Leiden Regio 69: lOnderzoek ênaar uitstel fvuiloven Uitzicht' Kastanjeboom vol kaarten KAMER MET PRINTBLOUSE 0s"' Winkelwagentjes AH nog steeds spoorloos Brits Wilhelmus en majorettentranen DINSDAG 21 APRIL 1992 Paasdrukte 7 Tijdens het paasweek einde brachten 925.000 buitenlandse toe risten een bezoek aan ons land. Een nieuw record Apotheek 9 Apotheek Haanraadts in Leiderdorp hoeft de deuren niet te sluiten BOUWPLANNEN? OP NAAR VAN DER PLOEG! Het vertrouwde adres voor: RAMEN EN OEUREN. WAND EN PLAFONOBEKLEDING SCHUIFPUIEN SERRES. ETC. Voor nieuwbouw en renovatie. Uitgevoerd in onverwoestbaar kunstital van bet kwaliteitsmerk deceuninck Onderhoudsarm, leverbaar in i diverse kleuren, volledig gegarandeerd en door onze vakmensen perfect op maat gemaakt Het geheel voorzien van Koma-carftficait Kom gewoon eens alles op uw gemak bekijken. We geven u graag j uitgebreid advies KUNSTSTOF OM OP TE BOUWEN. MLBI AC/*. 5ü rtvbu Fabne* en jtwwmiom i De Lasso 60, HoeWarends>wr. WL 01713-15361 - Mets 01713-1520? daar bekommer ik me niet om. Aan het Fla- norpad had ik overigens wel een mooi uit zicht. Als student zit ik hier toch tijdelijk. Bij de overburen valt niet veel te begluren, ie dereen heeft vitrages voor de ramen han gen. Alleen 's avonds, als de verlichting aan- Plantenmarkt bij Vismarkt LBPEN» Op de Vismarkt, nabij het Stad huis wordt volgende week maandag 27 april een voorjaar - plantenmarkt' gehouden. Het initiatief voor de markt is geno men door de gemeente. Hande laren konden inschrijven voor een plaats. Dat hebben er velen gedaan, zodat de extra markt van 11.00 tot 17.00 uur door gang kan vinden. Zeven kerken in juli op zaterdag open LEIDEN» Zeven kerken uit de binnenstad houden op de vier zaterdagen onder de noemer 'Langs Leidse Kerken' in juli van 11.00 tot 16.00 uur activiteiten rond het thema 'orgel'. Onder meer zijn er concerten, rondleidingen, toelichtingen door orgelbou wers en tentoonsteUingen. In samenwerking met de VW wordt een folder gemaakt met een routekaartje en een be schrijving van de kerken. Aan 'Langs Leidse kerken' doen de Hartebrugkerk, de Hooglandse Kerk, de Lokhorstkerk, de Lu therse Kerk, de Marekerk. de Pieterskerk en de Waalse Kerk mee. Actie van leerlingen in kader van Dag van de Aarde gaat, kun je bij anderen naar binnen kijken. Maar omdat je hier laag zit, zie je toch wei nig. 's Avonds heb ik zelf de gordijnen dicht." „Overdag zit ik altijd bij het raam, daar staat mijn lessenaar. Dan kan ik iedereen voorbij zien lopen en daardoor word ik nogal eens afgeleid. Ik kan me namelijk niet zo goed concentreren." „In feite zie je vanuit hier alleen die vier muren. Wat daarbuiten gebeurt, merk je niet op. Maar als je aan de straatkant woont heb je last van het autoverkeer." „Wat er met de binnenplaats gebeurt, is nog onduidelijk. Ik hoop dat ze er na de re novatie wat leuke plantjes neerzetten." Leerlingen van verschillende basisscholen hangen morgen de kastanjeboom op het Stadhuis plein vol met kaarten. Dat ge beurt in het kader van de Dag van de Aarde. Op deze kaarten staat wat de kinderen willen doen voor het milieu en wat het gemeentebestuur zou moeten doen. Wethouder H. de la Mar (sociale zaken en milieu) houdt een toespraak. Over de gehele wereld vuUen mensen twee kaarten In, die naar het gemeentebestuur en naar de premier of het staats hoofd gestuurd worden. Uitein delijk gaan alle Nederlandse kaarten gericht aan premier Lubbers naar Rio de laneiro, waar zij tijdens de UNCED-con- ferentie van 1 tot 12 juni sym bolisch als bladeren aan een enorme levensboom worden gehangen. peze actie is het