill werd géboren in een arbei dersgezin in Southampton in 1924. Zijn naam was eigenlijk Alfie. Pas later veranderde hij die in Benny, op aandringen van zijn broer. Een van Benny Hills leraren zag al snel zijn ta lent en raadde hem aan komiek te worden. Na de oorlog werd hij gecontracteerd als vervanger van de komiek Reg Varney. (Er was nog een kandidaat voor de ze baan: Peter Sellers) Hill maakte al snel carrière bij de televisie en kreeg in 1955 zijn eerste show. Hij bracht bracht een aangename mix van visuele en verbale grappen, muziek, sketches en parodie. Uit zijn shows bleek dat Hill goed op de hoogte was van maatschappelijke en culturele ontwikkelingen. Soms waren hele shows een parodie op een toneelstuk van Tenessee Willi ams of een rol van de acteur Laurence Olivier. Van begin af aan hadden de bazen van Hill moeite met zijn shows. In 1958 schreef de direc teur televisie een memo over een net uitgezonden show: „Ik vond hem soms briljant. Tege lijkertijd zit fk steeds in de ze nuwen dat Hill iets doet of zegt dat niet door de beugel kan." Hill maakte er een handelsmerk van om met woordgrappen het publiek op het verkeerde been te zetten. "Twee bisschoppen liggen in bed. Wie heeft er een nachtjapon aan? Mevrouw Bis schop!" In de jaren tachtig haalden de shows van Hill record-kijkcijfers in de Verenigde Staten. Hij kreeg toen het advies om zijn shows op te splitsen in afleve ringen van een half uur en zich vooral te concentreren op visu ele en seksuele grappen. Kritiek De kritiek die andere komieken op hem hadden (vulgair, seksis tisch, anti-feministisch), sloe gen Hill met stomheid. Hij zou zelf nooit een andere komiek openlijk bekritiseren. Hij trok zich er niets van aan. Kritiek uit een andere hoek nam hij wèl serieus. Filmregisseur Hal Roach, die met Laurel en Hardy had gewerkt, werd in 1985 ge vraagd of iemand van de huidi ge komieken het niveau had van het legendarische duo. „Er is er maar één", antwoordde hij, „Benny Hill. Maar hij moet zijn act wat netter maken." Hill trok zich de woorden van Roach aan. Hij schrapte de dan seressen en andere schaars ge klede vrouwen uit zijn shows. Maar het mocht niet baten. Thames Television verbrak het contract met Hill. Zijn privéleven heeft Hill al tijd zorgvuldig buiten de publi citeit gehouden. Toen iemand hem vroeg met hoeveel danse ressen hij naar bed was geweest antwoordde Hill: Off the re cord, kan ik je met mijn hand op mijn hart verzekeren dat ik met één van de meisjes niet heb geslapen. Ik geloof dat ze San dra heet." Mensen die nauw met Hill sa menwerkten noemden hem ga lant, charmant en zorgzaam. Zijn meeste vrije tijd bracht hij door in zijn twee flats in Londen en het ouderlijk huis in Southampton, omringd met scripts, televisie en video. Hoe wel hij multimiljonair was, wist hij niet waaraan hij zijn geld moest uitgeven. Hij leefde al leen voor zijn werk en nam spo radisch vakantie. Zijn gevoelsleven bleef een gesloten boek. Hij had een he kel aan toespelingen op moge lijke homoseksualiteit, omdat hij niet was getrouwd. In 1990 publiceerde zijn broer Leonard een biografie over Hill. Hij ver meldt enkele seksuele relaties, die geen van alle een lang leven waren beschoren. HiU ging seri euze relaties uit de weg, uit angst gekwetst te worden. Vol gens zijn broer heeft hij twee vriendschappen gehad, met een actrice en een beeldhouwster. Beide vrouwen (we spreken over meer dan 30 jaar geleden) heeft hij ten huwelijk gevraagd, beiden