Keukenmachine moetje wel optimaal benutten Eten zonder vlees, dat kan maar wel zorgen voor goede vervangers c Smaak Beste boerenkaas komt uit Bonrepas Warm en koud versieren met room Chileense Cabernet Sauvignon 'n succes I WOENSDAG 22 APRIL 1992 RJfTTt VAN D€R MOfVf N LIEVELINGSRECEPT „Dit recept proefde ik bij een vriendin", schrijft MEVROUW R. VAN DER VOORT in OEGSTGEEST. „Voordat de zomer zijn in trede doet kunt u nog net deze lekkere, snelle BONENSOEP maken." Een uitje en een teentje knoflook snippe ren. Het vruchtvlees van de rode paprika in ruitjes en een preitje in ringen snijden. De groenten in een mengsel van twee Nodig voor 3 tot 4 eetlepels margarine personen: 1 literblik, en een eetlepel witte bonen; 1 half zonnebloemolie blikje gemengde bo- ongeveer 3 minu- nen in tomatensaus; ten omscheppend 300 gram lamsgehakt bakken; dan 300 (of gehakt naar keu- gram lamsgehakt ze); 1 liter vleesbouil- toevoegen en rul Ion (mag uit potje); 3 bakken. Er twee tomaten; bosje peter- eetlepels tomaten- selie; 1 prei; 1 rode puree, een takje paprika; 1 teentje thijm, een theelepel knoflook; 1 takje chilipoeder en een thijm; 1 theelepel chi- liter vleesbouillon lipoeden 2 eetlepels bij roeren en vijf tomatenpuree; 2 eet- minuten zachtjes lepels margarine; 1 laten koken, eetlepel zonnebloem- Ondertussen een li- olie. terblik witte bonen naturel laten di dek ken en door een zeef pureren. De bonenpu- ree en een blikje gemengde bonen in toma tensaus bij de soep roeren, goed doorwar men en op smaak maken met peper en •zout. Ondertussen drie tomaten ontvellen en in stukjes snijden en een bosje peterselie fijnknijpen. De soep hiermee gameren. Lekker met stokbrood met sesamzaad. Hebt u ook een lievelingsrecept stuur dit dan aan Damiate Dagbladen, Postbus 507,2003 PA Haarlem, t.a.v. redactie 'Smaak'. De inzender van het geplaatste recept krijgt een VW-cadeaubon van f25,- toegezonden. MENU VAN voorlichtingsbureau voor de voeding DE DAG HAMLAPPEN ANDUVIESLA MET MAIS zie onderstaand recept) AARDAPPELEN CHOCOLADEVLA MET HOPJESVLA Maak 150 gram andijvie schoon en snijd de groente fijn. Laat een half blikje mais uitlek ken. Snijd twee eedepels paprika zoet-zuur klein. Maak een saus van een eedepelolie; twee eedepels azijn; paprikapoeder; peper en zout. Meng alle ingrediënten met de saus. Per persoon: 350 kilojoules, 85 kilocalo rieën, 2 g eiwit, 6 g vet 7 g koolhydraten. TOMATEN-GROENTESOEP COURGETTE-OVENSCHOTEL (zie onderstaand recept) AARDAPPELPUREE Fruit een gesneden ui in 15 gram (dieet- I Jmargarine of boter. Bak 150 gram gehakt al omscheppend rul en gaar. Voeg een blik ge- j pelde tomaten, basilicum, cayennepeper en zout toe en laat dit een kwartiertje stoven. 1 Was 500 gram courgette en snij dit in plak- Ves' Maak een pakje kaassaus volgens de ge- bruiksaanwijzing klaar. Doe het gehakt in een ovenvaste schaal. Leg de courgette-plakjes er dakpansgewijze op en giet de saus erover. Zet de schaal 20 mi nuten in een hete (200 graden C.) oven. Per persoon: 1300 kilo joules, 310 kilocalo rieën, 25 g eiwit, 12 g vet 26g koolhydra- ten. BLEEKSELDERUSOEP OMELET MET PITTIGE SPINAZIE (zie onderstaand recept) GESTOOFDE PAPRIKA'S AARDAPPELPUREE Fruit een uitje met een uitgeperst teentje knoflook in vijf gram margarine. Voeg 300 gram spinazie en twee ontvelde tomaten toe en kook de groente in tien minuten gaar. Roer er twee eedepels paneermeel door en maak het geheel op smaak met peper en zout. Klop twee eieren los