PvdA achter verzet Ritzen en Wallage Binnenland Goed jaar Vendex: nettowinst verdubbelt Treintaxi mag doorgaan van spoorwegen 'Die sensatielust, dat gegluur, het is gewoon verschrikkelijk Kok gaat akkoord met vertraging plan-Simons KLM: Samenwerking met SLM in gevaar 11 DINSDAG 21 APRIL 1992 3 alymwr neórrtjrkfc pr»\t>ut*u Gewelddadig paasweekeinde den haac-rotterdam Een 39-jarige vrouw is gisteravond in het Westeinde Ziekenhuis in Den Haag overleden aan de verwon dingen die zij eerder die dag opliep bij een schietpartij in haar woning. Volgens de politie gaat het om een beroving waarbij twee daders zijn betrokken. Een Rotterdamse taxichauffeur is zaterdagavond ernstig gewond geraakt toen hij door een brom fietser werd neergestoken met een schaar. De chauffeur kreeg ruzie met de bromfietser omdat die zijn taxi beschadigde. Politieman bezwijkt aan verwondingen De 31-jarige rijkspolitieman uit Loon op Zand, die op 25 maart tijdens een patrouille werd neergeschoten door een Tilburgse politieagent, is zondag in het ziekenhuis overle den. Het onderzoek naar de schietpartij is volgens een woord voerder nagenoeg afgerond. Daarover worden vooralsnog geen nadere mededelingen gedaan. Staking in kleinmetaal gaat door amsterdam De Industriebond FNV heeft vanochtend meer dan 25 bedrijven in de metaalnijverheid opgeroepen tot een 24-uurs- staking. De acties moeten de werkgevers dwingen af te zien van hun voornemen om zieke werknemers te 'straffen' door ze vrije dagen in te laten leveren. Het zwaartepunt van de acties zal van daag in Zeeland, Gelderland en Rotterdam liggen. Vermiste fotograaf duikt weer op moskou De Rotterdamse leerling-fotograaf Peter Valk is weer boven water. Hij werd sinds vorige week vermist in de Armeense enclave Nagomo Karabach, waar hij foto's wilde maken voor zijn eindexamenexpositie van de Haagse Academie voor Beel dende Kunsten. Valk arriveerde zondag in Moskou en vertelde dat hij enige dagen is vastgehouden voor Azerbajdzjaanse solda ten die hem aanzagen voor een Armeense spion. amsterdam anp Het detailhandelsconcern Ven dex, eigenaar van onder meer het warenhuis Vroom Drees- mann, heeft zijn nettowinst vo rig jaar verdubbeld van 90 mil joen gulden tot 183 miljoen gul den in vergelijking met 1990. Dat heeft het concern vanoch tend bekendgemaakt bij de pre sentatie van het jaarverslag. De brutowinst steeg slechts licht met 1 miljoen gulden naar 278 miljoen gulden. De omzet groeide licht tot 9,6 miljard gul den. Volgens Vendex droegen vooral de warenhuizen en de le vensmiddelenhandel (onder meer Edah en Torro) bij aan de winststijging. Of het warenhuis Vroom Dreesmann uit de ro de cijfers is gekomen, werd ech ter niet bekendgemaakt. Bij V D wordt een ingrijpende reor ganisatie doorgevoerd om de winkelketel weer slagvaardig te maken. Door de verkoop van het be lang in het Amerikaanse waren huisconcern Dillard's en lagere bijdragen van Koninklijke Bijen kort Beheer (KBB) en Barnes Noble zakte het resultaat uit deelnemingen met 160 miljoen gulden sterk terug tot 40 mil joen gulden. De verkoop van het belang Dillard's leverde Vendex een boekwinst van 869 miljoen gulden op. hollum Afgelopen zaterdag mochten de acht reddingspaar den op het Waddeneiland Ame land weer eens aan het publiek laten zien hoe reddingsboten in vroeger dagen te water werden gelaten. De rossen trokken de reddingsboot Abraham Fock van het reddingsmuseum op het ei land over de dijk naar de zee. Daarna ging het de branding in. Eén van de paardenbegeleiders