Verzet stelt ultimatum VN-vredesmissie in Cambodja loopt gevaar Buitenland Solzjenitsyn overleefde moordpoging van KGB 'Amerikaanse wapens via Saudi's naar Irak' Rellen overschaduwen opening Wereldexpo 'VS hebben getuigen Lockerbie-verdachten' Singapore Airlines wijkt uit naar Brussel Etna is nog lang niet moe Indiaans ontvangst 't Toppunt van service: onze nieuwe openingstijden. er DINSDACj 21 APRIL 1992 Presse ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Pre DPA Deutsche Presse Agentur CPD Gemeenschappelijke Persdien Ind The Independent IPS Inter Press Service RTR*Reut» UPI United Press Intemation Executie Californië uitgesteld san quentin Het Federale Hof van beroep in de Verenigde Sta ten heeft gisteravond de executie van een terdoodveroordeelde die vandaag in Californië zou plaatsvinden, uitgesteld. De man zou in 1978 twee 16-jarigen hebben vermoord, liet besluit werd genomen nadat een van de 28 rechters zijn collega's had ge vraagd uitspraak te doen over het argument van de verdediging dat de broer van de veroordeelde mogelijk een van de twee- moorden heeft gepleegd. Neo-nazi's in Dresden gearresteerd bonn» In het centrum van Dresden zijn gisteren 60 neo nazi's gearresteerd die spandoeken met nazistische leuzen droegen. I let was gisteren precies 103 jaar geleden dat Adolf Hitler werd geboren. In Berlijn woonden gisteren ongeveer 1.000 mensen een bijeenkomst tegen vreemdelingenhaat en radicaal-rechts bij. Radicaal-linkse betogers gooiden na afloop stenen en molo- tov-cocktails naar de politie. Dertien mensen werden gearres teerd. Bevolkingsgroei China afgenomen peking De bevolkingsgroei in China is vorig jaar voor het eerst in zes jaar afgenomen, aldus een regeringsrapport dat gisteren in het Chinees Volksdagblad bekend is gemaakt. Vorig jaar wer den er in vergelijking met 1990 1,25 miljoen minder baby's ge boren. Benzine in Rusland 400 procent duurder moskou De benzineprijzen in Rusland zijn gisteren met 400 procent verhoogd, zo neeft het persbureau Itar-Tass bekend ge maakt. Het ligt in de bedoeling dat de prijzen voor brandstoffen later dit jaar geheel vrij zullen worden gelaten. Door de prijsver hoging kost een liter normale benzine nu 6 roebel. Dat betekent voor de doorsnee arbeider een weekloon voor een volle tank. De KGB, de geheime dienst van de voormalige Sovjetunie, heeft de dissidente schrijver Aleksan- dr Solzjenitsyn in 1971 probe ren te vergiftigen. De gifdosis was echter te klein om de no- belprijswinnaar en schrijver van de Goelag Archipel te doden. Dat staat in een artikel van de Russische journalist Dmitri Li- chanov, dat deze week wordt gepubliceerd in de krant Sovers- jenno Sekretno (Topgeheim). Li- chanov baseert zich op de me moires van de gepensioneerde KGB-functionaris Boris Ivanov, die ooggetuige was van de moordpoging op 8 augustus 1971. Ivanov maakte deel uit van een KGB-missie van vier man. Zij achtervolgden de dissidente schrijver vanuit Novotsjerkassk in het zuiden van Rusland naar de snoepafdeling van een wa renhuis in de nabijgelegen stad Rostov aan de Don. ,,Er gebeur de iets wat ik niet begreep", schrijft de KGB-agent in zijn memoires. Volgens hem deed een agent 'iets met een voor werp' in zijn hand. 'Dat was het, klaar. Het zal nu niet lang meet duren', zei de leider van de mis sie tegen Ivanov. In februari 1992 schreef Solzj> enitsyn een brief aan Topge heim, waarin hij vertelt dat h} na die dag drie maanden lanj een branderige uitslag op zijn li chaam had. ,,'s Middags begot) de huid aan mijn linkerzijde be hoorlijk pijn te doen", schreel hij. 