begin van de internationale campagne "Werk Samen aan een Schone Wereld', die gehouden wordt vanaf 22 april tot 5 juni (Wereld Milieu dag). In Leiden wordt de cam pagne georganiseerd door zo'n 25 oramlnMt De Natuur- en Milieu-educa tie Leiden en het Milieu educa tie-centrum Leiderdorp gaan na de kaartenactie scholen begelei den milieuvriendelijker te gaan werken door bijvoorbeeld zuini ger om te gaan met papier en afval te scheiden. Op 5 juni. We reld Milieudag. is er als hoogte punt een tocht door de stad met allerlei demonstraties van wa ter- en luchtonderzoek. Andere opzet Oxford-Leiden LEIDEN» De jaarlijkse grote uitwisseling tussen Leiden en Oxford gaat volgend jaar veranderen van opzet en karakter. Omdat in Nederland de paasvakantie niet meer rond Pasen valt, kan de uitwisseling met de Engel sen - die volgend jaar hier ko men - niet meer rond die da gen plaats hebben. De Neder landse scholen krijgen volgend jaar in de week rond de eerste mei vrii. „De Engelsen hebben dan ook wat vrije dagen. Daar om valt er aan te denken om de uitwisseling voor en na een weekeinde te laten plaatsvin den", aldus E. Filemon, voor zitter van het Leidse Oxford - comité. De Engelsen zijn met de Nederlandse voorsteUen akkoord gegaan. Ook het karakter van de groep die aan de officiële uit wisseling meedoet, moet gaan veranderen. Dit jaar gingen naast het comité groepen mee die met de Engelsen een hob by of sport delen. Vanaf vol gend jaar is het de bedoeling dat vooral bestuurlijke delega ties van sportverenigingen en organisaties op gebied van cultuur en ook economie deel uit maken van de groep die gezamenlijk naar Oxford gaat, of de Britten hier ontvangt. Zij moeten dan de weg vrijmaken voor de contacten tussen hun leden en Engelsen met een zelfde belangstelling. Die kun nen dan zelf in kleine groepen met de Engelsen afspraken maken om op een willekeurig tijdstip uit te wisselen. Volgens een ander commis sielid, VW-directeur C. Hu- gens heeft deze opzet meer voordelen. „Een groep van honderd zoals dit jaar is wel heel erg groot. En het is ook een beetje een kwestie van geld. Want zo'n uitwisseling is duur." Volgens het comité is bewe zen dat groepen ook zonder een officieel programma met de Engelsen contacten onder houden. Buiten dat program ma gingen dit jaar ook een aantal Leidse volleybaUers en de majorettengroep Keytown Stars mee, omdat er in de twee autobussen nog plaatsen over waren. Zij hadden zelf hun on derdak met Oxford geregeld. De binnenplaats van de Pelikaanhof is opengebroken en ligt vol losse "bouwmateri alen. De fietsen die er vroeger stonden zijn verdwenen, die staan in een nieuw ge- d bouwde kelder onder het studentencom- e plex aan de Pelikaanstraat. De rommel op de patio zal voorlopig nog wel even blijven liggen want er wordt druk verbouwd. De Stichting Leidse Studentenhuisvesting is bezig met een grootscheepse renovatie. De helft van het gebouw is inmiddels opge- knapt. Daarin woont H.F. Tecla, studente talen en culturen van Latijns Amerika. „Vanaf september vorig jaar tot april heb ik elders gewoond. Aan het Flanorpad, achter n het AZL. Daar mocht ik blijven wonen, e maar ik wilde liever terug. Hier zit je cen traal en als je aan de binnenkant woont, is c het toch lekker rustig." „Het uitzicht stelt niet zo veel voor, maar ldj _i ge SP: Sava-bestuur hield cijfers achter ids» tej {en na ton ariij iet\ De Socialistische Partij (SP) eist een onderzoek naar de los, gang van zaken rond het opschorten van de bouw van de o°i vuilverbranding bij Ypenburg. De SP meent dat een der- ige. gelijk besluit veel eerder genomen had