rookte nog snel even een siga retje voor de demonstratie be gon. FOTO ANP MARCEL ANTONtSSE Experiment slaat zeer goed aan bij treinreizigers Fractieleider Wöltgens keert zich tegen Kok De PvdA-fractie in de Tweede Kamer steunt onderwijs minister Ritzen „van harte'' in diens verzet tegen kabi netsvoorstellen om 650 miljoen te bezuinigen op onder wijs en tegen de beslissing geen geld beschikbaar te stel len voor verbetering van de onderwijssalarissen. PvdA- ftactieleider Wöltgens zei dat afgelopen weekeinde voor de Vara-televisie. Hij keert zich hiermee tegen partijleider Kok, die voluit achter de bezuinigingen op onderwijs staat. pen haag gpoVan den Broek van buitenland se zaken ..ernstige politieke be zwaren" hebben tegen extra be zuinigingen op Defensie. Ook wees hij op verkeersminister Maij-Weggen en staatssecretaris Heerma van volkshuisvesting, die moeite hebben met de hen opgelegde bezuinigingen van respectievelijk 100 en 200 mil joen gulden. Wöltgens zei niet achter het verzet van Ter Beek te staan. Hij is er „volstrekt van overtuigd" dat Defensie wel met minder toekan. Hij herhaalde een eer der pleidooi om nog in deze ka binetperiode 1 tot 13 miljard op Defensie te korten, onder meer door het afstoten van di verse taken. De kamerfractie van coalitiegenoot CDA is tegen extra bezuinigingen op defensie en steunt het verzet van Ter Beek en Van den Broek daarom wel Volgens Kok wordt het nog bijzonder moeilijk om tot las tenverlichting te komen De hoofddirectie van de Nederlandse Spoorwegen heeft het groene licht gegeven voor voortzetting van het Treintaxi-project. De Treintaxi heeft zijn levensvatbaarheid bewezen, aldus een NS-woordvoerder. Door het besluit van de hoofddirectie ligt een uitbreiding van het aantal Treintaxi steden voor de hand. De Treintaxi is in februari 1990 begonnen met subsidie van NS en het ministerie van verkeer en waterstaat. Treinreizigers kun nen zich op vertoon van hun vervoerbewijs voor vijf gulden laten vervoeren door de Treintaxi's. Momenteel draait het project in 61 steden. De subsidie loopt tot januari 1993. Of NS en Verkeer en Waterstaat daarna nog geld wil steken in de Treintaxi is nog niet be kend. Volgens de NS-woordvoerder staat al wel vast dat er ook na het verstrijken van de subsidie-termijn Treintaxi's blijven rijden. De Treintaxi's zijn enorm populair onder treinreizigers. Eind 1990 werden er 750.000 passagiers vervoerd. Eind vorig jaar waren dat er een miljoen meer. Volgens Wöltgens is het terecht dat Ritzen een begin wil maken met de salarisverbetering en dat hij bezwaar maakt tegen bezui nigingen die de kwaliteit van het onderwijs aantasten. Wölt gens heeft er wel begrip voor dat het kabinet door middel van lastenverlichting de prijsstijgin gen in toom wil houden, maar voor de PvdA heeft verbetering van de kwaliteit van het onder wijs en de gezondheidszorg en verbetering van de lonen in die sectoren prioriteit. Ook het openbaar vervoer mag van Wöltgens niet de dupe worden van lastenverlichting. „Die moet dan maar niet doorgaan aldus Wöltgens. Ritzen en zijn staatssecretaris Wallage hebben al laten weten te zullen aftreden als het kabi net zijn plannen handhaaft. Volgens Kok zijn deze berichten in de media „wat zwaar aange zet". De vice-premier erkende zondag voor de NCRV-radio wel dat Ritzen het „buitengewoon moeilijk" heeft met de bezuini gingen, maar veel begrip leek Kok daarvoor niet te hebben. Als Ritzen en Wallage menen dat zij hun aandeel niet kunnen leveren, dan moeten