met twee eedepels melk, peper en zout. Verwarm 20 gram (di- eet)margarine of boter in een pan met een anti-aanbak-bodem en bak de omelet aan de onderkant bruin. Schep de groente op de omelet en sla hem dubbel. Per persoon: 630 kilojoules, 150 kilocalo rieën, 10 g eiwitten, lig vet, 3 g koolhy draten. Alle recepten zijn bedoeld voor twee perso- Er is een tijd geweest dat je een boormachine kocht met hulpstukken. Eén apparaat met een heleboel verschillen de mogelijkheden. Maar je moest dan wel voor elk klusje een ander hulpstuk op de 'boortol' aansluiten. En veel doe-het-zelvers kregen daaraan op den duur een broertje dood. Ze kozen meer en meer voor compact werktuigen: een aparte boormachine, een afzonderlijke schuurma- chine, zaagmachine, enz. dat men nooit per ongeluk bei de tegelijk in bedrijf kan stellen. En bovendien kan pas inge schakeld worden wanneer alle onderdelen op de juiste wijze aangebracht zijn. De onderde len zijn snel en gemakkelijk schoon te maken; alleen het rei nigen onder het mes van blen der en fijnhakker gaat wat lastig. Met keukenmachines zitten we in een ander stadium. Veel mensen willen juist af van een pers om sinaasappelen te ver sappen en daarnaast een mixer voor deeg en ook nog een hak en snijtoestel voor allerlei groenten en dan ook nog een blender voor het maken van een mousse of gebonden soep. Vaak een kwestie van ruimtege brek. Als je niet alle apparaten bij-de-hand kunt neerzetten, vergaat je vaak de lust om bij de bovenste kastplank te klimmen voor een klein culinair klusje. Fabrikanten spelen hierop in met multifunctionele keuken machines; apparaten die werke lijk alles kunnen. Zo biedt de Masterchef 750 Duotronic van Moulinex een groot aantal mo gelijkheden: kneden, mengen, mixen en hakken van grote hoe veelheden (in de grote kom van 2,4 liter), fijnhakken van kleine hoeveelheden (in een ander kommetje met mesje: peterselie in seconden fijn), kloppen en emulgeren, mooi mengen en mixen, pureren (werkelijk prachtig gladde aardappelpuree in een machine-omdraai), rasp en en snijden (ook frites), ma ken van groente- en fruitsappen door centrifugeren, persen van citrusfruit. Op het motorblok bevinden zich twee aandrijfpunten. De machine is zodanig beveiligd Bezinnen Voordat je een dergelijk appa raat aanschaft (adviesprijs 469 gulden) is het wel zinnig je af te vragen of je al die functies wel gebruikt. Wie nooit brood of cake bakt, zelden zelf sap van verse tomaten maakt, frites toch al voorgebakken koopt, kan misschien beter een eenvoudi ger versie van deze machine keukenhulp aanschaffen. Of een paar afzonderlijke machines zoals een citruspers. een mixer en/of een blender. In elk geval alleen die appara ten die ook regelmatig benut worden. Vooral als je er de ruimte voor hebt om deze ap paraten. bijv. op een apart ma chinetafeltje of -kastje op te stellen, aangesloten op bijv. een snoerencentrale, en dus be drijfsklaar. Niet meer voor elk karweitje het juiste hulpstuk kiezen, het laatst gebruikte eraf halen en het volgende aanslui ten. Wie daar een hekel aan heeft zal een komkommer dan vaak toch maar met de hand in schijfjes snijden in plaats van eerst weer de juiste schijf te moeten monteren. Uiteraard ben je over het algemeen wat duurder uit met verschillende machines die allemaal een ei gen motor hebben, maar het comfort van meteen aan de slag te kunnen is je dat misschien waard. Hoe het ook zij, het is in elk geval aan te bevelen even te be zinnen