kunnen worden, g tfHet verlies - nu geraamd op 100 miljoen gulden - had dan beperkt kunnen blijven. LEIDEN GERT VISSER SP-raadsleden in Leiden, Zoe- I termeer en Leidschendam heb ben vandaag in een brief aan de respectievelijke gemeentebestu ren om een dergelijk onderzoek iee, gevraagd. Vorige week maakte het be- ,w,stuur van de Sava - de organisa- ,ge. tie van 35 gemeenten die deel- hji namen aan de bouw van de ^{vuilverbranding - bekend het 1 jij-bouwplan voorlopig in de ijs bon kast te zetten. De verwachting is ^,ei namelijk dat door het geschei- -ee| den ophalen van huisvuil het Dj, aanbod voor de nieuwe vuilver- 2e« branding zodanig afneemt dat )n(j het bedrijf nooit rendabel kan en. zijn. 4 Het Sava-bestuur baseerde zich daarbij op cijfers van het hei Afval Overleg Orgaan die vorig syj.jaar bekend werden. De SP- oe, raadsleden wijzen er op dat er )0i)-veel eerder al signalen waren dj dat de verwachte hoeveelheid ]n( afval voor de vuilverbranding ,ju, afneemt. Zij wijzen op een rap- iei. port van het SP-Milieu-Alarmte- :or. am uit 1989 waarin deze ont wikkeling werd voorspeld. De ot SP beschuldigt de Sava-be- ia<) stuurders ervan deze gegevens en, te hebben achtergehouden. Controle Het Leidse SP-raadslid T. van Houten: „Als wethouder De la Mar (Groen Links/milieu) in de krant zegt dat niemand deze ontwikkeling had kunnen voor zien, klopt dat dus niet. Wij vra gen ons af of het bestuur van het Sava wel over voldoende in formatie heeft beschikt en niet al te enthousiast is geweest met de bouw van de vuilverbran ding." Het onderzoek waarom de SP vraagt, moet duidelijk maken hoe de verantwoordelijkheden waren verdeeld in het Sava-be stuur, welke belangen een rol hebben gespeeld bij de bouw van een vuilverbranding en in hoeverre het heeft ontbroken aan controle op de activiteiten van hefbestuur. Van Houten wil niet uitsluiten dat de conclusies van het on derzoek gevolgen hebben voor wethouders die in het Sava-be stuur zitting hadden. Van Hou ten: „De bouw van de vuilver branding is uiteindelijk een po litieke beslissing geweest, net zoals het afgelasten daarvan." De onderzoekscommissie moet volgens de SP bestaan uit verte genwoordigers van de gemeen teraden van de 35 Sava-ge- meenten. De deelname van wethouders aan de commissie zou moeten worden uitgeslo ten. Vanavond stelt de SP de kwestie aan de orde in de ge meenteraad van Leiden. LEIDEN Bij de vestiging van Albert Heijn aan de Hooigracht zitten ze on geduldig te wachten op de veer tig winkelwagentjes, die vorige week donderdagnacht zijn ge stolen. Een zoektocht van per soneelsleden bij studentenflats leverde niets op, volgens A. Meijer van AH. „Het komt wel vaker voor, dat studenten veel wagentjes mee nemen. Daar houden ze dan karretjeswedstrijden mee. Maar dan kwamen ze na een paar da gen wel terug", vertelt Meijer. Hij wacht ondertussen al een dildce week. „We weten echt niet waar ze zouden moeten zijn. /e waren zomaar weg van de ene op de andere dag. Ik hoop dat ze nog terugkomen via een tip. Anders moeten we nieuwe kopen." En dat is wel een financiële strop van zo'n 10.000 gulden. „De mensen staan nu in de rij voor een winkelwagentje. En dat kan niet. Hij weet niet hoe hij het verder aan moet pakken. „We kunnen moeilijk een razzia gaan houden in de buurt." Leidenaars terug van 46ste uitwisseling met Oxford OXFORD/LEIDEN EMIEL FANGMANN De honderd Leidenaars die za terdagochtend van de 46ste uit wisseling met het Britse Oxford terugkeerden, troffen het. Bur gemeester Alan Pope van Ox ford kreeg precies een week daarvoor bericht dat de stad voor haar succesvolle