Nieuwe apotheek mag open blijven 'Wonen en leven tussen en mét de Zoeterwoudenaren' Actie voor wereldmilieu Regio Leiden SJJO Zomerkampen Wassenaarse mishandeld Haaswijkloop na Paasdis bij Swetterhage kom je het allemaal tegen. Ouderen klagen over Warmond DINSDAG 21 APRIL 1992 •9 Jubileum van instelling voor verstandelijk gehandicapten Swetterhage ZOETERWOUDE Toen de bewoners van Swetter hage op 17 maart 1982 de fon kelnieuwe woon- en leefge meenschap in Zoeterwoude be trokken, had het contrast met hun vorige behuizing niet groter kunnen zijn. De verstandelijk gehandicapten verruilden oude paviljoens, waar ze met velen op één slaapzaal waren onder gebracht, voor moderne wonin gen waar ze in kleine groepjes een zo normaal mogelijk leven konden leiden. De toegangspoort of slag boom tot het terrein was be wust uit de plannen gelaten: ie dereen mocht vrij in en uit lo pen. Dat gold niet alleen voor de bewoners van Swetterhage, maar ook voor de inwoners van Zoeterwoude. De gedachte om tussen en vooral mét de Zoeterwoudena ren te leven en te wonen, staat bij de viering van het tienjarig jubileum van Swetterhage nog steeds centraal. De festiviteiten op 25 april mogen door ieder een worden bijgewoond. Op het programma staan onder andere een optreden van VOF De Kunst en een groot vuurwerkspekta kel. Het jubileum van de Zoeter- woudse instelling valt samen met het 25-jarig bestaan van de stichting Gemiva (Geestelijk minder validen), die behalve Swetterhage nog een groot aan tal andere instellingen voor ver standelijk en/of meervoudig ge handicapten in Noord- en Zuid- Holland beheert. Al deze instel lingen houden op 25 april een open dag. Betrokken Bij Swetterhage wordt ernaar gestreefd de mogelijkheden van de bewoners verder te ontwik kelen, in een zo huiselijk moge lijke sfeer. Dat vraagt volgens staffunctionaris Aart de Jong een speciale instelling van het personeel. „Onze kracht is dat werknemers altijd eigen initia tieven kunnen ontwikkelen. Daardoor raken ze meer betrok ken bij hun werk, krijgen ze meer eigen verantwoordelijk heid, waardoor ook hun ar beidsvreugde groter wordt." Swetterhage beschikt over een eigen opleiding tot Z-verpleeg- kundige. De woningen waarin de be woners in Zoeterwoude verblij ven hebben een huiskamerach tige sfeer. Er is veel aandacht besteed aan het scheppen van een gevoel van geborgenheid en veiligheid. Zo bestaat het meu bilair in de onderkomens voor de 'laag-functionerende' bewo ners uit zacht materiaal, is rust gevende verlichting aange bracht en wordt zachte muziek gedraaid. De verzorgers probe ren dat gevoel van geborgen heid te versterken door veel li chamelijk contact, zoals strelen, op schoot nemen en te eten ge- De woningen worden zo veel mogelijk bezet door inwoners met een gelijk niveau van ont wikkeling. Op die manier kan hun worden aangeleerd nor maal met elkaar om te gaan. Voor de toekomst ontwikkelt Swetterhage plannen voor nog kleinschaliger waarbij het maximum-aantal bewoners per huis acht be draagt. Van de 320 bewoners van Swet terhage gaan er elke dag zo n 275 naar een of andere dagop vang. Dat gebeurt óf in het dag activiteitencentrum óf binnen de paviljoens. Er zijn mogelijk heden om ambachtelijk bezig te zijn: bij voorbeeld met timme ren, zagen en schuren. Bewo ners die daar aanleg voor heb ben, kunnen werken op de kin derboerderij. Het ontwikkelen van de motoriek van de bewo ners gebeurt door wandelen, fietsen en zwemmen. Overleg De mogelijkheden worden be perkt door de mate waarin een bewoner gehandicapt is. De Jong: „De één kan zich verstan delijk niet verder ontwikkelen dan een normaal kind van 1 jaar, anderen komen verstande lijk tot een ontwikkeling die ver gelijkbaar is met die van een normaal kind van acht jaar." Het overleg met de ouders staat bij