's Avpnds werd het erger. D« volgende ochtend had ik een ongelooflijk grote brandwond over mijn gehele linkerboven been, mijn linkerzijde, borst en rug." In het artikel van Lichanot komt een deskundige aan he» woord die de door Solzjenitsyn beschreven verschijnselen toe schrijft aan de buitengewoon giftige stof ricine. Volgens d< Russische krant Izvestia is ricint ook gebruikt bij de paraplu- moord van de Bulgaarse gehei me dienst op de dissident Geor- gi Markov in Londen in 1978. Solzjenitsyn werd in 1974 ot beschuldiging van landverraad uit de Sovjetunie verbannen Hij woont sindsdien in de Vere» nigde Staten. De presidenten Reagan en Bush hebben Saudi-Arabië in het ge heim toegestaan om over een periode van tien jaar Ameri kaanse wapens door te verko pen naar Irak. Dat meldt de Los Angeles Times. Bovendien, aldus gisteren de New York Times, zorgden hoge functionarissen van het Amerikaanse ministerie van energie ervoor, dat een ern stige waarschuwing van lager geplaatste ambtenaren over Iraks nucleaire programma in de doofpot werd gestopt. Het was al bekend dat de Amerikanen Irak in de oorlog tegen Iran in het geheim steun den, onder meer in de vorm van satellietgegevens over Iraanse militaire stellingen. Maar vol gens de Los Angeles Times van zaterdag ging de steun veel ver der. Op basis van geheime do cumenten schrijft de krant, dat Amerika Irak indirect ook tot het eind van de jaren '80 van wapens voorzag. Dat was tegen het officiële be leid van de regeringen Bush en Reagan. Het was bovendien te gen de wet, die voorschrijft da) de president het Congres moe) inlichten als een buitenlandse mogendheid Amerikaanse wa pens doorsluist naar andere landen. Het Congres werd ook niets verteld over de bevindin- gen van een groep ambtenaren van het ministerie van energie, die in april 1989 vaststelden da> Irak met grote energie bezig wat met het maken van atoomwa pens, aldus de New York Times gisteren. De ambtenaren kwa men tot die conclusie toen zij vernamen dat Irak zowel centri fuges aan het kopen was waar mee uranium kan worden ver rijkt, als ontstekingsmechanis men waarmee atoombommen tot ontploffing kunnen worder, gebracht. Kabul heeft tot 27 april de tijd zich over te geven SEVILLA RUUD DE WTT CORRESPONDENT Ernstige onlusten, waarbij de politie met scherp schoot en twaalf gewonden vielen, hebben een zware smet geworpen op de officiële opening van de We reldexpo in Sevilla. Nauwelijks twaalf uur voordat koning )uan Carlos op het Expoterrein de tentoonstelling voor geopend verklaarde, trad de Sevillaanse politie zondagavond met harde hand op tegen een groep van nog geen honderd tegenstan ders van de Expo. Over de toedracht van de on lusten bestond ook gisteren nog weinig duidelijkheid. De Spaan se kranten en televisie deden zowel zondagavond als maan dag hun uiterste best om het 'pijnlijke' incident te negeren. Ook het ANP zette gisteren een enorme domper gezet op de euforie in het Nederlands paviljoen op de Wereldtentoon stelling in Sevilla. Volgens het Nederlandse persbureau zou het hoofd van de afdeling Conj F servering en Restauratie van 1 Rijksdienst Beeldende Kunst Hans de Herder, hebben gë dreigd de 15 Nederlands»- 'meesters' in het paviljoen naaj Nederland terug te sturen. D) schilderijen, verzekerd voor 6| I miljoen gulden, zouden nie) voldoende beschermd zijn te gen het felle Spaanse zonlicht. „Ongelooflijk", meent D« Herder, die zelf in het Neder. landse paviljoen elk uur contro» les uitvoert. „Dat heb ik in ha geheel niet beweerd. Integen> deel zelfs. Ik zou willen dat dt schilderijen in Nederlandse mu- sea zo goed worden