ze dat maar bewijzen, aldus Kok. Kok wees er op dat ook defen- r Ter Beek en minister i de btw. Met de 1.4 miljard aan be zuinigingen op grond van de Kaderbrief is het kabinet al tot de uiterste grens gegaan, aldus Kok. Hij voorspelde in het inter view grote problemen in het ka binet als daarbovenop nog eens fiks moet worden bezuinigd om het verlies aan btw-inkomsten te compenseren. Kloofje kijken in Midden-Limburg. Een vader laat zijn kind zien hoe de aardbeving de grond in de uiterwaar den van de maas bij Roermond heeft doen scheuren. foto anp fer traugott roermond-herkenbosch gpd Tegen de ruiten zijn enkele een voudige velletjes papier geplakt. 'Scheurbezichtiging: 12,50 gul den per half uur. Foto's: 5 gul den per stuk. Videotapes: 25 gulden (180 minuten)'. Voorbij gangers lachen besmuikt of voelen zich betrapt. Voor Trees Cox zijn de blaadjes een uiting van ergernis. „Ik vind het ver schrikkelijk. Die sensatielust, het naar binnen loeren, en dan zeggen dat het allemaal wel meevalt." Limburg was afgelopen week einde een van dé trekpleisters van het Paasweekeinde. Vele duizenden dagjesmensen, ofwel 'scheurtoeristen'. trokken naar het zuiden om met eigen ogen te zien hoe erg de schade is die de aardbeving van vorige week maandag heeft aangericht. „Het valt mee", zegt een echtpaar uit het nabije Duitse grensgebied. Zo op het eerste gezicht lijkt dat ook te kloppen. Alleen de kerken zijn omringd met dranghekken of zijn met rood-wit lint afgezet. Veel toe risten laten openlijk hun teleur stelling blijken. „Belachelijk is dat. Ik zou ze het liefst eens door elkaar schudden. Als ze het zelf hadden meegemaakt, dach ten ze wel anders." Heinz Schroer, werkzaam bij het Roer- mondse café Le journal, heeft er heel wat over de vloer gehad. Mensen die voor de aardbeving kwamen. Maar wie op sensatie belust was, kwam van een kou de kermis thuis. De huizen aan het Kerkplein in het Limburgse Herkenbosch vertonen slechts hier en daar een scheur. Binnenshuis is de schade echter veel groter. „De eerste dag leek het erop dat het huis onbewoonbaar zou wor den verklaard^ maar achteraf bezien hebben wij het 'beter' getroffen dan de rest," Trees Cox somt de lijst 'verborgen ge breken' op: „Scheuren in de binnenmuren en de achterpui. In het toilet is alles kapot en de trap staat los." Vooral de 'Scheur van Leeu wen' kon afgelopen weekeinde gerust als topattractie worden betiteld. Bij het Roermondse kerkdorp is de aarde door de kracht van de beving uiteen ge trokken en weggezakt. Iedereen tuurt gefascineerd in de aard- scheuren, alsof daar de oorzaak van de aardbeving te vinden is. Nageslacht wordt in de ruige spleet aarde op de foto gezet, ter herinnering aan 13 april 1992. „Hier ligt een stukje ge schiedenis", zegt de Roermond- se Ria van Keeken. Haar eveneens Roermondse vriendin Ellie Geven: „We heb ben iets meegemaakt, dat we nooit meer hopen mee te ma ken. Veel mensen beseffen niet wat we 's nachts hebben door staan. Het enige dat je bijblijft is de angst. Iedere keer dat je naar bed gaat weer." Vice-premier: Vakbonden staken te snel den haag gpd Vice-premier i nanciën Kok gaat akkoord met uitstel van verdere uitvoering van de stelselherziening ge zondheidszorg, het plan-Si mons. Kok zei dat zondag voor de NCRV-radio. Premier Lubbers heeft er al eerder op aangedrongen kalm aan te doen met de overheve ling van de huisartsenhulp en de gehandicaptenzorg naar de Algemene Wet Bijzondere Ziek tekosten (awbz). Volgens het plan-Simons zouden deze stap pen