voor je aan een keuken machine begint. Of je een voor stander bent van een complete culinaire fabriek, of liever af zonderlijke werkstations hebt. De Masterchef heeft een overvloed aan hulpstukken; voor je zo'n ma chine aanschaft, moet je je wel afvragen of je die ook geregeld zult ge bruiken. Voorlichtingsbureau Voor De Voeding Sommige mensen besluiten op een dag geen vlees meer te eten. Sommi gen zien in dat karbonaadje nog het dier, anderen eten geen vlees uit protest tegen de bio-industrie, weer anderen lusten gewoon geen vlees. Maar vlees bevat een aantal belang rijke voedingsstoffen: eiwit, ijzer en diverse B-vitamines. De vraag is dus: hoe krijg je deze stoffen toch binnen zonder vlees te eten? De voeding die we in Nedefland gebruiken bevat over het algemeen veel eiwit. Daarom is het geen enkel probleem als u een dag geen vlees eet, zonder er ook maar iets voor in de plaats te nemen. Eiwit zit niet al leen in ei, kaas en melk, maar ook in granen, brood, peulvruchten, soja- produkten, noten en odk nog wat in aardappelen. Bouwstof Ook ons lichaam bestaat voor een deel uit eiwitten. Voor een groot deel is het de bouwstof van ons lichaam, maar we hebben het ook nodig voor allerlei functies. Regelmatig gaat ei wit verloren, hetgeen moet worden aangevuld uit de voeding. De eiwit ten die we via de voeding binnen krijgen, worden afgebroken tot aller lei verschillende aminozuren. Deze aminozuren zijn weer de bouwste nen die worden samengevoegd tot lichaamseiwitten De eiwitten uit vlees zijn niet het zelfde als de eiwitten uit plantaardi ge produkten. Wie geen vlees eet, krijgt toch de juiste eiwitten binnen als maar voldoende zuivelprodukten worden gebruikt. Uzer Ijzer speelt een belangrijke rol in on ze stofwisseling: het is nodig voor het transport van zuurstof van de longen naar alle lichaamscellen. Eet u geen vlees, dan is het noodzakelijk om produkten te kiezen die veel ijzer bevatten: volkoren graanprodukten (volkorenbrood, roggebrood, haver mout, zilvervliesrijst, volkorenmara- coni), peulvruchten, sojaprodukten (tahoe, tempé, sojabrokjes), groente, eieren, noten. Om ervoor te zorgen dat het ijzer uit de voeding goed wordt opgeno men in het lichaam is vitamine C nodig. Daarom is het goed om bij el ke maaltijd fruit of groente te eten. B-vitamines De verschillende B-vitamines wor den aangeduid met een cijfer: BI, B2, enzovoort. Ze hebben elk een ei gen functie in het lichaam. In vlees zit vooral vitamine BI, B2 en B12. Vi tamine BI zit ook in brood, aardap pelen, peulvruchten en melk. Vita mine B2 vindt u vooral in melk, brood en eieren. Vitamine BI2 zit ei genlijk alleen maar in dierlijke pro dukten zoals melk, kaas en eieren. Vleesvervangers Tahoe, tempé en sojabrokjes zijn vleesvervangers en worden gemaakt van sojabonen. Voor tahoe (ook wel tofu genoemd) worden de sojabo nen geperst. Van het sap (sojamelk) wordt sojakaas gemaakt. Dit heeft een zachte, neutrale smaak. In tem pé wordt de hele sojaboon verwerkt. Door vergisting krijgt het produkt een zachtzure smaak. Sojabrokjes worden bereid van sojameel (gema len sojabonen), waaraan kruiden zijn toegevoegd. Deze vleesvervan gers zijn te koop in reformwinkels, supermarkten, Chinees-Indische winkels. Soms ook bij groentewin kels. Meer informatie en recepten zonder vlees zijn te vinden in de brochure nr. 114: 'Eten zonder vlees, dat kan!'