beschermt) als hier het geval is. Het enig) wat ik heb gezegd, is dat hej zonlicht hinderlijk reflecteert op het glas van de vitrine, waarij de schilderijen zijn opgeborgen I We werken nog aan een oplos j sing. Maar van enig gevaar vooi N de schilderijen is geen sprakq net zomin als van een dreige- ment om de schilderijen weg tt halen." t 'Londen hoofdstad van de misdaad' londen Londen is door de Independent on Sunday uitgeroepen tot de hoofdstad van de misdaad. Van alle Europese hoofdste den registreert de Britse volgens de krant het hoogste percentage misdrijven per hoofd van de bevolking. Per 1.000 inwoners de den zich in 1990 in Londen 60,2 inbraiken en overvallen voor. Parijs komt op de tweede plaats met 45 misdrijven, gevolgd door Rome (32,8), Berlijn (23,5) en Madrid (23,2). Chinees overleeft val van 2000 meter Hongkong Een Chinese acrobaat wiens parachute vorige week tijdens een show in Sjanghai niet goed open ging, heeft een val van 2000 meter overleefd. De 20-jarige Chc kwam terecht op het dak van een huis en rolde op de grond. Hij kwam er met een zware hersenschudding, letsel aan zijn rechterschouder en zijn linker oogkas van af. LONDEN-DAMASCUS AEP-AP De Verenigde Staten hebben twee kroongetuigen tegen de twee Libiürs die worden ver dacht van de aanslag op het PanAm toestel dat in 1988 bo ven het Schotse Lockerbie ont plofte. Dit meldt de Britse krant 'The Independent on Sunday. De krant baseert het verhaal op uit latingen van Vincent Canni- straro, het vroegere hoofd van de anti terreureenheid van de Amerikaanse veiligheidsdienst CIA. De twee getuigen worden verborgen gehouden en be schermd door de Amerikaanse regering, aldus de krant. Een van de mannen, die in de VS verblijft, is een oud-lid van de l.ibische'regering die de namen van de twee beschuldigde Li- biërs zou hebben onthuld. De tweede getuige is een Maltese winkelier die kleren zou hebben verkocht aan de terroristen. Syrië heeft gisteren een voor genomen vlucht naar Libië ge annuleerd die een schending zou hebben betekend van het VN-luchtvaartembargo tegen dat land. Volgens Syrië hadden andere landen toestemming ge weigerd om door hun luchtruim naar Tripoli te vliegen. Die lan den waren Egypte, Griekenland en Tunesië. Libië heeft gisteren westerse journalisten gevraagd het land zo spoedig mogelijk te verlaten. Arabische verslaggevers van westerse nieuwsorganisaties mogen blijven, maar mogen geen berichten meer doorge- Strop voor Schiphol maatschappijen Schiphol niet alleen als eindbestemming maar tevens als doorvoerlucht- haven gebruiken. Singapore Airlines wil al enige tijd haar rechten op Toronto in ruilen voor rechten op New York. De Nederlandse overheid geeft hier onder druk van de KLM geen toestemming voor. De route naar New York is voor de KLM van vitaal belang. Singapore Airlines is des duivels over de halstarrige opstelling van Nederland en kiezen daar om voor Brussel als Europese uitvalsbasis. Singapore Airlines staakt vanaf 2 juli haar vluchten van Schip hol naar Toronto. De maat schappij verkiest vanaf die da tum Brussel als springplank naar haar bestemmingen in Noord Amerika. Singapore Air lines start daar met drie weke lijkse vluchten naar New York. Voor de N.V. Luchthaven Schiphol betekent de stap van Singapore Airlines een grote strop. Schiphol wil in de toe- Het is daarom belangrijk dat Zo'n duizend Afghaanse verzetstrijders hebben het Pakistaanse Peshawar verlaten en zijn op weg naar Kabul. De foto werd genomen bij hun ver trek uit de Pakistaanse grensplaats. foto ap De fundamentalistische Afghaanse verzetsbeweging He- zb-i-Islami