interna tionale contacten was onder scheiden met een vlag van de Raad van Europa. Alsof hij dat nog eens extra wilde vieren, kroop de muzikale Pope tijdens de feestavond voor de Leidenaars in het stadhuis zelf achter het in de muur ge bouwde orgel. Hij speelde het alom staande meegezongen God save the Qaeen en het Wil helmus - dat minder tekstvaste meezingers trok. Een beetje twijfel na afloop. „Ik dacht: moet ik nou alle vijftien coupletten spelen?" Lord Mayor Alan Pope heeft, zoals het in Oxford toegaat, een ceremoniële functie voor de duur van een jaar. Voor de im mer glimlachende burgemees ter mag de omschrijving 'typi sche Brit' gerust als een under statement gelden. Onlangs was hij in een aflevering van 'In spector Morse' te zien, een serie die in Oxford wordt opgeno men. De burgemeester heeft Leiden ook wel eens bezocht. Hij heeft het druk. Oxford is ook een twin-city voor Bonn, Gren oble en Léon en krijgt veel ver tegenwoordigers van Oost- europese steden op bezoek. Leiden stond vorige week centraal in Oxford. Eerst met het muziek- en showgezelschap Sempre Avanti dat bestaat uit mandolinespelers, violisten, een pianist, en een koor van dames en wat heren. Zij boden de Brit ten een avond met een hoog We'll meet again-niveau aan. De liederen uit de jaren twintig en veertig en operetteklanken vie len er meer in de smaak dan het serieuzere concert van het Brit se gezelschap, dat er aan vooraf ging- Tennis Vertrokken Sempre Avanti dins dag, voor de grote groep Leide naars moest de week nog begin nen. Onder hen soroptimisten, Golf bunkered 'Dutch can name that tune' kopte het dagblad Oxford Mail afgelopen donderdag. De Leidenaars herkenden op de feestavond de melodie van het door burgemeester Pope gespeelde Wilhelmus, foto henk bouwman postzegelsverzamelaars, voet balscheidsrechters, tafeltennis sers, majoretten, volleyballers en het Leiden-Oxford comité onder aanvoering van Eric File mon. Zij verbleven bij hun Brit se gastfamilies om er collega's in sport of hobby te ontmoeten. Fotografen zagen hoe het er bij de Oxford Mail aan toe ging, voetbalsters merkten hoe hard het Engelse spel kon zijn en drie snookerspelers - 'eigenlijk hoc keyen we bij Roomburg' - mochten in een private club zich met de Britten meten. Na 46 jaar leeft de steden band - een van de oudste ter wereld - nog. Zodanig dat op de feestavond elke Leidenaar een herdenkingsglas ontving uit handen van de burgemeester of de nieuwe voorzitter van de Ox ford-Leiden Link Don Rouse - dertig jaar geleden kwam hij voor het eerst als gewichtheffer in Leiden. Een van de aanwezigen was John Parsons, de tennisverslag- gever van de Daily Telegraph die tot maart van dit jaar in Ox ford voorzitter van het comité voor de stedenband was. Tus sen toernooien in Nice en Mon te Carlo reisde hij vorige week even naar zijn woonplaats, waar hij overigens slechts zo'n zes weken per jaar te vinden is. Wat vindt Parsons van de Nederlan ders? „Ik ben er van overtuigd dat Richard Krajicek op een dag Wimbledon wint en dat duurt niet al te lang meer." Britse en Nederlandse majo rettes hadden een aandeel in de avond. Voor hen eindigde de zesdaagse uitwisseling met tra nen - maar niet van pijn. Af- scheidsverdriet trof de jeugdige leden van 'Keytown Stars', die zich vrijdagavond bij de bussen voor de bootreis opmaakten. Maar ze lachten alweer toen ze zaterdag in Leiden hun ouders terugzagen, met het vaste voor nemen direct brieven te gaan schrijven. We'll meet again. Dutch visitors can name that tune Council house crisis forecast

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5