weigerden. Het maakte Hill vreselijk depressief. Hill hield veel van zijn moe der, met wie hij een warme' band had. Met zijn vader kon hij minder goed opschieten. Volgens broer Leonard had hun vader een verschrikkelijk hu meur dat hij afreageerde op Benny, die hij een loser noem de. Na hun dood legde Hill regel matig bloemen op de graven van zijn ouders. Hij zei dat hij ze dan hoorde praten. Zijn va der vertelde hem dat hij de ste len van de bloemen niet goed had afgesneden. Alfie - Benny - Hill stierf op 18 april dit jaar in Teddington Middlesex. Vertaling Margot Klompma- Cr De 20-jarige Belgische Virgi- nie Depré is de nieuwe vrouw in het leven van Rob de Nijs (50). Volgens vrienden bloeit de zan ger helemaal op, na de aangrij pende scheiding van zijn vrouw Belinda Meuldijk. De Nijs ont moette Virginie in Oostende, waar zij op dat moment werkte als hostess. Het tweetal schijnt dol op elkaar te zijn. Voor Virginie was Rob de Nijs zelfs bereid zijn oorbel uit te doen. Het tweetal overweegt te gaan samenwonen op een boederij in Garderen op de Veluwe. ,Y De zwangere zangeres Carola van BZN heeft alles keurig gere geld. Haar kind wordt verwacht in november. BZN stopt met op treden van juli tot februari om Carola zwangerschaps- en beval lingsverlof te geven. Daarna keert de zangeres terug op de podia. Haar man zorgt voor hun kind. Carola's voorgangster Annie Schilder gaf haar carrière bij BZN op, toen ze een kind had ge kregen. Annie had schuldgevoe lens als zij ging optreden en het meisje achterliet. iY Oud-wielrenner Gerrie Knete- mann was de reddende engel van de Sterren Playbackshow. Maar ten 't Hart, die de zangeres Cher zou uitbeelden, werd ziek en er moest ijlings een vervanger wor- Carola: zwanger archieffoto de den gezocht. Dat werd Gerrie Knetemann, die binnen enkele dagen met behulp van Tonny Eyk een act instudeerde. Als Gilbert O'Sullivan oogstte Knetemann veel succes. ■Cr Goed nieuws voor de fans van de serie 'Are you being served?' Mrs. Slocombe, captain Pea cock, miss Brahms, mr. Humphries en mr. Rombold ko men terug in een nieuwe serie, getiteld 'Grace and Favour'. Stond in de eerste serie het wa renhuis Grace Brothers centraal, dit keer spelen de avonturen zich af in een provincie-hotelletje. Na de begrafenis van mr. Grace krijgt de staf van het warenhuis te horen dat zij de erfgenamen zfjn van een groot landhuis. Dit najaar is de nieuwe serie waar schijnlijk te zien bij de TROS. Niet iedereen is blij met de te rugkeer'van het warenhuisteam. Acteur Trevor Bannister (mr. Lu cas): ,,Als ze me ervoor hadden gevraagd, had ik direct nee ge zegd." TV-presentatrice Sonja Ba rend (51) is in het diepste ge heim getrouwd met de architect Abel Cahen. Sonja leefde'al tien jaar met hem samen. Alleen haar moeder en de kinderen van Ca hen waren voor de plechtigheid uitgenodigd. Abel zou Sonja ten huwelijk hebben gevraagd op 29 februari: Sonja's verjaardag die maar eens in de vier jaar kan wor den gevierd. ■Cr Mineraaltherapie heeft de ge scheurde enkelbanden van zan geres Imca Marina veel goed ge daan. Ze loopt nu rond met de Biostabil 2000: een speciale magnetische hanger. In de han ger zit een mineraal uit Zaïre met een neodymiumverbinding. De hanger heeft een plus- en min kant en draait naarmate je span ning verandert. Bij Imca hangt-ie altijd op de plus en dankzij de hanger slaapt ze een stuk rusti ger. STRIPS BOLLEBOOM BOES

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 10