heeft gisteren de regering in Kabul tot 27 april de tijd gegeven zich over te geven. „Als er in Kabul dan nog geen regering is van de mujahedeeh (islamitische heilige strijders), gebeurt er met het communistische re gime hetzelfde als met de Sovjets", zei een woordvoerder van de verzetsbeweging. Maandag 27 april is het veertien jaar geleden dat een militaire coup een communistische regering aan de macht bracht. KABUL-PESHAWAR AP-AFP-Rtr De speciale afgezant van de Verenigde Naties in Afghanis tan, Benon Sevan, zei gisteren op een persconferentie in Kabul dat er bijna overeenstemming was bereikt over een overgangs regering. Hij riep de rebellen op „hun persoonlijke en politieke ambities" te vergeten. „We zijn er bijna. Riskeer niet de kans op vrede te vernietigen", zei hij. De leiders van de verschillen de rebellenbewegingen voerden zaterdag en zondag overleg in de Pakistaanse stad Peshawar. De fundamentalistische bewe ging Hezb-i-Islami zag echter niets in een gezamenlijke rege ringsraad. Ahmed Shah Masoud, de mi litaire leider van een andere be langrijke verzetsgroep de Jami- at-i-Islami, zei zaterdag op een persconferentie dat het VN-vre desplan voor Afghanistan een dood spoor is. „De situatie is nu veranderd. Volgens mij is de noodzaak om een neutrale re gering te vormen, verdwenen. Het is beter als er een regering van de mujahedeen aan de macht komt", zo zei hij. Abdul Rahim Hatif is in het paasweekeinde president Naji- bullah opgevolgd. Hatif was een van de vier vice-presidenten onder de communist Najibul- lah, maar was nooit lid van de communistische partij. Verte genwoordigers van de VN en het verzet zouden zijn overeen gekomen dat Najibullah Kabul mag verlaten. De ex-president zou naar India willen. De India se regering heeft al voorberei dingen getroffen voor de komst van de ex-president. Het Afghaanse verzet heeft sinds de val van Najibullah, vo rige week donderdag, grote ter reinwinst geboekt. Alle grote steden, op Kabul na, zijn in handen van het verzet of buiten de controle van de regring in Kabul geraakt. CATANIA PPA-Rtr-AP De Etna is nog lang niet moe. Een nieuwe lavastroom heeft dit weekeinde bij deskundigen de hoop de bodem ingeslagen dat het gevaar voor de bevolking van het dorpje Zafferana is ge weken. De stroom lava bevond zich gisteren op iets minder dan een kilometer van het Siciliaan- se dorp. Sinds gistermiddag wordt ge probeerd de lavastroom met mijnen te lijf te gaan. Voor van daag staan operaties met ettelij ke nonderden kilo's springstof op het programma. Pogingen van Amerikaanse militaire een heden om de lavastroom met betonblokken te stuiten, wer den gisteren ernstig bemoeilijkt door mist en regen. Militaire en civiele eenheden zijn van plan bij stabiel weer nog een reeks betonblokken neer te laten. Ook Japan kampt met vulka nisch geweld van de vulkanen Sakurajima en Unzen in Zuid- Japan. Omwonenden moesten zich zaterdag met maskers, pa raplu's en schilden beschermen tegen de asregens. Bij een uit barsting van Unzen, vorig jaar, kwamen meer dan veertig men sen om het leven en moesten duizenden anderen worden ge- evacueerd. Rio DE Janeiro» Leden van verschillende Braziliaanse indianenstammen voeren een traditionele dans uit in een nagebouwd indianendorp In een buitenwijk van Rio de Janeiro. Hier ontvangen zij alle minderheids groepen die In juni de VN-milieuconferentle bijwonen. foto epa Vanaf I april staat do Philips Service Consumcntenprodukten bijna elke dag 10 uur voor u klaar, dus ma. van 10.00-18.00 uur on di. t/m vr. van 8.00-18.00 uur. Bel de Algemene Service Informatielijn, tel. 