Swetterhage hoog in het vaandel. Elk paviljoen kent dan ook een oudercommissie, die weer een afvaardiging stuurt naar de ouderraad. Het jubileumfeest op 25 april wordt om 10.00 uur geopend door de parachutistenclub The Flying Dutchmen. Er is verder een feestterrein ingericht met draaimolens, eetstalletjes en kraampjes met oude ambach ten. Het optreden van VOF. De Kunst staat van 19.30 tot 21.30 op het programma. Het feest wordt afgesloten met een groot Videorecorder gestolen In een woning aan het Wilhelminapark in Oegst- geest is zondag een videorecorder gestolen. De dader kwam waarschijnlijk binnen door met zijn vuist een ruitje van de keu kendeur in te slaan. De hele woning werd doorzocht, maar er werd niets meegenomen. Enorme vechtpartij in Duinrell wassenaar De Wassenaarse politie heeft gisteravond bij het Tikibad in Duinrell twee 17-jarige Kafwijkers aangehouden na een enorme vechtpartij. Eén van de twee had ruzie gezocht na dat omstanders enkele opmerkingen over zijn gedrag hadden gemaakt. Op het moment dat de politie arriveerde was er een vechtpartij gaande waarbij zo'n honderd mensen waren betrok ken. De jongeman werd tussen de vechtenden uitgehaald en naar de politiewagen gebracht. Een 17-jarige vriend van de Kat- wijker, die het met de arrestatie van zijn kornuit niet eens was, raakte in gevecht met een agent waarbij de achterruit van de po litiewagen sneuvelde. Vervolgens sloeg zijn vriend, die inmiddels in de auto was ingesloten, een ander autoraam in, terwijl om standers de agenten met bierblikjes bekogelden. Uiteindelijk wisten de agenten de heethoofden over te brengen naar het bu reau. De vechtersbazen wordt mishandeling en verzet tegen de politie ten laste gelegd. De Oegstgeester Stichting Jeugd- en Jongerenwerk (SJJO) organiseert dit jaar weer drie zomerkampen voor kinderen van zes tot en met vijftien jaar. Voor de jongsten (zes tot en met acht jaar) is er van zaterdag 11 tot en met vrijdag 17 juli een boerderijkamp in Doorwerth. De boerderij staat midden in de bossen en er is volop gelegen heid voor activiteiten in de open lucht. Voor kinderen in de leeftijd van 9 tot en met 11 jaar is er een tentenkamp in Bergen (Noord- Limburg) vlakbij de Duitse grens. Het buiten zijn in de na tuur, staat op dit kamp centraal. Het vertrek is zaterdag 4 juli, de kinderen komen de 11de weer terug. Voor tieners (12-15 jaar) is er een actie- en sportkamp van 11 tot 18 juli. Vanuit de tenten die in Bergen staan, worden iedere dag trek-, dropping- en survi- valtochten gehouden. Verder is er een Olympische dag waarop verschillende sporten beoefend kunnen worden in competitie verband. oecstgeest Voor de zeventiende keer werd gisteren op Tweede Paasdag in Oegstgeest de tradi tionele Haaswijkloop gehouden. Met deze loop, georganiseerd door de Buurtgroep Haaswijk, konden bewoners van de wijk en anderen belangstellenden testen of hun conditie de afgelopen winter niet te veel achteruit was gegaan. Nog maar nauwelijks bekomen van de Paasdis de choco-eitjes en de echte eieren konden de ruim 600 deelne mers afstanden lopen van 5,10,5 en 16 kilometer, terwijl kinderen een afstand van twee kilometer konden afleggen. De wedstrijd over 16 kilometer werd gewon nen door W. Boon uit Voorhout na 51 minuten kwam hij over de finish. Bij de vrouwen was T. van Gerven uit Noordwijk de snelste: zij liep de afstand in een uur en zes minuten. FOTO HENK BOUWMAN Een 49-jarige Wassenaarse vrouw is zaterdag in het Haagse Bronovo-ziekenhuis op drie plaatsen aan het hoofd gehecht. De vrouw werd zaterdagmiddag aan de Rijksstraatweg bedreigd door een 26-jarige man. De man, die volgens de Was senaarse gewapend was met een pistool, belde aan en duwde de vrouw naar binnen. Hij zei: „Is het geld in de waterput in de tuin?" Toen de verbouwereerde vrouw