met ingang van komend jaar gezet moeten worden. Kok verbindt aan uitstel wel de voorwaarde dat het CDA af ziet van verdere vertragingsac ties. Hij vindt uitstel aanvaard baar. omdat zo de tijd genomen kan worden voor een goede af weging van de volgende stap pen. Volgens Kok steunt staats secretaris Simons (volksgezond heid) het uitstel. Kok zei verder dat vakbonden momenteel iets te snel naar het stakingswapen grijpen, terwijl werkgevers wat al te snel accep teren dat in het cao-overleg maatregelen ongedaan worden gemaakt waar zij de Haagse po litiek eerst om hadden ge vraagd. De vice-premier vroeg zich af of er met iets langer praten en onderhandelen in het cao-over leg niet toch oplossingen had den kunnen worden gevonden. Hij waarschuwde daarbij voor een verharding van het sociale klimaat in Nederland, op een moment dat de economische situatie uiterst kwetsbaar is. De vice-premier acht het de hoogste tijd voor centraal over leg tussen vakbeweging, werk gevers en overheid. In dat 'voor jaarsoverleg' zouden partijen el kaar eens flink de waarheid moeten zeggen, aldus Kok. Dat zou de donkere lucht aan het sociale front wellicht kunnen doen opklaren. Zowel de vakbeweging als de werkgevers hebben de laatste weken herhaaldelijk twijfels ge uit over de wenselijkheid van centraal overleg. kool en kip schiphol bill meyer De KLM dreigt de samenwer king met de Surinaamse lucht vaartmaatschappij SLM op te zeggen. De maatschappij is de KLM enkele miljoenen dollars verschuldigd. Komt de SLM niet snel met dat geld over de brug, dan vervalt één van de drie we kelijkse vluchten tussen Para maribo en Schiphol. De KLM en de SLM exploite ren gezamenlijk de route tussen Schiphol en Paramaribo. De KLM vliegt drie keer per week naar Suriname, twee keer onder KLM-vluchtnummer en een keer in topdracht van de SLM. De Surinamers huren dan het vliegtuig van de KLM. De SLM moet volgens de luchtvaartovereenkomst tussen beide landen de huur in harde valuta betalen. Aan die ver plichting kan de SLM, eigen dom van de Surinaamse over heid, niet voldoen wegens het tekort aan harde valuta in Suri name. Volgens een woordvoerster van de KLM verloopt de samen werking tussen beide maat schappijen verder uitstekend. De KLM rest echter geen ander middel dan de huurovereen komst met de SLM op te zeggen als de Surinamers niet aan hun verplichtingen voldoen. In dat geval vliegt de KLM zelf gewoon door. In luchtvaartkringen acht men het echter niet uitgesloten dat Suriname als tegenmaatre gel de overeenkomt met Neder land opzegt. Dan ?ou de lucht- verbinding tuvsen beide landen wel in gevaar komen. Bloemkool, per stuk 1.75 a/Vc 01 Hele kip, kilo 000® 2rW6.49 ®®o® ^6C5.99 jtgg 01 Knakworst w v blik 200 gram1.49 01 Zaanlander ^extra pittig 48+, vers van 't mes, kilo jaw 16.90 Toilet airia, per stuk ®®a Nü 2.99 Met gratis AH Albl tolletrelnlger, flacon 750 ml* Verre Oosten maaltijden, nasi, bami of macaroni, fl bak 1000 gram 42HT3.79 Ajax bad- of keukenexpert flacon 500ml Nü 4.89 Gratis een fles glasexpert 500 ml* Elsève shampoo, 2 flacons JE5Ü 8.45 'i of Elsève crème- V' pi spoeling. 2 flacons uw8.95 Met waardebon voor een gratis Viva trie ver pakking)* Allinson volkorenbrood, heel ®o® z&fr 1.99 CU Sinaasappelsap, pak 1 liter J.89 1.39 Cll Gepelde tomaten, blik 400 gram ^St 69 '7-~' 01 Tissue toilet papier, van kring looppapier, pak 12 rollen SfcT4.49 01 Gekookte Gelderse worst verpakt 100 gram «no<r J49" 1.19 *wiu» 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3