040-781199 U vindt onze Service Centra in: Amstcrdnm/Slotcrdijk /ekcringstmat 49, tel. 020-6881301. Voorburg.' Savallelaan 4. tel. 070-3869290. PHILIPS bangkok yuliismartono De aanhoudende strijd in Cambodja brengt de 1,9 miljard dollar kostende vredesoperatie van de Untac (United Nations Transitional Authority in Cam bodia) in gevaar. Indonesische VN-soldaten die vorige week een buffer probeerde te vormen tussen het Cambodjaans regeringsleger en de Rode Khmer, moesten hun missie opgeven omdat het gebied vol lag met mijnent De Rode Khmer heeft inmiddels toegegeven de mijnen te hebben ge plaatst op slechts zes kilometer afstand van het basiskamp van de VN-militairen. Volgens de Rode Khmer heeft de rege ring in Phnom Penh de strijd opgevoerd. Bovendien zou het regeringsleger het be stand hebben geschonden dat zes maan den geleden door de vier partijen is over eengekomen. Deze vijandelijkheden on dermijnen de pogingen van de VN het land te stabiliseren voor de verkiezingen, die in april volgend jaar moeten plaats vinden. Het vredesakkoord dat in oktober 1991 in Parijs werd gesloten, bepaalt dat de 350.000 vluchtelingen die aan de Thais- Cambodjaanse grens in kampen verblij ven. naar hun woonplaats zullen terug keren. De vluchtelingen zullen worden geregistreerd zodat zij kunnen deelne men aan de verkiezingen van volgend jaar. Een VN-medewerker vraagt zich echter af: „Hoe kunnen wij de vluchte lingen ervan overtuigen naar huis terug te keren als de gevechten aanhouden?" „Iedereen beschuldigt elkaar", zegt prins Norodom Sihanouk, voormalig lei der van Cambodja en de huidige voorzit ter van de Hoge Nationale Raad (SNC). „Ze zeggen allen dat ze slachtoffer zijn van de ander, ik weet niet meer wie ik moet geloven." Kortgeleden gaf Sihanouk toe dat ook de SNC niet naar tevredenheid functio neert. Dit is volgens hem te wijten aan het voortdurende gekibbel en het weder zijdse wantrouwen van de betrokken partijen, met name tussen de Rode Kh mer en de regering van Hun Sen. De grootste weerstand tegen de VN- vTedesoperatie komt van de mysterieuze Rode Khmer, de grootste en machtigste van alle partijen. De Rode Khmer die on der leiding van Pol Pot van 1975 tot 1979 meer dan een miljoen Cambodjanen de dood heeft ingejaagd, weigert de Untac toegang te verlenen tot zijn kampen in het Cambodjaanse oerwoud. De Untac heeft inmiddels wel een be gin gemaakt met de'bouw van controle posten langs de grens. „Ik hoop dat de situatie snel verbetert", zegt Yasushi Akashi, het hoofd van de Untac. „Zo niet, dan zal ik andere maatregelen ne men en de zaak zo nodig aan de Veilig heidsraad voorleggen.'' De donorlanden hebben geëist dat de strijdende partijen voldoen aan de bepa lingen van het vredesakkoord. Gebeurt dit niet, dan zal de financiële hulp aan Cambodja worden stopgezet. De inter nationale gemeenschap heeft ongeveer een miljard dollar opzij gelegd voor de wederopbouw van Cambodja. De Verenigde Naties hebben nog eens zo'n 500 miljoen dollar (ongeveer 900 mil joen gulden) nodig voor het herstelprogramma voor Cambodja. In de Cam bodjaanse hoofdstad Phnom Penh deed VN-se cretaris-genera al Boutros Ghali gisteren een dringend beroep op de landen van de VN om dit bedrag beschik baar te stellen. De VN hebben het geld nodig om de voedselvoor ziening, de gezondheids zorg, onderdak en onder wijs voor de ruim 700.000 vluchtelingen veilig te stel len. Naast 370.000 in Thai land wonende vluchtelingen rekenen ook binnenlandse verdrevenen en gedemobili seerde militairen op de steun van de VN.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 4