met „ja" antwoordde, sloeg hij haar met het wapen op het hoofd en bond haar vast aan de trapleuning. Terwijl de man in de tuin naar het geld zocht, slaagde de vrouw erin zich los te wurmen en de politie te bellen. Deze trof de dader niet meer aan. De po litie kon nog niet zeggen wat er meegenomen is. ROEIVERENIGING RIJNLAND houdt zaterdag een open dag in het verenigingsgebouw aan de Kniplaan 14 in Voorschoten. Vanaf 10.30 tot 13.30 uur is ie dereen welkom. Belangstellen den kunnen zelf roeien, er zijn diverse demonstraties en er kunnen 'nieuwbouw-panne- koeken' worden gegeten nu de roeivereniging binnenkort een nieuw club- en botenhuis krijgt. sneller dan Van Basten elastischer dan M.C. Hammer harder dan Rod Stewart Als leerling Z-verpleegkundige Swetterhage is op zoek naar jonge enthousiaste mensen die willen werken en leren tegelijk. Als leerling Z- verpleegkundige ga je direct al verdienen. Naast de normale Z-opleiding die 3 jaar en 4 maanden duurt, kennen wij een aantal alternatieve Z-opleidingen - 23+ opleiding, duur 2 jaar en 10 maanden; - verkorte opleiding voor kandidaten met een vooropleiding MDGO-AW; - éénjarige opleiding voor kandidaten met een HBO-diploma. Heb je een MDGO-VP of ZV diploma, dan krijg je "korting" op de opleidingsduur. Werken bij Swetterhage is zo gek nog niet. Swetterhage, afdeling P&O, Blankaartweg 2, 2381 AD Zoeterwoude, tel. 01715 - 92 08. Raad van State doet uitpraak in Leiderdorpse vete De Leiderdorpse apotheek Haanraadts mag hoeft de deuren niet te sluiten. Met deze beslissing verwierp de Raad van State vanochtend de bezwaren van concurrent Loevestein, die de concurrentiestrijd tussen de twee apo theken via juristen probeert te beslechten. Loevestein zou de apotheek een gevaar voor het dorp beteke nen. „Bij calamiteiten, een brandje bijvoorbeeld, kunnen allerlei chemische stoffen zo maar in de Oude Rijn verdwij nen: een ramp voor het milieu", zo zei de Loevestein-advocaat vorige week donderdag voor de Raad van State. Loevestein hoopte dat. met een afwijzing van de gedoogbe- schikJdng, de Raad Haanraadts zou verplichten de deuren te sluiten tot de hinderwetvergun ning was verstrekt. De hinder wetvergunning kon daama wor den aangevochten. De uitspraak die de Raad van State vanmor gen heeft gedaan, lijkt die plan nen te dwarsbomen. In het Oude Dorp gaat de concurrentiestrijd intussen on verminderd door. Apotheek Haanraadts zit aan de Hoofd - leiderdorp uesbeth buitink Loevestein is op enkele honder den meters van de nieuwe apo theek aan de Hoofdstraat geves tigd en heeft al op alle mogelijke manieren geprobeerd Haan raadts' vestiging te voorkomen. Al eerder werd de Raad van Sta te vergeefs om schorsing van de bouwvergunning ge vraagd. Nu probeerde Loeves tein via een bezwaar tegen de voorlopige hinderwetvergun ning de deuren van Haanraadts te sluiten. Leiderdorp is een van de eer ste gemeenten in Nederland die apothekers verplicht een hin derwetvergunning aan te vra gen. Geen van de drie apothe ken bezit de vergunning, ook Loevestein niet. Die vocht de gedoogbeschikking voor Haan raadts echter wel aan. Volgens straat ingeklemd tussen de hoofdvestiging van Loevestein aan de gelijknamige straat ,cn de binnenkort te openen depen dance aan de Hoogmadeseweg. De gemeente wil de pharma- ceuten hun strijd zelf laten be slechten. „Het is gewoon een keiharde concurrentiestrijd", al dus verantwoordelijk ambte naar R. Mackelenberg. Dat Haanraardts een gedoog beschikking voor de hinderwet vergunning heeft gekregen cn Loevestein nog helemaal geen vergunning heeft, wil volgens de ambtenaar niet zeggen dat de gemeente de nieuwe apotheker bevoordeelt. „De gedoogbe schikking werd afgegeven om Haanraadts' opening op 5 maart niet in de weg te staan. Haanraadts heeft zijn uiterste best gedaan