. De- De sojaboon is de grondstof voor een van de belangrijkste vleesvervangers: tahoe. toto cpd ze brochure is te bestellen door f4,75 over te maken op gironummer 4323700 van het Voorlichtingsbureau voor de Voeding te Den Haag. onder vermelding van de titel. Om voldoende vitamine C binnen te krijgen moet elke dag verse groente of vers fruit worden gegeten De beste boerenkaas van Nederland is vorig jaar ge maakt door Mien en Henk Korpershoek uit Bonrepas bij Vlist. Zij gingen naar huis met de Jan den Besten Trofee, die dit jaar voor de vierde achtereen volgende keer is uitge reikt. Boeren en boerinnen die kaas maken van de melk van hun eigen koei en wisten dat vijf van hen een kans maakten op de trofee. Daar was een lange weg aan voorafgegaan. Van juli tot november vo rig jaar zijn op 23 plaatsen in het land regionale keu ringen gehouden. Duizen den kazen werden ge keurd. Uit de honderd beste werd waama de top-vijf gekozen. De jury lette vooral op: het uiter lijk, de consistentie - de kaas mag niet te taai of papperig zijn - de geur, de smaak en ook de doorsne de: de gaatjes in de kaas - de oogjes, zoals kenners ze noemen. Mien (46) en Henk (52) Korpershoek uit Bonrepas bij Vlist bereikten de top. Met maar gering punten- verschil werden ze ge volgd door T. Looi jen uit Hoornaar (vorig jaar win naar), A. Kranenburg uit Alphen aan den Rijn, D. J. van Duivenvoorden en J. de Groot uit Zegveld. Met crème fraiche en zure room wordt het in de keuken een stuk feestelijker. Wat is nu het ver schil tussen beide produkten en hoe komen ze het best tot hun recht? Het belangrijkste verschil zit in het vetgehalte. Crème fraiche bevat 35 procent vet (even veel als slagroom) en zure room 20. Het vetgehalte bepaalt wat je met room in de keuken kunt doen. Hoe meer vet, des te klei ner de kans dat de room gaat schiften in warme gerechten. Daarom doet crème fraiche het goed in warme gerechten en zu re room juist in koude, al is die grens niet absoluut. Allebei zijn ze friszuur van smaak en daardoor heel ge schikt om sauzen van te maken. Dat zure zorgt er bovendien voor dat beide produkten goed houdbaar en lichter verteerbaar zijn. Nog een voordeel is, dat ze direct uit het potje kunnen wor den gebruikt. Ontdekking Crème fraiche is komen over waaien uit Frankrijk. In het be gin werd crème fraiche in de chique restaurants in ons land gebruikt voor het maken van sauzen. Maar al gauw werd de ze room ook door het grote pu bliek ontdekt. Het is inmiddels een produkt van eigen bodem. Crème fraiche is een ideale ba sis voor koude, maar vooral voor warme sauzen. Roer bij voorbeeld een schepje crème fraiche vlak voor het serveren door de soep. Of schep wat van de room jn gare pasta of groen te. Crème fraiche kan verder van een eenvoudige jus een topsaus maken. Bij het braden van vlees kan de jus en het aan- baksel worden losgeroerd met crème fraiche. Met mosterd en champignons of kruiden (peter selie. bieslook) is een schitte rende saus in een handomdraai klaar. En nog een tip: klop crème frai che met basterdsuiker los voor een heerlijke vulling of garne ring van flensjes en warm ap pelgebak. Als crème fraiche in warme ge rechten wordt verwerkt, is de kans op schiften klein, maar dan moet de room niet te koud zijn. Haal het potje dus tijdig uit de koelkast of roer eerst wal warme vloeistof door de room. Koude sauzen Zure room doet het uitstekend in koude sauzen, zoals cocktail-, dip- en slasauzen. Het grote pluspunt van zure room is het lage vetgehalte: maar liefst vier maal minder dan mayonaise. Mayonaise kan in