en werkt goed mee om zo snel mogelijk over de vergunning te beschikken. Onze gedoogbeschikking biedt vol doende waarborgen voor de be scherming van dm mfflti éb werkt geen rechtsongelijkheid in de hand", aldus Mackelen- berg. caroune van overbeeke De ouderen meer bij de gemeente-politiek in Warmond betrekken. Dat was een van de doel stellingen van gemeenteraadsleden tijdens hun bezoek aan bejaardenhuis Huize St. Liduina aan de Herenweg. „Er leeft veel bij ouderen maar ze weten niet altijd hoe en waar ze hun klachten kwijt kunnenaldus WD-raadlid C. Saris. E>e raadsleden bezochten het bejaardentehuis met in hun achterhoofd de 'sociale vernieuwing dit heeft onder meer als doel een grotere betrok kenheid van de burgers bij de politiek. Saris: „Vroeger bezochten we de ouderen vlak voor de verkiezingen, één keer in de vier jaar dus. Het leek ons zinvol om dat veel vaker te doen." Tijdens de 'hoorzitting' in Huize üduina vertel den ongeveer 15 ouderen wat hen stoorde in Warmond. Het kleine aantal belangstellenden voor de hoorzitting had volgens Saris te maken met de feestdagen, waardoor nogal wat ouderen verplichtingen elders hadden. Over de klachten van de ouderen zegt Saris: „Die hadden vooral betrekking op voor hen gevaarlijke verkeer. Ze vroegen hijvoorbeeld of het milieu parkje aan de Meerrustlaan kan worden ver plaatst omdat de bakken het uitzicht vanaf de nets belemmeren.*" „Ook vroegen de ouderen of er wat kan worden gedaan aan de reclameborden van winkeliers aan de Dorpstraat: die nemen soms wel drie meter vanaf de stoep in beslag en belemmeren daar door voetgangers en het verkeer. Ook de garage aan de Herenweg is volgens de ouderen gevaarlijk omdat nogal wat op het voetpad geparkeerde au to's de voetgangers en rolstoelers belemmeren." Ook andere 'omstandigheden' in het dorp aan de Leede zijn de ouderen een doom in het oog, vertelt het WD-raadlid. „Ze storen zich bijvoor beeld aan de confetti die nog steeds in de Dorps traat schijnt te liggen na het carnaval Ouderen zijn ook niet blij met de paaltjes in de Dorpstraat en stuikelen daar ook wel eens over losse stoepte gels." Volgens het raadslid moet het gemeentebe stuur snel wat doen met de klachten van de ou deren. „Veel dingen zijn volgens mij snel op te lossen." Burgemeester G van der Wel heeft toe gezegd de klachten van de ouderen als ingeko men brief te behandelen. voorschoten* Groen Links in Voorschoten zet zich vanaf 22 april in voor de in ternationale kaartenactie die op Larthday (Dag van de Aarde op de 22ste) begint. De kaartenac tie heeft een beter wereld- milieu als doel. De actie begint deze week on der meer in Voorschoten en eindigt in juni met de installatie van een levensboom in het Bra ziliaanse Rio de Janeiro. Daar zijn op dat momrnl (al WD rr geringsleiders bijeen op een conferentie: meer dan 50 lan den, waaronder Nederland, zet ten zich tijdens deze conferen tie in voor een beter milieu. De levensboom die in Rio de Janei ro wordt geplant, moet miljoe nen kaarten bevatten, met de meningen van vele burgers over het milieu. Deelnemers aan de actie ont vangen twee kaarten De eerste is gericht aan de minister presi dent. hierop kunnen de wensen op internationaal miliegebied kenbaar worden gemaakt. Deze kaart wordt na M) mei ver scheept naar Rio de Janeiro. Dc tweede kaart is bedoeld voor het gemeentebestuur. Op deze kaart kan men aangeven welke maatregelen op plaatselijk ni veau noodzakelijk worden ge acht. Groen Links Voorschoten be nadert vanaf 22 april wereld- en milieu organisaties met eetl pakket kaarten en het verzoek ze onder leden cn belangstel lenden tc verspreiden. Een aantal bewoners van Swetterhage werkt dagelijks op de kinderboerderij van de instelling. FOTO HtELCO KUIPERS

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 9