koude sauzen heel goed vervangen worden door zure room. Óf meng mayonaise en zure room half om half, samen met mosterd of tomatenketchup, zout. peper, groene kruiden en desgewenst een scheutje whisky nf cognac. Zure room is ook een aanwinst voor het maken van een hartige mousse, zoals van zalm of ham. Zure room is heel populair in landen als Hongarije. Rusland en andere voormalige Sovjet-re publieken Daar wordt de room bij het serveren aan warme ge rechten toegevoegd, als een smeltend ijsbergje midden in de soep of op pannekoekjes (blini's) of zuurkool inds het vertrek van de v militaire junta kunnen K_r de wijnproducenten van Chili weer probleemloos ex porteren. In enkele jaren tijd na men de buitenlandse verkopen toe van nog geen 200.000 naar meer dan 55 miljoen flessen per jaar. Ongeveer een kuart daar ian gaat naar Europa. Ons land is een der belangrijkste afne mers. Van de rode wijnen is de succesvobte de Cabernet Sauvig- De blauwe druivesoort cabernet sauvignon b afkomstig uit Bor deaux. Kenmerkend voor wijnen met veel cabernet sauvignon zijn een dieprode kleur, een aroma dat richting zwarte bessen gaat (met vaak ook iets van munt) en flink wat tannine (looizuur). Deze laatste stof geeft de wijn ruggegraat. rijpingspotentieel en beschermt hem tegen oxydatie. De tannine maakt het ook goed mogelijk zo niet wenselijk om colter net-wijnen te lageren in eiken vaten. Want daardoor gaan ze zachter smaken, terwijl net hout een extra dimensie toe voegt aan geur en smaak Rijke mijtwaronnen brachten in de vorige eeuw de cabernet sau vignon naar Chili Daar bleek deze variëteit perfect te gedijnen. Dit b zowel te danken aan een goede ondergrond ab aan het klimaat. Dat de omstandigheden voor wijnbouw ideaal zijn, hebben niet alleen de Chilenen, maar ook bijvoorbeeld Fransen en Sjxinjaarden begrepen Miguel Torres (uit de Penedbs, bij Bar celona) bouwde in de jaren '70 een wijnbedrijf in Chili en diver se Fransen zijn er ook actief. Daartoe behoort Eric de Roth schild. wiens familie o m. het be roemde Chatiau Lafite-Roth- schild bezit. Hij ruim in 1968 de helft van de aandelen over van Los Vascos, een oud familiebe drijf. Dit bezit 220 hectare eigen grond. Tijdens een recent bezoek heb ik op Los Vascos de jongste jaar gangen kunnen proeven 1990 en 1991. Ze snuiakten bedui dend beter dan de op zich best aangename1989. Vooral de 1990 vorui ik uitstekerul van wege zijn vlezige smaak, zijn bessig fruit, zijn charme, zijn lange nasmaak en zijn donkere kleur. Maar Los Vascos is beslbt niet de enige producent i>an zeer goede Cabernet Sauvignon. Ook de wijnen van producenten ab Errdzuriz, Vina San Pedro, Viha Santa Rita, Monies, Caliterm, I Vifta Santa Carolina en aruiere 'Ixxicga 'ssmaakten lekker De prijzen voor dit soon wijnen lo/ien uiteen, want i>eel hangt af van de mate van vallogen ng de soort eikehou t èn de ku <alitei t van de basuwijn. Maar echt kostbaar zijn ze zelden oruier I oen tientje liggen er diverse te koop en hun verhouding tus- sen prijs en kwaliteit behoon tot I de aantrekkelijkste ter wereld, Hubrecht Duijker Maanlander Guillouard heeft onder de naam 'maanlander' een perfect wcr kend handmolentje uitgebracht, dat kan worden gebruikt voor het raspen van kaas, noten, chocolade en rauwkost. Inclu sief drie raspschijven kost het 47,50. Het werktuigje is over trokken met zuiver tin en daar door niet geschikt voor de vaat- wasmachine.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 23